Wéér was de Coolsingel van Feijenoord x In totaal 429 gijzelaars PALESTIJNEN VERLENGEN ULTIMATUM Nationale staking in de bouw verwacht Kabinet wil loonstop voor drie maanden Gasbel onder Emmen ontdekt Méér werkers in Rotterdam Israel krijgt weer achttien Phantoms hamburger biefstuk Toenemende acties om de vierhonderd gulden Grootwinkelbedrijf wil minimumloon doorberekenen Zware stookolie opnieuw duurder Een goed stuk vlees hoort erbij AGENDA pagina 17 Verder in de krant HET WEER lekker eten tips 60e JAARGANG NUMMER 261 DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 15,55 per kwartaal, 17,20 franco per post, 1,23 per week. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Loog, onderdirecteur Afkeuring Enkele buien Pendelaars dreigen ontslag te nemen Autobedrijf KONING N.V. Het woord is aan Amerikanen willen het machtsevenwicht bewaren Canada verbiedt DDT Modieuze gouden oorknoppen. Een kunstig dubbel vlechtwerk met cultivé oesterparel 99,-. Den Haag-Lange Poten 9-11 Hoofdredactie: Jos. L. Lodewjjks E. Koning IJmuider Courant ROTTERDAM. Met een cup be gon hij iets voortijdig en met een cup eindigt hij: de lange, gekke zomer van Rotterdam. Woensdagavond 9 september; tweemaal is het feest ge vierd dat hoort bij het binnenhalen van 's werelds duurste voetbalbekers voor clubteams. Identieke feesten. Toen Feijenoord-voorzitter Guus Cou- wenberg zich ver na middenacht af wendde van het venster, dat in de burgerzaal van het Rotterdamse stad huis uitzicht bood op de deinende me nigte op de Coolsingel, zei hij: „Het was weer meer dan indrukwekkend, maar je begint er al een beetje aan te wennen." Wéér hadden de Coolsingel en het stadhuisplein het aanzicht van het Ro meinse St. Pietersplein tijdens de drukste der pauselijke audiëntiedagen. Het was zwart van de mensen vele tienduizenden waren het er. Ze ston den op elkaar gepakt en de waaghal zen waren er bovenuit geklommen, de lichtmasten en andere ijzeren bouw sels die ter gelegenheid van de mani festatie Communicatie '70 tijdelijk op de Coolsingel staan, nodigden wéér uit tot halsbrekende toeren. Zingend, de complete, zich steeds uitbreidende Feijenoord-liederentafel afwerkend, wachtte men op de helden. Eddie Treytel was er het eerst. Hij was vooruit gereisd en moest van bur gemeester Thomassen direct door naar het bordes. „Eddy, Eddy, Eddy Eén schreeuw was het, één loei, een eindeloze. Eddy ging weer naar binnen, de burgerzaal in. Daar riep toen opeens de burgemeester: „Dames en heren, maak een erewacht, ze komen d'r aan." Een klaterend applaus, de eerste maten van „Hand in handzeer plechtig klinkend omdat ze uit het stadhuisorgel kwamen, en daar waren ze: voorop hoe kon het anders Joop van Daele. Mèt cup. Men trad naar buiten en op dat mo ment werd de menigte als een wilde zee: golvend, brullend. Het duurde lang en steeds opnieuw laaide het ge weld op als de cup omhoog geheven werd. Iedere speler deed dat op zijn beurt. In de menigte gingen politieagenten, gesierd met Feijenoord-rozetten, op de schouder ook al een herhaling van wat er die dag in mei gebeurde. Ook knapten vlaggemasten af en zakte men door daken van paviljoentjes. In het stadhuis zei de organisator van het Rotterdamse zomerfeest, dat Commu nicatie '70 heet: „Als ik het goed be kijk, hoef ik na afloop van onze mani festatie niets meer af te breken. Dat is al gebeurd. Ik schat de schade op vijftigduizend gulden." De Rotterdamse burgemeester kon digde aan, dat Feijenoord van de ge meente een geschenk krijgt: een kunst werk dat ergens in de buurt van het stadion komt en aan de twee cup overwinningen zal herinneren. Een cadeau voor de individuele spelers was er dit keer niet. „Ze hebben alles al" verklaarde de burgemeester. Ook Feijenoord-voorzitter Couwen- berg sprak nog even. „We zijn vrese lijk blij met het resultaat van van avond", zei hij, „maar we zijn erg bedroefd over de wedstrijd. Dit had met voetbal niks te maken. Rond één uur werden de Feijenoord- spelers, stuk voor stuk, langs onopval lende achterdeuren naar de auto's ge leid die hen naar huis brachten. „Het is morgen e en doodgewone werkdag", had burgemeester Thomas sen gezegd, „We maken het daarom niet te laat." Hij keek erbij alsof hij hoopte dat de Feijenoord-overwinning ook voor de havenstaking een omme keer te weeg zou brengen. Koningin Juliana woonde de wed strijd bij. Hier is zij in gesprek met de maker van het „gouden" doelpunt, Joop van Daele. Een juichende aanvoerder Rinus Israel met de felbegeerde beker. uuwnnnnnnnnnnnniwinnfwnnnnnnnnfinnnnnnnnnnnnnnnnrM"'M"M"aM"M,aM"*","a,'Ba,',,,">M,,B,,',,*MBMM*,M,,,*M""Ma*,aM"*,,'M,a,a"' BEIROET, (Reuter AP en AFP). De Palestijnse guerrilla's die in Jor danië drie vliegtuigen met passagiers en bemanning vasthouden hebben hun ultimatum met 72 uur verlengd. Ze dreigen de toestellen met alle mensen aan boord op te blazen als hun eis niet wordt ingewilligd. Die eis luidt: vrijlating van alle in West- Europa gevangengehouden guerrilla strijders. Het ultimatum loopt nu af om drie uur 's nachts Westeuropese tijd. Op het „revolutionaire vliegveld" in de Jordaanse woestijn zitten op het ogenblik 302 passagiers en bemanningsleden vast. Aan boord van het gisteren gekaapte Britse toestel van de BOAC zaten in to taal 117 mensen. Bovendien hebben de Arabische guerrilla's nog 127 passagiers vrouwen en kinderen overgebracht naar de Jordaanse hoofdstad Amman. Ook zij zijn gijzelaars. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, op verzoek van de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië bijeengekomen, heeft gisteravond unaniem opgeroepen tot onmiddellijke vrijlating van alle gij zelaars. In deze resolutie wordt ook de vrijlating verlangd van personen die als gevolg van „ander ingrijpen in het inter nationale verkeer" vastzitten, een ver wijzing naar de twee Algerijnen die in Is rael gevangen worden gehouden. Het Russische persbureau Tass heeft gisteravond voor de eerste maal melding gemaakt van de kaperijen. Gezien het feit dat Tass een afkeuring van het Egypti sche dagblad „El Akbar"citeert zien de waarnemers in Moskou hierin een „voor zichtige afkeuring" van de Palestijnse vliegtuigkaperi j en. De regeringen van Groot-Brittannië, de Verenigde Staten, Zwitserland en West- Duitsland trachten inmiddels de Pales tijnse commando's op alle mogelijke wij zen te bewegen alle gijzelaars vrij te la ten. De vertegenwoordiger van het Interna- (Van onze redactie economie) TJTRECHT. De «taking in de bouw om de 400 gulden uitkering ineens breidt Uit het binnenland2, 15 Buitenlands nieuws 3, 15 Van Dag tot Dag 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, 9 Kunst11, 13 Films 11 Radio en tv13 W eerrapporten 17 Feuilleton 17 Beeldverhalen 17 Economisch nieuws19 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Sport 21, 23 Luidsprekers 18 Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.1. tot vrij dagavond Opklaringen, maar ook enkele buien. Matige, aan de kust tijde lijk krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. zich uit. Volgens de heer A. Buys van de Algemene Nederlandse Bouw-bedrijfs- bond in Amsterdam za' morgen mogelijk het werk op alle d uwwerken stilliggen Gisteren werd gestaakt >n Zaandam (hoofdkantoor Albert Heijn), Wormer- veer (straalverbindingstoren PTT), Apel doorn (Nedam aannemingsbedrijf Nij- huis), Hilversum (NOS-studio) en Utrecht (universiteitscentrum ..De Uithof"). Daar kwamen volgens de heer Buys vanmorgen in ieder geval bouwprojecten bij in Apeldoorn. Zwolle er> Deventer. Het aantal bouwvakkers dat het werk heeft ingeruild voor discussies en sta- kingsakties loopt volgens hem in ieder geval in de tienduizenden. Ook bij de Nederlandse AKZO-bedrij ven en in de bouw neemt het verzet te gen het weigeren van de 400 gulden ex tra uitkering nog toe Achthonderd werk nemers van Ketiens zwavelzuurfabrieken in Amsterdam zouden vanmiddag om drie uur voor 24 uur in staking gaan. Ze willen deze aktie wekelijks herhalen totdat hun eis van 400 gulden ineens is ingewilligd. Bij de AKZO Steenbergen houden 400 man een zitstaking en het AKZO bedrijf in Breda ligt vrijwel stil Vertegenwoordigers van de vakbonden hebben met de AKZO werknemers bij ENKA in Emmercompascuum en in Em- men, bedrijven die al staakten, overleg gepleegd over de stand van zaken. De raad van bestuur van AKZO is niet be reid voor de bedrijven verder te gaan dan een gratificatie van 200 gulden. Bij Daalderop in Tiel waren 1 100 man in staking gegaan om de 400 gulden af te dwingen, waarop dt directie de toe zegging deed dat deze uitkering er in vier maandelijkse etappes zal komen. Gisteren hebben zich grote groepen nieuwe gegadigden voor de 40C gulden extra uitkering aangediend. De journalis ten vragen 400 gulden omdat zij niet wil len achterraken bij het overig personeel in de dagbladen, de nieuwsbladen en tijdschriftenbedrijven. De meubel- en de houtindustrie heeft de extra uitkering voor 50.000 mensen gevraagd en ook de klein-metaa.' wil zo spoedig mogelijk een gesprek met de federatie van werkgevers en de Bovag ovhr de 400 gulden Bij Unilever is tot heden de uitkering van 400 gulden geweigerd. Maandag zal daarover opnieuw worden overlegd met de vakbonden. De vakbeweging zal zo spoedig mogelijk ook besprekingen hou den met Shell en het chermsch bedrijf Hoechst in Vlissingen over de 400 gulden. De indruk bestaat dat ook Shell het maximale bedrag zal weigeren. In een brief aan de Tweede Kamei heeft premier De Jong meegedeeld dat deze week nog een nota van minister Roolvink van de Kamer zai worden ge stuurd over de onrust die is ontstaan op het gebied van de ionen. (Zie verder pagina 19) (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het kabinet-De Jong zal naar men in Oen Haag verwacht op korte termijn een loonpauze van drie maanden afkon digen. Zoals gemeld zal deze „loon- bevriezing" begin komend jaar moe ten ingaan. Hoewel toepassing van artikel 10 van Roolvinks omstreden loonwet politiek moeilijk haalbaar wordt geoordeeld, zou het kabinet tóch tot deze maatregel heb ben besloten om een krachtige loonexplo sie te voorkomen Vooral nu de uitkering van 400 gulden het karakter van een algemene loonronde gaat krijgen, ziet het er naar uit dat de loonontwikkeling komend jaar volledig uit de hand zal lopen, ook al omdat er geen centraal loonoverleg is. Het staat wel vast, dat een dergelijke maatregel van het kabinet zal leiden tot grote politieke beroering. De vakbewe ging is gekant tegen een loonpauze. NVV-voorzitter Kloos heeft enkele dagen geleden nog verklaard dat er geen reden is voor de regering om in de lonen in te grijpen. (Van onze redactie economie) HAARLEM/DEN HAAG. In de ko mende weken zal minister Nelissen met het grootwinkelbedrijf gaan praten over de doorbreknig van de kostenstijgingen in de prijzen. Het grootwinkelbedrijf heeft er op aangedrongen de consequenties van de nieuwe wet op het minimimloon te kunnen doorberekenen. Minister Ne lissen heeft nu aan het grootwinkelbe drijf gedetailleerde gegevens gevraagd om te kunnen nagaan om welk prijsef- fect het bij die doorberekening moet gaan. De werkgevers in het grootwinkelbe drijf voelen niets voor een soepeler han teren van de dispensatieregeling, die mi nister Nelissen bij de behandeling van de wet op het minimumloon in de Twee de Kamer al heeft aangëkondigd. Dat zou hun positie op de arbeidsmarkt ver slechteren. De minister hield toen de mo gelijkheid open voor bedrijven die zich door de verlaging van de wettelijke leef tijd voor het minimumloon voor ernsti ge kostenstijgingen gesteld zien onthef fing te geven. In het grootwinkelbedrijf wordt het las- tenverzwarend effect van de minimum loonwet en de leeftijdsverlaging op twee tot drie percent geschat. (Zie verder pagina 19). (Van onze correspondent) GRONINGEN. De directeui van de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM), ir. J. M P. Bongaerts, heeft mee gedeeld dat er ondei de gemeente Em men een gasbel zit van ongeveer 20 mil jard kubieke meter. Volgens hem is het de bedoeling dit gas dat mindei schoon is dan dat uit Slochteren, regelrecht aan West-Duitsland te verkopen. tionale Rode Kruis, André Rochat, on derhandelt met het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina. Hij heeft van zijn besprekingen met de Palestijnen nog geen verslag uitgebracht. De Palestijnse verzetsbeweging houdt vast aan de ge noemde eisen. Bovendien willen zij dat de Arabische guerrillastrijders in Israel worden vrijgelaten. (Zie verder pagina 3) (Van onze correspondent) ROTTERDAM. In de haven werd vandaag bij meer bedrijven en door gro tere aantallen mensen gewerkt dan giste ren. Niettemin Is er een flinke groep die het werk niet wil hervatten en kenne lijk eensgezind achter een eis van 37,50 bruto meer in de week en doorbetaling van de gestaakte dagen staat. Bij de Scheepvaart Vereeniging Zuid was men vanochtend optimistischer dan de voorgaande dagen. Gesproken werd van een „gunstige ontwikkeling". Het co mité Arbeidersmacht Rotterdamse Ha ven" verklaarde dat er pogingen werden gedaan om het werk weer te beginnen. De pendelaars in de Rotterdamse ha ven hebben gistermiddag als groep ook geprobeerd de SVZ door de knieën te krijgen. Tijdens de door ongeveer 1000 stakers bezochte vergadering van Arbei dersmacht in de Rivièrahal deelde een woordvoerder van hen mee dat de werk gevers een ultimatum hadden gekregen om akkoord te gaan met de eis van 37,50 gulden bruto. Als er vóór gisteravond 9 uur geen ant woord zou zijn, zouden alle ongeveer 1400 pendelaars van de Stichting Samen werkende Havenbedrijven (een „pool" van totaal 2000 havenarbeiders waaruit de bedrijven naar gelang de hoeveelheid werk kunnen putten) ontslag aanbieden. ROTTERDAM. Door de gewijzigde marktomstandigheden zijn vandaag de maximale verkoopprijzen van zware stook oliën verhoogd met 2,50 gulden per dui zend liter/kilogram. Tevens mogen de tot dusver gehandhaafde kortingen die ver band hielden met overheidsmaatregelen van begin 1969 voor zware stookoliën worden ingetrokken. Bovenstaande wijzigingen passen in de door de minister van Economische Zaken vastgestelde prijsstructuur voor vloeibare brandstoffen. De vraag naar zware stook olie blijft sterk stijgen- ADVERTENTIES v/h Zwtei dealer official Voor IJmuiden en omgeving Bloem straat 34 Umulden Tel 15141 Paul Vaéry: Wij wandelen achterwaarts de toe komst in WASHINGTON (AP). De Verenigde Staten hebben toegezegd Israel nog acht tien F-4-E Phantom jachtmobbenwer- pers te verkopen. De transactie past in de belofte van de Verenigde Staten dat zij zullen zorgen dat het militaire machts evenwicht in het Midden-Oosten gehand haafd blijft. De aflevering van de eerste vliegtui gen wordt later deze maand verwacht, zo is gisteren in Washington bevestigd. Aan het einde van dit jaar zullen alle toestel len zijn opgeleverd. De regering-Nixon heeft over de transactie geen officiële be kendmaking gedaan. Egypte heeft gisteravond verklaard dat deze Amerikaanse beslissing „betreurens waardig" is en „ernstige gevolgen" zal hebben. Het persbureau voor het Midden-Oosten noemde de berichten uit Washington een verrassing. „Het is duidelijk" aldus het persbureau, dat er de afgelopen dagen een georganiseerde campagne is gevoerd als voorspel op de levering van de Phan toms". De Israëlische premier Golda Meïr heeft gisteren Israëlische versterkingen en legereenheden langs het Suezkanaal bezocht. Samen met minister van Defen sie generaal Mosje Dayan keek de 72- jarige eerste-minister naar Egyptische stellingen op de westelijke oever en sprak zij met Israëlische soldaten. OTTAWA (Reuter). Met ingang van volgend jaar is het gebruik van DDT in Canada verboden. Sinds 1 januari van dit jaar golden al beperkende bepalingen die tot doel hadden het gebruik met ne gentig percent te verminderen. ADVERTENTIES JUWELIERS Haarlem - Grote Houtstraat 63 Amsterdam- Kalverstraat 123 Rotterdam - Stadhuisplein 24-26 - Coolsingel 50 Weer een variatie. Serveren op de biefstuk. Bij de gemalen biefstuk wat Bij de gekookte aardappelen of fijn gehakte gekookte ham en friten. ui voegen, die eerst in de Lekker bij alle groenten, biefstukjus zijn gefruit. Liefst sla. Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1