PSV KON VERWACHTING TELSTAR HAALDE WEER NOG NIET WAARMAKEN EEN KOSTBAAR PUNT KURT UNDER: „WIJ VERDIENDEN HET NIET OM HIER TE WINNEN" n RINUS MICHELS: We zitten met Ajax duidelijk in het slop" Gerrit Peijs (meniscus) werd zesde Haarlemse speler in ziekenboeg Ajax-DWS zaterdagmiddag Haarlem zwaarst getroffen club van eredivisie Ere-divisie in cijfers Kindvall tobt met blessure l - X gn® 12 MAANDAG 7 SEPTEMBER 1970 13 Zwaar werk lil» ÜlÉlli Bui Blind voetbal i F (Van onze sportredactie) VELSEN. Even, heel even maar, kwam Kurt Linder gistermiddag uit de kleedkamer. „Over deze wedstrijd kan ik kort zijn", deelde hij mee, „als wij zoveel kansen missen, dan ver dienen wy het niet om hier te winnen. Misschien kan er als verzachtende omstandigheid worden aangevoerd dat de bal tot twee maal toe door een Telstar-speler van de doellijn werd gehaald, maar zelfs dan kunnen wij ons optreden nog niet schoonpraten". De PSV-oefenmeester noemde daar mee een belangrijk facet van het duel Telstar-PSV. Ongetwijfeld zou de eindstand (1—1) een heel ander aan zien gekregen hebben als De Vrindt, Schmidt Hansen en Strik de hun ge boden kansen heter benut hadden. Maar niet alleen daaraan kan het te leurstellende resultaat van de Eind- hovenaren op Schoonenberg worden toegeschreven. Telstar speelde name lijk niet alleen gelijk bij de gratie van de Eindhovense missers, het leverde zelf een veel voornamer aandeel in de totstandkoming van de puntenverde ling. Na de gevoelige les tegen Sparta en de geslaagde „generale" van vorige week in Twente, kwam er gisteren voor 9500 toe schouwers een zelfverzekerd en attent Telstar op de grasmat. Juist het bij voor baat veelgeprezen peperdure PSV was voor de Velsenaren een geschikte tegen stander om de waarde van het „safety- firsf'-systeem te bevestigen. Jan Rab: „In de wedstrijd tegen Sparta hebben wij tot onze schade moeten ondervinden dat wij alleen met kort spel in gesloten gele deren succes kunnen hebben. Vandaag is die opdracht goed uitgevoerd, met gevolg dat wij ook vanuit de middenlinie doel- rijpe kansen konden scheppen. Ik heb in deze wedstrijd de definitieve bevestiging gekregen dat dit voor ons onder deze om standigheden het enige juiste systeem is". De gevolgen van Telstar's taktiek on dervond het onstuimig gestarte PSV spoedig. Telstar toonde zich allerminst ge- imponeerd door het „geweld" van de Brabanders. Net als vorige week tegen FC Twente smoorde het langzaam maar zeker de Eindhovense kracht met vertra gend spel. Zelfs nadat Veenstra in de 17e minuut door een verdedigingsfout van Zwaan in de gelegenheid was gesteld om te scoren, gaven Rab's maten geen krimp. Rustig werd er doorgetikt met als resul taat gevaarlijke schoten van De Wit en De Vries. Aan de andere kant had Van der Mee- ren weliswaar veel meer zwaar werk dan z(jn collega Van Beveren, maar gemeten naar de mogelijkheden van de vaak goed combinerende PSV-ers, waren de resul taten zeer pover. De beste scoringskans deed zich voor in de laatste minuut van de eerste helft, toen Wjjngaarde uit een onoverzichtelijke situatie voor het doel een tweede treffer op de doellijn voor kwam. Na gevaarlijke schoten van Schmidt Hansen en Strik kreeg Telstar de zaak in VR AMSTERDAM. De competitiewed strijd Ajax-D.W.S. die voor zondag was vastgesteld is door het sectiebestuur van de K.N.V.B. vervroegd naar zaterdagmid dag 15.00 uur. Dit is gebeurd op verzoek van Ajax, dat volgende week woensdag voor de Europa Cup in Albanië aantreedt tegen 17 Nenduri Tirana. Met name D.W.S.-trainer Joop Brand toonde zich echter met deze gang van zaken weinig ingenomen. „Natuurlijk wil len wij Ajax zoveel mogelijk ter wille zijn. Maar men houdt er in het geheel geen rekening mee dat zes van mijn spelers een winkel hebben waarin de topomzet juist op de zaterdag ligt en dat twee andere spelers zaterdags zaken moeten doen op de markt. Daarom hadden wij voorgesteld de wedstrijd zaterdagavond te laten spelen, maar dat wilde Michels niet. Al die regle menten over uitstel of verschuivingen van competitiewedstrijden in verband met Europa Cupbelangen zijn prachtig, maar ze kunnen alleen van toepassing zijn op de werkelijke full profclubs, zoals Ajax, Feijenoord en P.S.V. maar niet op die be taalde amateurs zoals het gros van de clubs is." Wietse Veenstra scoort het PSV-doelpunt. Telstar-keeper Paul van der Meeren zalzijn mooie duik ten spijt, niet meer in kunnen grijpen. de tweede helft definitief onder controle. In de 21e minuut velde de Eindhovenaar Vos eigenlijk het vonnis over zijn eigen ploeg door de bal achter Van Beveren te schieten. „Wie rekent daar nou op, ik kon helemaal niet zien wat er gebeurde", zei PSV's duurste speler na afloop. De voor Vos zo ongelukkige situatie ontstond uit een vrije trap van Wijngaarde, wiens bal na De Wit, zijn eigenlijke doel gemist te hebben, via de schoen van Vos de goal inging. Na de gelijkmaker zakte PSV diep weg. Van Egmond, samen met De Wit, uit blinker op het middenveld: „Na dat doel punt van Vos deden zij er geen moer meer aan. Wij konden in die laatste 25 minuten rustiger tikken dan vorige week tegen Twente". Luttele minuten na het Velsense doelpunt resulteerde het bekeken spelletje van Telstar bijna in een tweede doelpunt, toen De Vries doelman Van Beveren met een lage schuiver tot een snoekduik dwong. Gesterkt door dit onverwacht rooskleu rige uitzicht, vergaten sommige Velsena ren in de laatste belangrijke fase heel even de belangrijkste stelregel van Jan Rab: veiligheid voor alles. Er werd net iets te optimistisch opgedrongen, waarvan PSV, in de laatste minuten uit op een „goedkope" overwinning, dankbaar ge bruik maakte. Opnieuw moest een veld- speler, dit keer Driesen, op de doellijn redden. „Even", zei De Wit later, waren we onze concentratie kwijt. Die redding van Drie> sen kwam net op tijd als een goede waar wedstrijd tegen een niet te onderschatten ploeg als PSV twee maal drie kwartier van de spelers eist. De Wit: „Wij kunnen ons niet permiteren om de aandacht één moment te laten verslappen om enig risico te nemen. Daar is het systeem wat we spelen ook op gebaseerd. Zoals wij nu tegen PSV speelden is ideaal in een wed strijd tegen een sterke tegenstander. Wil len we tegen de zwakkere clubs echter punten halen dan zullen we meer risico's moeten nemen". Telstar nam de waarschuwing van PSV ter harte en gaf geen kansen meer weg. Voor de eerste maal sinds lange tijd kon de ploeg van Jan Rab het eigen publiek tot de laatste minuut boeien. Het applaus waarmee de toeschouwers staande de af tocht van de spelers begeleidde, was dan ook verdiend. schuwing". Waaruit blijkt hoeveel een (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Ook al was ADO- Ajax niet zo opwindend, zo mooi als men zich in de afgelopen week had gedroomd, tenslotte omarmde ADO dan toch maar die 10-winst. Die overwinning, die Den Haag de laatste dagen al met veel bravoure had voor speld, maar waaraan tegelijkertijd diep in het hart toch echt wel werd getwijfeld, omdat Ajax, ook zonder een zekere Cruyff, toch nog altijd Ajax is. Wat Aad Mansveld later noemde: „een Ajax- en Feijenoord- complex. Het eenvoudige besef, dat er een topploeg tegenover je staat. En dan kan je moreel nog zo'n stuk lager staan, eigenlijk niets te vrezen heb ben, toch word je door dat complex in je spel belemmerd. Het gaat alle maal krampachtiger dan het zou hoe ven te gaan". ADO speelde daardoor iets minder dan in zijn twee voorgaande wedstrij den. De overtuiging, de moed en het vernuft, die eerder werden uitgedra gen, knapten na rust onder het ge wicht van de naam Ajax. Het was een armoedig Ajax. Rinus Mi chels schudde moedeloos het hoofd. „We zitten in het slop. Verschrikkelijk, zoals we vooral de eerste helft speelden: enorm nerveus en statisch. Geen beweging, nau welijks een goed geplaatste bal. Op dat moment waren we niet meer dan een derdeklasser bij de amateurs". Dat de terugkeer van Johan Cruyff dan maar meteen garant zou staan voor pro motie naar de top, lijkt in de ordeloos- heid, die Ajax heeft bevangen, op zijn minst twijfelachtig. Mokkende Michels: „Ach, natuurlijk klampt men zich met handen en voeten aan Cruyff vast als he* niet goed gaat. Maar zijn afwezigheid ver klaart lang niet alles". De absentie van Cruyff verduidelijkte ook helemaal niet waarom Ruud Krol, die Pas voortdurend aan alle kanten langs zich heen hoorde fluiten, geen bal goed kon schoppen. Waarom Barry Hulshoff op Ajax' middenveld het toonbeeld van ste riliteit moest zijn. Waarom Dick van Dijk en Sjaak Swart tenslotte elkaar becon curreerden in onbegrip. Nee, ADO diende zich vooralsnog alleen tegen Piet Keizer en Johan Neeskens te wapenen. Keizer had al snel door, dat er bij Theo van der Burch niets te halen viel en dwarrelend over het veld ijverde hij tenminste nog voor wat inventiviteit. Neeskens, bij Ajax debuterend als „voor stopper", bleek een voortreffelijke breker tegen Couperus. Angstig ADO waagde zich alleen uiterst secuur naar voren. Een precisie, die door de teruggekeerde Lex Schoenmaker werd gedicteerd. Uit de verdediging was hij steeds aanspeelbaar, terwijl zijn techniek hem boven Nico Rijnders verhief. Zijn passes waren zuiver en doordacht tot hij zijn vlekkeloos optreden zelfs met de win nende treffer bekroonde. In de 23ste mi nuut stuurde hij een voorzet van Harry Hestad met het hoofd magnifiek naar de rechter hoek, waar Heinz Stuy vergeefs naar toe buitelde: 1-0. „En toch", meende Michels, „had ADO die eerste helft zeker op 2 of 3-0 moeten komen. Zo slecht waren w(j". ADO vol deed niet aan die gewettigde eis, al was het er dicht b(j. Toen scheidsrechter Van Ravens buitenspel van Couperus als „niet hinderlijk" interpreteerde, rende Schoen maker alleen op Stuy af, die hem precies buiten de rode lijn tegen de grond trok. Het kostte Stuy een boeking, ADO een tweede doelpunt. Waardoor ADO na rust toch nog in moeilijkheden kwam, toen Ajax eindelijk naar de „lange bal" greep. MAASTRICHT. En toen waren aantal weggegeven corners in die periode er nog maar vyf HaarlemmersDe geschiedenis van Haarlem in het sei zoen 1970/1971 gaat verbazend veel lijken op het bekende verhaaltje van de negertjes. Nog nooit had de Haar lemse ere-divisievereniging zo veel pech. Nog nimmer waren er zö veel eerste-elftalspelers tegelijk gebles seerd. Gisteren viel een zesde slacht offer. Na doelman Paternotte, mid- denveldspler Cees de Wolf, de spitsen Nielt Holmström, Oosthuizen en Van Nee liep de verdediger Gerrit Peijs een blessure op. Evenals Holmström en Van Nee zal hij een meniscus operatie moeten ondergaan. „Ik hoorde het kraken", zou later scheidsrechter Dorpmans zeggen. Er was niemand in Peijs' nabijheid toen hij de blessure opliep en hij vervolgens kreu nend op het veld bleef liggen. Het gebeur de vlak na de rust van de wedstrijd MW- Haarlem. De gevolgen voor Haarlem wa ren direct in de wedstrijd merkbaar, en zullen beslist ook voelbaar zijn in de komende duels. Trainer Bill Thompson zag de bui al hangen. Tijdens de wedstrijd had hij evenals de veertienduizend toeschouwers gemerkt hoe wankel de anders zo sterke verdediging was na het vertrek van Peijs. Weliswaar hield de Haarlem-defensie met op de plaats van Peijs René van Bree voort in die tweede helft stand tegen een alsmaar opdringend MW, De manier waarop was echter allerminst impone rend. Haarlem speelde paniekvoetbal. Het (elf) wijst daar op. Volgens Thomp son kregen zijn pupillen een mentale af knapper. „Ze geloofden niet, dat ze het zonder Paternotte en de belangrijke Ger rit Peijs zouden klaren. De verdediging en vooral de jongere spelers waren bang en daarom maakte de defensie fouten". Thompson zag nog een andere psychi sche onvolkomenheid aan zijn elftal kle ven; met name aan de voorhoede.„De spitsen schuiven verantwoordelijkheid af. Ze „passen" zonder werkelijk door de vijandelijke linies te willen heen breken. Ze durven het risico niet aan. Ze zijn bang om fouten te maken. Ze zijn ang stig om de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor die „bloody" goal". Het is geen probleem waarmee Haar lem alleen worstelt. Vele teams kennen het. Hoeveel spelers zullen er zijn die zich vrijwillig aanmelden voor het nemen van een penalty? Misschien twee per team. Nou, en toch is dat de simpelste manier om een doelpunt te maken...'" „Haarlem moet van die angst af. An ders blijft het gelijkspelen of verliezen met 1-0". Thompson wees niet ten onrechte op dit probleem. Haarlem had kunnen winnen. Hoe vreemd het misschien ook mag klon ken na het vermelden van de uitslag (1-1) en van het veertig minuten durend heftige offensief van MW. Trainer Kno- bels' uitspraken na de wedstrijd zijn er om het te bewijzen. De oefenmeester van de Maastrichtenaren zei, dat hij voor al in die tweede helft bijzonder bang was geweest voor een winnende treffer van Haarlem. Niet voor niets gaf hij daar om zijn verdedigers, waarvan er sommi gen naar voren trokken om nog meer druk te kunnen uitoefenen op de toch al zo benauwde defensie van Haarlem, op dracht om meer terug te blijven. „Je zou i 11 iilliil Wflfc» ni-rhrii anders", betoogde Knobel, „de kans lopen om met vliegende vaandels de mist in te gaan Haarlem kreeg via De Goede, maar vooral op rechts, waar De Jong zich op hield, zeker vijf kansen. Het waren uit vallen. Schoten vanuit de in een benarde positie verkerende verdediging, die door de voorwaartsen verder moesten worden getransporteerd. Met als eerste doel om goals te maken en met als tweede oog- (Van onze sportredactie) HAARLEM Haarlem is de zwaarst getroffen vereniging van het betaalde voetbal. Het telt zes geblesseerde spe lers Niels Holmström, Hennie van Nee en Gerrit Peijs z(jn in het niet te be nijden bezit van een knietje. Doelman Paternotte heeft een knieblessure, Oosthuizen heeft last van zijn lies en De Wolf kan nog niet voluit voetbal len, na een verwonding. Peijs zal morgen in gezelschap van Van Nee het Marine-Hospitaal in Overveen opzoeken. Voor Peijs, die na de wedstrijd Go Ahead-Haarlem over hoop ligt met scheidsrechter Van Ra vens, brengt zijn blessure de conse quentie met zich mee, dat hij zich wei nig zal hoeven aan te trekken van een eventuele schorsing. Een schrale troost. Van links naar rechts: Holmström, Van Nee, Peijs, Oosthuizen, De Wolf en Paternotte. taak toe. Vooral De Goede eenmaal in het bezit van de Haarlem- denlinie en op enige verdedigers ten de twee of drie verdedigers weg tikken of te passeren met een snelle twee" werd het spel opgehouden. MW deed het tactisch gezien al niet veel beter. Het speelde „blind voetbal" Het beukte evenals Ajax dat vorige week deed bij de Maastrichtenaren op de verdediging van Haarlem. Ook bij Knobel wekte de tweede helft van de wed strijd MWHaarlem herinneringen op aan het duel met Ajax. „Er was éen ver schil", zei hij. „Ajax maakte twee doel punten en wij profiteerden in het geheel niet van dat offensief. Mijn spelers waren ijverig en dom tegelijkertijd". De doelpunten in deze wedstrijd wer den gescoord in de eerste helft. De eerste treffer viel in de drieëntwintigste minuut, nadat Bonfrère een keihard schot losliet ver buiten het strafschopgebied en de re serve-doelman van Haarlem Schutz (die een zwakke wedstrijd speelde) tevergeefs naar de hoek ging. Drie minuten 'ater maakte De Jong gelijk. Hij deponeerde de bal, die hem via Peijs en Hoeben bereikte over doelman Korver in het doel. EREDIVISIE Sparta—AZ'67 2-1, Excelsior- -FC Twente 1-2, Telstar—PSV 1-1, VolendamNAC 2-1, DWS—Holland Sport 0-0, ADOAjax 1-0, MW—Haarlem 1-1, NEC- -FC Utrecht 2-1, Go Ahead—Feijenoord 1-2. STAND 3 0 0 6 10—2 3 0 0 6 11—3 3 0 0 6 7—2 2 1 0 5 6—3 2 1 0 5 4—2 1 2 0 4 3—2 1 1 1 3 4—2 1 1 1 3 2—1 0 3 0 3 3—3 Holland Sport 3 1 1 1 3 3—3 1 0 2 2 6—7 3 1 0 2 2 4—6 0 2 1 2 3—6 0 1 2 1 3—7 0 1 2 1 1—4 0 1 2 1 1—6 0 1 2 1 2—7 0 0 3 0 2—6 PROGRAMMA FC Twente—Sparta, PSV- -Excelsior, NAC— Telstar, Holland Sport—Volend am Ajax DWS, Haarlem—ADO, FC Utrecht—MW, Feijenoord—NEC, AZ '67Go Ahead. (Van onze sportredactie) DEVENTER Het is niet zeker of Ove Kindvall er woensdag tegen Estudiantes b(j zal z(jn. De spits van Feijenoord tobt met een onwillige spier in de kult. Ernst Happel: „Voornamelijk vanwege die bles sure haalde ik hem er in Deventer in de rust uit. Maar óók omdat hij niet best draaide". Inderdaad speelde de Zweed minder sterk. Hij verzuimde bijvoorbeeld om onmiddellijk na zijn gelukkige treffer (via de voet van Somer) Feijenoord op 20 te brengen door vrij voor Van Zoghei te falen. Kindvall: „Ik kan nu echt nog niet zeggen of ik woensdag fit ben". WtAfWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWb -Tr-;

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13