Syrië en Irak steunen Palestijnse guerrilla's HEVIGE GEVECHTEN IN JORDANIË HET WEER Dodelijke val van dak Raiffeisenbank en Boerenleenbank fusioneren KUSTVAARDER VERGAAN BIJ IJMUIDEN Minister Roolvink: Bedrijfsleven moet zich aanpassen aan gehuwde werkende vrouw tf camera nova Onrust onder grafici bij dagbladen /£i/£eAj morris Waarschuwing van Syrische premier Syrië AGENDA pagina 17 Raadskabouters gearresteerd Rem op bouw boven 100.000 ook in Noord-Holland Ambtenaren eisen direct ƒ400 Hoofdzetel wordt Amsterdam Publiekstheater Amsterdam SER-advies over „wiebeltax" komt vrijdag See m before you buy your real sheepskin coat. Verder in de krant Met het oog op uw moderne leefsfeer 60e JAARGANG NUMMER 267 DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 15,55 per kwartaal, 17,20 franco per post. f 1,23 per week. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Loojj, onderdirecteur Dicht bij" Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Plaatselijk nieuws 5,6, 7 Films 7, 9 A' unst 9, 11 Radio en tv 11 Economisch nieuws 15, 19 Weerrapport 17 17 17 19 19 23, 25, 27 17 12 Vrij warm In Amsterdam - na roken hasjiesj - Hans Croiset: Hildebrandzaal Het woord is aan... SEX BOETIEK Autobedrijf KONING N.V. Haarlem: Barteljorisstraatjel. (023) 3126 55 Amsterdam: Leidsestraat, (bij Koningsplein), Tel. (020) 223596 Hoofdredactie: Jos. L. Lodewüks E. Koning LJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN O E KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN SYRIË Irbid AM MAN Jeruzalem ISRAEL SAOEDI JORDANIË &kaba AR ABIE km T50 AMMAN, (Reuter, AP en AFP) In alle hevigheid is de al lang ver wachte strijd losgebrand tussen het Jordaanse leger en de Palestijnse guer rilla-strijders. In de hoofdstad Amman, in Zerka, Salt en Soeajem woedden vanmorgen hevige gevechten. Iraakse troepen die in Jordanië zijn gelegerd hebben het bevel gekregen zich aan de kant van de Palestijnse guerrilla's te scharen. Syrië heeft de nieuwe Jordaanse regering gewaarschuwd dat „niet werkeloos zal worden toegekeen als Palestijnse verzetsstrijders wor den afgeslacht". In Washington heeft president Nixon overleg gevoerd met zijn voornaamste militaire en burgerlijke adviseurs over de toestand in Jordanië. Het Newyork- se blad „Daily News" meldde dat er contact met koning Hoessein is geweest over een mogelijke Amerikaanse inter ventie. Dit plan zou zijn verworpen om dat het „de zaken wellicht voor het ge hele Midden-Oosten zou vastzetten". De Syrische premier Atassi heeft een beroep gedaan op Algerije, Lybië, Soe dan en Egypte onmiddellijk in Jordanië tussenbeide te komen. Hij ontbood de ambassadeurs van de vier Arabische landen en deelde hun mee dat Syrië gezien de huidige toestand in Jordanië niet lijdelijk zal toezien. Radio-Bagdad en radio-Damascus on derbraken vanmorgen hun gebruikelijke programma's voor uitzendingen van „De stem van het Centrale Comité" der Pa lestijnse verzetsbewegingen. Beide radio stations maakten melding van Palestijn se successen. In Amman is een uitgaansverbod af gekondigd. De militaire gouverbeur Dad- jali heeft gewaarschuwd dat overtreders van het verbod zullen worden neerge schoten. Yasser Arafat, de leider van de groot ste Palestijnse guerrilla-beweging El Fa tah gaf gisteravond een dringende order uit aan de leden van zijn organisatie, waarin hij hun „categorisch verbiedt als eerste het vuur te openen op de broeders van het Jordaanse leger, behalve in ge val van wettige verdediging". Arafat wei gerde opnieuw samen te werken met het nieuwe militaire bewind in Jordanië: „Dit fascistische regime zal het land in een burgeroorlog drijven om de zionis tische vijand en het imperialisme te die nen". Beide partijen in Jordanië beschul digen elkaar ervan met de vijandelijk heden te zijn begonnen. Premier Golda Meir, die een bezoek brengt aan de Verenigde Staten zei in New York over de gebeurtenissen in Jordanië: „Dit land ligt zo dicht bij ons dat het wel van enig belang is voor Israel wat daar gebeurt". Golda Meir zal morgen een verleg voeren met pre sident Nixon en met minister van Bui tenlandse Zaken Rogers. President Nasser heeft vandaag ge zegd dat het conflict in het Midden- Oosten alleen met geweld kan worden opgelost. Hij verklaarde dit tegenover een afvaardiging van Soedanese juris- Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I. tot vrij dagavond Droog weer met zonnige pe rioden. Overwegend matige zui delijke wind. Vrij warm. ten. „Wat met geweld is genomen, kan alleen met geweld worden teruggekre gen", aldus het Egyptische staatshoofd, doelend op de Arabische gebieden die Israel in de zesdaagse oorlog in 1967 heeft bezet. Volgens het Egyptische blad „Al Achram" zei Nasser, dat Egypte steeds heeft geweten dat het Amerikaanse vre desplan niet tot vrede zou leiden. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Twee kabouterraadsle den, Conny Bos en Frans van Bommel, zijn gisteren aan het begin van de avond vergadering van de Amsterdamse ge meenteraad gearresteerd omdat zij een sigaret met hasjiesj zaten te roken. In de middagvergadering hadden zij al aangekondigd dat zij dat zouden doen. In een pamflet verklaarden zij te willen, dat soft drugs gelegaliseerd worden en dat daar nu eindelijk eens een zindelijke dis cussie over kan worden gevoerd. „Daar om roken wij hasjiesj in de raadzaal". Nadat aan het begin van de avondver gadering burgemeester Samkalden had gewaarschuwd dat hij het roken van hasjiesj sigaretten niet zou toestaan, sta ken de twee kabouters er toch een op. Zij werden door rechercheurs meege nomen naar het hoofdbureau van politie, waarna zij na het opmaken van een pro ces-verbaal werden vrijgelaten. Burgemeester Samkalden liet in de raad weten dat hij niet zou toestaan dat het aanzien van de Amsterdamse ge meenteraad in de ogen van het publiek omlaag wordt gehaald. Hij waarschuwde dat hij bij herhaling gebruik zal maken van de bevoegdheid om leden die belem merend werken op de arbeid van de ge meenteraad, voor één of meer, maximaal vijf, vergaderingen uit te sluiten. In Utrecht geeft de fusie, althans ruimtelijk gezien, wel heel weinig problemen. DEN HAAG De regering heeft be sloten tot een zekere beperking van de mogelijkheden tot het in aanbouw nemen van gebouwen buiten de woningbouw. Deze beperking zal betrekking hebben op gebouwen voor nijverheid, handel en verkeer met een bouwsom van meer dan f 100.000,in de provincies Gelderland, Utrecht, Noord-Holland, Zuid-Holland en Noord-Brabant. Een uitzondering hierop vormen de stimulerings- en herstructu reringsgebieden in die provincies. De beperking houdt in dat rijksgoed keuring voor nieuwe werken hier, zoals nu, prompt zal worden verleend. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De loodgieter H. van Konijnenburg uit Haarlem is vanochtend om tien uur bij werkzaamheden op een huis aan de Zijlweg van het dak geval len. Hij was op slag dood. Niemand heeft het ongeluk zien gebeu ren. Voorbijgangers sloegen alarm toen zij het slachtoffer op het trottoir zagen liggen. DËN HAAG. Het kabinet zal in zijn vergadering van morgen beslissen of aan bet overheidspersoneel een uitkering van ƒ400 ineens over dit jaar zal worden ge geven. De vijf centrales van overheidsperso neel hebben vanmorgen in de vergadering van het georganiseerd overleg unaniem deze uitkering gevraagd. (Van onze redactie economie) EINDHOVEN—UTRECHT. Raiffei senbank en Boerenleenbank gaan hun ac tiviteiten door middel van een fusie bun delen. De vakbonden en ondernemingsra den zijn er al over ingelicht. Het besluit, dat al maanden in voorbereiding is en waarvan onderling overleg over de ves tiging van plaatselijke kantoren dc voor loper is geweest, is deze week definitief genomen in een beraad van bestuurders en leden van de raden van beheer. Als de fusie een feit wordt, neemt de com binatie de tweede plaats in op de natio nale ranglijst, na de Algemene Bank Ne- (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Hans Croiset heeft namens een groep toneelspelers een plan ontvoouwd voor een publiekstheater voor de stad Amsterdam. Het wil van de stads schouwburg een huis maken voor de hele gemeenschap: lessen, openbare repetitie, laboratoriumtheater en voorstellingen dat „het toekomstige publiek niet langer als exclusief kan ervaren". f wsssssssSs De in IJmuiden gestationneerde red dingboot Johanna Louisa" heeft woensdagmiddag vijf van de zes drenkelingen van de Duitse coaster „Herta M" aan wal gebracht. Een zesde drenkeling was opgepikt door de sleepboot „Hector" van Bureau Wijsmuller. Even tevoren was hun schip op vier mijl voor de haven mond in nauwelijks een uur vergaan. De zes opvarenden hadden zich in een rubbervlot begeven en waren van het zinkende schip weggevaren. Een van de opvarenden, een Turk, was bij het naderen van de sleepboot in paniek uit het vlot gesprongen en werd door de bemanning van de sle per opgepikt. De reddingboot nam daarna de overige vijf aan boord, als mede de dinghy, waarin zij zich had den weten te redden. In IJmuiden kregen zij goede verzorging en een warm maal waarna het gezelschap, bestaande uit drie Duitsers en drie Turken, de reis naar de thuishaven Emden ondernam. (Zie verder pagina 5) DEN HAAG Indien het in de toe komst, meer dan tot nu toe, gebruikelijk wordt dat ook de gehuwde vrouw (met gezinsverantwoordelij kheid) bedrij fsarbeid verricht, zullen binnen en buiten het be- drijf voorzieningen wenselijk zijn, aldus minister Roolvink van Sociale Zaken in de toelichting bij zijn begroting. De plaats van de vrouw in het arbeidsproces verdient nadere aandacht onder meer met het oog op ploegenarbeid, nachtwerk en zondags- arbeid. Nodig acht de minister het voorts, dat het bedrijfsleven zich meer systematisch gaat oriënteren op de verlangens van de gehuwde vrouw en op de voorwaarden waaronder ze wil werken. Daarnaast moet ook de vrouw zelf zich meer oriënteren op hetgeen de arbeidsmarkt te bieden heeft. Daarbij moet ook de her- en bijscholing van gehuwde vrouwen de aandacht krij gen. Dit alles acht minister Roolvink van veel belang voor het bevorderen van de groei der actieve beroepsbevolking, zeker in een tijd van krapte aan arbeidskrach ten. Hij waarschuwt er met nadruk tegen, de gehuwde vrouw aan te merken als een soort extra arbeidsreserve die bij een ont spanning op de arbeidsmarkt weer terug keert naar huishoudelijke taken. Zijn ar beidsmarktbeleid gaat daarvan dan ook niet uit. Genoemde zienswijze gaat name lijk geheel voorbij aan de betekenis die arbeid voor de gehuwde vrouw kan heb ben als bijvoorbeeld een zinvolle levens vulling of als bron van sociale contacten. derland. Het balanstotaal wordt dan 18 miljard, waarmee de Amrobank naar de derde plaats wordt gedrukt. Bij de nieuwe combinatie gaan straks 13.000 mensen werken. De Raiffeisenbank heeft dan 1700 vestigingen in ons land, de Boerenleenbank 1100. Beide coöpera tieve bankinstellingen zijn de laatste ja ren geduchte concurrenten voor de spaar en handelsbanken geworden. De laatste jaren werden de mogelijk heden van gezamenlijke besparingen door krachtenbundelingen steeds duidelij ker. De vrij ingewikkelde bestuursstruc turen van beide coöperaties, die te maken hebben met tal van grotendeels zelfstan dig werkende plaatselijke besturen gefor meerd uit de leden, stond een eerder koord over een fusie in de weg. Er is nu over een nieuwe structuur ge sproken waarvan de details nog nader bekend zullen worden gemaakt. In een communiqué dat beide banken- organisaties vanmorgen hebben uitgege ven, worden de besparingen op de orga nisatie en de verbetering van het dienst betoon aan het publiek genoemd als be langrijkste positieve gevolgen van de sa menwerking. Bovendien zullen door de fusie onnodige investeringen worden voor komen en zal de basis voor de toenemen de vraag naar individueel krediet worden verbreed. Het is de bedoeling dat het nieuwe bankconcern „Coöperatieve Raiffeisen Boerenleenbank" gaat heten en dat de hoofdzetel in Amsterdam wordt geves tigd. De tegenwoordige hoofdkantoren van de centrales in Utrecht en Eindhoven zullen een belangrijke functie in de orga nisatie blijven vervullen. Als gevolg van de fusie worden geen ontslagen verwacht. De Nederlandse Bank heeft tegen het sa mengaan geen bezwaar. ADVERTENTIES Zie pagina 16 Pythagoras: Zeg nooit iets dat niet beter is dan zwijgen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. In een aantal bedrijven in de grafische sector, vooral dagbladon dernemingen in het westen van het land, is vandaag arbeidsonrust ontstaan naar aanleiding van het vastlopen van het overleg tussen werkgevers en werkne mers over een uitkering van 400 gulden bruto. Tot nu toe beperkt de arbeidsonrust zich tot discussies over de uitkering tussen typografen en de directies van de be drijven. De vakbondsleden wordt geadvi seerd de uitkering van 400 gulden van de directies te eisen. Wanneer dat geen suc ces heeft worden de vakbonden op de hoogte gesteld, die vervolgens de kwestie in de ondernemingen aan de orde stellen. „Wanneer ook dan niet wordt betaald zijn stakingen niet uitgesloten", aldus de woordvoerder van de Algemene Neder landse Grafische Bond. Als gevolg van de arbeidsonrust zou een aantal middag- en avondbladen later dan normaal verschijnen. (Zie verder pagina 19) (Van onze correspondent) DEN HAAG De Sociaal-Economische Raad zal vrijdag een advies uitbrengen over de zg. wiebeltax: een door het kabi net aan het parlement te vragen machti ging om een aantal belastingen met hoog uit vijf percent tijdelijk te verhogen of te verlagen als de conjunctuur dat vraagt. De regering wil, zoals bekend, de „wie beltax" al direct in 1971 gebruiken door loon- en inkomstenbelasting, vennoot schapsbelasting, autoweeldebelasting en benzine-accijns met 3 percent te verhogen. ADVERTENTIES Clark's Boots Choorstraat 16 Utrecht Grote Houtstraat 80 Haarlem unieke kollektie sexbladen boeken Amsterdamsevaart 70, Haarlem Tel. 0 23 - 32 29 23 NIEUWElke maandag en vrijdag SEXFILMAVOND Aanvang 20.30 uur: Bij ons inlichtingen oyer lidmaatschap, voor personen boven 21 jaar. Ruime parkeergelegenheid. v/h Zwier official dealer Voor IJmuiden en omgeving Bloemstraat 34 IJmuiden Tel 15141 Uitgebreide sortering dames-heren-en kinder sue de- nappa-en lamsvacht jassen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1