Ton van de Klooster nog niet rijp voor plaats op het internationale zwem toneel ANKE RIJNDERS HERSTELDE ZICH UITSTEKEND OP DE 200 METER f Mart Bras uitgeschakeld Waterpoloploeg miste scoringskansen: 4-6 Waarom denkt u dat Hoogovens zo'n bekende naam heeft als werkgever? Probeer het zelf maar eens. Bel 02510-94000 v Medaillestand Matthes brak wereldrecord Argentijnse dagbladen: Zege van Feije noord op Estudiantes verdiend Jo Schreurs: „We moeten er wat aan doen" ZWEMTOP TOONT GEBREK AAN INTERNATIONALE ERVARING rico ■I Cijfers Barcelona Topsport wil met minister praten Prinsjesdag Schakers op derde plaats in Siegen I P I VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1970 Record Hoogovens leidt op tot walser, smelter, rangeerder, kraandrijver em. Hoogovens leidt 5* i 2T 1 s 5» I walser,smelter,rangeerder,kraandrijver em, Hoogovens leidt op tot walser, em. Opvallend Gebrek nietvergeten.~Fricoeten (Van onze sportredactie) BARCELONA. De mentale dreun was uitstekend verwerkt. Natuurlijk waren er weer de gebruikelijke wedstrijdzenuwen, maar de angst, dat de krachtsexplosie opnieuw niet toereikend zou zijn, was in slechts twee dagen volledig overwonnen. Zo op het oog niets bijzonders, is men geneigd te zeg gen. In de harde wereld van de sport gebeurt dat bijna dagelijks. Zeker, maar als het gaat om een meisje van veertien jaar wordt het wel bijzonder. En daarom was de vreugde hij Anke Rijnders over haar nieuwe Nederlandse recordtijd op de 200 meter vrije slag (2.13,0) zo begrijpelijk. Of ze het niet jammer vond, dat ze op slechts 0,2 sec. de bronzen medaille had gemist? Jammer? „Natuurlijk niet. Daar had ik ook helemaal niet op gerekend. Het is al meegenomen dat ik vierde hen geworden". Anke Rijnders: tevreden met een vierde plaats. (Van onze sportredactie) BARCELONA. George Geurtsen, by de Europese kampioenschappen, zal één van de twee Nederlandse arbiters doorgaans zijn collega's niet bekritiseren. Gisteren, na afloop van de zeer harde wedstrijd tussen Nederland en Italië (4- 6) deed hij het wel. „Hij", zo oordeelde hij over de Westduitse arbiter Boekman, „Faalde op het kritieke moment. Ik moet eerlijk zeggen, dat hij verder goed floot. Maar in de laatste periode was hij incon sequent." Nederland werd daarvan het slachtof fer. Boekman gaf geen strafworp toen Wim Hermsen binnen de vier meter werd teruggetrokken, maar deed dat pal daar op wèl toen Barlocco zwaar werd aan gevallen. In plaats van 5-5 werd het 4-6. De resterende tijd was te kort voor de Nederlanders om nog iets aan deze stand te veranderen. Nederland heeft overigens de nederlaag ook voor een zeer belangrijk deel aan eigen onmacht te danken. Tot twee keer toe kregen zij de kans de 4-5 achterstand weg te werken, toen zij met een man meer speelden. Beide keren faalden zij. Coach Harry Vriend: „Het gaat niet goed als we met een man meer spelen. Ik geloof dat we er angst voor hebben. Ze durven de bal ook niet op een man, die midden voor het doel ligt, te plaatsen. Dat moet beter worden als we ooit verder willen komen." Vriend deed het niet maar had als excuus kunnen aanvoeren, dat zijn beste schutter Mart Bras in de derde periode door de zeer onbeheerst zwemmende Si- meoni werd uitgeschakeld voor de verde re duur van de wedstrijd. De Italiaan raakte Bras met de elleboog onder het linker oog. Bras moest worden vervangen. Na afloop van de wedstrijd werd hij naar een ziekenhuis vervoerd, waar de wond gehecht zou worden. Hij zal naar wordt verwacht dit toernooi niet meer kunnen spelen. Nederland speelde aanvankelijk tac tisch zeer sterk, maar raakte later ge heel uit het ritme, toen bleek dat het aan vallend niet wilde vlotten. Vooral Hans Hoogveld ging opvallend veel fouten ma ken. Vriend: „Ik denk, dat Hans zich te veel op deze wedstrijd heeft geconcen treerd. Hij wist dat hij de gevaarlijke Pizzo moest uitschakelen. Vorig jaar in Budapest, waar Pizzo de beste man van het toernooi was, lukte hem dat erg goed. Daarom begrijp ik niet goed dat hij er nu bang voor was." De setstanden: 1-2, 1-2, 2-1 en 0-1. De doelpunten waren van Jan Evert Veer, Wim Hermsen, Hans Wouda (strafworp) en Mart Bras voor Nederland en van De Magistris (driemaal), Barlocco, Formi- sio en Pizzo (strafworp) voor Italië. De stand in de finalepoule is nu: Rusland 3-6; Hongarije 3-6; Joegosla vië 3-4; Italië 3-2; Nederland 3-0; Roe menië 3-0. Er is geen speld tussen te krijgen. Dins dagavond, in de met hooggespannen ver wachtingen tegemoet geziene eindstrijd op de 400 meter vrije slag, beleefde het Amersfoortse meisje een soort nachtmer rie. Ze was duidelijk aangeslagen door de tegenvallende prestatie: zesde in 4.41.2 Haar trainer Wout Gerritse: „We had den verwacht dat ze sneller zou gaan en het was een ferme tik voor haar, toen dat niet was gelukt". Anke had zich in de series van de 200 meter, woensdagmor gen, al goed hersteld. Zij heroverde het nationale record op Yvonne van Kuilen burg met 2.13,6 en stapte als derde de finale in. Niemand zag in haar echter een serieuze kandidate voor het brons. Trai ningsadviseur Jo Schreurs: „We hadden op een vijfde of zesde plaats gerekend". Anke liet gisteravond echter sterren met internationale faam als Claude Mandon- naud (Frankrijk) en de Italiaanse No vella Calligaris achter zich en kwam pre cies uit óp haar streeftijd: 2.13,0. Ook op de zesde dag van de Europese kampioenschappen is medailleverzwelger Oost-Duitsland weer succesvol geweest Een tussenbalans: op de tot nu toe 23 af gewerkte nummers haalden de Oostduit sers tien gouden, twee zilveren en vier bronzen plakken. De 16-jarige Gabriëlle Wetzko verbeterde op de 200 meter vrije slag, haar eigen Europees record met 0,7 sec. en bracht het op 2.08,2. Een pres tatie, die de aanwezige Amerikaanse coaches met rood zullen omlijnen in hun kladboekjes. Het is overigens niet de eerste keer, dat zij de „gevaarlijke" kleur deze week gebruiken. Het zal ook niet de laatste keer zijn. Er werden nog twee Europese records verbeterd. De Hongaar se rugslagzwemster Andrea Gyarmati zorgde er voor dat de jubelstemming in het Britse kamp, die gisteren was ont staan nadat Wendy Burell het record van de Hongaarse had overgenomen (2.26,2) compleet verdween. Andrea greep het re cord op overtuigende wijze terug: 2.25,5. Het werd voor de Britten een debacle toen Wendy Burell zelfs niet in staat bleek het brons voor zich op te eisen. Rusland verbeterde de beste Europese tijd op de 4 x 100 meter vrije slag esta fette heren, dat met 3.34,0 al in eigen beheer was. De Russische ploeg, waarin ook Nikolai Pankin zwom, die nog geen kwartier daarvoor op de 200 meter school slag, zilver had gewonnen, finishte vóór West-Duitsland in 2.32,3. Het moest een keer komen. In deze voor zwemmend Nederland vrij gunstige week kon een dieptepunt niet uitblijven Gistermorgen was het dan zo ver. En het ergste is, dat het had kunnen worden voorkomen. Ton van Klooster mag dan een bijzonder talentvolle zwemmer zijn. hij mag dan in Nederland bij elke wed- ADVERTENTIE 5- Cl O» O? R> strijd een hoofdrol vertolken, hij is be slist nog niet rijp om op het internationa le zwemtoneel te worden ingezet. Des tijds was hij geselecteerd op de 1500 me ter met de goede tijd van iets meer dan 16.56,0, ruim onder de limiet van 17.15,0 Maar dat was bedriegelijk, omdat hij die prestatie op een 25 meter-baan had ge leverd. Hoe bedriegelijk bleek eigenlijk al in Leeuwarden bij de nationale kam pioenschappen toen hij op een 50 meter- baan 17.46,3 maakte. Gezien het feit, dat hij kort voor de kampioenschappen ziek was geweest en ook omdat hij zijn per soonlijke records op alle andere afstan den in Leeuwarden verbeterd had, werd de Naarden-zwemmer toch uitgezonden. Ten onrechte bleek nu. Hij was in het gezelschap van zwemmers als de Span jaard Esteva (16.48,7), de Westduitser Fassnacht (17.00,2) en de jonge Europese recordhouder Werner Lampe, eveneens uit West-Duitsland (17.15,8) met zijn 17.38,8 eigenlijk nog niet eens een figu rant. „Ik had wel verwacht sneller te gaan, maar een plaats in de finale zat er niet in", zei Ton van Klooster, die dan nog enige troost mag putten uit de ver betering van zijn persoonlijke beste tijd met 2,4 sec. „Ton was afgegaan op een schema van 1.09,0, maar daar zat hij al snel ver boven", vertelde de duidelijk teleurgestelde bondsadviseur Jo Schreurs. 200 m rugsUig dames: 1. Andrea Gyarmati (Hong) 2.25,5 (Europees record); 2. Barbara Hofmeister (OD) 2.26,6; 3. Tinatin Lekveish- vili (Rus) 2.27,1; 4. Wendy Burrell (GB) 2.27,5; 5. Sylvia Pratt (GB) 2.28,2; 6. Chria- tine Herbst tOD) 2.28,8; 7. Angelika Kraus (WD) 2.29,6; 8. Eva Folkesson (Zwe) 2.32,2. 200 m schoolslag heren: 1. Klaus Katzur (OD) 2,26; 2 Nikolai Pankin (Rus) 2.26,1; 3. Walter Kusch (WD) 2.28,2; 4. Egon Hennin- ger (OD) 2.29,2; 5. Vladimir Kosinski (Rus) 2.29,4; 6. Roger Philippe Menu (Fr) 2.30,8; 7. Thomas Aretz (WD) 2.31,4; 8. Steffen Kriechbaum (Oost.) 2.31,8. 200 m vrije slag dames: 1. Gabriele Wetz ko (OD) 2.08 2 (Europees record); 2. Mirjana Segrt (Joeg) 2.11, 3. Yvonne Nieber (OD) 2.12,8; 4. Anke Rijnders (Ned) 2.13; 5. Claude Mandonnaud (Fr) 2.13,7; 6. Elisabeth Berg- lund (Zwe) 2.14; 7. Novella Calligaris (It) 2.14,9. 4 x 100 m vrije slag estafette heren: 1, Rusland 3.32,3 (Europees record); 2. West- Duitsland 3.34,1; 3. Oost-Duitsland 3.34,6; 4. Frankrijk 3.35,2; 5. Spanje 3.37,9; 6. Italië 3.40,1; 7. Hongarije 3.40,6; 8. Noorwegen 3.41,4. Opvallend b(j de series op de 1500 me ter was de zeer matige tijd van Werner Lampe (17.15,8), ver boven zijn Europees record van 16.23,9, Algemeen wordt aan genomen, dat hij zich voor de eindstrijd heeft gespaard. Vanavond geldt Werner, die pas dinsdag in Barcelona arriveerde omdat hij ter verhoging van het aantal rode bloedlichaampjes na de Westduitse kampioenschappen in de Zwitserse ber gen is gaan trainen, daarom toch als de grote favoriet. Een tweede teleurstelling beleefden de Nederlanders in de serie 4 x 100 meter vrije slag estafette dames. De ploeglei ding had in plaats van Anke Rijnders die 's avonds in de finale 200 meter vrije slag moest uitkomen, Frasquita Smits in gezet. Dat kostte de Nederlanders een plaats in de finale. De tijden; Sia Tel- kamp, 1.03,9, Yvonne van Kuilenburg, 1.02,2, Cora Schouten 1.02,8 en Frasquita Smits 1.04,3. Totaal: 4.13,2. Italië plaatste zich met 4.13,0 als laatste in de eindstrijd. Nico van Dam had geen spijt van zijn beslissing Anke Rijnders niet te laten zwemmen. „Moeten we voor een uitzicht loze finaleplaats van de estafetteploeg de kans van Anke Rijnders op een goede tijd in gevaar brengen? Ik dacht het niet. Maar misschien hadden we, als we Linda de Boer hadden laten zwemmen, het net wél gered. Het is jammer, maar er is niets meer aan te doen". De Westduitser Hans Fassnacht was ook gisteren weer op het voorste plan. BARCELONA De stand bij de me dailles bij de Europese kampioenschappen na vijf dagen is als volgt: goud zilver brons Oost-Duitsland 10 8 5 Rusland 4 2 8 West-Duitsland 2 4 4 Zweden 2 2 0 Hongarije 2 10 Frankrijk 12 0 Italië 110 Tsjecho-Slowakije 10 0 Joego-Slavië 0 2 0 Spanje 0 11 Groot-Brittanië 0 0 3 Nederland 0 0 2 BARCELONA De Oostduitser Roland Matthes heeft vanmorgen tijdens de Euro pese zwemkampioenschappen te Barcelona het wereldrecord op de 200 meter rugslag gebracht op 2 minuten en 6,1 seconden. Het oude record was met 2.06,3 in handen van de Amerikaan Mike Stamm, op 20 augustus in Los Angeles gevestigd. BUENOS AIRES De Argentijnse dagbladen waren het er unaniem over eens dat de 1-0 overwinning van Feijen- oord op Estudiantes de la Plata, in de wedstrijd om de officieuze wereldbeker voor clnbs, verdiend was. Zij waren het er ook bijna allemaal over eens dat de Nederlandse ploeg een matige wedstrijd had gespeeld in verge lijking met de eerste wedstrijd tussen beide ploegen op 21 augustus, die in een 2-2 gelijk spel eindigde. „Het zat er niet in voor Estudiantes: de kampioen is Feijenoord", schreef het dagblad „Clarin", dat er aan toevoegde dat de wedstrijd „van slechte kwaliteit was en veel botsingen opleverde". „Het kon wel bijna voorspeld worden: de moed van Estudiantes was niet genoeg en zij bezaten geen magische krachten", zei het blad, dat twee verslaggevers naar Rotterdam had gestuurd om de wedstrijd te verslaan. „De Nederlanders verdienen de over- winning omdat zij beter aanvalsspel lie ten zien, betere combinaties en een gro ter tactisch inzicht. Niettemin deed dit er niet zo erg veel toe omdat beide elftallen meer tijd besteedden aan aftasten dan aan openlijk spelen om te winnen." „Cronica" had als kop boven zijn ver slag van de wedstrijd „de beker blijft in Nederland". Het schreef dat Feijenoord won „op een manier waarover Estudian tes zich niet hoeft te beklagen." Het blad schreef bovendien dat tijdens de wedstrijd „Feijenoord iets liet zien wat het niet had laten zien in de wed strijd in Buenos Aires: nervositeit en te weinig zekerheid met de bal." Maar Feijenoord was superieur aan Estudiantes schreef het blad en „De be ker keert terecht naar een Europees land terug". „La Nacion" beschreef de wedstrijd als een overwinning zonder glans". „La Prensa" schreef: „Feijenoord heeft Estudiantes verslagen en daarmee het eerste wereldsucces behaald voor dit Ne derlandse elftal en het heeft het goed gedaan, keurig gedrag en goed voetbal." In een commentaar van een verslagge ver uit Rotterdam schrijft het blad: „De betere ploeg heeft gewonnen, maar het astronomische verschil dat voorspeld was door de Nederlandse supporters was niet af te lezen uit de uiteindelijke uitslag en ook niet uit het spelverloop." „La Razon" schreef: „De wedstrijd was hard, met de sfeer van een beslissende wedstrijd en de spanning bleef tot de laatste minuut". (Van onze sportredactie) BARCELONA. Jo Schreurs, een van de vier trainingsadviseurs van de zwem- bond, had het niet moeilijk de teleurstel lende reis van de Naarden-zwemster An- nemarie Groen, 'woensdag, te analyseren. „Ze is nog jong en onervaren. Iedereen houdt hier op de eerste meters in, maar zij ging hard, waarschijnlijk te hard af. Zij heeft geen baanindeling en denkt, dat als ze niet van het begin af aan voluit zwemt, het niet goed kan gaan." Gisteren gaf Ton van Klooster op de 1500 meter evenmin een illustratie van een juiste verdeling van krachten en er zijn nog vele zwemmers en zwemsters in de Nederlandse ploeg, die aan dat euvel lijden. De oorzaak: gebrek aan interna tionale ervaring. De 16-jarige Linde de Boer drong door tot de kern van de zaak toen zij na haar recordrace op de 400 meter zei: „In Ne derland lig ik altijd voor, maar nu moest ik proberen een achterstand weg te wer ken. Het zou pas goed zijn als ik vaker moest knokken om bij de eersten te ein digen. Dan zal ik waarschijnlijk de laat ste meters, die nu erg moeilijk gingen, ook nog in een hoog tempo kunnen af leggen." Gebrek aan internationale ervaring het is als een paal boven het heerlijk verkoelende water van het Picornell- zwembad komen vast te staan heeft de overwegend uit jonge zwemmers en zwemsters bestaande ploeg ernstig par ten gespeeld. In Nederland zijn er nu een maal niet, zoals in Oost- en West-Duits land om over de Verenigde Staten maar te zwijgen voldoende topzwem mers en- zwemsters, die elkaar naar een hoger peil opjagen. Jo Schreurs: „We hebben het afgelopen jaar inderdaad te weinig internationaal contact gehad. Dat had verschillende oor zaken. Er waren niet veel internationale wedstrijden. De meeste landen wilden zich volledig op dit Europese kampioen schap concentreren. Bovendien zagen bij ons niet alle betrokkenen het nut van in ternationale ontmoetingen in en vaak ook paste de dagen, waarop tegen buitenlan ders kon worden gezwommen niet in de schema's van de clubtrainer. De hier aan wezige clubtrainers zullen nu wel gezien hebben, dat het gewoon nodig is dat we aan internationale wedstrijden deelne men. Ik geloof dan ook, dat we gezamen- DEN HAAG. /es topsportmensen hebben woensdagmiddag een telegram ge stuurd aan minister Klompé van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, waarin zij zich solidaii verklaren met de inhoud van de nota sport'70 en aandrin gen op de benoeming van een sportbe- windsman. Gaarne zouden zij over deze onderwerpen een gesprek hebben met mejuffrouw Klompé. Het telegram was ondertekend door Ton Boot, Jan Janssen (als voorzitter van de vereniging van beroeDswielrenners Ard Schenk. Hilda Slaman Mieke Sterk en Roel Wiersma (als voorzitter van de vereniging van contractspelers), lijk de problemen, die het deelnemen in de weg staan, zullen kunnen oplossen. We moeten er beslist wat aan doen. Daarom hebben we hier al met vele buitenlandse trainers en officials contacten gelegd. Met resultaat." De clubtrainers, die zo goed als zeker na het Europese titeltoernooi bij elkaar zullen komen en dan ook de hele gang van zaken rond deze kampioenschappen onder de loep zullen nemen, hebben ook bij de planning die voor München 1972 moet worden gemaakt, weer het laatste woord. Het is namelijk niet te verwach ten dat het bondsbestuur, wat dit betreft, een andere richting in wil slaan. Daar is ook geen reden voor. Het is echter even min te verwachten, dat die clubtrainers het de bondsadviseurs lastig zullen maken bij de uitvoering van hun plannen. „Er is", zo zegt Nico van Dam, „een goede ver standhouding met de hier aanwezig trai ners. We hebben regelmatig met hen overleg gepleegd. Ze hebben zich ook niet zonder onze instemming met hun eigen pupillen bemoeid. Een voorbeeld: we had den van de week op een avond veel pu pillen in de finales. Toen was de hulp van bijvoorbeeld Wim Geurtsen, die zich even met Yvonne van Kuilenburg bezig hield en Joop Bartelsman, die met Bob Schoutsen aan de gang was. natuurlijk welkom. Maar als ik tegen ze zeg, dat ik het weer overneem, maken ze echt geen bezwaar." De clubtrainers, althans de meesten, hebben wel degelijk begrip voor de moei lijkheden van de adviseurs. Peter van de Biggelaar: „Het is toch logisch dat we even bijspringen als dat nodig is. Zij kunnen het met twee man natuurlijk niet altijd bolwerken. Moet je eens naar de buitenlanders kijken. Er zijn hier ploegen met tien trainers. Er moet natuurlijk wel één man zijn, die de beslissingen neemt." ADVERTENTIE minji SIEGEN. Na de vijfde ronde met nog vier ronden te spelen staat Neder land in groep 3 van de Schaakolympiade op de 3e plaats met 14.5 punten achter de Verenigde Staten (18.5 punten) en Oost-Duitsland (16.5 punten). België deelt in deze groep met 9 punten de 6e en 7e plaats met Mexico.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 23