Happel: „Een sensatie Romeijn: „Kwaliteiten van UT Aragering FEIJENOORD NA TELEURSTELLING BEPAALD NIET TENEERGESLAGEN 5!È®1! mm ROEMENEN HOUDEN NOG STEEDS REKENING MET KWALIFICATIE VOOR TWEEDE RONDE VAN DE EC Florin Dumitrescu: „Misschien zijn wij hier toch nog te pessimistisch geweest' Kindvall kan de motieven van Happel begrijpen Volleyballers winnen opnieuw DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1970 23 99 99 Prolongatie Ontknoping Niet gemeen Uitblinker Gelijk spel De fatale misgreep van doelman Gornea. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Ernst Happel ac centueerde na een kwartier in de tweede helft dat de zaken in de Rot terdamse Kuip gisteravond allesbe halve naar wens marcheerden. Toen de UT Arad-spits Dembrovski ge blesseerd op de Feijenoord-helft ter aarde viel en er in plaats van één verzorger, drie mensen van de Roe meense ploeg zich naar de gewonde begaven. De Oostenrijker stoof ge- gebelgd van zijn bank in de dug-out om de Spaanse arbiter Pintado („die was veel te lankmoedig; vooral zijn houding tijdens het tijdrekken van die Roemenen leek nergens op") op het feit te attenderen dat hfj dit in strijd met de regels achtte. Na afloop voor het voor Feijenoord niet anders dan bijzonder teleurstel lend te kwalificeren 1-1 eindresultaat had deze impulsieve reactie echter plaats gemaakt voor de stereotiepe stoïcijnse houding waarmee de Feije noord oefenmeester zich gewapend had om het spervuur van vragen te doorstaan. Ook van de Roemeense journalisten die elkaar na het laat ste fluitsignaal onder de uitstoten van enkele vreugdkreten omhelsden die naast hun moedertaal zich nog slechts verstaanbaar konden maken in het Frans. Happel wenste in deze taal echter niet te discussiëren. Na een vorsende blik op het gezelschap te hebben geworpen kwam zijn vraag. „Sprechen Sie Deutsch? Neen; dat is dan erg jammer, want in het Frans kunnen wij niet praten. Dat is mij te link." Een haastig opgetrommelde tolk loste de problemen voor de Roe menen uiteindelijk op. Problemen die voor Happel eigenlijk niet bestonden. Arad had volledig aan zijn verwachtingen beantwoord. De wed strijd niet. Happel: „Niet UT Arad, maar het resultaat heeft mij verbaasd. 1-1 is een sensatie. Het grootste gevaar is dat er over veertien dagen in Roemenië een tweede sensatie volgt. Kwalitatief kun je Feijenoord en Arad niet vergelijken. Het verschil is te groot. Iedere zinspeling dat Arad ook maar bij benadering een tweede Feijenoord zou zijn is om te lachen. Wat kun je er aan doen. Feijenoord heeft goed gevoetbald. Er zijn legio kansen geweest, waarbij dat kleine beetje geluk dat je toch nodig hebt om te scoren ontbrak. Wij hebben vooral de eerste helft in een tempo gespeeld dat nauwelijks ho ger kan. Van moeheid was geen sprake." Misschien een mentale moeheid? Happel: „Daar heb ik niet veel van gemerkt. De ploeg voetbalde goed. Geïnspireerd, zon der dat de tegenstander is onderschat. In Zeist hebben wij een film afgedraaid en alle punten met betrekking tot Arad nog eens goed doorgenomen. Het zat er dit keer gewoon niet in." Toch waren de ingrediënten voor een prolongatie van de successenreeks met als hoogtepunt het veroveren van de we reldbeker die nu al meer dan een jaar in de Kuip wordt opgevoerd ook gister avond ruimschoots aanwezig. Petescu on derging tegen de getructe Van Hanegem dezelfde „lijdensweg" als vele van zijn gerenommeerde voorgangers in het Euro pa Cup I-toernooi. Petescu: „Wat een groot organisator is dat. Hij is boven dien de meest complete speler die ik ooit tegenover mij heb gehad." En doelman Gornea: „Dat opkomen uit de tweede lijn van hem is razend gevaarlijk. Door zijn lengte en fysieke kracht is hij onbereken baar bij hoge ballen." Ook de vleugelverdedigers Birau en Brosowski waren doorgaans kansloos te gen Moulijn en een in de eerste helft verrassend goed opererende Henk Wery. Feijenoord oefende pressie uit. Vooral toen Dumitrescu na een vrije trap van Axente even aan de aandacht van Romeijn ontsnapte en Treytel al na een kwartier spelen met een kopbal kansloos liet. Het was tekenend dat er ondanks het constante Rotterdamse bombarde ment, waarbij allerlei pogingen culmi neerden in rakelings langs- of overgaan de kopballen en schoten, een „cadeautje" van Gornea aan te pas moest komen om Feijenoord op gelijke hoogte te brengen. Hij liet na een klein half uur een schot door zijn handen glippen. Daarmee was de koek voor de opnieuw goed gevulde zij het niet uitverkochte Kuip op. On danks het feit dat de kelen schor ge schreeuwd werden toen Pintado nadat in de eerste helft Kindvall en in de twee de helft Van Hanegem (Happel: „Dat was een zuivere strafschop: hij stond vijf me ter van het doel en werd toen met twee benen onderuit gehaald") in het door gaans „overbevolkte" Roemeense straf schopgebied onreglementair ten val wer den gebracht alle protesten laconiek naast zich neerlegde en door liet voet ballen. Hierna begon men dan maar om Jopie (Van Daele) te scanderen (de man die tegen Estudiantes voor zo'n verrassende ontknoping had gezorgd). Hij verving in derdaad twintig minuten voor het einde Feijenoords meest falende aanvaller, Ove Kindvall. Happel had wat dat betreft aar dig vergelijkingsmateriaal, want attaque ren was het parool van praktisch geheel Feijenoord. Het wilde echter vaak te gre tig. Zo ging bijvoorbeeld ook Israel zijn libero-positie steeds vaker verwisselen voor een offensieve taak. En toen trad Arads zwakte aan het licht. Romeijn: „Arad voetbalde hier veel zwakker dan bijvoorbeeld Legia en Vorwarts. Toen Rinus (Israel) en Theo (Laseroms) beurte lings mee naar voren gingen om alsnog een doelpunt te forceren, bracht dat uiteraard risico's met zich mee. Een elftal, dat in zo'n situatie een beetje intelligent uitverdedigt kan zich enorme kansen (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Ove Kindvall de door de Roemenen zo gevrees de aanvalsspits bleef gisteren één van zijn minder geslaagde dagen te heb ben. Alles scheen bij de Zweed fout te moeten gaan, wat trainer Ernst Happel dan ook terecht deed besluiten om hem de laatste twintig minuten van de wedstrijd te vervangen door Joop van Daele. Voor Kindvall was het een logische gang van zaken. „Ik wist niet van tevoren dat ik eruit zou moeten, maar het verraste me niet. Het lukte vandaag niet bij mij en dan is het begrijpelijk dat Happel een an der wtt proberen," aldus Ove Kind vall. De Zweedse aanvaller wil zich voor lopig nog niet druk maken over de vraag of dit het begin is van een cri sis, zoals hij vorig jaar ook doormaak te. Kindvall: „Op het ogenblik ben ik gewoon uit vorm. Ik weet niet waar dat nu aan ligt, maar ik hoop in ie der geval dat het niet van lange duur zal zijn." Dat het teleurstellende resultaat van Feijenoord te wijten zou zijn aan on derschatting van de tegenstander ont kende de Zweed: „Wij zijn net als al tijd goed geconcentreerd het veld op gegaan. Daar troffen we weliswaar geen goed voetbalteam, maar wél een ploeg die wilde knokken en dat is ons misschien tegengevallen." scheppen. Daar waren die Roemenen ech ter niet toe in staat. Het feit dat Treijtel gedurende deze periode nauwelijks werk heeft gehad heeft mij genoeg gezegd over hun voetbalkwaliteiten". En Franz Hasil: „Arad valt niet te vergelijken met Legia en Vorwarts." Dit was wel het meest saillante punt, want terwijl elftallen als Vorwarts en Legia tenslotte werden opgerold konden de Rotterdammers tegen Arad niet eens een nipte zege forceren, hoeveel kunst en vliegwerk de Roemenen echter vaak ook nodig hadden om de stand gelijk te houden. Aangezien een Europa Cup wedstrijd altijd geprojecteerd dient te worden tegen de achtergrond van een re turnwedstrijd was het opvallend dat het zelfvertrouwen ongeschokt was Happel wilde over de te volgen tactiek in Roe menië alleen maar loslaten dat hij echt niet van plan is om op de verdediging te gaan spelen. Dat zou ook niet logisch zijn want er zal tenslotte moeten worden gescoord. Maar ook de Feijenoord-spelers straalden alhoewel teleurgesteld be paald geen verslagenheid uit. Wellicht een gevaarlijke houding indien men de toch geenszins florisante uitgangsstelling van 1-1 inneemt. Wery verduidelijkte ech ter: „Het maakt weinig uit of je tegen NEC of Arad speelt. Ze kruipen allemaal met negen spelers voor het eigen doel tegen ons. Dan kan het eens een wed strijd mis gaan, maar niet twee keer ach ter elkaar. Als we daar evenveel kansen krijgen als hier dan moeten er doelpun ten vallen". Ook de mening van Wim van Hanegem liep wat dat betreft niet van bewonde ring voor Arad over: „Er was vanavond moeilijk een opening te vinden. Als Arad in Roemenië meer uit de verdediging komt moeten er toch openingen komen. Dan moeten wij dit elftal toch zeker kun nen pakken?" Het is na gisteravond nog steeds een brandende vraag. MARC SERNé Dolgelukkig met het gelijke spel verlaat de geblesseerde Dembrowski in gezelschap van dr. Joan Balu het veld. De aan zijn enkel geblesseerde aanvalsleider moest enkele minuten voor het eindsignaal stoppen. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Tenslotte was het toch allemaal erg meegevallen. Feijenoord was niet het onverslaanbare monster gebleken, waar de Roe menen het tot gisteravond voor gehouden hadden. Zij, de eenvoudige ama teurs" uit het onbekende Arad hadden het zelfs voor elkaar gekregen de wereldkampioen op een gelijkspel te houden. „Wij hehen een kwalificatie voor de tweede ronde nog steeds niet uit ons hoofd gezet", wilde een opge luchte coach Dumitrescu wel kwijt. Eenmaal bekomen van de doorstane emoties, realiseerden de Roemenen zich niet alleen welke prestatie zij ge leverd hadden, in hun geestdrift maakten zij zelfs nog plaats voor over wegingen over een mogelijke zege die er voor hen in de „Kuip' ingezeten zou hehen. „Wij zijn" zei Florin Dumitrescu, maker van het Roemeense doelpunt, „misschien te pessimistisch geweest. Iedereen heeft steeds ge dacht dat het minstens een 2-1 of 3-1 nederlaag zou worden. Daarom zijn wij ook met een verdedigende taktiek het veld in gestuurd. Was dat niet gebeurd dan hadden we misschien nog wel gewonnen In zijn „overwinningsroes" was Dumi trescu wat al te optimistisch. Hij zag en passsant over het hoofd dat hij of an ders waarschijnlijk collega-spits Otto Denbrowski in dat geval voor meer dan één doelpunt had moeten zorgen, een twijfelachtige zaak gezien het optreden van gisteren. „Onze spitsen", vertelde centrale verdediger Isosif Lereter, „heb ben het eigenlijk een beetje af laten we ten. Het was de bedoeling dat wij vooral door Otto Dembrowski, Flavius Domide en Dimitri Calinin in de gelegenheid zou den worden gesteld om uit te verdedigen. En dat is helemaal niet gelukt". Nee, de weinige keren dat de Arad- aanvallers werkelijk gevaarlijk naar vo ren kwamen, wogen in de verste verten niet op tegen de scoringsmogelijkheden die de Rotterdammers hebben gehad. Florin Dumitrescu: „En toch had ik na dat ik het doelpunt gemaakt had even het gevoel dat wij de voorsprong zouden kunnen houden. Feijenoord was niet zo sterk als wij ons hadden voorgesteld. Maar dat is wellicht toe te schrijven aan het zware programma dat de club af heeft moeten werken. De spelers maak ten een nogal vermoeide indruk". Dumitrescu's voorgevoel kwam niet uit. Piet Romeijn zorgde dat Florin Du- Ook deze aanval van Wim van Hanegem, met op de achtergrond Ove Kindvall, zal geen doelpunt opleveren. mitrescu „Romeijn speelde niet tè hard" niet opnieuw ongedekt kwam te staan en Theo Laseroms bleef een on neembare veste voor Otto Dembrowski „Laseroms is een goede voetballer, hard, maar niet gemeen". Een tweede droomkans deed zich niet voor. Aanvoerder Petescu: „Maar dat wil ik onze spitsen niet verwijten. Zij hebben hun plicht goed gedaan. Tenslot te hebben zij de Feijenoord-verdediging bezig gehouden en dat is onder deze om standigheden al voldoende. Voor zo'n zware uitwedstrijd hebben wij volgens mij genoeg aangevallen. Bovendien heeft de scheidsrechter ons twee goede kansen ontnomen door ten onrechte voor buitenspel te fluiten, waarmee ik overi gens geen afbreuk wil doen zijn optreden in het algemeen. Dat was goed". Eén of twee Roemeense doorbraken méér hadden waarschijnlijk weinig ver anderd aan het algemene wedstrijdbeeld, dat een constant aanvallend Feijenoord te zien gaf. Toch was er een blunder van keeper Gehorghe Gornea voor nodig om de Rotterdammers aan de gelijkmaker te helpen. Gornea: „Er zat erg veel ef fect aan die bal van Jansen. Ik dacht dat ik hem al klem had, maar toen draai de hij nog via mijn knie het doel in. Het was een enorme fout van me, maar het heeft me er toe aangezet om in de res terende tijd extra mijn best te doen". Daarmee heeft de goalie niets te veel gezegd. „Gornea heeft de wedstrijd voor ons gewonnen. Wat hij liet zien was fan tastisch", zou aanvoerder Mincea Pe tescu later verklaren. De UTA-doelman besefte zelf maar al te goed dat hij in het heetst van de strijd alleen dankzij een flinke dosis keepersgeluk staande had kunnen blijven. Als het aan coach Dumitrescu ligt zal Gornea over twee weken in Arad niet zoveel gevaarlijk werk hoeven verrich ten". Wij zullen het in de thuiswedstrijd niet zover laten komen. In de return zal er meer aandacht aan onze aanval be steed worden", aldus de coach, die ver der filosofeert, „in deze eerste ontmoe ting hebben wij ons voordeel willen doen met de kennis die ik haalde uit de wed strijd om de wereldbeker, die ik vorige week heb gezien. Het werd me toen dui delijk dat Feijenoord in moeilijkheden kwam als het geen ruimte kreeg om te spelen. In de tweede wedstrijd zal onze taktiek echter gebaseerd zijn op het uit buiten van de fouten die wij vandaag zelf bij onze tegenstanders ontdekten". Hoewel iedereen er in zijn hart na tuurlijk rekening houdt met een overwin ning, waagde geen Roemeen zich giste ren aan optimistische prognoses. Isosif Lereter: „Wij hebben nog geen mooie dromen. We moeten niet vergeten dat wij in deze eerste wedstrijd enorm veel geluk hebben gehad. Had Feijenoord uit een van die vele kansen een tweede doelpunt gescoord, dan waren we mis schien weggespeeld. Ik ben steeds bang geweest voor een tweede treffer van Feijenoord, want daar waren dan waar schijnlijk twee of drie goals op gevolgd". In Arad, waar ten hoogste 15.000 toe schouwers het voetbalveld zullen omzo men, heeft de Roemeense kampioen ge noeg aan een doelpuntloos gelijk spel. Te oordelen naar de uitlatingen van de spelers en coach na de wedstrijd in Rot terdam zullen zij het er echter niet op wagen om opi 0-0 te spelen. Ondanks de magere doelpuntenoogst zijn zij gisteren in de „Kuip" geïmponeerd door de aan- valskracht die Feijenoord kan ontwikke len. In de commentaren had Ove Kindvall, vóór de wedstrijd gebombardeerd tot ge vaarlijkste opponent plaats moeten ma ken voor Wim van Hanegem. De Roe menen waren het er unaniem over eens dat de „Kromme" als Feijenoords sterk ste wapen moet worden beschouwd, waarbij zij tegelijkertijd incalculeerden dat Ove Kindvall de wedstrijd in Arad weieens zou kunnen gebruiken om zijn minder geslaagde rol van gisteren te doen vergeten. „Maar zelfs al hebben de Rotterdam mers hun vorm weer te pakken en wor den er niet meer zoveel kansen gemist, dan wordt de wedstrijd bij ons voor Feijenoord toch minstens even zwaar als vanavond", aldus coach Dumitres cu. Het is nog de vraag of „stormram" Otto Dembrowski bij die gelegenheid van de partij zal zijn. Hoewel de come- die rond zijn opgelopen enkelblessure deed vermoeden dat de verwonding wel mee zou vallen, maakte hij na afloop toch onmiskenbaar duidelijk dat h ij er voorlopig nog wel last van zal hebben. THEO KLEIN SOFIA. Het Nederlandse volleybal team, dat zich dinsdag al geplaatst had voor de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap, heeft dinsdag in het kwalificatietoernooi opnieuw een overwinning behaald. Nederland ver sloeg West-Duitsland met 3-0. De set standen waren: 15-12, 15-13 en 15-7. In de eerste twee sets ging de strijd vrijwel gelijk maar in de beslissende fa se bleek de Nederlandse formatie tel kens sterker. De derde set was een for maliteit. De ontmoeting in het zeer war me Sofia duurde ruim anderhalf uur. Uitblinkers bij Nederland waren Frank Constandse en Harry Veldhuis. Finland en Albanië, die woensdag met 3-0 van respectievelijk Turkije en Grie kenland wonnen, spelen donderdag om de tweede plaats, die recht geeft op plaatsing in het eindtoernooi. Nederland heeft donderdag zijn laat ste wedstrijd tegen Turkije.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 23