GUNNAR AMERIKANEN Nederlandse waterpoloploeg bereikte de laatste zes na zege op Griekenland Wereldrecord voor de Zweed op de 400 meter Feijenoord nam voorzorgen Reis naar Madrid geregeld is al „De jongens barsten van zelfvertrouwen" Happel niet geïnteresseerd opstelling Estudiantes in Bloemendaal veroverde clubtitel op Groenendaal Russische voetbalcoaches gaan „leren" Cijfers van Barcelona TENNISKAMPIOENSCHAPPEN Stan Smith wipte Emerson DINSDAG 8 SEPTEMBER 1970 17 Nederland absent mm 1 Willy Stahle Europees waterskikampioene vtftrtAAn#VWyWVVWWVWWIftftniWW\AIWftAArtrtAAIVWWWVtf\rtAWrfWWIAftAAIWWWVW*AnA<WWWWWVWWWWVWWWWVWI« (Van onze sportredactie) BARCELONA. Eindelijk is het de negentien-jarige Zweed Gunnar Larsson dan gelukt uit de schaduw te komen van zijn Westduitse trainings- genoot Hans Fassnacht. En hoe. In de finale 400 meter vrije slag brak Lars son het wereldrecord van de Amerikaan John Kinsella (4.02,8) met 0,2 sec. De wijze waarop de in Amerika studerende Zweed gisteravond een kleine bres sloeg in de Amerikaanse hegemonie, was imponerend. Hij bracht de toeschouwers op de laatste 100 meter in extase met een ongelooflijk eind- schot: 59,2, waarmee hij de wanhopig sprintende Fassnacht, die ook onder zijn eigen Europees record bleef met 4.03,0, duidelijk voor bleef. Een bewijs van zijn geweldige conditie zijn succesformule is werken, werken en nog eens werken is, dat hij de laatste 200 meters sneller aflegde dan de eerste. door hij zijn plaats in de ploeg voor de Olympische Spelen in Mexico verloor. „Ik had toen genoeg van zwemmen en heb me helemaal op mijn studie gewor pen, maar nu wil ik nog twee jaren door gaan met München '72 als einddoel." Hans Lampe, die van de Westduitse zwembond 200 mark per maand ontvangt, Gunnar Larsson kon gisteren alles, 's Morgens ^verbeterde hij op de 400 me ter wisselslag persoonlijk al het Europese record van Fassnacht (4.42.5) en bracht het op 4.41.8. Frassnacht stelde teleur en kwam slechts tot 4.49.3. In de finale van de 400 meter vrije slag wilde de West duitser zich revancheren. Hij leek succes te hebben. Na 200 meters lag hij nog op kop, maar toen begon Larsson zijn on stuitbare opmars, resulterend in een we reldrecord, dat dan misschien niet lang zal stand houden, maar dat toch wel met een bijzondere vermelding in de annalen zal worden opgetekend. Larsson traint al een jaar bij de be faamde coach Don Gambrill, die ook Hans Fassnacht onder zijn hoede heeft. „Fassnacht was steeds beter dan ik en ik hem me daarom op hem gericht", aldus Larsson. Als trekpaard heeft Fassnacht uit stekend gewerkt, maar nu zijn de rollen dus omgekeerd. „Ik blijf nog twee jaar in Amerika. Geloof me, dat is de enige mogelijkheid om in Europa medailles te halen. Ik had overigens wel gedacht kampioen te worden en harder te gaan dan Fassnacht, die ook vanmorgen niet op. zijn best zwom. Maar dat wereldre cord, dat is toch wel een erg grote ver rassing voor mij. Ik zal Barcelona nooit vergeten." De lofzang van Larsson op de training in Amerika vond geen weerklank bij de Westduitser Hans Lampe, die gister avond een hoofdrol dacht te hebben ver tolkt, totdat de Zweed met zijn kracht explosie kwam. Lampe verdient echter tocht de nodige aandacht: Nadat hij zon dag in de serie zijn eigen Europese record op de 100 meter vlinderslag al met 0.1 sec. scherper had gesteld, ging hij gister avond in de finale zoals hij al had voorspeld nog 0.2 sec. sneller: 57.5. Lampe denkt nog twee jaren nodig te hebben om net als Larsson nu heeft ge daan, de Amerikanen te verslaan. De 22 jarige, in Hannover geboren student in de pedagogie, gelooft niet, dat je alleen als je in de Verenigde Staten traint tot prestaties van wereldniveau kan komen. „Ik train bij Gerhard Hetz onder de meest ideale omstandigheden. Hij is een geweldige trainer, vooral op pedagogisch terrein. Hij heetf mij de overtuiging ge geven dat ik ondanks het feit dat ik twee jaar niet had gezwommen, toch nog een vooraanstaande rol zou kunnen spelen." Lampe is nu weer acht maanden in trai ning. Twee jaar geleden liep hij bij een krachttraining een rugblessure op, waar- is dank zij de resultaten van zijn jongere broer Werner (16 jaar, Europees record houder op de 1500 meter) weer begonnen Rijnders (14 jaar) die lange tijd de met zwemmen. Hij is ervan overtuigd dat Oostduitse favoriet voor de titel, Elko Europa de Verenigde Staten nog altijd Sehmisch, goed volgde het Nederland tegenstand van betekenis kan bieden. „Bij dit titeltoemooi", zei hij kort na zijn recordrace, „zal blijken dat we nog mee tellen. Er zullen hier wereldtijden wor den gemaakt. Door Fassnacht en Werner bijvoorbeeld." Zijn voorspelling kwam even later ge deeltelijk uit. Niet Fassnacht, maar Lars son maakte Lampes woorden waar. Nederland was gisteravond niet verte genwoordigd in de finales. Toch was het voor de oranjeploeg geen slechte dag. Lin da de Boer en Anke Rijnders bereikten als derde en vierde de finale van de 400 meter vrije slag. Hierbij moet worden aangetekend dat Oost-Duitsland slechts één zwemster, Elko Sehmisch, had inge zet en dat de sterren Gabrielle Wetzko (Europees recordhoudster) en Karin Neu- gebauer niet aan de start kwamen. In de eerste serie verbeterde Anke se record van Linda de Boer (4.41.9) met een halve seconde. De 16-jarige Hilver- sumse had haar antwoord klaar. Dank zij een voor haar bijzonder goede eerste 100 meter (1.05.3) en haar enorme eindsprint na 300 meter lag zij nog ruim een seconde achter op Anke Rijnders slaag de zij erin het jonge record van Anke met 0.2 sec; scherper te stellen. Aanvan kelijk was dat 0.1 sec., maar later werd haar tijd gecorrigeerd. Op de 100 meter vlinderslag dames lukte het Frieke Buys en Marie-José Janzen niet de eindstrijd te bereiken. Frieke Buys knabbelde wel 0.6 sec. van haar beste tijd af, maar haar 1.08.7 was net niet voldoende. Zij werd in het veld van 27 zwemsters negende. Marie-José Janzen voldeed niet aan de opdracht in Barcelona haar beste tijd te zwemmen. Met 1.09.7 blijft zij er 0.7 sec. boven. Zij verloor daardoor haar plaats in de ploeg voor de wisselslag estafette een Frieke Buys. Gunnar Larsson was gisteren de grote man in Barcelona. Hans Fassnacht (op de achtergrond) was de grote te leurgestelde. 100 meter vlinderslag heren: 1. Hans Lampe (Wdl) 57.5 (Eur. record); 2. Udo Poser (Odl) 57.9; 3. Nentschilow (Rusl) 58; 4. Alain Mas- conl (Fr) 58; 5. Lutz Stocklasa (Wdl) 58. 100 meter vrije slag dames: 1. Gabrielle Wetzko (Odl) 59.6 (evenaring Eur. record); 2. Mirjana Segrt (Joeg) 1.00,8; 3. Alexandra Jackson (GB) 1.00,8; 4. Judtich Turoczy (Hong) 1.00,9; 5. Magda Patoh (Hong) 1.01,3. 100 meter schoolslag dames: 1. Galina Ste- panova (Rusl) 1.15,6; 2. Uta Frommater (Wdl) 1.16,9; 3. Allax Grebennikowa (Rusl) 1.16,9; 4. Dorothy Harrison (GB) 1.17; 5. Amanda Radnage (GB) 1.17,7. 400 meter vrije slag heren: 1. Gunnar Lars son (Zwe) 4.02,6 (nieuw wereldrecord); 2 Hans Fassnacht( Wdl) 4.03; 3. Esteva (Sp) 4.08,3; 4. Sperling (Odl) 4.10,2; 5. CoreU (Sp) 4.12,9. (Van onze sportredactie) BARCELONA. De Nederlandse wa terpoloploeg heeft zich geheel volgens de verwachtingen geplaatst bij de laatste zes van het Europese titeltoernooi. Door een verdiende 7-3 zege op Griekenland stap ten de Nederlanders gistermiddag in de finalepoule. Morgen spielen zij in poule A nog tegen de Hongaren, die eveneens de eindstrijd bereikten. Een belangrijke wedstrijd, omdat het resultaat meetelt in de finale. Griekenland bleek een moeilijker tegen stander te zijn dan Frankrijk (10-1) en Oostenrijk (13-0). Bij het begin van de vierde en laatste periode had Hans Wou- da c.s. pas een voorsprong van 3-1. Coach Harry Vriend weet dit minder aan de kracht van de Grieken dan aan de last van de korte en slechte nachtrust na de ontmoeting van zondagavond tegen Oostenrijk. De vermoeidheid en nervosi teit hadden tot gevolg, dat de Nederland se spelers zich slechts bij uitzondering wisten vrij te maken en dat zij vele niet te missen kansen toch misten. De Grie ken hadden echter gewoon te weinig klas se om hiervan te profiteren. In het laat ste kwartier zagen zij zelfs tot twee keer toe geen kans tijdens een nummeriek overwicht te scoren. Nederland deed dat beter en liet de periodes, die met een man meer werden gespeeld niet onge bruikt. De Belgische arbiter Bauwens had het niet moeilijk en maakte weinig fou ten. Harry Vriend zag de wedstrijd tegen de Hongaren gepaald niet pessimistisch tegemoet. „Onze jongens kunnen beslist beter spelen dan zij tot nu toe hebben gedaan. Het is dan ook best mogelijk dat we de Hongaren verrassen". De tussen standen: 2-0, 1-1, 0-0 en 4-2. De Neder landse doelpunten waren van: Hoogveld (5 maal), Bras en Jansen. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Zelfs pessimistisch ingestelde lieden zien de wereldcup reeds in de kuip. Er is echt zo'n stemming van „ons kan niets meer gebeuren", maar een voetbal kan raar rollen. Er is dus nog van alles mogelijk, ook een gelijkspel. In dat geval zullen Feijenoord en Estu- diantes in ijltempo naar Madrid dienen te worden getransporteerd, waar vrijdag avond om 9 uur dan de derde wedstrijd begint. De American Express heeft voor Feijenoord en voor de vaderlandse pers een DC-9 van de KLM gecharterd die, mocht het inderdaad in Rotterdam gelijk worden, op donderdagmiddag vijf over vier van de Rotterdamse luchthaven ver trekt. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Ernst Happel denkt niet aan Madrid. Hjj heeft ook geen en kele behoefte om er uitvoerig over te spreken. Want een beslissingswedstrijd be hoort volgens Feijenoords oefenmeester niet tot de reële mogelijkheden. Wat hij op jolige wijze wil duidelijk maken met; we hebben in Madrid toch niets te zoe ken". In zijn verdere uitleg hanteert Ernst Happel uiteraard sterke argumenten, waaruit blijkt dat zijn optimisme beslist niet zal leiden tot het onderschatten van de tegenstander: „We steunen toch op een jaar ervaring in een zwaar Europa cup toernooi", weet de Oostenrijker. „En de jongens willen nu óók de wereldbeker ha len. Daar zullen ze voor vechten". Maar de tegenstander start met dezelfde intentie. Ook Estudiantes ziet grote mo gelijkheden in de return. Happel: „dat kan wel waar zijn. En het zaLzeker een andere (Van onze tennismedewerker) HAARLEM. De Tijsselingkampioen- schappen op het tennispark Eindenhout en Brederode betekenden het afgelopen weekeinde een succes. Zaterdag dreigde de voor tennis nogal harde wind spelbre ker te worden in dit clubtoemooi waar aan tennisverenigingen in het district Haarlem tegen elkaar uit kwamen. Ook zondag, hoewel in mindere mate, moes ten spelers (sters) extra op de controle van hun slagen letten vanwege de soms verrassende windvlagen. De zon bleef er echter wel bjj schijnen, zodat wedstrijd leider de heer Amba op tijd voor de af werking der partijen kon zorgdragen. Met veel spanning zag men uit naar de verrichtingen van de kampioen van het vorig jaar Groenendaal en runner up Bloemendaal. Beide verenigingen wisten alvorens tegen elkaar uit te komen twee wedstrijden in hun voordeel 3-2 en 5-0 te beslissen. De verliezers waren HLTC en Zandvoort. Vooral Zandvoort stelde in poule A teleur. Uiteindelijk moest Groe nendaal de titel overdragen aan de LTC Bloemendaal. Lex Constandse, Theo Mul der, Bob Wijnands, W. Meijer, Lily ter Metz, Ingrid Schlegel alsmede mevr. M. Gaus, samen het Bloemendaalteam vor mend, gingen op overtuigende wijze met de eer strijken. Met 4-1 overtroefden de Bloemendalers Groenendaal. Het enige winstpunt behaalde Els Borgerding, en wel in haar single tegen Maud Gaus. Goed tennis was te bespeuren in de par tij Constandse/Wijnands tegen de Groe- nendalers P. Barten/P. Groenland. De forehandreturns van Lex Constandse ble ken de basis te zijn voor een 6-2 6-3 zege. De eindstand in poule A luidde: 1. Bloe mendaal 3.6 2. Groenendaal 3.4. 3. HLTC 3.2. 4. Zandvoort 3.0. Alleen op het vrij zwakke Zandvoort behaalde het aloude HLTC een overwin ning, zodat de Spanjaardlaanbewoners met een derde plaats genoegen moesten nemen. In poule B werd Heemstede onbe twist eerste, terwijl Brederode in deze groep de grote verliezer is geworden, al wonnen de Santpoorters met duidelijke cijfers van WOC, 5-0 en van HBC. Bennebroek, derde klasser landelijke competitie had in poule C veruit het sterkste team. Tegenstanders ABC, Kon- takt en NVA bleven met alleszeggende cijfers 4-1 en 5-0 flink de mindere. Op het tennispark Bennebroek werden de kampioenschappen voor jongere jeugd t.m. 13 jaar gespeeld. Opmerkelijk ent housiast en sportief werden verschillen de duels tussen de jeugd uitgevochten. Veel talent schuilt er speciaal onder de jongens en wel met name Hans Schmidt uit Zandvoort, acht jaar oud, heeft blijk gegeven veel in zijn mars te hebben. Ook de twee jaar oudere Dirk Wiersma, lid van Brederode heeft mogelijkheden zich in de toekomst verder te ontplooien. Marina Koert v.d. Linden zegevierde bij de meisjes. In de finale kwam zij uit tegen Ingrid de Jager. Bij de jongens bleek Erik Bent de sterkste te zijn. Zijn capaciteiten waren iets teveel voor Dirk Wiersma 8-6 6-3. Om de derde en vierde plaats bij de meisjes streden Martine Vis ser en Hannie Bais. Eerstgenoemde won na een spannende strijd in drie sets. Uitslagen: M. E. Kwart finale: Martine Visser- Linda Ellermers 6-5. Ingrid de Jager Simone Tjeenk 6-4. Hannie BaisMarjet Krijger 6-1. Marina Koert v.d. Linden Ties Ament 6-5. Halve finale: Ingrid de JagerMartine Visser 6-3 6-3. Marina K. v.d. LindenHannie Bais 9-7 6-2. Finale Marine K. v.d. LindenIngrid de Jager 6-2 7-5. 3e en 4e plaats: Martine Visser- Hannie Bais 7-5 1-6 6-2. J/E Kwart fina le: Yves VermeulenLuc Klaassen 6-3 Dirk WiersmaAlex v. Zanten 6-0. Frans SchuitPhilip v. Son 6-3. Erik BentRay mond Lembeek 6-3. Halve finale: Yves VermeulenDirk Wiersma 7-9 1-6. Erik Bent—Frans Schuit 6-0 6-0. Finale: Erik BentDirk Wiersma 8-6 6-3. 3e en 4e plaats: Yves VermeulenFrans Schuit 6 1 6-2. wedstrijd worden dan in Buenos Aires, met een feller verweer van de Argentijnen, harder waarschijnlijk ook, omdat zij nu iets meer verdedigend zullen spelen. Maar Estudiantes kent het ware gezicht van Feijenoord niet en weet niet welke sfeer er in de kuip heerst". Het ware gezicht van Feijenoord, de werkelijke kracht dus van de Europa cup winnaar. Ondanks een zwaar seizoen en een betrekkelijk korte rust constateert men zelfs een verandering in gunstige zin. Wim Jansen: „Ja, je zou zeggen, dat we vorig jaar een grote routine toonden en daarmee veel tegenstanders afbluften. Maar nu, al na drie competitiewedstrijden, merk ik dat we nóg meer ervaring heb ben en dus nog sterker zijn geworden". Wat Ernst Happel gemakkelijk kan ver klaren: „Dat komt", zegt hij, „omdat de jongens door het winnen van de Europa cup barsten van zelfvertrouwen en eigen lijk nu pas voor de volle honderd procent overtuigd zijn van hun grote klasse. Zo dat ik bijvoorbeeld helemaal geen moeite heb om ze iedere keer weer voor een groot evenement op te peppen. Wat zelf vertrouwen en overtuiging betekenen, dat heb ik zondag bij Ajax gezien. De Amster damse ploeg mist momenteel elk geloof in eigen kunnen, wat duidelijk aan het spel te merken is". Het gevoel van eigenwaarde is bij Feijenoord zo groot, dat de trainer niet eens geïnteresseerd is in de opstelling van Estudiantes. „Alleen van belang is, dat die drie geschorste spelers er niet bij zijn", lacht Happel. „Maar verder maakt het me niets uit wie er spelen of hoe ze spelen. Want Feijenoord kan als het moet er ook hard tegenaan. Estudiantes moet na het zien van de filmbeelden van de finale te gen Celtic geschrokken zijn van onze fy sieke kracht. Dus geloof ik niet, dat ze een felle botsing zullen uitlokken". De oefenmeester veronderstelt echter wél, dat de Argentijnen zich defensief zul len instellen, veelvuldig de buitenspelval gaan hanteren, en vooral via aanvoerder Malbernat willen proberen Moulijn uit te schakelen. Ook dat echter verontrust hem niet. Want: „Wij hebben zoveel goede spe lers, dat ze zich ook op de anderen moeten concentreren". Dan heeft Happel boven dien nog altijd de mogelijkheid om zijn eminente wisselspelers Joop van Daele en Jan Boskap in te zetten. Zij zijn voor Happel de verrassing van dit nog prille seizoen, hetgeen hij ruiterlijk erkent: „De doelpunten, die Moulijn nu scoort, zijn in hoofdzaak het werk van Van Daele. Hij sticht niet alleen zelf gevaar, maar hij heeft ook een goede neus voor de combi natie. En met Boskamp kan ik alle kan ten uit. Aanvallend en verdedigend is hij van veel nut. Ik denk rustig aan een formule voor een elftal bij uit- en thuis wedstrijden, zodat zij misschien nog meer zekerheid krijgen". De opstelling voor morgenavond geeft de Oostenrijker nog niet prijs, hij houdt het elftal, zoals gebruikelijk bij dit soort evenementen, geheim. Het lijkt echter zo goed als zeker, dat Piet Romeijn zijn ren tree maakt ten koste van Dick Schneider, die mentaal nog niet rijp is en het inzicht mist voor internationale topwedstrijden. Een kleine onzekerheid bestaat nog om trent Moulijn, Van Hanegem en Kindvall die met lichte blessures kampen. Niemand echter gelooft, dat zij buiten de lijnen zul len blijven. „En stel, dat Coen niet kan spelen, wat natuurlijk een enorme han dicap zou zijn, dan toch mag dat geen on overkomelijk bezwaar zijn. Want Feijen- noord is mentaal zo sterk, dat het ook die klap kan opvangen", zegt Ernst Hap pel. De zeventien jarige voetbalsupporter Ria Alders heeft de handtekeningen van Estudiantes-spelers op haar ar men. Hier tekent Oscar Pezzano. Woensdagmorgen zal American Ex press-medewerker Struijk als kwartier maker naar de Spaanse hoofdstad gaan. Hij heeft opdracht bij de televisie te gaan zitten en direct na de wedstrijd de al gedane boekingen voor het hotel te annu leren of te bevestigen. Hij zal bussen moeten charteren om spelers, officials vertegenwoordigers van nieuwsmedia en eventueel supporters van het vliegveld af te halen. Dan contact met de directie van h et Bernabeu-stadion, waar wordt gespeeld, want er moeten kaartjes komen. Bij American Express doet men alsof de wedstrijd in Madrid in elk geval door gaat. „Het is gewoon een opdracht", zo zei men ons. „Er word: niets aan het toe val overgelaten. Het is wel zo dat de machine niet aan de KLM behoeft te worden betaald als de vlucht niet door gaat. Natuurlijk zijn er altijd de nodige kosten aan zoiets verbonden. Maar dat risico nemen wij voor onze rekening. Het kost Feijenoord dus geen cent bij winst of verlies in Rotterdam." Het ziet er naar uit dat bij gelijkspel reisbureaus zich in alle toonaarden tot het publiek zullen wenden met medede lingen over aanbiedingen voor Madri- leense reizen. Feijenoord-voorzitter Guus Couwenberg denkt zelfs dat er nog ge noeg supporters zullen zijn die in hun auto zullen stappen om de lange reis te maken. „Moeten we inderdaad naar Madrid dan zullen we zeker aan de KNVB vra gen de wedstrijd tegen NEC van zondag te mogen uitstellen tot een doordeweek se dag. Ik ben ervan overtuigd dat de bond voor zo'n verzoek begrip zal hebben Nee, ik geloof niet dat de wereldcup in het paviljoen aan de Coolsingel zal ko men. Waarschijnlijk staat dat paviljoen er nog maar een paar weken en boven dien is het nu toch wel welletjes geweest met de Europa Cup Het was een unicum dat die mocht worden tentoongesteld." Stadion-directeur De Kimpe ziet geen taak voor het stadion bij een gelijkspel wat betreft de verkoop van toegangsbe wijzen voor het Bernebeu-stadion. De Kimpe: „Dat loopt toch allemaal via reis bureaus. Busreizen zie ik nie" zo. Het zal dus allemaal per vliegtuig moeten gaan, en de paar enthousiastelingen die per auto gaan, kunnen heus nog wel kaartjes bij het stadion in Madrid krijgen. Na tuurlijk is het voor de Spanjaarden heel erg kort dag. Wij hebben ook wel eens van die situaties gehad, maar dan zat er toch een week tussen. En dan heb je tijd genoeg om reclame te maken en zo Wat de kaartjes betreft is het geen probleem. Je zet er geen wedstrijcT en geen datum op, zodat bij een eventueel niet doorgaan ze tot een volgende keer kunnen wor den bewaard. Je werkt gewoon met een bepaalde kleur. Als het goed is, moeten in Madrid de kaartjes al klaar liggen voor Estudiantes—Feijenoord.' Er is, hoe de uitslag in Rotterdam woensdagavond ook is, na afloop geen ontvangst in het stadhuis. Overigens is het zaak dat het publiek zich zo waar dig mogelijk gedraagt. „Alsjeblieft geen rottonelen", bezweert De Kimpe de toe schouwers. Evenals in Argentinië en in Rotterdam zal Herman Kuiphof ook het commentaar verzorgen bij een eventuelé derde wed strijd tussen Feijenoord en Estudiantes. Er is in het Feijenoordvliegtuig voor hem en een tweede NOS-man geboekt. De wedstrijd is door de Spaanse televisie aangeboden op welk aanbod Nederland uiteraard geen nee" heeft gezegd. De strijd in Madrid, zo die nodig is, begint om 9 uur. MOSKOU Russische voetbalcoaches, die nog steeds onderhevig zijn aan critiek wegens de minder goede prestaties van de Russen op de wereldkampioenschappen in Mexico, gaan naar het buitenland om de trainingsmethoden van buitenlandse clubs te bestuderen, zo heeft het nationale sportcomité besloten. Bovendien zullen de coaches in Rusland zelf herschoold wor den. Tot andere maatregelen waartoe is besloten behoren vermindering van het aantal clubs in de competitie en strengere controle op de handel in spelers Het blad Sovjetski Sport heeft niet gemeld in welke landen de coaches gaan studeren. Ook zullen buitenlandse coaches en „specialisten" worden uitgenodigd naar Rusland te komen om lezingen te houden voor de Russische trainers. Verder zullen er meer wedstrijden worden gespeeld tegen buitenlandse ploegen en zullen meer Sovjet-ploegen aan internationale toernooien gaan deelnemen. In het begin van volgend jaar wordt een nieuw Rus sisch internationaal toernooi gehouden, met deelneming van sterke buitenlandse ploegen. Tenslotte is besloten dat de Sov jet-Unie zal gaan deelnemen aan het Europese toernooi van jaarbeurssteden. NEW YORK. Stan Smith, een van de spelers uit de Amerikaanse Davis-beker- ploeg, heeft voor de eerste grote verras sing gezorgd bjj de open internationale tenniskampioenschappen van de Verenigde Staten in Forest Hills. Smith versloeg de Australiër Roy Emerson, als vijfde ge plaatst, in vier sets: 6-4 6-3 5-7 6-4. Smith maakte dankbaar gebruik van de onzekerheid van Emerson, die zich het duidelijkst manifesteerde in talrijke ge miste smash-kansen. Tegen de steeds naar het net stormende Australiër, winnaar van Forest Hills in '61 en '64, bracht Smith het wapen van de boogbal in de strijd en op deze lobs sloeg Emerson herhaaldelijk mis. Wimbledon-kampioen John Newcombe versloeg de Amerikaan Clark Graebner met 6-4 6-3 en 6-2. Tom Okker verloor van Ashe 4-?, 7-6, 2-6, 3-6. COMO De Nederlandse waterskister Willy Stahle heeft in Italië de Europese titels veroverd op de nummers slalom en schansspringen. Eerder was zij al Euro pees kampioene op het onderdeel figuren geworden. J

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 17