V FEIJENOORD GREEP DE WERELDBEKER ONDANKS AFBRAAK-VOETBAL VAN ESTUDIANTE S (1-0) Happel: „Dit zijn gangsters Arbiter Tejada: Estudiantes het moeilijkst Zelfs de „dienstfiets" van Joop van Daele moest het ontgelden Doelpunt van invaller Joop van Daele gaf de doorslag Argentijnen zwaar Coach Oswaldo Zubeldia: „We hebben schlemielig verloren" Speciale Feijenoord stempel DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1970 21 Dit is het doelpunt, waarmee alles begon en waarvan de maker, Van LYQGStGldl Daele zei: „ik kreeg de bal recht op mijn pantoffel". Dit is het toonbeeld van teleurstel ling. De Argentijn Pezzano gaat zeer bedroefd van het veld. 99 Feijenoords nummer dertien hij komt in rangorde achter de midden speler Johan Boskamp kent zijn plaats. Hij weet dat hij nog geen ster is, hij beseft, dat hij nog niet de vir tuositeit bezit van de oude, kleine meester Moulijn, die voor hem Van Daele vorig jaar nog een onbeken de speler uit het tweede van het grote Feijenoord plaats moest maken. En hij gedraagt zich er dan ook naar. Zijn verhaal is ontroerend eenvoudig. Hij erkent dat hij er waarschijnlijk een week niet van zal kunnen slapen, dat hij zal dromen van het doelpunt. En hij vertelt vervolgens aan iedereen, die maar luisteren wil het voorspel van die belangrijke treffer. „Wery kwam aanlopen. Ik dacht dat Henk zou gaan schieten. Hij schoot ook. De bal stuitte echter af op een been van een verdediger. Wie dat was, weet ik niet precies. Toen kreeg ik 'm. Ik zag hem zo op mij afkomen. Recht op mijn pantoffel." Houthakkers Hinderlagen Goal Wespesteek Gebroken (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Alles het wegvallen van die benauwende druk „zou Feijenoord het wel of niet halen", het bijna Zuidamerikaanse festijn in „de Kuip" compleet met felle rode vuurpijlen, de rood-witte vlaggen met daar onder de dansende jongetjes, het massale en op dat moment ontroerende „Hand in hand kameraden", direct gevolgd door het nieuwe lied „Feijenoord heeft de wereldcup", de glorieuze rondtocht van de Feijenoorders in hun stadion, de happening op de Coolsingel, het volkomen lamleggen van het Rotterdamse verkeer door feestende Feijenoorders,die met hun luid loeiende auto's zich op deze avond niets meer van verboden wensten te herin neren ja zelfs de breuk van „het fondsbrilletje"-begon met dat ene doel punt De enige goal in de wedstrijd Feijenoord-Estudiantes, die de Rotter dammers het recht schonk zich de officieuze clubkampioen van de wereld te noemen. Die treffer kwam van de voet van een invaller. Van de bonkige, blonde pinchhitter van Feijenoord Joop van Daele. Een drieëntwintig jarige jongen zonder glamour, die de oorzaak van alle vreugde simpel omschrift met: „Ik kreeg hem recht op mijn pantoffel." En dat was het dan Het enige belang rijke punt uit de wedstrijd Feijenoord- Estudiantes. De rest zou eigenlijk ver zwegen moeten worden. Dat blamerende, alles ontregelende anti-voetbal van de Argentijnen zou moeten worden vergeten Maar vraag Happel. Hasil, Moulijn, Jan sen, Van Hanegem of Kindvall maar eens deze hernieuwde kennismaking met het Zuidamerikaanse voetbal uit hun geheu gen te schrappen. Dat gaat moeilijk. En gisteravond was dat zelfs onmogelijk. Hasil kon er nauwelijks over praten. Een dikke bloederige lip verhinderde hem dat Maar hij sprak toch (zeer verontwaar digd): „De eerste de beste minuut kreeg ik die dikke lip al", zei de middenvelder. Het is geen voetbal meer wat deze jon gens spelen. Ze trappen naar alles. Zeker als de scheidsrechter niet kb kt. Ze knij pen. Ze schelden. Ze douwen hun ellebo gen in je maag Het is onmogelijk om te spelen. Tenminste voor mij De lezing van Willem van Hanegem had dezelfde strekking: „Bandieten zijn het nog niet, maar ze hebben er wel veel van weg. Vooral die nummer elf (Veron) en die nummer vijf (Pachamé) waren vuilakken." Happel zei er het volgende van: „lk heb in het verleden wel eens gezegd: „voetballers zijn gangsters. Nou toen ik dat zei. dacht ik aan dit soort spelers. Ik wist, dat de wedstrijd in Rotterdam heel wat harder zon worden dan in Buenos Aires. Maar zó hard, zó vuil. Dat gaat alle verbeelding te boven. Het wa ren houthakkers. De scheidsrechter Teja- da kón hen niet de baas. Wat die man toeliet was te gek. Het hele duel is door die lui kapot gemaakt Een Coen Moulijn De Rotterdamse super-ster was verdrietig. Hij vond het zonde van de wedstrijd. „He, was anti- propaganda. Ik vond het nu helemaal niet erg te worden vervangen. Als het op deze manier moet, dan maai niet. Wil je wel geloven, dat ik nog liever had verloren, na een fijne wedstrijd te hebben ge speeld, dan zoals nu winnen na zo n sof- duel. Dit geeft toch helemaal geen vol doening!" Estudiantes heeft zijn slechte reputatie volledig waargemaakt in Rotterdam. Het wilde niet verliezen en het heeft om dit gen was te gebruiken om overeind te blijven staan? Over de lippen van zijn coach Happel kwam dan ook geen enkel verwijt: „Willem? ja hij draaide niet. Ook daaraan kun je afmeten hoe destructief Estudiantes voetbalde Er is veel, vrese lijk veel voor nodig om Van Hanegem uit zijn spel te halen Dat is nog een enkele Europese ploeg gelukt. Nou, de Zuid- Amerikanen wel doel te bereiken alle bruikbare middelen ten baat genomen. En dat waren er voor dit elftal niet zo biizonder veel. Want Estudiantes de la Plata zonder de vier steunpilaren en kennelijk de grootste om met Happel te spreken houthakkers is geen groot elftal. Het is niet te verge lijken met AC Milan, dat waarachtig ook geen lieve ploeg is. Neen dit Estudiantes moest om Feijenoord te dwingen donder dag naar Madrid te reizen wel grijpen naar volkomen onoirbare middelen. Het kon zich niet permitteren te voetballen, want dan was het waarschijnlijk met drie, vier of zelfs vijf nul de vergeethoek ingedrukt, waar het thuis hoort. En daarom werd vanaf het allereerste begin geslagen, gestompt, gespuwd, ge knepen en geschopt. Hasil ondervond het. De gehele middenlinie en voorhoede van de Rotterdammers werden het slachtoffer. De defensie verkeerde in een gunstiger uitgangsstelling. Veron schopte welis waar zijn directe tegenstander Romeijn herhaaldelijk onderuit en Pachamé depo neerde de echt niet lichte Rinus Israël een keer in de Argentijnse dug out, maar dit alles was niet te vergelijken met de bandieterij, die de Feiienoorders te slik ken kregen. Het team schrok er van. Zélfs de vier kante architect van de Rotterdamse aan val Willem van Hanegem. Hij kwam niet in zijn spel. Hoe kon hij ook aan opbouw denken als hij al zijn zintuigen gedwon- Van Hanegem had het zwaar. Hasil, een ras-voetballer en veel kwetsbaarder dan De Kromme Willem, die gisteravond zijn martelgang maakte, was niet tegen de hinderlagen en geniepigheden opge wassen. Pachamé had hem na een zeer overtuigend begin getuige de lip van de Oostenrijker al vlot op de knieën gedwongen. De vervanging van „der Franzl" na de rust lag dan ook voor de hand. Happel: „de Schnitzel (een bijnaam die de spelers Hasil schonken direct na zijn intrede bij Feijenoord) moet kunnen voetballen. Het mag wel fors spel zijn, maar niet tè hard. Dan stopt hij. De Schnitzel kan niet anders. Boskamp is een geheel ander type speler. Hij staat echt op het middenveld. Geen tien man nen kunnen hem bewegen zijn plek prijs te geven. Die knaap had ik in deze wed strijd nodig." Ook Coen Moulijn was niet op zijn plaats in dit barbaarse duel. De frêle linksbuiten werd door Malbernat volko men ingetoomd. Het was de enige op dracht van deze sterkste Argentijnse ver- diger. Hij hield er zich strikt aan. Met handen en voeten. In de tweede helft was het elftal van Feijenoord met Johan Boskamp en na twintig minuten met Joop van Dale be ter tegen de gisteravond geldende uitzon derlijke omstandigheden opgewassen Weliswaar was er geen sprake van dat er kon worden overgegaan tot de oog strelende combinaties, waarmee Feijen oord anders zijn spel verluchtigt, maar het doel, de goal van doelman Pezzano, kon meer dan in Je eerste helft worden bereikt. Feijenoord leek over meer wapens te beschikken om de vele acties ontluis terende Argentijnse buitenspel val open te breken. Jansen: In het begin lukte dat hele maal niet omdat de Argentijnen die bui- tenspelval soms al tien meter na de mid dellijn openzetten. We hadden dan omdat wij ook oprukten maar een enkele tientallen meters diep speel veld. In de tweede helft hebben we ons weten aan te passen. Door een-twee's en door te spelen over de vleugels." Over de vleugels kwamen er nadat doelman Treytel de gunst van het Rot terdamse publiek had heroverd door een magnifieke safe in de negende minuut van de tweede helft kansen. Via de backs Van Duivenbode en Romeijn en via Wery en na de komst van Van Daele de new look-rechtsbuiten Ove Kindvall. Via Wery en de voet vac Togneri kwam in de drieëntwintigste mi nuut eindelijk de beslissende voorzet. Een bijzonder gevaarlijk moment voor het doel van Estudiantes. Doelman Pezzano laat de bal schieten. Ove Kindvall, alert als altijd, sprint toe. Het gevaar kan door de Ar gentijnen net op tijd worden bezworen. ROTTERDAM. Eén ding staat na de wedstrijd van gisteravond voor Joop van Daele vast; binnenkort zal hij zich weer bij de opticien melden voor nieuwe contactlenzen. „Een paar jaar geleden heb ik ze eens in gehad, maar toen is het me niet zo goed bevallen. Na wat er vanavond gebeurd is, ga ik het echter nog eens proberen. In een volgende wedstrijd zal geen enkele tegenstander meer de kans krijgen de bril van mijn neus te trekken", aldus Joop van Daele, maker van het doel punt dat Feijenoord de Wereldbeker bracht. Een dikke zoen op de wereldbeker van Joop van Daele. De Rotterdammer had gisteren wei nig moeite om na de nu al beruchte finale tegen Estudiantes tot zijn be sluit te komen. Een kwartier van de 25 minuten die hij in het veld liep had hij het zonder zijn „dienstfietsje" moeten doen omdat de heren Malber nat en Pachamé zo vriendelijk waren geweest om het voor de Rotterdammer onmisbare attribuut te breken. Van Daele: „Het gebeurde net nadat ik het doelpunt gemaakt had. Malbernat kwam naar me toe en trachtte waar schijnlijk duidelijk te maken dat het gevaar opleverde om met een bril te spelen." „Hij trok het montuur van mijn neus en gaf het door aan Pachamé, die het finaal in tweeën brak." Feijen oords verzorger Gerard Meijer had enige tijd nodig om de helften weer provisorisch met plakband aan elkaar te lijmen. In die tussentijd liep Van Daele met een aanmerkelijk minder scherp gezichtsvermogen in de spits, waar hij zich desondanks zeer ver dienstelijk kon maken. De Argentijnse daders wisten na afloop van niets. „Die bril is gebroken, toen hij op de grond viel", was het commentaar uit de kleedkamer van Estudiantes. Met een zo glorieuze wedstrijd ach ter de rug kon Joop van Daele zich er niet druk meer over maken. Als de 23-jarige full-prof uit de kleedka mer stapt is hij weer de rust zelve. Kalm staat hij de pers te woord. Hoe hij gereageerd had op het sein van trainer Happel om als vervanger van Coen Moulijn het veld in te gaan? Van Daele: „Och dat kwam voor mij niet meer als een verrassing. Happel had al voor de rust gezegd dat ik erin zou moeten als er in de eerste twintig mi nuten van de tweede helft nog geen doelpunten gevallen zouden zijn. Als er eerder gescoord was dan had ik misschien helemaal niet hoeven in vallen." Gelukkig achteraf voor Feijen oord en de hele Rotterdamse aanhang besliste de Oostenrijkse oefenmeester dat zijn „geheime wapen" wél in de strijd geworpen zou worden. Op zich zelf al een belevenis voor de lange Rotterdammerhet bleek echter slechts het begin van het sprookje te zijn. Luttele minuten na zijn late start maakte de onbekende invallerwiens naam pas de laatste weken op de sportpagina's verscheen voor 67.000 dolenthousiaste toeschouwers en een televisisiepubliek van tientallen mil joenen het enige en winnende doel punt. ,Daar droomt toch iedere spe ler van", merkte hij nog in stilte na genietend op Voor Van Daële tot voor kort nog een onbekende speler uit Feijenoord met overdag een vaste baan als lokettist, werd die droom werkelijk heid. Maar wat nu? Vandaag stappen de Feijenoorders weer terug in de harde realiteit. Zondag wacht NEC en woensdag alweer de eerste wedstrijd om de Europa Cup tegen UT Arad. Zakt de matchwinner van gisteren bij die gelegenheid weer af na de anonie me dertiende plaats. Van Daele: „Ik denk niet dat dit doelpunt consequen ties zal hebben voor mijn positie. Een vaste plaats in het eerste is niet di- recht een noodzaak. Tenslotte heb ik bij Feijenoord als reserve ook een be langrijke taak Bij de spelers van Estudiantes zov die uitspraak beslist vreemd in de oren klinken. Voor hen was Joop van Daele de grote spelbreker die net op het moment dat zii in hun opzet het afdwingen van een beslissingswed strijd leken te slagen roet in hel eten gooide, al beweerde Bilardo la ter: „Wij vinden het nog met zo gek dat wij hier maar met 1-0 verloren, in feite hebben wij de cup al in de eerste wedstrijd in Buenos Aires uit handen gegeven." Verder overigens geen kwaad woord van de Argentijnen over het vertoon de spel. Het was een stevig partijtje, maar niet bijzonder hard, meenden zij. Ook scheidsrechter Tejada hield het netjes, al moest hij toegeven dat er gisteravond ook voor Zuidameri kaanse begrippen vrij hard gespeeld was. Tejada: „Het is voor mij, en mijn grensrechters een moeilijke wedstrijd geweest. Er stond tenslotte veel op het spel en dan willen beide clubs er veel voor doen om te winnen." Probleem Eerlijkheidshalve voegde hij er aan toe: „Estudiantes heeft mij toch meer problemen gegeven dan Feijenoord. Er werd hier harder gevoetbald dan in de drie finales om de Zuidameri kaanse beker die ik gefloten heb. Achteraf ben ik blij dat de wedstrijd zo goed verlopen is en dat de ploeg die het hardste werkte de beker won." De Nederlandse toparbiter Lau van Ravens, als toeschouwer in „de Kuip" bezorgde zijn Peruaanse collega een ruggesteuntje. Van Ravens: „Dit was voor een scheidsrechter een bijzonder zware opgave. Als je deze wedstrijd echt goed wilt fluiten dan moet je vier of vijf man het veld uitsturen maar dat ts natuurlijk onbegonnen werk. Bovendien werden er veel over tredingen begaan als de scheidsrech ter het niet kon zien. Had hij alles kunnen waarnemen dan was er zeker ook een Feijenoorder zijn naam zeg ik liever niet het veld uitge stuurd wegens het slaan van een tegenstander." CHEÜ KLE11* LmrmRnnnnn De uitwerking van het doelpunt op de Argentijnen was als een wespesteek. On middellijk schakelden zij over van het superlangzame, tergende tempo bij het halen van ballen bh het uitgooien, bij het nemen van vrije schoppen op een snelheid, die zeker tien tempi hoger lag. Ze moesten aanvallen om „Madrid" te redden. Ze moesten nog meedogenlozer worden om Feijenoord het scoren te be letten. De bril, het fondsmontuurtje van Jaap van Daele. viel ten prooi. Maar er viel niets meer te redden. Feijenoord had gewonnen. Terecht! Slotconclusie van het duo Brox-Happel. Brox: „Ik had iets dergelijks, als deze wedstrijd, verwacht. Voor mij is alles meegevallen De jongens zijn niet kapot getrapt." Happel: „Van feestvieren zal niets kunnen komen. De wereldbeker be zitten is natuurlijk leuk maar de compe titie, het landskampioenschap en de Europa Cup zijn nu belangrijker. Het elftal zal het moeten opbrengen om zon dag tegen NEC weer voluit te gaan. En woensdag moet er tegen UT Arad een soortgelijke explosie volgen." Eén uitspraak moet nog vallen Die van een Argentijns journalist. Hard voetbal? Ja, u heeft wel gelijk. Feijenoord speelde een stevig partijtje TOHN DRIESKENS (Van onze sportredactie ROTTERDAM. Oswaldo Zubeldia had er maar één woord voor over: schle mielig. Terwijl hij zijn wenende aan voerder Malbernat troostend op ae schou der klopte, vertelde hij in rap Spaans: „Ergens heeft de meest gelukkige ploeg vanavond gewonnen. Ik geef trouwens volmondig toe dat Feijenoord-Estudian tes een slechte wedstrijd is geweest. Maar waar staat geschreven dat jc in een uit wedstrijd goed moet spelen. Professioneel voetbal is in de thuiswedstrijden een show opvoeren. En proberen zonder kleerscheuren te blijven. Je hebt het ge zien. We hebben Feijenoord in de eerste helft uit het spel gehaald. Hun acties ont regeld. Dat is een verdienste van mijn ploeg. Want tenslotte is Feijenoord een ploeg die kan voetballen. Dat heeft het in Buenos Aires bewezen. En een ploeg die niet kan voetballen wordt ook geen kam pioen van Europa. Feijenoord is echter, daar ben ik nu vanavond van doordron gen, een team dat bikkelhard te werk kan gaan. Een elfta: ook, dat er niet voor terugdeinst op de gemeenste over tredingen over te schakelen Wie in dat opzicht opvielen? Een Laseroms, die nr. 3 (Israel) en dan nummer 10 (Van Hane gem)." Pachamé, in de ogen van 67.000 Ne derlanders één der grootste boosdoeners, had een soortgelijke mening: „Feijen oord", zo sprak de centrale verdediger kortaf, „is een ploeg die doortrapt te werk gaat. Slechts daardoor en door de factor geluk heeft het de wereldcup kun nen winnen. Want wees eerlijk. Tien mi nuten vóór dat doelpunt viel, hadden wij toch voor hetzelfde geld de leiding ge nomen." (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Zelfs de posterijen delen de vreugde van het Rotterdamse Fejjenoord. Gisteravond al bood de direc teur van het postdistrict Rotterdam zijn gelukwensen aan. In een briefje deelde hij mee dat de bedrijfsleiding van de Poste rijen direct na het eindsignaal van de wedstrijd had besloten de machinale post- stempeling van de poststukken in het postdistrict Rotterdam (een kleine miljoen per dag) te verfraaien met een speciale stempelafdruk: „Intercontinentale beker Feijenoord 1970".

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 21