Drie gekaapte vliegtuigen vernietigd ZEKER 50 GIJZELAARS NOG NIET VRIJGELATEN Palestijnse groepen verdeeld Politieke moord Brussel m Weer strijd in Jordanië Britse passagiers terug uit Jordanië Kinderen waren de maatjes met beste Palestijnen li Nederlandse gijzelaar Dutschke mag niet in Engeland blijven ANTI-VLAMING OP STRAAT DOODGESLAGEN Spaans weekblad opnieuw voor vier maanden verboden Guerrilla's zijn wanhopige mensen O MAANDAG 14 SEPTEMBER 1970 A-1> J»._.. Breuk Baby vrij V" Gitaar Onderschat Onderzoek Gespannen FEIJENOORD— U.T. ARAD (Roemenië) VOLENDAM—AJAX DWS—HAARLEM AJAX- NENDORI TIRANA (Albanië) Sigarenmag. Jac. Groeneveld SPARTA- ARKRANESS (IJsland) FEIJENOORD—ADO HAARLEM-VOLENDAM AJAX-TELSTAR NEDERLAND-JOEGOSLAVIË (Vervolg van pagina 1) AMMAN (AFP, DPA en Reuter) Vanmorgen hadden de Palestijnse vliegtuigkapers nog steeds ongeveer vijftig gijzelaars in handen. Alle ande ren. passagiers en bemanningsleden, die zaterdag vlak voordat de Palestij- nen de drie gekaapte vliegtuigen vernietigden naar Amman waren ge bracht, zijn gisteren uit Jordanië vertrokken. Radio-Amman maakte be kend, dat alle vrijgelatenen, 252 personen, zondagochtend uit Amman naar Cyprus waren vertrokken. Een andere leider van het Volksfront zei in een vraaggesprek met een Italiaan se krant dat het Front door zal gaan met het kapen van vliegtuigen Hij kondigd binnenkort een nieuwe kaping aan en zei dat deze niet de laatste zou zijn. „Ais het moet zullen wij d~- wereldopinie wak ker schudden door in de gehele wereld dood en verderf te zaaien", aldus deze leider die door het blad „Bassan" wordt genoemd. Onder de achtergebleven gijzelaars, die op een geheimp plaats gevangen worden gehouden, bevinden zich zes Westduit sers, zes Zwitsers en vijf Britten. De ove rigen zijn Israëliërs of mensen met e*n Israelisch-Amerikaans paspoort. Vijf van hen zijn vrouwen. De Palestijnen eisen de vrijlating van drie in Zwitserland gevangen zittende Arabieren, van Engeland de vrijlating van Leila Khaled en de gedode Arabier die betrokken waren bij de mislukte ka ping van het „El Al"-vliegtuig van West- Duitsland de vritating van drie Arabi sche guerrilla's en van Israel de vrij'a- ting van een niet nader genoemd aantal Palestijnen. Berichten uit Amman, dat de Westduit- se regering in de eis van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina zou hebben toegestemd, konden in Bonn r> worden bevestigd. Bonn zou niet bereid zijn het in Bern gevoerde overleg tussen de vijf landen die bij de kapingen zijn betrokken te doorkruisen door zelfstan dig op de Palestbnse eisen in te gaan Het Front reageerde later met de mede deling dat het voorlopig van vrij latin; van de Duitsers afzag. Kort tevoren was gezegd dat de zes Westduitse gijzelaars zouden worden vrijgelaten. Het Britse kabinet kwam gisteren m speciale zitting bijeen om over de jong ste ontwikkelingen te overleggen. De harde houdnig van het Volksfront I voor de Bevrijding van Palestina, geleid door George Hahbasj. heeft een diepe I scheur veroorzaakt in de Palestijnse een beid. Het Centrale Comité, de overkoepelen I de organisatie van alle verzetsgroeperin gen, veroordeelde zaterdagavond het oo- blazen van de drie gekaapte vliegtuigen I en het schortte de betrekkingen met het Volksfront op. In een communiqué sprak het Centrale Comité ook zijn afkeuring I uit over het vasthouden van passagiers uit Tsrael en enige Westerse landen. Het Centrale Comité vormt het poli I tieke opperbevel van het Palestijnse ver zet. De grootste organisatie is El Fatah, terwijl het linkse Palestijnse Volksfront I een van de kleinere groeperingen is. Een andere leider van het Volksfront I zei in het weekeinde tijdens een vraag gesprek; „De oorlog die wij voeren is ei niet een van het klassieke type. Het <s geen oorlog van de rijken. Wij zijn een verzetsbeweging." Volksfront-guerrilla-strijders op het wrak van één der drie vernietigde passagiersvliegtuigen. Berichten, dat een passagiere van een der gekaapte vliegtuigen in Jordanië een baby ter wereld heeft gebracht, berusten op een misverstand. Dit deelde een functionaris van het Rode Kruis gisteren mee toen hij uit Jordanië in Genève terugkeerde. De ge boorte was vorige week gemeld door het hoofdbureau van het Rode Kruis in Genève. Onjuist is dus ook het verhaal, dat een guerrillastrijder in de woest'jn zou hebben gezegd: „Nou, als het een jongetje is dan moeten jullie hem maar George Habasj noemen." Habasj is de leider van het Volksfront. SCHIPHOL (ANP en AP) De enige Nederlander, die zich onder de 40 door Palestijnen vastgehouden gijzelaars bevond, is, voorzover gis teren in Nederland kon worden na gegaan, ir. G. de Koning, uit Ben- nekom. De heer De Koning is tij dens het weekeinde door het Volks front vrijgelaten. Hij bevond zich gistermiddag in Amman. „Omdat Londen juffrouw Khaled vasthoudt en men haar niet naar Nederland heeft gezonden ben ik nu vrij. Dat is de politiek", aldus de heer De Koning. Hij vertelde nog dat de groep gijzelaars waartoe hij had be hoord niet zwaar was bawaakt en dat men door de commando's „op een ontspannen manier, was be handeld. si I«MSii Het moment dat een van de drie ge kaapte passagiersvliegtuigen op het vliegveld van de revolutie in Jorda nië explodeert. Het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina blies alle drie de vliegtuigen zaterdagmiddag op. De toestellen waren eigendom van de BOAC, Swissair en Panam. LONDEN. (Reuter) De Westduitse studentenleider Rudi Dutschke mag niet in Engeland blijven. Hij moet voor okto ber het land veriaten hebben. Dutschke ging in 1968 naar Engeland voor een medische behandeling nadat hu in West-Berlijn bij een aanslag gewond was. Dutschke had gehoopt in Engeland te kunnen blijven en aan de universiteit van Cambridge te kunnen studeren. Het Engelse ministerie van Binnenland se Zaken heeft echter meegedeeld, dat het verblijf van Dutschke in Engeland uitsluitend was verlengd ten behoeve van zijn genezing. BRUSSEL (ANP) Een lid van de FDF. de uiterst anti-Vlaamse party in België, is in de nacht van vrijdag op zaterdag overleden nadat leden van de anti-Waalse Volksunie en van de Vlaamse Militanten Orde hem en een collega hadden afge tuigd met knuppels en stoelpoten. De twee FDF-mannen waren affiches aan het plakken voor de gemeenteraads verkiezingen op 11 oktober toen ze plot seling werden besprongen door ongeveer tien man die in een busje waren komen aanrijden. De overledene, een leraar van omstreeks dertig jaar, vader van twee kinderen, stierf terwijl hij naar het zie kenhuis werd overgebracht. (Van onze redacteur in Madrid) MADRID. Vandaag is in Madrid be kendgemaakt dat de laatste zitting van bet Spaanse kabinet, onder voorzitter schap van generaal Franco, in de zomer residentie San Sebastian het ^weekblad Sabado Grafico opnieuw voor vier maan den heeft verboden. Dit betekent praktisch de doodsteek voor het Madrileense tijd schrift. Sabado Grafico was 24 april voor vier I maanden verboden, officieel wegens de publikatie van onzedelijke foto's (van meisjes in bikini). Toen het op 5 septem ber weer verscheen, maakte de redactie j duidelijk dat zij niet van haar critische instelling tegenover de regering zou af- zien. Hierin voelde de redactie zich ge steund door de 50.000 nieuwe abonnees, die zich tijdens het verschijningsverbod hadden laten inschrijven. Het daarop vol- I gende nummer werd al door het ministe rie van Voorlichting in beslag genomen en nu blijkt dat de „herrijzing" van Sa bado Grafico tot dit anderhalve nummer beperkt zal blijven. Om de nieuwe straf te rechtvaardigen vond de regering niet iets in het ander halve nummer, maar greep terug op de vroegere exemplaren die het eerste ver bod hadden veroorzaakt. (Niemand had immers veel geloof gehecht aan de recht vaardiging „onzedelijke foto's"). In hel nummer van 5 april publiceerde Sabado I Grafico op de voorpagina de beschuldi ging; „minister justitie verkocht officiële baantjes aan hoogste bieder". Pas in de binnenpagina's las men dat het ging om een schandaal in het Madrid van de acht tiende eeuw. Dit werd nu, een half jaar later, de reden voor een verschijningsver bod van weer vier maanden en een boete I voor de hoofdredacteur van een kwart miljoen peseta's 12.500). AMMAN (Reuter en AFP) In het noorden van Jordanië zyn gisteren gevech ten uitgebroken tussen Jordaanse troepen en leden van het Palestijnse bevrijding* leger. Radio-Amman meldde, dat aan beide zij den doden zijn gevallen. Het „betreurens waardige incident", aldus de radio, vond plaats in het gebied van Irbid. Irak heeft gisteravond beweerd, dat de Israëlische troepenbewegingen in het ge bied langs de bestandslijn met Jordanië steeds verder in omvang toenemen. In Gaza hebben Israëlische militairen twee Arabieren doodgeschoten, nadat een Israëlische soldaat met een mes was aan gevallen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, William Rogers, heeft mee gedeeld, dat de Amerikaanse regering overweegt de economische hulp aan Israel na acht jaar te hervatten. Hij zou binnen kort een beslissing bekend maken. Volgens de minister hebben de Israëliërs „ernstige economische problemen". De politie heeft inmiddels een aantal daders van de overval aangehouden. De minister van Binnenlandse Zaken. Har- megnies, heeft onmiddellijk nadat hij van het gebeurde op de hoogte was gesteld, contact gezocht met zijn collega van Jus titie, Vranckx. Harmegnies heeft verklaard deze zaak zeer ernstig op te nemen. Hij heeft iedereen opgeroepen het hoofd koel te houden en kalm te blijven. Ooggetuigen hebben verklaard dat, ter wijl de twee afficheplakkers bezig waren op een gegeven moment een busje kwam aanrijden waaruit de overvallers sprongen en de twee FDF-leden met knuppels be gonnen te bewerken. Twee mannen en een vrouw die kennelijk genoegen schie pen in deze ranselpartij hielden zich tij dens het gebeuren schuil achter een ge parkeerde auto. Een van de aangevallenen wist, na ver schillende verwondingen opgelopen te heb ben, te ontvluchten. De leraar echter niet. Een andere groep afficheplakkers arri veerde juist op het moment dat de aan vallers verdwenen. Men kon nog wel het nummer van het busje noteren. De nieuw- aangekomenen brachten de zwaargewonde leraar naar een naburig café waar ze om hulp telefoneerden. De leraar werd spoe dig door een ambulance opgehaald maar overleed op weg naar het ziekenhuis. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN Huiverend in de stromende regen keerden gisteren de En gelsen, die door de Palestijnse kapers waren vrijgelaten, uit Amman in Londen terug. Er heerste echter zeker geen feeststemming op liet Britse vliegveld Heathrow. Acht Britten, v(jf passagiers en drie bemanningsleden van het BOAC-toestel die vorige week woensdag door de Palestijnse terro risten waren ontvoerd, moesten als gijzelaars in Jordanië achter blijven. Een stewardess zei het gisteren heel duidelijk en kort: „We kunnen alleen maar voor lien bidden." Onder de 58 reizigers, die gisteren op Heathrow landden, bevonden zich 21 schoolkinderen. Hun ouders, velen van hen speciaal door de BOAC overal uit Europa opgehaald, verwelkomden hen met open armen en met warme kleren. De kinderen waren namelijk nog steeds gestoken in de kleding, die ze aan had den toen ze vorige week woensdag met het BOAC-vliegtuig Bahrein verlieten om naar Londen te vliegen. Terwijl de volwassenen diep onder de indruk waren, maakten de kinderen een PARIJS. (DPA) De voormalige! echtgenoot van <le overleden Franse zan geres Edith Piaf de zanger Jacques Pills. I is in liet afgelopen weekeinde in een ziekenhuis in Parijs overleden.Hij was 64 jaar. Pills is slechts enkele dagen na Edith I Piafs laatste echtgenoot, Theo Sarapo, die bij een auto-ongeluk om het leven kwam. overleden. Jacques Pills -s ook gehuwd gewest I met de eertijds bekende Franse zangeres Lucienne Boyer. opgewekte indruk. De steward gaf toe, dat het ook aan de kinderen te danken was geweest dat men de moed er in ge houden had. „Zij toonden geen enkele angst en werden de beste maatjes met de kapers." De held der passagiers was vooral de 15-jarige Colin Martin. Met behulp van zijn gitaar had hij er in de gloeiendbete woestijn de stemming ingehouden. Hij had zelfs een speciaal lied gemaakt op de wijs van „The Yellow Submarine" SS Het 13-jarige schoolmeisje Victoria Halton houdt tijdens een persconferentie in Londen stevig haar beer vast. Zij was één van de vele schoolkinderen die de kaperij van het Britse VC-10 toestel door Palestijnse guerrilla's meemaakte. met de tekst: „We leven in een blauw witte machine, we eten alleen brood en margarine", dat door iedereen was mee gezongen, zelfs door de terroristen. Veel plezier had men ook beleefd aan de drie dieren, die Nigel, Bruce en Michael Hatcher uit Bahrein naar hun school in Engeland hadden willen mee nemen. Een daarvan was een schildpadje, naar Engelands premier Edward Heath „Ted" genoemd, dat door de drie broer tjes ondanks de droogte en het voedsel gebrek in de woestijn met behulp van broodkruimeltjes in leven was gehouden. Een enorme sprinkhaan, die ze ook bi.' zich hadden gehad, bezweek aan de insec ticiden, terwijl hun hagedis zoek raakte, Nigel vertelde, dat hij het hele ontvoe- ringsavontuur niet erg op prijs had ge steld. „Ze gaven ons brood dat naar rub ber smaakte. En toen ik me eens ziek voelde en wilde opstaan, had een terro rist mij met zijn geweer bedreigd." Zijn broer Michael dacht er anders over. „Ik was helemaal niet bang en het was fijn dat we nog niet naai school hoefden. Een van de guerrilla's, een meisje, vertelde ons dat ze ons wou leren vechten. Ik zou het best leuk gevonden hebben. Sommigen van de guerrilla's wa ren niet veel ouder dan ik", aldus Michael die vijftien jaar oud is. Bij het vertrek uit Jordanië hadden de guerrilla's de kin-deren souvenirs gegeven, een sleutelring met het motto: „Zij die onderdrukt worden en hongeren, zullen overwinnen." Volgens de 13-jarige Victoria Halton, was vooral de hitte in de woestijn soms ondraaglijk geweest. Haar teddybeer in haar armen klemmend, vertelde ze dat nachts een kind op de grond onder de stoelen moest slapen, terwijl de ander in de stoelen kon liggen. Over het algemeen beklaagden ook de ouderen zich niet over de behandeling die zij hadden ondergaan. Een stewardess, Mandy Thomas, vertelde evenwel dat ze uit de kranten de indruk had gehad, dat men buiten Jordanië de situatie onder schat had. „De terroristen zijn wanhopi ge mensen, die geen enkele waarde hech ten aan mensenlevens, ook niet aan dat van henzelf." Steward Brent Newton vertelde dat vooral de voedseltoestand hem zorgen had gebaard. „We had-den bijna niets in het vliegtuig en waren afhankelijk van de kapers." Volgens hem had het er voor al de tweede dag om gespannen. De guerrilla's hadden toen uit angst voor een reddingsoperatie der Jordaanse troe pen alle passagiers in het toestel opge sloten. „We verwachtten toen de lucht in te gaan, maar gelukkig viel het mee." Een ander angstig moment brak aan, toen de gijzelaars eindelijk het vliegveld in de woestijn mochten verlaten. „De Jordaan se troepen kwamen toen op ons af en onmiddellijk gingen de guerrilla's over tot actie. Zij omsingelden ons, haalden de veiligheidspal van hun geweer over en richtten hun wapens op ons. De solda ten dropen toen weer haastig af." Het parket van Brussel, dat zaterdag ochtend tegen het middaguur arriveerde op de plaats van de misdaad, liet de om trek afzetten om een uitgebreid onderzoek te kunnen instellen. De politie heeft in middels zes verdachten aangehouden. Twee daarvan zijn lid van de Volksunie, twee van de Vlaamse Militanten Orde en twee zijn partijloos. Verscheidene politieke partijen in België I hebben inmiddels in verband met het ge beurde verklaringen afgelegd. Het partij bestuur van de Volksunie heeft verklaard dat het alle gebruik van geweld in de politieke strijd veroordeelt, welke ook de 1 omstandigheden geweest mogen zyn die tot het incident aanleiding hebben ge geven. Minister Harmegnies van Binnenlandse Zaken heeft nog verklaard dat „het niet denkbaar is dat in ons land, waarvan het essentiële kenmerk de democratie is en waarvan de bevolking bekend is om zijn gezond verstand, het geweld zodanige vormen aanneemt dat het leidt tot zulke drama's". Het was duidelijk, -dat de relaties tus sen de terroristen en de Jordaanse solda ten zeer gespannen waren. De leider der kapers weigerde bijvoorbeeld absoluut de kinderen toestemming te geven met de terroristen te voetballen, uit angst dat de Jordaanse soldaten dan zouden proberen hen weg te halen. Terwijl de eerste 58 Britten in hun land zijn teruggekeerd, en de 21 kinderen weldra weer naar school zullen gaan, wacht de Britse regering af wat er nu in Jordanië zal worden beslotei Zij houdt Leila Khaled, het meisje dat vorige week zondag in Londen werd gearresteerd na een mislukte kaappoging, nog steeds ge vangen in het. politiebureau van Ealing, maar de regering heeft laten weten dat het meisje zal worden vrijgelaten als de terroristen alle gijzelaars vrijlaten. De spanning duurt dus nog voort en in Londen had men gisteravond weinig hoop dal de kwestie Sael opgelost zal zijn. ADVERTENTIE Heden voorverkoop voor a.s. woens dagavond 16 sept. voor de Europa Cup wedstrijd A.s. zondag 20 sept. en voor de Europa Cup-wedstrijd Woensdag 30 sept. a.s. (Olympisch Stadion) bij Oranjestraat 50-52, Haarlem (West) Telefoon 023 - 32 59 89 En volgende week voor de navolgende belangrijke wedstrijden v. d. Runners Up Cup woensdag 23 september Feijenoord Stadion (zaterdag 26 sept. a.s.) (zondag 27 sept. a.s.) (zondag 27 sept. a.s.) en voor de interland voetbalwedstrijd (Europees kampioenschap) op zondag 11 oktober a.s. (Feijenoord Stadion).

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3