Heyerdahls papyrusboot thans in Amsterdam KINDEREN SPEELDEN OPNIEUW MET VUUR Ongevallen op circuit Zandvoort Bromfietser brak heup na botsing Voetballen en zwemmen tijdens herfstvakantie Nog drie dagen expositie over Oud-Velsen Prov. Ziekenhuis Toernooi VERENIGINGSNIEUWS »T nE MM0ND Straks naar museum in Oslo Petroleumvat na vlucht ontploft ACHT MENSEN DAKLOOS NA BRAND Geen invloed van arbeiders op Pastoraal Concilie Voor de schooljeugd Santpoort won „Aescul-Aap" MAANDAG 7 SEPTEMBER 1970 4 DROGEN Stafmedewerker NKV: Straatvoetbal Zwemwedstrijden Velsen-IJ muiden Beverwijk V elsen-N oord Heemskerk 'v :;A T5 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAMIJMUIDEN. Met zijn twaalf meter nietig tussen twee masten op het voorschip van de 137 meter lange „Achilles" is de papyrusboot van de Noor Thor Heyerdahl gisteren in Amsterdam aangekomen. Het vaartuigje zal metter tijd een plaatsje krijgen in het Kon-Tiki Museum in Oslo. In mei en juni maakten Thor Heyerdahl en zijn zeven metgezellen een geslaagde overtocht over de Atlantische Oceaan met de papyrusboot die de naam Ra 2 droeg. Heyerdahl wilde er mee aantonen dat het best mogelijk is dat Foeniciërs zeevaarders van formaat in hun tijd Egyptische en Mesopotami sche cultuur hebben overgebracht naar de Indianen in Midden- en Zuid-Amerika. Al heel lang rijst de vraag hoe volkeren als de Inca's aan hun verbijsterend hoge graad van beschaving zijn gekomen, alvo rens zij door de Spaanse conquistadores in de pan werden gehakt. Heyerdahl hoort tot de mensen die menen dat de basis voor die beschaving al ver vóór het begin van onze jaartelling daar door mensen uit het Middellandsezeegebied is gebracht. Heyerdahl heeft met zijn Ra-tocht wil len aantonen dat het best mogelijk is ge weest. Zijn eerste expeditie, vorig jaar, mislukte. De Ra-1 was gebouwd door mensen uit Tsjaad, die nooit een zee had den gezien en die er pas na veel aandrin gen toe bereid waren om 't papyrusvaar tuig een achtersteven te geven. Het werd prompt het zwakke punt. In een storm Prins Bernhard ontving Thor Heyer dahl (links) zaterdag in paleis Huis ten Bosch in Den Haag. sloeg de achtersteven los. Daarmee liep de overtocht mis. De tweede Ra liet Heyerdahl maken door Indianen uit het gebied van het Titi- cacameer in Peru. Dat gebeurde niet voor niets. Heyerdahl had in Egyptische en Mesopotamische graven afbeeldingen van vaartuigen gemaakt met papyrusriet ontdekt die dezelfde bouw hadden als boten van papyrus die op en rondom 't Ti- ticacameer werden gebruikt. „Hoe ko men die mensen van Titicaca erbij om precies zulke boten te bouwen?" was de snel oprijzende vraag. De tweede reis werd een succes. Half juli arriveerden Heyerdahl en zijn sche pelingen op Barbados in het Caraïbische gebied. De KNSM nam daarna op zich om de Ra-2 terug naar Europa te bren gen. Voorlopig wordt het vaartuigje on dergebracht op het marine-etablissement in Amsterdam om het tegen spuvenirja gers te beschermen. Als de Ra-2 droog is moet zjj in het Kon Tikimuseum komen te staan. Het zal enige tijd vergen, want men schat dat het papyrusriet, waaruit de Ra-2 is ge maakt nog vijftig ton zeewater bevat, opgezogen tijdens de 57 dagen durende overtocht naar Amerika. In Nederland komt in november de vertaling uit van het boek dat Heyer dahl over zijn Ra-tochten heeft geschre (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Opnieuw hebben kinde ren in Haarlem brand gesticht. Zaterdag middag om vier uur was het raak op een loodsencomplex van Openbare Werken aan de Delistraat, waar tenminste voor vier mille schade is aangericht. De vier jongetjes, die hun daad tegenover de po litie bekenden, zijn er nog goed vanaf gekomen, want kort nadat zij van het terrein waren gerend, ontplofte een vat met petroleum. Bij de brand gingen een dak van een loods alsmede tientallen stormlantaarns verloren. De politie kwam de jongens (tien, elf en twaalf jaar oud) op het spoor, doordat een omwonende hen had zien wegrennen en er bovendien in de laadbak van een vrachtwagen afgebrande lucifers werden gevonden. Het viertal had bovendien een ravage aangericht in de keuken van het gebouw en een aanwezige vrachtauto tegen een muur gereden. Tijdens het verhoor be kenden zij op 4 september eveneens brand te hebben gesticht in een leegstaand pand van de gemeente op de hoek Spaarnwou- derstraat-Transvaalstraat, terwijl zij eer der een ravage aanrichtten in de NZH- garage aan het Soendaplein. Ook hebben zij enkele inbraakjes gepleegd; onder meer in het openluchttheater in Bloemen- daal. Zoals bekend gaven vorige week twee kinderen van tien jaar toe, dat zi; de brand in de Koudenhom-kazerne (scha de een kwart miljoen) hadden aangesto ken. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEMMERMEER. Het uit acht personen bestaande gezin Dekker man, vrouw en zes kinderen uit de Torkruisstraat in Lisserbroek, gemeente Haarlemmermeer is zondagmorgen door een brand dakloos geworden. De heer Dekker, die een eengezinswo ning bewoonde, ontdekte zondagochtend omstreeks vier uur brand in de beneden verdieping. Hij en de overige leden van zijn gezin konden zich in veiligheid stel len, maar alle bezittingen gingen verlo ren. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De aanliggende huizen liepen wa terschade op. De RA 2 van Thor Heyerdahl in de sluizen van Umuiden. ven. Van Heyerdahls Kon Tikiboek wer den indertijd zoveel exemplaren verkocht dat hij de faam kreeg de derde-best-ver kopende schrijver te zijn na de bijbel en Lenin. ZANDVOORT. Tijdens de sterrenda- gen van de KNMV zijn zaterdag op het circuit van Zandvoort drie motorrijders en een rijdster gewond geraakt. De Utrechter Smaling sloeg met zijn BMW over de kop en de Arnhemmer Eybersen kwam bij een uitwijkmanoeuvre in een vangnet terecht. Hij reed op een Matesa Boor uit Nieuw Loosdrecht verloor de macht over het stuui van zijn Yamaha 250. Boot uit Nieuw Loosdrecht verloor de hersenschudding en schaafwonden op en de derde werd eveneens vrij ernstig aan het hoofd gewond. In de zijspanklasse werd de passagiere van de Alkmaarder van Leyen. mej Breedhof. eveneens uit Alkmaar, uit de bak geworpen. Ook zij liep hersenletsel op. Alle gewonden werden për ambulance vervoerd naar het Sint Elisabeth-gasthuis In Haarlem. Zondag verliep wat ongevallen betreft, gunstiger dan zaterdag. Er waren drie kleine valpartijen. Hofman uit Den Haag (Moto Guzzy), Karbet uit Diemen (Ka- wazaki) en Kalfsbeek uit oHogkerk (Nor ton) liepen verwondingen op. Van de 500 deelnemers slaagden er slechts twee in de hoogste ster (135) te behalen. Het waren Bouwmeester uit Ab- benes met een Honda en Spahn uit Am stelveen met Kawazaki. NOORDWIJKERHOUT. „Wij heb ben geconstateerd, dat het Pastoraal Concilie in Noordwijkerhout nauwelijks enige indruk heeft gemaakt op onze le den. De arbeiders hebben Noordwijker hout ervaren als een bijeenkomst van intellectuelen en hobbyisten, waar zij zich niet in herkenden Wij hebben daar ook veel klachten over gehad". Deze klacht uit drs J. C. A van Beers (OFM Cap.) stafmedewerker van het NKV, in het zojuist verschenen nummer van „Ruim Zicht" het officiële orgaan van het Nederlands Katholiek Vakver bond. Drs. Van Beers, die als waarnemer het Concilie bijwoonde, constateert dat bij de plenaire zittingen de arbeiders en hun problemen nagenoeg afwe zig waren. Zelfs de enquête over het vraagstuk van de confessionaiiteit onder de leden van het NKV, die door het NKV aan het Pastoraal Concilie was aangebo den, is in feite volkomen genegeerd. „Je kwam op het Pastoraal Concilie een groep mensen tegen, die je zou kun nen bestempelen als een sociale elite. Van een vertegenwoordiging die een reë le afspiegeling was van het Nederlandse kerkvolk was geen sprake". Hij meent dat de grondfout is dat het Pastoraal Concilie veel te overhaast tot stand is gekomen. „Men heeft kost wat kost willen doorzetten maar het gevolg is geweest, dat er een stukje schijnde- mocratie is opgevoerd. Men sprak voortdurend in termen van democratise ring van de Kerk, maar de praktijk leerde anders", aldus drs. Van Beers. „Als wij als NKV-bestuurders ons ver antwoordelijk voelen voor een groep ka tholieken, dan moeten wij pressie uitoe fenen op de bisschoppen om hen volop mee te laten spelen in het kerkelijk le ven. Ik geloot dat het NKV heel goed in staat is om de bisschoppen te adviseren in het vinden van geschikte vormen voor inspraak van de arbeiders. Van de bisschoppen mag geëist worden, dat zij zich niet meer laten opjagen door een sociale elite, maar dat nu eerst kanalen gecreëerd worden waarlangs een reële inspraak van het gehele Nederlandse kerkvolk tot stand komt". (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT Het kruispunt Cremer- laan-Bialosterskilaan is zaterdagmid dag door een personenauto en een brom fiets elk uit een andere richting komend met onverminderde snelheid overgesto ken, waardoor een botsing onvermijdelijk was. De bromfietser, een 16-jarige scho lier woonachtig in Santpoort moest met een rechter heupfractuur naar het Anto- niusziekenhuis worden overgebracht. Zijn bromfiets werd geheel vernield. De per sonenauto was tijdens de aanrijding tegen een lantaarnpaal gereden en werd zwaar beschadigd. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Volgens Velsense traditie zal in de herfstvakantie van de scholen weer een straatvoetbaltoernooi worden georganiseerd. In 1969 werd hieraan deel genomen door maar liefst tachtig elftal len, welk aantal nog niet eerder was be reikt. Ook het succes van de nu reeds drie jaar achtereen gehouden zwemwed strijden voor meisjes heeft ertoe geleid hier eveneens een traditie van te maken. Op deze wijze wordt zowel voor de jon gens als voor de meisjes een plezierige mogelijkheid geschapen, de herfstvakan tie op een gezonde en sportieve wijze door te brengen. Een en andere wordt opnieuw georganiseerd door de Velser Sport Stichting, in nauwe samenwerking met de gemeentelijke dienst voor de Li chamelijke Opvoeding, Sport- en Jeugd zaken en Recreatie. Straatelftallen kunnen zich aanmelden op formulieren, die kunnen worden afge haald en weer ingeleverd bij de onder staande adressen. Deelnemers mogen niet ouder zijn dan zestien jaar, terwijl de competitie wordt verspeeld op maandag 19, dinsdag 20, woensdag 21, donderdag 22 en vrijdag 23 oktober op de bijvelden van het sportpark „Schoonenberg" Alle deelnemers zullen weer voor een film voorstelling worden geïnviteerd. Aan de zwemwedstrijden kan worden deelgenomen door meisjes van negen tot en met vijftien jaar, die in het bezit zijn VELSEN. In de afgelopen maanden heeft in het voormalige raadhuis in Oud- Velsen de tentoonstelling „Velsen's pre historisch verleden vastgesteld tot 1700 v. Chr." zich in een druk bezoek mogen verheugen. Gezien de grote belangstelling heeft de werkgroep Velsen van de Ar cheologische Werkgemeenschap voor Ne derland onder wier auspiciën de ten toonstelling is gehouden, besloten nog drie dagen de expositie open te stellen. Als data zijn daarvoor vastgesteld za terdag 12 september van 13-17 uur, za terdag 19 september 13-17 uur en zater dag 26 september van 10-17 uur. Zoals wij al eerder publiceerden vindt men op deze tentoonstelling de resulta ten van een opgraving bij het Noordzee kanaal nabij het dorp oud-Velsen en is er onder meer te zien het aardewerk, de vuurstenen en de benen werktuigjes en barnstenensieraden uit de verschillende bewoningsperioden van dit gebied, dat van 1700 v. Chr. tot op de huidige dag bewoond blijkt te zijn geweest. van minstens één zwemdiploma. Ook zj dienen zich bij onderstaande adressen aan te melden, waarna geen bericht meer naar huis zal worden gezonden. De groep van negen tot en met elf jaar moet maandag 19 oktober, des morgen* om kwart over acht in het Velserbad aan wezig zijn en de groep van twaalf tot en met vijftien jaar de volgende dag om de zelfde tijd. Gezwommen worden de school slag en de vrije slag over 25 meter, zo wel voor meisjes die wel, als zij die niet gewend zijn in verenigingsverband te zwemmen. De aanmeldingsadressen zijn: Velsen - Noord, J. Th. Kröger. Starrebosstraat 10 en C. J. Berrevoets, Geelvinckstraat 72; Santpoort-Noord: P. de Winter, Burg. Weertsplantsoen 94; Santpoort-Zuid: A. Kwak, Zinneveltlaan 11; Driehuis: K. Sneekes, P. C. Hooftlaan 1 en IJmuiden: J. Smit, J. P. Coenstraat 57. Bil het Velserbad zijn alleen formulieren voor de zwemwedstrijden verkrijgbaar. Zij die nen uiterlijk dinsdag 6 oktober weer te zijn ingeleverd. (Van een medewerker) SANTPOORT „Grensrechters die geen grenzen kenden", „Onovertroffen spelersraffinement" en „Schijnbewegin gen" waarmee de speler ook zichzelf wist te bedriegen." Ziehier enkele opvallende verschijnselen welke de Amsterdamse wethouder Harry Verhey ontdekte toen hij zaterdag in Santpoort het jaarlijkse voetbaltournooi om de wisseltrofee de „Aescul-Aap" bijwoonde, dat gehouden werd in de „Kuip" van het Provinciaal Ziekenhuis. Deze voor hem opmerkelijke, doch voor de jaarlijkse op en rond het veld terug kerende deelnemers en supporters nor male, verschijnselen bracht de heer Ver hey toch maar even aan het licht voordat hij aan het slot van de dag overging tot de uitreiking van de wisseltrofee aan de winnende ploeg. Die winnende ploeg was deze keer het elftal van het Provinciaal Ziekenhuis zelf, zodat de GGD, de winnaar van vorig jaar, de Aescul-Aap" met lede ogen naar Santpoort zag overgaan. De heer Verhey sprak van een plezie rige ontmoeting en een sportieve kracht meting van de heren artsen en psychia ters op de velden in Santpoort, vol geest drift aangevuurd door een royale verte genwoordiging van de ziekenhuisgemeen schap van de hoofdstad en Santpoort. Evenals andere jaren verkeerde het ge zelschap vanaf de allereerste minuut weer in een opperbeste en jolige stemming, waar humor en kwinkslagen hoogtij vier den. Die humor en kwinkslagen waren ook dit jaar weer overvloedig aanwezig in de welkomstrede van dr. J. C. Noord zij, geneesheer-directeur van het Provin ciaal Ziekenhuis, onder de sportieve „Aescul-Aap" reeds vermaard om zijn geestige geheel op deze spectaculaire ont moeting afgestemde toespelingen. Ter ge ruststelling deelde de heer Noordzij voor af mede dat „De technische commissie er in geslaagd is u te verrassen met een thans geheel ronde bal„De voordelen aldus dr. Noordzij, springen direct in het oog. Wat gebeurt er namelijk: Het spel wordt beweeglijk en wat men ziet is niet meer het schuiven, drukken en duwen op de plaats!" Na de prijsuitreiking de Santpoort se voetbalploeg won de beslissingswed strijd tegen de Valeriuskliniek uit Am sterdam maar liefst met 8-0 vulden spelers en supporters de sportieve magen met de door het Provinciaal Ziekenhuis aangeboden „Santpoortse koffietafel" terwijl de huisband „de Ritmers" voor een uitgelaten stukje muziek zorgde. MAANDAG 7 SEPTEMBER Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 19.15 tot 20.45 u. bibliotheek en inlich tingcentrum van de Nederlandse Vereni ging voor Sexuele Hervorming. De Ring, 19.30-21.30 u. bokstraining in gymzaal Ossendorpschool (ingang Wijk aan Zeeërweg, IJmuiden). Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, geopend van 19 tot 21.30 u.; filiaal Wüstelaan, Gebouw Spaarnberg, Sant poort-Noord, 19 tot 21.30 u.; filiaal Wil- lemsbeekweg 96, IJmuiden, 19 tot 21 u.; uitleenpost IJmuiden-West, parochiezaal onder Petruskerk, Venusstraat 1, 19 tot 21 u. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 19.45 u. Bridgeclub De Jump. DINSDAG 8 SEPTEMBER Federatie Bejaardenzorg. Spreekuren voor sociaal advies: 9-10 u. in het ge bouw Cultureel Centrum, Moerbergplant soen 22 te IJmuiden in benedenzaal 3. tel. 02550-15010; 11-12 u. in het Buurthuis De Loods", Geelvinckstraat 28 te Vel- sen-Noord, tel. 02510-24025; 15-16 u. in ge bouw CUSA, Hoofdstraat 133, Santpoort- Noord, tel. 02560-8014. Verder volgens af spraak bij het secretariaat: Hoofdstr. 133 Santpoort, tel. 02560-8014. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Willemsbeekweg 96, IJ muiden, 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 u. Gebouw PTT, Lange Nieuwstraat- Spaarnestraat, IJmuiden, 19 tot 20 uur: spreekuur Medisch Maatschappelijk Con sultatiebureau voor Alcoholisme. Stichting Huish. en Gezinsvoorlichting, spreekuur leidster van 9.30 tot 12 u. in de Willibrordstraat 102, IJmuiden, telefoon 02550-10715. De Brulboei, Kanaalstraat 288, IJmui den, bejaardensoos, kinderclubs, potten bakken en klaverjassen, jeugdsoos. Manly Sport, les en training boksen, van 19.30 tot 21.30 u. in de gymzaal Moer- berg-Comité-school aan de Kerkstraat in IJmuiden-West. Velserbad, Briniostraat 18, IJmuiden, 6.30-8 u. gemengd zwemmen; 8-12.15 u. 12.15-13.15 u. gemengd zwemmen; 13.20- 16.20 u. schoolzwemmen; 16.15-16.45 zwem lessen; 16.40-18 u. gemengd zwemmen; 18-18.30 u. zwemlessen; 18.30-20 u. zwem- ver. CSB; 20-21.30 u. gemengd zwemmen; 21.30-22.30 u. zwemver. CSB. MAANDAG 7 SEPTEMBER Beverwjjkse Sportraad. Huize Schey- beeck, Velserweg. 20-22 u. spreekuur. Vredevorstkerk, Laan der Nederlanden 152. 20 u. werkgroepavond AA. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 20.15-21.30 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70, Arendsweg 61 en Amstelstraat 44: volwassenen 19-21 u.; Stumphiusstraat 46: jeugd 19-21 u. DINSDAG 8 SEPTEMBER Bejaardenpaviljoen Westerhout, Wester houtplein. 10 u. damesgymnastiek, 11 u., herengymnastiek, 13.30 u. bridgen, 14 u. handenarbeid. De Slof, Raamveld. 13 u. bejaardensoos; 19 u. sociëteit. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geope, d van 7-16 en 20.15-21.30 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hen, drik Burgerstraat 70: volwassenen 14-17.30 u.; Amstelstraat 44: volwassenen 15-17.3G u.; Stumphiusstraat 46: jeugd 15.30-17.30 MAANDAG 7 SEPTEMBER Aqua Home. Kamp Rooswijk. 19 u. jeugd bij eenkomst aquariumsociëteit Tropica. Openbare bibliotheek. Filiaal De Meer paal, Banjaertstraat. Geopend 19-21 u. Handenarbeidcentrum. Schulpweg 560. Geopend 19-22 u. DINSDAG 8 SEPTEMBER Aqua Home. Kamp Rooswijk, Konings weg 19.30-22 u. soos, visverkoop en biblio theek aquariumsociëteit Tropica. Handenarbeidcentrum, Schulpweg 560. Geopend 9-12, 14-17 en 19-22 u. MAANDAG 7 SEPTEMBER De Vluchtheuvel, M. van Heemskerck- straat. 20 u. instuif (12-17 jaar). De Magneet, Ten Katestraat. 20 u. in strumentaal ensemble. Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45: volwassenen 19-21 u. DINSDAG 8 SEPTEMBER De Zandkraai. Handelstraat. 9 u. kin deroppas, 13.30 u. bejaardensoos, 19.30 u. tienersoos. De Vluchtheuvel, M. van Heemskerck- straat 16 u. instuif (6-12 jaar). Verenigde openbare bibliotheek. Ruijs- daelstraat 7: jeugd 15.30-17.30 u.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 4