Cartografen zijn voortdurend op pad NIEUWE ROUTEKAARTEN ZIJN SOMS BIJ VERSCHIJNING AL VEROUDERD 111 VEN brug groothandelcentrum Schimmert wil geen Spaanse arbeiders 7-ïED m ideale inkoopmethode voor winkeliers en grootverbruikers Protest-kippen cadeau Bok op bezoek R.-k. Vrouwengilde in Maastricht tegen sexboetieks Het kan verkeren GOED DAT ER POLITIE IS. 7 8 V OENSDAG 9 SEPTEMBER 1970 I IgHi IÉ (Van onze correspondent) DEN HAAG Twee ANWB-carto- grafen gaan gemiddeld twee dagen per week op pad om nieuwe gegevens te verzamelen voor de herziening van de auto-, toeristen- en waterkaarten. De drie autokaarten worden eens per jaar gecorrigeerd en herdrukt, de dertien toeristenkaarten één keer in de twee jaar. De achttien waterkaar ten worden eens in de drie jaar her zien. Tussendoor worden op de carto grafische dienst van de ANWB geheel nieuwe kaarten ontworpen en uitge geven. Een tweetal watercartografen stelt met een meetlat de diepte van een stadsgracht vast. Telkens correcties De chef van de cartografen, de heer Bos, bezig met het controle ren van een water-routekaart. voedingsmiddelen, delicatessen, comestibles, dranken, non foods, diepvriesartikelen. - alles voor winkel en grootkeuken. - kopen naar behoefte - direct meenemen. - allerlaagste kwantumprijs. - altijd verse produkten. - demonstraties nieuwe artikelen. Haarlem, J. v. Krimpenweg 1 Tel. 31 93 19 Beverwijk, Parallelweg 61 Tel. 2 50 47 Dat slaat maar raak! Ik was gewoon op weg naar een bespreking toen ik opeens in die rel terecht kwam. Nou, ik ben vijftig en bepaald niet wat je noemt een hip type, dus het is wel duidelijk dat ik met dat hele gedoe niets te maken had, maar toch schreeuwde een agent, dat ik moest wègwezen. Jawel, ik ga daar hollen, dacht ik, maar meteen zat ik verward in een kluwen vechtende kna pen en vóór ik me uit de voeten had kunnen maken had ik al een haal te pakken. Zó 'n buil -beulen zijn hetl Die kraamverpleegster belde om half vijf. Dokter, zei ze, het gaat harder dan ik dacht. Kimt u een beetje haast maken? Ik in de auto - maar in de Koningstraat zaten ze op de tramrails en op de rijweg, een hoop politie en een hoop van die hippe vo gels - en ik sta daar en ik zeg tegen zo'n politieman: hoe móet dat nou? Ik ben op weg naar een bevalling. Hij geeft niet direct antwoord, ik werd opeens wit-heet en ik zeg: waarom rèmmen jullie ze d'r niet af? Hij zegt: dokter, als het even kan doen wij dat Anders. Hij gaat naar zo'ntroepje toe, hij wijst op mijn auto, daar zit een aesculaapje op en hij zegt: „He ren", ja, dat zei hij, „Heren, in die auto zit een dokter en die is met spoed op weg naar een bevalling. Wilt u effe opstaan en hem dóórlaten?" Dat deden ze metéén, ze liepen zelfs nog voor mij uit naar het volgende troepje om mij toch maar voor al niets in de weg te leggen. Ik was op tijd - terwijl ik dat kleverige mannetje aanvatte dacht ik: V;<v Als we in het weekeinde of in de va kantie op pad gaan is een goede kaart haast onmisbaar. Om er zeker van te zijn dat wij op de goede weg zijn. Onder weg gljjdt onze vinger langs autowegen, rivieren, heuvels, vertrouwd land of on bekende gebieden Maar de kaart wordt vuil, verslijt, scheurt, veroudert. Er komt een nieuwe voor in de plaats die nog be ter is. Dezelfde dag kan die gloednieuwe kaart al onvolledig zijn, want ergens wordt een nieuwe weg geopend en die staat er nog niet op Kaarten, in het bijzonder autokaarten zijn gemeengoed geworden. Van auto kaarten, toeristen- en waterkaarten zijn na de oorlog alleen al bij de ANWB twee miljoen stuks de deur uitgegaan. Maar kaarten verouderen tegenwoordig zeer snel. De chef van de cartografische dienst van de ANWB. de heer M. A. G. Bos, zegt: „Na één of twee jaar moeten we er al duizend correcties op aanbren gen. Soms zit ie in de grootste moeilijk heden. In maart bijvoorbeeld hebben we de waterkaart van de Randmeren op nieuw uitgegeven Een maand geleden heeft Rijkswaterstaat de betonning plot seling geheel gewijzigd. De nummers kloppen niet meer met die op de kaart. Als je met die kaart met je boot in de mist vaart, ga je ook werkelijk de mist in. Een waterkaart moet tot in de punt jes juist zijn anders kan hij gevaar op leveren voor de gebruikers. We moeten nu een nieuwe kaart van de Randme ren maken. Duizenden exemplaren kun nen we weggooien". Een cartograaf kent Nederland tot in alle uithoeken. „Als wij een oriëntatie- rit gaan maken nemen we een kaart mee om aantekeningen te maken. In de eerste plaats moet je zeer goed kunnen kaartlezen, maar tegelijkertijd oog op de weg houden. Er mag je niets ontgaan. Er komen steeds veel nieuwe dingen bij, maar er verdwijnen er ook veel. Ontdek je bepaalde veranderingen en vergt het teveel tijd om daar uitgebreid aanteke ning van te maken dan praat je die in op een bandrecorder. Terug op kantoor worden de gegevens uitgewerkt op cor rectiemodellen. Deze kaarten gaan naar de tekenkamer waar vijftien tekenaars drie a vier maanden bezig zijn met het uitvoeren van de correcties. Behalve over de eigen gegevens beschikt de car tografische dienst ook over inlichtingen van de afdeling Bewegwijzering ANWB, de Provinciale Waterstaat, de Rijkswa terstaat, de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten en d. Nederlandse Spoorwegen. Voorbereidingen voor een nieuwe toeristenkaart beginnen acht maanden voordat kan worden herdrukt. Is een toeristenkaart herzien, dan wordt een deel van de correcties ook bij gemerkt op de autokaart De cartografen maken gebruik van auto's, boten en soms van vliegtuigen. De tijd dat de heer Bos op een fiets de rij wielpaden in de gehele Noord-Brabantse oosthoek in kaart moest brengen, is voor bij. Hij zegt: „Ik was toen bij de afde ling Bewegwijzering. Ik stapte 's maan dagmorgens op m'n fiets en kwam vrij dagsavonds pas thuis. In zes maanden tijd had ik de hele Brabantse Oosthoek verkend. Nu is het aanta. fietspaden in Nederland langs zandwegen en weiden voor de helft verminderd". Kaarten maken is niet aan een be paald seizoen gebonden. Ook 's winters trekt men er op uit om nieuwe gegevens te verzamelen, want de kaarten moeten op tijd klaar zijn. Bovendien komen er steeds meer nieuwe kaarten bij. Zo neemt de belangstelling voor wandelkaar- ten toe. Totaal heeft de ANWB vijfen twintig verschillende wandelroutes uitge geven langs toeristisch aantrekkelijke we gen. Ook de kaarten van toeristische rondritten blijken zeer in trek te zijn. Door de toenemende belangstelling voor de watersport moet ook het aantal waterkaarten groter worden. De ANWB cartografische dienst is bezig met een nieuwe waterkaart van de kop van Noord- Holland. Het plan is ook van Groningen een waterkaart te maken, omdat deze provincie als watersportgebied in op mars is. Waterkaarten. misschien nog meer dan auto- en toeristenkaarten, moeten feil loos zijn. Zou bijvoorbeeld een dieptecij- fer op de kaart verkeerd staan aange geven, dan kan dat levensgevaarlijke ge volgen hebben voor de watersporter. Voor het herzien worden naast de eigen ver kenning ook inlichtingen verkregen van waterstaatsdiensten en gemeentebestu ren. Bovendien geven ANWB-watercon- suls alle wijzigingen door die zich in hun gebied hebben voorgedaan. Ook onder houdt de watercartograaf contact met de watersportverenigingen. Waterkaarten zien er heel anders uit dan auto- of wandelkaarten. Grote paar se en gele vlakken betekenen voor de watersporter: Niet of beperkt toegan kelijk. Blauw op de kaart wil zeggen dat de watertoerist daar vrije toegang heeft. Een dag met de watercartograaf mee op oriëntatietocht voor de herzie ning van een kaart, leert dat de beste schipper kan falen wanneer hij de aan wijzingen op de kaart niet nauwkeurig opvolgt. ADVERTENTIE geen toegang voor particulieren. SCHIMMERT. Een actiecomité in de Limburgse gemeente Schimmert, dat zich „Actiecomité der gezamenlijk buurt verenigingen voor betere huisvesting gast arbeiders" noemt, heeft aan de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk, aan de Spaanse ambassadeur, Gedeputeerde Staten van Limburg en de directies van verscheidene Limburgse in dustrieën een nota gezonden naar aan leiding van de huisvesting van 310 Spaan se arbeiders in het voormalige zuster klooster „Op de Bies". Deze arbeiders zullen bij de DAF-fabrieken gaan wer ken. Volgens het Schimmertse comité is het sociaal onverantwoord om zo'n gro te groep mannen midden in een goed deels nog agrarische en besloten dorps gemeenschap te plaatsen. De dorpsge meenschap Schimmert en het klooster bieden naar de mening van het comité te weinig opvangmogelijkheden. Leefkli maat en leefpatroon van het dorp zijn on geschikt om een uitbreiding met vijftig percent meer volwassenen mannen toe te staan. Het gaat volgens het comité niet om discriminatie, maar in de eerste plaats om het belang van de Spaanse ar beiders zelf. BARNEVELD. Op dinsdag 29 sep tember zullen op verschillende plaatsen in Den Haag levende kippen en verse eieren worden uitgedeeld. Dit is een on derdeel van de protestdemonstratie, die op die dag in de residentie wordt gehou den door de Nederlandse Vereniging van Legpluimveehouders (NVL). De vereni ging wil door deze actie de aandacht vestigen op de situatie, waarin de Ne derlandse pluimveehouderij, met name wat betreft de eierprijzen, verkeert. AMSTERDAM. De bewoonster van een eerste-etagewoning aan de Burge meester Van Leeuwenlaan in Amsterdam- West kreeg de schrik van haar leven toen zij in de vroege ochtend haar huisdeur opende. Er stormde namelijk een bok naar binnen. De bok begon met veel smaak aan het huisraad te knabbelen en richtte daar voor aanzienlijke vernielingen aan in de woonkamer, de slaapkamer en in de keu ken. Met veel moeite kon de heer des hui zes het dier tenslotte overmeesteren. Hij bracht de ongewenste gast naar een tuin aan de Louwesweg, hetgeen een wande ling betekende van enige kilometers. De bok bleek echter in de Van Leeu wenlaan niet ver van huis te zijn. Zijn baas woont op de vlak bij gelegen Struickenkade bij de Haarlemmerweg. Waarschijnlijk zal hem de rekening ge presenteerd worden van hetgeen de bok bij zijn ongewenst bezoek heeft bescha digd. MAASTRICHT Het Katholieke Vrou wengilde in Maastricht wil dat de sex boetieks in de Limburgse hoofdstad wor den gesloten. In een brief aan het ge meentebestuur, de politie en aan de of ficier van Justitie in Maastricht, alsme de aan de ministeriële commissie tot ad vies van de zedelijkheidswetgeving in Den Haag, zegt het bestuur van het Ka tholiek Vrouwengilde: „Wij vragen met de meeste aandrang paal en perk te stel len aan deze golf van pornografie in het belang van de opgroeiende jeugd. Als het niet mogelijk is de sexboetieks te slui ten, dan vragen wij met klem een ver bod om sexlektuur en sexartikelen in het openbaar uit te stallen". ADVERTENTIE Vorige week... Van-de-week

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 9