Evangelische kritiek op maatschappij BUNDELING-RADICALEN STICHTEN PARTIJ „Minister Polak onbeschofte anti-christ" Dr. Veringa nationaal K VP-lijsttrekker Geen ontslagen aan de grens Auto vloog uit de bocht: drie mensen dood KONINKLIJKE STOET OP PRINSJESDAG Meer tempo in Tweede Kamer Legioen van oudstrijders contra PSP Pendant van Trevifontein in Madurodam Pompstation overvallen Drs. Schmelzer mogelijk minister Rij schoolhouders willen opheffing prijsstop VOOR TON AAN JUWELEN GESTOLEN OPENING NIEUW PARLEMENTAIR JAAR mÊ*M MAANDAG 14 SEPTEMBER 1970 2 Homofielenpartij: (Van onze correspondent) AMERSFOORT Binnen twee maanden zal de Evangelische Solidari- teitspartij worden opgericht. Dat is besloten door de sympathisanten van de werkgroep „Bundeling", de van de ARP afgescheiden groep-Feddema, afgelopen zaterdag in Amersfoort. De solidariteitspartij zal, aldus een daartoe aangenomen resolutie, zich openstellen voor die mensen, die de kritische notities vanuit het evangelie jegens de bestaande orde ernstig nemen en die het bezinnen hierop niet wensen te scheiden van het politieke handelen. Sollicitaties - ii oy*y l a 4 Maatregelen Suggesties van werkgroep EE (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Nederlandse Homo fielenpartij (NHP), een groepering onder voorzitterschap van de auteur Harry Tho mas heeft deze week minister Polak in een bulletin „een onbeschofte anti-christ" genoemd. „In ons huidige kabinet, geformeerd door de christelijke partijen en de V.V.D. zit een vreemde vogel. En wel prof. mr. C. H. F. Polak, die de ministersporte feuille van Justitie beheert", aldus de NHP. „Zijn houding jegens artikel 248 bis (van het Wetboek van Strafrecht, waarbij geslachtelijke omgang van meer dert arigen met minderjarigen van het zelfde geslacht strafbaar wordt gesteld,- red.) is dubieus. We kunnen beter spre ken dat hij zelf een fanatieke anti-ho mofiel is. En ondaks het christelijke van ons kabinet zitten we opgescheept met een eerste klas anti-christ. Een man, die in de verste verten niet weet wat chris tendom betekent. Hij kon zo weggelopen zijn uit de moordboeken van Mozes, die ook weinig anders wist te vertellen „dat een iegelijk ter dood gebracht diende te worden". Polak heeft dezelfde haat- structuur jegens de homofiele mens". Met deze opmerking doelt de NHP ken nelijk op het feit dat minister Polak van joodse afkomst is. Zoals bekend is, heeft minister Polak van de zijde der homofielen enige maan den geleden vrij veel critiek ondervon den, omdat hij weigerde het COC, een vereniging van homofielen, de koninklij ke goedkeuring te geven, omdat deze vereniging ook toestaat dat gehuwde man nen lid kunnen worden van deze vereniging. Minister Polak meende dat daarmee het aantal ongelukkige huwe lijken zou kunnen toenemen. DEN HAAG. In een benzinestation aan de Lijnbaan in Den Haag is de 33- jarige pompoediende D. Klop in de nacht van vrijdag op zaterdag overvallen door een man die hem met een pistool dreide en met een Duits accent om geld vroeg De heer Klop gaf 225 uit zijn portefeui'- le en toen de overvaller meer vroeg, nog eens 200 aan hankbiljetten die hij in zijn binnenzak nad zitten. De bediende was op het moment van de overval al leen in het pomostation. In het statuut van de nieuwe partij zal een opheffingsclausule worden opgenomen. Wanneer binnen drie maanden de KVP. ARP en CHU een politiek gaan voeren, die de kenmerken vertoont van de Evangelische Solidariteitspartij, dan zal deze zich opheffen. Overigens geloofde niemand in de ver gadering dat de drie grote christelijke partijen op zo korte termijn hun politieke koers radicaal zullen veranderen. In bij zijn van de P.P.R.-voortrekker Aarden sprak de heer J. Feddema, lid van de kerngroep van Bundeling, een scherpe veroordeling uit over de traditionele christelijke partijen. „Door de huidige sa menstelling en innerlijke vedeeldheid kun nen zij hun evangelisch uitgangspunt nooit bij benadering waarmaken", aldus de heer Feddema. die het christelijk blok ook het verwijt maakte, dat dit in het Nederlandse partijenstelsel de meest on duidelijke factor is en daardoor één der voornaamste oorzaken van de politieke ongeïnteresseerdheid van het Nederland se volk. Naar zijn oordeel kan de inspiratie van het evangelie de confessionelen nooit be reiken, omdat de leidinggevende figuren in de praktische politiek zodanig mani puleren, dat er van een werkelijke be zinning op de politieke konsekwenties van het evangelie niets terechtkomt. In navolging van de oud-voorzitter van de Radicale Christelijke Volkspartij, J. Hindriks, die in de jaren vijftig een door braak wilde naar politiek handelen in de geest van het evangelie, noemde de heer Feddema een scheiding der geesten de enige mogelijkheid om te komen uit de ADVERTENTIE DEN HAAG Minister Veringa zal bij de volgend jaar te houden Tweede-Kamer verkiezingen optreden als nationaal lijsttrekker voor de KVP. De minister van On derwijs en Wetenschappen werd zaterdag, tijdens een partijraadsvergadering van de KVP, bij acclamatie daartoe aangewezen. Dr. Veringa zei een vurig voorstander te zijn van een hechte christen-democratische samenwerking tussen KVP.ARP en CHU. „Het zal voor mij een goede dag zijn als in december een gezamenlijk urgentiepro gramma wordt aanvaard", zei hij. De huidige minister van Onderwijs en Wetenschappen zinspeelde op de moge lijkheid, dat hij dit departement ook in een nieuwe regering zal beheren. K.V.P.- voorzitter Van der Stee wees erop, dat de nieuwe lijsttrekker na de verkiezingen van het partijbestuur de vrijheid heeft om minister-pres'dent te worden of ge woon minister, dsn wel voorzitter van de K.V P -fractie in de Tweede Kamer. Over de huidige politieke leider van de K.V.F. drs. W K. N. Schmelzer, deelde mr. Van der Stee mee, da deze niet te rug zal keren in de Tweede Kamer, maar wel bereid is tot de Eerste Kamer toe te treden of minister te worden in de nieuwe regering. De K.V.P.-voorzitter zei ook, dat bij de keuze van dr. Veringa als opvolger van drs. Schmelzer de overweging heeft mee gespeeld dat de K.V.P. in de komende regeringsperiode meer de nadruk zal leg gen op de noodzaak van maatschappelijke vernieuwingen en minder op het sociaal- economische beleid. Hij ontkende met nadruk, dat bij de keuze eraan is gedacht de K.V.P. accep tabeler te maken voor de P.v.d.A. om mee samen te werken. „Ik zou worde weggehoond in het part.j besxuur als ik dat punt aan de orde zou stellen," zei mr. Van der Stee. Ongeveer 225 Nederlanders hebben ge reageerd op de oproep van de K.V.P om te solliciteren naar de functie van Tweede-Kamerlid Een nationale beoor delingscommissie gaat zich bezighouden met de samenstelling van de vier lijsten waarmee de K.VP. aan de verkiezingen deelneemt: een lijst in Limburg, een lijst in Noord-Braban* één lijst in Friesland, Groningen, Drente, Overijssej en Gelder land en één lijst in Zeeland en Noord en Zuid-Hohand Van de zittende Kamer leden hebben elf laten weten niet voo- een herverkiezing in aanmerking te wil len komen. Daaronder zijn de voorzitter en vic-e-voorzitter van de huidige fractie, drs. Schmelzer en C. J. van der Ploeg, oud-staatssecretaris dr. J. F. G. M. de Meijer, prof. mr J. Th de Vreeze en de burgemeester van Leidschendam, E. J. M. Kolfschoten. tweeslachtigheid, die de christelijke par tijen kenmerkt. Ook werd fel stelling genomen tegen de V.V.D., door de heer Feddema be stempeld als een concentratiepunt van de behoudende machten in Nederland. „Zo lang de confessionele partijen niet willen erkennen, dat evangelische politiek niet is te realiseren in samenwerking met deze partij, maken zij zich uiterst ongeloof waardig en kunnen zij moeilijk spreken van een voorhoedepolitiek vanuit het evan gelie". De afkeer van de V.V.D. is zo groot, dat zaterdag een resolutie is aangenomen waarin als één van de doelstellingen van „Bundeling" is vastgelegd de afwijzing van samenwerking met behoudende krach ten „in en rondom de V.V.D. en andere partijen". Dit standpunt wordt ook inge nomen door de aktie Progressief Alter natief, waarin leden van de P.v.d.A., P.S.P., P.P.R. en D'66 en partijlozen elkaar hebben gevonden. Op de vergadering van 18 augustus in Amersfoort heeft de heer Feddema mede de stoot tot oprichting van deze progres sieve groepering gegeven, waarmee Bun deling in een resolutie zijn adhesie heeft betuigd. Met instemming werd het initiatief van de werkgroep „Bundeling" begroet tot het houden van een internationale conferentie in Nederland van 4 tot 7 april 1971 met als doelstelling te komen tot een mondiale bundeling van al die krachten, die een uitweg wijzen uit de impasse van de mensheid in het conflict tussen het com munisme en het kapitalisme. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De reorganisatie van de inspecties der invoerrechten en accijn zen langs de Nederlands-Belgische grens zal tot een personeelsbesparing van hon derd tot tweehonderd man leiden. Er zal géén douanepersoneel behoeven af te vloeien. Door de voorgenomen arbeids tijdverkorting, de langere openstellings tijden en de stichting van een aantal nieuwe douane-emplacementen zal over compleet personeel elders kunnen worden ingezet, zo blijkt uit de toelichting op de begroting van het minsterie van Finan ciën. Het is de bedoeling de werkzaamheden langs de Nederlands-Belgische grens te concentreren om een aantal centraal ge legen posten van de douane en de accijn zen. De ambtenaren, die nabij de Neder lands-Belgische grens geplaatst blijven, krijgen een standplaats die ook op lan gere termijn kan worden gehandhaafd. Als het besluit om in 1975 de opbrengst van de invoerrechten in de kas van de gemeenschap te laten vloeien, wordt ge- effectueerd, acht de staatssecretaris van Financiën de mogelijkheid niet uitgeslo ten dat de douane wordt omgebouwd tot een uitvoeringsorgaan van de EEG. Bij een dergelijke ontwikkeling kan het zin vol zijn, aldus de staatssecretaris, de douane-activiteiten los te maken van de nationale werkzaamheden. Dit zou kun nen leiden tot het besluit de douane werkzaamheden onder te brengen bij af zonderlijke inspecties. W W Als voorzitter van het Wereld-Natuur- Fonds heeft prins Bernhard in Ma durodam een fototentoonstelling geo pend over het dierenleven in Pakistan en daarmee tevens het startsein ge geven voor de actie „Pakistan is groen", welke beoogt f 240.000.- bij een te brengen voor het natuurbehoud in Pakistan. Er is ook een fontein, waarin men evenals in de Trevi fontein in Rome geldstukken kan werpen ten bate van de Pakistan- actie. EINDHOVEN Afgevaardigden van de autorijscholen in Nederland hebben op een bijeenkomst in Eindhoven besloten een telegram aan de minister van Eco nomische Zaken te sturen, waarin wordt verzocht de prijzenstop van de lesprijzen in de autorijschoolwereld op te heffen. In een tweede telegram aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat wordt er op aangedrongen met spoed de ontwero- wet autonjscho'en in behandeling te ne men. Tevens hebben de autorijscholen over wogen in de komende weken een protest rit met ongeveer 4000 lesautos uit het hele land naar Den Haag te maken, indien bei de ministers aan hun vragen geen gehoor zullen geven. De onrust bij de autorijscholen is ont staan na de 15 procesverbalen tegen autorijschoolhouders, die hun lesprijs met 50 cent per uur hadden verhoogd. AMSTERDAM. Op klaarlichte dag hebben inbrekers zondagmiddag uit de juwelierszaak Paola Rossi in de Kalver- straat in Amsterdam voor een ton aan gouden en zilveren sieraden, juwelen, colliers en horloges gestolen. Om toegang tot de juwelierszaak te krijgen hadden de inbrekers vanuit ee" pand ernaast, dat wordt verbouwd, een gat in de 50 cenHmeter dikke muur ge hakt. De brandkast, waarin vele kost baarheden opgeborgen waren en de met traliewerk bevedigde etalages werden on gemoeid gelaten Brouwershaven. In Schuddebeurs (ge meente Brouwershaven), zijn zondagmid dag drie personen om het leven geko men toen de auto waarin zij zaten uit een bocht vloog en zij uit de wagen wer den geslingerd. De omgekomenen zijn de 38-jarige A. Vlasblom uit Rotterdam, de 41-jarige L. G. Bijl, eveneens uit Rotter dam en de 34-jarige Delftenaar H. J Schreuder. Willemstad. De 20-jarige J. J. Nijpjes is om het leven gekomen toen zijn auto slipte bij de overgang van klinker- naar keienbestrating. De auto botste tegen twee bomen en reed een sloot in. De be stuurder werd door de voorruit de sloot ingeslingerd. Hij was vrijwel op slag dood. Hilvarenbeek. De 42-jarige mevrouw M. Th. Groeger uit Breda is na een aanrij ding in Hilvarenbeek, overleden. Haar auto was aangereden door een tegemoet komend busje, dat geslipt was. Volgens politie was de bestuurder ervan dronken. Achthuizen. Vlak bij zijn ouderlijke wo ning in Achthuizen op Goeree-Overflak- kee is de 16-jarige A. C. Broeders om het leven gekomen. Hij was naar de ker mis geweest en werd door een vriend achterop diens brommer thuisgebracht. Toen hij van de brommer stapte werd hij aangereden door een achteropkomende motorrijder. Hij was op slag dood. Helvoirt. De 59-jarige J. J. F. Elshout uit Nieuw Kuik is 's nachts met zijn brom fiets tegen een boom gereden en dodelijk gewond. Staphorst. De 18-jarige K. Kooiker is in de nacht met zijn bromfiets tegen een licht mast gereden. Hij is ter plaatse overle den. Den Haag. Zondagavond is in Den Haag een ongeveer vijftigjarige man met zijn bromfiets tijdens hevige regenval tegen een onder een brandende lantaarn gepar keerde vrachtauto gereden. Hij overleed enkele ogenblikken later. Hij had geen bescheiden bij zich waaruit identiteit kon worden vastgesteld. Blerick. De 59-jarige bromfietser J. Berden is door een auto aangereden en dodelijk gewond. Breda. In een ziekenhuis in Breda overleed DEN HAAG De opening van het nieuwe zittingsjaar van de Staten-Gene- raal door de koningin zal worden bijge woond door prins Bernhard, Prinses Bea trix, prins Claus, prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven. De koninklijke stoet zal om één uur op prinsjesdag van het pa leis Lange Voorhout vertrekken en via Lange Voorhout (Schelpenpad), Kneuter dijk, Lange Vijverberg en Korte Vijverberg naar de Ridderzaal op het Binnenhof rij den. Het koninklijk paar en prinses Bea trix en prins Claus zullen in de met acht paarden bespannen Gouden Koets rijden, prinses Margriet en haar echtgenoot in een met vier paarden bespannen galarijtuig vóór de Gouden Koets. De stoet zal worden voorafgegaan door negen ruiters van de Haagse politie en een auto met hoofdcommissaris dr. C. N. Peijs- ter van Den Haag. Dan volgt een detache ment van 48 man van de koninklijke ma rechaussee, een erecompagnie van honderd man van de garde grenadiers met vaandel en vaandelwacht, vervolgens de Koninklij ke Militaire Kapel met het tamboerkorps van de garde grenadiers. Een rijknecht majoor en twee rijknechts te paard gaan vooraf aan twee daarna in de stoet volgen de rijtuigen met in het eerste opperkamer heer jhr. D. G. de Graeff, en in het tweede de grootmeesteres mevrouw E. L. Sweerts de Landas Wyborch en de grootmeester J. J. L. baron van Lynden. Na het galarijtuig met prinses Margriet en mr. Van Vollen- hoven volgt een commando rijkspolitie. De Gouden Koets zal worden begeleid door de chef van het Militaire Huis van de ko ningin, luitenant-generaal H. Schaper, en kolonel mr. R. J. E. M. van Zinnicq Berg- mann, adjudant van de koningin. Achter de Gouden Koets rijdt wederom een com mando rijkspolitie te paard. De stoet die onder leiding staat van kolonel W. F. K. Bischoff van Heemskerck, eerste stalmees ter van de koningin, wordt gesloten door vier ruiters van de bereden brigade. Na aankomst bij de Ridderzaal zullen de leden van de koninklijke familie worden begroet door de commissie van in- en uit geleide, welke hen ook na het uitspreken van de Troonrede naar de ontvangstkamer zal begeleiden. Van het ogenblik waarop de koningin het paleis Lange Voorhout ver laat tot zij er terugkeert zal een batterij van de elfde afdeling rijdende artillerie op het Malieveld minuutschoten lossen. De verkeersmaaregelen, die de Haagse politie voor Prinsjesdag heeft genomen, wijken nagenoeg niet af van die voor 1969. Een groot deel van de binnenstad zal voor het parkeeren van auto's niet beschikbaar z(jn. Van tien uur tot kwart over twee zal geen rjjverkeer mogelijk zijn op de straten en pleinen in en rond het regeringscen trum. De politie zet voor omleiding en afwik keling van het verkeer ongeveer 140 man in: 1500 dranghekken zijn langs de route van de koninklijke stoet geplaatst. De po litie beschikt op die dag over 85 auto's en 30 motoren. Voor een vlotte en veilige doorgang van de stoet kunnen, al naar ge lang de noodzaak, 335 geüniformeerde po litiemannen worden ingezet en doen 68 re servisten en 40 leerling-politiemannen praktijkervaring op Ook wordt bijstand verleend door rijkspolitie en marechaussee. In overleg met de Justitie worden nog 140 man ingezet voor de maatregelen, die de recherche heeft getroffen voor beveiliging en bewaking van personen en gebouwen. De Korte Vijverberg wordt dit jaar niet af gezet door militairen, maar door leden van het Schevenings Vrouwenkoor, het matro- zenkoor en een deputatie van het Leger des Heils. de 68-jarige G. van Overveld uit Zundert nadat hij door een busje was aangereden. Amsterdam. Een ongeveer 60-jarige man is zondagavond om half negen in de Am- stelstraat in Amsterdam door een auto aangereden. De man die volgens de poli tie beschonken was, stapte plotseling de rijweg op. Tilburg. In Tilburg is zaterdagavond een Duitse personenauto van achteren aange reden. De auto schoof daardoor via de middenberm op een naastliggende rij baan en botste daar tegen drie andere auto's. Vijf van de inzittenden werden gewond en moesten in ziekenhuizen worden opgenomen. De vijf auto's moes ten worden weggesleept. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Een aantal Tweede- Kamerleden wil begin oktober met voor stellen komen om de werkwijze van de Ka mer te verbeteren. Onder andere wordt gesuggereerd Prinsjesdag voortaan op de laatste dinsdag van augustus te houden, waardoor onder meer de oegrotingsbe- handeling kan worden versneld. De groep Kamerleden, die zich de „werkgroep EE" noemt, omvat zij vergaderde in de boer derij van H. Wiegel (V.V.D.) te Ee in Friesland, beveelt onder andere het in stellen van de „bliksemuitspraak" aan. Hierbij stemt deKamer zonder voor afgaand algemeen debat over een motie die een interpellant heeft ingediend na dat zijn vragen door de regering zijn be antwoord. De groep wil ook af van de „geheim taal" waarmee de fracties in commissie verslagen worden aangeduid. Verder wil zij de hoofdelijke stemming mechanise ren en de schriftelijke stemmingen in een apart stemlokaal houden, zodat de verga dering niet hoeft te worden onderbroken. Zij wil in het Kamergebouw tv-monitors, zodat overal te zien is waarover gespro ken wordt en welke spreker aan het woor is. DEN HAAG. De voorzitter van het Oud-Strijderslegioen, de heer P. J. G. A. Ego, meent dat de P.S.P. wellicht mis drijven tegen de veiligheid van de staat en tegen de openbare orde zal gaan plegen. Hij wil een gerechtelijk onderzoek en even tueel vervolging van de P.S.P. Ook zou de partij volgens hem wellicht verboden moeten worden. In een brief aan de officier van Justitie in Amsterdam schrijft hij onder meer dat de P.S.P. bij monde van haar fractievoor zitter Wiebenga aangekondigd heeft al dan niet in samenwerking met de kabou ters en de Bond van Dienstweigeraars onder het motto „Kraak het defensie budget" in de komende maanden landelij ke activiteiten te zullen voeren voor een stelselmatige afbraak van het defensie apparaat. Volgens de heer Ego kan dit overtre dingen inhouden van een aantal wetsarti kelen, zoals aanslag met het oogmerk het Rijk onder vreemde heerschappij te brengen, opruiing tot gewelddadig optre den tegen het openbaar gezag, in het open baar inlichtingen, gelegenheid of midde len verschaffen om een strafbaar feit te plegen en deelneming aan een bij de wet verboden vereniging.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2