VAN DAG TOT DAG Een aanvechtbaar standpunt Drinkwater Enkele uren na bestand tussen regeringstroepen en commando's STRIJD IN JORDANIË LAAIT OPNIEUW OP Rapport stelt vrij gebruik marihuana voor Bij Amman wachten 178 gijzelaars Londen neemt vandaag een beslissing Frans-Russisch overleg Kapers intimideerden piloot met valse paspoorten Nederlandse passagiers van gekaapte Jumbo: „Inzittenden wilden vechten' Klein pistool werd onder oksel verborgen gehouden commentaar op actuele zaken Mevrouw Sirhan niet naar Jordanië 1 Zeldzame vis in Mozambique gevonden '4 WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1970 3 Bestandsovereenkomst Dit is het recept: Kaasfonduevan Nederlandsekaas. Parijs tracht verloren terrein te herwinnen Zwitserland Hoop verdwenen Niets gevonden' Sokken Brokken Het Kamerdebat over de compensatie regeling voor de dagbladpers in verband met de schadelijke invloed van de STER- reclame heeft uitgewezen, dat minister Klompé juist bij de regeringsfracties mi nus de K.V.P. weinig of geen steun heeft gevonden voor haar aanvechtbare stand punt, dat de dagbladpers van de exploi tatie der etherreclame moet uitgesloten blijven. Afgezien van de nogal verwarde dis cussies over de door haar voorgestelde compensatieregeling en over andere vor men van schadevergoeding is uit het de bat een groeiend onbehagen gebleken over het feit, dat de regering met haar beleid in deze zaak subsidiërend is gaan optreden, terwijl er andere, veel minder of helemaal niet compromitterende we gen zouden zijn om de dagbladpers in haar commerciële noden tegemoet te ko men. De verdediging van het ministerië le standpunt was uitermate zwak gefun deerd. Minister Klompé deed zelfs de verbazingwekkende uitspraak dat de dag bladpers niets met etherreclame had uit te staan omdat zijgeen enkele tegen prestatie levert. Men mag zich toch wel afvragen of de minister de draagwijdte van deze uitspraak voldoende heeft door dacht, want het zou haar duidelijk voor ogen moeten staan dat de invoering van een geheel nieuw medium in de reclame, dat gebruik maakt van overheidsappara- tuur en -vergunning al heel weinig gele genheid openlaat, voor wie dan ook, om „tegenprestaties" te leveren. De Neder landse dagbladen zouden indertijd maar al te graag samen en in vereniging zend gemachtigde zijn geworden en de tot standkoming van een reclame-instituut voor de ether hebben verzorgd, zo zij daartoe de gelegenheid zouden hebben gekregen. Bovendien de tegenprestatie van de omroepen, die nu in een bevoorrechte positie profiteren van de STER-opbreng- sten, bestaat slechts uit het samen verde len van de zendtijd die voor de reclame nodig is. De dagbladen, die sinds jaar en dag niet alleen het gehele reclamewezen in Nederland maar ook de (gratis) publi- katie van overheidsnieuws hebben ver zorgd, dat laatste dan in de vorm van een uitgebreide en voor henzelf kostbare re dactionele voorlichting, zouden alleen al door hun ervaring en deskundigheid op het gebied van de reclame de aangewe zen exploitanten van de etherreclame zijn geweest. Minister Klompé wenst met gro te stelligheid haar standpunt te handha ven, maar beschikt blijkbaar niet over voldoende argumenten om duidelijk te maken met welk recht zij dat standpunt inneemt. Een zwakke positie voor een minister, wat uit de reactie van de rege ringsfracties der A.R., C.H.U. en V.V.D. ook pijnlijk genoeg gebleken is. Terwijl de algemene bezorgdheid over milieuverontreiniging en diis ook over de watervervuiling met de dag toeneemt en tot acties zowel als wetenschappelijke waarschuwingen aanleiding geeft, komt een ander aspect van milieuhygiëne op nieuw de aandacht vragen, namelijk de kwestie van de drinkwaterfluoridering. Een uitspraak van de Raad van State naar aanleiding van klachten tegen plan nen van drinkwaterbedrijven om over te gaan tot fluoridering heeft nu een merk waardige situatie geschapen. De beschik kingen van de staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid, waarbij deze toestemming tot fluoridering gaf, zijn vernietigd, echter alleen omdat in die beschikkingen niet de voorziening was getroffen waardoor ook niet-gefluo- rideerd drinkwater ter beschikking zou staan van degenen, die bezwaar hadden tegen het gebruik van gefluorideerd water. De staatssecretaris heeft nu handig ge bruik gemaakt van de overwegingen van de Raad van State door de waterbedrijven voor te schrijven, dat zij óók ongefluori- deerd water moeten leveren. In welke vorm dat praktisch zou kunnen worden gerealiseerd laat hij in het midden. Dat moeten de waterbedrijven maar uitzoe ken. Aan de voorschriften zou bijvoor beeld al zijn voldaan wanneer de bedrij ven een voorraad „schoon" water zouden vormen waarvan „bezwaarden" een hoe veelheid zouden kunnen komen afhalen. Het is natuurlijk duidelijk dat dit nooit de bedoeling van „behoorlijk bestuur" kan zijn, ook al zou het formeel niet met de uitspraak van de Raad van State in strijd blijken. De staatssecretaris weet namelijk hele maal niet, hoeveel mensen in Nederland bezwaar hebben tegen fluor in drinkwa ter. Als de overgrote meerderheid „schoon" water zou willen hebben, zou een „behoorlijk bestuur" er voor dienen te zorgen dat dit water uit de huiskranen komt en dat de op fluor beluste minder heid zich op wat moeilijker wijze van het gefluorideerde water zou kunnen voor zien. Zonder zich te kunnen beroepen op een gedegen onderzoek gaat de staatsse cretaris ervan uit, dat niet-gefluorideerd water een wat grillige wens van een kleine minderheid is. Met andere woor den, de dwang blijft bestaan maar de dwingelandij is wettelijk en formeel af wezig. De door de overheid te betrachten zorgvuldigheid als beginsel van behoor lijk bestuur is wel naar de letter, maar allerminst naar de geest vervuld. Het lijkt uitgesloten dat de voorstanders van ongefluorideerd drinkwater met deze toe stand genoegen zullen nemen. NWMAIWtfMMIA/WVIflll#WW\/WIAiy\IIAIIIVtWWWW\IWIAMWWWWUWIAAfWlfWVWIAfUlfWtAAAIWIIWtAWWW\/IIIIWWVyWVWIAAM\MI/IA/ AMMAN (AFP/Rtr). By hevige gevechten tussen Jordaanse militairen en Palestijnse guerrillastrijders hij Irbid, op tachtig kilometer van Amman zouden gisteren dertig doden en veertig gewonden zijn gevallen. De meeste slachtoffers zouden onder guerrillastrijders zijn gevallen. n een verklaring van het centrale comité van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie werd gisteren gezegd dat de ge vechten waren uitgebroken na de be schieting van de guerillabases bij Irbid door Jordaanse regeringstroepen. In een verklaring van de commando organisatie El Fatah werd gezegd dat de NEW YORK (Reuter) De moeder van Sirhan Sirhan, de moordenaar van Robert Kennedy, heeft afgezien van haar reis naar Amman nadat het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken de paspoorten had ingetrokken van twee ad vocaten die haar zouden vergezellen. Mevrouw Sirhan wilde in Jordanië met de Palestijnse verzetsbeweging spreken over eventuele vrijlating van haar zoon, en ook pleiten voor het leven van de ge gijzelde inzittenden der twee gekaapte vliegtuigen. Aanvankelijk was in Beiroet meege deeld dat een van de eisen van de ka pers de vrijlating van Sirhan Sirhan be trof, maar dit is later in Amman door het Volksfront voor de Bevrijding van Pelstina tegengesproken. In Washington heeft het minsterie van Buitenlandse Zaken bevestigd, dat de pas poorten zijn ingetrokken. De maatregel is genomen met instemming van minister van Buitenlandse Zaken William P. Ro gers- 40ste brigade van het Jordaanse leger zich schuldig heeft gemaakt aan het ver minken van Palestijnse gewonden en het verbranden van slachtoffers. De gevech ten werden door El Fatah „een nieuwe misdaad door de Jordaanse gezagsdra gers" genoemd in hun voortdurende po gingen de „Palestijnse revolutie te ver nietigen." De gevechten braken uit enkele uren ndat er een nieuwe bestandsovereen komst was gesloten tussen de Palestijnen en de Jordaanse regering. In de overeen komst was een onmiddellijk staakt-het- vuren en een demilitairsering van de hoofdstad afgekondigd. De overeenkomst was ondertekend door de Jordaanse pre mier Alrifai en Yassar Arafat, leider van het Palestijnse Bevrijdingsfront. Ook vanochtend werd er in Amman weer gevochten. Er waren zware ontplof fingen te horen, kanonschoten en salvo's van automatische wapens. Op de weg naar het vliegveld stonden versperringen in brand die door de Palestijnen waren opgeworpen. In het centrum van de hoofdstad werd met kanonnen en ba zooka's geschoten. Mensen op straat lie- WASHINGTON (AP). Door de „Na tionale Commissie over de oorzaken en het voorkomen van geweld" is een rap port uitgebracht waarin wordt aanbevo len het gebruik van marihuana niet lan ger te verbieden. Men stelt voor dat ieder een van 19 jaar en ouder marihuana vrij mag gebruiken. „Er bestaan geen betrouwbare weten schappelijke bewijzen voor de veronder stelling dat marihuana schadelijke gevol gen heeft. Er is evenmin een bewijs aan te voeren voor de bewering dat marihua na een „voorportaal is tot „harde" ver dovende middelen", aldus het rapport. Door de strenge wetten tegen het ge bruik van marihuana en gezien het feit dat alcohol, dat wel vrij is, voor veel meer vernieling aansprakelijk is, hebben wij veroorzaakt dat grote aantallen van onze jonge mensen over het algemeen het respect voor de wet hebben verloren" aldus het rapport, dat is opgesteld door Donald Mulvihill een advocaat uit Wash ington, Meivin Tumin een professor in de sociologie aan de universiteit van Princeton, en I.ynn Curtyiu, kandidate- doctoraal in „Urban sociology" aan de universiteit van Pennsylvania. ten zich vallen of zochten dekking onder geparkeerde auto's. Er zijn ook comman do's verschenen in de wijk Djebel waar de meeste ambassades en ministeries lig gen. Deze wijk was tot nu toe gespaard gebleven. De voor gisteravond belegde bijeen komst van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties over een Libanese klacht tegen Israel is voor onbepaalde tijd uitgesteld. De meerderheid van de Raad was van mening dat een debat on der de huidige omstandigheden de toe stand in het Midden-Oosten alleen maar zou verergeren. De Sovjet-Unie en Egypte hebben gis teren geantwoord op de Amerikaanse klachten over de bestandsschendingen aan het Suezkanaal zo is van officiële zijde in Washington vernomen. Over de inhoud van de antwoorden is niets be kendgemaakt. Vorige week verschaften de Verenigde Staten de beide landen ge documenteerde bewijzen over de be standsschendingen met het verzoek de toestand aan het kanaalfront recht te zetten. BEIRA (AP). In de Indische Oceaan, voor de kust van Beira (Mozambique) is een zeldzame vis gevangen, waarvan men aanneemt dat het pas het tweede exemplaar is dat men ooit heeft gevon den. Dit meldt het Portugese persbureau. De vis, die de naam draagt „Haleutea fitzsimonsi" heeft de bijnaam „badvis" omdat hij zich graag ophoudt in ondiep water. De vis wacht tot zijn voedsel voor bijkomt. Het dier lijkt op een rog, maar is klei ner. Zijn maximumlengte is ongeveer 12 centimeter en hij ademt door het achter einde van zijn lichaam. ADVERTENTIE Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. (Vervolg van pagina 1) AMMAN (AFP en DPA) Gister avond gaven de Palestijnen tientallen journalisten de gelegenheid de plaats te bezoeken, waar de twee gekaapte vlieg tuigen en de 188 gijzelaars worden vast gehouden. Deze plaats ligt op ongeveer 70 km ten noordoosten van Amman. Een twintigtal gijzelaars mocht via een me gafoon vragen beantwoorden van de pers vertegenwoordigers. Hieruit bleek dat de gijzelaars geen klachten hebben over de behandeling. Wel werden de sanitaire omstandigheden moeilijk, doordat de toiletten van de twee vliegtuigen niet konden worden schoongemaakt. Gezagvoerder Woods van de Amerikaanse Boeing-707 van de Trans World Airlines verklaarde, dat er nog 178 passagiers 143 volwassenen en 35 kin deren en tien bemanningsleden wor den vastgehouden Van de volwassenen bestaat ongeveer de helft uit vrouwen. Hij zei dat de Jordaanse luchtvaart maatschappij heeft toegezegd, voor het schoonmaken van de we's te zullen zor gen. De journalisten werden door gewapen de guerrillastrijders op een afstand van de gijzelaars gehouden. In Washington voerden regeringsfunc- (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. De zogeheten grote ge mengde commissie van Franse en Rus sische ministers en hoge functionarissen die gisteren in Parijs een vijfdaagse zit ting is begonnen, heeft officieel tot doel de reis voor te bereiden die president Georges Pompidou volgende maand van af 6 oktober gedurende een week naar en door de Sovjet-Unie zal ondernemen. De Franse president heeft, om het be lang van die terreinverekenning nog eens duidelijk te onderstrepen, de Russische vice-premier Krilline, die de Russische delegatie presideert, voor de zitting ge durende drie kwartier ontvangen, een ont vangst waaraan ook zijn gast, bij zijn vertrek uit het Elysée, een grote bete kenis zei te hechten. Officieel zijn de onderhandelingen die gisteren zijn begonnen, van louter eco nomische en commerciële aard, maar maar daar achter gaan, zo als gewoon lijk, ook weer gewichtige politieke belan gen schuil. De Fransen kunnen het in him hart nog steeds moeilijk verkroppen dat de oostpolitiek van kanselier Willy Brandt de Fransen in feite hun diploma tieke voorrangspositie in Moskou heeft gekost. Om dat verloren terrein, zowel economisch als politiek, weer te herove ren, is president Pompidou die het roer van de buitenlandse politiek in zijn land stevig in eigen handen houdt, bereid en kele niet onbelangrijke concessies te doen Zo weten diplomatieke kringen in Pa rijs te verzekeren dat Pompidou nu niet langer ongenegen is om de Russische in vitatie voor een Europese veiligheidscon ferentie te aanvaarden, als het Kremlin van zijn kant het overleg tussen de Grote Vier over Berlijn nu eindelijk eens op gang zou willen helpen brengen. Kosmos. De Sovjet-Unie heeft de kosmos-361 gelanceerd. Dit heeft het of ficiële Russische persbureau Tass bekend gemaakt. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Had de kaping en het opblazen van de Jumbo-boeing van Pan American zondag kunnen worden voorkomen, als de piloot John Priddy beter was geïnformeerd? Dat is de vraag die gisteren is gerezen. Over de radio werd Priddy zondagmiddag verteld dat h(j twee mannen het Senegalese paspoorten aan boord had, die door „El Al" waren gewei gerd. De Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al had de twee wel biljetten voor een enkele reis Amsterdam-New York verkocht, maar men had de twee geweigerd mee te nemen toen het op vertrekken aankwam. tionarissen druk overleg met vertegen woordigers van de andere landen die bij de vliegtuigkapingen zijn betrokken. De woordvoerder van het Witte Huis zei dat president Nixon de gebeurtenissen op de voet volgt. Van de zijde van het Ame rikaanse Ministerie van Buitenlandse Za ken werd verklaard, dat de regering ijvert voor „de veiligheid en de vrijla ting van alle passagiers en bemannings leden van de twee vliegtuigen in Jorda- nieë." Zwitserland <.al de drie Palestijnen pas vrijlaten als alle passagiers en be manningsleden in vrijheid zijn gesteld. Zo is van regeringszijde in Bern verno men. De Westduitse regering is bereid de drie Arabische guerrilla's die in München gevangen zitten op een vlieg+uig naar Amman te zetten. Naar de voorlichtingsdienst gisteren meedeelde, neemt de regering aan dat de Palestijnen in Jordanië de Westduitse staatsburgers &ie zij in handen hebben, gelijktijdig hun vrijheid zullen geven. Onze redacteur in Londen tekent hier bij aan: De Britse regering zal vandaag bijeenkomen om een definitieve beslis sing te nemen over het lot van Leila Kha- led de 24-jarige Palestijnse terroriste, die na mislukte pogingen een El Al-vlieg tuig te kapen zich nog steeds in een cel in Ealing nabij Londen, bevindt. Hoewel de Engelsen nog steeds wach ten op een rapport van de Rode Kruis- commissie, die gisteren naar Amman vloog, is vrijwel alle hoop op een verant woorde oplossing verdwenen. Men ver wacht in Londen, dat Leila binnen vier entwintig uur vrijgelaten zal worden. De twee negers waren toen overge boekt op de kist van Panam. Een waar schuwing aan de Amerikaanse maat schappij ging pas uit, toen bekend was geworden dat de machine van El Al was gekaapt. De El Al-mensen, die het twee tal toch al niet hadden vertrouwd, von den het toen raadzaam Panam te waar schuwen. Captain Priddy was met zijn Jumbo al op weg naar de startbaan. Hij liet weten dat hij een onderzoek zou instellen. Men sen die gisteren op Schiphol van de mis lukte vlucht terugkeerden, vertelden dat Priddy het tweetal fouilleerde^, maar dat hij niet aan de handbagage mocht ko men. De twee intimideerden hem met (valse) diplomatieke paspoorten. Later zou overigens toch nog gebleken zijn dat de twee mannen een heel klein pistool onder een oksel verborgen hadden gehou den. In hun handbagage hadden handgra naten gezeten. Na tien minuten meldde Priddy dat hij niets had gevonden, dat hij erkentelijk was voor de waarschuwing „Dergelijk soort boodschappen stellen we erg op prijs" en dat hij klaar was voor de start. Drie kwartier later werd zijn machine boven de Noordzee gekaapt. Misschien was Priddy iets nauwkeuriger te werk gegaan als hem gemeld was dat de El Al-kist inmiddels was gekaapt. Panam's staffunctionaris Fred. Berkhout: „Als iemand anoniem per telefoon meldt dat een bom in een vliegtuig is geplaatst, wordt een machine al uren tegengehou den en wordt alles grondig onderzocht." „Het waren zo te zien keurige mannen, die kapers. Op het vliegveld van Cairo zei ééu van hen tegen me: „Ja, ik moet ook maar". Ik kon haast niet lopen en ik moest blootsvoets tussen al die stenen door. Die ene kaper gaf me toen een paar sokken die hij in plastic bij zich had." Aldus mevrouw Thea Marchand uit Hilversum gisteren op Schiphol. Samen met haar man, luitenant-kolonel der in fanterie Christiaan Marchand. hoorde zij tot de zeven Nederlanders die van hun reis met Pan American naar New York hadden afgezien. Zondag zaten ze in de Jumbo die een drie kwartier na het vertrek van Schip hol door de twee mannen met Senegalese paspoorten werd gekaapt. Pan American zorgde vanuit Cairo voor ander vervoer naar New York, maar bij de tussenlan ding zagen zeven Nederlanders en tien Belgen er verder van af en gingen naar huis. Cor Smaling, een mecaniciën die uit Rotterdam afkomstig is maar tegenwoor dig in de Verenigde Staten woont: „Ze zagen eruit als keurige jongens. Over de radio, zo heb ik later gehoord, werd de gezagvoerder voor die twee gewaar schuwd. Ze werden ook naar voren ge roepen en door de captain gefouilleerd Maar hij mocht niet aan hun tassen ko men. Daarbij lieten ze diplomatieke pas poorten zien. De captain is er toen ook niet aan geweest." Gistermiddag kwam een groep Ne derlanders, die in de gekaapte Ame- rikaanuse „Jumbo" zaten op Schiphol aan. Op de foto demonstreert luite nant-kolonel Marchand hoe hij de passagiers tijdens de kaping tegen hield toen zij de twee Senegalezen wilden bespringen. Omkijkend naar hem de heer Smaling. Een paar jonge Amerikanen wensten zich niet bij de luchtpiraterij neer te leg gen. Smaling: ,,Ze wilden er op los slaan, maar dat zou zeker de grootste brokken hebben gegeven. We hebben ze van een veldslag kunnen weerhouden." Tussen Beiroet en Cairo kreeg iedereen zijn paspoort terug. Moest ook iedereen zijn schoenen uittrekken instructie van het cabinepersoneel dat er ook nog het beste van probeerde te maken onder de bedreiging met vuurwapens en explosie ven. „Die mensen hebben zich prachtig gedragen." Op de luchthaven van Cairo schoot ie dereen de glijbanen veel stijler naar beneden lopend dan men bij een nood landing op zee moet verwachten af. Mevrouw Marchand, en niet alleen zij, schoof nog een eind over het beton van de landingsbaan Zij verwondde haar en kel en haalde haar rechterbovenbeen open. Achter de wegvluchtende passagiers klonk de eerste explosie. „Eerst de cock pit", vertelt Cor Smaling. ,Toen de bar, daarna de staart. Tenslotte de rest." weest. Maar ook zonder dat zou de Boeing in de lucht zijn gevlogen, want tijdbommen stonden ingesteld. En die zouden zijn ontp'oft, of de Jumbo nu ge land was of niet."

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3