Pamfletactie onder 600 leerkrachten op weg van IJmond naar Rijnmond „Natuur en leefbaarheid redden" Inleiding Vredesweek DRAKA Twee invalidenverenigingen scherp tegenover elkaar in strijd om erkenning SAN* Dansschool John Stol in IJmuiden viert vijfentwintigjarig bestaan Pinken veiling Velsen-Zuid Afscheid van J. Berg sma VERENIGINGSNIEVWS UIT DE IJMOND I Comité Buitenhaven Dank! Twee auto's totaal vernield „DE BEAT IS OP DE TERUGTOCHT" Raadslid geërgerd Comité vastgesteld voor winterlezingen WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1970 7 V elsen-lJ muiden Beverwijk Heemskerk Velsen-Noord Wijk aan Zee de „harde" matras met alle comfort van een „zachte' DOS BESTAAT EEN JAAR VOOR RFJSDEVSÊZÊN, CHEQUES EN REISVERZEKERINGEN op het N.S.-station van Haarlem- geopend van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 8 en op zondag van 9 tot 5. aan- en verkoop tegen de officiële, in de dagbladen gepubiit.m .:e koersen, spaarrekeningen en deposito's, r Tel, 023-327836 DE GRENSWISSELKANTOREN N.V ,v'v H PMS! „De beat is ongetwijfeld op de terugtocht en de belangstelling voor de ball-roomdansen wordt weer voortdurend groter", heeft de ondervinding de heer John Stol uit IJmuiden de laatste tijd geleerd. En hij kan dit we ten, want het is binnenkort een kwart eeuw geleden dat de heer Stol, na hiervoor in Amsterdam een langdurige cursus te hebben gevolgd, met het behaalde diploma tevens de officiële erkenning verwierf van de Neder landse Vereniging van Dansleraren. Dit was dus in 1945, precies op tijd om de grote schare danslustigen, welke na alle ellende van vijf jaar oor log en bezetting de nog overgebleven zalen bestormde, de bijna vergeten figuren van tango en fox-trot weer bij te brengen. Eigen home Beat (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Het Aktiecomité Buitenhaven heeft dinsdag pamfletten uitgereikt aan de zeshonderd onderwijzers en onderwijzeressen uit de IJmond, die per extra trein een excursie naar Rotterdam maakten in het kader van een zogenoemde on- derwijsdag. Het Aktiecomité kreeg daarbij de medewerking van enige leerkrachten, die de akties van het comité Buitenhaven ondersteunen. De belangstellingdie mijn vrouw en ik mochten ondervinden bij mijn af scheid als lid van de raad, wethouder en loco-burgemeester van Velsen, was overstelpend en hartverwarmend. De bewijzen van vriendschap en toe genegenheid, die wij die dag van zo vele kanten mochten ontvangen, zij het in de vorm van een handdruk, van een toespraak of van een attentie hebben ons werkelijk diep getroffen en ook wel wat verlegen gemaakt. Graag wil ik allen, die er toe hebben bijgedragen de dag van het afscheid tot een feestelijke en onvergetelijke belevenis te maken, van ganser harte dank zeggen. H. DE BOER WOENSDAG 9 SEPTEMBER IJmuider Harmonie, in het Gemeentelijk Vergaderlokaal, Abeelenstraat, 20 uur: repetitie orkest-afdeling. Openbare bibliotheek Velsen, Plein 1945, 19 tot 21.30 uur. DONDERDAG 10 SEPTEMBER Ver. v. Huisvrouwen, afd. Santpoort, 9.45 uur: contactdag; bezoek aan „de San- haes" en bijeenkomst in Jeugdhuis Ned. Herv. Gemeente, Burg. Enschedélaan 67, Santpoort-Noord. Spaarnberg, Wüstelaan 80, Santpoort, 14.30 uur: opening Informatiecentrum; Informatiemarkt van 15.30 uur tot 20 uur. Openbare bibliotheek Velsen, Plein 1945, IJmuiden, 10—12.30 en 14.30—17.30 uur: uitleenpost Bejaardenhuis, Keizer Wilhelmstraat, 15.3017 uur: filiaal Sant poort-Zuid, Willem de Zwijgerlaan 72; 14-3017.30 uur en 1921.15 uur. De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmui den: bejaardensoos, spreekuur sociale raadsman, balletgroepen, tienersoos, peu ters-oppas. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting. Spreekuur leidster van 9.30 tot 12 uur in de Willebrordstraat 102, IJmui den, tel. 02550—10715. De Ring, van 19.30 tot 21.30 uur in de gymzaal van de F. L. Ossendorpschool (in gang Wijk aan Zeeërweg) IJmuiden, bokstraining. Manly Sport, boksles en -training in de gymnastiekzaal van de Moerberg-Comi- téschool aan de Kerkstraat in IJmuiden- West, van 19.30 tot 21.30 uur. Velserbad, Briniostraat 18, IJmuiden: 6.308 uur gemengd zwemmen, 812.15 uur schoolzwemmen, 1213.15 uur ge mengd zwemmen, 13.3016.15 uur school zwemmen, 161516.45 uur zwemlessen, 16.4518 uur gemengd zwemmen, 18 18.30 uur zwemlessen, 18.3022.30 uur zwemver. CSB, 21.5022.50 uur duikers vereniging. WOENSDAG 9 SEPTEMBER De Slof, Raamveld 19 uur: sociëteit. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Ge opend 20.4522 uur. Verenigde openbare bibliotheek, Hen drik Burgerstraat 70 en Amstelstraat 44: volwassenen 1921 uur. DONDERDAG 10 SEPTEMBER Beverwijkse Sportraad. Huize Schey- beeck, Velserweg, 2022 uur: spreekuur. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Ge opend van 716 en 20.1521-30 uur. WOENSDAG 9 SEPTEMBER De Vrijburcht, Vrijburglaan, 20 uur: bloemschikavond. Verenigde openbare bibliotheek, Kerk- weg 45: volwassenen 1921 uur. DONDERDAG 10 SEPTEMBER De Vrijburcht, Vrijburglaan, 11.15 uur: burgemeester H. Nielen opent bloemen tentoonstelling, 1521 uur: bloementen toonstelling. De Zandkraai, Handelstraat, 9.30 en 10.30 uur: bejaardengymnastiek, 19.30 uur: tie nersoos. WOENSDAG 9 SEPTEMBER Ilandenarbeidcentrum, Schulpweg 560. Geopend 1922 uur. DONDERDAG 10 SEPTEMBER Ilandenarbeidcentrum, Schulpweg 560. Geopend 9—12, 14—17 en 19—22 uur. WOENSDAG 9 SEPTEMBER Verenigde openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a. Geopend 1921 uur. Het pamflet was gericht aan de reizi gers van „de Mond-tot-mond-expres" en bogon met waarschuwingen als: „U na dert een petro-chemische vulkaan." „Zet uw ogen en neus wijd open, want het Waterweggebied industrialiseert bij het leven, tégen het leven." De inhoud van het pamflet luidde voorts: „Om de mythe van de werkge legenheid hoog te houden, eist ook Am sterdam een buitenhaven bij Jmuiden. Als we wachten tot de studierapporten over de aanleg van een buitenhaven bij IJmuiden klaar zijn, kunnen we heel mis schien nog wat natuur of leefbaarheid te midden van giftige schoorstenen redden. Als uiteindelijk de kaarten open op ta fel komen te liggen, zal het ons niet ver bazen als de plannen protest zullen uit lokken in sommige kringen Het zou jammer zijn, want juist pro test en tijdverlies werken in de richting die de pró testerenden vrezen: een verdere voorsprong, van de industrie." Voorts wordt in het pamflet betoogd: „Het Aktiecomité Buitenhaven in Velsen wil en kan niet wachten, tot de kaarten eindelijk eens open op tafel worden ge legd, tot alleen maar een studie over de waterbouwkundige en de nautische aspec ten is voltooid. Het Aktiecomité wil nu (voor het te laat is) een studie over de infrastructuur, de economische aspecten, de milieuhygiëne en de recreatie. Daar mee heeft zij een karweitje op te knap pen, dat meestal aan aktie-groepen op buitenparlementair terrein wordt overge laten: te onthullen, manipulaties bekend (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Op de parallelweg bij de afvoerweg van Rijksweg 9 in Velsen- Noord zijn dinsdagmiddag om vijf uur twee auto's met een aanzienlijke vaart op elkaar gebotst. De auto's werden be stuurd, respectievelijk door een 37-jarige huisvrouw en een 28-jarige metaalbewer ker, beiden uit Heemskerk. De huisvrouw zou geen voorrang hebben verleend. De metaalbewerker is met een diepe vlees wond aan de onderkaak naar het Rode Kruis Ziekenhuis gebracht. In zijn auto zat ook een 37-jarige man uit Heems kerk die met inwendige kneuzingen in hetzelfde ziekenhuis moest worden opge nomen. De huisvrouw werd niet gewond. Beide auto's zijn totaal vernield. te maken, achter de feiten zien te komen, vooral die feiten die het daglicht niet kun nen verdragen en die publiceren." Verder werd het onderwijzend perso neel in de expres van IJmond tot Rijn mond in het pamflet aanbevolen: „Zie vandaag wat er gewonnen is op de zee, gewonnen voor havens, tankers, olie, che mie, staal.... Kijk wat er verloren is gegaan aan dui nen, natuur, zuivere lucht, ruimte, recre atie en „Formuleer vandaag voor uzelf en uw leerlingen de „deadline," waar u absoluut niet overheen wil." Na uitspraken als „IJmond geen twee de Rijnmond, Noordzeekanaalgebied geen Waterweggebied en Jvlakte geen Maas vlakte" vestigt het Aktiecomité Buitenha ven de aandacht op de affiches van N'70 met de tekst: „Dag vogels, dag vissen, dag bloemen. Om jullie bekommeren wij ons niet. We hebben het te druk met onze „rijkdom." Wij weten nog niet hoe arm we zonder jullie zijn." (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. In navolging van de in maart in Velsen-Noord gehouden interkerkelijke samenkomst in de paro chiekerk van St. Jozef aan de Wijker- straatweg, zal opnieuw een dergelijke bij eenkomst worden belegd op dinsdagavond 15 september om half acht in hetzelfde kerkgebouw. Deze samenkomst, voorbereid door de Commissie Interkerkelijke Samenwer king in Velsen-Noord, wordt belegd in verband met de Vredesweek, die gehou den wordt van 20 tot en met 27 septem ber en derhalve is bedoeld als ouverture voor de verschillende activiteiten van de Raad van Kerken Beverwijk-Heemskerk. In de commissie Interkerkelijke Sa menwerking zijn vertegenwoordigd de roos-katholieke Kerk, de Nederlands-her- vormde en de Gereformeerde Kerk van Velsen-Noond, die deze samenkomst heb ben belegd als bijdrage tot de gedachte de mensen een beter begrip voor elkaar bij te brengen. Onder het thema „vrede" zullen in deze samenkomst spreken pas toor B. J. van der Spek, ds. A. J. van der Linden en ds. A. C. van Nood. Naast samenzang zal deze vrededienst ook wor den opgeluisterd met koorzang. ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Over de hoofden van de leden heen vechten momenteel twee invalideverenigingen een grimmige strijd om de erkenning uit Voorlopig heeft de ene vereniging op punten gewonnen en dat is een klap in het gezicht van de an dere, die de eerste was in de IJmond en juist deze maand in weinig rooskleurige omstandigheden zijn één-jarige bestaan viert. De invalidenvereniging DOS ontstond vorig jaar september op initiatief van het echtpaar Schlahmilch, dat zelf in valide poogde wat zonneschijn te bren gen in het leven van lotgenoten. De ver eniging werd een succes doordat nu aan een vergeten groep minstens één keer in de week een gezellige middag kon wor- en geboden in het clubgebouw De Vlucht heuvel aan de Maerten van Heemskerk straat. Tientallen invaliden wisten, vaak met hulp van het Rode Kruis of van par ticulieren, de weg naar De Vluchtheuvel te vinden. Van lieverlede groeiden echter de te genstellingen in het bestuur, die zich uit ten in meningsverschillen over diverse verenigingszaken tussen de heren H. J. J. Schlamilch, voorzitter, en W. D Klaver uit Heemskerk, secretaris. De laatste be gon kortgeleden een eigen vereniging met de naam ,Op hoop van zegen", die gevestigd werd in het vrijetijdscentrum De Slof aan het Raamveld. Hij slaagde er in een groot aantal le den mee te krijgen en daarmee tevens ADVERTENTIE heel wat donateurs, onder wie veel fa milieleden en kennissen van invaliden. DOS beschuldigt de vereniging ervan een groot deel van de donatiegelden onrecht matig te hebben geïnd, maar „Op hoop van zegen" wijst dit verontwaardigd van de hand. Tegen de donateurs had men duidelijk gezegd hoe de vork in de steel zat. Zij zijn uit eigen vrije wil mee over gegaan naar de nieuwe club. Een ander punt is de aansluiting bij de Nederlandse Algemene Invalidenbond, waarvan het hoofdbestuur zetelt in Haar lem. De heer Klaver heeft hier zijn ver eniging laten registreren. Toen de heer Schlahmilch kwam, werd hem te ver staan gegeven, dat er maar één vereni ging per gemeente wordt geaccepteerd. Het lot wil dus dat de vereniging die het eerst werd opgericht, niet door de landelijke organisatie wordt erkend on der het motto „wie het eerst komt, het eerst maalt". DOS, dat de andere vereniging het be staan best gunt zegt dat de mensen van „Op hoop van zegen" overal vertellen dat DOS niet meer bestaat en dat „Op hoop van zegen" ervoor in de plaats is ge komen. Deze vereniging ontkent echter ten stelligste, dat deze bewering ooit is gedaan. Er zou nog veel meer te verteilen zijn, onder meer over bedreigingen die geuit zouden zijn, maar alles is zo oncontro leerbaar, dat het alleen maar voedsel zou zijn voor nieuwe strijd. Niet minder dan twee leden van de gemeenteraad hebben gepoogd te bemiddelen, mevrouw M. E. Schmohl-Heijnes en de heer C. Berghuis Mevrouw Schmohl heeft DOS van het be gin af met raad en daad ter zijde ge staan en doet dat nu nog, zonder overi gens partij te kiezen De heer Berghuis, beheerder van De Slof en als zodanig min of meer automatisch technisch adviseur van „Op hoop van zegen", is nog steeds donateur van DOS. De twee raadsleden zijn er niet in geslaagd de partijen tot elkaar te brengen en hebben tenslotte geadviseerd om maar uit elkaar te gaan. Dit advies is opgevolgd, maar het be tekent niet dat de moeilijkheden ook uit de weg zijn geruimd Er is een onver kwikkelijke situatie ontstaan die de ge moederen voortdurend in beweging houdt De leden hebben ook partij gekozen. Het zijn er aan DOS zijde ongeveer vijftien, terwijl de nieuwe vereniging ai zo'n tach tig leden telt. - - - y' A 'V yf' 9 s De heer Stol deed dit met zijn echt genote, die hij als Maartje de Niet op de dansvloer had leren kennen en de animo voor hun lessen is vooral de eerste jaren waarlijk enorm geweest. Omdat het echtpaar toen nog een ei gen school ontbrak, moesten hiervoor zalen in „Thalia,"^ „Flora" en „De Griffioen" worden afgehuurd, op wel ke avonden driehonderd danslustige leerlingen allerminst tot de uitzonde ringen behoorde. Zo herinnert de heer Stol zich nog glimlachend dat er bijvoorbeeld op de eivolle dansvloer van „Flora" geen en kele ruimte meer voor demonstraties was overgebleven, zodat hij gedwon gen was zich met zijn vrouw naar een hoger geleden galerijtje te begeven. In de zaal volgden de leerlingen deze in structies dan met opgeheven hoofd en gerekte hals, om de lessen vervolgens straatsgewijze in praktijk te brengen. De heer Stol riep dan bijvoorbeeld „Nu de Sparrenstraat" en „Nu de Eiken straat." Voor alle cursisten tegelijk was er immers niet voldoende plaats. Op deze manier betekende het voor de heer en mevrouw Stol een belang rijke vooruitgang, toen zij betrekke lijk kort daarna een ruim pand aan de Julianakade geheel als dansschool konden inrichten, welk gebouw zij sindsdien niet meer hebben verlaten. Hier hebben sindsdien duizenden IJ- muidenaren dansles gehad. („Ik zou een kleine stad met mijn leerlingen kunnen vullen," meent de heer Stol). Niet alleen de jongeren, maar ook zij die de vijf kruisjes al zijn genaderd, ondergaan nog altijd de grote bekoring van de dansvloer. Vandaar dat de zo genoemde „clubs voor gehuwden" steeds behoorlijk zijn bezet. De heer en mevrouw Stol hebben hun leerlingen altijd gedegen opgeleid, met als gevolg dat verscheidene danskam- pioenen van hun school afkomstig zijn. Evenals verleden jaar zal zaterdag 26 september in Velsen-Zuid weer een jaarmarkt worden gehouden, ten bate van het bouw- en restauratiefonds van de historische Engelmunduskerk. De attracties bestaan uit ongeveer dertig kramen met verscheidene artikelen, enige kunstenaarsstands, het rad van avontuur, een grabbelton er. de beken de poppenkast van de Amsterdamse Dam. Voort zullen experts van de Alk- maarse kaasmarkt hun produkten te koop aanbieden in West-Friese kleder dracht. De officiële opening van de jaar markt vindt plaats om 9 30 uur, ge volgd door de traditionele pinkenvei- ling. Zoals bijvoorbeeld omstreeks 1950 in Zandvoort, waar de zes eerste plaat sen door „Stollenaren" worden bezet. Hiervoor hadden alle deelnemers uit IJmuiden zich als een vrolijk gezel schap per rijwiel naar de badplaats begeven. „Ja, van de beat hebben wij in het begin zeker wel enige last gehad," ant woord de heer Stol op een desbetref fende vraag. „Maar ik geloof dat het einde van deze periode toch alweer is ingeluid. Wij kunnen dit merken bij de aanmeldingen van leerlingen voor het nieuwe seizoen, waaronder z ich vele twintig jarigen bevinden. Dit zijn de jongelui die zich tot dusver uitsluitend op de beat hebben toegelegd en door wie de onbekendheid met de ball-room dansen thans toch als een gemis wordt gevoeld." Zij hebben dan nog al het een en an der in te halen, want het lesprogram ma bestaat nu uit Engelse wals, fox trot, tango, de onverwoestbare Weense wals en de Zuidamerikaanse dansen als rumba, zamba, cha-cha-cha èn pas- so doble. Bij dit alles is het opmer kelijk dat er ook nog steeds belang stelling bestaat voor oude dansen, zo als de veleta en de kruispolka. Onder deze leerlingen bevinden zich nog Ton- Heemskerk kan zichzelf feliciteren met de recreatiebaan of -strook, waar van nu een klein gedeelte klaar is. Over enkele jaren slingert deze gordel, vol mogelijkheden voor een plezierige vrijetijdsbesteding zich door de hele gemeente. Zij die er toevallig langs wonen hebben behalve die mogelijk heden ook nog een vrij uitzicht op veel groen. Door anderen wordt dat niet hele maal toevallig ervaren. Dat is geble ken in de voorlaatste raadsvergade ring, toen de heer H J. Boeree (K.V.P) zonder duidelijke aanleiding de gele genheid aangreep om in het openbaar op te. merken dat hij tevoren niets wist van deze recreatiebaan, toen hij aan de Cornelis Geelvinckstraat ging wonen. Kennelijk verdenkt een van de burgers hem ervan, dat hij speciaal die plaats heeft uitgezocht, omdat hij als raadslid op de hoogte was van die plannen. Er klonk ergernis door in de stem van de heer Boeree en terecht, want de plannen voor de recreatiebaan staan nog niet zo heel lang vast. Aanvanke lijk is het grootste deel van de strook vrijgehouden voor de aansluiting op de Coentunnelweg Dit plan is hele maal veranderd en toen is er gespeeld met de gedachte om hier flats te bou wen. Langzamerhand groeide echter het idee van de recreatiegordel. Zelfs als raadslid kon de heer Boeree het dus niet tevoren geweten lebben. Zijn verklaring werd helemaai geloofwaar dig, toen de heer D. Fopma van de oppositie (Pvd.A.) later opmerkte, dat er louter toevallig zeven raadsle den vanuit hun huis uitkijken op de strook. Nou, en als de oppositie dat zegt De leerlingen van dansschool Stol tij dens de kampioenswedstrijden van Noord-Holland in 1950. Hierbij bevond zich ook het winnende paar: Bep Zwart en A. de Rooy. Geheel links in rok de heer John Stgl, met voor hem zijn echtgenote. ny Smit en Leo Paap, die thans ook een beroepsopleiding volgens, omdat zij als opvolgers van de heer en me vrouw Stol zijn bestemd. Maar eerst zal het zilveren jubileum van de dansschool nog op een gepast- feestelijke manier worden gevierd, vermoedelijk medio januari. De heer en mevrouw Stol houden zich al druk met de voorbereidingen bezig. Zoals in ons blad van dinsdag reeds werd meegedeeld zal de heer J. Bergsma, hoofdonderwijzer van de christelijk lagere „Emmaschool" in IJmuiden deze taak woensdag 30 sep tember na een veertigjarig dienstver band beëindigen. In verband met dit afscheid heeft een aantal oudleerlin gen het initiatief genomen geld in te zamelen, teneinde de heer Bergsma straks een passend geschenk te kun nen aanbieden Ouders en oud-leerlingen die op de ze wijze uitdrukking willen geven aan hun dank en waardering voor het werk van de heer Bergsma, wordt verzocht een bijdrage te storten op giro 504188 van de Coöp Raiffeisenbank, bijkan toor Driehuis, onder verme'ding num mer 3735-83605 van de Vereniging van Oud-leerlingen, P.C. Hooftlaan 81, Drie huis. Ook bestaat de mogelijkheid gif ten persoonlijk te komen afdragen bij de heren C. van Haga, P.C. Hooftlaan 81, Driehuis en L Schaap, Ooster duinweg 27, IJmuiden-Oost Enkele leden van de gereformeerde, de hervormde en de christelijk gere formeerde kerk in IJmuiden hebben onlangs een comité opgericht, dat voor de komende wintermaanden een aan tal bijeenkomsten zal organiseren, waar op door bekende sprekers van deze drie kerken actuele onderwerpen zullen worden behandeld, bezien vanuit de Heilige Schrift Drie sprekers: prof. dr. W. H. Velema uit Apeldoorn, ds. A. Vroegindewey uit Veenendaal en prof. dr. ir. H van Riessen uit Aer- denhout hebben reeds toegezegd een avond voor een dergelijke causerie in IJmuiden te zullen reserveren. Aldus wordt vrijdag 9 oktober de eerste lezing gehouden door prof. Ve lema, vrijdag 27 november gevolgd door ds. Vroegindewey, vaarvan de te behandelen onderwerpen nog nader bekend worden gemaakt. Er zal voorts gelegenheid bestaan tot het stellen van vragen. Eventuele positieve suggesties met namen van sprekers en onderwerpen worden nog gaarnt schriftelijk ont vangen door de leden van het comi té: Jur. Visser (gereformeerd) Lariks straat 14: P Zwart (hervormd) Ken nemerlaan 218 en Ab Schaap (chris telijk gereformeerd) Dirk Hartogstraat 58, allen in IJmuiden.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7