Op 5 november: ALLEOUDERS NAAR SCHOOL Gebruik insecticiden verder ingeperkt DANSLES Stimezo wil dit jaar abortuskliniek Voorbereiding wetsontwerpen duurt steeds langer Minimumloon min 5 pet.: norm voor uitkering Blad „Chick" voor Hoge Raad Danscentrum „Griek" Justitie voor relschoppers gezwicht? Roofoverval op vrouw; buit 17 mille Gevangenisstraf voor stenen gooier naar de politie Ruim 55.000 jonge toeristen logeerden goedkoop Verzuchting in senaat: Panden gekraakt van Centrumbank Weer tapijtkevers gesignaleerd VAN 1 OKTOBER AF Drie jongens door steekvlam gewond VERPLEEGPRIJS MOET LAAG ZIJN Kamervragen over Nederlander in Spaanse cel WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1970 Na Damrellen In Amsterdam Discussiepunten Bijstandswet gewijzigd BEHOEFTE GROOT Kamerlid vraagt: AMSTERDAM D» Amsterdamse po litierechter heeft gristeren een 19-jarige kantoorbediende wegens zijn aandeel in de Damrellen veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf. Hij had op 26 augustus een steen gegooid naar een motoragent die daardoor een lichte her senschudding opliep. De politierechter noemde dit geval van openbare geweld pleging het ergste dat hij tot nu toe had berecht. Een 28-jarige Amsterdamse venter werd eveneens wegens openbare geweld pleging veroordeeld tot vijf maanden ge yangenisstraf. Tegen een 18-jarige Ita liaanse glaswerker eiste de officier vier maanden. De politierechter maakte er -drie maanden van, waarvan één maand voorwaardelijk. Twee Fransen een 23-iarige glashande laar en een 19- jarige monteur, werden wegens het gooien van stenen naar ma rechaussees veroordeeld tot vier maan den gevangenisstraf waarvan één voor waardelijk. Een 19-jarige in Amsterdam wonende Portugese bordenwasser kreeg eveneens voor openlijke geweldpleging vijf maan den waarvan fwe« voorwaardeliik. Twee Duitse jongemannen van 20 en 21 jaar kregen ieder vijf maanden ge vangenisstraf waarvan één maand voor waardelijk. Het tweetal had stenen ge gooid naar politieagenten. AMSTERDAM. In de lokaliteiten van de Stichting Zomeraccommodatie Jeugdtoerisme in Amsterdam hebben in de maanden mei tot en met augustus in totaal 55.571 jeugdige toeristen overnacht. In maart van dit jaar werd de stichting opgericht door vertegenwoordigers van ..geen winst beogende" organisaties op het gebied van jeugdtoerisme. Er zijn bij de stichting drie gebouwen in gebruik, te weten de „Haarlemmer Houttuinen", de „Sleep-in-Rozengracht" en de „Laurier". In augustus werd tevens voor drie nachten gebruik gemaakt van de oude RAI. Bij het totaal aantal ovemachtigen wa ren van de gasten 28 percent afkomstig uit West-Duitsland, 20 percent uit de VS, 7 percent uit Engeland en Schotland, 5 percent uit Italië, 6 percent uit Frank rijk, 12 percent uit Nederland (inclusief Amsterdam) en 22 percent kwam uit overige landen. DEN HAAG. Op donderdag 5 november wordt een nationale ouder avond gehouden. Dan zullen zoveel mogelijk scholen openstaan voor het ontvangen van zoveel mogelijk ouders en andere belangstellenden, die over de problemen van het onderwys willen praten. Het was de bedoeling dat alle drie miljoen ouders in Nederland rechtstreeks zouden worden bena derd, maar daar ziet men geen kans toe. Daarom zijn de uitnodigingen aan de scholen gezonden, in de hoop dat deze op hun beurt de ouders zullen uitnodigen. De organisatie is in handen van een kleine werkcommissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van de katholieke, de protestants-christelijke en de bijzonder- neutrale besturen van scholen, de Vereni ging voor Openbaar Onderwijs en de Na tionale Contactcommissie voor Gezinsbe- langen. Men heeft moeizaam een werk- kapitaaltje bijeengekregen van omstreeks tachtigduizend gulden. Unesco in Parijs gaf 2000 dollar, de Van Leer-stichting 20.000 gulden en tenslotte putte staatssec retaris Grosheide nog 50.000 gulden uit de algemene onderwijspot. Of het plan aansluit bij de ouders wil len de organisatoren peilen aan de hoe veelheid aangevraagde drukwerken voor de ouderavond. Er is medewerking ge vraagd aan radio en tv. Na de nationale ouderavond hoopt men van alle deelnemende scholen een kort verslag te ontvangen over de bevindin gen. De werkcommissie wil die resulta ten geenszins in verband brengen met de vraag van staatssecretaris Grosheide om reacties op zijn voorontwerp voor een nieuwe wet op het basisonderwijs. De or ganisatoren willen niet de kans lopen dat via de nationale ouderavond de huidige beheersvorm van de scholen wordt aan getast of aangevochten. Voor de ouders zijn enige onderwer pen, waarover gediscussieerd kan wor den, opgenomen in een folder. Onder meer wordt gevraagd: „Komt u aan het woord? Het wordt hoog tijd dat u gaat meepraten!" „Waarom staat „feestvieren" niet op het leerplan? „Een rapport met alleen cijfers is uit de tijd." „Het jaarklassen systeem is een onding." „De schooltijd moet voor tenminste de helft of een derde besteed worden aan echte creatieve vak ken en sport." Ook staan er bewust onjuiste stellingen bij, bedoeld om tot discussie te prikke len, zoals: „De school heeft zich niet met de opvoeding te bemoeien. Dat is een taak van de ouders. De school moet al leen opleiden voor het examen." De ou ders kunnen ook andere onderwerpen aan de orde stellen. (Van onze parlementsreaactie) DEN HAAG. Minister Polak van Ju- •titie heeft in de Eerste Kamer uiting gegeven aan zijn toenemende verontrus ting over de lange tijd die gemoeid is met de voorbereiding van wetsontwerpen. Hij zei dit naar aanleiding van een klacht van K.V.P.-senator prof. Steenkamp bij de behandeling van een herziening van het enquêterecht, Prof. Steenkamp wees erop dat in april 1960 de commissie-Ver dam was geïnstalleerd om een studie te maken van de problematiek van het en quêterecht. maar dat nu pas in oktober de wijziging van kracht kan worden. Prof. Steenkamp meent dat de duide lijkheid van de democratie geweld wordt aangedaan door jen dergelijke trage gang van zaken. Hij kreeg daarin volko men gelijk van minister Polak De be windsman was overigens verbaasd over het vele werk dat het parlement zichzelf aandoet. „Bij een op zich zelf onbelang rijk wetsontwerp heeft de Tweede Kamer in haar verslag zo'n duizend vragen op geworpen". verzuchtte hij. Prof. Steenkamp informeerde naar de vorderingen van een door minister Polak in de Tweede Kamer toegezegd onder zoek naar de mogelijkheden om ook an dere bedrijven dan NV's, en coöperaties onder het enquêterecht te doen vallen Het onderzoek is aan de gang, maar de minister verwacht er niet zoveel van. De Eerste Kamer had overigens geen moeite met dit wetsontwerp. Minister Po lak wees erop dat het de rechten van de aandeelhouder regelt en dat de belangen van de werknemers geregeld worden in de Wet op de Ondernemingsraden, die nu in de Tweede Kamer wordt behan deld PROF. P. STEENKAMP DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft een wijziging van de Algemene Bijstands wet goedgekeurd, waarbij onder meer is vastgelegd dat het minimumloon minus vijf percent verwervingskosten zal wor den gehanteerd als uitgangspunt voor het verlenen van bijstand. Bovendien worden de werkelijke loonkosten en de zieken fondspremie in aanmerking genomen en blijft een individuele beoordeling van de bijstandsbehoefte mogelijk. Staatssecreta ris Van de Poel van CRM herinnerde er aan, dat het minimumloon gekoppeld is aan de loonindex, zodat ook de bijstands uitkeringen kunnen stijgen. Verder is bij deze wetswijziging de mogelijkheid geschapen om in gemeen ten met meer dan 50.000 inwoners de be slissing over bijstandsaanvragen te dele geren aan gemeenteambtenaren. Daarmee wordt een versnelling van de procedure beoogd. Bij verschillende senatoren bestond weerstand tegen deze norm van 50.000 of meer inwoners. Maar volgens de staats secretaris is het bijzonder moeilijk een ander criterium dan het inwonertal aan te houden. Het blijft echter mogelijk daarvan af te wijken. Bij deze wetswijziging is voorts inge voerd het verlenen van bijstand onder verband van hypotheek, een renteloze hypotheek bij zelfbewoning. Hiermee wordt bedoeld uitbreiding te geven aan de mogelijkheden tot bijstand. DEN HAAG. „Het begrip aanstote lijk voor de eerbaarheid is, op het wette lijk omhulsel na, uitgehold." Dit zei mr. P. Mout gisteren voor de Hoge Raad in een toelichting op de cassatiemiddelen In gediend in de zaak van een 30-jarige tijd schrifthandelaar uit Amsterdam. Deze is in cassatie gekomen van het arrest van het gerechtshof in Amsterdam waarbij hij wegens het in december 1968 in om loop brengen van het door het hof aan stotelijk voor de eerbaarheid geachte tijdschrift „Chick 6" veroordeeld is tot 2000 boete. De rechtbank in Amsterdam had hem in eerste instantie vrijgespro ken. Mr. Mout wees erop dat de mensen te genwoordig minder snel gekwetst zijn. De zogenoemde kwetsbaarheid vermin dert in snel tempo, vooral bij de jeugd. Wat vier jaar geleden nog als aanstoot gevend werd beschouwd, wordt nu ver toond in theater of op de televisie en is verkrijgbaar in deb oekhandel", aldus mr. Mout. „De grenzen van de eerbaarheid zijn verruimd. „Chick" wend door het hof in Amsterdam aanstotelijk geacht, omdat het contactadvertenties voor echtparen bevatte. De raadsman betoogde dat de inhoud van het begrip „aanstotelijk voor de eerbaarheid" moet worden vastgesteld naar algemeen geldende maatstaven, naar wat „de heersende opvatting" hier over is. Deze formulering heeft de Hoge Raad gebruikt in een arrest in 1968. Uit gaande van de thans heersende zeden als criterium kan men niet stellen dat de overgrote meerderheid zich door de in houd van het „Chick" gekwetst zal voe len, aldus mr. Mout. De advocaat-generaal zal over zes we ken concluderen. Voor de twee gekraakte panden van de Centrumbank in Amsterdam be stond vanmorgen van publieke zijde belangstelling. De kabouters hebben op de etalageruiten leuzen geschilderd tegen de wijze waarop het personeel is behandeld. AMSTERDAM. Een groep kabou ters heeft dinsdagavond om acht uur twee leegstaande panden in de Harten straat 20 en 22 in Amsterdam, waar vroeger magazijnen waren gevestigd van Van Veen's Bedden- en Matrassenfabriek, gekraakt. Van Veen werd enige tijd ge leden overgenomen door de Centrum bank. De actiegroep-Gerzon heeft op uit nodiging van de kabouters in de reeds enige maanden leegstaande panden een informatiecentrum ingericht. Informatie wil het ijlings gevestigde centrum gaan geven aan mensen die „slachtoffer zijn geworden van de ma nipulaties van de heer De Ruiter en de Centrumbank, dus aan de personeelsle den van Gerzon en het Lingeriehuis, die als gevolg van de overname zullen wor den ontslagen", aldus de actiegroep. Op verzoek van minister Roolvink van Sociale Zaken stelt de Verzekeringskamer een onderzoek in naar eventuele manipu laties van de Centrumbank met de pen sioenaanspraken van een aantal gewezen werknemers van Van Veen. Zodra de minister bekend is met de uitkomsten van het onderzoek zal hij de vragen beantwoorden van het Tweede- Kamerlid Rietkerk (V.V.D.) die om in formatie over deze kwestie had gevraagd. Nu al zegt de minister dat indien de uitkomsten van het onderzoek daartoe aanleiding geven, hij de materie zal be trekken bij de nog dit jaar in te dienen wijziging van de Pensioen- en Spaarfond senwet. (Van onze correspondent) ENSCHEDE. In het oosten van het land zijn tapijtkevers gesignaleerd. Vooral na warme zomers komen deze schadelijke diertjes in groten getale woningen binnen en leggen eitjes tussen wollen stoffen. De larven, die enkele millimeters lang zijn, knagen gaatjes in dekens en kledingstuk ken, die totaal doorzeefd kunnen worden. DEN HAAG. Minister Lardinois van Landbouw en Visserij heeft in overleg met staatssecretaris Kruisinga voor Sociale Zaken en Volksgezond heid besloten met ingang van 1 oktober 1970 het gebruik van een aantal insectenbestrijdingsmiddelen nog verder te beperken. De beperkingen be treffende de zogenoemde gechloreerde koolwaterstoffen DDT, Aldrin, Diel- drin, Heptachloor en Chloordaan. Deze middelen hebben de eigenschap, dat ze slechts langzaam worden afgebroken waardoor zy na een jarenlang voortdurend gebruik als chemisch aantoonbare resten achterblijven zowel in vele organismen, als elders in het milieu. De aanwezigheid van de resten kan niet alleen aanleiding geven tot het voorkomen van residuen in voedingsmid delen, maar tevens kunnen deze stoffen via voedselketens een ongewenste in vloed uitoefenen op diverse diersoorten en op de fauna in het algemeen. Een verdere toeneming van de ophoping van insecticideresiduen, in welke sector van het milieu dan ook, moet als ontoe laatbaar worden gezien. Dit laatste geldt in bijzondere mate voor de speciale om standigheden in ons land, waar, tenge volge van het intensieve grondgebruik, de concentratie aan insecticideresten per oppervlakte-eenheid van het milieu gro ter dan overal elders kan zijn. De voor genomen beperkingen die een groot aan tal toepassingen op land- en tuinbouwge wassen betreffen, zijn mogelijk geworden doordat inmiddels andere middelen be schikbaar zijn gekomen, die in mindere mate of in het geheel niet in het milieu achterblijven. Reeds geruime tijd zijn bepaalde be perkingen van het gebruik van DDT, AL DRIN, Dieldrin, Heptachloor en Chloor daan op land- en tuinbouwgewassen van kracht. Bovendien is sinds enige jaren het gebruik ervan niet meer toegestaan op vee, in verblijfplaatsen van vee en pluimvee, in de huishouding, in winkels, fabrieken en andere bedrijfsruimten, alsmede in opslagplaatsen voor levens middelen. De na 1 oktober nog resterende in aan tal beperkte toepassingen van de genoem de stoffen worden vooralsnog als onont beerlijk voor de gewasbescherming te gen insectenplagen in land- en tuinbouw beschouwd. ADVERTENTIE Dat ls deelnemen aan een „fijne" dansgroep waar je de standaard en Zuidamerikaanse dansen op een on gedwongen manier leert op muziek die „in" is. Deelnemer zijn aan een onzer danslesclubs betekent, dat Je direct het prettige gevoel krijgt „er bij" te horen! Er is iedere dag gelegenheid om je op te geven voor zo'n club! Natuurlijk stellen wij de groepen samen volgens je eigen leeftijd! Daarnaast zijn er ook leuke clubs voor „ouderen" en gehuwden' ZIJL WEG 49, HAARLEM TELEFOON 32 69 06. STEENWIJKERWOLD. De 15-jarige Jan van Buiten en de evenoude Koos Groen, beiden uit Kerkbuurt (gem. Steen- uijkerwold) zijn gisteravond met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis in Zwol le overgebracht, die zij hadden opgelopen toen zij naar het schoonmaken van een bromfiets stonden te kijken. Een derde jongen werd licht gewond De 16-jarige eigenaar van de brommer was bezig met wasbenzine zijn bromfiets te ontkolen. Op een moment ontstond een steekvlam van 5 6 meter, die de kleren vari de beide toekijkende knapen onmid dellijk ln brand zette. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. De Stichting Me disch verantwoorde Zwangerschapson derbreking (Stimezo) wil in elk geval nog dit jaar in Rotterdam een abortus kliniek openen, waar vrouwen zich door specialisten kunnen laten behandelen. De vruchtafdrijving verliest in die kliniek zijn illegaal karakter. De haast waarmee de Stimezo wil wer ken, wordt ingegeven door de Wet Zie kenhuisvoorzieningen, die eind van dit jaar of begin volgend jaar van kracht wordt en een eind zal maken aan de si tuatie dat iedereen een kliniek kan ope nen. Zenuwarts en Stimezo-voorzitter dr. C. Th. van Schaik: „Als de wet in wer king is getreden, moeten we eerst een aanvraag indienen". De vaart die er ach ter gezet wordt is ook omdat deze nood situatie om een oplossing vraagt, zo zegt hij. Om zo snel mogelijk van start te kun nen heeft de Stimezo een grote inzame- lingsaktie op stapel gezet. Met adverten ties in dag- en weekbladen wil men de mensen „bewerken". De organisaties die hun sympathie hebben betuigd met het streven van Stimezo, wordt geld ge vraagd. De meer dan 8300 particulieren die hun instemming met de abortuskli niek betuigden, wordt eveneens om een bijdrage verzocht. De kosten van de abortuskliniek voor het eerste jaar worden geschat op maxi maal een half miljoen gulden. Een be langrijk deel van dit geld moet in con tanten aanwezig zijn. Minimaal heeft men 300.000 gulden nodig om te begin nen. Men wil liever geen geld lenen, om dat dit de verpleegprijs sterk zou verho gen. Men wil die liefst op ongeveer 400 gulden per abortus houden, opdat de min der draagkrachtigen niet worden uitge sloten van een behandeling. Ook schept het lenen van geld de verplichting de kli niek zó lang voort te zetten totdat het geld is afbetaald. Stimezo-voorzitter van Schaik: „We streven er naar de kliniek zo snel mo gelijk weer op te heffen. Het was aanvan kelijk niet onze bedoeling om een abor tuskliniek te beginnen. We beschouwen de ingreep nog steeds als de taak van het gewone ziekenhuis." Door het geld van particulieren te krij gen ontstaat een demonstratie-effect. „Het feit dat een kliniek uit kleine giften moet, worden gefinancierd, maakt duidelijk dat er wat schort aan de officiële hulp verlening." De kliniek moet twintig bedden bevat ten. Per week zouden vijftig vrouwen kunnen worden geholpen. De officiële schatting van de behoefte aan abortus in heel Nederland ligt tussen de 20.000 en 80.000 gevallen per jaar. Er zullen geen buitenlandse vrouwen worden geholpen. De Rotterdamse abortuskliniek staat min of meer ten voorbeeld aan de toe komstige klinieken in Arnhem en Utrecht Op langere termijn verwacht men dat ook Groningen en Amsterdam er een zul len krijgen. Socioloog Ruud Veenhoven wees er nogmaals op dat abortus in Ne derland niet verboden is: „Er zijn geen argumenten te vinden om niet te aborte ren, wanneer het noodzakelijk is. Als een medicus de noodzaak aanwezig acht, en hij verricht de behandeling, is hij niet strafbaar." In de Rotterdamse kliniek komen vijf gynaecologen te werken, een aantal art sen en vijf verpleegsters. Op het ogen blik heeft de Stimezo van een aantal art sen de toezegging gekregen dat zij be reid zijn onbetaald één ochtend in de week te komen. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Goedhart (Groep Goedhart) heeft de mi nister van Justitie gevraagd, of de rel van een aantal Zuidmolukkers zaterdag 5 september voor de poort van de straf gevangenis in Scheveningen met mede weten en met instemming van de minis ter ter plaatse is behandeld en afgewerkt. De heer Goedhart informeert, of uit het optreden van de magistratuur bij deze gelegenheid wellicht afgeleid moet wor den „dat het in ons land regel kan gaan worden dat benden herrieschoppers zich door middel van wilde demonstraties toe gang tot gevangenissen kunnen verschaf fen om hen de gelegenheid te geven met eigen ogen vast te stellen, da' hun ge vangengenomen kornuiten door de ge vangenisautoriteiten op normale wijze worden behandeld." AMSTERDAM. Drie mannen, ge maskerd met een nylonkous hebben gis teren een gewapende roofoverval ge pleegd op een 53-jarige kamerverhuur ster aan de Ruysdaelkade in Amsterdam. De buit van de overvallers bedroeg 17.000 gulden, die zich bevond in enkele blikjes in de linnenkast. Vlak voordat de vrouw zich naar haar slaapkamer wilde begeven werd er aan gebeld. Nadat zij de huisdeur geopend had, werd zij vastgegrepen, terwijl een hand op haar mond werd gelegd om te beletten, dat zij zou gaan schreeuwen. Onder bedreiging van een pistool, dat een der mannen bij zich had, werd zij in bedwang gehouden. Alvorens de overvallers het huis ver lieten sneden zij de telefoondraden door en namen een zich in het huis bevindend pistool met zich mee. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Dankert (P.v.d.A.) heeft minister Luns van Buitenlandse Zaken vragen gesteld over de Nederlander J. G. Th. van Lot- tum, die in de gevangenis in Santona in Spanje verblijft omdat hij op 19 augustus 1967 tot zes jaar en een dag gevangenis straf werd veroordeeld wegens een delict tegen de volksgezondheid. De vragen haken in op de tv-uitzending van maandagavond van VARA's ombuds man Marcel van Dam, in welke uitzen ding het optreden van consuls van Ne derland in Spanje en van de Nederlandse ambassade in Madrid gelaakt werd. Ook vraagt het Kamerlid of de heer Van Lottum het enige geval is, dat bui ten zijn schuld en in strijd met het door minister Luns nagestreefde beleid zo ern stig door de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordigers in het buitenland wordt of werd verwaarloosd.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2