Journalistenvereniging bezorgd: CONCENTRATIE IN PERS GEEFT VERSCHRALING Plunderaars krijgen 3 en 4 maanden T uchtcollege veroordeelt arts RIDDER" VEROLME RECIPIEERT Nederland faalde in Ambonnezenbeleid Op een pad Was blanke huidskleur paspoort tot Den Haag? POLITIECONTROLE AAN WET GEBONDEN Bewegingsvrijheid was beperkt NVJ wil betere bescherming van journalisten bij rellen Ir. Manusama over „Wassenaar'' DICHTER BIJ DE DIEREN Overheidstoezicht op rij-examens gewenst Vragen over roken van hasjiesj in raadzaal Vragen over veiligheidsmaatregelen WEEK VAN UITZONDERLIJK VERSCHERPTE MAATREGELEN Verzwaard arrest voor stukje in „Luctor" ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1970 O z Amsterdamse rellen De vrienden van een pad uit Vechten geraakten allen op het slechte. Ze deden zeer verkeerde dingen en droegen de verdachte kringen waar ze zich doorgaans in bewogen, onder hun dichtgeslagen ogen. Trijntje Fop Kamerlid Koning: ORDEHANDHA VING VREEMDELINGEN te AMSTERDAM. De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) heeft een schrijven gericht aan minister Klompé, de leden van de Tweede Kamer, het bestuur van de Nederlandse dagbladpers (NDP) en aan het be stuur van de Verenigde Nederlandse Uitgevers (VNU) en aan de Neder landse Dagbladunie (NDU). Deze brief is geschreven omdat volgende week het rapport van de interdepartementale commissie „Concentratie-tendensen in de pers" in de Tweede Kamer wordt behandeld. De aanleiding van de brief is het voornemen tot samenwerking van de NDU en de VNU op journalistiek, commercieel en technisch gebied van de dagbladen N.R.C., Algemeen Handelsblad en De Tijd. De NVJ wijst er in de brief op dat deze samenwerking een „verschraling van de differentiatie van de Nederlandse dagbladpers" inhoudt. De plurifor miteit van de voorlichting wordt op onaanvaardbare wtfze aangetast. Verder wijst de NVJ erop dat er nog meer concentraties in voorbereiding zijn, te weten de Perscombinatie (De Volks krant en Het Parool) met de Arbeiders pers (Het Vrije Volk), alsmede Trouw en iet Rotterdammer-kwartet. Er is, aldus de NVJ, geen tijd meer voor studie. Er moet snel worden gehandeld, anders heeft de concentratie in het Ne derlandse dagbladwezen voor het goede functioneren van de democratie volstrekt onaanvaardbare vormen aangenomen. De NVJ dringt er dan ook op aan snel maatregelen te nemen. Maatregelen op economisch en fiscaal terrein kunnen nut tig en nodig zijn, maar niet toereikend om de verschraling in de dagbladpers tijdig een halt toe te roepen, aldus de NVJ. Aanbevolen wordt de concentratieplannen van dagbladen te toetsen aan het alge meen belang. Ook wordt aanbevolen voor dagbladondernemingen een verplichting in te stellen tot vaststelling van een re dactiestatuut. Hierin dient de verhouding tussen uitgever en (hoofd)redactie te worden geregeld. De krant is niet alleen een economisch, maar ook een cultureel goed. Het is de allerhoogste tijd dat de niet-economische benadering van het concentratieprobleem thans meer aandacht krijgt in de vorm van snel te nemen maatregelen, aldus de NVJ. In een brief aan de directies van VNU en NDU in verband met de samenwer king tussen de drie eerder genoemde kranten, merkt de NVJ op dat deze grote beroering heeft gewekt, zowel in als bui ten de VNU en NDU. „In het bijzonder wordt het als schok' kend ervaren dat wederom een vergaan de structurele ingreep plaatsvindt zonder dat de werknemers op enigerlei wijze aan de besluitvorming hebben kunnen deel nemen." Volgens de NVJ is wel op een zeer vreemde manier voldaan aan de uit de CAO voortvloeiende verplichting tot in- schakeling van een vertrouwensman AMSTERDAM. De Amsterdamse po litierechter heeft een 19-jarige fabrieks arbeider uit Sittard wegens plundering tijdens de rellen vorige week in Amster dam veroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf waarvan één maand voor waardelijk. De officier van Justitie had de maximale straf geëist van zes maanden. Een 18-jarige Duitser werd eveneens voor plundering veroordeeld tot drie maan den, waarvan één voorwaardelijk. Een 18- jarige Amsterdamse kantoorbediende werd wegens het gooien van stenen naar de politie veroordeeld tot vier maanden. Een 22-jarige losarbeider en een 18-jarige monteur uit Oude Water werden wegens openlijke geweldpleging ieder veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden. De vijf jongelui er was maar één Am sterdammer bij waren de eersten van 17 verdachten, die op drie extra zittingen van de politierechter werden berecht. Zij zaten allen in voorarrest sedert hun arres tatie. UTRECHT. Het Centraal Medisch Tuchtcollege heeft uitgesproken, dat een huisarts die in de nacht van eerste op tweede paasdag 1968 niet heeft voldaan aan een verzoek, bij een patiënt te ko men, daardoor het vertrouwen in de stand der geneeskundigen heeft ondermijnd. De arts nam gedurende de paasdagen de praktijk van niet minder dan zestien art sen waar. Een buurman had de dokter om vier uur 's nachts gebeld met de mededeling dat de patiënt klaagde over pijn in zijn borst, het benauwd had en „erg wild" was. Volgens deze buurman vond de dok ter het „onzin" om daarvoor midden in de nacht op te bellen en legde de hoorn neer. Volgens de verklaringen van de arts kreeg hij op zijn vragen slechts vage antwoorden en werd het telefoongesprek door de buurman verbroken. Daarop be sloot de arts de patiënt niet te bezoeken in de veronderstelling dat er nog wel eens gebeld zou worden als de toestand werkelijk ernstig was. Hoewel de lezingen over de inhoud van het telefoongesprek niet met elkaar over eenstemmen meent het tuchtcollege dat de arts onjuist heeft gehandeld door op grond van de onduidelijkheid van de ge gevens na te laten de patiënt wiens adres hij kende, te bezoeken. Ter vermijding van risico's had hij de onduidelijkheid door een bezoek aan de patiënt (die acht dagen later is overleden) moeten ophef fen. AMSTERDAM De Nederlandse Ver eniging van Journalisten (NVJ) heeft zich per brief gewend tot de ministers van Jus titie en van Binnenlandse Zaken. Aanlei ding hiertoe was de „volstrekt ontoelaat bare wijze, waarop de journalist mr. P. Ni colai is verhinderd zijn beroepsbezigheden uit te oefenen". De heer Nicolai maakte tijdens de ongeregeldheden begin vorige week in Amsterdam in opdracht van de VPRO opnamen voor een radio-program ma. Hij nam waar dat twee mannen in bur ger een Fransman naar het politiebureau Warmoestraat wilden brengen. Aan deze Fransman heeft hij gevraagd wat er aan de hand was. Bij het politiebureau aange komen werd de heer Nicolai die een zoge noemde rellenkaart aan een koord om de hals droeg en dus kenbaar was als journalist door een man in burger aan deze kaart naar binnen getrokken. Het touwtje veroorzaakte verwondingen in zijn nek. De nacht heeft hij met twee anderen in een zeer kleine ruimte moeten door brengen. De N.V.J. protesteert bij de beide minis ters tegen deze gang van zaken. De ten behoeve van journalisten getroffen maat regelen zijn in dergelijke omstandigheden onvoldoende. De N.V.J. verzoekt de minis ters te bevorderen dat journalisten een be tere bescherming wordt geboden bij de uit oefening van hun beroep. Daar het in dit geval een beperkte sa menwerking betreft en geen algehele fu sie was het tijdsverloop tot de beslissing viel een periode van vijf dagen. De NVJ verbaast zich erover dat in dit geval een vertrouwensman aangezocht werd, van wie bekend was dat hij in die vijf dagen in het buitenland vertoefde. De NVJ zegt zich zorgen te maken over de toekomstperspectieven van een grote groep leden. Met het oog hierop vraagt het de directies van VNU en NDU op korte termijn een gesprek te voeren over de totstandkoming van redactiestatuten. De NVJ heeft in een brief aan de NDP gezegd dat het fusie- en concentratiever schijnsel thans in de Nederlandse dag bladwereld dusdanig snel om zich heen- grijpt dat langzamerhand moet worden gesproken van een bijzonder ernstige aan tasting van het werkklimaat in vrijwel de gehele dagbladjournalistiek. De NVJ overweegt om met de NDU gezamenlijke stappen bij de overheid te nemen. D'66 heeft de vereniging de Amster damse Pers, die zich achter de redacties van NRC, Handelsblad en De Tijd heeft geplaatst zijn politieke steun toegezegd. DEN HAAG. „Het tragische van de gebeurtenissen in Wassenaar moet niet bü de Zuidmolukkers gezocht worden, maar bij de Nederlandse rege ring, die in haar beleid ten aanzien van de Zuid-Molukkers geheel gefaald heeft. Tragisch is dat eerst nu de minister-president en de minister van Buitenlandse Zaken beloofd hebben de gehele problematiek van de Zuid- molukse kwestie nog eens met rnjj door te nemen Dit heeft ir J. A. Manusama als „pre sident der Republiek der Zuid-Molukken" vrijdagmiddag gezegd op een persconfe rentie in Den Haag. Ir. Manusama was daar vergezeld door de heren A. Th. Pa- sanea, H. Tan, Th. O. Kuhuwaal en J. P. Nikijuluw, leden van zijn kabinet, alsme de door ds. S. Metiary, de voorzitter van de Zuidmolukse organisatie„Badan Persatuan". Ir. Manusama herinnerde eraan dat hij in een brief van 27 december 1969 aan premier De Jong had geschreven dat de stemmen van degenen die een „besliste weerstand tegen de voortdurende kren king van de waardigheid van het Zuid molukse volk één van hun voornaamste plichten achten. Deze ontwikkeling zal op den duur tot een tragische catastrofe lei den", had ir. Manusama geschreven. Hij zei dat de bezetting voor de Zuid molukse leiders een „volslagen verras sing" was. „We wisten er niets van. We wisten ook niets van wapenbezit in de woonoorden. Zij die beweren dat er in de kampen en woonoorden exercitievel den zijn moeten dat dan maar eens aan wijzen". Dat er bij de bezetting een slachtoffer is gevallen vindt ir. Manusa ma zeer betreurenswaardig, het feit van de bezetting echter niet. „De jongens heb ben verklaard dat het nooit in de be doeling heeft gelegen opzettelijk iemand te doden. Ze hebben spijt van hun daad. Het zijn flinke, vooruitstrevende en sym pathiek optredende jongeren. Ook hun vrouwen en naaste bloedverwanten wis ten niets van wat ze gingen doen", al dus ir. Manusama. Hij vindt de bezetters „helden, want zij deden dit uit liefde voor hun land". De bezetters had hij een aantal malen kunnen spreken doordat hi; en ds. Metiary hen in het Huis van Be waring mogen opzoeken. Zelfbeschikking vooj een Republiek der Zuid-Molukken zal volgens ir Manusama geregeld kunnen worden als Indonesië Nederland, de Verenigde Naties en de Zuidmolukkers er zich voor willen inzet ten. Hij deelde mee dat op initiatief van enkele mensen uit Heemstede een comité in oprichting is om financiële steun te kunnen verlenen aan de 33 bezetters. AMSTERDAM. Overheidstoezicht op ry-examens is een wens van mr. II. E. Koning, lid van de Tweede Kamer. Hy zei dit op het vrijdag in het RAI-congrescen- trum in Amsterdam gehouden nationaal autoryschoolcongres, georganiseerd door de federatie van Nederlandse organisaties voor het personenverkeer. Mr. Koning meende dat een rijksinstan tie de examens moet afnemen onder ver antwoordelijkheid van de regering en dat dit een aanbevelenswaardiger figuur is dan de huidige (het CBR red.). „Alleen op die manier kan de ministeriële verant woordelijkheid goed tot haar recht komen en mogelijk kan daardoor een stuk van de toch bestaande onvrede over de huidige vorm van de rij-examens worden wegge nomen", aldus mr. Koning. Ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag is de heer C. Verolme benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Minister Nelissen heeft de versierselen in zijn ministerie aan de heer Verolme uitge reikt. In hotel De Wittebrug recipi eerde de heer Verolme. Op de foto wordt zijn echtgenote gelukgewenst door de heer R. Zwolsmdn. AMSTERDAM. Het Amsterdamse ge meenteraadslid mr. C. H. Goekoop (VVD), heeft naar aanleiding van berichten dat enkele raadsleden tijdens de vergadering van 1 september marihuana of hasjiesj hebben gebruikt, B. en W. schriftelijk ge vraagd welke maatregelen dit college denkt te nemen „om te bevorderen dat er in en buiten de raadzaal ten aanzien van gebruikers en verspreiders van softdrugs op gelijke wijze wordt gehandeld". DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Roethof (P.v.d.A.) heeft aan de minister Beernink van Binnenlandse Zaken cn Polak van Justitie gevraagd of het waar is dat door de veiligheidsmaatregelen rond het bezoek van president Soeharto in vele gevallen de toegang tot Den Haag is ontzegd aan mensen, zonder dat van enig belastend gegeven is gebleken en zonder enige controle op hun papieren, meege nomen bezittingen of reisdoel. De heer Roethof vraagt of verondersteld moet wor den„ dat in dergelijke gevallen bij het nemen van de beslissing over de toelating) de huidskleur ais enige maatstaf heeft gegolden. Als dit zo is, wil het Kamerlid weten welke instructies precies aan het politie apparaat zijn gegeven en hoe deze zich verdragen met artikel van -de Grond wet, waarin vastgelegd is dat allen, die zich op Nederlands grondgebied bevin- (Van onze juridische medewerkster) LEIDEN. „Bij invalswegen Den Haag auto's gecontroleerd op wapen bezit". „Bus Ambonnese schoolkinde ren uit Moordrecht teruggestuurd". „Ambonnezen toegang Den Haag ont zegd door politie". Een greep uit de krantenkoppen van de voorvallen, die zich voordeden naar aanleiding van de verscherpte controle in verband met het staatsbezoek van de Indone sische president Soeharto. Dat deze maatregelen noodzakelijk waren kan worden afgeleid uit de hoeveelheid inbeslaggenomen wapens en de ge welddaden die zich desondanks voordeden. Dit neemt niet weg dat men zich kan afvragen in hoeverre deze verregaande maatregelen legaal zijn, dat wil zeggen hun grondslag vinden in de wetgeving. Met name geldt dit ten aanzien van in breuken op algemeen erkende rechten, zoals de vrijheid van beweging en het recht op eigen lichaam. Een aantal van deze individuele rechten is gewaarborgd in de Grondwet. Andere zoals de vrij heid van beweging moeten worden af geleid uit het feit dat de inbreuken en beperkingen hierop steeds hun grondslag vinden in nauwkeurig geformuleerde wet telijke regelingen. Zo heeft met name de politie bepaalde bevoegdheden om haar justitiële taak, het opsporen van strafbare feiten, te kun nen uitvoeren. Deze bevoegdheden van de politie zijn omschreven in het Wetboek van Strafrecht en het Wetboek van Straf vordering, waar bijvoorbeeld wordt be paald onder welke voorwaarden de poli tie iemand mag staande houden, fouille ren, voorwerpen in beslag nemen en der gelijke. Behalve met betrekking tot het aanhou den voor het vragen naar de identiteit van de persoon, moet er steeds sprake zijn van verdenking van een strafbaar feit, met andere woorden er moet een verdachte zijn. Voor het uitvoeren van deze taak ressorteert de politie onder het Openbaar Ministerie met als uiteindelijk verantwoordelijk persoon <je minister van Justitie. Hiernaast heeft de politie een orde- handhavende taak. Artikel 28 Politiewet bepaalt dat de politie tot taak heeft in ondergeschiktheid aan het bevoegde ge zag en in overeenstemming met de gel dende rechtsregels te zorgen voor de rechtsorde. Voor de uitoefening van deze taak res sorteert zij onder de burgemeester. De burgemeester is, zoals bekend sinds kort verantwoording verschuldigd aan de ge meenteraad met betrekking tot de uitoe fening van deze taak. De burgemeester mag nu op grond van artikel 219 Gemeen tewet „ingeval van oproerige bewegin gen, samenscholingen of andere stoornis van de openbare orde, alle bevelen ge ven die hij ter handhaving van de open bare orde nodig acht." Deze taakomschrijving is aanmerke lijk ruimer dan de precies begrensde be voegdheden van de poljtie bij de uitoefe ning van zijn justitiële taak en kan dan ook tot moeilijkheden leiden. Zo is, naar aanleiding van de in 1967 toegepaste „methode-Koppejan", waarbij groepen personen tijdelijk aan de rand van de gemeente werden vastgehouden ter voorkoming van wanordelijkheden, discussie ontstaan in hoeverre deze me thode legaal is. Tenslotte verwijst artikel 28 Politiewet naar degeldende rechtsre gels. Er wordt wel betoogd dat de politie verregaande bevoegdheden heeft als zij handelt in een situatie van publieke nood weer. Tegen dit standpunt pleit het feit dat wij een wet hebben die de bevoegd heden van de politie bij dergelijke situa ties regelt, namelijk de Wet Buitengewo ne Bevoegdheden Burgerlijk Gezag van 1954. Deze wet onderscheidt een toe stand van verhoogde waakzaamheid en de verdergaande „burgerlijke uitzonde ringstoestand." Om deze wet in werking te laten treden moet een dergelijke toe stand worden afgekondigd in de Neder landse Staatscourant waarmee enige da gen gemoeid zijn. Artikel 1 van deze wet bepaalt: „In geval van de rechtsorde en het volksbe staan bedreigende oproerige bewegingen, onlusten of soortgelijke stoornissen van de openbare orde of van ernstige vrees voor het ontstaan daarvan kan ten aan zien van het Rijk of van een gedeelte daarvan de toestand van verhoogde waakzaamheid dan wel de burgerlijke uitzonderingstoestand worden ingesteld.' Als dus een dergelijke situatie zich voordoet en een dergelijke maatregel door de regering wordt afgekondigd krijgt de politie verregaande bevoegdhe den. Zo mag de politie in dat geval (ar tikel 13b) aan personen, ten aanzien van wie ernstig vermoeden bestaat dat zij de openbare orde in gevaar zullen brengen, bevelen een gebied te verlaten of verbie den zich daarheen te begeven of daarin nog te vertoeven. Maar, zoals gesteld, om deze wet van toepassing te doen zijn, moet de toestand van verhoogde waak zaamheid of de burgerlijke uitzonderings toestand uitdrukkelijk worden afgekon digd. Dit is niet gebeurd. Met deze pro cedure is namelijk enige tijd gemoeid. Dit zou betekenen dat het staatsbezoek had moeten worden uitgesteld. Men kan nu betogen dat een dergelijk uitstel ge boden was, nu bepaalde verscherpte maatregelen nodig waren, waarvoor de Wet Buitengewone Bevoegdheden Burger lijk Gezag uitdrukkelijk de basis ver schaft. De bevoegdheden van de politie aan gaande vreemdelingen gaan verder dan ten aanzien van Nederlanders. De rechts positie van de Ambonnezen is wat dat betreft minder scherp gewaarborgd. On ze Vreemdelingenwet onderscheidt ech ter vreemdelingen aan wie het is toegestaan voor onbepaalde tijd in Ne derland te verblijven en vreemde lingen aan wie dit niet is toegestaan. Is geen onbepaalde verblijfsduur verleend, dan mag op grond van artikel 18 vreem delingenwet de vrijheid van beweging van een vreemdeling worden beperkt in het belang van de openbare orde en rust De positie van de Ambonnezen in Ne derland is, naar men mag aannemen zo. dat deze niet onder de cateeorie tiirtelij ke vreemdelingen vallen dus de bewe gingsvrijheid van Ambonnezen nel als dit ten aanzien van Nederlanders geldt, ge respecteerd dient te worden. den, gelijke aanspraak hebben op bescher ming van persoon en goed. Na een anti-Soeharto demonstratie gis teravond in Den Haag is het bij de nog steeds zwaar bewaakte Indonesische am bassade tot relletjes gekomen. Nadat de betoging was ontbonden renden groepjes jongelui in de richting van de ambassade en lieten vuurwerk knallen. De politie voerde charges uit waarbij harde klap pen vielen. In straten in de omgeving werden enkele vernielingen aangericht. Vier jongemannen werden gearresteerd. De 33 Zuidmolukkers, die maandag in Wassenaar de residentie van de Indone sische ambassadeur elf uur bezet hielden nadat een politieman was doodgeschoten, zijn vrijdag bij de officier van Justitie voorgeleid. Gisteravond is de gevangen houding door de rechters-commissarissen van de Zuidmolukkers bevolen. De bewaking is verscherpt na een ano niem telefoontje dat de bezetters zouden worden bevrijd. Ambonnese vrijheidsstrijders, die in 1945 aan de zijde van de Republiek Indo nesië hebben meegestreden, hebben een protest overhandigd aan de Nederlandse ambassade in Djakarta, waarin de aan val op de woning van de Indonesische ambassadeur fel wordt afgekeurd. In het protest wordt verd ergezegd, dat de Zuid-1 molukse jongerengroep van wat zich de republiek der Zuid-Molukken noemt, zich kennelijk heeft laten gebruiken door de vereniging „Door de Eeuwen Trouwen de groet) van prof. Wertheim's commu nisten. Tegen de daders worden de streng ste maatregelen geëist. UTRECHT. Hoofdredacteur Herman van der Horst van „Luctor", het blad van de afdeling Oirschot van de vereniging van dienstplichtige militairen, is gestraft met zes dagen verzwaard arrest in ver band met publikaties in het laatste Luctor- nummer die door de legerleiding als bele digend voor de beroepsmilitairen worden beschouwd. Twee andere leden van de redactie, Jan Hiddinga en Koert Broekema, hebben elk vijf dagen licht arrest gekregen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2