WITMAKERS IN DE Veiliger door witte wanden en kruis-pijlsysteem Hoogtemeters moeten straks klem-rijden voorkomen I 30 .'GS CC NOOY üfe 1 MODEPRUIKJES 9 DRIE LAGEN VERF KRUIS-PIJL SYSTEEM HOOGTEMETERS WISSELPLAATSEN „BRANDENBURG" VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1970 (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. „De witmakers zijn in de Velsertunnel aan het werk." Op dit moment zijn de eerste resultaten van hun arbeid te zien in de Westbuis, welke reeds verscheidene avonden voor het verkeer is afgesloten. Degenen, die overdag deze buis doorrijden zullen al hebben bemerkt, dat het contrast tussen de behandelde vlakken en de rest van de tunnel enorm is. Waar men voorheen nauwelijks aandacht aan schonk de donkergrijze wanden is nu een haveloze, vergeleken bij het witte gedeelte, naargeestige tun neloppervlakte geworden, nauwelijks verlicht door de talloze lampen, die hier dag en nacht branden. Behalve deze werkzaamheden legt men nu ook de laatste hand aan het kruis-pijl systeem, dat hier onlangs is aangebracht, nadat er aanvankelijk geruime tijd proeven mee zijn genomen juist bij de Velsertunnel voor de toepassing bij andere tunnels. - -• mm- -Wm BH - vanaf 59* vele modellen, ook in gemeleer- de tinten. Gratis naar wens gekapt. DAMESKAPSALON Wijk aan Zeeërweg 53 IJmuiden-O. - Telefoon 15020 J|*I Van de westbuis is reeds een aantal vierkante meters tunnelwand gespo ten. Het verschil is duidelijk te zien. De aanblik van de Veisertunnel zoals men deze tot dusver 's avonds bij het naderen voor zich ziet: overal grauwe wanden. Een detailfoto van de scheiding tus sen reeds gespoten vlak en de rest van de tunnelwand in de oorspronke lijke toestand. Het licht in de Velsertunnel is van meet af een zorgenkind geweest voor Rijkswaterstaat, welk lichaam zoals be kend verantwoordelijk is voor het wel en wee van de tunnel. Op dit ogenblik kan men de Velsertunnel rekenen tot de „donkerste" tunnels in ons land. Nóg wel. Doch Rijkswaterstaat heeft de strijdbijl tegen de grauwheid van de tunnelwanden opgegraven en als het aan deze in stantie ligt zal er spoedig verandering zijn ingetreden. Daaraan is .dan wel een lange en intensieve periode van research vooraf gegaan. Een tijdje van maanden achtereen proeven nemen met soorten en tinten verf, met uitlaatgassen en met toe te passen reinigingsmiddelen. Wfflm. Dertien jaar geleden, toen de tunnel In gebruik werd genomen, werkte men met andere maatstaven en toepassingen dan nu. De huidige tunnels zijn dan ook anders van bouw en uitgerust met aller lei nieuwe verlichtingssystemen, welke men bezwaarlijk in de Velsertunnel nu nog kan gaan toepassen, of het moest ten koste gaan van vele miljoenen gul dens. Hoe dan ook, men heeft rekening te houden met de situatie op dit mo ment en daarvan uitgaande ziet Rijks waterstaat zich geplaatst voor de vraag „Hoe" hier een oplossing te vinden. Niet eenvoudig, omdat men bovendien nog voor de niet op te lossen problemen staat van de gedragingen der tunnel- wanden. Deze zijn hoe vreemd het ook moge klinken, in de westbuis anders dan in de oostbuis. De ene buis is sneller aan vervuiling als wij dat woord mo gen gebruiken onderhevig dan de an dere buis. Maar afgezien van deze moeilijkheden is er het altijd aanwezige probleem, dat de tunnel oplevert voor de automobilist, die vooral in de wintermaanden met la ge zonstand, bij het naderen van de tun nel een zwart gat voor zich ziet, waarin hij niets kan ontwaren. Reeds lang zijn er bij de tunnelingan gen borden geplaatst met het opschrift „ontsteek uw lichten". Het gaat daarbij voornamelijk om het laten branden van de achterlichten, zodat een daarachter rijdende automobilist bij nadering van de tunnel eerder zal opmerken, dat er vóór hem reeds een auto rijdt. Maar ideaal acht men bij Rijkswaterstaat de oplossing niet. Daarom, dat er naar andere oplossin gen wordt gezocht. Na de hierboven reeds genoemde lange tijd van onder zoekingen is besloten een proef te nemen met een nieuw uitgedachte methode. Im mers het regelmatig wassen van de wan den door de grote „was-auto" had niet tot gevolg dat de wanden helder bleven tot de volgende wasbeurt. Er moest een verf worden aangebracht, welke het vuil direkt loslaat, welke in grote mate het licht van de lampen in de beide buizen zoveel mogelijk reflecteert... en welke goed hecht aan de betonwanden. Rijks waterstaat hoopt nu de oplossing gevon den te hebben en heeft een begin ge maakt met het toepassen van de eigen vinding. In die nachtelijke uren zijn verschil lende ploegen aan het werk. Het aan brengen van de verf is geen eenvoudige De controlekamer in de Velsertunnel. Vóór de man aan het schakelbord ziet men de wandpanelen. Links het nieuw aangebrachte paneel waarop het gehele kruis-pijl systeem is aan gebracht. Televisie-monitors aan de bovenzijde vormen een hulpmiddel voor het personeel dat het verkeer moet regelen. Geheel links een van de ramen, die uitzien in. de tunnelbuis. zaak, want de tunnelwanden moeten eerst gereinigd worden „uitgevlakt" heeft dat in de Rijkswaterstaatterminologie. Daar na worden er drie lagen verf over el kander heen aangebracht, waarbij men steeds bij elke laag moet beginnen om het vuil, dat er overdag op terecht is gekomen, te verwijderen. Nu is de verf wel sterk vuil-afstotend, zodat het was sen en drogen vlot gaat, doch niettemin moet het gebeuren. Een andere factor is, dat de verf droog en hard moet zijn, wan neer 's morgens de buis weer voor het verkeer opengaat. Daarom wordt er ge werkt tot 's nacht drie uur. In de vol gende drie uren tot zes uur is er tijd voor drogen en doorharden, zodat de kool-monoxyde geen kans krijgt zich aan natte verflagen te hechten. Op deze wijze moeten niet minder dan 16.000 vierkante meter tunnelwand wor den behandeld. De eerste vierkante meters zijn al aan gebracht en wij schreven het al in de aanhef de regelmatige tunnelberijder zal hebben opgemerkt, dat het lichtef fect aanzienlijk verbeterd is. Direct na het passeren van het reeds behandelde gedeelte duikt men als het ware een don kere en naargeestige grot in. Bij de tunnelingangen worden nu ook de schuinoplopende bovenzijden van de tunnelwanden wit gespoten. Overwogen wordt deze bovenvlakken naar het mid den van de tunnel toe langzaam in kleur over te laten gaan in donkerblauw, ten einde een rustiger effect voor de ogen te weeg te brengen. Na de westbuis volgt de oostbuis, het geen betekent, dat er nog wel „enige" avonden in de tunnel gewerkt zal wor den voordat het werk gereed is. Rijks waterstaat hoopt, dat men daarna tien jaar vooruit kan. Zoals wij al vermeldden, werken er verschillende ploegen in de Velsertunnel. Een ploeg houdt zich bezig met het spui ten van de tunnelwanden. Men zou deze mannen de „witmakers" kunnen noe men. Een andere ploeg legt de laatste hand aan het onlangs aangebracht „kruis- pijl" systeem. Dit is aanvankelijk op de portalen voor de tunnelingangen beproefd en vervolgens toegepast in de Coentun- nel, de Beneluxtunnel, de Heinenoord- tunnel en tenslotte ook in de Velsertun nel. Dit systeem van een rood kruis en een groene pijl is zo hebben de proefne mingen uitgewezen aanmerkelijk doel treffender en duidelijker dan de toepas sing van rode en groene lichten en gele knipperlichten. Het rode kruis attendeert de automobilist op de omstandigheid dat daar de weg onveilig is, terwijl de groene pijl doelbewust, feitelijk dwingend omlaag wijst om de aandacht van de automobilist erop te vestigen, dat hij op dei plek de rijbaan moet aanhouden. Voorheen gebruikte men de knipper lichten en de borden „verboden in te ha len", doch toen ervoer men bij diverse weggebruikers de twijfel van waar mag ik nu rijden, welke rijbaan moet ik kie zen. En twijfels bij weggebruikers ver oorzaken meestal ongelukken. Zeker in een tunnel zonder uitwijkstroken. Daar om in de tunnel dit nieuwe systeem. Rijkswaterstaat handhaafg de gebruike lijke verkeer lichten op de aan- en afvoer- wegen om het verkeer van twee rijbanen naar één rijbaan te leiden. Overigens zijn de weggebruikers vaak wel al te gemakkelijk zo zijn de er varingen van de deskundigen bij Rijks waterstaat. In de begintijd van de Vel sertunnel is het voorgekomen, dat een ADVERTENTIE ■■r man zijn auto in het midden van de tun nelbuis tot stilstand bracht, uitstapte en hard wegrende. Hij had „tunnelangst" iets wat gelukkig zelden voorkomt. Een andere keer stopte een auto midden in de tunnel en stapten de inzittenden om zich heen kijkend uit. Het werd compleet een chaos, daar het verkeer in moeilijk heden geraakte. De opgeroepen politie informeerde naar het gedrag van de mensen, die waren uitgestapt. Zij kreeg als antwoord: „Wij komen eens naar de Velsertunnel kij ken Ook wordt men nogal eens geconfron teerd met grote zware transporten, die geen politie-assistentie hebben verzocht en daardoor moeilijkheden veroorzaak ten. Daarnaast is er het probleem van de vrachtauto's, die te hoog zijn beladen en zich in de tunnel klem rijden. Daarbij schade veroorzaken aan tunnelplafond en lichtinstallaties. Teneinde dit euvel te elimineren zullen deze herfst nog voor de tunnelinritten hoogtemeters worden aangebracht. Dit zijn palen, waartussen op bepaalde hoog te een draad is aangebracht. Wanneer nu een vrachtauto te hoog beladen is, zal zij niet onder de draad doorkunnen, er tegen aan rijden, waardoor de draad breekt en tegelijkertijd de rode kruisen gaan branden, zodat men niet meer mag doorrjjden. Bij de Coentunnel worden deze hoogte meters ook al toegepast ofschoon men daar met weer een nieuwe mentaliteit te maken kreeg, want daar komt het af en toe voor dat de vrachtautochauffeur voor de hoogtemeter stopt, de bijrijder op de vracht klimt en voorzichtig de draad optilt, zodat de vrachtwagen er met zijn last heel voorzichtig nog onder door kan. Even verder rijdt de man zich dan klem in de tunnel. Verbaasd stond de politie daar ook van het antwoord van een chauffeur, die door het rode licht was gereden en werd aan gehouden. De man merkte namelijk bij zijn aanhouding op: „Jullie denken toch niet, dat ik 's nacht voor rood licht stop?". Mannen met mondmaskers voor, spui ten de verf op de tunnelwanden, staande op verrijdbare stellingen. Het werk moet grondig gebeuren en drie maal worden herhaald. Wie zoals de mannen van Rijkswa terstaat met deze en andere ervarin gen geconfronteerd wordt, kan zich in denken, dat men nog wel eens sceptisch moet staan tegenover de naleving van de voorschriften en de aanwijzingen op borden. Gelukkig echter heeft de praktijk ge leerd, dat men zich hier in Velsen over het algemeen goed houdt aan de aanwij zingen van het thans ingevoerde „kruis- pijl" systèem. Hieraan wordt nu in de Velsertunnel de laatste hand geleegd. Een derde ploeg is op het ogenblik be zig voor de tunnelingangen gedurende de nachtelijke uren in de betonnen grond ga ten te boren. Menige automobilist zal dit hebben bemerkt aan het geluid dat de banden maken, wanneer men er overheen rijdt. In deze gaten worden vanavond (vrijdagavond) springstof pa tronen ge plaatst om bepaalde stukken wegdek te laten springen. Vlak voor de tunnel in gangen namelijk zullen in het midden de verhogingen verdwijnen en wordt alles gelijkvloers gemaakt, met vervolgens een uitneembare vangrail. Dit teneinde het verkeer bij langdurige werkzaamheden verderop, op deze plaatsen van rij baan te kunnen laten verwisselen. Het betreft hier werkzaamheden, die een aan tal dagen achtereen plaats hebben. ADVERTENTIE Electrotechnisch Bureau Oosterduinweg 20 IJmuiden Telefoon 1 34 05 Licht- en krachtinstallaties Nieuwbouw en onderhoud. Service en storingen binnen 24 uur.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 9