Regering stelt voor: STEMMEN BIJ 18 JAAR Gekozen worden bij 21 jaar Huisarts weet weinig van anticonceptie Kaperijen in Tweede Kamer aan de orde Transplantaties in toekomst overbodig GEEN PREMIE OP SLECHT BELEID VERKEERSCONCRES GEOPEND Éfll Redacties Tijd, Handelsblad en NRC willen overleg Kiesraad wil als stemdag woensdag handhaven Weer gevangenis voor verdachten Damrellen Dr. P. Bangma in proefschrift: Trein vernielde bovenleiding Regering ontkent discriminatie Zuidmolukkers Onder vallende muur doodgedrukt PROF. DR. J. J. VAN LOGHEM: Duizend militairen voor afzetting van de route Geen verplichte mentor voor Surinamers Minister Klompé over STER-uitkeringen dagbladen: Zuidmolukse actie werd in Assen voorbereid KEUS UIT MEER DAN DUIZEND BROEKEN uw matras Haarlems matrassenhuis v «r DINSDAG 8 SEPTEMBER 1970 2 Woensdag stemdag Europees parlement Mammoet opgegraven Tijdens bezoek Soeharto Koninklijke stoet op Prinsjesdag 99 ONJUIST P. JONGELING IN ZIEKENHUIS AMSTERDAM. De redacties van NRC/Handelsblad en De Tijd, die maan dag afzonderlijk hebben vergaderd, heb ben zich volgens een na afloop van deze vergadering uitgegeven gemeenschappe lijke verklaring, bereid verklaard het beginselbesluit tot journalistieke samen werking te bespreken met directies en hoofdredacties. Zij stellen voor, vóór 1 oktober, een overlegorgaan in het leven te roepen bestaande uit vertegenwoordi gers van directies, hoofdredacties en re dacties. Dit orgaan dient te bespreken of jour nalistieke samenwerking tussen de drie kranten gewenst is. Zo ja, welke vorm deze samenwerking op korte termijn moet aannemen. Tenslotte of op langere termijn moet worden gestreefd naar een verdergaande journalistieke samenwer king met misschien als einddoel een vol ledige integratie van de redacties. De redacties menen dat, indien de journalistieke samenwerking aanvaard wordt, dit in de eerste plaats zal moeten leiden tot een reorganisatie van de hoofd redacties om een chaos van verantwoor delijkheden te voorkomen. In afwachting van dit overleg handha ven de drie redacties hun eerder ingeno men standpunt, dat geen enkel uitvoe ringsbesluit inzake de journalistieke sa menwerking mag worden genomen. De redacties van NRC/Handelsblad en De Tijd constateren, aldus de verklaring onder meer verder, dat onder druk van economische omstandigheden ontwikke lingen ontstaan in de richting van jour nalistieke samenwerking binnen steeds grotere economische eenheden. Zij ach ten noodzakelijk dat zowel de redactio nele onafhankelijkheid als de identiteit en het voortbestaan van de kranten met duidelijke waarborgen zijn omkleed. Zij achten deze waarborgen in de huidige structuur niet voldoende aanwezig. Daar om moet het beheer van de kranten meer losgemaakt worden van de econo mische exploitatie. De redacties denken hierbij met name aan één of twee stich tingen, waarin de kranten worden on dergebracht. De Nederlandse Vereniging van Jour nalisten heeft zich achter de redactiebe- sluiten geplaatst. ADVERTENTIE heeft nog altijd ook voor jongens ook met wijde pijp ook met omslag Gen. Croniéstraat 3844 - Tel. 254679 HAARLEM DEN HAAG. De regering heeft voorgesteld de leeftijd voor het passief kiesrecht te verlagen tot 21 jaar. Thans moet men om tot lid van de Eerste of Tweede Kamer of van de Provinciale Staten gekozen te kunnen worden worden 25 jaar zijn. Voor gemeenteraden geldt een minimumleeftijd van 25 jaar zijn. Voor gemeenteraden geldt een minimumleeftijd van 23 jaar. Voor het actief kiesrecht wil de regering de leeftijdsgrens verlagen van 21 tot 18 jaar. tegenwoordigende lichamen te bepalen op 21 jaar. De regering wijkt daarmee af van de opvatting van de staatscommis sie, dat éénzelfde leeftijdsminimum voor actief en passief kiesrecht de voorkeur verdient. Men mag echter niet uit het oog verliezen dat het bij het zijn van kiezer en het zijn van gekozene om twee geheel verschillende functies gaat, waarvan de tweede aan de betrokkene een veel zwaar dere verantwoordelijkheid oplegt dan de eerste, aldus de regering. De staatscommissie van advies inzake de Grondwet en de Kieswet had geadvi seerd de leeftijd voor* het passief kies recht en die voor het actief kiesrecht, welke laatste thans 21 jaar bedraagt, ge lijk te stellen en te koppelen aan de bij de wet geregelde leeftijd voor de alge mene meerderjarigheid. De staatscom missie merkte hierbij op, dat met name bij de jongeren een grotere geïnformeerd heid bestaat dan voorheen met betrek king tot politieke en maatschappelijke verschijnselen en dat na de periode van het voortgezet onderwijs een overschake ling plaats vindt van vorming naar deel neming op allerlei gebieden van het maatschappelijk gebeuren. Het voorstel van de staatscommissie om de kiesrechtleeftijden aan de algeme ne meerderjarigheidsgrens te koppelen neemt de regering echter niet over, daar hierbij ook andere aspecten in overwe ging moeten worden genomen. Voor verlaging van de leeftijd voor het actief kiesrecht van 21 tot 18 jaar is reeds een initiatiefvoorstel ingediend, waarvan de nihoud overeenkomt met hetgeen de regering voor ogen staat. Een thans inge diend wetontwerp beperkt zich dan ook tot een voorstel tot verlaging van de leeftijd voor het passief kiesrecht. Voor gesteld wordt deze leeftijd voor alle ver- AMSTERDAM. Tijdens de tweede extra zitting van de Amsterdamse poli tierechter over de Damrellen op 24 au gustus, heeft de politierechter gisteren vier verdachten veroordeeld tot straffen variërend van één tot vier maanden. Te gen een 25-jarige Amsterdamse bouwvak ker had de officier van Justitie wegens openbare geweldpleging een gevangenis straf van vier maanden geëist. De politie rechter veroordeelde hem tot vier maan den, waarvan één maand voorwaardelijk. Een 18-jarige productie-assistent werd door de politierechter wegens openbare geweldpleging veroordeeld tot drie maan den. De eis was vier maanden. Een 24-jarige mannelijke prostitué, die op het Damrak een steen had gegooid, kreeg drie maanden, waarvan twee voor waardelijk. De eis was één maand. Een 19-jarige Oostenrijkse typist, die verdacht werd van plundering, werd conform de eis tot drie maanden veroordeeld. (Van onze correspondent) UTRECHT. De 42-jarige Amersfoortse huisarts P. Bangma concludeert in zijn proefschrift „Huisarts en anticonceptie" dat de Nederlandse huisartsen vrijwel zonder restrictie de anticonceptie tot hun dagelijkse taak rekenen. Een onderzoek onder 528 Nederlandse huisartsen wees namelijk uit dat 98 percent van hen orale anticonceptie voorschreef en dat eveneens 98 percent van oordeel was dat zij op medische indicatie anticonceptie zouden voorschrijven aan die patiënten die daarvoor in aanmerking kwamen. Hij meent dat bjj huisartsen de kennis op het gebied van anticonceptie te gering is. „Bezien wij de houding van de huisarts ten aanzien van de anticonceptie, dan blijkt dat wij een onderscheid moeten maken tussen anticonceptie voor gehuw de en ongehuwde vrouwen", zo stelt dr. Bangma. „Het blijkt namelijk dat 99 per cent van de huisartsen in principe bereid is anticonceptionele adviezen te geven aan getrouwde vrouwen, 84 percent ook nog aan ongehuwde vrouwen, verloofde meisjes en ongehuwde moeders, maar dat slechts 49 percent van de huisartsen bereid is om aan meisjes van 15 tot 17 jaar anticonceptionele adviezen te geven". Uit de schattingen van het aantal pil - gebruiksters in ons land valt af te leiden dat ongeveer 9 van de 10 van hen onder controle van hun huisarts staan. Aan de hand van zijn onderzoek heeft dr. Bangma kunnen berekenen hoeveel tijd de huisarts gemiddeld aan een anti conceptie-consult besteedt. Dit bedraagt voor de eerste consulten 13,5 minuut, voor de volgende 9,6 minuut. Gemiddeld dus iongeveer 9,5 minuut. De huisarts ziet gemiddeld per week vier patiënten voor anticonceptioneel advies c.q. controle. In tijdsduur is dit nog geen 40 minuten per week. In zijn conclusies stelt de promovendus dat de huisarts te weinig over de anticon ceptie, uitgezonderd de orale anticoncep tiva, weet. „De consequentie hiervan is dat in de eerste plaats aan de universi teiten voldoende aandacht moet worden geschonken aan oude- en nieuwe metho den op het gebied van anticonceptie. Het betekent vervolgens dat de huisarts dient te beseffen dat hij nascholing over anti conceptie moet volgen wanneer en waar hem dit wordt mogelijk gemaakt. Mogelijk ligt hier voor het Nederlands Huisartsen Instituut een dankbare taak om samen met de universiteiten en goe de nascholing te effectueren", aldus dr. Bangma. De Kiesraad (het adviserend college voor alle kiesaangelegenheden) blijft een voorkeur houden voor de woensdag als stemdag, aldus blijkt uit een advies van de Kiesraad, dat minister Beernink aan de Tweede Kamer heeft doen toekomen. Om allerlei redenen acht de Kiesraad stemmen op vrijdag, zaterdag, zondag of maandag bezwaarlijk en ongewenst. Van de overblijvende dinsdag, woensdag en donderdag geeft de Kiesraad de voor keur aan de woensdag. Spreiding van de stemming over twee dagen of verlenging van de zittingsduur van de stembureaus wijst de Kiesraad af. Reeds thans levert bezetting van de bu reaus in vele gevallen grote bezwaren op. In een advies over het initiatief-wets ontwerp van het 2e-Kamerlid drs. Wester terp (K.V.P.) inzake rechtstreekse ver kiezingen van de Nederlandse leden van het Europese parlement somt de Kies raad een aantal praktische bezwaren daartegen op, evenals tegen het laten sa menvallen van deze verkiezingen met de Kamerverkiezingen. ROERMOND. Het treinverkeer tus sen Roermond en Susteren is gisteren van halfeen tot halfvijf gestagneerd ge weest doordat een sneltrein met een de fecte stroomafnemer de bovenleiding over vrij grote afstand had stukgetrokken. ROSMALEN. Bij werkzaamheden aan de rijksweg onder Rosmalen heeft een zandzuiger tussen Empel en Rosma len fossiele beenderen opgegraven van een mammoet en een neushoorn. Ook werden delen van een reuzehert naar bo ven gebracht. De vondsten die dateren uit het laatste ijstijdperk, 80.000 tot 100.000 jaren geleden, zijn afgestaan aan het Noordbrabants Museum in Den Bosch. ADVERTENTIE te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald s avonds 6 uur thuis h. de graaft grote houtstraat 103 haarlem telefoon 3110 23 profiteer van onze inruilactie 10,— tot 25,— voor uw oude spiraal of ledikant. -?■ ,V' k VI v. r. vy ':rj .,i .y,Xï: Prins Claus heeft gisteren in de Rot terdamse Doelen het internationale verkeerscongres geopend. Op de foto: de prins bij een nieuw model „praat paal", zoals die in de toekomst langs de Nederlandse autowegen is te zien. DEN HAAG. Het Tweede Kamerlid Cornelissen (K.V.P.) zal deze week waarschijnlijk donderdag de kaping van ttwee passagaiersvliegtuigen na hun ver trek van Schiphol, op zondag, in de Twee de Kamer aan de orde stellen. Hij heeft het voornemen de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Justi tie mondeling een overzicht te vragen van de gang van zaken bij deze kaping. Ir. Cornelissen wil onder meer weten of het juist is dat de kapers en vermoede lijk ook de door hen gebruikte wapens op Schiphol aan boord zijn gekomen. Voorts zal hij vragen of de dit voorjaar getrof fen veiligheidsmaatregelen op Schiphol op zondag 6 september nog onverkort van kracht waren en of deze ook van toepas sing waren op de beide getroffen vluch ten. De Vereniging van Nederlandse Ver keersvliegers (VNV) heeft zich in een te legram aan premier De Jong, minister Bakker van Verkeer en minister Polak van Justitie en tot de Ifalpa, de overkoe pelende wereldorganisatie van vliegers gewend waarin dringend om passende maatregelen wordt gevraagd om de bur gerluchtvaart tegen overvallen te be schermen. Alle landen waar kapers een gastvrij onthaal krijgen, worden ver oordeeld. DEN HAAG. Aan de vooravond van het staatsbezoek van president Soeharto van Indonesië aan Nederland, heeft de Nederlandse regering, met het oog op de toen bestaande reeds ernstige situatie in de late avond van woensdag aan de poli tie opdrachten gegeven tot het aanhouden van voertuigen en tot het opi wapens doorzoeken van voertuigen, waarin Zuid molukkers zaten. Ook werd opdracht ge geven Zuidmolukkers, die zich per auto bus, stationcar of personenauto's kenne lijk in groepsverband naar Den Haag be gaven, tegen te houden. Discriminatie naar huidskleur wordt door de regering met verontwaardiging van de hand ge wezen. Dit zegt de minister van Binnenlandse Zaken, Beernink, mede namens zijn ambt genoot van Justitie, in antwoord op vra gen door het Tweede-Kamerlid Roethof (P.v.d.A.) Een reeks van omstandigheden, aldus de bewindslieden, noopte tot een aanzienlijke uitbreiding van de getroffen orde- en veiligheidsmaatregelen. Later in de nacht van 2 op 3 september werd besloten tot het tegenhouden en doen omkeren van niet in groepsverband per auto in de rich ting van Den Haag rijdende Zuidmoluk kers. Het onderzoek naar aanwezigheid van wapens geschiedde op grond van de Vuurwapenwet en de Wet tot wering van ongewenste handwapenen. De regering was zich er bij het geven van de overige opdrachten van bewust, dat deze niet be rustten op een wetsbepaling. Zij achtte zich tot het geven van die opdrachten gerechtigd en verplicht ter nakoming van haar door het volkenrecht opgelegde ver plichtingen over de veiligheid van het In donesische staatshoofd, alsook ter hand having van openbare orde en veiligheid. De door haar genomen maatregelen wa ren evenredig aan de gebleken gevaren, aldus het antwoord. Het optreden had ten doel de komst naar Den Haag te voorkomen van grote concentraties Zuidmolukkers en van de gevaarlijkste geachten hunner, aldus de regering, die de genomen maatregelen niet in strijd acht met de grondwet. HEERLEN. De 74-jarige D. van Kissel uit Hoens broek die uit eigen be weging een handje hielp bij het slopen van een huis in Heerlen, is onder een omvallende muur bedolven. Hij was op slag dood. (Van onze correspondent) DEN HAAG. „Het is niet onwaarschijnlijk dat in de komende jaren nieuwe ont dekkingen onze opvattingen over het nut van orgaantransplantaties zullen doen wijzi gen, of deze drastische ingreep zelfs geheel zullen voorkomen". Dit zei prof. dr. J. J. van Loghem, hoogleraar in Amsterdam, gisteren tijdens de opening van het derde in ternationaal congres van de „Transplantation Society", dat tot eind van deze week in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag wordt gehouden. DEN HAAG. Op Prinsjesdag zullen in Den Haag rond duizend militairen wor den ingezet voor de afzetting van de route die de koninklijke stoet van het paleis aan het Lange Voorhout naar de Ridderzaal en terug zal volgen Boven dien zullen 470 militairen erewachten en -escortes vormen Honderd militairen zullen bij het Ma lieveld voor afzetting zorgen. Bij het ere- escorte zijn onder meer ingedeeld een detachement Koninklijke Marechaussee van 48 man, een erecompagnie van 100 man van het gardebataljon grenadiers en twee commando's van 25 man rijkspolitie te paard. DEN HAAG Het mentorensysteem voor Surinaamse bursalen zal, met bet oog op de discussie die ontstond na het voornemen om cot een vorm van begelei ding te komen, voorlopig niet als een verplichting worden ingevoerd. Van het kabinet van de gevolmachtigd minister van Suriname is vernomen, dat de heer S. Rench, medewerker op de afdeling Onderwijszaken met een eerste groep van 36 pas aangekomen bursalen op het kabinet over het mentorensysteem heeft gesproken. Hij heeft meegedeeld, dat zij in dit stadium niet verplicht zijn een mentor te aanvaarden en dat ook geen mentor zal worden aangewezen Zoals bekend is heeft de onvrede bij de Surinaamse studenten ook het mentor- syteem pasgeleden geleid tot bezetting van het kabinet van de gevolmachtigd minister. 99 DEN HAAG. Minister dr. M. A. M. Klompé van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk acht het niet zinvol de compensatieregeling voor de Nederland se dagbladen te laten voortduren als de rentabiliteit zich heeft hersteld. Het zou naar haar mening niet juist zijn om aan de opbrengsten van de etherreclame, (STER) blijvend een gedeelte te onttrek ken voor een ander medium. De bewinds vrouwe ziet de uitkeringen overigens niet als een premie op slecht beheer bij be paalde dagbladen. Uit het verslag van het mondeling over leg tussen de minister en de vaste Twee de-Kamercommissie voor CRM, blijkt dat de minister meent op dit punt haar op volger (s) niet te kunnen binden, ook al is de theoretische mogelijkheid aanwezig in 1973 als de tegenwoordige regeling afloopt opnieuw te besluiten gelden uit de opbrengst van de etherreclame ter beschikking te stellen voor compensatie aan de dagbladpers. In antwoord op een opmerking van een lid van de V.V.D.-fractie deelde minister Klompé mee, dat de gedachtengang steeds is dat er een compensatie moet worden geboden voor de door de pers geleden schade door de invoering van etherreclame. Het is niet de bedoeling om door middel van de compensatie-uit keringen dagbladen die om andere rede nen in moeilijkheden komen, te onder steunen. Daarom was het de bedoeling de compensatie alléén te geven geduren de een aanpassingsperiode. De minister verklaarde dat de tijd schriften minder of althans anders, be trokken zijn bij de informatie en opinie vorming dan de dagbladen, die de actua liteit op de voet volgen. Verder is een belangrijk argument voor het voortzet ten van de uitkeringen aan dagbladen, dat de concentratietendens wordt afge remd, terwijl de concentratie zich bij de tijdschriften al grotendeels heeft voltrok ken. Van K.V.P.-zijde ook kwam de vraag hoe de regering denkt over de in dag bladkringen gehoorde verwijten dat de voortgezette uitkering vooral ten goede komt aan dagbladen die zich door een slecht bedrijfsbeleid tijdens de overgangs periode van drie jaar onvoldoende heb ben aangepast aan de nieuwe situatie en dag (in de toekomst) met overheidsmid delen dagbladen in stand zouden worden gehouden, ook als het lezersbestand aan zienlijk zou teruglopen. De minister herhaalde haar eerder ge uite kritiek op de ongenuanceerde uit werking van de oude compensatieregeling. Daarom is nu voor een systeem ge kozen waarin wat méér accent is ge legd op dagbladen die door hun positie (landelijke verspreiding en laag dek kingspercentage) minder aanpassings mogelijkheden hebben kunnen vinden en in relatieve zin de grootste schade heb ben geleden. De ratio van de voortgezette compen satieregeling omvat dus beide genoemde elementen: enerzijds compensatie van de schade voor de pers, maar anderzijds compensatie juist daar, waar die schade het hardst aankomt, dus bij de bladen die zich het minst aan de nieuwe situatie hebben kunnen aanpassen. De minister acht het onjuist ervan uit te gaan, dat bladen die zich nog niet aan de nieuwe omstandigheden hebben kunnen aanpassen, „dus" een slecht be' leid gevoerd hebben. Naast het bedrijfs beleid speelt ook de redactionele inhoud een rol. Ongeacht het economische beleid kan een krant in moeilijkheden komen, doordat de stijl van het blad op de duur minder aanslaat bij het grote publiek. Omgekeerd behoeft de groei van het lezersbestand door een bepaalde populai re stijl nog niet te wijzen op een ver antwoord economisch beleid. Op een vraag van A.R.-zijde of er eventueel nog wijzigingen aangebracht kunnen worden in de nieuwe uitkerings regeling van STER-gelden aan dagbla den zei de minister dat dit niet uitge sloten hoeft te zijn. De regeling berust niet op enige wet die dan eerst gewij zigd hoeft te worden. Maar wanneer tij dens de openbare kamerbehandeling van de nota concentratietendensen in de dag bladpers gesuggereerd zou worden, dat het bedrag van 10 min verhoogd kan worden, of dat de verdeling daarvan an ders zou kunnen zijn, dan zou de minis ter daar de argumenten tegenover stel len die de regering aanleiding hebben gegeven het voorliggende voorstel te doen. Prof. Van Loghem die ook mede-voor zitter is van het congres, memoreerde dat onze kennis op het gebied der genetica van de transplantatie-antigenen de laatste ja ren enorm is toegenomen. Het is bekend dat bij een passende donor/ontvanger combinatie de overlevingskansen van de patiënt, die een niertransplantatie onder gaat, zeer zijn verbeterd en gemiddeld 70 tot 80 percent bedraagt, aldus prof. Van Loghem. Hij wees er op dat het beleid ten aan zien van orgaantransplantaties in de toe komst zou kunnen veranderen. Vele pa tiënten bij wie orgaantransplantaties wordt verricht, lijden aan ziekten waarin men eerst thans een beter inzicht verkrijgt, met uitzondering misschien van de coro nair sclerose die tot hartinfarcten aanlei ding geeft. Er zijn tal van ziekten waarvan de oorzaak eerst in de komende jaren zal worden opgehelderd en naar waarschijn lijkheid met behulp van virologisch onder zoek. Volgens prof. van Loghem zijn reeds voorbeelden bekend van aangeboren of verworven hartafwijkingen bij de mens die door virussen worden veroorzaakt. Onze kennis omtrent de genetische ken merken van de mens met betrekking tot zijn individuele gevoeligheid ten aanzien van de virussen zal ongetwijfeld toenemen en dan zal het moment worden bereikt dat iedere pasgeborene kan worden getypeerd en worden ingespoten met het passende vaccin, om hem tegen toekomstige ziekten te beschermen", aldus prof. Van Loghem. (Van onze correspondent) GRONINGEN De bezetting van de villa van de Indonesische ambassadeur is nauwkeurig voorbereid in Assen. Zuid molukkers uit Assen en uit Smilde die uit vrees voor represaillemaatregelen onbekend willen blijven, hebben dit mee gedeeld. Onmiddellijk nadat bekena wera, dat de Indonesische president een bezoek aan Nederland zou brengen., zouden jongeren van het KPK (Korps Pendjaga Keaman) in Assen een plan hebben besproken om zijn komst naar Nederland te verijdelen. Ze zouden ook plannen hebben beraamd om niet alleen de villa van de Indonesi sche ambassadeur in Wassenaar te bezet ten, maar ook de consulaire afdeling van de Indonesische ambassade in Den Haag en het Indonesisch consulaat in Amster dam. Volgens deze zegslieden zou de Zuid molukse eenheidspartij Badan Persatuan op de hoogte zijn geweest van deze plan nen. Dit wordt door het bestuur van de Badan Persatuan echter ontkend. Ds. S. Metairy zou wel achter de actie hebben gestaan, maar elk geweld hebben verbo den. Na de dood van politieagent Moole- naar werden de acties in Den Haag en in Amsterdam geschrapt. Volgens de zegs lieden zouden de KPK'ers hun wapens uit Duitsland hebben betrokken. Er zou zijn afgesproken dat bij de uitvoering van de plannen niemand letsel mocht worden toegebracht. AMERSFOORT Het Tweede-Kamer lid P. Jongeling (G.P.V.), hoofdredac teur van het Nederlands Dagblad heeft in de tweede helft van de vorige week een lichte hartaanval gekregen. Hij is op genomen in het ziekenhuis „De Lichten berg" in Amersfoort Verwacht wordt, dat de heei Jongeling de komende veertien dagen m het zie kenhuis moet verblijven Daarna zal hij nog enkele maanden thuis verpleegd die nen te worden.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2