Pittoreske bruggetjes rotten weg onder de voeten van een half miljoen toeristen WATERRIJK GIETHOORN VERZUIPT BIJNA IN ZIJN PROBLEMEN Overheid moet de reddings gordel toewerpen „Pakistan weer groen" HOOGOVENS UMUIDEN medewerkers ter opleiding voor bedieningsfuncties Hulp van schooljeugd gevraagd voor redding bedreigde dieren Internationale Yo-\b shows \b% wedstrijden met mooie prijzen Kijk uit naar de\bAb film op deTV-reclame I L J WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1970 11 (Van onze correspondent) GIETHOORN Giethoorn, Wan- neperveen, Blokzijl en Vollenhove zullen mogelijkerwijs op 1 januari 1972 opgaan in de nieuwe gemeente Brederwiede. „We hopen dat het zo vlug gebeurt. Voor onze kleine ge meente is het beslist noodzakelijk. Anders verzuipen we", zo zegt de ge meentesecretaris van Giethoorn, de heer J. Post. Wat de meeste mensen niet weten is dat het idyllische plaats je met haast onoverkomelijke pro blemen kampt. De talrijke grachten zijn open riolen, die van tijd tot tijd kwalijk kunnen geuren. Op vele pun ten staan de oevers op inzakken. Wie in Giethoorn het voetpad neemt komt er al gauw achter dat tal van brug getjes en vlonders bezig zijn weg te rotten onder de voeten van de half miljoen toeristen, die elke zomer deze plaats bezoeken. Gemeentesecretaris J. Post reist per punter. Structuurnota Ziekte van Weil Recreatie Kerkelijk nieuws Twintig internationale Yo-Yo kampioenen uit Japan, Mexico, Argentinië en Bolivia trekken tien weken lang kris-kras door Nederland en geven overal sprankelende Yo-Yo demonstraties. Let op de aankondigingen bij je Coca-Cola-winkelier. Binnenkort komen ze ook bij jou in de buurt. En dan gaat het beginnen. Zorg dat jij óók een Yo-Yo hebt, doe mee aan de wedstrijden en win prachtige prijzen. Doe mee! Doe mee! Doe mee! Bonw uw toekomst op staal! Een stukje nationaal bezit is bezig in verval te raken. Noodzakelijke voorzie ningen als riolering en onderhoud van bermen, bruggen, paadjes, beschoeiingen zijn al jaren nagenoeg niet getroffen. „Raar, maar waar. Het is doodeenvou dig 7.o dat buiten Giethoorn bijna nie mand weet hoe afschuwelijk groot onze problemen zijn geworden," zegt de heer Post. Giethoorn zelf mist elke financiële mogelijkheid om afgezien van een en kele incidentele ingreep de zaken ten goede te keren. Misschien is er, nu het groezelige wa ter al zo lang de rijkelijk winstgevende plezierbootj es draagt, wel sprake van een zekere onverschilligheid. Een bootverko per duwde zijn pruim naar de andere wang en hield ons glimlachend voor: „Het water vies? Natuurlijk is het water vies. Maar dat is het altijd al geweest. Wilt u een bootje huren?" Maar met deze, commercieel gerecht vaardigde, woorden is de houding die Giethoorn ten opzichte van zijn water in neemt allerminst redelijk gekenschetst. Vooral nadat de laatste burgemeester, de heer Van der Groot, ruim twee jaar geleden zijn ambt neerlegde en de bur gervader van Wanneperveen, de heer Van der Wolf, als waarnemend gezags drager de leiding overnam, is er het een en ander aan strijdbaarheid ontwaakt- Zeker is nu dat Giethoorn zijn problemen vol afschuw beziet maar tevens dat het niet aansprakelijk wenst te worden ge steld voor de snel voortschrijdende ont luistering van zijn recreatieve milieu. Een uitspraak van de heer Van der Wolf: „We ervaren het als een beetje tragisch dat er in Nederland vanuit de financiële verhouding tussen rijk ën ge- meenten onvoldoende aandacht wordt be steed aan de gebieden die toeristisch in de belangstelling zijn gekozen. Er zullen extra financiële middelen ter beschik king moeten worden gesteld om de toe ristische functie van Giethoorn waar te maken." „Ik zie het nog niet gebeuren," zegt gemeentesecretaris Post, „maar stel je voor dat er eens mensen door een brug getje zakken. Denk eens aan de mogelijk heid dat er onder zwemmers een ziekte uitbreekt. Ik zeg niet dat ik het dit jaar zie plaatsvinden. Maar als we niet gehol pen worden, als er niets gebeurt, dan zit dit soort ellendige situaties er op een ge geven moment dik in. En dan kunnen we wel inpakken. Dan kan Giethoorn zijn re creatie wel vergeten." Er is een structuurnota opgesteld, waarin onder meer wordt gepleit voor de totstandkoming van een nieuw dorpscen trum, nieuwe kampeercentra, een cen trum voor dagrecreatie, parkeerterrei nen en verkeerswegen. De zuiverheid van het water blijft in de ambitieuze plan nen, die zo'n 15 miljoen gulden kosten uiteraard niet onbesproken. „Ondanks de hoge kosten," zo leest men in het laatste exemplaar dat ten stadhuize nog voor handen is, „blijft een riolering de eerste voorwaarde, niet alleen voor iedere ver dere ontwikkeling van Giethoorn, maar zelfs voor het behoud van de overgele verde schoonheid." Ondertussen zijn Giethoorns knellende problemen niet geheel en al onopge merkt gebleven. De provincie Overijssel heeft onlangs de Nederlandse Heidemaat schappij opdracht gegeven tot de ver vaardiging van een raamplan voor de rio lering is nog niets bekend. Giethoorn hoopt gauw iets naders te vernemen. „De huidige ontwikkeling is funest," zegt de waarnemend burgemeester wanneer hij het zwemwater in de omgeving van Giet hoorn, dat de veiligheidsgrenzen soms tienvoudig overschrijdt, te berde brengt. En de heer Post verzucht: „Het is een zeer kwalijke zaak. Het is nog niet zo dat je niet meer kunt zwemmen. Maar op een gegeven moment kun je hier de kans lo pen dat de ziekte van Weil uitbreekt. Het is alleen al verschrikkelijk dat die kans aanwezig is." Giethoorn wijst elke verantwoordelijk heid voor het allerbedenkelijkste hygiëni sche peil van het water af. „Dat is lo gisch," zegt de heer Post. „Dit is een nationaal iets, dit kun je niet afwentelen op de autochtone bevolking." Giethoorn, dat tot nu toe tevergeefs om bijstand be delde, laat ook in de dagelijkse praktijk blijken de mettertijd mogelijke bittere gevolgen van de watervervuiling niet voor zijn verantwoording te willen ne men. Waarom in het bedorven water geen bordje met waarschuwingen ten be hoeve van de onwetende zwemmers, zo vragen wij de heer Post. „Dat is een te harde maatregel. Je zou de mensen, die hier hun geld verdienen, de schrik op het lijf jagen. Ze zouden hun brood bedreigd zien." Zo kan de verborgen achterstand in de recreatieve voorzieningen in en rond Giethoorn in de toekomst nog tot betreu renswaardige situaties aanleiding geven. De heer Post: „De recreatie krijgt hier steeds meer de overhand. Maar in de toe stand van nu met alle kwalijke gevolgen van dien. De primaire eis is dat we onze voorzieningen op de toereist moeten af stemmen. Dat kan alleen met de steun van de overheid. De plannen van Giet hoorn zijn nu van de grond gekomen. Tegelijk word je geconfronteerd met het feit dat we het financieel niet kunnen bolwerken. We hebben via proefvakken een paar honderd meter van de dorps gracht gerestaureerd. Dat heeft de ge meente één ton gekost. Wat kunnen we tegenover al deze zeer ernstige proble men nog meer doen? Zonder steun is het hier geen haalbare kaart. Tjjdens een wandeling door het be dreigde dorp heeft Post geen moeite de deerlijk gehavende walbeschoeiingen, de ingezakte paadjes en de ruïneuze brug getjes aan te duiden. Ondanks dat is Giethoorn een prachtig dorp met zijn uitzicht op eindeloze, wui vende rietkragen en uitgestrekte moeras weiden waarin watervogels lustig leven. „Dit is een uniek gebied waarin dui zenden de stilte kunnen beleven. Hier moet geld in gepompt worden. Als dit kapot gaat, als dit verloren gaat is dat voor Nederland een eeuwige zonde," al dus de heer Post. Ned. Hervormde kerk: Beroepen te Stolwijk J. den Hoed te Meerkerk. Aan genomen naar Goudriaan dr. A. van den End te Maarssen; naar Putten C. J.P. Lam te Putten; naar Geldrop D. Bouw man te Garijp. Bedankt voor Seherpenis- se A. Wisgerhof te Veenendaal. Geref. kerken. Beroepen te Pernis T. ten Napel te Naaldwijk. Geref. Kerken (vrijgemaakt). Beroepen te Hoogkerk S. Cnossen te Vollenhove. Be dankt voor Mussel R. T. Urban te Fer- werd. Chr. Geref. Kerken: Beroepen te Schie dam C. Verhage te 's Gravenhage. ADVERTENTIE .de nieuwe rage: TOT VOOR vier jaar was Moeder Na tuur in Pakistan vogelvrij. Oerwouden werden vernietigd, het dierenleven uit gemoord. Er was geen wet die dat alles verbood. Zo ontstond de fatale erosie. Driekwart van de eens zo vruchtbare bo dem in West-Pakistan is nu kaal, dor en rotsachtig, afgewisseld met zandwoestij nen. Nog slechts 4 percent van het land is bebost. Voor plant en dier is daar geen leven meer mogelijk. Wat niet door men senhanden vernietigd of uitgeroeid werd, stierf van honger of dorst een voortijdige dood. In 1930 waren er (India en Paki stan samen) nog 40.000 tijgers. In 1966 waren er nog 2000 over; in Oost-Pakistan alleen nog geen 100 stuks: een tijger huid brengt daar 3200 gulden op ADVERTENTIE Hoogovens Umuiden vraagt in verband met de grote uitbreidingen van haar walserijen medewerkers ter opleiding voor diverse bedienings functies. Het werk wordt in ploegendienst verricht Leeftijd 21 tot 40 jaar. Aanvangssalaris plus ploegendiensttoeslag bedraagt bij 23 jaar en ouder circa 12.450,- bruto per jaar (circa 239,- bruto per week). Belangstellenden kunnen nevenstaande coupon ingevuld zenden aan; Hoogovens, Antwoordnummer 94000, Umuiden (plak dus geen postzegel). Na ontvangst wordt nader contact met u opgenomen. (Telefonische inlichtingen: 02510-94000). Ik stel prijs op meer informatie over diverse bedieningsfuncties. HF 418 Naam: Voornaam: Geboortedatum: Adres: Woonplaats: Gehuwd/ongehuwd ANDERE DIEREN die op uitsterven staan, zijn otters, krokodillen en varanen. Wilde schapen en geiten (steenboksoor ten), Chinkara-gazellen en Indische an tilopen komen nog slechts op enkele plaatsen voor. Van de muskus-, barasin- gha-, paard- en axisherten zijn nog slechts enkele exemplaren over. Sneeuw en nevelpanters liepen in 40 jaar met 90 percent in aantal terug, terwijl ook de vogel- en reptielenstand zorgen baren. Zij vielen alle ten offer aan de erosie, de on gebreidelde jacht, de stropers met hun giftige lokazen en sterke chemische be strijdingsmiddelen. IN 1967 kwam er verandering. De Pa kistaanse regering verbood alle uitvoer van huiden en riep een soort natuurbe scherming in het leven. De eerste natuur reservaten werden ingericht, er leek een keer ten goede te komen. Maar het was een druppel op een gloeiende plaat. Er was geen geld voor een werkelijk effectieve aanpak, er wai binnenslands weinig begrip en zelfs te genwerking. TOEN SPRONG het Wereld Natuur Fonds in de bres, op verzoek van de re gering. Een deskundig onderzoek wees uit dat het nog niet te laat was, maar wel op het nippertje, om Pakistans bedreigde diersoorten voor de totale ondergang (en daarmee het volk voor het hongerspook) te behoeden. ZO ONTSTOND het plan voor de actie „Pakistan weer groen", een internationale campagne, waaraan ook het Wereld Na tuur Fonds Nederland zijn bijdrage wil leveren. Alle schoolkinderen in ons land zal in de komende weken gevraagd wor den. hierbij te helpen, onder andere door de verkodb van „bidri's" zwaar ver zilverde hangertjes met afbeeldingen van dieren, zoals die 4000 jaar geleden in West-Pakistan gebruikt werden als eigen- doms- en familiestempels. Aan die actie zijn voor de deelnemende schooljeugd vele attracties verbonden, terwijl de ko pers van „bidri's" op hun beurt mee kun nen doen in een wedstrijd om fraaie Pa kistaanse kunstvoorwerpen e.d. De actie zal binnenkort beginnen. Scholhoofden en andere leerkrachten kunnen bij het Wereld Natuurfonds Ne derland (Postbus 7000 Amsterdam, tel. 020-64555) gratis documentatiemateriaal, o.a. een 16 mm kleurenfilm met geluid over Pakistan, bestellen ter voorberei ding van hun leerlingen op de bidri- campagne. Het WNF rekent erop (en wij helpen het hopen) dat de actie een groot succes wordt.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11