IJmuider ploeg won aan kracht Trainer conditie Wouterse voerde Stormvogels op Vertrek Ton van de Pieterman zware handicap voor Velsen m Van Honschoten gaat van Stormvogels naar ADO Looyen traint Beverwijk VSV verloor drie verdedigers aan buurman Velsen Hockeyploeg werkt hard aan Brussel DE KENNEMERS DEBUTEERT Sceptre-prijs belangrijk op Duindigt VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1970 Tijdnood Verbreden IJMOND. Stormvogels gaat voor de derde maal zijn geluk beproeven in de eerste klasse A en hoewel de beide voorgaande jaren weinig ont spannen momenten bracht, zien de IJ- miudenaren het komende seizoen met vertrouwen tegemoet. De technische leiding van Stormvogels-trainer Wou terse tekende voor een jaar by, ver zwaarde de training en dat leverde een winst op aan conditie. Hoewel een drietal spelers vertrok, kreeg Storm vogels voldoende aanvulling. Van Honschoten ging naar ADO'20, maar Ton van de Pieterman (ex-Velsen) kwam voor hem in de plaats. Doel man Swart stopte, maar Haasnoot (IJmuiden) en De Munck (Alkmaar- sche Boys) kwamen en zjj zullen du elleren om de plaats van Swart. Spits- speler Du Mortier stapte over naar het betaalde voetbal, maar Jos Bak ker (Telstar) keerde juist de rug naar het semi-profwerk en hjj maakt een goede kans om in de top-formatie van de hlauw-witten mee te draaien. DE START Eersteklasser Stormvogels opent het seizoen in de eerste klasse A met een thuiswedstrijd tegen het Amsterdamse OVVO. Voor de IJmuidenaren direct al een sterke tegenstander, waaraan men de werkelijke speelsterkte voor het eerst kan toetsen. In de tweede klasse A debuteert De Kennemers op eigen veld tegen Zilver meeuwen, terwijl Velsen voor eigen pu bliek Zaandijk krijgt te bespelen. DEM gaat in deze afdeling op bezoek bij HFC. In de derde klasse A staat de streekder- by BeverwijkADO'20 op het program ma. VVB gaat op bezoek bij WSV'30. De IJmondvertegenwoordigers in 4C spelen beide thuiswedstrijden. KIC ontvangt Bloemendaal, terwijl VSV als gastheer optreedt voor Alcmaria Victrix. Stormvogels, dat na een bliksemop- mars vanuit de vierde klasse doorstootte naar de eerste klasse van het amateur voetbal, heeft in de laatste twee seizoe nen weinig genoten van die snelle pro motie. Steeds redden de IJmuidenaren zich pas in de laatste wedstrijd van het seizoen van degradatie. Natuurlijk gaf dat dan wel grote voldoening, maar de voorgaande 21 wedstrijden brachten vaak angst en een bittere nasmaak met zich mee die een optimaal genieten van de sport in de weg stonden. Steeds knauwden zorgen aan het zelfvertrouwen en moreel van de spelers en de leiding. Zelfs het lezen van de verslagen in de dagbladen op de maandagavond had invloed. En als het zover is gekomen, dan is voetballen voor je plezier geen lolletje meer. Maar Stormvogels heeft geleerd van die twee seizoenen. De bijzonder capa bele trainer Wouterse bleef bouwen, keek naar de toekomst schroomde niet om af en toe een routinier terug te halen, als het nodig was. Conditioneel ging de Stormvogels-selectie langzaam vooruit. Dat moest ook, want de voorgaande sei zoenen bleek vaak dat Stormvogels in de eerste helft niet onderdeed voor de tegen- «tander, maar na rust ver terugviel. Toch Materiaal voor trainer Wouterse van Stormvogels. pakte Stormvogels in de laatste competi tie enkele geroutineerde tegenstanders: zo kreeg AFC tot tweemaal toe klop en kwam de latere kampioen Uithoorn twee maal niet verder dan een gelijkspel. En dat gaf zelfvertrouwen. De Stormvogels-selectie van 28 man traint nu tweemaal per week. In de oefenwedstrijden bleek dat men aan kracht had gewonnen Lager geklasseer de tegenstanders werden met ruime cij fers ingerekend: Onze Gezellen (4-1), Spanbroek (5-1) Hollandia (6-1) en Vel sen (3-0) moesten het nieuwe Stormvo gels zijn gang laten gaan. Tegen Ajax B werd in de laatste, minuut met 0-1 ver loren, tegen Leeuwarden bleef het 0-0 en Xerxes vertrok met een 1-0 nederlaag. In de Stormvogels-defensie werd het verlies van Van Honschoten ruimschoots IJMOND. Stormvogels is nog steeds de enige IJmond-vertegenwoordiger in de eerste klasse A amateurvoetbal. Stormvogels ontmoet weer oude be kenden als AFC, OVVO, De Spartaan, SDW en DCG, maar vooral de promotie van Zandvoortmeeuwen zal de strijd wat interessanter maken. Stormvogels ver overde drie jaart gelden het eersteklasserschap ten koste van de Zandvoorters die nu zullen willen aan tonen dat zij gelijkwaardig zijn. Rood Wit is de an dere debutant in deze afdeling, waarin Uithoorn het kampioenschap verdedigt. In de tweede klasse A die weer uit 13 clubs be staat, komt het gepromoveerde De Kennemers de plaats innemen van VVB. Behalve De Kennemers spelen ook Velsen en DEM in deze afdeling. Velsen dat het vorig jaar als debutant twee punten te kort kwam voor het kampioenschap, zal dit jaar weer hoge ogen willen gooien. In 3A wil VVB iets van het verloren gegane terrein herwinnen. De Breesapers zullen daarbij onder andere stuiten op Beverwijk en ADO'20. KIC en VSV zijn de IJmond-clubs in 4C en deze afdeling bestaat dit seizoen uit J.2 clubs. De promotie- en degradatie-regeling is ongewij zigd: in de eerste, tweede en derde klasse degraderen twee ploegen, in de vierde klasse degradeert slechts een ploeg. De kampioenen van de tweede, derde en vierde klasse promoveren, terwijl de kampioenen van de eerste klassen om het kampioenschap van Nederland spelen. tfWVVWVWVWyWWWVVVWVIIIWWVtM gecomperfseerd door de komst van Ton van de Pieterman. De plaats die Swart onder de Stormvogels-lat openliet, wordt bestreden door twee talentvolle keepers: Haasnoot en De Munck. Op het midden veld won Stormvogels aan kracht door de komst van Van de Horst (HBC) en de terugkeer van Arie Weber. In de IJmui der voorhoede zullen routinier Fred Dik- staal en de grillige Zwaan voor de doel punten moeten gaan zorgen, nu Bas du Mortier naar Ajax is vertrokken. Met de iets te trage, maar nuttige Seegers en de ijverige Van Doomeveld hebben de IJmuidenaren nog meer troeven in het middenveldgebeuren. Voor de voorhoede komen Jos Bakker en Hans Kiewiet nog in aanmerking. In de verdediging zijn Cees Glas en Piet van Duivenbode geroutineerde krachten. Coming-man Bert Prins die zich goed thuis begon te voelen in de IJmui der defensie, raakte tijdens een van de oefenwedstrijden aan de enkel gebles seerd en is voorlopig uitgeschakeld. Stormvogels is ol goede moed en de IJmuidenaren lijken een goed seizoen te gemoet te gaan En als het Stormvogels een beetje meezit, kon de ploeg dit jaar wel eens in de bovenste helft van de ranglijst gaan eindigen. IMWWIIIIIIIflltlMIWIIWWWWIAA/lfMMWIMIIIIWMIWIIWWIflfMIIIWWIIIMWWIWIIIIWWWWWWWWWWWWIAAAAMWWIIWWIIWIMIIWIA Samen met nog tien andere clubs gaan Velsen, DEM en De Kennemers het in de tweede klasse A proberen. Velsen dat het vorig jaar verrassend debuteerde in de tweede klasse, is defensief wat ver zwakt en zal een zwaar seizoen tegemoet gaan. De Kennemers is dit jaar de IJmond-debutant en de Beverwijkers zijn vol goede moed. DEM dat het vo rig seizoen geen moeite had om zich te handhaven, heeft weer de beschikking over Piet Vessies en misschien kan deze aanvaller wat meer wedstrijden voor DEM winnen: het vorig seizoen speelde DEM meer dan de helft van de wedstrij den gelijk! „Een beetje geluk en een goede start zouden ons dit jaar welkom zijn. Dat zou een beetje rust in het spel brengen, maar een zinnige prognose kan ik niet geven. Daarvoor liggen de krachtsver houdingen te dicht bijeen". Dit zegt DEM-voorzitter Smit over de kansen van DEM in de tweede klasse A. Daar bij speelt het oompetitieverloop van vo rig jaar zeker een grote rol: met 13 clubs in een afdeling kan het raar lopen. Zo kon een nederlaag aan het eind van het seizoen in die afdeling er de oorzaak van zijn, dat een club plotseling als kam pioenskandidaat afviel en bij degradatie kandidaten gevoegd kon wonden. DEM heeft een vrijwel ongewijzigd elftal. Trainer Toon de Boer kreeg weer de beschikking over Piet Vessies, de oud-topscorer van DEM die naar USVU is geweest. Vessies is momenteel echter geblesseerd en zal voorlopig nog niet van de partij zijn. Ook Theo Rijk keerde terug na een mislukt semi-prof avontuur bij Haarlem. Velsen-voorzitter Hartman ziet voor zijn ploeg een zwaar seizoen, maar re kent erop dat de ploeg zich zal handha ven. In vergelijking met het vorig sei zoen ging Velsen er defensief wel op achteruit. Centrale verdediger Ton van De vierde klasse C zal dit seizoen uit 12 clubs bestaan en daarmee wordt een jarenlange traditie (elf clubs) doorbro ken. Ook dit seizoen zijn VSV en KIC weer de IJmond-vertegenwoordigers. Zij ontmoeten voornamelijk Haarlemse te genstand. TYBB en Alcmaria Victrix zijn de twee gedegradeerde derdeklassers, terwijl DIOS debuteert. KIC dat het vorig seizoen voor het eerst Velsen-Noord in de vierde klasse ging vertegenwoordigen, stond in dat eer ste jaar onder grote druk. Twee gere nommeerde vierdeklassers Kinheim en IEV gingen toen immers samen en twee goede clubs maken al spoedig een kampioen. In de ogen van de supporters dan. Het liep anders, al deed KIC het lang niet slecht- men eindigde op de tweede plaats met slechts twee punten achterstand op kampioen Halfweg. In het komend seizoen kan KIC weer rekenen op Nijdam die volkomen hersteld is van een langdurige blessure en ook Gerrie Tesselaar zal weer voor de combinatie uitkomen: hij speelde een jaar voor Stormvogels. Dat betekent een verster king voor de formatie van trainer De Buizert die voorlopig echter niet kan be schikken over Kranendonk (hersenschud ding, opgelopen tijdens een oefentoer- nooi). VSV verloor op de laatste dag van de overschrijvingstermijn vijf uur voor de Pieterman wilde eerste klasse-voet bal spelen en ging naar Stormvogels. Dat was een gevoelig verlies en nu Har ry Meijer voorlopig is uitgeschakeld door een knie-operatie, heeft trainer Piet BEVERWIJK ADO '20 en VVB zullen in de derde klasse A duelleren. Bever wijk kende het vorig seizoen weinig suc cessen, maar had ten slotte niet al te veel moeite om zich veilig te stellen. ADO'20 draaide korte tijd mee in de kop groep, maar de pauze van drie maanden in de afgelopen winter deed afbreuk aan de vorm, zodat ADO'20 als middenmotor eindigde. VVB is weer terug in de derde klasse na een jarenlang verblijf in hogere regionen. Bij Beverwijk verwacht men niet al te veel van het komende seizoen. „We spe len ongeveer met hetzelfde elftal van vo rig seizoen en toen was het ook niet zo best", is de mening van secretaris De Boer die met handhaving van de plaats in de derde klasse tevreden is. Bever wijk wordt dit jaar getraind door Henk Looyen die zelf in De Volewijckers heeft gevoetbald. De Beverwijkers krijgen een druk jaar, want de verhuizing naar het nieuwe veld aan de Parallelweg zal tij dens het seizoen 1971-'72 plaats moeten vinden. Daar zal dan een nieuw clubge bouw moeten komen te staan en dat moet door eigen leden worden gebouwd. Voor lopig heeft Beverwijk een bouwcommis sie van tien man. ADO'20 heeft een druk jaar achter de rug. Eerst het jubileumfeest, deze zomer trokken. Deze oud-prof van Fortuna'54 het bezoek van Chelsea. De Heemsker kers zitten boordevol plannen en hebben in Pieneman een full-time trainer aange- Pieneman full time trainer ADO. liet zijn selectiegroep vele oefenwedstrij den spelen om zodoende voldoende inzicht in het spelersmateriaal te krijgen. ADO'20 heeft er slechts een nieuwe speler bij ge kregen: de centrale verdediger Van Hon schoten kwam van Stormvogels naar ADO'20 en dat kan een flinke verster king zijn voor de Heemskerkse defensie. De spectaculaire uitbreiding van de ADO- accommodatie vraagt eigenlijk om succes sen van het eerste team. Daarom lijkt ADO'20 dit jaar een gevaarlijke tegen stander! Ook met VVB moet rekening worden gehouden. De Breesapers beschikken over een behoorlijke hoeveelheid routine, op gedaan in eerste en tweede klasse. On der leiding van trainer Nieuwenhuis gaat WB proberen het verloren terrein te herwinnen. De ploeg onderging weinig wijziging, alleen verdediger Renno de Jong keerde terug van Egmondia. Aan valler Jan de Greef zal ook weer regel matig van de partij zijn. De samenwerking tussen Velsen-trai- ner Piet van der Kuil (rechts) en Weber is ten einde, want Weber ging naar Stormvogels. van der Kuil problemen. Een meevaller tje was de komst van VSV-centrale ver dediger De Rijk, maar deze speler zal enige tijd nodig hebben om te acclimati seren in het tweede klasse-voetbal. Mid denveld-speler Weber ging naar Storm vogels. Aanvaller Noordermeer (NAS) meldde zich. Velsen beschikt over een goed combi nerend elftal met drie gebroeders Van de Hulst als middenvelders, Sieraad en Koks als aanvallers. Om het gebrek aan routine in de achterhoede enigszins op te vangen heeft Piet van der Kuil Joop Hoogzaad naar achteren gehaald. Een noodgreep die ten koste zal gaan van de produktiviteit, maar er zat weinig an ders op. De Kennemers gaat vol zelfvertrou wen aan zijn debuut in de tweede klasse beginnen. De Beverwijkers die onder leiding van trainer-coach Muskee over veel routine beschikken Jan Honout, Hennie van Zon en Leen Jonker speel den betaald voetbal hielden het kam pioenselftal intact. Verdedigend ging men er op vooruit door de komst van Jaap van de Graaff (Stormvogels). Mus kee verlengde de trainingen en De Ken nemers formeerde diverse selectiegroe- pen, ervan uitgaande dat zelfs als men voor zijn genoegen speelt, men toch moet selecteren om uit de 50 elftallen het meeste rendement te kunnen halen De Kennemers zal de komende winter oefenwedstrijden gaan spelen tegen se- mi-prof-clubs. Dit is mogelijk door de aanleg van een lichtinstallatie (12.000 Watt) die half oktober gereed zal zijn Er heerst grote activiteit bij De Kenne mers, want half november zal het nieu we clubhuis worden geopend. de sluiting drie verdedigers van het eerste elftal aan buurman Velsen. Het waren doelman Hiibl centrale verdedi ger De Rijk en 'inksaehter Van de Does. VSV was er nogal boos over VSV-voor- zitter Veldmeyer zegt: „Dat ze de af scheidsbijeenkomst van hun oude trainer lieten lopen op iie hewuste zaterdag avond vond ik wel erg. Dat was geen manier, maar voor ie rest moeten ze het zelf maar weten" VSV neeft twee jonge keepers om de plaats van Hühl in te nemen: Bloemen (terug van Ajax) en Van Vliet De weer serieus trainende Bakker zal de plaats van De Rijk in gaan nemen. De oud-Elinkwijk-speler Kragten traint VSV tweemaal per week en op de zater dagochtend zal af en toe getraind wor den. VSV-voorzitter Veldmeyer is opti mistisch over het komende seizoen: „Dat moet je wel zijn. Ik ken de kracht van de tegenstanders niet. Als de ploegen waartegen wij het vorig ïaar speelden, van gelijke sterkte zijn gebleven, dan sla ik Bloemendaal Schoten en DCO hoog aan. De ex-derdeklasser TYBB en Alc maria Victrix ken ik niet, ook debutant DIOS is een volslagen verrassing. We hebben echter een technisch goed elftal en als we niet te veel met blessures te kampen hebben (het vorig seizoen raakten we in de tweede wedstrijd onze beide halfspelers voor lange tijd kwijt) kunnen wij goed meedraaien". (Van onze sportredactie) ENSCHEDE. Hans Schnitger, de manager van het Nederlands hockey-elftal is de beminnelijke verpersoonlijking van het amateurisme. Hij schuift wat nerveus heen en weer in zijn directiekamer (ver- koopbedrijf van machines in de plastic- en rubberindustrie) tijdens het werk van een fotograaf, omdat hij publiciteit eigen lijk maar niets vindt. Hij kout over hockey als de pure liefhebber, die het eigenlijk verbaast, dat zijn jongens het zo ver schoppen Als de voorbereiding op het Europees kampioenschap, dat van 18 tot en met 27 september in Brussel wordt betwist, ter sprake komt. spuit Hans Schnitger dan ook grif bewondering. Een zestien koppige selectie beraadt zich sinds 15 juli in drie trainingen per week op Brus sel, „en dat", complimenteert Schnitger, is toch verdomd hard werken. Hockey is puur amateurisme Ze oefenen altijd na zessen, na hun studie of hun werk. Dat moet je maar op kunnen brengen. Ik heb respect voor de jongelui. Zij laten er wat voor staan, terwijl een ander op dat mo ment een pilsje gaat drinken." Maar daar is het dan ook een Europese titelstrijd voor die bovendien nog eens tot een scherp kwalificatietoernooi is ge promoveerd. Want alleen de anden, die zich straks naar de eerste vier plaatsen slaan, mogen boeken voor het Indiase Lahore, waar februari volgend jaar het wereldkampioenschap wacht „We gok ken", verkondigt Hans Schnitger met gro te stelligheid, „dan ook alles op Brussel Deze dagen wordt nipt meer naar opko mend talent gekeken De selectie staat vast. Deze zestien knapen zullen het moe ten maken." Uitverkorenen, die zich dooi een drie manschap weten omringd. Want de crème van het vaderlandse hockey kent geen bondscoach meer sinds Roepie Kruize zich eind vorig jaar na een mvitatietoer- nooi in Bombay uit tijdnood, zoals de bond het hoffelijk omschreef terugtrok. Schnitger: ,Voor een amateur met een normale dagelijkse werkkring is het na tuurlijk heel zwaar. De coaching de be geleiding door één persoon vroeg eenvou dig te veel tijd. Die man nad nog wel wat anders te doen dan al die trainingen af te lopen." De taakverdeling verlicht nu de werk zaamheden. De heer Ancion buigt zich over de technische training, hij puzzelt met de tactiek. De neer Van Grimbergen adviseert in de selectie van spelers, ter wijl Hans Schnitger als manager sinds januari de algemene leiding heeft. Dat drietal stippeldt ook de weg naar Brussel uit, waar ondanks de handicaps van het amateurisme dan toch maar top sport wordt bedreven Toch zou het ni veau, de kwaliteit nog hoger kunnen zijn als de hockeysport niet zo nauw met die mensen, die zich ook bij het cricket, het golfen en het paardrijden plegen te amu seren, zou zijn verweven. Schnitger in de jaren '32 tot '40 het .kanon" var PW. 25 maai international brons op de Spelen '38 in Berlijn: „Ach. een bouwvakker houdt nu eenmaal meer van voetbal. Iedereen heeft nu eenmaal zijn eigen gevoelens voor een bepaalde sport. Toch wordt hockey allang niet meer alleen door studenten gespeeld. Maar het blijft natuurlijk waar: hoe meer mensen een sport beoefenen, hoe hoger de kwaliteit." De hockeybond is zich daarvan bewust en streeft naar een bredere opbouw. Zo zou Kees Tania, de conditietrainer van de nationale equipe wellicht in vaste dienst kunnen worden genomen. Hij zou dan trainingen door het hele land moeten opzetten, zodat er meer mogelijkheden zijn voor die spelers, die nu nog net te licht worden bevonden voor de centrale training. Misschien langzamer dan de minder „geïsoleerde" sporten maar ook het hockey evolueert. Tot in zijn spelstyste- men toe. Hans Schnitger: „het 4-4-2 of de Ausputzer, dat komt er toch wel in. Zeker in competitieverband. Internatio naal wordt de tactiek uitgedacht naar de manier van speler van de tegenstander. Mandekking wordt daarbij al regelmatig gehanteerd. Maar die speciale bewaking eist een enorme conditie. Hockey is nu eenmaal een veel snellere sport dan bij voorbeeld voetbal en het valt lang niet mee een tegenstander een hele wedstrijd bij te sloffen." Zoals het voor de aanvaller in het hui dige hockey lang niet meevalt nog een velddoelpunt te maken. Schnitger, die als lid van de elftalcommissie zijn ervaring berrijkte od de Olympische Spelen in Mexico en tijdens het toernooi in Bom bay: „In vergelijking met vroeger zijn de verdedigingen veel en veel sneller gewor den. Een aanvaller komt nog maar moei lijk tot scoren in de beperkte ruimte die hij heeft. Vandaar de experimenten met he+ inrollen en de offside-regel. Allemaal om meer velddoelpunter te krijgen. Het benutten van een strafcorner is nu zo be langrijk geworden, dat het een duidelijke specialisatie vereist." (Van onze paardesportmedewerker) DUINDIGT. De enige belangrijke ontmoeting zaterdagmiddag (2.30 uur) op Duindigt is de ren om de Sceptre-prijs, die door zijn fors bedrag aan prijzen een kleine, maar selecte groep volbloeds aan de start brengt. Daar het een zogenaam de „conditie-ren" betreft heeft de Was- senaarse stal de Bloemert altijd wel een paard dat in zo'n ren uitstekend komt te staan. In dit geval Jolly Espresso S die de prijs nauwelijks kan ontgaan. In de draverijen eveneens drie vaste winnaars Edel Six en Goodwill uit de training Overeem en Hurry Up, die op de KLM- dag nog met een straatlengte won.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 25