Drs. S. C. Bakkenist: Schijnoverwinning van werknemers tast welvaart aan WERKGEVERS VRAGEN GEEN LOONSTOP Verhoging belasting verwacht T axistaking in Den Haag Vakbonden spelen „pokerspel" HALEN! Kabinet blijft bij eigen voorstellen KAMER VERDEELD OVER STEUN AAN DAGBLADEN NEDERLANDS GROOTSTE RONTMAGAZIJN MULTIBONT BONTMANTELS VauxhaU Viva 41 JAAR MULTIBONT Prins Bernhard jubileert Plakbandfusie tussen Van Meurs Van Gelder en Schut 15 STILLE HOOP IN DE WAR SLEUTELEN 900 GRAM 440,- 635,- Borego Lam Persïaner-Pattes Nerts-Pièces Bisam-rug 295,- Australisch Lam 375,- Bueno-Broadtail 615,- Nerts-Bisam 750,- Russ. Persianer Persianerm. Nerts 975,- Nerts-Delen Royal Pastel Mink 1900,- Ranch-Mink 885,- 1375,- 1560,- 2950,- WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1970 gf AMSTERDAM Keizersgracht 510 Tel. 62693 Te bereiken met lijn 1 of 2 vanaf C.S. FiliaalARNHEM Rijnstraat 16 tel. 423147 |f Reiskosten voor 2 personen binnen Nederland worden bij aankoop vergoed. H Schriftelijke garantie en certificaat van echtheid. Een greep uit onze kollektie van duizenden geopend van maandag 9 uur t/m zaterdag 18 uur Adverteerders Negen moties Automobielbedrijf Heeremans van Leuven N.V. DEN HAAG. „Wij zullen onze bood schap wel weer niet goed hebben ver kocht." Dat zegt in Den Haag een moe- vergaderde drs. S. Bakkenist, na zijn zo veelste marathon als werkgeversvoorzit ter. „Wie die 400 gulden extra-uitkering vraagt en daarvoor vecht, heeft bij voor baat de sympathie van het publiek. Maar zeg je dat een loongolf gevaarlijk is voor onze economie, dan krijg je weinig steun. Mijn mening is: als de explosies van de laatste dagen tot een algemene loongolf leiden, dan is dat schadelijk voor het prijsniveau, voor de economische groei, voor onze concurrentiepositie. Zo'n golf kan een teruggang in de werkgelegenheid en aantasting van de welvaart tot gevolg hebben. Ons land is daarmee allerminst gediend. Als er straks mensen ontslag krijgen, dan worden regering en werkge vers overladen met verwijten, omdat ze het verkeerd zouden hebben gedaan. Maar dan ligt het in feite aan die werk nemers zelf." 'U3UO[ Als iedereen in Nederland die 400 gul den zou krijgen, dan zou dat een extra looninjectie van anderhalf miljard gul den betekenen. Een koopgolf is daarvan het regelrechte gevolg. Ómdat wij al op topcapaciteit produceren, kunnen we niet uit eigen middelen aan de snel opbrui sende vraag voldoen. Dus zal er meer ingevoerd moeten worden. Voor de han delsbalans, die er tóch al niet florissant uitzie, is dat negatief. Bovendien stijgen de prijzen als de vraag het aanbod over treft. Dat is dan een extra verhogend effect, want de goederen zullen al in een eerder stadium duurder moeten worden, willen de zwakkere bedrijfstakken en on dernemingen kunnen blijven draaien. Die duurdere produkten betekenen dan weer een verslechtering van onze exportpositie omdat we duurder op de buitenlandse markt moeten komen. En van die export is Nederland sterk afhankelijk. Minder sterk kunnen concurreren betekent dan weer, dat het orderbestand terugloopt en de werkgelegenheid in gevaar komt. Dat is in kort bestek het perspectief van een nationale loonronde van 400 gulden. Voor de prijzen kan het betekenen 0,6 percent verhoging in 1970 en 1,5 percent in 1971. Hoe komen we nou aan dat bedrag? Het bestaat uit zestien maal 25 gulden bruto en dekt daarmee de resterende periode van 1970 dat er werkelijk 25 gulden méér wordt betaald in bedrijven, die veel per soneel van koppelbazen pleegden in te DEN HAAG Het actiecomité van Haagse taxichauffeurs heeft op een door 150 chauffeurs bijgewoonde vergadering in de nacht van dinsdag op woensdag een 24-uurs staking uitgeroepen, die vanmor gen om zes uur is ingegaan. De chauf feurs stelden zich op de vergadering en bloc achter de staking. Ze is uitgeroepen omdat de werkgevers in het taxibedrijf in Den Haag niet zijn ingegaan op de eisen van de taxibestuurders, die een ba sisbeloning van 155 per week plus 20 percent van het totaal opgereden bedrag vragen (thans bijna ƒ77 plus 23 percent). In het Waterweggebied, waar de arbeidsmarkt erg gespannen is, kwam de onrust plotseling tot een uitbarsting bij Rijn-Schelde. De vakbeweging wilde daar de ongeordende looneisen indammen en bereikte met de directie van Rijn-Schelde een akkoord. Er zou 400 gulden bruto ineens over 1970 worden uitgekeerd. Dat akkoord lag er, toen afgelopen dinsdag de Stichting van de Arbeid het koppel- bazenvraagstuk wilde gaan aanpakken. De werkgevers redeneerden in die ver gadering: laten we die 400 gulden maar aanvaarden als dam tegen het optreden van de koppelbazen. Tegelijkertijd reali seerden zij zich dat andere bedrijven nu ook met eisen zouden komen. Drs. Bakkenist: „We hebben het ver der maar willen overlaten aan de onder handelaars in de bedrijfstakken. Daarbij hadden we de stille hoop dat h^t goed zou gaan. Dat de vakbonden er niet over al het maximum zouden willen uithalen. Als dat tóch gebeurt, doen de werkne mers daar onverstandig aan. Dan is er sprake van een schijnoverwinning, die wel eens méér zou kunnen kosten dan men er nu mee denkt te winnen. Ik weet wel dat er neiging bestaat om te zeggen: laat die werkgevers maar klet sen. Die 400 gulden kunnen best. Het kabinet zal er wel tegen zijn en president Zijlstra van de Nederlandsche Bank na tuurlijk ook. Maar wie zó praat, moet van mij geloven dat wij ons daadwerke lijk ernstige zorgen maken. De leidende figuren in de vakbeweging denken er eigenlijk nét zo over, maar kunnen dat moeilijk uitspreken. We hebben sterk de indruk dat zij de grootste problemen heb ben met de onruststokers in de havens, die het overlegklimaat stelselmatig on dermijnen." Met die opmerking over onruststokers doelt drs. Bakkenist op het Peking-gezin- de comité „Arbeidersmacht Rotterdam", dat met behulp van goedgescoholde agi tatoren de staking heeft kunnen rekken. De vakbonden steunen geen eisen die ver der gaan dan 400 gulden bruto voor 1970 terwijl Arbeidersmacht Roterdam 75 per week méér heeft geëist. Fré Meis, de stakingsleider die in Groningen nogal wat successen op zijn naam heeft staan, was gisteren speciaal overgekomen om in de havens te bena drukken dat er géén 25 gulden bruto per week bij moet, maar dat dit bedrag er netto moet komen. Dat betekent 37,50 bruto. Dat heeft de Scheepvaart Vereeni- ging Zuid inmiddels nét zo keihard ge weigerd als de 75 gulden die „Arbeiders macht Rotterdam" door stakingen wil af dwingen. Havenvakbondsleider Hulsker typeerde het als volgt: „Moskou wint in de eerste ronde van Peking." In de war De werkgeversorganisaties zijn -niet van plan de regering om een loonstop te vragen. Artikel 8 van de loonwet-Rool- vink, ingrijpen in afzonderlijke CAO's, is op de 400 gulden ineens niet van toe- Drs. S. C. BAKKENIST passing, omdat die uitkering boven de lopende CAO's uitgaat. Zó kan er dus niet worden ingegrepen. Dat zou wel kunnen aan de hand van artikel 10: loon- bevriezing voor hoogstens een jaar. In het jongste beraad heeft de regering daar zelf evenmin om gevraagd als de werk gevers. Drs. Bakkenist ziet op dit mo ment het nut van zo'n ongenuanceerde maatregel niet in. Als er al flink span ning op een fles staat en je doet er dan nog een kurk op, dan kan-ie wel meteen uit elkaar springen. Bovendien zou je over zo'n maatregel toch eerst met de vakcentrales moeten overleggen, redene ren de werkgevers. En die vakbonden hebben tot nog toe niet meegepraat. „Een soort pokerspel", aldus drs. Bakkenist. „De bonden houden zich afzijdig, doen net of de hele zaak hun niets kan sche len en spelen dan plotseling op winst. Overigens moet niet worden voorbijge gaan aan het feit, dat de loonvorming in deze tijd in toenemende mate wordt ge dicteerd door wilde acties." De werkgevers voorzien dat het hele operatieplan om zoveel mogelijk besteed baar loon ten goede te laten komen aan de werknemers door de 400 gulden-acties in de war wordt gestuurd. Volgens de nieuwste becijferingen waarover de rege ring beschikt, zou de reële inkomensgroei van 1970, exclusief die 400 gulden, uit- (Van onze correspondent) HILVERSUM. Zondag 13 september zal het 25 jaar geleden zijn dat prins Bernhard werd benoemd tot inspecteur- generaal van de Koninklijke Landmacht. Dit jubileum wordt donderdagmiddag in huize De Zwaluwenberg in Hilversum, waar de staf van de inspectie is geves tigd, gevierd. In 1946 werd de prins benoemd tot in specteur-generaal van de Koninklijke Marine en zeven jaar later kreeg hij de zelfde functie bij de Koninklijke Lucht macht. De grote diversiteit tussen de af zonderlijke krijgsmachtonderdelen is in de loop der jaren kleiner geworden als gevolg waarvan de drie functies met ingang van 1 januari van dit jaar zijn samengebracht. De prins heeft thans de functie van inspecteur-generaal der krijgsmacht. gekomen zijn opi ruim 3 percent. De werk gevers hopen voor 1971 te kunnen reke nen op zelfbeheersing bij de vakbonden en die 400 gulden buiten de nieuwe loon schalen te houden. Bij Hoogovens is dat intussen al mislukt. Daar is overeenge komen dat 200 gulden in de schalen-1971 zullen worden verwerkt. Bij enkele AKZO-bedrijven is één van de eisen óók verwerking van de 400 gulden bruto in de schalen 1971. De werkgevers vinden dat een bedenkelijke gang van zaken. Zij zien de 400 gulden van nu het liefst als een vervroegd profijt van de wel vaartsstijging 1971. „Er moet terdege rekening worden ge houden met de rentabiliteitssituatie", al dus drs. Bakkenist. Het is dom en kort zichtig om je eigen bedrijf te ondergra ven. Als ik hoor dat de bonden redene ren: die 400 gulden moeten maar overal komen, of het nu kan of niet, want de wankele bedrijven zullen tóch moeten sluiten, dan vind ik dat een uitspraak voor de galerij. Die werknemers zijn straks weer de eersten om te ageren te gen de werkgevers en om de regering steun te vragen. Spanningen op de ar beidsmarkt verminderen door werkgele genheid af te stoten, is een riskante zaak, omdat je zoiets nooit precies kunt regu leren. De werkgeversorganisaties hebben de indruk dat het kabinet op dit ogenblik nog stevig aan het sleutelen is aan de maatregelen die volgende week dinsdag (Prinsjesdag) bekend moeten worden. De nieuwste ontwikkelingen zullen het wel noodzakelijk hebben gemaakt dat er een paar paragrafen worden herschreven. Vast staat intussen dat het kabinet de bestedingen wil afremmen door belasting maatregelen. De werkgevers verwachten dat er zowel indirecte als directe belas tingverzwaringen op komst zijn. Of mi nister Witteveen van Financiën meteen met een wetsvoorstel voor de „wiebeltax" zal komen, een correctie-mechanisme waarmee een reeks belastingen tegelij kertijd ten hoogste vijf percent kan wor den verhoogd of verlaagd, is nog niet duidelijk. JOHN BINDELS ADVERTENTIE (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De financiële maatregelen die de regering wil treffen ten behoeve van de dagbladen hebben gisteren in de Tweede Kamer tot duidelijke meningsverschillen geleid. In ieder geval was vrijwel niemand het volledig eens met de voorstellen van de regering om de dagbladen vol gens twee verschillende sleutels tien miljoen gulden per jaar gedurende drie jaar uit de ster-pot ter beschikking te stellen. Daarentegen verschilden de voorstellen die üit de Kamer kwamen vrijwel per fractie. Minister-president De Jong en minister Klompe (CRM) hieven vasthou den aan hun plannen en wilden geen verandering doorvoeren, zo bleek uit hun antwoorden gisteravond. Zo ging de regering ook niet in op het voor stel van de kamerleden Engels (KVP) en Visser (D'66) om voorlopig deze regeling voor één jaar te laten gelden, waarna de hele zaak opnieuw beke ken zou moeten worden. bladen noodzakelijk, dat zij weten waar zij in de komende jaren aan toe zijn. Hoewel er sterke aandrang kwam van de zijde van de heer De Goede (D'66) om te verklaren wat de regering zou doen als een van de ontraden mo ties zou worden aangenomen, liet minis ter Klompé zich daar niet over uit. „Ie der heeft zijn eigen verantwoordelijk heid, de Kamer zowel als de regering. Ik heb nog altijd de goede hoop dat er een meerderheid in de Kamer is voor het standpunt van de regering", aldus de minister. Vanmiddag zou er over de ingediende moties worden gestemd. Evenmin bleken de twee bewindslieden er voor te voelen de oude regeling (waar bij een uitkering uit de inkomsten van de etherreclame werd gedaan aan de hand van de advertentieomzet van de dagbladen) te handhaven, zoals de he ren Schakel (A.R.P.) en Vonhoff (V.V.D.) voorstelden. De heer Vonhoff meende dat deze regeling desnoods nog een jaar zou kunnen blijven bestaan, maar voegde eraan toe, dat inmiddels dan wel de Nederlandse Dagblad Pers (NDP), de vereniging van dagbladuitge vers, deel zou moeten uitmaken van de stichting etherreclame (Ster). Vonhoff meent overigens dat de hele pers naar rato van aantal abonnementen en adver tenties moet deelnemen aan de exploita tie van de televisiereclame. Dan zou re geringssteun niet nodig zijn. De heer Schakel daarentegen verklaar de de oude regeling als schadevergoe ding voor de invoering van de etherre clame wel te kunnen accepteren, maar hij vindt de nieuwe regeling een vorm van subsidiëring, waarmee de regering ADVERTENTIE zich volgens hem op een zeer gevaarlij ke weg begeeft. Volgens hem kan men nu al constateren dat bladen die voor deel hebben bij de nieuwe regeling, de regering voor de maatregel prijzen, ter wijl de kranten die er nadeel van onder vinden scherpe kritiek op de regering uitoefenen. De socialist Roethof, en met hem de P.S.P.'er Van der Lek, had nog weer een andere mening: niet meer de oude verdeelsleutel, niet de combinatie van de oude en een nieuwe regeling, maar al leen de nieuwe regeling, waarbij een uit kering wordt gegeven aan die bladen die de klap na de invoering van de etherre clame niet meer hebben kunnen opvan gen. Hiermee sloot de heer Roethof zich aan bij het advies van een interdeparte mentale commissie. De soevereiniteit van de adverteerder is nu bepalend voor de niet de soevereiniteit van de lezer", aldus de heer Roethof. Volgens minister Klompé waren de moeilijkheden in de dagbladwereld al structureel aanwezig nog vóórdat de etherreclame werd ingevoerd. Als oorza ken hiervoor zag zij een verandering van leesgewoonten bij het publiek, doordat velen overschakelden van het lezen van een avondblad op het lezen van een och tendblad. Verder deed zich een verschui ving voor van abonnementen op ochtend bladen naar regionale bladen. Met na druk stelde de minister dat veel bladen afhankelijk zijn van de voorkeur van de adverteerders: „Een teruggang van in komsten heeft niets te maken met een journalistieke richting, ook niet met een goed bedrijfsbeleid", zo meende zij. Pas in de tweede termijn, later op de avond, kwam het grote verschil van me ning tussen de fracties goed tot uiting, door het indienen van moties. In totaal werden er negen moties ingediend, die overieens alle door premier De Jong en minister Klompé werden afgeraden. De heren Roethof en Schakel scanden de kroon door elk drie moties in te dienen. De heer Vonhoff diende twee moties in en de heer Engels één. In de mo»ie van de heer Engels, par tijgenoot van de twee bewindslieden, wordt aan de regering gevraagd de fi nancieringsregeling van de regering maar voor één jaar te laten duren. Dat wil zeggen dat slechts 10 miljoen gulden (precies voor de helft verdeeld in ver schillende verdeelsleutels) uit de STER- pot zou kunnen worden gebruikt voor de dagbladen. De resterende 20 miljoen gul den, die in de jaren 1971 en 1972 zal wor den uitgekeerd, zou volgens de heer En gels moeten worden besteed aan de vor ming van een reconstructiefonds, dat mogeliikheden zou moeten bieden ter ondersteuning van samenwerkingsvor men in de dagbladpers Premier De Jong voorspelde dat bet vormen van een dergeliik fonds, met alle voorwaarden daarbij, zeker twee jaar zal gaan ver gen. Bovendien acht hij het voor de dag- ADVERTENTIE Nieuwe Gracht 78 Tel.319245 Haarlem (excl. B.T.W. 5.620,—) (Van onze correspondent) BUSSUM. Fusiebesprekingen tussen Van Meurs' Go.fkarton uit Bussum, Van Gelder en Schut Superieur hebben tot een akkoord geleid. Door een samenvoe ging van de produktie-afdelmgen voor plakband in de gebouwen var VMIO N.V. en Kogel Papier N.V. in Naarden (beide behorende tot de Van Meurs'-groep) wordt de grootste plakbanttia^riek bin nen de EEG tot stand gebracht. Met een zeer sterke positie op de markt, aldus Van Meurs' contact. Directeur wordt de heer R. A. Weijerman. Kogel Papier N V. heeft haar fabricage- afdeling nu elders moeten onderbrengen, zodat deze activiteiten normaal kunnen doorgaan. De werknemers van Kogel Pa pier in Naardei. worden dooi de nieuwe (plakband) -onderneming overgenomen. De vertegenwoordigers van Van Meurs', die plakband verkopen, kunnen dit voor de nieuwe onderneming blijven doen. De werknemers van VMIO N.V worden in dezelfde functie door de nieuwe onder neming overgenomen. Iedereen blijft val len onder de CAO van de Van Meurs'- groep en de Stichting Pensioen- en Spaar fonds van Van Meurs'. De onlangs gekozen nieuwe onderne mingsraad heef' laten weten dat het in feite in de onderneming met zo goed gaat als we) gewensi is. De produktie- treno blijft namelijk achter bii de op grond can gedane investeringen gewenste tien percent.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15