Hoogovens geeft 400 gulden KROON ACHTER BEZWAREN TEGEN HUIDIG SYSTEEM FLUORIDERING Wellicht loonpauze voor 1971 Spoedoverleg in Brits kabinet over Palestijnse eisen Havenstaking verloopt NSF-sportnota aangeboden Artsen tegen uitbreiding Schiphol Pokkenquarantaine in Kopenhagen Ontbreken van keuzemogelijkheid strijdig met behoorlek bestuur Kabinet ontwerpt met spoed bestedingsbeperking AGENDA pag. 13 Verder in de krant HET WEER NAVO-papieren gevonden in jumbo-wrak Twee militairen krijgen ƒ25.000 ë3 weken IJMUIDER COURANT of 3 weken Beverwijkse Courant «Oe JAARGANG NUMMER 259 DINSDAG 8 SEPTEMBER 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel 10519. Redactie teL 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijk* E. Koning A l 185 mensen afgezonderd Rij de kraan er weer uit Het woord is aan... Brief aan minister Koeler :'v -VV LONDEN. Het Britse kabinet is vanmorgen in spoedzitting bijeen gekomen om te beraadslagen over het al dan niet vrijlaten van de 24-jarige Arabische verzetsstrijdster Leila Khaled. Van de beslissing in Londen zal vermoedelijk afhangen welke hou ding men in Zwitserland, West-Duits- land, de VS en Israel tegenover de Palestijnse guerilla-organisatie zal aannemen. NA VO-begroting Ultimatum Rijksideeënbus Moderne broche in geel en wit goud, versierd met 3 briljanten 295,-. Haarlem - Grote Houtstraat 63 Amsterdam-Kalverstraat 123 Rotterdam - Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 50 Den Haag - Lange Poten 9-11 Voor de prijs van één week 1273) ontvangt u IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 15,55 per kwartaal, 17,20 franco per post, f 1,23 per week. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mye, H. P. Stuurman H. van Looii. onderdirecteur (Van onze redactie economie) DEN HAAG. „Er zijn aanwijzingen dat er geen nationale loonronde van j 400 komt. De kansen daarop zijn klei ner dan een week geleden" Dat heeft de loonspecialist van het Christelijk Werkgevers Verbond, drs. Gerkens, gis teren in Den Haag meegedeeld. Hij zei dat er in de Stichting van de Arbeid geen akkoord maar een compromis is bereikt, dat alleen tot doel had de arbeidsonrust te kanaliseren. De bedoeling is dat enke le grote ondernemingen voet hij stuk houden en de 400 weigeren. Maar dat daarover te weinig eensgezindheid be staat in het werkgeversfront bleek an dermaai uit de akkoorden over een ex tra uitkering van 400 bruto aan 20.000 werknemers van Hoogovens IJmuiden en 25.000 man van de VMF bedrijven. Voor de Hoogovens-uitkering komt ie dereen in aanmerking die 31 augustus in dienst was De uitkering wordt uitbetaald bij de salarisbetaling per eind september 1970 Verder is overeengekomen, dat per 1 ja nuari 1971 alle schalen zullen worden verhoogd met 200 Het verschil tussen het totale bedrag dat thans wordt uitge keerd en de inkomensverbetering die volgt uit de bovengenoemde schaalver- hogingen per 1 januari 1971, zal worden gebruikt voor verbetering van secundai re arbeidsvoorwaarden (pensioen, wo ningbouw). Personeelsleden die halve dagen wer ken en anderen die niet een volledige dagtaak vervullen krijgen een evenredig deel Het gaat daarbij, inclusief sociale las ten, om een uitkeringsbedrag van in to taal naar schatting 9.44 miljoen gulden (Zie verder pagina 15) KOPENHAGEN (Reuter). In een zie kenhuis in Kopenhagen worden 185 men sen in quarantaine gehouden omdat «e besmet kunnen zijn door een 22-jarige Noorse student die pokken heeft. De ko mende dagen zullen nog bijna evenveel mensen in quarantaine worden gesteld. De student, die op 26 augustus uit Da mascus in Kopenhagen aankwam, heeft de ziekte vermoedelijk opgelopen in Af ghanistan. Hij is er slecht aan toe, maar volgens de artsen vertonen de quarantai nepersonen nog geen van allen pokken- verschijnselen. UTRECHT. De Kroon heeft de beschikking van staatssecretaris Krui- singa vernietigd, waarbij het waterleidingbedrijf Midden-Nederland in juni 1968 toestemming kreeg over te gaan tot fluoridering van drinkwater in de pompstations te Soest, Driebergen, Soestdijk, Bunschoten en Bithoven. De Utrechtse pharmacoloog prof. dr. P. Sorgdrager en mr. M. G. J. Kortmann uit Zeist zien daarmee hun actie tegen fluoridering bekroond. Zij tekenden op 20 juli 1968 bij de Kroon beroep aan tegen de beschikking van de staats secretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, omdat zij fluoridering van het drinkwater gevaarlijk achtten voor de volksgezondheid en boven dien omdat de consumenten een keuzemogelijkheid werd onthouden. Ook heeft de staatssecretaris de Ge zondheidsraad verzocht na te gaan, welke mogelijkheden geboden worden door al ternatieve fluorideringsmethoden, zoals de toevoeging van fluoride aan zout. In Zwitserland zijn daarmee resultaten be reikt. De alternatieve methoden kunnen volgens de staatssecretaris van belang zijn voor die gebieden in ons land, waar (nog) niet tot waterfluoridering kan wor den besloten. ■Dr. Kruisinga heeft dit meegedeeld in een brief aan de waterleidingbedrijven, die gefluorideerd drinkwater leveren. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Naar schatting is meer dan de helft van de Rotterdamse havenarbeiders vanochtend aan het werk gegaan. Ook gistermiddag was een flink percentage van de havenbedrijven actief. Tot moeilijkheden tussen werkwillige ar beiders en degenen die de staking wil len doorzetten, is het zowel gisteren als vanochtend niet gekomen. Het Comité „Arbeidersmacht Rotter damse Haven" blijft volhouden dat het de staking nog steeds aan de gang- houdt en dat er praktisch niet wordt gewerkt. Het is intussen voedseloakketten gaan uitdelen aan door de staking getroffen gezinnen. De Scheepvaart Vereeniging Zuid en de erkende vakbonden echter zijn ervan overtuigd dat de staking be slist aan het verlopen is. De Groningse stakingsleider Fré Meis is vanochtend op een vergadering in Odeon in Rotterdam opgetreden om „de eenheid onder de Rotterdamse arbeiders te her stellen". Hij sprak op een bijeenkomst van 1000 man. (Zie verder pagina 15) Hangende het beroep bij de Kroon werd een voorlopige voorziening ge vraagd, die naderhand weer werd inge trokken nadat het bestuur van het water leidingbedrijf Midden-Nederland had toe gezegd geen uitvoeringsmaatregelen te zullen nemen zolang de Kroon nog geen besluit had genomen. De Kroon beeft de beschikking van de staatssecretaris in strijd verklaard met het in het algemeen rechtsbewustzijn le vende beginsel van behoorliik bestuur. Dat wil zeggen, dat de door de overheid te betrachten zorgvuldigheid Is geschon den, door aan gebruikers van drinkwater met bezwaren tegen fluoridering de prak tische mogelijkheid te onthouden over ongefluorideerd drinkwater te beschik ken. Mr. Kortmann verwacht dat de con sequentie van het besluit van de Kroon zal ziin, dat ook de tegen de voornemens van Arnhem. Kamnen en Den Bosch aan gevoerde bezwaren om tot fluoridering over te gaan. zullen worden geacceoteerd. Vanmiddag waren de consequenties van de uitspraak van de Kroon nog niet ge heel duidelijk. De fluoridering zou niet van deb aan zijn; het Koninklijk Beslnit terzake van 14 augustus j.l. zou van kracht blijven. Staatssecretaris Kruisinga heeft evenwel nader bepaald, dat men er voor moet zorgen dat ongefluorideerd drinkwater beschikbaar blijft. Hóe dat moet gebeuren, zegt hij er niet bij. Theo retisch zou het voldoende zijn, dat er per waterleidingbedrijf één kraan beschik baar zon zijn. Intussen is de staatssecretaris van plan opdracht te verstrekken en gelden be schikbaar te stellen voor een project tot wetenschappelijk onderzoek naar de mo gelijkheden van ontfluorideringsappa- ratuur per kraan, zoals men die reeds kent ten aanzien van calcium (kalk), de zogenoemde waterontharders. De voorzitter van de Nederlandse Sport Federatie, ]hr. mr. A. Feith, heeft van ochtend in het ministerie van CRM de nota Sport '70 aangeboden aan (v.l.n.r.) de ministers Klompé en Veringa, staatssecretaris Grosheide en staatssecretaris Van der Poel (niet op de foto). Meer nieuws over deze nota op pagina 16. B a g e h c t Niets onverkwikkelijker dan een deugd/.iMTii mens met een bekrom pen geest (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Artsen en specialisten in Haarlem hebben zich gekeerd teeen de uitbreiding van Schiphol met een vflf- de en zesde baan. Zij zijn van mening dat de te verwachten geluidshinder als gevolg van de uitbreiding een ernstige bedreiging vormt voor de volksgezond heid in de omgeving van de luchthaven. Dit standpunt is door de besturen van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Maatschappii tot Bevorde ring der Geneeskunst, de Soecialistenver- eniging in Haarlem en de Huisartsenver eniging voor Haarlem en omstreken sehrifteliik meegedeeld aan de minister van Verkeer ün Waterstaat. De brief is ook verstuurd aan de staatssecretaris voor Volksgezondheid de vaste commis sies voor Volksgezondheid en voor Ver keer en Waterstaat uit de Tweede Ka mer. het provinciaal bestuur van Noord- Holland. de gemeentebesturen uit de om geving van SchiDhol, de directie van de luchthaven en de directie van de KLM. Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Plaatselijk nieuws 5, 7 Kunst II Radio en tv11 TV eerrapporten 13 Feuilleton 13 Beeldverhalen 13 Aangestipt 13 Economisch nieuws75 Scheepsberichten 75 B eurs 75 Sport 75, 77 Luidsprekers 9 Deze krant bestaat uit achttien pagina's Verwachting van net K.N.M.1. tot woens dagavond Half tot zwaar h-- dkt en ook morgen tljdelllk regen. Matige tot krachtige, aan de k"«t mode- Hik harde wind uit znid tot zuid west. Lagere temperaturen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het kabinet denkt aan een loonpauze vanaf 1971. Op basis van artikel 10 van de loonwet zouden de lo nen een jaar lang kunnen worden bevro ren. Of het zover komt is nog onzeker. Werkgeversvoorzitter drs. S. Bakkenist (Verbond Nederlandse Ondernemingen) zei gisteren na het beraad tussen werk gevers en kernministers in Den Haag: „Ik heb de indruk dat er op dit moment geen loonstop komt." Als die maatregel nu genomen zou worden, dan zouden de werknemers die nog een nieuwe CAO moeten krijgen ernstig gedupeerd zijn. Nieuwe arbeidsonrust zou daarvan het gevolg zijn. Ofschoon er over het overleg geen in formaties naar buiten zijn verstrekt, is de kans dat het kabinet aan de SER een spoedadvies over een loonpauze vraagt aanzienlijk toegenomen. De bezorgheid bij de bewindslieden over de spanningen in de nationale economie is groot. In dat tussentijds advies zou de regering tevens andere bestedingsbeperkende maatrege len opgenomen willen zien. Dat zijn de automatische verhoging of verlaging van directe en indirecte belastingen (accijn zen, BTW en loon- of inkomstenbelasting en afremmende maatregelen in de bouw. De ondernemers zelf vinden dat de over heid de uitgaven zoveel mogelijk moet beuerken. Intussen heeft NW-voorzitter A. Kloos in .Achter het Nieuws" verklaard dat er in de komende dagen meer stakingen zul len volgen, als de f 400 uitkering er niet voor iedereen komt." De heer Kloos veroordeelde de rad draaiers en agitatoren, die meer willen dan f 400. Na afloop van het spoedberaad met de werkgevers zei voorzitter Van der Weele van de Ondernemersfederatie: „Een waardeloos gesprek." De industriële werkgeversbonden willen dat de vakbewe ging ook in het overleg worden betrok ken, omdat het hier om een compromis in de geamputeerde Stichting van de Ar beid gaat, waarbij de vakbeweging par tij was. Nu het om de consequenties van dit compromis gaat, aldus gisteren loon specialist drs. Gerkens van de Christe lijke Werkgevers Veseniging, moeten de vakbonden meepraten. Het spoedberaad begon om half tien en eindigde om kwart over elf. Er is geen P Premier De Jong, bij het beraad van gisteren gefotografeerd in een nieuwe fase van de loondans. afgeronde conclusie uit gekomen. Een datum voor een volgend gesprek is niet vastgesteld Algemeen is de verwachting dat het ka binet in allerijl nieuwe bestedingsbeper kende maatregelen voorbereidt, die op Prinsjesdag (dinsdag over een week) be kend worden. In politiek Den Haag gaan intussen steeds meer stemmen op om de 300 mil- ioen wettelijke verlaging loon- eu inkom stenbelasting (tweede tranche) per 1 januari te laten vallen. Dat zou de beste dingen gedeeltelijk kunnen afremmen. (Zie verder pagina 15) Zwitserland acht de toestand betreffen de de „ruil" met het Palestijnse Volks front gewijzigd ^oordai he+ Front ziin eisen heeft opgevoerd. „De Palestij nen stellen nu voorwaarden die mei alleen de Zwitserse regering raken, maar ook di<- van Groot-Brit+annië West-DuHs'and en de Verenigde Staten", aldus de Zwitserse minister van Buitenlandse Zenen Grabei In Washington hebben vertegeiwoordi gers van de vijf betrokken landen zich beraden hoe zij gezamenlHk het pro bleem, ontstaan door de kapingen kunnen oplossen. Israel wil liet met Palestijnse organisaties onderhandelen. Zwitserland en West-Duitsland hebben zich ir princine bereid verklaard hun Arabische gevange nen vrij te laten ir. ruil voor de gegij zelde vliegtuignassagiers Volgens het Egyptische blad „Al Achram" ziin in 1e gekaapte Amerikaan se Jumbo die op het vliegveld van Cairo werd opgeblazen geheime NAVO-docu inenten gevonden Ze hadden in vuurbestendige koffers de brand doorstaan. De documenten hebben volgens ,A1 Achrnm" betrekkmg op de begroting voor het komende jaar en op "Taagstukken die in bet militaire bond genootschap op het ogenblik aan de orde zijn. Overigens leverde hei blad critiek op de kapingen van de Palestijnen. Van de Jumbo zijn 137 inzittenden van nacht in New York aangekomen. Vier pas sagiers en één lid van de bemanning ver blijven nog in Cairo, "r Jordanië hebben de Palestijnen 127 gijzelaars vrouwen kinderen m bejaarden uit de twee ge kaapte vliegtuigen van TWA en Swissair vrijgelaten. Een Palestijns bureau in Parijs heeft een ultimatum jntvangen, onderte kend door .joodse strijdgroepen" waarin van de Palestiinss leiders wordt geëis1 dat ze „binner 48 uui alle ontvoerde personen in vrijheid stellen" Zo niet dan zullen „de In Europa gevestigde Palestijnse cellen te vuur en te zwaard worden vernie tigd" Het dageliiks bestuur van ae Ifalpa de Intemarionr le Piknen-Federatie zal van da a a in Tronden de mogelijk heid van .ten boycot van vluchten naar alle landen ;n het Midden-Oos ten bespreken Twee neger» voorzien van een Sene- galees paspoort, die op Schiphol dooi „El Al" werden geweigerd voor een Op Schiphol worden alle passagiers met een bestemming buiten Europa, gecontroleerd op het bezit van wa pens. vluent naai New tork en latei we meereisden met de Amerikaanse Jum bo hebben ee" rol gespeeld oü de ka ping. De beide mannen waren gefouil leerd, maar er was mets gevonden (Zie verdei pagina 3) RHENEN. Staatssecretaris Duyn- stee van de Koninklijke Luchtmacht heeft vandaag in het Depot Elektronisch Luchtmachtmaterieel te Rhenen een be drag van 25.000, de hoogste prijs welke tot nu toe uit de Rijksideeënbus is toe gekend, uitgereikt aan sergeant-majoor Bonnet en sergeant eerste klasse Lablans voor hun idee tot vereenvouding van het straalzendemet van de luchtmacht. ADVERTENTIES L JUWELIERS Bon opsturen aan IJmuider Courant/Beverwijkse Courant Antwoordnummer 416, Haarlem. U hoeft geen postzegel te plakken. Det doen wij voor u. Ondergetekende wenst een proefabonnement van 3 weken voor 1.23 op A/B NAAM ADRES WOONPLAATS Deze aanbieding geldt niet voor abonnees van onze bladen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1