Bezwaren tegen jaarlijkse prijsherziening E.E.G. WEIGERT BRITTEN INWIJDINGS-PERIODE Band geeft eigen slijtage aan „Er zal niets veranderen" Koppelbazen laten zich inschrijven als gevestigd bedrijf „Denkende musici" Jody Grind zaterdag in concertgebouw WÊm TÜÏG: NEDERLANDSE STUDIOSOUND Rob Hoeke in een concert met Belgisch orkest Soosagenda Top de pop pop dertien H0ppEl-EP°P ofne^ utt INDICATOR WAARSCHUWT BIJ TE GERINGE GROEFDIEPTE Burgemeesterszoon mocht twee keer herexamen doen JODY GRIND flflWem, iJmond en ee/ *o//< GOEDKOPER DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1970 15 Verschil Inflatie Dode door kolendamp Eenvoudig Leraren verontwaardigd EXAMENS „Wij beschouwen onszelf graag als denkende musici, geen muziek- makers, maar muziekontwikke- laars. Daarom is zelfs een LP van ons nooit maatgevend. Het is maar een momentopname. Drie maanden na het studiowerk zijn we al weer een heel eind verder". Het zijn uit spraken die van muzikale intelli gentie getuigen en van liefde voor het vak. Ze komen uit de mond van Tim Hinkley, 24 jaar oud, or ganist en leider van de Engelse groep Jody Grind, die zaterdag avond om negen uur een concert geeft in het Haarlemse Concert gebouw. .uuuwnm.nnnnnrnm-r BRUSSEL. De zes EEG-landen heb ben woensdag in Brussel afwijzend be schikt op een Brits verzoek om na onder tekening van het toetredingsverdrag een zogeheten initiatieperiode (inwijdings- tijd) te mogen doormaken. Op een Brits voorstel om over hoofdzaken te onder handelen, vervolgens het toetredingsver drag te ondertekenen en daarna geduren de een bepaalde periode (van een jaar) nog over kleinere punten te onderhande len hebben de ambassadeurs van de zes geantwoord dat ze alle zaken, zonder uit zondering, voor de ondertekening van het verdrag geregeld willen zien. Zo'n initiatieperiode zien de Britten als een tijdvak waarin ze nog geen verplichtin gen zouden hebben, inmiddels hun appa raat en wetgeving zouden kunnen aanpas sen en met de EEG nog over allerlei min der belangrijke zaken verder zouden kun nen onderhandelen. De zes (die woensdag voor het eerst na de vakantie de toetredingsonderhandelin gen met de Britten hervatten) stelden zich op het standpunt dat allerlei om schakelingen (het sociale zekerheidspro bleem bijv.) waarvoor de Britten zich ge plaatst zien, desnoods over verschillende tijdvakken uitgesmeerd kunnen worden, maar dat de werkelijke onderhandelingen bij de ondertekening van het verdrag af gesloten moeten zijn. De Britse ambassadeur O'Neill goot zijn voorstel in de volgende vorm. Veronder stel, zo zei hij, dat het verdrag op 1 ja nuari 1973 in werking treedt (de ratifi catieperiode is dan al achter de rug) dan zou Engeland voor het afbreken van de tariefverschillen met de EEG en voor het verlagen van de invoerrechten die hoger liggen dan het gemeenschappelijk buiten tarief het volgende schema kunnen aan houden: Per 1 januari 1974 (dus na een jaar niets doen) een verlaging met 40 percent, een jaar later met 30 percent en op 1 januari 1976 met nóg eens 30 percent. Dat zou overigens alleen gelden voor industrieprodukten want voor de land bouw, zo zei O'Neill wil het Verenigd Koninkrijk een langere overgangsperiode. De zes toonden weinig enthousiasme voor het Britse verzoek om een jaarlijkse herziening van de prijzen van landbouw- produkten. Het Engelse systeem van jaar lijkse herziening van de prijzen verschilt van de praktijk van de EEG. De prijzen in Engeland worden gebruikt om er de hoogte van de subsidies aan de boeren mee vast te stellen, aldus een Engelse woordvoerder. Volgens de voorzitter van de onderhandelingscommissie van de EEG, Edmund Wallenstein, is de opvat ting van de EEG ten aanzien van prijzen gebaseerd op politieke onderhandelingen tussen de Zes. De Zes verwierpen een Brits verzoek om hun een langere overgangsperiode toe te staan voor landbouwpolitiek dan voor het industriële beleid. De EEG heeft ook beloofd dat zij zal nagaan of het landbouwbeleid geen moei lijkheden zal opleveren voor het tradi tionele Engelse ontbijt van ham and eggs en thee met melk. De EEG drinkt maar 23 percent van de melk die zij produceert op. De rest wordt verwerkt tot zuivelprodukten. In Enge land wordt 68 percent van de melkpro- duktie opgedronken. De gemiddelde Engelsman eet 15 kilo spek per jaar. Slechts wat betreft eieren is het consumptiepatroon van Engeland gelijk aan dat van de EEG. De deskundigen van de commissie zul len bekijken of de gemeenschappelijke landbouwpolitiek enige invloed zal heb ben op het Britse beleid ten aanzien van melk, eieren en varkensvlees. Garry Weston, voorzitter van de raad van bestuur van de Associated British Foods Group, heeft gezegd, dat als Groot- Brittannië zich bij de Euromarkt aansluit het een grotere inflatie zal beleven dan het ooit had meegemaakt. Zelfs als men in Groot-Brittannië het voedsel ging subsidiëren, als gevolg van het landbouwkundige beleid van de EEG, dan zou de vraag naar hogere lonen niet van de lucht zijn. DEN HAAG. Er zal binnenkort een autoband op de Nederlandse markt ko men, die zelf zal aangeven, wanneer hij te ver versleten is om nog veilig te kun nen zijn. In deze band wordt een zoge noemde slijtage-indicator verwerkt, ge vormd door zes verhogingen, die in de groeven van de band worden aangebracht. Deze indicator wordt zichtbaar, wanneer de groefdiepte nog maar 1,6 millimeter is. De indicator heeft de normale zwarte bandkleur, maar valt op doordat als het ware bruggen worden gevormd over de breedte van het profiel. Controle van de band wordt dus een zeer eenvoudige zaak. Dit werd meegedeeld bij de introductie van deze band, die door een benzinemaat schappij (Esso) op de markt zal worden gebracht. Deze benzinemaatschappn brengt op eigen verkooppunten ongeveer 600 accessoires aan de markt die hun eigen merknaam kwijt zijn, maar onder de naam van de benzinemaatschappit worden verkocht. De maatschappij is tot deze wijze van verkoop overgegaan, zo vertelde de hoofddirecteur verkoop, drs. D van den Blink, omdat de investeringen van nieuwe verkooppunten langzamer hand zo groot waren geworden, dat de rentabiliteit van deze vestigingen in het (Van onze correspondent) ROOSENDAAL. Koppelbazen, die vooral vanuit Brabant in de Randstad opereren, kunnen zich, in het kader van door de regering afgekondigde maatre gelen, nu al tot het ministerie van Sociale Zaken wenden om een speciale beroeps vergunning. Vanaf 8 oktober zullen de koppelbazen aan de nieuwe bepalingen moeten voldoen. Blijkens een mededeling van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Roosendaal beschikt men daar nog niet over instructies. Navraag in kringen van Westbrabantse koppelbazen leerde, dat er geen ongerustheid bestaat over het effect van de nieuwe regeringsmaatregelen. De Kamer van Koophandel in Breda ver wacht dat de koppelbazen, voor zover dat nog niet was gebeurd, zich op korte ter mijn zullen laten inschrijven in het han delsregister. Bij de Westbrabantse Kamer van Koop handel stonden deze week 63 koppelba zen ingeschreven onder de noemer uit leenbedrijf van arbeidskrachten. Daarbij kunnen nog worden gevoegd een groot aantal onderaannemers in de sector grond-, water- en wegenbouw, achter welke facade veelal koppelbazen schuil gaan. Voor het onderaannemingsbedrijf in deze bedrijfssector bestaat namelijk geen vestigingsbesluit, zodat er sprake is van een vrij bedrijf. Bij de Kamer van Koop handel bestaat de indruk dat de komende dagen een flink aantal koppelbazen zich zal laten registreren. Als geregisteerd ge vestigd bedrijf zouden ze dan een zoge noemd historisch recht kunnen doen gel den op eventuele overgangsmaatregelen van regeringszijde. koppelbazen kan. „De grote bedrijven kunnen in eigen omgeving nooit voldoen de arbeidskrachten vinden. Ze kunnen gewoon niet buiten het systeem van kop pelbazen, dat overigens op en top Ameri kaans is", aldus de heer Lambregts. De heer G. Oomen uit Oud-Gastel heeft een uitleenbedrijf met 200 arbeidskrach ten. Hij werkt voornamelijk aan rijks- en semi-rijksopdrachten. Ook de heer Oomen is van mening dat het werk van de kop pelbazen gewoon zal doorgaan. „Als je voldoet aan je verplichtingen komen er geen moeilijkheden. De zogenoemde zwarte bedrijven, die het niet zo nauw nemen met de verplichtingen, die zullen zeker verdwijnen. De goede collega's ma ken zich helemaal niet druk om de nieu we maatregelen", aldus de heer Oomen, met welke opmerkingen hij tolk bleek van tal van Westbrabantse koppelbazen. LEEUWARDEN De 22-jarige musicus J. Ottema is woensdagmorgen in zijn kost huis in Boksum bij Leeuwarden levenloos in bed aangetroffen. De jongeman, die een kolenconvector in de kamer had staan, is door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Volgens de heer A. Lambregts uit Roo sendaal, die als oud-koppelbaas nog goede contacten heeft met vroegere collega's en als adviseur optreedt, zal er niets veran deren. „Het is zo eenvoudig als wat", zegt hij. „We gaan ons massaal als ge vestigd bedrijf laten registreren. Stel nu dat Verolme een schip gaat bouwen. Een koppelbaas neemt het maken van de re ling aan. Verolme betaalt hem elke week of maand een voorschot uit, waarvan de koppelbaas weer zijn mensen kan beta len. In wezen zal er dus niets verande ren." Hij is ervan overtuigd dat het Ne derlandse bedrijfsleven niet buiten de gedrang dreigde te komen. Hij zette uit een, dat een modern verkooppunt een investering vergt van enkele tonnen en niet langer zinvol is, als er niet tenminste een miljoen liter benzine per jaar wordt verkocht. Dat in de banden een indicator wordt aangebracht, zo werd verder uiteengezet, is het gevolg van het feit, dat op het ogen blik door de onderscheidene regeringen besprekingen worden gevoerd om Euro pees de grens aan te geven tot waar een band mag slijten. Ook wil men dan in de band een kleur doen aanbrengen, die deze grens, op dezelfde wijze als bovenge noemde indicator, aangeeft Dat de door de benzinemaatschappij uit te brengen band geen kleur aangeeft, maar uit groeven bestaat, is een gevolg van de technische problemen, die het aan brengen van een kleur vergt. West-Duits- land en Zweden hebben, vooruitlopend op een „Europees besluit" al een indicator in de banden voorgeschreven, waarbij de genoemde 1,6 millimeter (ook de grens, waarover de Europese deskundigen spre ken) werd aangehouden. De heer Van den Blink deelde ook nog !re& dat de Nederlanders aan banden en toebehoren dit jaar 475 miljoen gulden neertellen, wat neerkomt op 190 per auto. Deze markt groeit jaarlijks met tien tot elf percent. Telt men de volledige uitga ven aan onderhoud, controle, reparaties, toebehoren, onderdelen en smeermidde len samen, dan komt men zelfs op een marktpotentieel van 1,8 miljard gulden. „De gemiddelde Nederlander besteedt aan zijn auto, exclusief de aanschaffing en afschrijving, jaarlijks nagenoeg evenveel als aan huishoudelijke artikelen en wo ninginrichting", zo merkte hij nog op. EINDHOVEN. De commissie van ge- comitteerden bij de eindexamens van het Caroluscollege in Helmond heeft de 17- jarige burgemeesterszoon Jan de Wit uit Gemert voor de derde keer examens Grieks en Latijn laten doen. Die com missie besloot daartoe uit medelijden, hu manitaire overwegingen en omwille van Jans goede resultaten voor alle andere vakken. Daarover bestaat in kringen van leraren grote verontwaardiging, zei drs. De Vaan, die in Eindhoven het bureau van de katholieke vereniging van leraren Sint Bonaventura leidt. Hij hoopt dat hierover vragen aan de minister zullen worden gesteld. Vrijdag zal het hoofdbe stuur van de vereniging beslissen of er stappen moeten worden ondernomen te gen deze gang van zaken. AMSTERDAM Geslaagd voor kandi daats Engels J. C. Ides, Haarlem; F. Smit, Bennebroek. GRONINGEN Kandidaats geneeskun de (II) T. H. Tjiook, Haarlem. Dat Jan de Wit voor de derde keer examen mocht doen, gebeurde op verzoek van de inspecteur voor het middelbaar onder wijs, nadat burgemeester H. de Wit van Gemert aan staatssecretaris Grosheide van Onderwijs zou hebben gevraagd zijn zoon in de gelegenheid te stellen deel te nemen aan binnenkort te houden staats examens. Jan de Wit haalde bij het schoolexamen zowel bij de eerste als de tweede keer onvoldoende punten voor Latijn en Grieks en werd afgewezen. Jan de Wit deed dezer dagen opnieuw examen in Latijn en Grieks. De commis sie van gecommitteerden en de leraren van de eindexamenklas moesten er spe ciaal voor bijeenkomen. Jan werd echter opnieuw afgewezen. Staatssecretaris Grosheide heeft inmid dels verklaard geen bemoeienis met de zaak te hebben gehad. ADVERTENTIE Geweldige UNDERGROUNDMUZIEK doot de ENGELSE POPGROEP op ZATERDAG 19 SEPTEMBER om 2100 uur in hel Concertgebouw te Haarlem. Deze groep speelde vorige maand op het popfestival op het eiland WIGHT. Teqen inlevering van deze advertentie kunnen abonnees van onze bladen, HAARLEMS DAGBLAD - IJMUIDER COURANT - BEVERWIJKSE COURANT, kaarten kopen tegen de gereduceerde prijs van 3.50 (normaal f 4.50). Per ingeleverde advertentie kan slechts één toegangsbewijs worden verkocht. VOORVERKOOP Dagelijks van 10—15 uur aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijnestraat in Haarlem. Beatnieuws en opgaven voor de soosagenda kunnen rechtstreeks worden gezonden aan: Redactie Haarlems Dagblad, rubriek Hop- pelepop, Grote Houtstraat 93 in Haarlem. De inzendingstermijn voor iedere aflevering sluit dins dagmiddag. Jody Grind is een driemansformatie, maar Tim wijst elke overeenkomst met een Soft Machine van de hand. „Musici zijn individuen. Als je de hele dag re peteert en experimenteert ga je ergens naar toe. Die weg kan nooit dezelfde zijn als die van drie andere individuen, tenzij de één de ander doelbewust imi teert en dat is niet het geval". Tim is evenals gitarist Berni Holland, 21 jaar, voor de vierde keer in Neder land. Voor nieuwe drummer Keith Bai ley (21 jaar) van de nu bijna twee jaar bestaande groep is het de eerste keer. Waarom Nederland? „Wij vinden de at mosfeer hier erg fijn, erg relaxed", zegt de rustige Tim terwijl hij met een hoofdknik duidt op de zaal van de Eland (het Delftse Electric Centre), waar de groep haar domicilie heeft. Jody Grind, die ook in Frankrijk, Duitsland en Zwitserland optrad, is op deze toernee fl in Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Groningen geweest. Verdere wapenfeiten: een zeer geslaagd optreden op Wight dit jaar, een toernee met de groep van John Mayall, een goed verkochte LP „One step on" en een nieuwe LP „Far Canal", die nog deze maand in Nederland uitkomt. Zaterdagavond komt Jody Grind dus in Haarlem. Tim Hinkley is persoonlijk erg blij met dat concert. „Ik heb veel mensen in Holland horen klagen dat de concerten die georganiseerd worden door de grote theaterbureau's zo be lachelijk duur zijn. Daar heb ik altijd al op geantwoord: ga dan zelf een concert organiseren en doe dat op een „geen winst" basis. Ik ben blij dat dat in Haarlem nu gebeurt". Het pleit intussen wel voor Jody I Grind dat de groep zelf aan de lage- I prijs-concerten meewerkt door genoe- I gen te nemen met een werkelijk mini- male gage. Mede daarom is de toe- gangsprijs slechts 4,50; met een cou- pon van dit blad: 3,50. Sorry: de contributie voor het jeugd- café De Knuistboom in de Eemstraat bedraagt niet 35,-, zoals we verleden week meldden, maar is heel wat schap- pelijker: 13,- per jaar. Jody Grind. Op de voorgrond leiderTim Hinkley. Links gitarist Berni Hol land en rechts drummer Keith Bailey. In de Nederlandse popscene waar studioformaties en Nederlandstalige pop allesbehalve gangbare begrippen genoemd kunnen worden, is nu toch een „studiosound"-lp van de grond ge komen. Na twee jaar van voorberei dingen hebben drie Utrechters. Chris en Paul Pilgrim en Rob Chrispfln en de Eindhovenaar Hans van der Linden, „Tuig" op de markt gebracht- Tuig is niet alleen de titel van de plaat, maar ook handelsmerk en motto van de ma kers. Hun eigen definitie: „Tuig is geen popgroep, maar iedereen. Want Tuig is het idee dat iedereen in zijn leven wel De Haarlemse popformatie Rob Hoeke Rythm and Blues Group geeft op 20 en 23 oktober samen met het grote symfonie-orkest van de Belgi sche nationale opera een experimenteel concert in de Koninklijke Muntschouw burg in Brussel. Met als titel „Autour de Tristan" wordt een bewerking ge speeld van de opera „Tristan de Isolde" City Club Kamis. Nieuwe Groen markt 5: iedere zaterdagavond vanaf 8 uur dansen. Toy-Toy, Stoofsteeg 1: iedere dag van 19 tot 12.30 dur discotheek, vrijdag, za terdag en zondag tot 2 uur. Sfeer '69, Ged. Oudegracht 24 elke vrijdag- en zaterdagavond vanaf 8 uur sociëteit-discotheek. Sociëteit Scuff, Eemstraat 6: iedere zondagmidag geopend van 13.30 tot 16.30 uur. Sociëteit Umpff, Werf straat 35: zater dagavond optreden van Group Vermin. Jongerensociëteit De Ark, Kerkplein 5, Velsen-Z.: elke vrijdag- en zaterdag avond geopend vanaf 8 uur. De Weyman, Santpoort: zaterdag avond optreden van Soulful Blues Qua lity; zondagavond Ghizlane. De Beurs, Noordwijk: zondagmiddag optreden van Soulful Blues Quality. Jordaanfestival, Brouwersgracht, Am sterdam: zondagavond optreden Soulful Blues Quality. Riverside, Spaarne 91: vrijdagavond Folksongavond; elke zaterdagavond dis co-avond. Peace, Vondelweg 122a, vrijdag: dis co-avond. Les Six, Peuzelaarsteeg 4, zaterdag: Dead Dog's Eye. Anker, Parklaan, vrijdagavond: disco avond. van Wagner. Een Nederlands tv-ploeg zal van de concerten opnamen maken. Voor België is het de eerste keer dat klassiek en pop elkaar in de schouw burgzaal ontmoeten. In Nederland was het „The Ekseption", die al verschil lende malen samen met grote orkesten op de klassieke toer ging. Het verschil tussen de muziek van „Ekseption" en Rob Hoeke is erg groot. „Ekseption" bewerkt klassieke thema's. Daarente gen speelt Rob Hoeke eigen harde rock, die op rythm and blues is geschoeid. Het experiment van Rob Hoeke ge beurt niet uit commerciële overwegin gen. De Haarlemse musici willen laten blijken dat klassieke muziek in wezen erg dicht bij de pop ligt. De jongens noemen beiden soorten muziek gevoels uitingen van de componist, weliswaar met eigen instrumenten en mogelijk heden geïnterpreteerd. Daarom is het volgens Rob Hoeke's groep niet moei lijk om samen met een groot orkest een concert te spelen. De Rob Hoeke Rythm and Blues Group wordt gevormd door Rob Hoeke (piano), Jaap-Jan Schermer (drums), Guus Willemse (bas, zang), Jen Vennik (sax, fluit, orgel en Wil de Meyer (zang, gitaar, viool). Roeb Hoeke kreeg de aanbieding in Brussel te komen spelen na een succesvol optreden in het Belgi sche Knokke. eens tot het tuig behoort: ministers, minnaars, de slager, de buurman. De ene misschien maar een keer in z(jn leven, de ander zijn leven lang". Tuig is dus eigenlijk een generalise ring die het mogelijk maakt dat even tuele volgende platen geheel anders en door anderen worden gemaakt. Voor lopig heeft genoemd drietal zich als een soort werkgroep het predikaat „Tuig" opgeplakt en zo de eerste lp ge maakt. Rob (promotor bij Harlekijn- Holland, schreef en vertaalde liedjes voor Herman van Veen) tekende voor de fraaie, enigszins geëngageerde ca baretachtige teksten, Paul (zesdejaars natuurkunde) leverde de muziek, en nam tevens met Chris (student muziek wetenschappen) en Hans (elektrotech nicus) het vocale gedeelte voor zijn re kening. Onder de musici die verder meewerkten bevonden zich Harry Moo- ten en een aantal Uso-strijkers. De ar rangementen kwamen van Erik van der Wurff en de produktie was in handen van Peter Nieuwwerf. Die eerste langspeler ziet er erg aar dig uit. De geraffineerde conceptie van „Tuig" heeft mogelijkheden te over om bij een zeer breed publiek aan te slaan als gevolg van een commerciële, ove rigens niet storende tweeslachtigheid. Enerzijds doet hij conventioneel aan, om niemand voor het hoofd te stoten zijn de laatste popontwikkelingen geschuwd, anderzijds komt men daarbij tot aar dige genrepersiflages, waarbij de wat progressieve luisteraars worden opge vangen met stereofoefjes en curieuze geluidseffecten (koeien, vogels en zelfs een kameel op de achtergrond). Dat alles om maar zoveel mogelijk publiek naar de tekst te trekken, want die staat bij Tuig beslist centraal. Hoe nu verder met zo'n studiegroep? Het komt er nu op aan na twee jaar ook de verkoop van de plaat die overigens in het zuiden al grif van de hand schijnt te gaan te stimuleren, terwijl ze vastzitten aan die karakte ristieke studiosound die geen mogelijk heid openlaat voor zaaloptredens. Zo dat er, aldus Chris, toch wel overwogen wordt op de een of andere manier in de toekomst alsnog live te gaan musi ceren. De Tuigleden hebben van vroe ger nog voldoende bandervaringen en ze zijn best bereid meer tijd voor de onderneming vrij te maken. 1. Back home Golden Earring; 2. Lola Kings; 3. Wigwam Bob Dylan; 4. Are you ready Pacific, Gas Electric; 5. Wild Exciting Earth Fire, 6. White Rabbit Jefferson Airplane; 7. Huilen is voor jou te laat Corrie en de Rekels; 8. Suicide is painless The Mash; 9. Brandend zand Gert Timmer man; 10. Sexmachine (part 1) James Brown; 11. In the summertime Mungo Jerry; 12. In-a-gadda-da-vida Iron Butterfly, i avond.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15