Minister Roolvink: INSPRAAK WERKNEMERS NIET OVERDRIJVEN" Hartschudbed Relatieve teruggang natuurwetenschap Leemte in wetsontwerp tegen vliegtuigkaping Meergeld nodig (voor leger Gehuwde academica zijn werklustig top form Kamerlid Goudzwaard doctor wooiuentrum Breestraat 74-84 Beverwijk Geschenken voor jubilerende prins Bernhard Democratisering ondernemingen in Tweede Kamer SYMPOSIUM IN AMSTERDAM: Kamervragen over plaatsgebrek Mavo-onderwijs Uitlevering kapers niet geregeld Objectiviteit in nieuws meer dan ooit nodig ONDERZOEK LEIDSE WERKGROEP WIJST UIT: - van Phantoms natuurlijk naar VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1970 Zoekt U iets in SUÈDE- NAPPA- en LEDEREN KLEDING? Ongeorganiseerden Geen leeftijdsgrens Bouwvakker omgekomen CENTRAAL DODE OP OVERWEG Staatssecretaris van Defensie: Prins Bernhard tot voorlichters: Andere conclusies u ziet daar zoveel meer dan ergens anders HIL\ ERSUM. Prins Bernhard heeft gistermiddag in huize „De Zwaluwen berg" in Hilversum, waar de staf van de prins is gehuisvest, zijn zilveren jubi leum als inspecteur-generaal gevierd. Minister Den Toom van Defensie bood namens de drie krijgsmachten twee af fuiten aan, die vroeger aan boord van schepen werden gebruikt voor het mo biele scheepsgeschut. Persoonlijk bood de minister een onderwaterhuis voor de filmcamera van de prins aan. Als oudste reünist boor de oud-chef van de generale staf generaal Le Fèvre de Montigny namens de staf en oud-mede werkers van prins Bernhard een vlagge- mast voor de Nederlandse driekleur en de persoonlijke onderscheidingsvlag van de prins aan. Vice-admiraal H. M. van den Wall Ba ke, voorzitter van het comité verenigde chefs van staven, vergeleek prins Bern hard met een militaire ombudsman, tot wie iedere militair zich in hoogste in stantie kan wenden voor de oplossing van zijn problemen. Prins Bernhard zei in zijn dankwoord dat de functie van inspecteur-generaal hem veel voldoening schenkt. „Als ik mijn werkzaamheden wat moet beper ken wat inderdaad het geval is zal ik zeker deze functie niet neerleggen" Hij schonk de minister van Defensie, de staatssecretarissen van Defensie, de se cretaris-generaal, de drie bevelhebbers der krijgsmachtdelen en burgemeester dr. J. P. Platteel van Hilversum, alsme de vice-admiraal Van den Wall Bake ie der een herinneringspenning. ADVERTENTIE Kijk en vraag er naar bij Zijlstr. Telef, Haarlem 31 07 6$ De grootste speciaalzaak in NAPPA en SUÊDE KLEDING (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Roolvink Sociale Zaken heeft gisteren in de Tweede Kamer bü de behandeling van de nieuwe Wet op de Ondernemings raden gewaarschuwd voor overdrijving hij het geven van inspraak aan werknemers. „We moeten ons ervoor hoeden de gevangene te worden van de waan van de dag", zei de minister. „Inspraak moet niet zover gaan dat we met z'n allen niets meer te zeggen hebben" cndernemingsraad niet langer aan leef tijdsgrenzen te binden. Wel handhaafde hij een diensttijdgrens van twee tot drie jaar, alsmede de mogelijkheid tot ontslag van leden op voorstel van de ondernemer of de ondernemingsraad zelf. Tegen dit laatste maakten P.v.d.A. en D'66 be zwaar. De minister reageerde met deze op-1 Drs' Nypels kreeg het bij de artikels- merkingen op een motie, ingediend door gewlJ,ze "^handeling van het wetsontwerp ars. Nypels van D'66, waarin wordt voor- zowel met de V V-D. als met de P.v.d.A. gesteld ook in ondernemingen, waarvoor I aan s*°k. wens van de D'66 om het geen verplichting tot instelling van een I personeel evenveel zeggenschap toe te ondernemingsraad geldt, tot democratise- de aandeelhouders werd af- ring te komen. Het wetsontwerp legt I |ewe^en door de heer Rietkerk. (V.V.D). voor deze verplichting de grens bij on- s*aatkundige democratie is volgens hem dernemingen met 100 werknemers. Drs. nlet op het bedrijfsleven over te bren- Nypels wil dat de regering een wettelij- Pn' Wat D'66 wil' een vetorecht voor ke regeling maakt, die ook het personeel personeel op belangrijke onderne- van kleinere ondernemingen inspraak ver-I niersbesluiten, verstoort volgens de heer zekert. De minister vroeg hem of die re-1 y.let. de maatschappelijke v-»rV.r>»_ De minister reageerde met deze op- geling dan ook voor een bedrijfje met twee of drie werknemers zou moeten gelden, hetgeen de heer Nypels beaamde. Dat ging de bewindsman te ver. Hij voelde voor een voorstel van drs. Boersma (A.R.) om de S.E.R. om advies te vragen over de wijze waarop voor kleine ondememin- Rietkerk de maatschappelijke verhou- dingen en leidt in feite tot een totaal an dere maatschappijstructuur. Het voorstel van minister Roolvink om de vakorganisaties het recht te geven om UUUHUCUU11-— - -OL IC geven UIil gen aangepaste vormen van inspraak kandidaten voor de ondernemingsraad te kunnen worden verwezenlijkt. stellen en de ongeorganiseerden dat recht onder verzwaarde omstandigheden (een Een ander nogal ingrijpend voorstel derde van het personeelsbestand moet van de Anti-Revolutionairen was, beslui- achter de kandidatuur staan) toe te ken- ten, die de goedkeuring van de raad van r.en. werd tot ergernis van drs. Nypels commissarissen vereisen, eerst om advies verdedigd door de heer Wieldraaijer voor te leggen aan de ondernemingsraad. (P.v.d.A.). ,U wilt de rechten van de Als de raad dat verlangt, dient volgens het werknemers beknotten ten gunste van de A.R.-amendement de ondernemer met vakbeweging", riep de heer Nypels boos het oog op dit uit te brengen advies een uit. Ook spontane actiegroepen moeten vergadering bijeen te roepen waarin zo wel commissarissen, directie als leden van de ondernemingsraad of hun verte genwoordigers aanwezig zijn. De minis ter wilde over dit amendement nog geen uitspraak doen. Wel stelde de bewindsman voor ook volgens hem zonder moeilijkheden kan didaten kunnen stellen. Minister Roolvink ontkende dat de wet de vakbeweging een monopoliepositie geeft. Hij voelde er met de P.v.d.A. ech ter weinig voor de positie van de vakbe weging te ondergraven. TTv""i Volgende week woensdag zet de Ka- v eremgingen en stichtingen met een per-I mer de artikelsgewijze behandeling van soneelsbestand van meer dan 100 man het wetsontwerp voort onder de wet te brengen. Hij kwam daar- toe met een aanvulling op zijn wetsont werp. Voor overheidsorganen zag de mi nister die mogelijkheid niet. Door hun structuur is in deze sector alleen over sociale voorwaarden overleg mogelijk. Minister Roolvink ging akkoord met de unanieme wens uit de Kamer om het actieve en passieve kiesrecht voor de schud bed voor hart patiënten, dat is opgesteld in Leiden. Het bed beweegt synchroom mee met de hartslag van een hartpatiënt. Treedt er bij de patiënt een stoornis op in de hartspier dan wordt het bloed door de beweging van het bed toch van de linker hartkamer in de slagader gestuwd Overigens zijn er tot nu toe met het bed alleen nog dierproeven genomen. AMSTERDAM. De 52-jarige bouw vakarbeider A. Merlaar uit Winkel is donderdagochtend in de in aanbouw zijn de politieschool aan de Sloterweg in Am sterdam-West om het leven gekomen toen een reeds op zijn plaats gebrachte betonnen trap naar de eerste etage los schoot en op hem viel. Het ongeluk ge beurde tijdens het bijstellen van de trap. die enkele duizenden kilo's woog. AMSTERDAM. Gezien het totaalbeschikbare geld en de mankracht in Nederland zal de prioriteit, die aan het natuurwetenschappelijk onderzoek thans nog wordt besteed, verminderen. Er zijn andere wetenschapsgebieden in opkomst waarvan de problematiek van zodanig belang is dat zij een stij gende voorkeur moeten krijgen bij de uitvoering ervan. Zo zal er een ver schuiving optreden van de natuurwetenschappen naar de wetenschappen van mens en maatschappij. Dit voorspelde de vice-voorzitter van het bestuur van Zuiver Wetenschappe lijk Onderzoek, drs. J. H. Bannier, van daag in Amsterdam op een symposium over het wetenschapsbeleid dat georgani seerd is door de Nederlandse Natuurkun dige Vereniging. „Dringende wereldproblemen zoals het milieubeheer, de minderontwikkelde lan den en de groei van de wereldbevolking kunnen niet alleen met natuurweten schappelijke kennis worden opgelost", al dus drs. Bannier, „maar vereisen een veel diepgaander kennis van het gedrag van de mens, zowel individueel als in groepsverband, dan de huidige weten schap heeft. De relatieve teruggang die hiervan voor de natuurkunde het gevolg zal zijn, vereist in de eerste plaats be grip voor deze situatie van de fysici en vervolgens ernstig beraad binnen eigen kring". Een belangrijk deel van het natuur kundig onderzoek in Nederland wondt uit gevoerd door de stichting Fundamenteel Onderzoek der Materie (FOM), die thans met haar zeven werkgemeenschappen jaarlijks waarschijnlijk evenveel uitgeeft voor natuurwetenschappelijk onderzoek als de universiteiten en hogescholen (vol gens het jaarverslag FOM 1968, 15 mil joen gulden). Eén van de vragen die centraal stond op de bijeenkomst, was of dezelfde om standigheden, die in het buitenland heb ben geleid tot beperkingen van het na tuurkundig onderzoek, ook voor Neder land gelden. Daarnaast werd gediscussi eerd over de vraag hoe nieuwe gebieden van het wetenschappelijk onderzoek tot ontplooiing kunnen worden gebracht zon der veelbelovend en goed lopend onder zoek zo in te perken dat het afsterft. In een speciaal nummer van het Ne derlands Tijdschrift voor Natuurkunde, ten behoeve van dit symposium, geeft prof. dr. H. G. van Bueren een alter natieve mogelijkheid voor de organisatie van het wetenschappelijk onderzoek. Als uitgangspunt geldt volgens hem daarbij dat het wetenschapsbeleid een zaak is voor iedereen, zowel voor politici en re geerders als voor de onderzoekers Elk wetenschapsbeleid dient van de stelling uit te gaan, aldus prof. Van Bueren, dat het persoonlijk initiatief van de onderzoeker dient te worden bevor derd. Het is voor hem een vraag van het allergrootste belang of het eventueel mo gelijk zal zijn een politiek en maatschap pelijk bevredigend wetenschapsbeleid op te bouwen zonder inbreuk te doen op i de eigen ontplooiingsmogelijkheden van de individuele onderzoeker. „Het bestu deren van deze vraag dient vooraf te gaan elke organisatie van het weten schapsbeleid". Aan de Nederlandse Economische Hogeschool in Rotterdam is gisteren het Anti-Revolutionaire Tweede-Ka merlid drs. B. Goudzwaard (rechts) gepromoveerd tot doctor in de econo mie. Zijn promotor was prof. dr. H. W. Lambers. De dissertatie draagt als titel „Ongeprijsde schaarste". Dr. Goudzwaard houdt zich in dit proef schrift bezig met al die schade of baten, die personen, bedrijven of Volksgezondheid. overheidsorganen aan elkaar of aan anderen kunnen bezorgen, zonder dat daar een prijs op staat, bijvoorbeeld door milieuverontreiniging, overbe- vissing of verkeerscongestie. De pro motie werd bijgewoond door circa 150 belangstellenden, onder wie de fractievoorzitter van de ARP, mr. B. W. Biesheuvel. Tot de opponenten van de heer Goudswaard behoorde de staatssecretaris Kruisinga van DEN HAAG. „Is het de bewindsman bekend dat er in dit schooljaar een aan tal leerlingen is dat er wegens plaatsge brek niet in is geslaagd hun Mulo- en Mavo-studie te vervolgen in een vierde klas Havo?" Met deze vraag hebben de K.V.P.-ka- merleden Hutschemaekers en Krosse zich donderdag gericht tot de minister van Onderwijs en Wetenschappen. Zij verwachten dat het aantal studen ten dat na de Mulo of Mavo 4, de Havo 4 en 5 klasse gaat vervolgen ook in het komende schooljaar aanmerkelijk groter zal zijn dan het aantal studenten dat in het verleden na de Mulo verder studeer de op de HBS. De Kamerleden willen inlichtingen over de opvangmogelijkheden op de Havo met het oog op een vlotte doorstroming van Mulo/Mavo-leerlingen. DEN BOSCH. Op een onbeveiligde overweg in Den Bosch is gisteren een zandwagen door een goederentrein aange reden. De 21-jarige chauffeur L. van den Kevie uit Genderen was op slag dood. Het ongeluk gebeurde op de alleen voor goederenvervoer gebruikte lijn Den BoschWaal wij k. DEN HAAG. De P.v.d.A.-fractie Inde Nederlandse wetgeving niet strafbaar de..Tw?ede Kamer acht het in maart in- zijn als het geschiedt door buitenlanders gediende wetsontwerp inzake luchtpirate- en gericht is tegen buitenlandse vliegtui- nj, dat beoogt de Nederlandse strafwet- gen buiten Nederlands grondgebied De geving zodanig te wijzigen dat kan wor- consequentie daarvan is, dat plegers van den opgetreden tegen vliegtuigkapers, een aanslagen op buitenlandse vliegtuigen hier belangrijke stap vooruit. Maar de fractie niet strafbaar zullen zijn als zij erin sla- vindt dat m het wetsontwerp een leemte gen naar Nederland te ontkomen of naar bestaat wat de uitlevering van vliegtuig- Nederland worden teruggezonden als het kapers betreft. I vliegtuig van Schiphol is opgestegen. De P.v.d.A.-fractie is van mening dat Het opzettelijk in gevaar brengen van waterdichte oplossingen slechts in inter- de burgerluchtvaart zal namelijk volgens nationaal overleg tot stand kunnen ko- men. De internationale voorschriften, waarover thans wordt onderhandeld, I voorzien echter slechts in een regeling voor het eigenlijke kapen en nog niet in maatregelen tegen bomaanslagen op vliegtuigen of het in gevaar brengen van internationale vliegvelden. Uitbrei ding van de internationale wetgeving op dit punt acht de fractie dringend geboden. UTRECHT. Staatssecretaris Haex van Defensie heeft in een vraaggesprek met „Ruim Zicht", het blad van het Ne derlands katholiek vakverbond, verklaard dat de defensie-uitgaven zullen moeten stijgen van 3,8 percent van het nationale inkomen in 1969 tot 4,2 i 4.4 percent in 1974-1975. „Ruim Zicht" berekent, dat dat neerkomt op een groei van de defensie- uitgaven met 38 percent bij een stijging van het nationale inkomen van 1969- tot 1974 van 26 percent. De Koninklijke Landmacht is volgens de heer Haex een van de modernste or ganisaties op de wereldranglijst, hetgeen echter niet wegneemt dat de Nederland se bijdrage aan de NAVO zwakke plek ken vertoont. Volgens de heer Haex zal een volgen de regering zich bezig moeten houden met de eventuele afschaffing van de dienstplicht. Het zeer moderne materieel (Van onze correspondent) DEN HAAG. „De publieke opinie is een bijzonder gevoelig klankbord en de objectiviteit in de berichtgeving is in de ze tijd meer dan ooit van het grootste belang. Het heeft mij wel eens veront rust dat pogingen tot objectiviteit nogal eens duidelijk falen. Scheiding van nieuws en van commentaar van de media is nog niet altijd bereikt". Prins Bernhard zei dat toen hij don derdagmiddag de leden van het 25-jarig contactcentrum op voorlichtingsgebied toesprak aan een lunch in hotel „Witte- brug" in Den Haag. Enkele persoonlijke opvattingen over de voorlichting aan de orde stellend zei de prins, die reeds twintig jaar erelid van dit contactcentrum van voorlichters is: „Het recht op informatie moet voor de burger blijven bestaan, wil hij niet het gevoel krijgen dat er over hem, maar zonder hem wordt beslist. Maar dat mag niet leiden tot opheffing van het recht op consideratie". De slagzin van The New York Times aanhalend, „All the news fit to print", wordt techni^h f moderne materieel sprak prins Bernhard over het gewetens- tiw i tpn ll8?? Ceerd' dat de conflict dat zich meer en meer voordoet I leren werken Y 0m eJ?lee te bij voorlichtingsmensen en journalisten 7elf, F? soms beiden, namelijk niet alleen het afwegen dus dp u w, dlenstplicht duurt, al van de objectiviteit, maar ook van de de heer Haex' verantwoordelijkheid die men met be- /-\ rt paalde publikaties en primeurs draagt, \Vp SOeSterberg: en dan vooral het delicate bepalen van m het juiste tijdstip van publicatie. „Elke |Y/| jnfjpf Iquraai geordende samenleving, van welke poli- 1-T-a-XAA*-»t-A ld. vv adi tieke samenstelling dan ook, heeft gezag en orde nodig", voegde de prins eraan [JIJ prOCldrURlGIl LEIDEN. De werkgroep „L(e)ijdeu en later" van de vereniging van vrouwe lijke studenten in Leiden heeft in het ka der van het lustrumcongres „Weten schap en welzijn" ter gelegenheid van het 79ste lustrum van de Leidse universiteit een onderzoek laten verrichten onder al le afgestudeerde gehuwde, vrouwelijke reünisten van de universiteit naar de mate waarin en de wijze waarop deze vrouwen van hun opleiding gebruik ma ken. In de donderdag gepubliceerde bro chure „De vrouw kruipt waar ze niet gaan kan" zijn de resultaten van het onderzoek opgenomen. Geconcludeerd wordt, dat de veelge hoorde uitspraak dat gehuwde vrouwen in ons land niet zouden willen werken niet opgaat voor de groep gehuwde vrou wen met een academische opleiding. Van deze vrouwen heeft 59 percent een baan, 5 10 percent wil binnen twee jaar (weer) aan de slag er eenzelfde percen tage overweegt na een termijn van vijf iaar (weer) een baan te nemen. Als de term „generatie" beperkt wordt tot de groep vrouwen met kinderen, zo wordt in de conclusie gezegd, dan blijkt ruim de helft der jongste generatie met een of meer kinderen onder de zes jaar betaalde arbeid te verrichten Daarnaast verklaart een kwart te willen werken, mits er passende voorzieningen zijn voor de kinderen. Dit betekent zo wordt ge zegd, dat driekwart der jongste genera tie werkt en wil werken. Opgevat als een verwijzing naar de toekomst kan veilig worden aangenomen dat de behoef te aan werken en daarmee het aanbod van gehuwde vrouwen met een academi sche opleiding op de arbeidsmarkt, zal toenemen. De voornaamste belemmering om werk te aanvaarden, zo leerde het onderzoek, is de zorg voor gezin en huishouden, met name kindertal en leeftijd der kinderen Het breekpunt is niet de huwelijksdatum, maar de komst van het eerste en vooral die van het tweede en de volgende kin deren. Kinderopvangmogelijkheden moe ten snel worden uitgebreid de tijd is voorbij dat le overheid een behoedzaam en voorzichtig, schoorvoetend beleid moet voeren, omdat men nog niet weet welke kant het uit zal gaan", aldus een der conclusies. Andere conclusies zijn: De universiteit is in elk geval bij de medische faculteit er in geslaagd het maatschappelijk ver antwoordelijkheidsbesef van de afgestu deerden een grotere reikwijdte te geven dan uitsluitend gezin en huishouden. Het is de vraag of de juridische faculteit aan dit punt niet meer aandacht zou moeten geven. De voorkeur voor part-time-arbeid is groot, zowel onder de huidige als onder de potentiële werkneemsters Politieke partijen, en met name de V.V.D. (47 percent van de onderzochte groep stemt deze partij) zouden zich scherper moeten realiseren welke wen sen genoemd worden part-time-arbei er kinderopvang ct bij de kiezer le ven en zich moeten inzetten voor d< verwezenlijking. De betrokkenen zouden meer energie moeten steken in het vormen van pres siegroepen, die continu bij overheid, be drijfsleven, politieke partijen, vakbonden enzovoort hun wensen met klem kenbaar maken, voorstellen doen en aandringen op verwezenlijking daarvan. SOESTERBERG. Het op de vlieg basis Soesterberg gestationeerde 32ste tactische gevechtsquadron van de Ame rikaanse luchtmacht heeft voor de Phan- tom-gevechtsvliegtuigen een geluiddemp- installatie in gebruik genomen, - die in Amerika werd ontworpen en anderhalf miljoen gulden heeft gekost. De installa tie wordt gebruikt om bij het proefdraai en van de toestellen het geluidsniveau van 145 decibel (boven de „pijngrens") tot 40 decibel terug te brengen. Aanlei ding tot de ingebruikneming zijn de vele klachten van omwonenden over de ge luidshinder, die vooral door de Phantoms wordt veroorzaakt. A nT/rDTPHTTIW stoutenbeek vraag onze catalogus 1970

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2