Activiteiten van Kennemerstaten dit seizoen grotendeels naar Schulpweg IZIEIEIUIWI Meisje door bus overreden mam Haast maken met sanering landbouw BUNKER WORDT TOCH GESLOOPT 11 HUISHOUDSCHOOL IN HET VOORJAAR KLAAR Piet Kee speelde modern werk Minister wil handhaving één halte Luchthistorie in postzegels IfllWL. Volksdansgroep houdt open huis OOK „KLEINE ACADEMIE" Haller en Slikker winnen koppelkoers Judosuccessen van school „De Lange" Zonder rijbewijs en onder invloed OPLICHTER AANGEHOUDEN Botsing tussen twee bromfietsers „Rijsenburg" wordt bejaardentehuis Orgelconcert in Bavokerk Programma NCVB IN DE VISHAL Haarlemmermeer bijna op 60.000 Leeuwen mogen in Haarlemse nachtclub WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1970 5 Aanleg en onderhoud van Licht- en Krachtinstallaties Exclusieve couture Dr. S. L. Mansholt: Assurantiebezorgers samen in Zandvoort Haarlem-Halfweg B. en W. beslissen (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De activiteiten van Kennemerstaten in het komende winter seizoen zijn gecentraliseerd en hebben grotendeels plaats in het gebouw ,,'t Cen trum Kennemerstaten", Schulpweg 560 in Velsen-Noord. Ook het avondatelier dat tot nu toe gevestigd is geweest in ,,De kleine Akademie" aan de Hoflan- derweg in Beverwijk is opgeheven en verplaatst naar het gebouw in Velsen- Noord. De voor het avondatelier geplande ac tiviteiten bestaan onder andere uit een cursus beeldhouwen en boetseren op maandagavond onder leiding van Anne- marie de Wit. Eveneens op maandag avond worden onder leiding van Adriaan Bosboom verschillende technieken van schilderen en tekenen onderwezen en toegepast. Klaas de Boer geeft op dins dagavond een cursus pottenbakken voor beginners en op woensdagavond voor ge vorderden. Een cursus emailleren door Constance Oort op vrijdagavond duurt ongevéer vier maanden. Mevrouw Rein- king start met een cursus wandkleden maken op donderdagmiddag en op dins dagmiddag is er nog een cursus houtbe- werken onder leiding van de heer A. Valk. Als specifieke activiteiten staan nog op het programma een cursus e lek- trisch lassen door de heer W. van Scha- gen en een cursus metaalbewerking. De tijden voor deze cursussen zijn aange past aan de ploegendienst. De jeugdateliers hebben ook plaats in 't Centrum en omvatten onder meer schilderen, tekenen, boetseren en hout- bewerken op dinsdag- en vrijdagmiddag onder leiding van J. Wijnands en op woensdagmiddag onder leiding van Thea van Dongen. C. J. Ieman heeft op don derdagmiddag de leiding van het toneel atelier. Er bestaan ook nog plannen voor een kindermusical voor kinderen van on geveer acht tot tien jaar. In de Juliana- school aan de Prins Bernhardlaan is op vrijdagmiddag een jeugdvolksdansgroep. Aan kinderen van zes tot acht jaar geeft mevrouw Willemse balletles ADVERTENTIE ©RIONWEG 88 - IJMUIDEN - TEL. 12332 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De zeventienjarige Ans van Veelen uit Velsen is gistermiddag om kwart over vijf op de Schoterweg om het leven gekomen, toen zij van een bromfiets viel en onder een NACO-bus terecht kwam. Zq was op slag dood. Het meisje zat achterop de bromfiets van haar negentienjarige verloofde uit Santpoort, die in noordelijke richting over de Schoterweg reed. Bij het passeren van twee fietsers kwam hij met één van hen In aanraking, waarna het tweetal ten val kwam. De bestuurder kwam op zijn brom fiets terecht, maar het meisje onder het rechterachterwiel van de bus. (Van onze wielermedewerker) ALKMAAR. Tijdens de „populaires" op de Alkmaarse wielerbaar zegevierden plaatselijk favoriet Ruud Haller en de kwieke Piet Slikker uit Koedijk aan het slot van de avond op overtuigende wijze in de koppelkoers over 80 onden. Eerder op de avond had Jan de Jong uit Half weg met veel vertoon van macht een klassementswedstrijd gewonnen en was hij tweede geworden achter Aad Noors uit Den Helder in een handicaprit. In de klassementsrit ondernam Jan de Jong met succes een solovlucht, besliste drie van de vier klassementen in zijn voordeel en reed zijn tegenstanders op meer dan 'n ronde achterstand. De uit slag: 1. J. de Jong (Halfweg) 12 pnt; 2 B. v.d. Putten (Den Haag), 6 pnt., 3. R. Haller (Alkmaar) 6 pnt. In de handicap- wedstrijd wist Aad Noors als enige zijn bij de start verkregen voorsprong vast te houden. Jan de Jong regelde het sprintje om de tweede plaats in zijn voor deel. In de koppelkoers over 80 ronden sleep ten Haller en Slikker verscheidene pre mies in de wacht en wisten het bovendien tot 'n ronde voorsprong te brengen. Voor al Jan de Jong en Gerrie Fens hebben nog geprobeerd om het verlies ongedaan te maken, maar zij slaagden niet in hun opzet en moesten de tweede plaats zelfs nog prijsgeven aan André Jansen en Joop van Rossem De uitslag: 1 R. Haller (AlkmaarP Slikker (Koedijk); 2 A. Jansen (West- zaan)J. van Rossum (Den Haag); 3. J de Jong (HalfwegG Fens (A"dam); 4 J. Gerritsen (A'dam)B. v.d. Putten (Den Haag); 5. J. LelieveldJ Venema (A'dam). In een rit voor aspiranten werd de Haarlemmer Ron van Dalen tweede en zijn clubmakker Gert Koekoek vierde De afvalwedstrijö leverde Koekoek 'n tweede en Van Dalen een derde plaats op. Beide ritten werden gewonnen door de Amsterdammer Marcel Visser. op woensdagmiddag in De Opgang aan de Florastraat. In hetzelfde gebouw is eveneens op woensdagmiddag een kleu terclub voor kinderen vanaf vier jaar met ballet, zang en spel onder leiding van Thea van Dongen. Lessen in judo worden gegeven door de heer J. F. de Greef op dinsdag- en vrijdagmiddag in de judozaal van het barakkenkamp Rooswijk. Onder het motto „Teener-workshops" kunnen de jongeren in ,,'t Centrum" aan de Schulpweg op dinsdagavond terecht voor een cursus sieraden maken-email leren en op woensdagavond voor teke nen en schilderen, respectievelijk onder leiding van J. Wijnands en Ellen Amse. Op donderdagavond heeft C. J. Idema ook de leiding van het toneelatelier voor de tieners. De cursus werken met klei wordt vrijdagavond in ,,'t Centrum" ge geven door J. Wijnands. In de metaal bewerkingsruimte in hetzelfde gebouw wordt op vrijdagavond plaats gemaakt voor een cursus in bromfietstechniek. De volksdansgroep DRMS houdt open huis op vrijdagavond in de Julianaschool onder leiding van Carla Arts. Eveneens op vrijdagavond geeft mevrouw Willem- se tenslotte zowel klassieke als moderne balletles voor tieners in de Juliana school. ADVERTENTIE IJmuiden Plein 1940-1945 nr. 48 *c (Van onze sportredactie) BEVERWIJK Zestien judoka's van de judoschool „De Lange" uit Beverwijk hebben deelgenomen aan de sterk bezet internationaal toernooi in het Limburgse Brunssum. Bij de pupillen haalde de Be- verwijker Anco Bos de eerste prijs in de b-klasse, terwijl Jaap Ory het brons veroverde. John Verstrepen haalde zowel in zijn eigen gewichtklasse als in alle catego- rieNn een tweede plaats. Ton v. d. Heu vel deed in zijn afdeling niet onder voor zijn clubgenoot en won eveneens twee maal een zilveren medaille. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Aan de Velsense poli tie werd dinsdagavond omstreeks half elf gemeld, dat een motorbestuurder in de Kanaalstraat tegen twee geparkeerde auto's was aangereden. Bij onderzoek bleek het een 27-jarige fabrieksarbeider, tijdelijk verblijvend in IJmuiden, te zijn. Bovendien bleek hij zo'n acht glazen bier te hebben gedronken. De man is meege nomen naar het hoofdbureau. Zijn motor werd in beslag genomen en er werden verschillende processen-verbaal opge maakt. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Een inwoner van Heemskerk is aangehouden omdat hij een radiomeubel, een bandrecorder en een kleurentelevisietoestel, tezamen voor een waarde van 3.300 had betaald met ongedekte bankgiro-overschrijvingen. Bij onderzoek bleek dat hij op deze manier ongeveer dertig maal oplichting had ge pleegd. De bovengenoemde elektrische appara ten kocht hij bij in het filiaal van de Haarlemse firma NV Emco in Autorama, waar men het bedrog ontdekte. Toen de politie een onderzoek instelde, bleek dat hij op deze manier ongeveer dertig maal oplichting had gepleegd bij middenstan ders in Beverwijk, Velsen en Amsterdam. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Bij het zwembad aan de Heerenduinweg kwamen dinsdagmiddag om half zes twee bromfietsers, die in te gengestelde richting reden, met elkaar in botsing. Een twintigjarige tekenaar uit IJmuiden verleende bij het links afslaan geen voorrang aan een veertigjarige amb tenaar uit Santpoort. Deze laatste moest met een hersenschudding en buikklachten naar het Antonius Ziekenhuis worden ge bracht. ARNHEM. „Er moet snel iets ge beuren wil de Nederlandse landbouw niet in een crisis raken. De ontwikkeling blijft flink achter bij die in andere be drijfstakken en ook in sociaal opzicht is de situatie bijna onhoudbaar. Om de ach terstand in te halen is een krachtige ver snelling nodig, hetgeen sterkere afvloei ing betekent en tevens een intensiever gebruik van samenwerkingsvormen". Dit zei dr. S. L. Mansholt, vice-voorzit- ter van de EEG-commissie in Arnhem op de landbouw-expositie die eerder op de dag door koningin Juliana was ge opend en die gehouden wordt ter gele genheid van het 125-jarig bestaan van de Gelderse maatschappij van landbouw. Dr. Mansholt wees erop dat de laatste jaren weliswaar sprak is van een sterke stijging van de arbeidsproduktiviteit in de landbouw, maar dat in de inkomens positie van de agrariërs vrijwel geen ver betering is gekomen. In Nederland be draagt het aantal bedrijven met een ren dement van minder dan 20.000 gulden per jaar nog altijd twee-derde van het totaal. Hij prees het Friese saneringsplan voor de landbouw, dat ongeveer ƒ450,- miljoen zal kosten, maar, aldus dr. Mansholt, op het ogenblik betaalt Neder land een miljard gulden per jaar voor het wegwerken van overschotten. In februari van dit jaar werd een begin gemaakt met het slopen van de ontsierende bunker in oud-Veisen, tegen het kanaal aan. Rijkswater staat liet de bunker eerst uitgraven en er kwam als het ware een loop graaf om heen te liggen om te kijken of het mogelijk zou zijn de bunker te doen verwijderen. Nadien is er niets meer gebeurd, maar thans is men begonnen aan de werkelijke sloop van de bunker en dat niet geringe kar wei wordt nu groots aangepakt. Er is al een groot stuk van het enorme gevaarte verdwenen en binnen afzien bare tijd zat deze hoek in het oude Velsen, tussen het gerestaureerde dorp en het nieuwe gedeelte achter de brandweerkazerne vrij komen voor een andere bestemming. Daarmee is Velsen dan weer een bijzonder lelijk souvenir uit de tweede wereldoorlog kwijt. ZANDVOORT. De Nederlandse Ver eniging van Assurantiebezorgers houdt de NVA-dag 1970 op woensdag 21 oktober in hotel Bouwes in Zandvoort. Dr. G. J. M. Veldkamp, oud-minister van Sociale Za ken, leidt in „Sociale zekerheid en pers pectief". DRIEBERGEN. Het voormalige se minarie „Rijsenburg" in Driebergen, dat in het afgelopen weekeinde werd „ge kraakt" wordt bestemd tot een tehuis voor demente bejaarden. Reeds vanaf 1966 be staat er contact tussen het aartsbisdom Utrecht en een stichting, die zich ten doel stelt demente bejaarden een goede ver zorging te geven. Het aartsbisdom Utrecht heeft geen vrij heid van handelen en kan aan het semi narie geen andere bestemming geven dan in het voorlopig koopcontract is vastge legd. In de overtuiging dat aan het ge bouw moeilijk een méér sociale bestem ming kan worden gegeven, meent het aartsbisdom in dit stadium niet aan de koper te mogen vragen van zijn plannen af te zien, aldus het aartsbisdom. '4.1 piii HAARLEM. De organist Piet Kee begon het orgelconcert, dat hij dinsdag avond in de Grote Kerk gegeven heeft, met een compositie van zijn vader Cor Kee. De componist heeft voor dit werk, dat uit vier delen bestaat en twaalftoons- reeks als grondslag gekozen, die niet in een zelfde opeenvolging van tonen in ostinate herhaling terugkeert, maar in grote verscheidenheid gevarieerd wordt toegepast als een cerebraal spel, dat een hoeveelheid klankencombinaties in gril lige onbestemde aaneenschakeling met tal van dynamische en (dank zij de or- geldispositie) timbre-effecten tot resul taat had. Een muzikale mededeling heb ik uit dit klankstuk, dat ongetwijfeld voortreffelijk door Piet Kee gespeeld moet zijn, niet kunnen vernemen, wel een overvloed van gevarieerd geluid, dat degene, die niet meer muzikale elementen verwachtte en behoefde dan dit geluid wel voldoening gegeven zal hebben. Voor mij was het stuk als symptoom van de ontwikkelings richting, die enkelen de muziek willen geven, een teleurstelling. Klank zonder mededeling is als een toespraak zonder inhoud: uiterlijk en op den duur verve lend. Het tweede werk, dat tot uitvoering kwam, had in elk geval meer zin, ook wanneer men voor het onderwerp van deze door Louis Vierne geschreven com positie „Cathédrales" geheten onverschil lig is. Het stuk is impressionistisch en het „bedoelt" wat, want de muziek is niet geheel ontkoppeld van de inspiratiebron. Pure muziek, schoon van klank, rijk van melodie, verweven in polyfone structuur, die opgebouwd werd door een evenwich tige geest, bracht Piet Kee met een stoere vertolking van het „kleine" Preludium en Fuga in e kleine terts en met drie juwe len van koraalvariatiekunst: „Liebster Je- su, wir sind hier", „Wer nur den lieben Gott lasst walten" en „Herzlich tut mich verlangen" van Johann Sebatian Bach. Met de fraaie „Ballade en mode phry- gien" van Jehan Alain voor mij de hoog tepunten van het concert, waarop Piet Kee met het spelen van twee canons en een improvisatie een „in memoriam" bracht, een postume hulde aan de in juni (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De afdeling Bever wijk-Centrum van de Nederlandse Chris ten Vrouwenbond heeft het programma tot en met december rond. De afdeling, die dank zij de ledenwerfactie van vo rig jaar groeit, komt voortaan bijeen in de grote zaal van De Opgang. Op maan dag 14 september begint men daar met een lezing over Rembrandt door me vrouw Slings. Op 12 oktober komt ds. Pasveer spreken over Evangelie en Indu strie, op 9 november houdt de heer Pan nekeet een causerie over het onderwerp „De Westfries en zijn taal" en op 21 de cember is de kerstwijding. Lichtboei. Op zondag 13 september begint het buurthuis De Lichtboei weer met de zondagmiddagdisco's voor jonge ren vanaf 14 jaar. Zoals vorig jaar be gint het om twee uur. Aan de oude Jan van Kuikweg, juist achter de Mavo-school aan de Van Riemsdijklaan en juist op Heems kerks gronggebied, verrijst de nieuwe openbare huishoudschool. De bouw verloopt volgens plan en men ver wacht dan ook dat de school in het voorjaar, wellicht zelfs februari, ge reed zal zijn. Het is alleen nog de vraag wat voor weer de winter bren gen zal. In elk geval kunnen de leer lingen ruim voor het nieuwe school jaar verhuizen van het oude gebouw aan de Moensstraat naar het nieuwe. Het is de bedoeling dat de school, die indertijd door de gemeente Bever wijk is aangevraagd en in wier op dracht hij nu ook wordt gebouwd, na het gereedkomen wordt overgedragen aan het Regionaal Instituut voor het Openbaar Voortgezet Onderwijs „Midden-Kennemerland"dat zoals bekend het bestuur is voor het open baar onderwijs in Beverwijk, Heems kerk, Uitgeest en Castricum en dat ook de Openbare Scholengemeenschap aan de Van Riemsdijklaan bestuurt. Aan de dinsdagmarkt werden de vol gende besommingen (in guldens) gemaakt: KW 74 9.200, 221 6.080, 109 1.230, 177 1.090, 180 8.500, IJM 35 2.100, 46 17.300, KP 2 1.380, SCH 28 2.370, 44 1.540, UK 17 1.080, 47 2.900, 116 550, 148 2.640, 249 1.080. De spanvissers: UK 135 en UK 145 1.920, 196 en 234 2.260. De aanvoer in Urk werd maandag ver zorgd door drieëndertig vaartuigen en bestond uit 42.775 kilogram tong (6,91 8.80); 5.182 kg tarbot (2,28—8,09); 468 kg griet (2,11—2,59); 36.500 kg schol (0,95— 1,35); 4.000 kg kabeljauw (0,752,20); 560 kg wijting 10,901,10); 1.350 kg schar (0,660,80) en 500 kg poon (1,051,50). Tussen haakjes de prijzen per kilogram. Holle boom. Langs het voetpad aan de St. Aagtendijk heeft de jeugd giste ren brand gesticht in een holle boam. Het werd zo erg, dat de brandweer er aan te pas moest komen. De boom zal echter wel moeten worden omgehakt. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM/HALFWEG. De minis ter van Verkeer en Waterstaat heeft in zijn standpunt dat autobushalten langs autosnelwegen uit een oogpunt van ver keersveiligheid niet gewenst zijn, een uit zondering gemaakt voor de situatie op rijksweg 5 van Haarlem via Halfweg naar Amsterdam. In verband met het grote belang dat een bushalte langs de hoofdrijbaan in dit geval heeft voor een vlot openbaar ver voer, is een oplossing aanvaard, waarbij de omstandigheid, dat rijksweg 5 een wat ander karakter heeft dan autosnelwegen in de grote doorgaande routes een rol heeft gespeeld. De oplossing houdt in, dat een van de beide in het geding zijnde halten (die bij de Vinkenbrug) aan de hoofdrijbaan wordt gesitueerd en de andere halte (bi;i de Zoete Inval) wordt opgeheven. Bij deze laatste halte, aldus de minis ter, neemt het passagiersaanbod af en stuit bovendien de aanleg van een halte op grote technische problemen. De Noord-Zuid-Hollandse Vervoers maatschappij heeft naar aanleiding van het antwoord van de minister direc teur mr. Van Ballegoyen de Jong is met vakantie nog geen standpunt ingeno men. Vast staat dat nog overleg zal plaats hebben tussen de maatschappij en de burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, de heer H. M. van Brug gen. van dit jaar overleden cantor-organist van de Aerdenhoutse Adventskerk Ge rard Kremer. De canons waren door Kre- mer in 1968 gecomponeerd met twaalf- toonreeksen als basis, welke in deze canons, eigenlijk vrij van vorm, maar in gebondenheid aan de reeks, kunstig en in bescheidenheid werden toegepast. Piet Kee's improvisatie berustte op de door Kremer geschreven melodie voor een der gezangen (No 89) uit de bundel „102 gezangen". Deze melodie is voor sa menzang voortreffelijk, maar voor ver werking in een improvisatie leent zij zich niet best. Niettemin heeft Piet Kee de zangwijs knap opgenomen in zijn impro visatie, al- bleek daarbij de controverse tussen verwerkingsresultaat en het oor spronkelijke gegeven vaak nogal groot. P. ZWAANSWIJK SCHIPHOL. In de grote zaal „de Wijde Wereld" in het Stationsgebouw van Schiphol wordt zaterdag 3 en zondag 4 oktober een tentoonstelling gehouden van luchtpostzegels en historische brieven. Leden van de Nederlandse Vereniging van Aero-Philatelisten „De Vliegende Hollander" tonen er colle ties van de Hollander" tonen er collecties van de roemde oceaanvliegers, van KLM-record- vluchten, van de moderne ruimtevaart en curieuze ansichtkaarten uit de begin tijd van de luchtschepen en zeppelins. Aan de tentoonstelling wordt ook door verzamelaars uit het buitenland deelge nomen. De PTT voorziet alle post die op beide dagen in de tentoonstellingszaal van Schiphol wordt gebust van een bijzonder stempel waarin de afbeelding van een postballon en de jaartallen 1870-1970. Ook zijn er beide dagen speciale enve loppen verkrijgbaar De tentoonstelling op Schiphol is op 3 en 4 oktober geopend voor het publiek van 11 tot 17 uur. (Van onze correspondent) HOOFDDORP. Volgens de deze week verschenen kwartaalindicies van het socio grafisch bureau De Meerlanden telde de gemeente Haarlemmermeer eind juni van dit jaar 59.675 inwoners. Afgaande op de bevolkingstoename in de voorgaande kwartalen kan worden aangenomen dat de zestigduizendste inwoner zich om streeks begin oktober zal aandienen. Grootste woonkern is nog steeds Bad hoevedorp met 13.943 inwoners, Zwanen burg (9992), Hoofddorp (9779) en het snel groeiende Nieuw-Vennep (9138) zijn met rasse schreden op weg naar de tiendui zend inwoners. In het tweede kwartaal van 1970 bedroeg het geboorte-overschot in Haarlemmermeer 188 en het vestigings overschot 170. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Naaktdansen tussen leeuwen mag in een Haarlemse nacht club. B. en W. hebben dat gisteravond beslist. Het besluit kwam nadat recher cheurs van de afdeling Bijzondere Wet ten maandagmiddag in Palermo in de Korte Elleboogsteeg een proefvoorstel- ling hadden bijgewoond. Blijkbaar zijn ze toen overtuigd, dat de kooi die op de dansvloer van de club wordt opgebouwd, voldoende veiligheid biedt voor het publiek. De 22-jarige Oos tenrijkse Carmencita Francom kan dus al vanavond met naar twee vierjarige leeu wen aan de slag.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5