HOEBEN OP PLAATS VAN PEIJS COUPERUS KREEG COLLEGA-SPITS ALS TEGENSPELER negentig aanval MVV: 0-0 Telstar speelde op buitenspel zonder instemming van Rab EC Utrecht minuten in tegen zwak Sterk Ajax in tweede helft gemakkelijk langs wankelend DWS: 4-0 NAC kreeg overwinning aangeboden: 2-0 Ere-divisie in cijfers Topscorerlij st MAANDAG 14 SEPTEMBER 1971 11 Door de lucht Iets beter Overvloed Dankbaar (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Rinus Michels in casseerde de klap als een man. Na de wedstrijd Ajax-DWS (4-0) zei hij over de nieuwe, oude blessure van Johan Cruyff: „Het is het risico van de arbeid. Daar kun je niet voor we zen. Vast staat, dat Johan niet mee speelt in TiranaCruyff heeft opnieuw een hesblessure. Twintig minuten slechts duurde zijn come back. Soetekouw maakte op harde, maar beslist niet unfaire, wijze een einde aan de eerste offensieve actie van Johan. Hij raakte hem daarbij in zijn hes. Waarschijnlijk zal het her stel van Cruyff opnieuw een vijftal weken in beslag nemen. Verdediging Somber V----.' - drie „Jonken" en Klaas Zwarthoed. De uitvallen van Volendam, dat physiek in de minderheid was, bevatten meer ge vaar. In de tweede helft pakte Holland Sport de zaken wat energieker aan. Na acht minuten kwam een voorzet van Ven der Bol bij Roggeveen terecht. Hij schoot hard in. Het verzet van Volendam was toen gebroken. Van der Heide zorgde na twintig minuten, uit een hoekschop van Muller, voor de beslissende treffer. Eredivie: FC Twente—Sparta 0-1; PSV Excelsior 3-0; NACTelstar 2-0; Holland SportVolendam 2-1; AjaxDWS 4-0; Haarlem—ADO 1-2; FC Utrecht—MVV 0-0; Feijenoord- -NEC 1-C AZ'67—Go Ahead 0-1. De stand is: Feijenoord 4 4 0 0 8 11— 2 4 4 0 0 8 12— 3 ADO 4 4 0 0 8 9— 3 PSV 4 3 1 0 7 9— 3 4 2 1 1 5 6— 1 Holland Sport 4 2 1 1 5 5— 4 FC Twente 4 2 1 1 5 4— 3 NEC 4 1 2 1 4 3— 3 4 0 3 1 3 4— 5 FC Utrecht 4 1 1 2 3 6— 7 DWS 4 1 1 2 3 4— 6 Go Ahead 4 1 1 2 3 4— 7 Volendam 4 1 0 3 2 5— 8 Telstar 4 0 2 2 2 3— 8 4 1 0 3 2 4— 9 4 0 2 2 2 1— 4 AZ'67 4 0 1 3 1 1— 7 Excelsior 4 0 1 3 1 2—10 Het programma luidt: FC Twente AZ'67; SpartaPSV; ExcelsiorNAC; TelstarHolland Sport; VolendamAjax; DWS—Haarlem; ADO—FC Utrecht; MVVFeijenoord; NECGo Ahead. Daar ligt Cruyff, geveld. De DWS-ers staan al klaar voor het muurtje. (Van onze sportredactie) HAARLEM De lange ziekenlijst van Haarlem heeft niet alleen onver wachte consequenties voor de gebles seerden. Vooral wanneer het aantal „gewonden" zo schrikbarend stijgt, als de laatste weken met de ploeg van Bill Thompson het geval is. heeft het voor de „overlevenden" ook ver regaande gevolgen. Er wordt van hen meer verwacht om de geblesseerden zoveel mogelijk te doen vergeten. De oefenmeester moet zijn spelers in sommige gevallen gaan zien als een soort kameleon, als voetballers die van de ene dag op de andere in een andere huid kunnen kruipen. Zo'n ondraclit was er gisteren uitgevaar digd voor Piet Hoehen. Door het weg vallen van Gerrit Peijs moest er uit het beschikbare arsenaal een geschik te vervanger worden gerecruteerd. Aanvankelijk had Thompson zijn oog laten vallen op Joop Burgers. Zijn af wezigheid op het middenveld zou ech ter te veel risico's met zich meebren gen. „Bovendien", lichtte Thompson toe, „was het bekend dat ADO veel met hoge hallen door het midden zou spelen". Er moest dus een figuur ko men die hoger op het gras stond, dus viel de keus op Piet Hoeben, spits- speler van nature, die in zijn lange loopbaan het veld nog nooit vanuit de defensie had hekeken. Zoals een goede prof betaamt nam Hoe ben de nieuwe orders van zijn trainer zonder meer aan en voorzag zich van het shirtje met nummer drie. Hoeben: „Het blijft natuurlijk een enorme gok om een man zonder ervaring in de defensie naar achteren te halen. Maar kennelijk had onze trainer voldoende vertrouwen in me om die gok te wagen. Mij is het niet tegengevallen. Ik vind het makkelijker dan in de spits. Als verdediger heb je het spel altijd voor je en daarbij heb je niet zoveel te verduren als een aanval ler". Door de noodgreep van Bill Thompson kwamen Piet Hoeben en Wietse Couperus onverwacht als directe tegenstanders te genover elkaar te staan. Couperus, ja renlang Hoeben's vaste maat in de spits van Haarlem: „Het was voor mij een ver rassing dat ik Hoeben tegenover me vond. Maar het was onder deze omstandigheden wel te begrijpen. Het is momenteel de enige speler die onze hoge ballen op kan vangen". Terwijl htf dit zei moet de oud-Haar lemmer in zijn binnenste een zalig zelf verzekerd gevoel gehad hebben, want de twee doelpunten, die ADO fabriceerde kwamen beide door de lucht tot stand. Bovendien had Couperus in het eerste een voornaam aandeel, terwijl hij treffer nummer twee voor zijn eigen rekening nam. Terecht wilde hij de schuld van die goals, in de 42e en 45e minuut van de eerste helft niet op de schouders van Hoe ben schuiven. De treffers konden ontstaan door de on zekerheid die door de absentie van Gerrit Peijs en doelman Piet Paternotte, in de Haarlem-verdediging heerste. Arie Koop man daarover: „Natuurlijk heeft dat in vloed gehad op ons spel. Hoewel ik de ADO-voorhoede bepaald niet denderend vond, misten wij Peijs en Paternotte toch". Voordat Schoenmaker de score had geopend en Couperus de wedstrijd in fei te besliste, hadden de Haagse voorwaart- sen inderdaad weinig laten zien. Couperus en Hestad liepen zich keer op keer in het centrum van de Haarlemse verdediging vast. Aan de andere kant sorteerden de acties van De Goede, De Wolf en Bosz- hardt wellicht nog minder effect. Ge voegd bij de hardheid van het spel was het voetbal tot aan de 42e minuut voor de 9000 toeschouwers erg onaantrekke lijk. Na de rust kwam er in ieder geval aan de Haagse zijde enige verbetering. ADO- trainer Vaclav Jezek herinnerde zijn ploeg aan de drie punten die ADO vorig Van der Meeren van Telstar tikt de bal spectaculair naast. Zwaan ligt op de grond. Stanley Bish (8) is werkloos. (Van onze sportredactie) HAARLEM. De FC Utrecht mag dan bijna negentig minuten in de aanval zijn geweest tegen MVV, het mag toch van geluk spreken dat het niet heeft verlo ren. Een doelpunt van Mraz werd name lijk afgekeurd, omdat de geblesseerde Brokamp naar de mening van scheids rechter Klopper hinderlijk buitenspel lag. Overigens zou MVV daarmee wel iets te veel van het goede hebben gekregen, want de FC beheerste het spel volkomen. Vrijwel van het moment dat de Pool Kowalik in de elfde minuut van de wed strijd FC TwenteSparta, de Rotterdam mers naar een één-nul voorsprong schoot heeft Sparta in het Dieckmanstadion on der zware druk gestaan. Onafgebroken rolde een stroom van goed opgezette oos telijke combinaties naar het doel van Doesburg. Sparta hield het met wat ge luk uit tot en met de negentigste minuut. Klijnjan werd door scheidsrechter Brou wer uit het veld gestuurd omdat hij Ach terberg stompte. Vermeldt dient nog te worden dat Kristensen een strafschop miste. Invaller-doelman Kenderesi stopte de penalty. Eindelijk heeft Go Ahead dan gewon nen. AZ '67 ging met 0-1 ten onder. Bei de teams misten een schutter. Voor de rust was het duel nog om aan te zien, maar na rust zakte het peil beneden ere divisieniveau. In die tweede helft vero verde Go Ahead een veldoverwicht. AZ hield desondanks gemakkelijk stand. Ne gen minuten voor tijd viel de beslissing. Koenders gaf een voorzet, waarvan Geels profiteerde. In een weinig bekoorlijke wedstrijd heeft Holland Sport beide punten op Hout- rust gehouden. Gemakkelijk hebben de Hagenaars het tegen Volendam niet ge had. De jonge Volendamse spelers speel den volledig op balbezit. Het tempo, dat werd ontwikkeld, lag erg laag. De Haag se defensie slaagde er niet in zich te ont worstelen aan de zware dekking van de (Van onze sportredactie) BREDA De toepassing van de buitenspelval op de Nederlandse voetbalvelden grijpt als een influen- zabacil om zich heen. Zaterdag zette Ajax met behulp van de buitenspel regels DWS met succes onder hoge druk. Zondag ging Telstar echter, dankzij die buitenspelval hij NAC de boot in met 2-0. Het had even goed 4 of 6-0 kunnen zijn, want onder an dere door het verkeerd toepassen van die buitenspelval kregen de Breda- naars van Telstar zeker tien kansen op een presenteerblaadje aangeboden. Het mooiste was dat trainer Jan Rab zijn spelers geen opdracht had gegeven de buitenspelval toe te passen. „We hebben er wel de afgelopen weken op getraind", zei hij „omdat het zo handig is om een aanval te blokkeren wanneer je in de verdediging numeriek in de minderheid bent" „Voor de wedstrijd tegen NAC had ik echter helemaal niet over de buitenspel val gesproken. Juist omdat het NAC was en omdat ik wist dat Vermeulen en Ber- tus Quaars in de wedstrijd van NAC te gen Volendam veelvuldig gebruik hadden gemaakt van de lange dieptepass. Bij zo'n dieptepass is de buitenspelval le vensgevaarlijk. Telstar speelde dus op buitenspel zon der dat zijn trainer het wilde. Overi gens was de overvloed van kansen, die het verblufte NAC kreeg voorgeschoteld, volgens Rab niet alleen te wijten aan de achterhoede. De middenlinie was ook schuldig aldus de Velser oefenmeester Met name Paul var Egmond had de mandekking verwaarloosd. Als hoofdoor zaak noemde hij echter de mentaliteit van Telstar. „Hoewel de voorbereiding voorbeeldig was de jongens concen treerden zich uitstekend op de wedstrijd bespeurde ik tijdens het duel toch het gevoel „we kunnen gemakkelijk win nen". NAC had immers nog geen punt behaald. Terwijl zij het bestaan hadden gelijk spelen weg te slepen onder de neuzen van de FC Twente en PSV. Die mentaliteit van het komt toch wel was inderdaad aanwezig. In de eerste twintig minuten van de wedstrijd toonde Telstar zich superieur aan NAC. Het be heerste het middenveld met kort gegroe peerd spel. De Bredanaars werden, zo als dat heet, weggetikt. Later, nadat Telstar verzuimd had, gebruik te maken van het overwicht en het niet met diepte passes de verdediging van NAC had open gebroken, nam de thuisclub het initiatief geleidelijk over. De kans om NAC, dat toch niet geheel ongedeerd tevoorschijn was gekomen uit het allereerste begir van de competitie, te overrompelen was verkeken. Trainer Canjels toonde zich na afloop van de wedstrijd dan ook dankbaar ten opzichte van Telstar. „Door deze over winning", zei hij „is het zelfvertrouwen terug in de ploeg. Vooral in het begin was het elftal te bang om te voetballen. Later nadat bleek, dat Telstar niet ge vaarlijk was en dat het geen enkel tempo ontwikkelde kwam het team los". Toen ook bleek hoe riskant de buiten spelval was. In de vijfentwintigste mi nuut viel het eerste doelpunt. Terwijl de achterhoede bleef staan, liep de Pool Frackiewicz door op een pass van de deze middag uitstekend spelende Addie Brouwers: 1-0. Dankzij doelman Paul van der Meeren en veel, vreselijk veel geluk handhaafde Telstar die stand tot en met de dertigste minuut van de twee de helft. Dit maal maakte Brouwers ge bruik van een passje van Frackiewicz. Hij omspeelde doelman Van der Meeren en schoot vervolgens in het doel. Op de vraag of NAC weldra vrede zal sluiten met middenvoor Jacques Vis- schers, omdat gistermiddag toch wel bleek dat de Bredanaars de spits niet kunnen missen, (NAC en Visschers ver schillen van mening over een contract) antwoordde Leo Canjels: „Ik geloof dat het binnen niet al te lange tijd zal lukken. DEN HAAG Na de wedstrijden van zondag ziet de topscorerslij st er in de ere divisie als volgt uit: 1. Couperus (ADO), Veenstra (PSV), Kowalik (Sparta), allen vier doelpunten, 4. Wery (Feijenoord), Mou- lijn (Feijenoord), Heyerman (Sparta), Groe nendijk (FC Utrecht) en Bond (Volendam), allen drie doelpunten, 9. Looye (ADO), Schoonmaker (ADO), Van Dijk (Ajax), Kindvall (Feijenoord), Geels (Go Ahead), Kristensen (Sparta) en Jeuring (FC Twen te), allen twee doelpunten. Vreemd genoeg heeft de stemming in de Ajax-ploeg onder deze nieuwe tegen slag (een hernieuwd uitstel van de terug komst van het fenomeen Cruyff) niet of weinig geleden. Waarschijnlijk is de royaal uitgevallen overwinning op DWS daarvan de oorzaak. DWS speelde met tien man in de ver dediging. Eén man voetbalde uitsluitend offensief: Gerrie Deijkers. Trainer Joop Brand, die dit tactisch concept had ont worpen was over de uitvoering van zijn plannen niet erg tevreden. „Het is onbegrijpelijk, ik ontdekte „speelangst" bij mijn jongens. Ze durf den niet te voetballen tegen dit Ajax, dat door de achterstand in de competitie toch als aangeslagen te boek staat. DWS mis te duidelijk een rust gevende figuur op het middenveld. Een man, die lijn in de aanvallen had kunnen brengen. Brands tactiek was gebaseerd op het gegeven dat ploegen als DWS in een wed strijd tegen Ajax toch maar drie of vier kansen cadeau krijgen. Mogelijkheden tot scoren, die benut moeten wonden omdat anders een gelijkspel of zelfs een over winning kan worden afgeschreven. Brand had goed gegokt. Tenminste voor wat betreft die kansen. Ze kwamen inderdaad. DWS maakte er echter geen gebruik van. In de tweede helft was er bijvoor beeld de beeldschone „een-twee" tus sen de nog half geblesseerde Gerrie Deijkers („wie moet ik er anders in zetten", verzuchtte Joop Brand) en de oude routinier Frits Flinkevleugel, die zaterdagmiddag een briljante partij voetbalde. Als gevolg van het voortdurende pressure-voetbal (Ajax speelde soms met de achterste vier op een lijn hal verwege het veld) bracht een zeer fraaie trekbal van Gerrie Deijkers de sprintende Frits Flinkevleugel even buiten het strafschopgebied in een droompositie. Zijn harde lob knalde echter tegen de lat boven doelman Stuy. Zo kwamen er meer kansen. Onder andere een doorloopbal voor Deijkers, die slechts met moeite door een haastig grabbelende Stuy en een alles force rende Hulshoff, die zeer knap speelde, onder controle wend gehouden. En juist dit soort acties stemde trainer Joop Brand zo somber. Want, zoals hij natuurlijk had verwacht Ajax scoorde wel. In de eerste helft al. Elf minuten na het vertrek van Cruyff. Uit een com binatie tussen Van Dijk en Swart op rechts werd de bal gepresenteerd aan Piet Keizer. Hij knalde laag in. Ajax wilde daarna doordrukken. Het genade schot geven. Dat dat in de eerste helft niet lukte, maar pas na een lange worste ling in de tweede helft, is een verdienste van Joop Brand. De DWS-verdediging bleef rustig. DWS hoopte nog op de ge lijkmaker. Zoals gezegd pas in de tweede helft, na het tweede doelpunt van Ajax (door Dick van Dijk), stortte het bouwsel van Brand ineen, invaller Suurendonk (voor Cruyff) en weer Van Dijk rondden het karwei af. (4-0). DWS was leeg gespeeld. Aanvoerder Jos Dijkstra was daarvan wel het beste voorbeeld. Gedurende de laat ste twintig minuten sleepte hij zich over het veld. Op de vraag waarom Dijkstra niet was vervangen, antwoorddde Joop Brand: „Dat had ik best kunnen doen, maar wie had ik er voor in de plaats kunnen zetten. Jos heeft gevochten tot hij niet meer kon. Kilometers heeft die jongen afgelegd. Ik heb geen vervanger voor hem." En daarmee werd weer eens één van die problemen van DWS bloot gelegd. De club moet leven van een zeer beschei den budget. De narigheden, die daaruit voortvloeien geven verenigingen als DWS al voor de wedstrijd een enorme achter stand op de profs van Ajax of van Feijenoord. Een ander voorbeeld, dat in dezelfde sfeer ligt, gaf Brand. „Tijdens de voor bereiding op de wedstrijd werd Flinke vleugel opgebeld of hij vanmiddag voor honderdvijfenzeventig gulden drank wil de afleveren op een bepaald adres in Amsterdam. Dat kan je gebeuren als je semi-prof bij DWS bent." jaar aan Haarlem had verloren. „Er moet een derde doelpunt komen", com mandeerde hij voor alle zekerheid. Op het veld werd zijn order niet helemaal uit gevoerd. De spelers vonden een afstand van twee doelpunten kennelijk te comfor tabel om nog eens alles te geven. Welis waar liepen de combinaties door het weg vallen van de druk iets soepeler, maar een derde doelpunt zat er niet meer in. Het pleit voor Haarlem dat het in de tweede 45 minuten het hoofd niet in de schoot legde, maar ondanks de grote han dicap toch nog serieus probeerde aan te vallen. Koopman: „Het was net als tegen MVV, toen moesten we na rust ook meer risico gaan nemen". Wat in Maastricht wel lukte een gelijkspel kregen de Haarlemmers in eigen huis echter niet voor elkaar. Tot het moment waarop Bur gers met een prachtige kopbal het enige tegenpunt scoorde (41e minuut), bleef het bij kansen, waarvan De Wolf in de 23e minuut de beste miste. Haarlems aan winst onderschepte een van doelman Thie terugspringende bal, maar faalde bij het inschieten voor open doel. Even later moest De Wolf zich wegens een enkelblessure laten vervangen door Van Ingen. In de laatste minuten tracht te Haarlem nog aan een gelijk spel te komen, maar de tijd was te kort voor enige serieuze actie. Zei een moeilijk sprekende Couperus, in een duel met Bur gers waren twee tanden van hem losge- schopt: „Bij Haarlem is er vergeleken bij het vorig seizoen nog niets veranderd. Dat het gehandicapt zou zijn door het wegvallen van Peijs en Paternotte zag ik vandaag niet zo. Het ging nog precies hetzelfde als vorig jaar". Couperus, ten dele zichtbaar, kopt de bal tussen de handen van Haarlem doelman Schutz door. Hoeben, de Rechts I vroegere collega-spits van Couperus en nu af en toe diens bewaker, kan niets aan het doelpunt verhelpen. Burgers.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11