Pensioenen Van Veen worden doorbetaald DE RUITER BELOOFT OVER ALLE FUSIES EN SLUITINGEN OVERLEG Kort geding ingetrokken ia Verjong Uw huid Haar modejournaal Jeugdige en zwierige collectie van Leeser Taxi-chauffeur verduisterde geld van blinden Chaban-Delmas ver voor op Schreiber Meer personeel nodig na fusie Etna-Daalderop met DRU Ulft J^ouure VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1970 17 Ü9f Afdwingen Fatsoen Onhoudbaar Opiniepeiling: Als ik u vandaag verhaal over zeer fraaie kleuren en over een voortreffelijk uitgebalanceerd lij nenspel, verwacht dan geen papie ren rondleiding op een schilderij enexpositie, maar wel neem ik u in gedachten mee naar het sfeervolle kasteel Oud Wassenaar waar Lee ser, gevestigd in Amsterdam en Den Haag, eèn zeer exquise mode show gaf ter introductie van zijn herfst- en winterkollektie. EXAMENS UNIEKE COLLECTIE BRUIDS - JAPONNEN v.a.195,- (Van onze oorrespondent) DEN HAAG. De vakbonden hebben hun kort geding tegen de Centrumbank en De Ruiter c.s. ingetrokken, nadat de advocaten van deze gedaagden gisteren ter openbare zitting nadrukkelijk hadden beloofd dat in de toekomst tevoren over leg zal worden gepleegd met de vakbon den bij alle fusies, samenvoegingen van filialen en sluitingen, voor zover die con sequenties voor het personeel zouden heb ben en dat daartoe alle inlichtingen zullen worden verstrekt overeenkom stig de voorschriften van artikel 15 van de SER-fusiecode. Na veel heen en weer gepraat nam de Decom-advocaat mr. W. van Vugt met deze toezegging genoegen, op aandrang van de president van de Haagse recht bank mr. J. H. C. Slotemaker, die bena drukte dat het wederzijds overleg in een vruchtbaarder sfeer zal komen als de strijdbijl begraven is. Voorts gaf hij te verstaan, dat met deze toezegging al meer bereikt is door de vakbonden dan waarop zij zouden mogen hopen als zij het op een vonnis zouden laten aankomen. Tijdens de zitting in kort geding maak te de heer C. de Ruiter, directeur van de Centrumhank, bekend dat hij persoonlijk opdracht heeft gegeven met ingang van gisteren alle pensioenen door te betalen aan pensioengerechtigde personeelsleden van het heddenmagazijn Van Veen. Zo als bekend was dit bedrijf kort na de overname door de Centrumbank in 1969 weer doorverkocht aan de Amsterdam mer J. Kroonenberg, die zich aan de toe zeggingen van de Centrumbank niet ge bonden achtte. Harde noten Er zijn harde noten gekraakt tijdens de drieëneenhalf uur dat de behandeling van dit korte geding duurde. Niet alleen werden de Centrumbank en het sociale beleid van de heer De Ruiter fel aange vallen, maar anderzijds werd ook harde en op het eerste gehoor steekhoudende kritiek geleverd op de SER-commissie, die in strijd met haar regels al een voor lopige veroordeling over schending van de fusiecode heeft uitgesproken vóórdat zij zelfs maar had kennisgenomen van het te voeren verweer. De SER-commissie heeft zichzelf daar door in een positie gebracht, waarin zij zonder gezichtsverlies niet meer kan te rugkomen op deze al gepubliceerde voor lopige veroordeling, aldus zei de Haagse advocaat mr. L. D. Pels Rij eken. Het korte geding, aangespannen door de Decom (de drie samenwerkende vak bonden van personeel in de handel), was gericht tegen Gerzon nv, het Lingerie huis, Bischoff's Handelmij., Schroder nv, de nv Centrum Bank en de heer C. M. de Ruiter. Geëist werd een verbod tot fuseren alvorens met eisers over de be langen van het personeel zal zijn over legd, een bevel aan gedaagden tot het geven van de nodige inlichtingen en een bevel om in geval van reorganisatie of opheffingen van een of meer onderne mingen tijdig de vakbonden te betrekken in overleg over de consequenties voor het personeel. Voor de aanvang van de zaak maakte Decom-advocaat mr. Van Vugt bekend, dat het korte geding tegen Gerzon werd ingetrokken, „omdat uit nader overleg van de vakbonden met Gerzon nv is ge bleken dat het overbodig is geweest Ger zon in het geding te betrekken". Verder wenste mr. Van Vugt geen toelichting te geven. Mr. Pels Rijcken, een van zijn tegen- pleiters, was zeer verwonderd, want, zei hij, de bereidheid tot onderhandelen met de bonden is voor alle gedaagden precies hetzelfde geweest en het bestuur van Gerzon nv kan niets toezeggen zonder op de beslissing van de Centrumbank voor uit te lopen en daarmee de transactie met de Centrum Bank in gevaar te brengen. De stemming bleef, vrijwel tot het eind toe, zeer gebeten. Mr. Van Vugt grondvestte zijn eis op de gedragsregels zoals die zijn neergelegd in de SER-fusiecode en op de collectieve arbeidsovereenkomst voor het grootwin kelbedrijf in textiel, waardoor werkge vers gebonden zijn tevoren tijdig overleg te plegen met de vakbonden over conse quenties voor het personeel van fusies, reorganisaties of sluitingen. tot stand kan komen. Het is beslist géén fatsoensnorm waarvan overtreding een onrechtmatige daad zou kunnen opleve ren. De individuele ondernemers hoeven zich aan deze gedragscode niet te hou den. En de CAO is verlopen zonder te zijn verlengd. De SER-code bevat alleen regels van procedurele aard en toetst niet de merites van een fusie. Naleving van deze code overleg met de bonden, geven van inlich tingen garandeert op zichzelf dan ook absoluut niet dat de rechten van de werk nemers geëerbiedigd zullen worden, ter wijl het anderzijds heel goed mogelijk is dat een werkgever die géén overleg pleegt die zich dus niet aan de code houdt een bijzonder goede regeling voor zijn personeel treft. UTRECHT De politierechter in Utrecht heeft een 29-jarige taxichauffeur uit Amersfoort conform de eis van de officier van justitie, veroordeeld tot vier dagen gevangenisstraf. De man had in mei een blind echtpaar in zijn taxi ver voerd. Aan het eind van de rit betaalde de blinde man, doch hij liet per abuis zijn portemonnee met daarin zijn loon, 335) in de taxi liggen. De taxichauffeur, die zwaar in de schul den'zat, ondekte pas later dat de porte monnee in zijn auto lag. Op de vraag van de officier of de momenteel werkloze chauffeur wist dat zijn passagiers blind waren zei hij, nauwelijks verstaanbaar: „Ik zag wel bij het begin van de rit dat de vrouw blind was, maar die handicap is voor mij echt niet bewust motief ge weest om dat geld te verduisteren". Een foto tijdens het kort geding tegen de heer C. de Ruiter. Van links naar rechts: mr. W. Smit, C. de Ruiter, mr. Pelsrijken, mr. W. van Vugt (buk kend) mr. J. Duynstee, J. Franssen, mr. W. Domela Nieuwenhuis en mr. J. Schreurs. In de huidige samenleving is het niet behoorlijk meer om bedrijven zo maar te verhandelen. Het geldend recht brengt mee dat rekening wordt gehouden met de werknemers, zei mr. Van Vugt. Reke ning houden met de werknemers is een fatsoensnorm, die is neergelegd in de fu siecode. „Hierin onderschrijven de orga nisaties van werkgevers en werknemers de gedragsregels van een algemeen aan vaarde en geldende fatsoensnormen in het maatschappelijk verkeer", aldus heeft SER-voorzitter De Pous letterlijk gezegd bij de installatie van de fusiecommissie. Dat voor overtreding van de fusiecode nog geen andere sanctie bestaat dan pu- blikatie van het vonnis het nagelen aan de schandpaal doet aan het karakter van algemeen geldende fatsoensnorm niets af. Handelen in strijd met deze fu siecode kan dan ook niet anders worden uitgelegd als een onrechtmatige daad, die door de rechter kan worden vastgesteld, zeker nu de rechtsbetrekking tussen par tijen door de CAO nog wordt onder steund. Uitvoerig zette mr. Van Vugt hierna uiteen, hoe met de rechten van werkne mers van Van Veen is gesold. Rechten die door de Centrumbank weliswaar wa ren gegarandeerd, maar na verkoop van Kroonenberg stond het personeel op straat en pensioenen werden niet betaald. Sindsdien lijken alle bedrijven die door de Centrumbank zijn overgenomen te gaan lijden aan „de ziekte van Van Veen", door pleiter nader omschreven als „een sociaal-economisch syndroom." Het uitverkopen en liquideren van som mige vestigingen geeft te denken en, ter wijl men de bonden achter de feiten laat aanhollen, worden nog meer overnemin gen aangekondigd, alles door een duide lijke onroerend goed-man van wie moet worden verwacht dat hij de panden ont- ontruimt en doorverkoopt. Het is duidelijk dat De Ruiter de zeg genschap heeft in de fusies, aldus plei ter, maar de bonden weten niet eens wie precies de partijen in deze transacties zijn en tot wie zij zich moeten wenden. Inzake de overname van Bischoff en het Lingeriehuis is nooit enig overleg met de bonden geweest. Berichten dat Gerzon wordt doorverkocht vernemen de bonden uit de pers, de garanties voor het perso neel gaan te niet omdat de tijd die nodig is voor overleg de bonden door de vingers glipt. De fusiemakers spreken telkens hun be reidheid uit tot overleg, maar zij doen het niet. Zij zijn bezig hun plichten, vastge legd in de fusiegedragsregels, te verge ten. Thans gaat het om de toekomst van 2000 werknemers. Die mogen niet ge bracht worden in een positie, waarin ach teraf wordt gepraat over wat er allemaal is misgegaan. De regels schrijven voor dat tevoren overlegd moet worden. Krijgen zij een nieuwe werkgever, of krijgen zij ontslag? Niets is zeker. De bonden heb ben voor hen nog geen stuiver eigen rech ten kunnen bedingen. Dit is een onhoud bare situatie waarin door een vonnis van de rechter orde gebracht dient te worden, aldus mr. Van Vugt. Principieel en feitelijk verweer werd namens de gedaagden gevoerd door mr. L. D. Pels Rijcken uit Den Haag en mr. W. A. P. Smit uit Rotterdam. Ten princi pale werd door beide pleiters betoogd dat de SER-fusiecode alleen maar een vrij willige en niet wettelijke regeling be helst, een proefregeling die alleen be stemd is om ervaring op te doen opdat eventueel later een wettelijke regeling Mr. Smit zag in dit proces een poging van de bonden om naleving af te dwin gen van fusiegedragsregels die geen en kele bindende kracht hebben en buiten dien ook nog de inhoud van deze regels uit te breiden. Hij concludeerde dat eisers in hun vordering niet ontvankelijk moe ten worden verklaard. Mr. Pels Rijcken betoogde dat de bon» den jegens gedaagden volkomen ongemo tiveerde verdenkingen koesteren. Eisers zouden er beter aan doen af te gaan op hun ervaringen met Schroder. De filialen in Amsterdam en Rotterdam zijn gesloten nadat met de bonden volledige overeen stemming bereikt was over rechten en afvloeiing van alle personeelsleden. Sindsdien zijn de gedaagden bij voort during bereid geweest over alle zaken overleg te plegen met de bonden voor zo ver de belangen van werknemers m het geding waren. Maar zo lang de Centrum bank en de heer De Ruiter zelf nog niet weten wat er gebeuren zal, zo lang de overnemingen niet eens zeker zijn, kan men de bonden uiteraard ook niet inlich ten. De Ruiter kan niet zeggen wat hij niet weet. Het zijn de bonden zelf geweest, aldus mr. Pels Rijcken, die het overleg hebben afgebroken en hebben doorkruist met een aanklacht bij de SER-commissie. Zij wil- dan het overleg ook niet hervatten zo lang er nog geen uitspraak was. De eis van de bonden is op niets geba seerd en moet worden afgewezen, aldus mr. Pels Rijcken, die namens de gedaag den niettemin toezegde dat de bereidheid tot overleg nog steeds bestaat. Na rugge spraak met de heer De Ruiter zegde plei ter toe, dat de gedaagden in elk geval van fusie, reorganisatie of sluiting van een bedrijf met de bonden overleg zal plegen indien er personeelsbelangen in het ge ding zijn. „Dat is wat de SER-code u geeft in ar tikel 15. Méér kunt u niet vragen", zei de president tot mr. Van Vugt, die na enige aarzeling akkoord ging met intrek king van het korte geding. „Met deze pu bliekelijk gedane toezegging zijn de bon den tevreden", besloot hij. ADVERTENTIE Tedere vrouw tracht met haar uiter- lijk zo goed mogelijk voor de dag te komen. Het accent van de huid verzorging ligt echter veelal slechts op camouflage van de ouder worden de huid. Is het niet van veel meer belang eerst eens aandacht te schen ken aan de huid zélf? Dus: Het in stand houden van een mooie jonge huid, of het jeugdig aanzien van een oudere huid bewerkstelligen! Wat is nu eigenlijk bepalend voor haar con ditie? Heel simpel: Vocht. Het per zik-huidje uit Uw kinderjaren was zo mooi, omdat de plasma-colloïden - de waterdragers van de huid - niets te kort kwamen. Naarmate de jaren verstrijken neemt de toevoer van natuurlijke huidvloeistoffen steeds verder af. De huid wordt droger en opeenhopingen van verdroogde huid cellen gaan zich in de vorm van rim peltjes op het gezicht vertonen. Schrale weersomstandigheden doen de rest en voordat U het beseft be zorgt de vochtarme huid U een gete kend en weinig florissant uiterlijk. hernieuwde.veerkracht van Uw huid vormt de beste natuurlijke bescher ming tegen rimpelvorming. Diepere rimpels wijken belangrijk terug, ter wijl kleine lijntjes snel vervagen. Overal ter wereldheeft deze „Beauty oil" grote opgang gemaakt, ook in Nederland, waar zij bekend is onder etiket „Oil of Olaz". Het is zowel opmerkelijk als verheugend te kun nen constateren hoe snel Olaz in de huid verdwijnt en deze fluweel-zacht maakt. Een proefje op de hand zegt voldoende. Deze vloeistof wordt vrij wel onmiddellijk volledig opgeno men en laat geen spoortje vettig heid op de huid achter. Olaz vormt daarom dè ideale basis voor make up, die zich thans veel gemakkelij ker laat opbrengen. Bovendien be reikt U hiermee dat de huid zeer ef fectief wordt beschermd tegen in dringing van kosmetische pigmen ten en andere poriën-verstoppende elementen. Gebruik Olie van Olaz ook voor de nacht teneinde het vochtgehalte van de huid continu op hen weer een fris en jeugdig aanzien krijgt. feit dat wetenschapsmensen der chemie aan een tropische olié eigen schappen hebben kunnen ontlenen, waardoor deze olie een unieke uit werking op de huid bleek te hebben. Ze is vrijwel isotonisch ten opzichte van de huidvloeistoffen en vormt als zodanig een grote stimulans om het vochtgehalte van de huid op peil te houden. Bovendien is deze olie „ge peld",- d.w.z. dat de afsluitende ele menten, die in gewone oliën voor komen, geheel ontbreken. De hier mee verzorgde huid wordt spoedig verzadigd en niet in haar natuurlij ke functies belemmerd. Gevolg: Ze wordt heerlijk soepel en zacht. De "/Ail of Olaz" is verkrijgbaar bij ^apotheken, drogisten en parfu merieën. Maak er een gewoonte van hiermee dagelijks Uw huid te ver zorgen. Dit unieke middel beschermt Uw huid op onnavolgbare wijze. Ook schrale, gure wind en sterke zonne straling krijgen geen kans meer om hun uitdrogende werking op de.huid uit te oefenen. Dankzij de vooruit gang der wetenschap kan Uw huid weer radicaal opbloeien en kimt U zich verheugen in een smetteloze en stralend-jeugdige teint. BORDEAUX. (Reuter) Volgens een opiniepeiling in Bordeaux, waar op 20 september een tussentijdse verkiezing voor een zetel in de Franse Nationale Vergadering wordt gehouden, heeft pre mier Chaban-Delmas op het ogenblik met 57 percent de leiding. Zijn grootste tegenstander, Jean- Jacques Servan-Schreiber, komt niet ho ger dan 16 percent, gevolgd door de so cialist Gabriel Taix met elf percent en de communist Frangois Rivière met acht percent. ■IM/IMVtAAWWMAMAM/MAMMAAAAMMAAAWVVVMAM I i Twee suède modellen met spijker- lektie. Links een midi-rok met bo- kopversiering uit de Leeser-kol- lero, rechts pantalon met lange chasuble. Allereerst de bontmodellen vervaar digd van uitgelezen bontsoorten, die door de zwierige verwerking, heel vaak met leer, bijzonder jeugdig aandeden. Als voorbeeld een zwarte persianer mantel met pythonprint garnering van Ted Lapidus. En om even heel stil te worden, een adembenemende mantel van jaguar met sabelbont. Weer uit de droomtoestand, waarin je jezelf even zag schrijden in boven genoemde vorstelijke pels, zien we dan weer de gezelligste pakken en jassen van suède aan ons voorbij gaan. Rok ken, evenals pantalons met bolero's voorzien van spijkerkoppen. In deze suède collectie trof ik veel modellen aan van Beged Or uit Israël. U weet het zo langzamerhand wel: tweed is „in". Ook bij Leeser. Man tels met leer waaronder zalig warme en mooie wollen jumpsuits werden ge dragen. Overigens ook kostelijke tweed-jurkjes gecombineerd met wol len tricot in leuke kleuren. Bij één van de tweed-ensembles werd een grappige, kwajongensachtige leren pet gedragen, die evenals de overige ge toonde, merendeels grote hoeden, ge creëerd waren door Peter Voorn. De mantels die Leeser voor deze show had gereserveerd, waren van uitermate fraaie stoffen gemaakt. Ik zag hierbij verschillende ontwerpen van Louis Feraud. Voor de garnerin gen was veelvuldig gebruik gemaakt van bont en de steeds terugkerende pythonprint. Pierre Cardin en Yves Saint Laurent hadden vooral hun stempel gedrukt op de royale collectie kleine avondjapon nen die Leeser voor het voetlicht liet brengen. Zij waren van een waarlijk romantische allure. De verwerkte stof- Fraaie, sportieve mantel in combi natie met pantalon. De sluik ge sneden mantel heeft vier opgestik te zakken met kleppen en heeft voorts een ceintuur met metalen gesp en grote nestels. fen: zuiver zijden chiffon, goudbrokaat en geborduurde organza. Behalve de avondjaponnen waren de mantels, pakjes en jurkjes u raadt het al midi. Het was allemaal wel duur, maar erg mooi. Bé TER MAAT. ULFT/BREDA. Om de fusie tussen de koninklijke fabrieken Diepenbrock en Reigers NV (DRU) en Etna-Daalderop Holding op de eenvoudigste wijze te ef fectueren, zal Etna-Daalderop een bod uitbrengen op alle uitstaande aandelen DRU, aldus de besturen. Voorgesteld zal worden, de naam van de holding te wij zigen in Amalga Holding NV. De omwisselingsverhouding bedraagt een op een, zodat voor iedere 500 nomi naal aandelen of certificaten DRU 500 nominaal Amalga Holding NV zal worden gegeven en bovendien 1500 8'/i percent in gewone aandelen converteerbare obli gaties. Uiterlijk dinsdag 6 oktober zal worden bekendgemaakt, of het bod zal worden gestand gedaan. De besturen verwachten, dat binnen de in hun dagelijkse leiding zelfstandige dochtermaatschappijen geen grote veran deringen zullen komen. Reorganisaties gepaard gaande met ontslagen worden niet voorzien. De totale personeelssterk te zal zeker een verdere uitbreiding moe ten ondergaan. De voorgestelde combinatie krijgt een jaaromzet van 200 min., een eigen vermogen van ca. 70 min. en een per soneelsbestand van ca. 4000 man. AMSTERDAM (VU). Geslaagd voor kandidaatsexamen geneeskunde (I): T. C. Besse, Haarlem; J. L. Dolff, Heemstede; B. J. van Duin, Haarlem; S. E. R- Hovins, Bennebroek; S. Knepper, Badhoevedorp; D. J. Nartin, Santpoort; R. Y. Merkus, Santpoort; mej. M. Polderman, Haarlem; mej. M. E. B. Rijlaarsdam, Beverwijk; mej- M. A. Tervoort, Beverwijk; D. Tibboel, Haarlem. ADVERTENTIE MAISON N.V. Kalverstraat 134, Amsterdam, tel. (020) 2443 64

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 17