TOCH VREDESWEEK IN IJMOND Door samenwerking van diverse groeperingen PRAGENTA i Bliksemactie voor Leger des Heils bracht meer dan f 13.000.- op Commissies aan de orde in raadsvergadering Ex-K.V.P.-secretaris beticht raadslid van chantage Extra beloning voor geslaagden Plaatwellerij Suède-Nappa kleding VELGHUIS lontmantels 'BIJL' Discussiefilmfoto'sschilderijen politiek caféDerde Wereldwinkel Huize Scheybeeck weer centrum Aangehouden voor verduistering Drs. F. Vissers wil openbare discussie over gewestenwet Oefenmijnenvelden in de Noordzee m Cijfers boven landelijk gemiddelde Pragenta Pelterijen GOED DRUKWERK VAN RIXEL, ZO'N DRUKKER! VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1970 IJMUIDER COURANT 7 Eerst even kijken bij Breestraat 145 Beverwijk 10 25% korting ENORME COLLECTIE lange en korte mantels ook grote maten: 44-46-48-50 52 NERTS HOEDEN 175,- BONTWERKERIJ (sinds 1929) Beverwijk - Tel 02510- 2 80 75 kolen, olie, '"-V.v,, Verkiezingen krijgen staartje in Heemskerk voor dames en heren Breestraat 12 Beverwijk Tel. 25659 Uw speciaalzaak voor Suède- Nappa en Antica mantels en jasjes Ook voor heren Kostuums en sportcolberts stijlgroep Groningen Terlenka regenjassen J. BIJL Kennemerlaan 39 IJmuiden - Telefoon 10093 Redder A. P. Kamp overleden EXAMENS (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. B(jna had de IJmond-Noord dit jaar niet meegedaan met de Vredesweek, maar de laatste weken is alles toch nog goed gekomen, zodat er van 20 tot en met 27 september ook hier allerlei activiteiten worden ge organiseerd. Het middelpunt is evenals vorig jaar Huize Scheybeeck. Het landelijke thema is „Verenig de Naties", waarbij hier speciaal de aandacht wordt gevestigd op de Rechten van de Mens. ling wordt daarvan ironisch gemaakt Verenig de Naties". In de IJmond wordt de schijnwerper gericht op het Handvest van de V.N., waarin de rechten van de mens zijn omschreven, zonder dat deze regels evenwel door de deelnemende lan den in praktijk worden gebracht. Om dit onder het oog te brengen richt de werk groep zich op de hoogste klassen van de lagere scholen, waarvoor een enorme hoe veelheid materiaal beschikbaar wordt ge steld, op de kerken en op de mens in de straat. Het is vooral dit jaar ook de be doeling om het niet bij deze ene week te laten, maar ook daarna de aandacht te blijven vragen voor het probleem. Spandoeken in de Breestraat en bij Scheybeeck zullen het publiek verwijzen naar de activiteiten in de Vredesweek en op zaterdag 19 september staat er een kraampje in de Breestraat, waar docu mentatiemateriaal te verkrijgen is. Op zondag hoopt de werkgroep met de lange naam dat er in alle kerken aandacht aan wordt besteed. Op maandag en donderdag worden er films vertoond, waarvoor een keuze wordt gemaakt uit de volgende titels: „The ugly American" (over ont wikkelingshulp van Amerika), „Black Power" (een toespraak van Stokely Car michel), „El Che" (over Guevara) en twee korte films over de V.N. Na afloop kan er over de films worden gediscus sieerd. Op dinsdag wordt de rol van de kerken bij het toepassen van de rechten van de mens aan de orde gesteld, waarbij men hoopt veel kerkelijke leiders uit de IJmond aan te treffen. De Amsterdamse studentenpredikant A. Schippers zal de discussie inleiden. De woensdagavond wondt geheel gewijd aan het probleem van de buitenlandse werknemers. Hier- Er is een aparte avond voor de buiten landse werknemers en een discussie avond, waarop de vraag aan de orde komt: wat hebben de kerken gedaan voor de Rechten van de Mens? Er worden films vertoond, er is een expositie van schilde rijen en een van foto's, iedere avond kan men terecht in het „politiek café" in de Microyer (de kelder) van Scheybeeck, er komt een „Derde Wereldwinkel" en op de Markt en de Breestraat wordt met be hulp van kraampjes de aandacht ge vraagd voor de Vredesweek. De organiatie is op gang gekomen door samenwerking van enkele groeperingen. De „Werkgroep voor de vrede en ont wikkelingssamenwerking, uitgaande van de Raad van Kerken" zag dit keer niet veel heil in een Vredesweek, omdat men vreesde niet voldoende mankracht te heb ben. Door medewerking van de Pax Christi-groep, de Vredeswerkgroep IJmond-Noord en een groep, ontstaan door de diensten in de St. Jozefkerk, bleek dat het ook nu mogelijk was. Het is 25 jaar geleden dat de Verenigde Na ties werd opgericht en met een woordspe- ADVERTENTIE Platte bontsoorten, licht in ge wicht en slank makend. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Een 39-jarige inwo ner van Alkmaar is donderdag door de politie in Heemskerk aangehouden en in gesloten terzake van vermoedelijke ver duistering ten nadele van zijn werkgever, Tijdens de verhoren heeft de Alkmaar- der toegegeven enkele koperen kranen van zijn werkgever gestolen te hebben. Hij ontkent echter dat hij voor een be drag van 1.500 aan koperen kranen ont vreemd zou hebben zoals de werkgever in zijn aangifte bij de politie heeft ge zegd. Het onderzoek wordt voortgezet. ADVERTENTIE MAAO IN ijt-ff) Cf VA kennemerlaan 150. telefoon 10745* i)muiden (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Statenlid drs. F. A. Vis sers (K.V.P.) heeft, mede namens zijn fractiegenote mevrouw A. M. C. V, Groensmit-Van der Kallen vragen gesteld aan Gedeputeerde Staten over het wets ontwerp over de gewestvorming. Drs. Vissers refereert aan persberich ten, waarin stond dat de minister van binnenlandse zaken geen bezwaren heeft tegen openbare behandeling van het aan de provinciale besturen om advies gezon den voorontwerp van wet tot wijziging v de Wet Gemeenschappelijke Regelin gen. Hierin wordt het tot stand komen van gewesten geregeld, naar de mening van drs. Vissers van zeer groot belang voor deze provincie. Hij acht het wenselijk dat genoemd voorontwerp wordt besproken in een ver gadering van Provinciale Staten. Daartoe verzoekt hij GS toezending van het voor ontwerp, hun advies erover en de be scheiden aan de hand waarvan de dis cussie in de vergadering van Provinciale Staten kan plaats vinden. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Door de marinevoor lichtingsdienst is bekendgemaakt dat in het kader van de maritieme NATO-oefe- ning, welke nog deze maand zal wor den gehouden, in de nabijheid van de Nederlandse kust, doch buiten de gebrui kelijke scheepvaartroutes oefenmij nvel- den zullen worden gelegd. Het ligt in de bedoeling in deze gebieden tevens mijnen veegoperaties uit te voeren. Aangezien de oefenmijnen moeten wor den gerekend als gevaarlijk explosief bi; ondeskundige hantering, wordt met name de visserij op een en ander geatten deerd. Bij activering van een oefenmijn ver schijnt namelijk een drijflichaam, dat een rook- en lichtsignaal produceert. Bin nenkort zullen de zeevarenden nog nader over de te vermijden gebieden worden bericht. voor heeft de Peregrinus-stichting mede werking aangeboden. Op vrijdagavond staat Amnesty International in het mid delpunt, de organisatie die zich het lot aantrekt van mensen die rechteloos be handeld zijn. Overdag op woensdag en op zaterdag staan er kraampjes respectieve lijk op de markt en in de Breestraat. In Scheybeeck wordt voorlichting ge geven over wat de werkgroep, de Pere- grinusstichting, Amnesty Internationa), Pax Christi en de Vredeswerkgroep doen. Er is ook een „Derde Wereldwinkel", waar produkten uit de ontwikkelingslan den verkrijgbaar zijn. Daan Vergunst, Christel Determan, Jan van der Schoor en Cees Keeman exposeren schilderijen en Alex van Warmendam toont prenten. Er is ook een expositie van foto's van het voorlichtingscentrum van de Verenigde Naties en van René van der Meulen. Er zullen 1.500 affiches door Beverwijk, Velsen-Noord en Hëemskerk worden ver spreid en 750 raamstroken. Daarnaast wordt in de kerken een Vredeskrant uit gedeeld, terwijl aan de boekhandelaren wordt gevraagd in hun etalages speciale aandacht aan de vrede te schenken. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De bliksemactie voor het Leger des Heils gisteren heeft tot nu toe ruim 13.000 opgebracht, maar waarschijnlijk vandaag zal pas de uit slag definitief bekend zijn, omdat nog enkele bussen moeten worden geledigd. Hierbij behoort ook een gift van duizend gulden van een Beverwijks bedrijf. In het algemeen is de actie, waarvoor de melkslijters gisteren met gemeentelij ke stembussen op hun wagens hebben ge reden, zeer goed verlopen. Toen de stem bussen door de reinigingsdienst waren bezorgd in het kantoor van de Nederland se Middenstandsbank aan de Breestraat bleken ze duizenden envelopjes in te houden, waarin giften zaten van 1, maar ook van 250, afkomstig van een vrouwe- vereniging. Het geld werd geteld met be hulp van apparatuur van de Midden standsbank door personeel, mensen van Burgemeester Bruinsma, initiatief nemer en ere-voorzitter van het ac tiecomité, kwam gisteravond een handje helpen bij het ledigen van de zakjes (achtergrond). het actiecomité, van de bloemenveiling en andere helpers. Er waren envelopjes met verrassingen, zoals een briefje: „Lieve zusters, ik zou gaarne veel meer geven. Ben echter we duwe met een klein pensioen. Ben nooit vergeten wat het Leger in 1938 voor mij toen ongehuwde moeder in Rotter dam gedaan heeft." Er waren giften van vijftig gulden en opvallend was het grote aantal briefjes van vijf gulden. Er kwa men ook girobiljetten binnen in totaal voor zeventig gulden, betaalchêques voor 127,50 en een bankoverschrijving van 10. Het grootste deel van het geld kwam echter bijeen met guldens, rijksdaalders en klein geld,. Soms zat er een briefje bij, zoals een waarin stond: „Indische mensen hebben altijd een zwak voor het Leger" of een: „Veel gaven we niet mee maar het is van onze AOW". Er werd kleding aangeboden en in een envelop zat een aantal vellen Europapleinwinkelze- geltjes. Natuurlijk ontbraken de „grap jassen" niet, die reclamemunten in het zakje hadden gedaan maar daar stond aan weer iemand tegenover die een zil veren bevrijdingstientje had gestuurd. De stembussen hebben hun dienst weer gedaan en werden door de men sen van de reinigingsdienst 's avonds opgehaald. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Omdat op de avond van de wethoudersverkiezing tevoren wei nig duidelijkheid was over de uitslag, konden er geen voorstellen worden ge daan voor de samenstelling van de com missies. Daarom zal daaraan het groot ste deel zijn gewijd van de raadsverga dering, die gehouden wordt op vrijdag 18 september om half acht. Eerst komen de commissies aan de beurt voor financiën, gasbedrijf, open bare werken, jeugd- en sportzaken, volks huisvesting en stadsuitbreiding, aan- en verkopen en uitgifte in erfpacht en rui ling van onroerend goed, strand-aange- legenheden, sociale zaken en volksgezond heid,, onderwijs en culturele zaken, open bare orde en beroep- en bezwaarschriften. Dan komen de commissie voor georgani seerd overleg, de gemeentelijke spaarraad en de vertegenwoordigers in het bestuur van het Woonwagencentrum IJmond, de Vleeskeuringsdienst Slachthuis IJmond, het Sociaal Werkvoorzieningschap De Tunnel en het Regionaal Instituut voor Openbaar Voortgezet Onderwijs11 „Mid- den-Kennemerland". Op voordracht van het college van B. en W. worden de vol gende commissies samengesteld: studie toelagen, middenstandszaken, verkeers- aangelegenheden, voorlichting, bijstands verlening, benevens de vertegenwoordi ging in het ILVT, Intercommunaal Li chaam Vervanging Tuinbouwgronden. Voor het bestuur van de Stichting Sport hal wordt voorgesteld de acht vertegen woordigers uit de burgerij te herbenoe men, twee leden uit de raad te benoe men en burgemeester J. G. S. Bruinsma tot voorzitter te benoemen. Zoals gemeld heeft de burgemeester zich bij de ver deling van de portefeuilles belast met de afbouw van de sporthal. In verband met de pensionering van de heer J. Verbaan als directeur van de openbare LEAO-school dient een opvol ger benoemd te worden. De kleuterschool Kleuterdorp dient een hoofdleidster te krijgen. De late samenstelling van de commis sie heeft ook invloed op het bestemmings plan Het Overbos, dat ter inzage heeft gelegen. Omdat de commissies nog niet samengesteld zijn, konden de bezwaar schriften tegen dit plan niet worden be handeld. Daarom wordt formeel voorge steld de behandeling voor tenminste drie maanden te verdagen. ADVERTENTIE BOEK- EN OFFSETDRUKKERIJ VAN RIXEL. Oosterduinweg 29, IJmuiden. Telefoon (0 2550) 1 47 68 (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De afgelopen raads verkiezingen hebben donderdagavond tij dens het politiek café van de K.V.P. in zaal Dam een klein staartje gekregen dat op de binnenkort te beleggen ledenverga dering uit kan groeien tot een rel. De heer T. Scholten, gewezen secretaris van de afdeling, heeft tijdens deze bijeen- omst een brief voorgelezen die het raads lid voor de K.V.P. de heer J. S. Duijn op 5 april van dit jaar aan het afdelings bestuur heeft gericht om mee te delen dat hij alle banden met de K.V.P. zou verbreken als hij niet op een verkiesbare plaats op de kandidatenlijst zou worden gezet. Deze ging namelijk niet akkoord met de gang van zaken rond de kandi daatsstelling. De heer Scholten heeft de heer Duijn aan de hand van deze brief beticht van chantage. Al direct na het begin van het politiek café, waarop het kernprogramma van de K.V.P. behandeld zou worden, bracht de heer Scholten de bewuste brief ter spra ke. De heer H. J. Boeree reageerde hier op onmiddellijk door te verklaren dat de ze kwestie alleen in een ledenvergade ring behandeld zou kunnen worden. Hij protesteerde tegen een eventuele directe behandeling en verliet demonstratief de discussiehoek om aan de bar te gaan zit ten. De voorzitter van de afdeling, mr. drs. H.G. van Beek, liet de heer Schol ten rustig de brief van de heer Duijn voorlezen en ook het antwoord van 13 april van het dagelijks bestuur hierop, waarin onder meer werd vastgesteld dat het bestuur niet voor de door de heer Duijn geuite dreigementen zou zwichten. (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. Voor de leerlin gen van de bedrijfsschool van Stork Plaat wellerij in Velsen-Noord hield de diplo ma-uitreiking in „De Schouw" donderdag avond een extra verrassing in. Directeur G. Hiemstra maakte bekend, dat de be reikte resultaten voor de directie aanlei ding waren geweest alle geslaagden met terugwerkende kracht per 1 juli een sa larisverhoging toe te kennen van vijfen twintig gulden per maand. De door de leerlingen behaalde cijfers bleken ver bo ven het landelijk gemiddelde in de Beme- tel-opleiding te liggen. Van de twaalf geëxamineerden zijn er elf volledig en met zeer goede cijfers ge slaagd. Slechts één leerling moest her examen doen. De directeur sprak zijn grote waardering uit voor de inzet van de jongens. Degenen die geslaagd waren voor het Bemetel-diploma booglassen kregen bo- vendien een boekwerk „Techniek" en het verwerven van het Uitgebreid Bemetel- diploma werd gehonoreerd met een com plete foto-apparatuur. Directeur Hiemstra betoogde in zijn toespraak, dat z;ij die het bedrijf kennen, weten dat vakmanschap een zeer belang rijke rol bij de Plaatwellerij speelt. Dit bedrijf heeft in de IJmond een goede naam hoog te houden. Daarom achtte de heer Hiemstra het belangrijk, dat zich voor de nieuwe be- drijfscursus niet minder dan drieëntwin tig leerlingen hebben laten inschrijven; een record-aantal. De heer M. W. Blaasse, adjunct-direc teur van de IJmondschool, bracht zijn gelukwensen over, mede namens de col lega-vakleraren. De heer Blaasse maak te bekend, dat het gemiddeld landelijk cijfer van 63 door de geslaagden is over schreden tot 80 percent. Twee leerlingen van de Plaatwellerij zullen op grond van hun hoge cijfers zelfs direct aan het UT A-onderwijs mogen deel nemen. De heer L. Otte sr., bedrijfsleider, ver toonde na het officiële gedeelte fraaie kleurendia's over de verschillen aspec ten van de Plaatwellerij. Geslaagden Voor het diploma Bemetel booglassen slaagden: J. Huider, S. M. de Jong en J. W. Schoorstra. Het diploma Uitgebreid Bemetel werd toegekend aan A. J. Kok, B. J. Lindeman, W. van der Lugt, H, Schutter, J. M. Twaalfhoven, W. A. van de Vijver, J. N. de Wildt en W. J. Willems. ADVERTENTIE Na het voorlezen vroeg de heer Van Beek slechts aan de heer Scholten hoe en wan neer deze aan de twee brieven gekomen was. Vervolgens ging de voorzitter zon der verdere op- of aanmerkingen over tot de bespreking van het vastgestelde onder werp. Een van de aanwezigen, een niet- K.V.P.'er, sprak er nog even zijn be vreemding over uit dat hij als belang stellende op een bijeenkomst die, voor iedereen bedoeld is, gedurende de eerste vijf minuten al geconfronteerd werd met een intern probleem. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) DEN HAAG. In een rusthuis in Den Haag is, 85 jaar ot»d, de oud-Schevenin- ger A. P. Kamp overleden. Hij was 37 jaar lang verbonden aan de Koninklijke Noord-Zuid-Hollandse Reddingsmaat schappij en hij nam deel aan meer dan honderd tochten met de reddingsboot waarbij vele honderden drenkelingen wer den gered. Hij was ook een der oprich ters van de vereniging „De Reddingsme daille". De heer Kamp was onderscheiden met de zilveren medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. AMSTERDAM Aan de Universiteit van Amsterdam slaagde de heer E. H. P. de Jong uit Beverwijk voor het kandi daatsexamen Franse taal en letterkunde. Kandidaats geneeskunde (III)A. M. Boon, Santpoort; C. S. de Graaf, Sant poort; mej. J. A. R- van den Hoek. Sant poort; A. J. P. M. Overbeke, Haarlem; J. T. N. de Wolf, Beverwijk. Doctoraal geneeskunde (I): D. de Jong, Bloemendaal. Brievenbus. De PTT heeft jn Be verwijk een nieuwe brievenbus geplaatst aan het Hilbersplein tegenover de Grote Houtweg.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7