Casa Carmeli wordt 25 jaar Eerste jaren waren die van de bedelstaf Havenstaking schaadt bloembollenexport „Naaktrijder" maakt politie klaarwakker Jongetejs van tien staken brand aan BARREL ORGAN IS FREE Blest Furnace Inc. Top de pop pop dertien Soosagenda Helft van havenstakers in Rotterdam werkt weer 1 KINDERTEHUIS WACHT NOG STEEDS OP OFFICIEEL „JA" VOOR UITBREIDING Onderzoek naar uitvoer VS MET MES EN SCHAAR NAAR LINNAEUSHOF Eis 5 jaar wegens doodslag Man hakte gaten in vliegtuig O,*»*** otneivs uit ia en HUWELIJK SEXBEURS una DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1970 9 mtrmini (Van onze correspondente) VOGELENZANG. Dinsdag 8 september is het vijfentwintig jaar geleden dat de naam van de witte villa „Casa Nova" op de hoek van de Vogelenzangseweg en de Bekslaan in Vogelenzang, werd omgedoopt in „Casa Carmeli". Het huis kreeg deze naam omdat de Zusters Carmelitessen er een kindertehuis stichtten. Zorgen Niet ideaal Goede sfeer Koudenhornkazerne aar/ent, IJmond Gei Als een groep van drie Haar lemse jongens die nog nauwelijks hier is opgetreden en dus ook nog weinig bekendheid geniet, niette min eigen nummers weet te ver kopen aan een muziekuitgeverij en op de nominatie staat om een plaat te maken, dan is er iets goeds aan de gang. Voor ons reden ge noeg om ze wat nader onder de loep te nemen: Peter (drums) en Bas Schoorl (basgitaar, zang) en Ernst Oosterveld (orgel, piano, fluit, zang), samen Barrel Organ, voorheen Noice. mmmm Amsterdam nu helemaal rustig Aanvankelijk was de opzet de villa te bestemmen als vakantiehuis voor de kin deren van het huis aan de Zijlsingel in Haarlem. Het plan vond geen doorgang omdat de opbrengst niet groot genoeg was om de kosten te bestrijden. In de eerste jaren, van 1945 tot 1954, moesten de zusters zelfs de bedelstaf op nemen om hun arbeid mogelijk te ma ken en velen van hun herinneren zich nog dat de zusters ei getweeën op uit trokken om huis-aan-huis hulp te vragen Daar kwam in 1954 een eind aan toen het huis in Vogelenzang officieel door de minister van Justitie werd erkend en da; door onder de subsidieregeling viel Toch bleven er zorgen, want „Casa Carmeli" voldeed niet meer aan de offi ciële eisen en er moesten plannen wor den gemaakt voor nieuwbouw Tot nu toe is het daarbij gebleven, hoewel de te keningen klaar liggen, de vergunningen zijn afgekomen en zelfs het benodigde geld aanwezig is. Het wachten is nu al leen nog maar op de officiële goedkeu ring. Ondanks die tegenslagen en het feit, dat de behuizing niet bepaald ideaal is, wordt erin „Casa Carameli" veel goed werk ver richt en weten de Zusters Carmelitessen te roeien met de riemen die zij hebben Ongeveer 50 kinderen waren in het kin- derhuis, Tien zusters en evenveel gedi plomeerde leidsters nassen op hen. Zus ter Bernarda is de moeder-overste en zuster Bertholda is de directrice van „Casa Carmeli." Een externe staf bege leidt de opvoeding van de kinderen. Voor de Vogelenzangse gemeenschap was het destijds bijzonder plezierig dat de zusters bereid waren in „Casa Car meli" de kleuterschool gastvrijheid te verlenen. Zij stonden zelfs een zuster af om die school te leiden. Deze situatie behoort nu tot het verle den, want Vogelenzang heeft een eigen kleuterschool gekreger aan de Deken Zondaglaan. Dit moderne schoolgebouw werd in mei 1969 officieel geopend. Ieder die een bezoek brengt aan „Casa Carmeli" wordt getroffen door de goede en harmonieuze sfeer die er ir het huis heerst. De zusters kunnen dan ook met voldoening op de afgelopen 25 jaar terug zien en in opgewektheid dit zilveren jubi leum op 8 september vierer Toch wordt het een sobere viering met 's ochtends half elf een plech tige concelebratie in de kapel en 's mid dags van half vijf tot half zeven een re ceptie. (Van onze medewerker voor de bloembollencultuur) BOLLENSTREEK. Tijdens de ver gadering van het Produktschap voor Siergewassen welke dinsdagmiddag tn Den Haag werd gehouden deelde de voor zitter, de heer H. J. Hylkema oiede, dat de bloembollenexport naar de VS schade lijdt door de havenstaking. Op net mo ment is vastgesteld, dat negen schepen vertrokken zijn, die geheel of gedeeltelijk zijn geladen. Ongeveer de helft van de bloembollen is in de dokken, de naven- loodsen of bij de exporteurs achtergeble ven. In normale tijden worden in deze tijd 1200 tot 1400 ton per week verladen. Hij uitte critiek, gericht op de geïn ternationaliseerde scheepvaartmaat schappijen. Vroeger voeren de boten onder Nederlandse vlag op de klok. Vooi (Van een onzei verslaggevers) HAARLEM. Een 26-jarige koppel baas heeft de politie vannacht om vier uur voor grote problemen gesteld. Spier naakt achter het stuui zittende, reed de man met zijn auto bijna het bureau Smedestraat binnen. En dat was nog maar het begin Het begon allemaal toen de agenten van de „nachtwacht'' een geweldige dreun hoorden. Zij snelden naai buiten en zagen temidden van de wrakstukken wat daarvoor nog een hoge stellage was een ernstig beschadigde auto staan. De bestuurdei was compleet naakt. Nog gecompliceerder werd het toen hij weigerde uit de afgesloten auto te stap pen. Na veel wrikken lukte het een hoofdagent het portier te forceren. De tegenstribbelende koppelbaas werd in het bureau gedragen en daar van een overall ook in de auto lagen geen kleren gehuld. Hij wilde echter ook niet vertellen wie hij was. Via het kenteken en met be hulp van collega's in Zeist en Veenen- daal kwam men daar uiteindelijk toch achter. Daarbij bleek, dat de koppelbaas een zwervend bestaan leidde en wegens een reeks verkeersovertredingen niet al leen het verbod had gekregen auto te rijden, maar bovendien nog zes weken gevangenisstraf moest uitzitten Op de Vraag waarom hij zich als naturist had ontpopt, wilde hij geen verklaring geven Vanmorgen is nij in handen van de jus titie gesteld. de grotere internationale maatschappijen zijn de bloembollen slechts van regiona le betekenis. Ook zonder staking komt het niet zelden voor dat de vaarschema's worden gewijzigd tijdens de overtocht. De bloembollen komen daardoor dan niet meer op tijd bij de afnemers. De staking kan rampzalig zijn voor de export naar Canada, omdat daar gebie den zijn waar de winter al eind septem ber invalt. Men kan dan geen bloembol len meer planten. Afgezien van de sta king zijn er vele redenen om de gehele verzending van bloembollen naar de VS aan een diepgaand onderzoek te onder werpen. Hieraan kan actief worden deel genomen door het speciale verschepings bureau, dat dit jaar door de exporteurs in Rotterdam is gevestigd. Hij noemde cijfers tot 1 september over de inleveringen van bloembollen. Ze zijn niet geheel vergelijkbaar met die van verleden jaar. Het zijn respectievelijk 1969 en 1970. Hyacinten leverbaar 15 ton, 130 ton; hyacinten abnormaal 570 ton en 415 ton. Tulpen leverbaar 25 ton en 7 ton, tulpen abnormaal 150 ton en 100 ton, tulpenplantgoed 715 en 920 ton, narcis sen abnormaal 83 en 73 ton. De export van snijbloemen is in de eerste zeven maanden van dit jaar sterk toegenomen. De cijfers voor 1969 en 1970 zijn: 161 miljoen en 201 miljoen eulden De planten-export steeg van 26 naar 29 miljoen gulden. West-Duitsland is verre weg de grootste afnemer van snijbloemen met 158 miljoen gulden. In 1969 waren de cijfers 115 miljoen. De totale stijging is door dat land opgenomen. Frankrijk nam 3 miljoen minder af en kwam op 9 mil joen gulden. De snijbloemen-export naar de VS en Canada gaat steeds meer toenemen. Spe ciaal de grootwinkelbedrijven schijnen zich voor de verkoop te interesseren. De snijbloemen-exporteurs hebben een Ver eniging Snijbloemen Export VS en Canada opgericht. Deze heeft om publiekrechte lijk vastgestelde kwaliteits-eisen ge vraagd. Tevens zal van de export 2 x Vz percent worden ingehouden voor de ex portbevordering en reclame. De desbe treffende verordeningen zijn aangenomen Niemand van de bestuursleden had be zwaar tegen de 100.000 die worden uit getrokken om een Nederlandse specialist naar de VS te zenden, die deze verre markt gaat verkennen. BENNEBROEK. Zondag 1 novem ber om precies 14.55 uur zal het startsein worden gegeven voor de traditionele slui tingsceremonie van de Linnaeushof in Bennebroek. Als de locomotief van de b'oemenex- press een aanhoudend fluitsignaal geeft, mogen de bezoekers onder het motto „Met mes en schaar naar I.innaeushof' de dui zenden in bloei staande dahba's snijden Op de recreatietuin bloeien momenteel meer dan 500.000 dahlia's. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM- Twee jongetjes van tien jaar hebben bekend, dat zij de brand eind vorige week in de Koudenhorn kazerne hebben aangestoken. Zoals be kend werd hierbij voor een kwart mil joen schade aangericht. Aan de bekentenis van de jeugdige „pyro- maantjes", die reeds eerder met vuur hadden gespeeld in het toekomstige(?) politiebureau, is een uitvoerig onder zoek voorafgegaan. Zoals zo vaak waren de twee kinderen vrijdagmiddag op de zolder van de Kou- denhorn gaan spelen. Daarbij staken ze een hoop zaagsel en wat papier in brand. Toen de vlammen om zich heen grepen, hebben de jongens nog geprobeerd het vuur uit te trappen. Toen dat niet luk te, gingen ze naar huis om te eten. Een uur later bevonden zij zich onder de toe schouwers, toen de vlammen uit het dak sloegen. Het tweetal kon worden gegrepen door de oplettendheid van een in de kazerne werkzame hoofdagent. Hun ouders zijn WA verzekerd. AMSTERDAM tegen een 21-jarige Tsjechische losarbeider heeft de officier van Justitie by de Amsterdamse recht bank woensdag wegens poging tot dood slag op een 54-jarige musicus en doodslag op de 21-jarige Duitser Karl Heinz Rose- mann vyf jaar gevangenisstraf geëist. In de nacht van 3 op 4 mei had de Tsjech die in West-Duitsland woont, op de woon boot van de musicus in Amsterdam, waar vijftien jongelui sliepen na een ruzie met hem pistoolschoten gelost, waardoor Rose- mann dodelijk werd getroffen. De musicus kreeg een kogel in de linker bovenarm. Een tweede op hem gericht schot miste, omdat hij wegdook. De Tsjech had ruzie gemaakt omdat de musicus een jongen en een meisje van zijn boot had gestuurd. De uitspraak is op 16 september. MIAMI. (AP). In de Amerikaan se stad Miami heeft een man met een bijl achttien gaten gehakt in de on derkant van een Boeing-727 van de „Eastern Airlines" dié juist uit New York was aangekomen. De dader, de 38-jarige Thomas Wil liam Brown had enige tijd geleden met die maatschappij een zeer kost bare kampioenshond. een Ierse wolfs hond, verstuurd en het dier was dood aangekomen. Volgens Brown omdat de ventilatie niet in orde was. Brown was al lang bezig van de „Eastern Airlines" schadevergoeding te krijgen, maar de kwestie was nog steeds niet geregeld. Hij is nu in ar rest. Hoe groot de schade is die Brown heeft aangericht is niet be kend. Er zijn tal van leidingen ge raakt en vernield H Beatnieuws en opgaven voor de soosagenda kunnen rechtstreeks worden gezonden aan: Redactie Haarlems Dagblad, rubriek Hop- pelepop. Grote Houtstraat 93 in Haarlem. De inzendingstermyn voor iedere aflevering sluit dins dagmiddag. Met een gloednieuwe installatie en een nieuw repertoire waar deze zomer keihard aan gewerkt is, hopen ze deze winter hun slag te slaan. De samen stelling verraadt het al: de drie Haar lemmers zijn fervente bewonderaars van Soft Machine en The Nice. Op hun repertoire staan dan ook nummers van de nieuwe LP van Soft Machine „Moon in June" en de nieuwe van The Nice „Five Bridges". De nieuwe nummers, produkt van drie jaar intensief samen spelen en een half jaar hier en daar op treden, ademen dezelfde geest van free music. Peter Schoorl zegt: „Daarnaast heb ben we ook een aantal commerciële nummers. Je weet wel, want het socië- teispublieK wil nu eenmaal ook dan sen". De proefopnamën die Barrel Or gan onlangs heeft gemaakt, zijn echter in de eigen „free"-stijl gehouden. Als je een pla enmsatschappij zo ver kunt krijgen dat ze je vrij laten in de keus van je muziek, schiet je natuurlijk al aardig in de goede richting. Op de weg van Haarlem naar Hoofddorp staat een boerenschuur. Elke vrijdag avond en zaterdagmiddag wordt de voorbijrijdende automobilist opgeschrikt door daverend gitaar- en drumwerk, geproduceerd door de zes heren van Blest Fur nace Inc.. Deze groep, bestaande uit Jan Diependaal, Dick van Rijn, Philip de Groot, Ed Knotter, Fred en Jan Duynmaijer opent zaterdag 5 september in de Peuzelaarsteeg 4 het nieuwe seizoen van de invalidensociëteit Les Six. Het con- tactadre&van de groep is: Deventerstraat 17, Schalkwijk, tel. 287761. I. Back home Golden Earring; 2. Are you ready Pacific Gas Electric; 3. In the summertime Mungo Jerry; 4. Lola Kings; 5. White Rabbit Jef ferson Airplane; 6. Long as I can see the light Creedence Clearwater Revival; 7. Brandend zand Gert Timmerman; 8. Try a little love Oscar Harris The Twinkle Stars; 9. Wild Exciting Earth Fire; 10. Rainbow Marmelade; II. De Fles Jan Boezeroen; 12 Agata Nino Ferrer; 13. Huilen is voor jou te laat Corrie en de Rekels. Electric Centre, Bakenessergracht 10, zaterdag: Sweet Smoke. Les Six, Peuzelaarsteeg 4, zaterdag: Bluest Furnace Inc.. City-Club Kamis, Nieuwe Groen markt 5, zaterdag: dansen. Scuff, Eemstraat 6, zondagmiddag: dansen. De Schelp, Zandvoort, zondagavond: dancing-discobar. Sfeer '69, Ged. Oude Gracht 24, vrij dag en zaterdag: dansen. Toy-Toy, Stoofsteeg 1, iedere avond: dancing-bar-discotheek. ümpff, Werfstraat 35, zaterdag: Soul ful Blues Quality. Riverside, Spaarne 91, zaterdag: dan sen. De Weyman, Hoofdstraat, Santpoort, zaterdag: Born Dead; zondag: Soulful Blues Quality. Allison. Kanaalstraat, IJmuiden, za terdag: The Frankie Franken Selection. Citytheater, IJmuiden, vanaf donder dag: Monterey Pop-film. De Ark, Kerkplein, Velsen-Zuid, vrij dag en zaterdag: sociëteit. Entre Nous, Grote Houtstraat 176, zaterdag en zondag: Rokus Co, disco show. Blijkbaar hebben al die gefrustreer de schrijfster;, en schrijvers van zes tig cent romanneties over het huwe lijk tussen „mijnheer de directeur" en zijn altijd „lieftallige iecretaresse' het nog niet een» zo gek bekeken Barry Gibb. lieder van de Bee Gees, is dinsdag in het huwelijk getreden met zijn twintigjarige secretaresse Linda Gray Gibb die 24 is liet er vier maanden geleden zijn eerste vrouw voor 'r> de steek. De jongens van rei Haarlemse orga nisatiebureau „Centraal" die de op som mige punten nogal tumultueuze Tieners- en Twensbeurs organiseerden, zijn met onvriendelijke woorden over en weer uit elkaar gegaan. Twee mede werkers zijn in Hillegom cpnieuw be gonnen met bureau Idee" en werken nu hard aan een sexbeurs die in mei 1971 de Groenoordhal in Leiden op stelten moet zetten Toestemming van B. en W. in Leiden is er overigens nog niet en eerliik gezegd is het voor ons de vraag of zij die ooit zullen krijgen. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM-ROTTERDAM. Sinds vandaag wordt in de Amsterdamse haven en een deel van het Rotterdamse Water weggebied bij scheepswerven en machine fabrieken weer gewerkt. Meer dan de helft van de wilde stakers in en rondom Rotterdam deed nog niet mee. üit hun gelederen zijn knokploegen gevormd, die het werk zo lang mogelijk „plat" willen houden. Ook vandaag was er in Rotter dam weer een demonstratieve optocht van stakers, gevolgd door een openbare vergadering bij het Feijenoord-stadion, georganiseerd door de Federatieve Haven Vakbond. De stand van zaken tegen de middag: In de metaalsector werd nog niet ge werkt bij Verolme-Rozenburg (2500 man), Wilton Fijenoord Shiedam (3500 man) en bij de fabriek Hensen (600 man). In de voormiddag zag het er overigens naar uit dat het werk bij Wilton Fijenoord vandaag zou worden hervat. Sinds donderdagmorgen half zes va ren ook de Rotterdamse stadssleepbo- ten weer. De 800 man personeel be reikten een akkoord over een uitke ring van ƒ400 over 1970. Ook bij de Schelde in Vlissingen werd vandaag weer gewerkt. De vervoerbonden zeiden vanmiddag de indruk te hebben dat minstens de helft van de 2000 werknemers uit de machinele bedrijven weer aan het werk was gegaan. Aleen de stukgoe deren-overslag lag nog stil. Op de demonstratie ve bijeenkomst van de havenstakers van morgen voor de hoofdingang van het Feijenoordstadion, werd besloten het pa rool van gisteren: „75 gulden ja. 25 ,"ul den nee" te handhaven. De eensgezindheid onder de stakende arbeiders, die gisteren de erkende vak bonden al symbolisch hadden begraven, vond zijn uiting in het massaal gejuich van de ongeveer 1500 stakers nadat werd voorgesteld in optocht door de verkeers- tunnel naar het kantoor van de SVZ te gaan. De stakers trokken fel van leer tegen de persmedia omdat die volgens hen fou te voorlichting hebben gegeven. Een ca meraman van de NOS ondervond tegen werking van de stakers bij de uitoefening van zijn beroep. Toen de mededeling werd gedaan dat bij Verolme het werk totaal plat lag wat gisteren niet helemaal het geval was werden de stakers gesterkt in hun eisen. Tot hun genoegen werd een bericht bekend dat er al een verbrokkeling bij het ondernemersfront is waar *e nemen Corn. Swarttouw zegde gisteren al toe met de SVZ te willen praten over 30 gul den meer. Volgens de stakers zijn meer bedrijven bereid dit te betalen. De eisen van de stakers spitsen zich dan ook toe op 75 gulden meer en de uitbetaling "an de stakingsdagen. De oproep werd ge daan, uit elk bedrijf een of i.wee woord voerders te kiezen, die met de SVZ gaan praten. Bij de grote havenbedrijven was de si tuatie rond het middaguur nog onveran derd: er werd niet gewerkt. Vertegen woordigers van de erkende bonden waren de haven ingegaan om de mensen aan te moedigen het werk te hervatten, maar het lukte hun niet ze te overreden. Men had wel de indruk dat de meeste stakers be slist hun actie willen stoppen, maar dat men bang is voor represailles van bepaal de groeperingen die nog altijd veel in vloed op de staking hebben. Bij de vakbonden, maar ook bij de po litie, houdt men er rekening mee dat er ernstige spanningen kunnen optreden tus sen werkwilligen en personeel dat wil blijven doorstaken.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 9