Yvonne van Kuilenburg schoot tekort op 200 meter vrije slag BOB SCHOUTSEN KWAM NOG NIET ONDER MINUUT: 1.00.4 Olympia kampioen na gedevalueerde clubtitelstrijd Russen nog steeds te sterk Zelfvertrouwen - ondanks nederlaag - opgevijzeld Goede start van biljarters in Europees kampioenschap Haarlems Dagblad t. Ï00R f2.95 KAARTJE ERETRIBUNE Zwemcoaches in nieuwe federatie Cijfers Barcelona Harry Jansen tweede in Calais SPORTHUIS PIM JANSSEN Afscheid Seeler Duits elftal Wielersponsors willen boycot Haarlem Nicols tegen „de rest" ZO KWAM DE CUP IN DE KUIP IJmuider Courant Beverwijkse Courant ül DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1970 23 Revanche SPORTHUIS HAARLEM mmmÊÊÈÈm - HET VOETBALHUIS VAN HAARLEM OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze sportredactie) BARCELONA. De bronzen me daille was voor Bob Schoutsen de pleister op de wonde. De Amsterdam se rugslagspecialist was namelijk niet geslaagd in zijn opzet: voor het eerst in zijn succesrijke zwemcarrière on der de minuut zwemmen. Hy verbe terde wel zijn eerder deze week ge vestigde record (1.00,9) met een halve seconde, maar ook dat kon zijn teleur stelling niet wegwerken. Voor de we tenschappelijke onderzoekers van de Amsterdamse universitiet, die hem het afgelopen seizoen hebben bege leid, is nu het moment aangebroken om na te gaan waar de fout is ge maakt. De fout, die heeft voorkomen, dat de vooraf vastgestelde streeftijd van 58 seconden niet op het juiste moment kon worden gerealiseerd. Het heeft nu niet aan het ontbreken van tegenstand gelegen. Wereldrecord houder Matthes won in 58.9 en de Spaanse favoriet Estava werd tweede in 59,9. Het was voor Nederland toch een glo rieuze avond. Naast de bronzen plak en het record van Schoutsen, verbeterde Co- bie Buter als startzwemster van de wis selslagestafetteploeg Nederlands beste tijd op de rugslag. Zondag tijdens de in- dividuele finale finishte ze als winnares van de bronzen plak in 1.08,5. Nu ging zij weer 02, sec sneller. Het is jammer dat zij met internationaal zwemmen stopt. Deze week haalde zij liefst 0,7 sec van haar record af. Ze is pas 23 jaar en dus nog lang niet aan het einde van haar zwemlatijn. Nog meer vreugde hadden de zwembondleiders van het nieuwe nationa le record van de totale wisselslagploeg: 4 35 2 Cobie Buter, Alie te Riet (school slag 1.17,8), Frieke Buys (vlinderslag 1071) en Yvonne van Kuilenburg (vrije slag' 1.02,0) bleven 0,3 sec onder de in 1968 in Stockholm gemaakte tijd door een ploeg, waarin ook Ada Kok zwom. Heel even hadden de Nederlanders hoop, dat hun recordprestatie met een bronzen medaille zou worden gehono reerd. Een kamprechter had namelijk ge constateerd, dat de startzwemster van de Russische ploeg, die achter (alweer Oost-Duitsland het zilver won, niet had aangetikt. De elektronische apparatuur, die niet voor het eerst hier in Barcelona als enig zaligmakend werd gezien, had echter wel het aantikken geregistreerd. Dus bleef West-Duitsland derde en Neder land vierde. De vraag is, waarom er ei genlijk zo'n 20 kamprechters langs het bad zitten en lopen. Hennie Pentermann, die als achtste in de finale 200 meter wisselslag persoon lijk was gestopt, revancheerde zich enigs zins voor de slechte prestaties van de af gelopen dagen. Weliswaar blijft zij nog ruim een seconde boven haar beste tijd (2.32,4), maar haar 2.33,5, goed voor de zevende plaats, was toch aanmerkelijk beter dan haar tijd in de serie. Er werden gisteren weer drie Europese records verbeterd. Op de 200 meter vrije slag heren wist de Westduitser Hans Fassnacht zijn „plaaggeest" van de laat ste dagen, de Zweed Gunnar Larsson ein delijk eens te weerstaan. Hij veroverde het goud in 1.55,2, 1,2 sec onder zijn ei gen record. In de series 200 meter rug- BARCELONA. Op initiatief van de Spaanse vereniging van zwemcoaches, waarin vele Nederlanders een belangrij ke rol spelen, is gistermiddag de Euro pese federatie van zwemcoaches opge richt. Een van de initiatiefnemers, de in Spanje werkende Nederlander Jan Free ze werd benoemd tot secretaris. Het is de bedoeling, dat door middel van deze federatie de samenwerking tus sen de Europese coaches wordt verbe terd. Men wil o.a. bijeenkomsten gaan organiseren, waarop technische gegevens kunnen worden uitgewisseld en weten schappelijke onderzoekingen stimuleren. Het is duidelijk, dat het duel tussen Europa en Amerika één van de redenen van de oprichting van deze federatie is. Nederland is (nog) geen lid van de fe deratie, omdat er in ons land geen ver eniging van zwemtrainers is. Na deze EK. zullen de Nederlandse clubtrainers bij elkaar komen en zo goed als zeker een vereniging oprichten, die zich dan bij de Europese organisatie zal aanslui ten. ADVERTENTIE Ruime keuze uit o.a. adldas puma en quick voetbal schoenen Grote Houtstraat 123 - Tel. 312950 Marsmanplein 15-17 - Tel. 370404 (Van onze sportredacteur) DRONTEN. In een door allerlei om standigheden gedevalueerd clubkam pioenschap wielrennen in Dronten is Olympia er dan eindelijk na lange tijd weer eens in geslaagd de nationale titel te veroveren. Voor het eerst sinds de in voering van het stelsel van drie catego rieën werd de kampioen van de B-klasse (alleen amateurs) Nederlands kampioen. De kampioen van de A-klasse (ploegen van profs met amateurs) Westland Wil Vooruit met Leo Duyndam als de grote krachtbron eindigde in het totaalklasse ment, zo men dat wil opmaken, zelfs pas als vijfde. Verwonderlijk was dat niet, omdat er in de A-categorie, anders al tijd de belangrijkste, slechts zeven clubs deelnamen. De reden: praktisch alle profs hadden werk te doen in het buitenland, in de Tour du Nord in Frankrijk of de ronde van Catalonië. Er waren maar zes beroepsrenners in Dronten: Zoetemelk, die geen contracten elders had, Jaap Oud- kerk, Piet Hoekstra, Leo Duyndam, Gé van der Winden en Harry van Leeuwen. De kampioensdag. anders toch een hoogtepunt in de Nederlandse wielrenne rij, was wel zeer slecht geplanned: 's avonds de strijd om de worldcup van Feijenoord, waardoor er geen grote sup portersverplaatsingen vielen waar te ne men en dan het ontbreken van de profs, die anders de trekpleisters zijn in hun clubtrouwelijke verbintenis met de ama teurs. En daar was natuurlijk het slechte weer: harde wind en vlijmende regenvla gen. Het waren eigenlijk allemaal onvoor ziene factoren, maar ze maakten van „Dronten" een minder feestelijke zaak dan anders, ook al door het grote aan tal protesten, dat werd ingediend wegens vermeend stayeren of duwen. Die protes ten (er werd onder andere gemeld, dat Olympia langdurig door een motor van een fotograaf gegangmaakt zou zijn) wer den praktisch allemaal afgewezen. In de A-groep was de kampioen van vorig jaar gedupeerd door het niet star ten van Gerben Karstens (hij is weer goedgekeurd maar kon nog niet starten) Bob Schoutsen op het ereplatvorm bij de uitreiking van de prijzen voor de 100 meter rugslag. De Nederlander won de bronzen medaille. Naast hem winnaar Matthes (Oost-Duitsland) en links de Spanjaard Esteva (twee de). slag dames verraste de Britse Wendy Bu- rell door zich als eerste voor de finale te plaatsen met 2.26,2. Het oude record stond op naam van de Hongaarse Andrea Gyarmaty (2.26,9), die nu met 2.27,3 fi nishte. De Oostduitse wisselslagestafette ploeg dames verbeterde haar eigen re cord met 0,1 sec en bracht het op 4.30,1. 's Morgens begon het voor de Neder landers in de serie ook erg goed. Anke Rijnders, die zich ondanks een vrij korte nachtrust goed had hersteld van de uit puttende 400 meter finale van dinsdaga vond, bereikte op haar specialiteit de 200 meter vrije slag in de nieuwe Nederland se recordtijd van 2.13,6 als derde de eind strijd. De AZ/PC-zwemster bleef 1/4 sec. onder het record van Yvonne van Kui lenburg, die even later teleurstelde en met de voor haar slechte tijd van 2.14,4 ruim schoots te kort schoot. Op de 200 meter rugslag zette Annemarie Groen de nega tieve lijn door. Zij maakte de sinds de nationale kampioenschappen in Leeuwar den, waar zij verraste met een goede tijd van 2.31,5, hoog gespannen verwach tingen niet waar. Haar 2.32,2 werd even later zelfs verbeterd door Els Droog (2.32,1), die 2 volle seconden van haar beste tijd afknabbelde. Nico van Dam over Els Droog: „Dit was haar eerste grote wedstrijd. Ik had haar gezegd, dat ze niets te verliezen had. Van haar werd tenslotte niet verwacht dat ze de finale zou bereiken. We hoopten slechts dat ze haar persoonlijke record zou verbeteren." Jo Schreurs over Anne marie Groen: „Ze is nog jong en oner varen. Iedereen houdt zich hier op de eerste meters in, maar zij ging hard, wel licht tè hard af. Op de eerste 100 meter had ze 1.12,5 en dat had ze als ze 200 meter zwom nog nooit gemaakt. Ze heeft geen baanindeling en denkt, dat als ze niet van het begin af aan volop zwemt het niet goed kan gaan. De andere zwem sters van Naarden en Anke Rijnders heb ben dat ook. Daar moeten we aan gaan schaven. Daarom is het belangrijk dat Annemarie dit heeft meegemaakt. Ze moet immers nog veel ervaring opdoen." 100 meter tugslag: 1. Roland Matthes (Odl) 58,9: 2. Santiago Esteva (Sp) 59,9; 3. Bob Schoutsen (Ned) 1.00,4 (Ned. ree.); 4. Volker Werner (Odl) 1.00.7; 5. Michel Richards (GB) 1.00,9. 4 x 100 meter wisselslag dames: 1. Oost- Duitsland 'Hoffmeister, Schuckardt, Lindner, Wetzko, W'itzko) 4.30,1 (Eur. ree.); 2. Rus land 4.31,3; 3. West-Duitsland 4.33,4; 4. Ne derland 4.35,2, 5. Groot-Brittannie 4.35,9; 6. Zuidslavië 4.35.9; 7. Zweden 4.39,1; 8. Hon garije 4.40,9. 200 meter wisselslag dames: 1. Martine Grunert (Oal) 2.27,6; 2. Evelyn Stolze (Odl) 2.29,3; 3. Shelagh Ratcliffe (GB) 2.29,6; 4. Nina Petrov (Rus) 2.29,8; 5. Lidia Milenia (Rus) 2.30,1; 6. Jaroslava Slavickova (Tsj) 2.31,8; 7. Hennie Pentermann (Ned) 2.33,5. 200 meter vrije slag heren: 1. Hans Fass nacht (Odl 155,2 (Euro. ree.); 2. Gunnar Larsson (Zwe) 1.55,7; 3. Georgi Kulikov (Rus) 1.56,6; 4. Michel Rousseau (Fr) 1.57,1; 5. Lutz Unger (Wdl) 1.57,4. pp ïfó/ï'MW',WW//////;.//., Anke Rijnders vestigde nieuw record. ADVERTENTIE (Van onze sportredactie) BARCELONA. Het zelfvertrouwen van de Nederlandse waterpolo'ers dat in de wedstrijd van dinsdag tegen Hon garije (4-8) danig was aangetast, is in het duel tegen de Russen weer belang rijk opgevijzeld, ondanks de 5-7 neder laag. Het spel van de Nederlanders, die nu aanmerkelijk offensiever speelden dan tegen de Hongaren, was namelijk van dien aard, dat de resterende wed strijden in dit Europese titeltoernooi met gematigd optimisme tegemoet kunnen worden gezien. Wim Hermsen: „Ik ben er van overtuigd dat we nog wel wat punten zullen binnen halen". Ook coach Harry Vriend toonde zich tevreden over de verrichtingen van zijn spelers. „Ze hebben goed gespeeld. Vooral toen ze van 2-4 terug kwamen tot 4-4. Het is jammer, dat een fout van de scheids rechter ons op een beslissend moment uit ons ritme haalde". Vriends verwijt aan het adres van de verder niet slecht leidende Westduitse scheidsrechter Schneider was terecht. Bij de stand 6-4 in het voordeel van de Europese kampioenen scoorde Wim Hermsen, toen er een Rus op de kant zat. Arbiter Schneider zag niet dat de bal de doellijn passeerde, keek wel naar de grensrechter, die een doelpunt aan gaf, maar volgde diens advies toch niet op. „Als het 6-5 was geworden", zei Har ry Vriend na afloop, hadden we beslist een kans op een gelijk spel gehad". Na beraad met enkele Nederlandse officials besloot Vriend niet tegen deze beslissing te protesteren. De kans dat het protest zou worden toegewezen was gering en bovendien, zo overwoog Vriend, zal het de Nederlandse ploeg mogelijk schade berokkenen. En de wedstrijden Honga rije en Rusland had hij in zijn kansbere keningen toch al als verloren beschouwd. De Nederlandse doelpunten waren van uitblinker Mart Bras (driemaal), Wim Hermsen en Hans Wouda (strafworp). Voor Rusland scoorden Shidlovski, Osi- pov, Dreval, Sjok (tweemaal, waarvan een uit een strafworp), Barkilov en Se- menov. De setstanden waren: 1-3, 2-1, 1-2 en 1-1. Olympisch kampioen Joegoslavië ze gevierde met 5-3 over Roemenië. Een Joegoslavisch hoempa-orkest in kleder dracht zorgde voor en bijzondere sfeer in het zwembad van San Jorge. De Bel gische arbiter Fuchs kon het echter niet waarderen en dreigde de wedstrijd te staken. De muzikanten beperkten toen hun activiteiten tot de rustperiode. Na twee wedstrijden in de finale-poule zijn Joegoslavië, Hongarije en Rusland nog zonder punten verlies. Nederland, Roe menië en Italië zijn nog puntloos. CALAIS In de eerste etappe van de ronde van het noorden, van Roubaix naar Calais, een afstand van 191 km, is de Ne derlander Harry Jansen gisteren als twee de geëindigd. De etappe werd een over winning voor de Belg Roger Jochems, die een tijd noteerde van 4 uur 50 min. en 34 sec. Jansen arriveerde twee seconden later. 1. Roger Jochems (Belg) 4.50.34, 2. Harry Jansen (Ned) 4.50.36, 3. Davaine (Fr.) z.t„ 4. Harry Steevens (Ned.) z.t., 5. Eef Dol man (Ned.) 4.50.49, 6. Verbeek (Belg) z.t., 10. Henk Benjamins (Ned.) z.t. Adidas, Puma, Quick, Valsport, Kopa, Eddie P.G., Lexifran en Romika. 300 schoenen in alle prijsklassen voorradig. Voetbalkleding van ALLE Haarlemse verenigingen. En voor de jeugd gratis voetbalfoto's. Tel. 310135. Kinderhuisvest 37, Haarlem. ST. VINCENT Tijdens het Europese kampioenschap libre, dat woensdag in het Italiaanse St. Vincent is begonnen, hebben de Nederlandse biljarters Scholte en Sundquest hun eerste partij gewonnen. Scholte versloeg de Italiaan Oddo (deze kwam tot 256 caramboles) en Sundquest won van de Fransman Defetelle (deze stond op 178 toen de Nederlander de 500 caramboles vol had). Scholte en Sundquest hebben de leiding met 2 punten uit 1 partij, Oddo (It.), Dufe- telle (Fr.), Vervest (Belg), Scherz (Oost.) en Aguilera (Sp) volgen met 2 uit 2. De uitslagen: Oddo (It.) Aguilera (Sp.) 500 - 487; Corin (Belg.) Scherz (Oos.) 500 - 65; Sundquest (Ned.) Defetelle (Fr.) 500 - 178; Vervest (Bel.) Hoze (W.-Dld.) 500 - 181; Scherz (Oos.) Spiel- mann (W.-Dld.) 500 - 253; Sholte (Ned.) Oddo 500 - 256; Defetelle Corin 500 - 28; Aguilera Vervest 500 - 305. NEURENBERG. Het Duitse voet balelftal heeft gisteren in Neurenberg met 3-1 van Hongarije gewonnen. Bij rust leidden de Duitsers reeds met 2-1. Er waren 67.000 toeschouwers, die een spannende wedstrijd zagen en de aan voerder van de Duitse ploeg, Uwe See ler, die zijn afscheidswedstrijd voor het nationale Duitse elftal speelde, met langdurige ovaties uitgeleide deden. See ler werd tot ere-aanvoerder van het Duit se elftal benoemd en is de tweede die deze onderscheiding ontvangt. Fritz Wal ter, de man die Duitsland naar de we reldtitel in 1954 leidde ging hem voor. Tevens werd hem de eremedaille van de Duitse voetbalbond toegekend. en Bart Zoet, die zich ziek meldde. Zoe temelk alleen kon het nu niet klaren. Duyndam ontwikkelde alleen wel een dus danige kracht dat hij zijn clubgenoten, de amateurs Koremans, Van Tol en Solle- veld naar de categoriezege kon leiden. De Friesche Leeuw onder commando van Hoekstra werd tweede en Kennemerland (met Van der Winden, Duyker, Schelvis en Ven-del) derde voor Swift. Kennemer land miste Jan Serpenti, die met Willem II in Catalonië fietst. Interessanter door de wel grote deelna me was de strijd in de B-categorie (ama teurs). Nadat Meteoor uit Assen met Aling, Oosterhof, Hoven en Boekholt lang de leiding had, maakte Olympia, dat als favoriet gestart was, een schitterende tijd over de 82 km: 1.45.50. Daarvoor zorg den Tino Tabak (die na volgende week als prof gaat rijden voor Mars-Flandria), Ben Janbroers, Frans v.d. Ruit en Evert de Vos. De ploegen uit deze contreien speel den .behalve De Betaaf (ondanks lekke banden van Cornelisse en Ver meulen), De Kampioen (met Blom, Bakker, Neeskens en Schuiten), Kenne merland (met De Vries, Hendriks, Van Kouteren en Van Hooff) en de Bollen streek (dat zelfs niet aan de finish kwam) geen rollen in de voorste gelederen. A-categorie (82 km): 1. Westland Wil Vooruit, Naarden 1.51.30,2. Friesche Leeuw, Leeuwarden 1.52.56, 3. Kennemer land, Beverwijk, 1.54.39, 4. Swift, Leiden, 1.55.53, 5. Rotterdamsche Leeuw 1.57.22. B-Categorie (82 km): 1. Olympia, Am sterdam, 1.45.50, 2. Meteoor, Assen 1.49.59 3. Feijenoord, Rotterdam, 1.50.58, 4. De Volharding, Utrecht, 1.50.30. 5. Groningen 1.51.30, 6. De Bataaf 1.54.26. 15. De Kam pioen, Haarlem, 1.56.41. Kennemerland eindigde in 2.05.28 in de achterhoede. C-categorie, nieuwelingen, 41 km: 1. Olympia, Amsterdam, 1.02.93, 2. Middel- De Bataaf 1.03.19, 5. Feijenoord 1.03.29, 16. De Kampioen. De veteranenwedstrijd werd gewonnen door kampioen Frits Rabe voor Freek Cornelisse. Wim Snijders werd vierde, Kiekens elfde. Pieterse moest wegens pech uit de kopgroep verdwijnen. DRONTEN De sponsors van amateur- ploegen zullen de klassiekers gaan boycot ten, als er door de KNWU geen maatrege len genomen worden tegen een nieuwe sponsor, de vleeswarenfabrikant Kroon uit Zwaagwesteinde. Kroon gaat zijn renners prominente noordelijke amateurcoureurs als de gebroeders Vlot, Oosterhof, Huize bosch en Aling bedragen van 3000 per jaar betalen. Woordvoerder Herman Krott heeft over deze kwestie contact opgenomen met sportcommissielid Goud van de KNWU. Men eist van de KNWU, dat er maatregelen tegen Kroon genomen worden. Krott: „Op die manier wordt ook de ama- teurwielersport naar de ondergang ge voerd". Ploegleider van de nieuwe noorde lijke formatie wordt De Bruin. Frits Schur, de winnaar van Olympia's Toer, heeft het aanbod van Kroon afgeslagen. De amateur- wielersponsors komen 15 oktober bijeen om deze en andere zaken te bespreken. HAARLEM. Landskampioen Haar lem Nicols speelt vrijdagavond in het Haarlems honkbalstadion de traditione le erewedstrijd tegen de Rest van Ne derland. Manager Charles Urbanus heeft het Rest-team als volgt samengesteld. Werpers: John van Westrenen (Sparta), Ben de Brouwei (Sparta), Rudie Dom (Storks), Ron Renooij (Storks), Ton ter Neuzen (OWO) en Carel de Vries (Ro- bur'58); achtervangers: Wim Crouwel (OWO), Arnoud Blom (ABC) en Hans Augustinus (Sparta); binnenvelders: Ton de Jager (Storks), Roy van de Dungen Gronovius (Storks), Fred Beckers (Spar ta) en outfielder Luc van Breda (OWO). In deze wedstrijd zal Urbanus wat moe ten improviseren omdat hii de Nicols- internationals mist. ADVERTENTIE Een kroniek van absolute hoogtijdagen in de Neder landse voetbalhistorie. Lees de enerverende verslagen van alle Feijenoord-wedstrijden uit het Europacupseizoen 1969-1970. Het boekje „Zo kwam de cup in de kuip" wordt uitgegeven door Het is verkrijgbaar voor de zeer lage prijs van 2,95 bij onderstaande adressen: HAARLEMS DAGBLAD: Grote Houtstraat 93, van 817 uur. Soendaplein, Haarlem-Noord, 8.3012.15 en 1317 uur Italiëlaan 190, Schalkwijk, 912.30 en 1317.15 uur. IJMUIDER COURANT: L. Nieuwstraat 427, IJmuiden, 912.30 en 13.3017 uur BEVERWIJKSE COURANT: Zeestraat 18, Beverwijk, 912.30 en 1417 uur 's Zaterdags alle kantoren van 911 uur •J

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 23