OPEN SCHOUWBURG IN VELSEN Teleurstellende start van nieuwe theatergroep Wim Zomer Drie maal zilver voor DEM-atleetjes Grote waardering voor schoolhoofd J. Suurmond Drukbezochte receptie in „De Schouw" Zang en Vrien maakte het zich moeilijk WIJKGEMEENTE WIJK AAN ZEE WERD WEER ZELFSTANDIG Lida Kuijs eerste in Sliedrecht Diefstal uit Kleedlokaal Veertig jaar bij het onderwijs „De Parelvissers'' als concert in Prinsenhal Heemskerk Expositie van bodemvondsten Ds. A. Goudsmit-A albers bevestigd Afsluiting Heidestraat Flinke botsing in Velsen-Noord Spelen met vuur, schuur afgebrand Autodieven liepen tegen de lamp MAANDAG 7 SEPTEMBER 1970 5 Samenzijn Open schouwburg WEEKABONNEMENTEN (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Onder zeer grote belangstelling heeft de heer J. Suurmond, hoofd van de Da Costa-school voor Christelijk Nationaal Onderwijs in Vel- sen-Noord, met echtgenote, kinderen en zijn vijfentachtig jarige vader in „De Schouw" het feit gevierd, dat hij veertig jaren onderwijzer was. De receptie demonstreerde 's middags in de verscheidenheid van de belangstel lenden de vele activiteiten van de heer Suurmond, zowel op onderwijsgebied als op andere terreinen. Zware taak VELSEN. Aan het begin van het nieuwe toneelseizoen heeft ook het onlangs opgerichte theatergezelschap van Wim Zomer zich aangediend als een uit jonge acteurs en actrices bestaand ensemble, dat met nogal idealis tische beginselen is gestart. Onder meer met de bedoeling zich te richten tot de schooljeugd met speciale voorstellingen en een lesplan, dat is bedoeld als een stimulans tot theaterbezoek, zodat een nieuw schouwburgpubliek zal ontstaan dat reeds op school een kunstzinnige vorming verkreeg. DAARNAAST IS door het gezelschap een afdeling „Klein theater" gecreëerd, waaronder wordt verstaan „stukken met een kleine bezetting en een minimum aan decor, geluids- en belichtingsmate riaal, die overal tegen een zeer kleine uitkoopprijs kunnen worden gespeeld. Stuk ken met als thema een zo actueel mo gelijk, algemeen levend probleem, waar bij het van belang is dat ze met alle moderne voorhanden zijnde uitdrukkings mogelijkheden te ensceneren zijn". Voorts vernam ik dat Wim Zomer tijdens een vrij recent interview voor de televisie heeft verklaard tot oprichting van dit en semble te zijn overgegaan, omdat in het huidige toneelbestel jonge acteurs bij een geëngageerd beroepsgezelschap nimmer de kans wordt geboden dergelijke initia tieven te ontwikkelen. DIT JONGE ensemble heeft inmiddels zaterdag in Velsen de „Open schouw burgdag" mogen afsluiten met een op voering van Horst Fitzthuns blijspel „Kinderen vallen naar boven", met wel ke voorstelling dus in zekere zin door Wim Zomer het visitekaartje van zijn ge zelschap op het toneel van de Stads schouwburg werd neergelegd. Helaas is deze presentatie nogal op een teleurstel ling uitgelopen, omdat het ensemble hiermee zijn idealistische en hooggstem- de beginselveklaring allerminst is nage komen. Het thema van het gespeelde blij spel is namelijk allerminst actueel, even min als het een „algemeen levend pro bleem" behandelt. EVENALS ENKELE andere auteurs dit reeds - en stellig beter - voor hem heb ben gedaan, brengt Horst Fitzthun voor (Van onze atletiekmedewerker) ÏJMOND Bij de eerste, zij het offi cieuze, Nederlandse kampioenschappen voor C-junioren (13 en 14 jaar) is de DEM afvaardiging uitzonderlijk goed voor de dag gekomen. Er werden maar liefst drie zilveren medailles mee naar huis genomen, terwijl ook nog enkele vierde plaatsen uit het vuur werden gesleept. De eerste me daille werd veroverd door Peter Hurkmans op de 80 meter horden jongens. Hij werd tweede in 11,5 sec. wat tevens een nieuw clubrecord betekende. Bij het verspringen lag hij lange tijd op de derde plaats. Pas bij de laatste sprong werd hij van die plaats verdrongen en werd 4e met 5.85 m. De 4 x 100 m estafetteploeg werd op goe de wijze tweede achter AVR uit Rotterdam De ploeg die bestond uit Rob v. d. Brink, Peter Appelman, Gerard Pieterman en Pe ter Hurkmans vestigde met 49.2 een nieuw clubrecord. De derde medaille werd ver overd door Willy Roor op de 80 m meisjes. Na haar halve finale gewonnen te hebben werd zij op magistrale wijze tweede in de finale. Haar tijd van 10.2 sec. was een nieuw clubrekord en de 2e snelste tijd in Nederland dit jaar. Bij het verspringen werd ze 8e met 4.71 m. Bij het hoogsprin gen jongens verraste Rob v. d. Brink door voor het eerst over 1.65 te springen. Hij behaalde een vierde plaats en een nieuw clubrekord. Voor een laatste verrassing zorgde ook nog Peter Appelman op de 800 meter. Ook hij behaalde een 4e plaats. Zijn tijd van 2.12.8 was even snel als die van nummer drie. Overige uitslagen: kogelsto ten jongens: Peter Appelman 10.10 m. 600 meter meisjes: Lida Zuidam 1.50.4, Lia Brantjes 1.55.7, Hannie Suanet 1.55.9 (pers. ree.), Marjan Schelvis 2.00.1. zijn intrige' namelijk weer eens twee jon ge mensen, die journalist Pierre Bonheur en het nog studerende schilderesje Lia na Laroche door toevallige omstandighe den bij elkaar. Dit samenzijn verloopt daarna zeldzaam bij de moderne li teratuur in alle eer en deugd, zodat het bed op het toneel door hen beurte lings en dus keurig afzonderlijk wordt beslapen. Ja, het duurt zelfs ongeveer een week, alvorens zij ertoe durven over gaan elkaar eindelijk te tutoyeren. Dit geschiedt in het zesde tafereel, bijna aan het eind van het stuk, waarmee dan te vens het traditionele „happy end" als in geleid kan worden beschouwd. AAN DIT BESLUIT is alleen nog een aantal kleine conflicten en vage situaties voorafgegaan, waarmee een dergelijk ge ïsoleerd bestaantje door de auteur nau welijks aannemelijk kon worden gemaakt. En omdat Horst Fitzthun bovendien slechts bij hoge uitzondering aan het schrijven van een boeiende en spirutuele dialoog is toegekomen, was zelfs Hans Tiemeyer als regisseur niet in staat enige vaart en spanning in de voorstelling te brengen. Vandaar dat de kritische toeschouwer meestal verveeld en weinig geïnteresseerd van dit trage toneelgebeuren getuige is gebleven. HET STUK telt slechts twee figuren, gespeeld door W. Zomer en Nettie Blan ken, die hiermee een zeer verdienstelij ke bekwaamdheidsproef hebben afgelegd. Er is door hen kennelijk bijzonder hard gewerkt om met de regisseur een bevre digend resultaat te bereiken, zodat van beide jonge acteurs vooral na de pauze enkele goed getimede en levendig ge speelde tafereeltjes konden worden be keken. Tot meer worden zij helaas door de auteur niet in staat gesteld, zodat al leen de vraag overblijft waarom een met de reeds vermelde intenties opgericht en semble tot opvoering van dit probleem loos en zwak geschreven blijspel heeft besloten. Hopenljjk ten onrechte is op de ze manier de indruk gewekt, als zouden de jonge acteurs zijn bezweken voor de verleiding, met een eigen gezelschap de gehele avond in grote rollen althans met veel takt op het toneel te kunnen staan. AL GEBIEDT de eerlijkheid dan ook hier nog aan toe te voegen, dat het over wegend jeugdige publiek in de voor onge veer een kwart gevulde zaal na afloop enthousiast genoeg is geweest, om goed te zijn voor een langdurig applaus. WAARSCHIJNLIJK MET de bedoeling een traditie in het leven te roepen, is het nieuwe toneelseizoen in Velsen zater dagmiddag weer ingezet met een zoge noemde „Open schouwburgdag", waar voor echter minder belangstelling heeft bestaan dan verleden jaar. Wellicht om dat de spectaculaire attracties geringer in aantal zijn geweest en er bovendien van nieuwe aspecten geen sprake was. Zij die destijds al een kijkje achter de coulissen hebben genomen, geloofden het nu dus kennelijk wel. DIT NEEMT niet weg dat de thans op gekomen bezoekers toch weer voldoende interesse hebben betoond om alle moeite niet geheel te vergeefs te maken. Vooral tonoeelmeester Peter van Warmerdam was telkens genoodzaakt tot demonstra ties met uitleg in zijn technisch vernuftig ingerichte lichtcabine, terwijl ook Nettie Blanken in een der kleedkamers vele jeugdige bezoekers trots en gelukkig heeft gemaakt, door hen met schmink waardig van een nieuwe „kop" te voorzien. JAN VAN DAM. Nettie Blanken, des avonds als Liane Laroche in Kinderen vallen naar ho ven", des middags actief met pijpjes schmink. (Van onze atletiekmedewerker) BEVERWIJK. In Sliedrecht hebben enkele DEM-atleten met succes deelge nomen aan werpdriekampen. Zowel bij de meisjes als bij de jongens namen de twee meest talentvolle pupillen van trai ner Pallesen aan deze wedstrijden deel. Lida Kuijs slaagde er in op de eerste plaats te eindigen bij de meisjes. Hoewel haar prestaties wel wat onder haar kun nen lagen waren de verrichtingen van 10.89 m. met de kogel, 37,96 m. met de speer en 33.96 m. met de discus toch ruimschoots voldoende om te zegevieren. An ja Lamers trof het ongelukkig door driemaal een ongeldige speerworp te le veren. Toch waren haar prestaties van 10,26 m. met de kogel en 37,02 m. met de discus toch noch goed genoeg voor een eervolle derde plaats. Bij de jongens deed John Henderson fraai werk. Deze DEM-man kwam met zijn verrichting van 13,27 m. bij het ko gelstoten tot een nieuw clubrecord. Hij verbeterde zijn eigen jongensrecord met 24 cm. Bij het speerwerpen bereikte Hen derson een afstand van 45.56 m. terwijl hij de discus 30.70 m. het veld in wierp. Deze drie prestaties bij elkaar gevoegd bracht hem de derde plaats in het eind klassement. Cor Quist kwam op de acht ste plaats. Hij won het speerwerpen met 48,25 m, doch zijn prestaties met de ko gel (10.78 m.) en met de discus (27,96 m). waren van minder gehalte. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Uit een kleedlokaal op de sportvelden van Schoonenberg zijn vrij dagavond uit daar opgehangen kleding stukken van één bezoeker een portefeuille met 35,een gouden trouwring en een polshorloge en van een andere bezoeker dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE lOOOOOOOOOonoooooooQQnnQQonoooQoooQOOOQonuj.» Na een begroetingswoord van ir. P. v. Rijn bracht de voorzitter van het school bestuur, de heer G. Bosman, de loopbaan van de jubilaris in grote lijnen in herin nering. Twintig jaren heeft de heer Suur mond in Velsen-Noord gewerkt en vaak onder moeilijke omstandigheden. De gro te waardering die in de woorden van de heer Bosman tot uitdrukking kwam, werd onderstreept met de aanbieding van een fraaie schemerlamp. De nieuwe wethouder van onderwijs nam als uitgangs punt voor zijn toespraak de tekst uit spreuken: „Mijn zoon vergeet mijn on derwijzing niet". De heer Roessingh stel de vast, dat de heer Suurmond zich niet alleen met hart en ziel aan het onderwijs in schoolverband heeft gewijd, maar dat hij daarnaast ook op pedagogisch en ago gisch terrein zeer actief is geweest. Het vormingswerk had zijn grote aandacht en de heer Suurmond heeft mede bijge dragen tot het totstandkomen van het sa menwerkingsverband tussen de katholie ke en de gemeentelijke bibliotheek in Velsen-Noord. Namens het gemeentebe stuur overhandigde de ^eer Roessingh aan de jubilaris een boekenbon en een lucht foto van de havenmond van IJmuiden. Een oud-voorzitter van het schoolbe stuur in Harmeien, waar de heer Suur mond ook zeven jaar heeft gewerkt, haal de herinneringen op uit de oorlogstijd daar. Namens het schoolpersoneel sprak de heer J. Deurloo. De functie van school- HEEMSKERK. Onder de bewoners van de IJmond moeten zeer veel opera liefhebbers zijn. Dit werd overtuigend bewezen met het opera-concert, dat za terdagavond door het Beverwijks Ge mengd Koor „Zang en Vriendschap" in de Dr. Prinsenhal te Heemskerk werd gegeven. Zo goed als alle plaatsen in de reusachtige hal waren door toehoor ders bezet. De hoofschotel van het programma was de beroemde opera „De Parelvissers' van Georges Bizet. Daaraan vooraf ging een werk van een andere opera-componist, van een, die veel meer op opera-gebied heeft kunnen presteren, namelijk Giuseppe Verdi. Dit was evenwel geen' opera of opera-frag ment, maar een soort cantate, een ge legenheidswerk geschreven in opdracht van de organisatoren van de wereldten toonstelling, die in 1862 te Londen ge houden werd. Het stuk kreeg de naam „Inno delle Nazioni" (Hymne van de na ties). Als een symbool van internationale verbondenheid zijn in deze cantate het „God save our queen" de Marseillaise en de „Canto degli Italiani" door Verdi verwerkt. Het melodische element ovei- heerst. Wie zou van Verdi iets anders durven verwachten? Thijs Kramer, de dirigent van „Zang en Vrienschap", had de zangeressen en de zangers van het koor goed met dit element vertrouwd gemaakt. Zij zongen het werk met geestdriftige toewijding en vooral als het Engelse volkslied aan bod kwam met heldere klank en levendige voordracht. Het Noordhollands Philharmo nisch Orkest begeleidde de Koorzang en die van de verdienstelijke solist: de tenor Willy van Hese in een voorbeeldige eenheid. Met de uitvoering van „De Parelvis sers" kwam het koor voor een zware taak te staan. Men kan veilig aannemen, dat Thijs Kramer aan de voorbereiding veel uren besteed heeft en dat het zingen bij de piano behoorlijk gegaan is. Het zingen met orkestbegeleiding van een opera, waarvan bovendien door de elimi natie van handeling, toneel-situatie en sfeergevend décor de werkings-intensiteit tot vrijwel niets gereduceerd was gewor den, is een opdracht, die een koor van amateurs nauwelijks toevertrouwd kan worden, zeker niet wanneer er weinig gelegenheid tot repeteren geboden kan worden. Men moet niet vergeten, dat de echte operaliefhebbers onder de toehoorders, door grammofoonopnamen danig ver wend zijn en behoorlijk critisch zijn ge worden. Zij zullen zaterdagavond heus niet op het perfectionisme van de gram mofoonplaat gerekend hebben, maar ik denk toch wel op wat meer afwerking en zekerheid dan nu bereikt Kon worden en ook op meer vervoering in de uit drukkingskracht, zoals bijvoorbeeld voor het imponerende Brahma-koor. Zou het toch niet wenselijker zijn een operaconcert-programma samen te stel len met zorgvuldig geselecteerde „haal bare" opera-gedeelten? De consequentie van een integrale opera-uitvoering is het verplicht worden tot ook zingen van de veeleisende fragmenten. Het was nu begrijpelijk, dat „Zang en Vriendschap" het best voor de dag Kon komen met de koren, die om hun sta tisch karakter zich leenden voor een con cert-uitvoering. Dan kon ook de dirigent met succes aandacht besteden aan een welluidende koorklank en aan doeltref fende dynamiek. Van de solisten spande de bariton Mar co Bakker als Zurga de kroon. De so praan Rina Cornelissens zong de partij van Leila met heldere klank en met be grijpelijk gereserveerde voordracht. De tenor Charles Holland als Nadir voelde zich blijkbaar door het ontbreken van actie gebonden bij zijn expressie. Hij leek ook weinig contact te hebben met de lyrische kant van zijn rol. Een goede indruk heeft de bas Hubert Waber als Nourabad kunnen maken met soonre zang. Veel steun hadden dirigent, koor en solisten aan het met toewijding begelei dende Noordhollands Philharmomsch Orkest. P. ZWAANSWIJK i hoofd tussen oudeis en personeel vond de heer Deurloo geen benijdenswaar dige. Hij noemde verder de werkzaam heden van de jubilaris op het gebied van het zwemonderwijs, de schoolbibliotheek, de schooltandverzorging, de schoolmelk- voorzieningen en de opleiding voor HAVO en MAVO ALs cadeaus bood de heer Deurloo namens het personeel een diplo- matentas en een portefeuille aan, terwijl mevrouw Suurmond een fraai plant ont ving. Namens het hoofdencontact van de bij zondere scholen in Velsen somde de heer M. de Kool enkele uitspringende kwalitei ten en eigenschappen van de jubilaris op, onder meer zijn grote energie. De heer T. Folkers getuigde namens het Kennemer Vormingscentrum van de stimulerende leiding van de jubilaris, die ook zijn aandeel levert in het samenwer kingsverband me. het vormingscentrum Alfons Ariëns. De heer Folkers bood een geschenk onder couvert aan. bestemd voor „een uitje." Achtereenvolgens spraken nog ir. G. Schoonkind namens de bibliotheekcom missie, waarvan de heer Suurmond voor zitter is; de heer C. B. A. Bruin namens de Protestants Christelijke Schoolraad in Velsen, alsmede de heren C. Dingier en W. J. de Tombe directeur van de Peda- Velsen, alsmede de heren C. Dingier en W. J. de Tombe, directeur van de Peda gogische Academie Da Costa in Sant poort. Onder de vele aanwezigen bevonden zich talrijke schoolhoofden, de gemeente lijke inspecteur van het onderwijs, de chef van de afdeling onderwijs van de gemeente Velsen en de oud-rijksinspec teur van het onderwijs. 's Avonds kwamen zeer vele leerlingen, oud-leerlingen en ouders naar de recep tie en de familie Suurmond werd met talrijke geschenken en bloemstukken ver rast. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Op de tentoonstel ling van de amateurtuindersvereniging Tot Ieders Genoegen, die op 10, 11 en 12 september in De Vrijburcht wordt ge houden, zijn ook bodemvondsten uit eigen bodem te zien. De historische werkgroep van de Kenne mer Oudheidkamer heeft tijdens de sane ring in het centrum van Heemskerk heel wat interessante vondsten gedaan. In x968 en 1969 s er met name onder het voor malige pand van bakker Schuyt aan de Deutzstraat belangrijk materiaal gevon den en in 1970 na de afbraak van caié Darp. De expositie van de amateurtuin ders was een goede gelegenheid om nu eens met dit materiaal in de openbaar heid te komen. Zoals bekend is de ten toonstelling open op donderdag van drie uur 's middags tot negen uur 's avonas op vrijdag van tien tot negen uur en op zaterdag van tien tot zes uur. Burge- meeser H. Nielen verricht op donderdag morgen 10 september de officiële opening. (Van onze correspondent) WIJK AAN ZEE. In een zo goed als geheel bezet kerkgebouw is zondagavond ds. A. Goudsmit-Aalbers bevestigd als predikante van de Nederlands Hervorm de gemeente, waar zij al bijna een jaar het ambt waarnam. Haar bevestiging is voor Wijk aan Zee van grote betekenis, want het betekent dat deze wijkgemeen- te weer zelfstandig is geworden. Tot nu toe ressorteerde de badplaats onder de wijkgemeente van De Opgang. Ds. Goudsmit werd in het ambt be vestigd door ds. R. van 't Lindenhout tij dens de dienst, waaraan medewerking werd verleend door het Hervormd Zang koor Cantabile, dat de predikante bij het binnenkomen toezong „Een vaste burg is onze God". Voor zijn predikatie had ds. Van 't Lindenhout een tekst gekozen uit de brief aan de Romeinen: „opdat wij in de weg der volharding en van de vertroosting der Schriften de hoop zou den vasthouden". Hij vroeg zich af wel ke zin het tegenwoordig nog heeft om het ambt van predikant op zich te ne men. Wat heb je als dienaar Gods nog te vertellen? De bijbel is door de eeuwen heen het belangrijkste boek geweest voor de verkondiging van het Woord Gods; kunstenaars en profeten zijn er- (Van een onzer,verslaggeefsters) IJMUIDEN. Met ingang van dins dag 8 september tot en met woensdag 16 september zal de Heidestraat in IJmui den voor alle verkeer worden afgesloten. Het gedeelte tussen de P. J. Troelstraweg en de Lorentszstraat wordt geasfalteerd. Het doodlopende gedeelte vanaf de P. J. Troelstraweg tot aan de achterzijde van de woningen aan de De Noostraat wordt herstraat. door geïnspireerd, liederen zijn er uit geboren, al heeft de mens, ook in onze eeuw, steeds geprobeerd het boek tot zwijgen te brengen. Maar ds. Goudsmit ziet nog zeer duidelijk de betekenis van het ambt, want zij heeft het gekozen. In wezen maakt deze bevestiging wei nig verschil uit voor de predikante, al heeft zij nu de volledige bevoegdheid om de sacramenten toe te dienen. Ook voor haar komt echter de tijd dat zij het ambt neer moet leggen en ds. Van 't Linden hout hoopte dat zij dan zou kunnen zeg gen: niets heb ik zo lief gehad als deze weg, de weg der volharding en vertroos ting. Ds. Van 't Lindenhout wenste haar toe, dat de wijkgemeente haar zou bij staan en haar de tijd zou geven om haar werk te doen voor Gods koninkrijk. Hierna volgde de bevestiging, waarbij ds. Van 't Lindenhout tijdens de hand oplegging werd bijgestaan door de pre dikanten J. A. Don, G. van Schuppen, M. C. Don en M. de Jong. Staande zong de gemeente de predikante toe psalm 107: „Gods goedheid houdt ons staande, zolang de wereld staat". (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD Op de hoek van de Rijk de Waalweg en de Schulpweg zijn twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen doordat volgens het politie rapport een 46-jarige vertegenwoordi ger woonachtig in Voorhout geen voorrang verleende aan de andere automobilist, een 19-jarige Beverwijker. Beide auto's liepen zware schade op, de chauffeurs bleven echter ongedeerd. De inwoner van Voor hout werd meegenomen naar het bureau van politie voor het ondergaan van een bloedproef. Zijn rijbewijs werd ingevor derd. Een voortuintje werd geheel vernield doordat een van de auto's daarin terecht was gekomen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Zaterdagmiddag ia een schuurtje aan de Schans afgebrand, doordat kinderen er hadden gespeeld met van oude kranten gemaakte fakkels. Het schuurtje stond achter de vleeswa- renfabriek van de firma Pielage. De brand werd om ongeveer kwart over vijf ont dekt. De brandweer slaagde er in het vuur snel te doven, maar was daarbij gedwon gen het schuurtje te slopen. In het schuur tje lagen goederen opgeslagen, waardoor de schade wordt geschat op tweeduizend gulden. Bij het ontstaan bleek, dat het vuur is ontstaan doordat drie kinderen van 10, 9 en 5 jaar bij het schuurtje met fakkels hadden gespeeld. De ouders waren verze kerd. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Drie Amsterdammers van 18, 17 en 17 jaar zijn door de Amster damse politie aangehouden nadat zij met een in Beverwijk gestolen auto bij een aanrijding betrokken waren geweest- De auto was gestolen aan de Romer- kerkweg. In de nacht van vrijdag op za terdag hadden de drie jongelui de Volks wagen daar weggenomen en waren ermee naar Amsterdam gereden, waar zij tegen de lamp liepen toen zij met de auto een aanrijding kregen en door de politie nader aan de tand werden gevoeld.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5