UNIVERSITEITSBESTUUR BLIJFT ZORGENKIND Ged. Staten: Huidige plannen ongewenst WÊL^ gjÊÊt^ tmsfmmn Progressief Alternatief streeft naar bundeling Plan voor 800 km. autoweg in '73 uitgevoerd ZEEL ANl 35 BEN >-: Rector es magnifici bij opening nieuw academisch jaar: Prof. W. F. de Gaay Fortman bedankt Eis 3 jaar voor brandstichting bij rechtbank Dader roofoverval snel gegrepen Gaswinning bij Schoorl Schot vernielde raam van trein Ir. Lardinois had onderhoud met lid Spaanse oppositie Li NIET SE** Zuidmolukkers bij gevangenen toegelaten „Verspilling van 500 min. per jaar" Voorzitter van wegenbouwers ir. H. D. Prins: Muziekcritici uit vele landen naar Rotterdam Hoofdstad Operette begon aan tournee MAANDAG 7 SEPTEMBER 1970 Vertrouwensman NDU Onderzoek HAARLEM—A.D.O. FEIJENOORDN.E.C. AJAXD.W.S. FEIJENOORD— U.T. ARAD (Roemenië) D.W.S.—HAARLEM VOLENDAM— AJAX v n.rlyv és 1 JU H ÉMilÉÊiÉKiÉii «e te Hl Justitie maakt uitzondering Kerkelijk nieuws Prins Claus over verkeersongevallen VARA-VOORZITTER Onderwijs blijft taak van omroep STEDEN Erik Thorn Leeson overleden DEN HAAG Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman heeft de Nederlandse Dagblad Unie bericht dat het hem onmogelijk is als vertrouwensman op te treden ter zake van de voorgenomen samenwerking van het Algemeen Handelsblad NRC met De Tijd. Naar hij het ANP meedeelde heeft prof. De Gaay Fortman geweigerd als ver trouwensman te fungeren omdat het ver zoek hiertoe pas gedaan werd toen de sa menwerking al vaststond en daaraan reeds publiciteit was gegeven. MIDDELBURG. De officier van Jus titie in Middelburg heeft drie jaar on voorwaardelijke gevangenisstraf geëist te gen een 21-jarige Middelburger. In de nacht van 1 op 2 december xorig jaar stichtte hij brand in de nieuwe vleugel van het Middelburgse gerechtsgebouw die volledig uitbrandde en waarbij inventaris en bescheiden totaal verloren gingen. In gezelschap van twee stadgenoten had hij in het gerechtsgebouw ingebroken. Tevens stond verdachte terecht voor een overval op een bejaarde weduwe. Tegen een me deplichtige in. beide zaken eiste de offi cier van justitie zéstien maanden met af trek. Het „brein" achter deze zaken, een 32-jarige Middelburger, werd enkele maan den geleden reeds veroordeeld tot zestien maanden met aftrek. WYCHEN. Een 21-jarige jongeman heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een overval gepleegd op het station in Wychen. Hij kwam door de achterdeur binnen en beval de NS-beambte de brand kast open te maken en hem het daarin aanwezige geld, bjjna duizend gulden te geven. De NS-beambte wist echter een goed signalement van de overvaller te geven en daardoor was de overval snel opge lost. De politie begaf zich onmiddellijk naar de woning van een 21-iarige jonge man in Wychen en vond daar het ge roofde geld. Desondanks ontkende de jon geman iets van de overval af te weten. Hij is opgesloten. DEN HAAG. De Nederlandse universiteiten en hogescholen zijn maan dagmiddag officieel begonnen aan het academisch jaar 1970/'71. Uitgezon derd in Amsterdam, de gemeentelijke universiteit besteedde er geen aan dacht aan, de vrije universiteit doet het pas aan het einde van deze maand, geschiedde dit door een mondeling verslag van de rectores magnifici betref fende de lotgevallen in het afgelopen academisch jaar. Alleen in Tilburg en in Nijmegen werd een schriftelijk verslag uitgebracht. In Nijmegen viel de opening van het academisch jaar samen met de datum waarop het tot dusver bevoegde bestuursgezag van de Katholieke Universiteit (het college van curatoren) terugtrad en voorts aan de senaat belangrijke bevoegdheden ontvielen. Het bestuur" en de „universiteitsraad", hetgeen een door veel strubbelingen ingeleide bestuur" en de „universiteitsraad", hetgeen een door veel strubbelingen ingeleide, fundamentele wijziging en democratisering van de bestuursstructuur betekent. Prof. Scheffer (Tilburg) stelde dat de onderwijsvernieuwing, met name het werken met kleine groepen studenten, een zware wissel trekt op de wetenschap- De rectores magnifici hebben veel aan dacht besteed aan de problemen betref fende de bestuurlijke organisatie van uni versiteiten en hogescholen. Vrijwel alge meen zijn zij van oordeel dat de stand punten zo ver uit elkaar liggen dat het moeilijk zal zijn tot overeenstemming te komen. In het Nijmeegse verslag werd de opmerking gemaakt dat het een illusie is te menen in redelijk overleg ook maar een begin van overeenstemming te berei ken over de bestuursinrichting. Prof. Van Trier (Eindhoven) was echter van oor deel dat het steeds meer noodzakelijk wordt tot een stabiliteit in de bestuurlijke verhoudingen te komen om snel en doel matig te kunnen werken. De „Wet Verin- ga" werd door prof. Goslings (Leiden) een compromisvoorstel genoemd, waar mee niemand echt tevreden kan zijn. Het speet hem vooral dat er in hét wetsont werp niets te vinden was over de organi satie van de beheersorganen en hun ver houding met de bestuurs- en beleidsorga nen. Algemeen was men van oordeel dat ten gevolge van de problemen rond het bestuur van de universiteiten en hoge scholen er te weinig tijd was overgeble ven voor het wetenschappelijk onderzoek. Onder meer prof. dr. ir. J. C. Vlugter, voorzitter van de T.H. Twente, wees hier op. De snelle toeneming van het aantal stu denten baarde de rectores magnifici ook veel zorgen. Prof. Van Trier was van me ning dat voor de meeste studierichtingen een toekomstige behoefteraming moeilijk is te geven, maar dat men er toch voor moet zorgdragen dat de studenten die thans kiezen, straks voldoende beroeps mogelijkheden hebben. Gezien het toene mend aantal studenten is een duidelijke politieke uitspraak nodig, aldus prof. Verhagen (Delft), of de aanpassing van het studentenaanbod aan de aanwe zige faciliteiten, dan wel aanpassing van de faciliteiten aan het aanbod van studen ten moet plaatshebben. Prof. Goslings (Leiden) wierp de vraag op of de numerus fixus voor, de universi teiten niet als een heilig huisje moet wor den afgebroken. Thans doet zich de krankzinnige situatie voor dat op hts-en, sociale academies en andere hogere be roepsopleidingen wel een numerus fixus bestaat, waarbij vaak het overgrote deel wordt afgewezen dat het dan maar op de universiteit gaat proberen. Het is begrij pelijk dat op deze wijze een groot per centage van de studenten vroegtijdig met de studie stopt. Prof. Van der Ven (Utrecht) pleitte in zijn toespraak voor „de hoogst impopulai re fixatie van wat een universiteit als leef- en werkbaarmilieu nog kan verdra gen." Dit betekent volgens hem niet dat studenten worden beknot in de vrijheid om te studeren behalve een beperking in de keuze van universiteiten, „aangeno men", aldus prof. Van der Ven, „dat de volksvertegenwoordiging die zich als kampioen voor onbeperkte studievrijheid wenst op te werpen dan ook de conse quenties voor het stichten van een of meer nieuwe universiteiten aandurft." HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland achten de huidige plannen voor exploratie en exploitatie in de duinen van het bij Bergen en Schoorl aanwezige aardgas ongewenst, omdat verwezenlijking ervan ernstig afbreuk zal doen aan de landschappelijke, recreatie ve en natuurwetenschappelijke betekenis van het zeer kwetsbare duingebied, dat bovendien van belang is als potentieel waterwingebied. Dit hebben Gedeputeerde Staten mee gedeeld in antwoord op vragen van het statenlid dr. C. A. Koopman, naar aan leiding van de activiteiten van de sa menwerkende actiegroepen Bergen Schoorl van het comité „Gasalarm". Ge deputeerde Staten zijn bereid er bij ae regering op aan te dringen, een deskun dig en onpartijdig onderzoek te doen in stellen naar de mogelijkheid van andere oplossingen, omdat zij van mening zijn, dat dat aanbeveling verdient. Zij hebben tot nu toe hun beslissing aangehouden om goedkeuring te hechten aan het door B. en W. van Schoei ver- SOEST. Zondagmiddag is uit een wei land bij Soest geschoten op de sneltrein Amsterdam-Amersfoort. Een raam van een eersteklas-coupé werd verbrijzeld. De politie denkt aan baldadigheid, maar ook aan een uit de koers geraakte kogel van een jager. leende vergunning voor de bouw van een boorplatform en een hoogspanningsge bouw tussen het Pirola-vlak en de grens- vlakte in de staasduinen. Gedeputeerde Staten beraden zich nog over de vraag of het mogelijk is zodanige stringente voorwaarden te stellen en ge realiseerd te krijgen, dat het hun moge lijk is medewerking te verlenen aan de exploratie en exploitatie van het aardgas. pelijke staf ten koste van het eigen on derzoek. „In Groningen is men- thans zover dat spoedig de tussentijdse bestuursvorm kan worden gerealiseerd", aldus prof. dr. W. F. Dankbaar, rector magnificus van de universiteit. Hij vroeg zich wel af of er niet onevenredig veel tijd en werkkracht aan discussies over reglementen is be steed. Rector magnificus prof. Hellinga van de Landbouwhogeschool in Wageningen merkte op dat voor studenten na 1945 de mediane uren van hen die de studie vol tooiden, steeds in het achtste studiejaar lagen. Prof. Hellinga noemde dit benau wend. Uitgaande van 40 weken van 40 studie-uren per studiejaar, een studietijd die ruimte laat voor activiteiten buiten de studie-uren in engere zin, tellen de stu diefasen propedeuse, kandidaats- en ingenieursexamen, totaal vijf jaar. Dit is een programmering die volgens prof. Hellinga van werkelijkheidszin ge tuigt. De scheidende rector merkte op dat door inschakeling van onder meer studie begeleiding na verloop van tijd enige van die geheimzinnige oorzaken van het uit eenlopen van geschatte programmaduur en werkelijke studieduur zullen worden blootgelegd. Tegen de door de regerings commissaris Posthumus voorgestelde pro grammaduur van vier jaar maakt prof. Hellinga echter bezwaar. ADVERTENTIE Heden voorverkoop voor a.s. zondag 13 september (zat. 12 sept.) en woensdag 16 sept. a.s. Europacup wedstrijd bij Sigarenmag. Jac. Groeneveld Oranjestraat 50-52 Haarlem (West) Tel. 023-325989 Voor zondag 20 sept. a.s. en zeer binnenkort voor de interland wedstrijd Nederland-Zuidslavië (Europees kampioenschap) op zondag 11 okt. a.s. (F eijenoord-stadion) MADRID. De Nederlandse minister van Landbouw, ir. P. J. Lardinois, heeft zaterdag aan het eind van zjjn tweedaags officieel bezoek aan Spanje, een onder houd gehad met een vooraanstaand lid van de Spaanse oppositie, prof. Enrique Tierno Galvan. Deze zei tijdens het gesprek, dat 40 mi nuten duurde, dat Spanje een paterna listische dictatuur heeft, die zich tracht te vermommen als een democratie. Hij be loofde de minister binnenkort in een brief de standpunten van de Spaanse oppositie te zullen uiteenzetten. Hij had de minister gezegd dat in Spanje politieke censuur bestaat en dat hij en andere oppositielei ders niet vrij zijn om een politieke groe pering te vormen. Hij zei ook dat de eco nomische vooruitgang van Spanje in te genstelling staat met de politieke onbe weeglijkheid van het land. Professor Gal van, een socialist, zei dat de Spaanse op positie vastbesloten is aan alle politieke bezoekers de waarheid over zijn land te vertellen. j f| Ülï illf ^xÉlf I Dertig Zuidmolukse jongeren betrok ken zaterdag de wacht bij de hoofd ingang van het Huis van Bewaring aan de Pompstationsweg in Scheve- ningen, waar de daders van de be zetting van de woning van de Indo nesische ambassadeur in voorarrest zitten. DEN HAAG. Functionarissen van Justitie hebben zaterdag een jonge Zuid- molukker in de gelegenheid gesteld een bezoek te brengen aan zijn broer, die is ingesloten in het Huis van Bewaring in Scheveningen nadat hij vorige week maandag had deelgenomen aan de ge wapende overval op de ambtswoning van de Indonesische ambassadeur in Wasse naar. Bij hoge uitzondering gaf de Justitie hiervoor toestemming nadat voor de poort van het Huis van Bewaring dertig jonge Zuidmolukkers onder het voortdurend uitroepen van de strijdkreet „Mena Moe- ria" de eis hadden gesteld dat een dele gatie de 33 ingesloten Zuidmolukse over vallers zou mogen bezoeken. Aanvankelijk werd deze eis afgewezen, maar nadat de betogers aankondigden voor de poort te zullen blijven posten tot ze hun zin kregen en bovendien dreigden dat „andere sympathisanten uit heel het land voor versterking zouden zorgen", kwamen de functionarissen van Justitie op de beslissing terug. Drie van de beto gers mochten naar binnen. Een uur la ter kwamen ze triomfantelijk naar bui ten, uitbundig toegejuicht door de wach tende betogers. „De ingeslotenèn maken het goed. Ze worden van elkaar geschei den gehouden, maar de stemming is op perbest. We maken ons geen zorgen", verklaarde een van hen. Twee vrouwen weigerden naar huis te gaan. Ze schopten tegen de gesloten deur, zetten de bel vast met plakband en bons den met de vuisten op het kijkluikje. Toen overvalwagens met gewapende politie mannen arriveerden, gaven de vrouwen hun verzet op. Geref. Kerken: Beroepen te Culemborg en te Dalfsen: J. G. Meynen te IJssel- muiden; te Achlum: R. de Vries te Nee- de. Geref. Kerken (vrijgemaakt): Aange nomen naar Dalfsen: J. Slotman te Urk. Bedankt voor Toronto: W. Wierenga te Berkel en Rodenrijs. ADVERTENTIE INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van hei abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers Er zijn twee mogelijkheden om hel ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b Betaling aan de bezorger voor een periode van 45 weken. U Krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging Voor de bezorqer minder last. Probeert u het eens. DF ADMINISTRATIE LELYSTAD. De actiegroep Progres sief Alternatief, die vóór de Tweede-Ka merverkiezingen in 1971 een samenwer king van progressieve partijen en groe peringen wil bevorderen, heeft aan de voorzitters van de Partij van de Arbeid, P.P.R., D'66, P.S.P. en de Werkgroep Bundeling gevraagd tot welk tijdstip er nog mogelijkheden voor die samenwer kingsvormen zijn. De werkgroep zou het ROTTERDAM. In ons land komen elk jaar ongeveer 3000 mensen bij ver keersongelukken om het leven. Sommi gen noemen verkeersongevallen de „af- valprodukten" van onze samenleving, een verspilling die innos land oploopt tot ongeveer 500 miljoen gulden per jaar. Andere soorten verspilling zjjn veront reiniging van bodem, lucht en water." Dit zei prins Claus vanmorgen in zijn openingswoord van de tiende OTA- PIARC-studieweek, die gewijd is aan verkeerskunde en verkeersveiligheid en die tot en met vrijdag in de Doelen in Rotterdam wordt gehouden. De OTA (Organisation mondiale du Tourisme et de 1'Automobile) is de over koepelende internationale organisatie van alle toeristenbonden en autoclubs ter we reld, die zich ten doel stelt de belangen van de weggebruikers op internationaal niveau te behartigen. De PIARC (Perma nent International Association of Road Congresses) is de internationale organisa tie van .rijkswaterstaten". HILVERSUM „De mening, dat de omroep zich niet met onderwijs-, radio en televisie zou moeten bezighouden, is volstrekt onjuist. Zoals op alle gebie den, die de omroep bestrijkt deskundi gen inspraak moeten hebben, moet dit stellig ook bij instructieve radio en tele visie het geval zijn. Maar de gedachte dat deskundigen de mensen zijn, die op hun terrein de beste radio- en televisie programma's kunnen maken, is tot nu toe in de praktijk niet juist gebleken". Dit zei zaterdag de VARA-voorzitter J. B. Broeksz op de vergadering van de verenigingsraad van de Vara in Hilver sum. De heer Broeksz zei sceptisch te staan tegenover alle voorgestelde oplos singen voor de instructieve radio en te levisie die een wijziging van de Om roepwet op korte termijn noodzakelijk maken. Het NOS-bestuur heeft overigens de afgelopen week in een brief aan de mi nister van CRM gezegd, dat naar zijn mening aan een wetswijziging niet valt te ontkomen. Zo achtte ook de heer Broeksz de financiering van de instruc tieve radio en televisie uit de Omroep bijdragen uitgesloten. De VARA-voorzitter zei voorts dat aan het einde van deze maand een prin cipebeslissing van NVV-voorzitter A. Kloos wordt verwacht op het verzoek van het VARA-bestuur om volgend jaar de heer Broeksz als voorzitter van de omroepvereniging op te volgen. ROTTERDAM „Er is voldoende grond voor de veronderstelling, dat het in 1965 en 1966 door de minister van Verkeer en Waterstaat gelanceerde programma van 800 km autosnelweg in 1973 zal zjjn vol tooid. Deze conclusie mag uniek worden genoemd, daar in de achter ons liggende periode van wegenbouw nog nimmer een meerjarenplan zo exact is gerealiseerd. Aldus vanochtend de algemene voorzitter van de Nederlandse Vereniging van We genbouwers, ir. H. D. Prins, op de zo mervergadering van de vereniging, ge houden in „De Doelen" in Rotterdam. „Waren de leden van de vereniging in 1966 in het bezit van ongeveer 3400 stuks ma terieel met een cataloguswaarde van rond 160 miljoen gulden, in 1970 was de omvang van het materieel gestegen tot 4800 stuks met een waarde van rond 245 miljoen. Dit betreft uitsluitend we- genbouwmaterieel. Wanneer wij nu in aanmerking nemen, dat de burgelijke en utiliteitsbouw drie tot vier keer meer produceert dan de wegenbouw blijkt wel uit deze gegevens het grote verschil in mechanisatie; die onze roep om continu ïteit meer dan rechtvaardigd, zo zei ver volgens ir. Prins. De omzet aan wegenbouwwerken van le den van de vereniging was in 1967 685 miljoen gulden, in 1968 703 miljoen en in 1969 795 miljoen. De cijfers voor het eerste half jaar 1970 liggen gelukkig iets hoger dan het eerste halfjaar 1969 en wel 362 miljoen in 1970 tegen 340 miljoen in 1969. Verder besprak de voorzitter de achter stand van de stedelijke wegenbouw. Hij bepleitte de instelling van een gemeen telijk wegenfonds naar analogie van het rijkswegenfonds. Hij had dit als volgt geïllustreerd: het rijk besteedde in 1967 voor 137 miljoen gulden. In 1968 voor 209 miljoen en in 1969 voor 257 miljoen. De gemeenten besteedden in dezelfde ja ren voor respectievelijk 237, 288 en 280 miljoen gulden. De gemeentelijke uitga ven worden volgens ir. Prins duidelijk gedrukt. In de loop van de jaren stijgen de kapitaalsuitgaven van de gemeenten per hoofd van de bevolking van 194 in 1960 tot 460 in 1968, een stijging die constant is. Na 1968 lopen die uitgaven terug tot 435 in 1969, terwijl de behoef ten aan infrastruktuurwerken in de ge meenten bepaald niet verminderd zijn, aldus Prins. Sprekende over de nog aan te leggen plat telandswegen zei ir. Prins, dat indien in het huidige tempo zou worden doorge gaan, ruim 40 jaar nodig zou zijn om het programma (32.000 km weg voor rond drie miljard gulden) te voltooien. jammer vinden als interne partijproce dures een barrière zouden worden voor mogelijke samenwerkingsvormen. De actiegroep zal zich ook tot bejaar- dengroepen en organisaties op onderwijs gebied richten met de vraag of het niet juist is dat een noodzakelijke vooruitgang op het gebied van de samenleving alleen maar kan worden waar gemaakt als al len samenwerken aan een totale veran dering, waaroij een bundeling van vooruit strevende partijen en groepen voor de Tweede-Kamerverkiezingen van 1971 al een belangrijke stap zouden kunnen zijn. Zij heeft voorts aan alle plaatselijke afdelingen van de P.v.d.A., P.P.R., D'66, P.SP. en de Werkgroep Bundeling, ver zocht hun landelijke besturen te machti gen de totstandkoming van een alterna tief kabinet en een alternatief regerings programma voor de komende verkiezin gen te bevorderen. De actiegroep zal 24 oktober een congres in Hilversum houden met personen en groepen die instemmen met haar doelstelling. Tot nu toe hebben onder meer de frac ties van het PAK in Breda, Brielle, Berg, Hengelo, Haarlem en Lelystad, de fracties van de P.v.d.A. van de Provinciale Sta ten van Utrecht, Den Bosch en het ge west Overijssel en de fracties van de P.P.R. in Utrecht en Den Bosch de actie ondersteund. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Musici en muziek critici uit vele landen zullen deze week in de Doelen in Rotterdam bijeen komen voor een congres over de nieuwe muziek en de critiek. De organiserende stichting Gaudeamus, die dit jaar 25 jaar bestaat, heeft tegen de 90 inschrijvingen ontvangen. De deelnemers komen uit vele Europe se landen, de Verenigde Staten, Kongo, Zuid-Afrika, Brazilië, Perzië en Zuid- Korea. Een uitzending van een uur zal aan het congres worden gewijd door de Norddeutsche Rundfunk. Een opvallende verschijning in het ka der van het tweedaagse congres zal de uit vier musici bestaande groep The California Time Machine zijn, die don derdagavond 10 september in de Kleine Doelenzaal optreedt met elektronische in strumenten, lichteffecten en in een zoge noemde theatrale actie. Ook de belang stelling voor de jaarlijkse traditionele compositieprijsvraag van Gaudeamus is bijzonder groot. Een record aantal van 216 partituren afkomstig uit 31 landen, arriveerde in huize Gaudeamus in Bilt- hoven. Daarvan zijn 24 werken door de internationale jury geselecteerd voor uit voering op vijf concerten van 12 tot en met 16 september. Ter gelegenheid van het Gaudeamus- jubileum wordt ook een tentoonstelling van grafische partituren gehouden in het gebouw De Vaart in Hilversum van 11 tot 18 september. HILVERSUM. De dit jaar voor het eerst gesubsidieerde Hoofdstad Operette, voortzetting van de voormalige Fritz Hirsch Operette, is zaterdag begonnen aan een tournee door het gehele land met „In einer kleinen Konditorei", tekst van Alfred Gruenwald en Julius Brammer en muziek van Leo Ascher en Johann Strauss. De première werd zaterdag avond in Grand Theatre Gooiland in Hil versum gegeven. De hoofdrol in dit verhaal uit de Bie- dermeyer-tijd wordt gezongen door de Nederlandse tenor Leo de Beer. Voor de ze operette werd tevens de 24-jarige sou brette Hema Reichle gecontracteerd. Zij maakte naam in Zwitserland en Duitsland met een aantal uiteenlopende rollen in opera's en operettes. Regisseur is Walter Kochner, In deze operette treden verder onder meer op Lizzi Schoeffmann, Lily Loerkens, Her man Valsner, Claire Clairy, Antoni Wink en Karl Frey. AMSTERDAM Op 43-jarige leeftijd is vrijdag in zijn woonplaats Amsterdam plotseling overleden de grafische kunste naar Erik Thorn Leeson. Hii was sinds 1963 lector in de grafische kunst bij de Rijksacademie van beeldende kunsten, waar hij van 1944 tot 1949 had gestudeerd. Hij won in 1952 de gouden medaille voor grafische kunst in de wedstrijd om de zogenoemde Prix de Rome.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2