VAN DAG TOT DAG Acht mensen vermoord in Canada Palestijns Bevrijdings front: Met symbolische acties imperialistische belangen treffen" KAPINGEN GERICHT TEGEN BESTAND AAN SUEZKANAAL Grote brand in Stockholm Israel moet zich van onthouden actie in Libanon Passagiers op lange in het vervolg allen vluchten worden gefouilleerd Gevaarlijke vrijbuiterij Bomaanslag in gebouw van M anson-proces Meer dan 700 doden door cholera Moordaanslag op Nasser verijdeld Verscherpte controle leidt al tot vertragingen Bomalarm voor vliegtuig van Gandhi commentaar op actuele zaken Servan-Schreiber: „30 pct„ anders treed ik af" VEILIGHEIDSRAAD: SCHIPHOL NEEMT STRENGE MAATREGELEN TEGEN KAPERS MAANDAG 7 SEPTEMBER 1970 Israëlische krant: Tweede Boeing (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Geen enkel vliegtuig vertrekt nu meer voor een inter continentale vlucht van Schiphol zonder dat alle passagiers aan het lijf zijn gefouilleerd en hun bagage grondig is geïnspecteerd. Dat gebeurt, na de recente vliegtuigkapingen, op last van de minister van justitie. Tot dusver stonden slechts vliegtuigen van El Al op Schiphol onder voortdurende be waking van politiemannen met karabijnen, en werden slechts, steekproefs gewijs, passagiers gecontroleerd op vluchten met bestemmingen in Israel. Vertragingen Hek van de dam Stakingen Arabische Liga aanslagen zich steeds meer zullen richten op vliegtuigen van andere naties. Daaruit kunnen diplomatieke conflictsituaties ont staan die zeer nadelig kunnen werken op goodwill van de Arabische zaak. Boven dien zullen de Israëliërs, die intussen de vredesbesprekingen al uit andere over wegingen boycotten, niet lang meer wer keloos blijven toezien bij de ontwikkeling van de toestand in Jordanië. Er is reeds melding gemaakt van een Israëlische pa rachutistenactie in dit land, maar Tel Aviv heeft dat bericht naar het rijk der fabelen verwezen. Het is echter mogelijk dat het hier een oefening op kleine schaal betrof, die ervaringen moet leveren voor een grote actie binnen korte termijn. De duidelijk bewezen Egyptische be standsschendingen, gevoegd bij de bruta le pogingen tot overweldiging van de Jordaanse zelfstandigheid door Paiestij- nen en Irakezen, maken de vredesbespre kingen op dit moment voor Israel zinloos en riskant. De regering der Verenigde Staten wil wel alles proberen om het ge sprek op gang te houden en het bestand te doen voortbestaan, maar wat er de laatste weken is gebeurd, zal ook Washington er zeker van overtuigd hebben dat Israel met zijn leven zou spelen als niet op een of andere manier een einde komt aan de toenemende dreiging van Arabische en Palestijnse kant. Wanneer de Arabische landen die wer kelijk naar een oplossing van de conflict situatie in het Midden-Oosten verlangen, niet binnen afzienbare tijd daadwerkelijk van dat verlangen getuigen, zal het be stand zijn negentig dagen niet halen en zullen de twee grote mogendheden die het schaakbord van het Midden-Oosten bespelen, geconfronteerd worden met het besef dat er met deze soort stukken niet te schaken valt. Hun zelfbeheersing en hun eigenbelang zullen wel verhinderen dat zij zich tot een duel met de blote degen laten verleiden, maar of zij lokale vijandelijkheden zullen kunnen voorko men, wordt zeer snel een beangstigende onzekerheid. WMMVWWMWMMMWWMWWMWWMMMMMMMWMWWMMMMMIMMUWUU.rvmnnfMvvinnnmMinnnjinnjinfL innnnnnnnnnnnnim De gevaarlijke gangstermethoden waar van leden der Palestijnse verzetsorganisa ties zich in het buitenland bedienen, voor namelijk ten koste van de internationale vliegveiligheid, doen het prestige van de Arabische zaak geen goed. Dat zal ook de staatsleiders van Arabi sche landen duidelijk zijn, maar zij kun nen zich verschuilen achter het voor wendsel dat zij geen verantwoordelijk heid kunnen aanvaarden voor wat de Pa lestijnse vrijbuiters ondernemen. Er is eigenlijk maar één land dat open lijk steun verleent aan de in Jordanië kamperende verzetslieden, namelijk Irak, dat nota bene een grote troepenmacht in Jordanië heeft gestationeerd met de uit drukkelijke opdracht de verzetsstrijders tegen de „terreur" van de Jordaanse re gering te beschermen. Deze flagrante schending van het Jordaanse territoir moet vandaag of morgen een Kwestie van internationale bemoeienis worden, zo dra koning Hoessein de moed vindt er openlijk over te gaan klagen bij de V.N. Tot dusver heeft hij blijkbaar alleen ach ter de schermen de aandacht van de gTOte mogendheden op deze voor zijn regering vernederende situatie gevestigd. In deze omstandigheden kan koning Hoessein er niet van worden beschuldigd, medeplich tig te zijn aan wat Palestijnen in het bui tenland uitvoeren zoals aanslagen op vliegtuigen en ambassades, ofschoon de daders van zijn land uit opereren. Ook Egypte zal zich ten aanzien van die onverantwoordelijke piraterij op de vlakte houden en deze officieel zelfs ver oordelen, maar intussen blijven de Pa lestijnen ongrijpbaar en zullen zij nage noeg ongehinderd kunnen doorgaan met hun misdadige praktijken. De kruik gaat echter zolang te water tot zij breekt en er is alle kans dat van Israel uit initiatieven worden ontwikkeld die de vrijheid van handelen der Pale stijnse verzetslieden kunnen beperken. In de eerste plaats zullen de Israëlische vliegtuigen na de gebeurtenissen van dit weekeinde ongetwijfeld een nog scherpe re interne beveiliging krijgen, zodat de CRESTON, Canada (Reuter) De Canadeze politie heeft gisteren in de buurt van Creston, in de provnicie Brits-Colum- bia, een man gearresteerd in verband met de moord op acht mensen in twee afgelegen huizen, gelegen in bergachtig gebied. De moorden waren de dag tevo ren ontdekt. Er werd een uitgebreide jacht met speurhonden op de dader ont ketend, en de Amerikaanse autoriteiten werden ingelicht voor het geval de be wuste man zou trachten over de grens te komen. De zeven slachtoffers waren allen dood geschoten. Het zijn het echtpaar Phipps en drie van hun vier kinderen, mevrouw Wasyk en haar zevenjarig dochtertje Tracy. Een tweede kind uit het gezin- Wasyk hield zich schuil in een bosje, en werd met een zenuwschok naar het zie kenhuis gebracht Er werd eèrst geen spoor gevonden van een ander kind, de achtjarige Kathy Phipps, van wie men dacht dat ze door de dader als gijzelaar was meegenomen. De gearresteerde man is ene Dale Merle Nelson. Later werd niet vei van de plek van de arrestatie het met messteken over dekte lijkje van de vermiste Kathy ge vonden. De verdachte, 30 jaar oud, bood bij zijn arrestatie geen verzet. Hij was vorig jaar wegens mishandeling van zijn vrouw onder toezicht geplaats, en is in een psychiatrische inrichting opgenomen geweest. LOS ANGELES (AFP). In de toiletten van het gerechtsgebouw in Los Angeies waar zich het proces tegen Charles Manson en zjjn drie medebeklaagden afspeelt, is zaterdag een bom tot ontploffing gekomen. Niemand werd gewond, maar de schade is aanzienlijk. Kort voor de explosie was bekendge maakt dat de hoofdaanklager in het proces tegen de vermoedelijke moordenaars van de actrice Sharon Tate en zes anderen, A- aron Stovitz is vervangen door zijn assis tent Vincent Bugliosi. Stovitz is door de verdediging herhaaldelijk gekritiseerd vanwege zijn opmerkingen tot het publiek en zijn uitlatingen tegenover journalisten. DJAKARTA (AFP) In Indonesië zijn dit jaar tot 29 augustus 716 mensen aan cholera gestorven. Volgens het Mi nisterie van Gezondheid kregen in die pe riode in totaal 3357 mensen de ziekte. De meeste gevallen deden zich op West-Java voor. De ziekte is nu op de terugtocht. In Birma zijn in de eerste week van september vier nieuwe gevallen van cho lera geconstateerd. Tien mensen stierven daar aan de ziekte. JERUZALEM (Rtr). Het doorgaans goed ingelichte Engelstalige Israëlische dagblad Jeruzalem Post meldde gisteren dat de Egyptische inlichtingendienst on langs een samenzwering van linkse Pale stijnse studenten heeft opgerold die voor nemens waren president Nasser té ver moorden. Volgens het blad waren de studenten leden van het Volksfront voor de bevrij ding van Palestina en het Volksdemocra- tische Front voornemens geweest veer tien dagen geleden de Egyptische leider tijdens diens gebed in een moskee in Alex- andrië te vermoorden of door raketten af te vuren op zijn residentie in Cairo. De inlichtingendienst ontdekte de sa menzwering tijdens de uitwijzing van hon derden Palestijnen tijdens het geschil tus sen Nasser en de guerrilla-organisaties. Wapens en explosieven waren hierbij in beslag genomen. (Vervolg van pagina 1) CAIRO (Rtr/AFP/DPA/AP). Het „Volksfront voor de Bevrijding van Palestina (PLO), een zeer extreme organisatie die onder leiding staat van dr. George Habasj, heeft zich gisteravond verantwoordelijk gesteld voor de kapingen. De radio van deze beweging maakte gisteravond laat ook nog melding van een vijfde kaping waarhij een Israëlisch vliegtuig dat van Cyprus op weg was naar Israel zou zijn ontvoerd. Van officiële zijde kon hiervan geen bevestiging worden gekregen zodat wordt aangenomen dat de poging is mislukt of dat er helemaal geen sprake is geweest van een daad werkelijke poging tot kaping. De organisatie deelde verder mee dat vastgehouden en pas vrijgelaten nadat de „symbolische acties" het weerwoord van de Palestijnse organisaties ziin op het misdadige komplot tot liquidatie van de rechten van het Palestijnse volk. Dit sloeg vooral op het plan-Rogers dat „de wettige aspiraties van het Palestijnse volk wil breken." Het front wilde zich met de acties van het afgelopen week end ten doel stellen de imperialistische belangen te treffen, zo werd gezegd. Ontvoeringen van El-Al-vliegtuigen zijn een specialiteit van het „Volksfront voor de bevrijding van Palestina". De be langrijkste acties van het Volksfront m de afgelopen jaren zijn: 23 mei 1968: Arabieren ontvoeren een vliegtuig van El Al na de start in Rome naar Algiers. De twaalf Israëliërs onder de 38 passagiers en de tien bemannings leden werden tot 31 augustus in Algiers Israel een aantal Arabische gevangenen had losgelaten. 26 december 1968: twee Arabieren De- schieten op het vliegveld van Athene pen vliegtuig van El Al. Een passagier kwam hierbij om het leven. 18 februari 1969: aanslag door Arabi sche commando's op een vliegtuig van El Al op de luchthaven van Zurich, waar bij zij gebruik maakten van automatische wapens en handgranaten. Een van de pi loten overleed later aan zijn verwondin gen. Een lid van de Israëlische veilig heidsdienst schoot een van de aanslagole- gers dood. 29 augustus 1969: ontvoering boven Ita lië van een toestel van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij TWA naar Da mascus. Twee Israëlische passagiers wer den daar wekenlang vastgehouden. 10 februari 1970: Arabieren plegen op het vliegveld Riem bij München een bom aanslag op een vliegveldbus. De aanslag Een van de grootste meubelzaken van Zweden is zaterdagavond laat door een brand volledig verwoest. De schade beloopt ongeveer 36 miljoen gulden. De winkel, eigendom van de Zweedse onderneming Ikea, was een grote attractie voor toeristen in Stockholm. Meer dan honderd brandweerlieden bestreden za terdag en gisteren het vuur. Zij slaagden er nog in het kasgeld van zaterdag, een bedrag van 350.000 gulden, uit een safe op de eerste verdieping te redden. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. was gericht tegen de passagiers van een Israëlisch vliegtuig. Een Israëliër werd gedood, elf personen, onder wie tv/ee van de aanslagplegers, werden gewond. 21 februari 1970: bij Würenlingen in Zwitserland, stort een vliegtuig van Swissair neer. Alle 47 passagiers en be manningsleden kwamen daar om. Het vermoeden bestaat nog steeds, dat het vliegtuig verongelukte als gevolg van een door Palestijnen aan boord gesmokkelde bom. Op dezelfde dag deed zich m de bagageruimte van een Oostenrijks vlieg tuig een explosie voor. Dit toestel slaagde er echter in naar Frankfort terug te ke ren. 22 juli 1970: zes Arabieren kapen een Boeing-727 van de Griekse maatschappij Olympic Airways. De Griekse regering ging op de eis van de Palestijnen in en stelde zeven Palestijnen in vrijheid die in verband met overvallen op vliegtui gen en op het kantoor van El Al in Athe ne tot langdurige vrijheidsstraffen waren veroordeeld. Het was gisteren de tweede maal dat een Boeing-747 „Jumbo Jet" het straal- passagiersvliegtuig dat 350 personen kan vervoeren werd gekaapt. De jumbo's zijn zeven maanden geleden voor het eerst in bedrijf genomen. De eerste maal was dit reusachtige vliegtuig het doelwit van kapers die het naar Cuba dirigeerden. Premier Castro was getuige van de landing op het vlieg veld van Havana, maar hij weigerde op de uitnodiging van de gezagvoerder even aan boord te komen voor een bezichtiging in te gaan. BORDEAUX, (Reuter). Jean-Jacques Servan-Schreiber heeft verklaard dat hij als leider van de Franse Radicale Par tij zal aftreden wanneer hij bij de tussen tijdse verkiezing voor een parlementsze tel in Bordeaux niet ten minste dertig percent van de stemmen krijgt. Op een persconferentie zei hij zondag; „Als ik in Bordeaux niet ten minste der« tig percent van de stemmen krijg, bete kent dat, dat ik de toestand verkeerd heb beoordeeld en zal ik als secretaris generaal van de Radicale Partij aftre den". Overigens staat voor hem vast dat zijn tegenstander, premier Chaban-Del- mas op 20 september herkozen zal wor den. „lederen weet dat, ik ook", aldus J.J.S.S. De Franse politicus verklaarde voorts: „Mijn critici beschuldigen mij er vaak van dat ik te ambitieus ben, maar ik vind het mijn plicht iedere gelegenheid aan te grijpen die zich voordoet. Wat wij in Bordeaux moeten tonen, is dat de po litiek van morgen gaullisme noch com munisme is, maar een politiek van her vorming". NEW YORK/ BEIROET, (AP/ Reu ter/ AFP) De Veiligheidsraad heeft zaterdagavond Iaat de „onmiddellijke en volledige terugtrekking" geëist van alle Israëlische strijdkrachten van Libanees grondgebied. De Verenigde Staten ont hielden zich van stemming, de veertien andere leden van de raad stemden voor de resolutie. Zondagochtend vroeg had de Libanese regering gemeld dat de Israëlische strijdkrachten, die in Libanon acties on dernamen tegen bases van Palestijnse guerilla's, bezig waren zich terug te trekken. Enkele uren later echter deelde een Libanese woordvoerder mee dat op nieuw Israëlische infanteristen, onder steund door tanks en vliegtuigen, de grens hadden overschreden. Zondagmiddag werd weer meegedeeld dat alle Israëlische troepen nu definitief Libanon hadden verlaten nadat zij eerst nog aanvallen hadden gedaan op twee dorpen. Men wenst nu echter geen risico meer te lopen. Toestellen voor intercontinentale (en andere zeer verre) bestemmingen ko men in de eerste plaats voor zware con troles in aanmerking. De machines hebben grote voorraden brandstof aan boord die het kapers gemakkelijker maken om een gezagvoerder tot een afwijkende route te dwingen. Gevaar voor brandstofgebrek, waardoor een kaping voortijdig zou kun nen worden afgebroken, is er niet. De zeer strenge maatregelen hebben gisteravond op Schiphol al tot belangrijke vertragingen geleid. Een machine van de KLM vertrok twee en een half uur te laat naar New York. De Vereniging van Nederlandse Ver keersvliegers zal de kwestie van de bevei liging tegen kaperijen vandaag opnieuw bij de directie van de KLM aanhangig ma ken. „Ik ben erg geschrokken van wat er allemaal gebeurd is", aldus de vice-pre sident van de vereniging, M. L. van der Stroom. „De veiligheidsmaatregelen bij de KLM lijken erg goed in elkaar te zitten, zo goed dat we er zelf haast niets bij kunnen be denken". Het enige dat naar Van der Strooms idee nog zou kunnen worden ge daan, is het fouilleren van alle passagiers. „Maar dat zou zo veel vertraging geven en zo veel personeel kosten, dat men dan maar beter helemaal met de burgerlucht vaart kan stoppen". Blijkens de uitge vaardigde instructies zijn de gedachten van de minister van justitie iets afwijkend. Vice-president van der Stroom verwacht dat de kaapster die in Engeland is gepakt, een zware straf zal krijgen. „Maar ik ben er niet zo zeker van dat het ook gebeurt met de kapers van de andere toestellen". Hjj heeft het bange vermoeden dat die in het Midden-Oosten ais helden zullen wor den beschouwd en ongestraft zullen blij ven. „Maar als wij, vliegend personeel en onze passagiers, de dupe moeten worden van politiek spel, waar blijven we dan?" „We hebben in Griekenland het ergste zien aankomen. Daar zijn lieden die een aanslag op een kantoor van El Al hadden gepleegd, na hun veroordeling vrijgelaten in ruil voor de teruggave van een gekaapt vliegtuig, zijn bemanning en passagiers. Daarmee verdween het hek van de dam". „Ik vrees dat hetzelfde beoogd wordt met het toestel van Swissair. Dat de Ara bische organisatie dat toestel en zijn in zittenden pas zal loslaten als de drie vrij zijn die vorig jaar bij Zürich een aanslag op een machine van El Al deden". (Bij deze aanslag werd een bemanningslid ge dood. Een van de aanvallers werd door een Israëlische veiligheidsman doodge schoten.) Inmiddels is in het Midden-Oos ten vernomen dat men inderdaad de vrij heid wil voor de twee mannen en het meis je die wegens de aanslag tot twaalf jaar gevangenisstraf werden veroordeeld. Een internationale code is ontworpen ter beteugeling van de kaperijen. Nog on langs is er een grote conferentie over ge houden in Montreal. Landen die de code ondertekenen, verplichten zich zware straffen te stellen op gewelddaden tegen vliegtuigen, hun bemanningen en hun pas sagiers. In ons land ligt het wetsontwerp klaar dat voorziet in de mogelijkheid om een vliegtuigkaper te veroordelen tot een gevangenisstraf van twaalf jaar. Enige jaren geleden heeft de Nederland se rechter een Portugees tot twee en een half jaar veroordeeld, nadat de jongeman gepoogd had de captain van een KLM- machine te dwingen naar Oost-Duitsland te vliegen. Men moest, om hem te kunnen straffen, zijn toevlucht nemen tot andere artikelen in het wetboek van strafrecht, die op de vliegtuigkaping van toepassing konden worden gebracht. De internationale piloten-organisatie Ifalpa heeft al verscheidene keren ge dreigd met stakingen eventueel over de hele wereld als vliegtuigkapers niet streng worden aangepakt. Het is tot dus ver nog niet tot een staking gekomen. Hier en daar zijn overigens al wel fikse straffen uitgedeeld. In Manilla werd een man tot de dood op de elektrische stoel veroordeeld. In de Verenigde Staten wer den gevangenisstraffen uitgesproken va riërend van vijf tot twintig jaar. Egypte veroordeelde een vliegtuigkaper tot le venslange dwangarbeid, Polen legde twee kapers twee jaar dwangarbeid op. Een militaire woordvoerder meldde dat de Israeli's na zonsopgang hadden getracht op te rukken naar Kfar Ham man, anderhalve kilometer van Kfar Chouba waar zij de nacht hadden door gebracht. De Libanese artillerie had echter deze opmars verhinderd. Zaterdagochtend is in de Jordaanse hoofdstad Amman opnieuw gevochten tussen het Jordaanse leger en Palestijn se commando's. Hierbij zijn drie doden en zeven gewonden gevallen, aldus een mededeling van het Palestijnse Rode Kruis. Volgens deze bekendmaking zijn bij de recente botsingen in Amman in to taal 36 mensen omgekomen en 180 ge wond geraakt. Hierbij waren de verlie zen bij het Jordaanse leger niet inbegre pen. In Cairo is zaterdagavond achter ge sloten deuren een buitengewone bijeen komst gehouden van de Arabische Liga. Na afloop werd vernomen dat er een commissie van drie man is benoemd die zal trachten de politieke geschillen tus sen de Palestijnen en de Jordaanse rege ring op te lossen De Palestijnen zijn zo als bekend heftig gekant tegen het huidi ge bestand in het Midden-Oosten waar van met name koning Hoessein zich een groot voorstander heeft getoond. De Libische regering heeft besloten haar hulpverlening aan Jordanië stop te zetten tot het conflict tussen het Jor daanse leger en de Palestijnen zal zijn bijgelegd, zo is officieel in Libië meege deeld. Libië verstrekt Jordanië financië le hulp van bijna 80 miljoen gulden om de Arabische actie te steunen. Koning Hoessein heeft gisteravond in een radiotoespraak met klem ontkend dat hij er over denkt de Palestijnse ver zetsbeweging te liquideren. Jordanië heeft deze beweging volgens de koning van het begin af gesteund en beschermd en staat nog steeds achter haar strijd. „Er mag geen onderscheid zijn tussen Palestijnen en Jordaniërs. De overwin ning is slechts mogelijk met medewer king van allen" zo verklaarde hij. BOMBAY. (Reuter) Het vliegtuig van de „Air India" waarmee premier Indira Gandhi van India op weg was naar Nairobi is gisteren naar het vliegveld van Bombay teruggekeerd na een telefonische melding dat zich aan boord een bom zou bevinden. Nadat de vlieger was gewaarscnuwd, werd in de lucht brandstof geloosd am een veilige landing te garanderen. Drie kwartier nadat het toestel was vertrok ken, landde het met zijn 57 Dassagiers weer op de luchthaven. Premier Gandhi vertrok latei met, een ander toestel naar Loesana waar zii de conferentie van niet-gebonden landen zal bijwonen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3