AR-voorstel verworpen Kamer tegen meer bevoegdheid van ondernemingsraden „Voetganger is paria van de weg" Defensie verscherpt terreinen Partij voor de middenstand opgericht Controle op alle vliegvelden in Nederland Politie zet zigeuners over Belgische grens Vragen over militaire „bankroof" Personeelstekort bedreigt zwakzinnigenzorg Peertje tussen raadswerk door DANSEN GEZELLIGHEID bij „EVERGREEN" SER-advies over inspraak kleine ondernemingen WACHTPOSTEN GEWAPEND Touwtrekken om P vd A-li j sttrekker Onbekende steekt vrouw met mes hensen Vertragingsmanoeuvres vergeefs N.S. oneens met minister over treinbeveiliging Tweedaags exposium in Utrecht KVP'er achtste wethouder in Amsterdam Eén minister voor gang van zaken verantwoordelijk VOORZITSTER VBV: GETTO DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1970 ribcord LEE jackets truien Opluchting J mÊSÉÈ& as**# m-» Houtplein 16A, Haarlem zaterdag- en zondagavond m.m.v. ORANGE JUICE met zangeres ANJA Bij staatsbezoeken Kerkelijk nieuws DEN HAAG. „De voetganger is de paria van de weg. Onze kinderen moeten op talloze wegen dagelijks het spel van leven en dood spelen om aan de Leer plichtwet te voldoen." Dit zei de voorzit ster van de Nederlandse Vereniging Be scherming Voetgangers (VBV), mevrouw V. I. van der Does-Enthoven, woensdag middag in Den Haag op de jaarvergade ring van de de vereniging. Zjj wees erop dat in geen enkel ander land jaarlijks naar verhouding zoveel kinderen bij ver keersongelukken om het leven komen als in Nederland. Mevrouw Van der Does kondigde aan dat de VBV binnenkort een nota inzake de noodtoestand voor de voetganger in Nederland aan regering en parlement zal aanbieden. „Deze is bedoeld om niet al leen de overheid maar elk raadslid en elke burger minimumeisen in de hand te geven teneinde de lauwheid en het berus ten in de schandelijke rechteloosheid van de voetganger in ons land te breken", al dus mevrouw Van der Does. Zij pleitte voor een landelijk programma van de overheid waarbij de gemeentebesturen tot medewerking zouden worden uitgenodigd. „Trottoirs, luchtbruggen en tunnels ten behoeve van voetgangers brengen hun eigen geld wel op. Men zou haast wen sen dat geen gemeente overheidssteun voor nieuwe plannen dient te ontvangen vóór de gemeente eerst behoorlijke trot toirs heeft aangelegd", aldus de VBV- voorzitster. Volgens haar moeten er meer trottoirs worden aangelegd en moeten de trottoirs verboden parkeerplaatsen zijn voor auto's (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Anti-Revolutionairen zjjn gisteren in de Tweede Ka mer bij de behandeling van het wetsontwerp op de Ondernemingsraden in botsing gekomen met de overige regeringspartijen met hun voorstel om de ondernemingsraden bij belangrijke ondernemingsbesluiten te betrekken. Een am mdement, ingediend door de heren Goudszwaard en Boersma, kreeg de steun van de linkse oppositie, maar werd door verzet van de KVP, de CHU en de VVD met 59 tegen 55 stemmen verworpen. SER over deze zaak te vragen. Dat ging de heer Boersma (AR) echter te ver. De Kamer zou daarmee de indruk wekken zelf geen beslissingen te kunnen nemen meende hij. De Anti-Revolutionairen hadden voorge steld de ondernemers te verplichten de Ondernemingsraad te raadplegen over alle besluiten, die ook het fiat van de Raad van Commissarissen vereisen. Zi. wilden daarmee de inspraak van de werk nemers bij fusies of bedrijfssluitingen veilig stellen. Dr. Goudzwaard wees er bovendien op dat het AR-amendement aansluiting zou geven op het wetsontwerp van minister Polak van Justitie tot mo dernisering van het ondernemingsrecht. Het voorstel ging de overige regerings partijen echter te ver. Zij gaven wel hun steun aan een amendement van de heer Hermsen (K.V.P.) dat de mogelijkheden voor de ondernemer, de ondernemings raad te passeren, iets had beperkt. De heer Hermsen voerde tegen het AR-amen dement bovendien een aantal formele be zwaren aan. (De SER zou zich nog niet duidelijk hebben uitgesproken). De heer Rietkerk noemde als bezwaar dat de aan' deelhouders buiten spel werden gezet. Ook minister Roolvink had duidelijk moeite met het amendement van zijn par tijgenoten. Hij stelde weliswaar dat de ondernemer als regel de plicht heeft de de ondernemingsraad in belangrijke be sluiten te kennen, maar vond dat de mo gelijkheid moet blijven bestaan om de raad te passeren „als zwaarwichtige be langen dat eisen." De bewindsman stelde voor eerst nog eens het advies van de (Van onze correspondent) EDE. Sinds de PSP verleden week bekendmaakte dat zij samen met kabou ters en de Bond van Dienstplichtigen on dermijnende acties tegen het ieger wil on dernemen, staan in een aantal militaire kazernes gewapende soldaten op wacht. In Ede is dat het geval bij de Elias Beeckmankazeme, waarin het verbindings dienst opleidingscentrum gelegerd is. Vol- (Van onze correspondent) DEN HAAG Hoewel de fractieleider van de Partjj van de Arbeid in de Tweede Kamer, drs. Den Uyl, blijft vasthouden aan het aanwijzen van één man die de partij in de verkiezingen van 1971 kan leiden, heeft hij zich bereid getoond uit de kandi daten een team te vormen waarin de jonge progressieve partijgenoten zitting hebben. Een dominerende rol als hij in 1967 speel de ziet hij niet meer voor zichzelf wegge legd. Aangenomen wordt dat het aanbod van drs. Den Uyl een meerderheid van de partijraad, zaterdag in Utrecht, kan over halen voor één lijsttrekker te stemmen. P.v.d.A.-Kamerleden en precies de helft van het partijbestuur willen één landelijke lijsttrekker aangewezen zien. Nieuw Links daarentegen wenst een team van vijf of zes lijsttrekkers. De partijraad moet nu beslis sen .over deze kwestie, die in socialistische kring hoog wordt opgenomen. Als verzet van .Nieuw Links tegen de persoon van drs. Den Üyl er toe mocht leiden dat deze niet de enige lijsttrekker wordt, wenst partij voorzitter dr. Vondeling niet als compro mis-figuur te worden beschouwd. Hij zal een voordracht tot landelijk lijsttrekker van de hand wijzen. ADVERTENTIE gens de legervoorlichtingsdienst in Den Haag is de maatregel inderdaad genomen naar aanleiding van het P.S.P-voorne- men. De voorlichtingsdienst ontkent echter dat het een van bovenaf opgelegde maat regel zou zijn. Iedere kazernecommandant zou zelf kunnen bepalen of bij het plaat sen van gewapende wachten noodzakelijk vindt. De soldaat in Ede staat op wacht met een pistoolmitrailleur. Het wapen is niet geladen. Wel heeft de soldaat scherpe patronen op zak. Gewapende wachtposten bij kazernepoorten werden een aantal ja ren geleden afgeschaft nadat zich enkele gevallen van nodeloze paniekschoten had den voorgedaan. ROTTERDAM, Een 20-jarige kleu terleidster uit Rotterdam is woensdag avond in Overschie door een onbekende man zes maal met een mes in de rog en armen gestoken. Zij moest met ernstige verwondingen worden opgenomen in het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam. Volgens de Rotterdamse politie had de onbekende man de kleuterleidster al ge ruime tijd gevolgd, voor hij plotseling een mes te voorschijn haalde en de jonge vrouw daarmee van achteren aanviel. De kleuterleidster heeft later een vaag signalement van de dader kunnen geven. Zij verklaarde de man niet te kennen. ONTVANGEN De nieuwe winter- kollektie voor heren en jongens Herencol-trui f 25. PAARLA/'RSTEEG 1 Daartoe geprest door drs. Den Uyl (P.v.d.A.) verklaarde de bewindsman ten slotte zich bij het oordeel van de Ka mer te zullen neerleggen. Tot zijn op luchting werd het AR-amendement op het nippertje verworpen. Voor stemden de P.v.d.A., D'66, P.S.P., P.P.R. en C.P.N Pogingen van de P.v.d.A om de bevoegd heden van de Ondernemingsraad, om in belangrijke ondernemingsbesluiten mee te beslissen» uit te breiden werden ver worpen, evenals amendementen van D'66 waarin werd voorgesteld de Onderne mingsraad om te vormen tot een perso- neelsraad met recht van veto op belang rijke ondernemingsbeslissingen. De Kamer aanvaardde wel een amen dement van de heer Rietkerk (V.V.D.) om het lidmaatschap van de Onderne mingsraad voor alle leeftijden open te stellen. Wel werd een zekere diensttijd- grens gehandhaafd. De bevoegdheid van de ondernemer om kandidaten te wraken of leden voor ontslag voor te dragen werd echter ondanks pogingen van de oppositie niet aangetast. De Kamer aanvaardde een motie van de heer Boersma (AR) waarin de rege ring wordt opgedragen het advies van de SER in te winnen over de wijze, waarop voor ondernemingen met minder dan 100 werknemers aangepaste vormen van in spraak kunnen worden gerealiseerd. Het wetsontwerp legt de verplichting tot het instellen van een Ondernemingsraad na' melijk op aan ondernemingen met een personeelsbestand van meer dan 100 werknemers. Afgewezen werd een motie van de heer Nypels (D'66) waarin een wettelijke regeling voor de democratise ring van deze kleinere ondernemingen werd geëist. De Tweede Kamer zal volgende week dinsdag over het wetsontwerp als geheel beslissen. AMSTERDAM. De nieuwe „Neder landse Middenstandspartij" is gisteren ar buiten getreden. Deze partij wil geen splinterpartij worden, maar één der grootste in het land. Enkele programmapunten van de nieu- ee partij zijn: Bezuinigingen op alle de partementen, de totstandkoming van een ministerie voor de Middenstand, het waardevastmaken van alle AOW-uitke- ringen en pensieoen en het „drastisch te gengaan van misbruik bij de sociale ver zekeringen". Initiatiefnemers zijn de heren A. te Pas, Martin P. W. Dessing, beiden te Amster dam, en de heer H. Kamping te Zaandam. Men kan lid worden tegen een contri butie van tien gulden per jaar. Degenen die zich als lid aanmelden kunnen nu al opgeven of zij eventueel beschikbaar zijn voor het Kamerlidmaatschap. ENSCHEDE De Enschedese politie zal periodiek controle uitoefenen op het wa penbezit van de in- en uitgaande passa giers b« de Nederlandse Luchtvaartmaat schappij (NLM). Woensdag is men daarmee begonnen op het vliegveld Twente. Naar aanleiding van de vliegtuigkapingen van de laatste tijd, heeft de Enschedese politie de passagiers van de NLM gefouilleerd. „De reizigers van de drie vliegtuigen, die door enkele mannelijke en een vrouwe lijke politiebeambte werden gecontroleerd, reageerden positief", zo deelde de politie mee. Van de rijkspolitie vernemen wij dat ook op de andere vliegvelden in ons land een oog in het zeil wordt gehouden. Op Zes tienhoven werd al enige tijd toezicht ge houden op wapenbezit van luchtreizigers. Het kaboutergemeenteraadslid Guy Kilian at gisteren tijdens de gemeenteraadsver gadering van Amsterdam een peertje tegen de dorst. Of het een onbespoten vrucht was is niet bekend. Gezond is het in elk geval wel. Rechts op de foto Roel v. Duyn. HILVARENBEEK. De rijkspolitie is gisteren de hele dag in de weer geweest om de groep van 93 zigeuners, afkomstig uit zes verschillende landen achter het IJzeren Gordijn, over de grens naar Bel gië te zetten. Vanuit dat land is de groep vorige week donderdag clandestien in het Oostbrabantse Best neergestreken. Na overleg tussen de Dienst voor Vreemde lingenverkeer en Grensbewaking van het ministerie van Justitie en Belgische in- DEN HAAG. Minister Den Toom van Defensie moet, naar het oordeel van de Kamerleden Dankert en Egas (beiden P.v.d.A.) maatregelen nemen om te voor komen dat ludieke invallen bij oefenings- pianners leiden tot taferelen als die waar mee dezer dagen de militaire oefening „Heisdeur" in Den Helder Is gepaard ge gaan. Woensdag hebben de Kamerleden aan de minister gevraagd of het waar is, dat aan militaire kant de gedachte is ont staan een particuliere bankinstelling in de oefening te betrekken, zonder dat de bank en de plaatselijke politie-autoriteiten daarin op enigerlei wijze waren gekend. De Kamerleden willen weten wie verant woordelijk is voor deze vondst. Meer in het algemeen vragen de Ka merleden wat de aard is van de beveili gingsoefeningen die militaire en burger lijke instanties regelmatig in Den Helder houden. Ook het Kamerlid Van der Spek (P.S.P.) heeft over deze kwestie vragen gesteld. ADVERTENTIE stanties was dinsdagmiddag vanuit Den Ilaag de opdracht gegeven de groep het land uit te leiden. Vorige week zaterdag streken de zigeu ners neer voor de ing&ng van het re creatieterrein De Beekse Bergen. De rijkspolitie waarschuwde de bevolking toen zeer nadrukkelijk voor diefstallen en inbraken. Om kwart voor zes woensdagmorgen is de rijkspolitie met 93 man tot actie over gegaan. Zij had 25 wagens bij zich, waar onder een takelwagen en technische wa gens voor het herstellen voor defecten aan auto's. Na drieeneenhalf uur gelukte het eindelijk de zigeuners met hun auto's en caravans in beweging te krijgen. Zij hadden van alles geprobeerd om hun uit wijzing te vertragen. Zo wendde één van de vrouwen voor, dat zij moest bevallen. Na een uur over een weer gepraat ging zij met een arts mee naar het zieken huis, maar enkele uren later kwam ze te voet terug. Er bleek niets aan de hand te zijn. Volgens de politie vertoonden de wagens van de zigeuners plotseling allerlei defec ten. Accu's en banden waren leeg, er was geen bezine meer, caravans schoten los er moesten allerlei inkopen worden ge daan en alle vrouwen werden tegelijk ziek! De groep is over de grens gezet omdat geen van de zigeuners over voor Neder land geldige papieren beschikte. Wel had den de meesten een zigeunerpaspoort, dat in Hamburg wordt uitgegeven, maar dat heeft in de Benelux! anden geen rechtsgel digheid. De Belgische autoriteiten zullen proberen de groep direct naar een ander land door te sturen. UTRECHT. Er bestaat verschil van mening tussen minister Bakker van Ver keer en Waterstaat en de directie van de Nederlandse Spoorwegen over het systeem voor automatische treinbeveili ging, waarmee de spoorwegen sinds 1962 experimenteren. In de toelichting op zijn begroting spreekt de minister over omschakeling naar een ander systeem. De directie van de NS heeft echter verklaard dat het hui dige ATB-systeem een aanzienlijke ver betering van de veiligheid bevordert en technisch weinig moeilijkheden oplevert, zodat niet kan worden gesteld dat het niet voldoet. UTRECHT. De heer H. R. A. Ange- nent, directeur van huize Boldershof in Druten, heeft vandaag op het tweedaagse exposium „Zwakzinnigenzorg" in Utrecht de vrees uitgesproken, dat er een dusda nig personeelstekort zal ontstaan dat de gezondheidzorg in het algemeen en de zwakzinnigenzorg in het bijzonder in een noodsituatie zullen komen. Hij baseerde deze sombere verwachtingen op het klei ner worden van de groep met uitgebreid lager- en semi-middelbaar onderwijs waaruit verplegend personeel over het al gemeen wordt gerecruteerd, een waar schijnlijke verdere verkorting van de ar beidstijd, een verlaging van de pensioen- gerechtige leeftijd en een verlenging van de opleiding. Met het oog op de toekomstige perso- neelssituatie stelde hij de groepsindeling in de inrichtingen aan de orde. Hij betrok daarbij ook de salariskosten van het ver plegend personeel die nu al 25 percent van de totale exploitatiekosten uitmaken en die nog aanzienlijk zullen toenemen bij verdergaande toepassing van het prin cipe van kleine leefgroepen. De heer Angenent vroeg zich verder af, of het wel verantwoord is de eisen ten aanzien van de leef- en behandelingsmo gelijkheden van bepaalde groepen zwak zinnigen zodanig op te voeren, dat men tot een zeer kostbare opzet komt, zolang er nog grote groepen geestelijk gehandi capten in de maatschappij verkeren on der minimale omstandigheden. De Rotterdamse architect L. de Jonge merkte op dat de ouders, die hun kind voor het grootste deel van zijn leven moe ten afstaan aan een inrichting voor zwak zinnigen, omdat voor hun zoon of doch ter een aangepaste leefgemeenschap no dig is, in de zwakzinnigenzorg vaak een vergeten groep zijn. „Misschien is het een goed idee, een deel van het terrein van de inrichting, waar het kind zit, te ge bruiken als „tweede huis", tent of cara van van het desbetreffende gezin", aldus de heer De Jonge. Hij voegde hieraan toe, dat het mogelijke samenspel tussen de ouders en verzorgers een vraagstuk is dat dringend om bezinning roept. Het exposium wordt gehouden ter ge legenheid van het vijftienjarig bestaan van het Sociaal Pedagogisch Centrum in Den Haag. Het bestaat uit een tentoon stelling van twintig bouwplannen voor zwakzinnigeninrichtingen en uit een aan tal inleidingen over de eisen die aan de bouwkundige conceptie van een zwakzin nigeninrichting moeten worden gesteld. De sectie psychiatrische inrichtingen van de Nationale Ziekenhuisraad en het Na tionaal Ziekenhuisinstituut verlenen me dewerking1 aan het exposium. De heer De Jonge zei verder dat een zwakzinnigeninrichting een leefgemeen schap moet zijn die niet van de normale samenleving is geïsoleerd. „Er zijn in onze maatschappij al teveel geïsoleerde groepen: de bejaarden gestapeld in een bejaardencentrum", de studenten in een studentencentrum. Dat is gettovorming". Hij pleitte voor integratie in een woon wijk. Dr. J. Veerman van de afdeling zwak zinnigenzorg en kinderpsychiatrie van de geneeskundige inspectie voor de geeste lijke volksgezondheid, die het congres of ficieel opende, vertelde dat het aantal plaatsen in zwakzinnigeninrichtingen thans 17.275 bedraagt en dat dat er vol gens een voorlopige schatting in 1980 on geveer 35.000 zullen zijn. De bouwacti viteit is op dit terrein de laatste jaren al aanzienlijk toegenomen, de investeringen liepen op van ƒ24,4 miljoen in 1966 tot 74,2 miljoen in 1969. Prof. dr. N. Speijer, hoogleraar in de sociale psychiatrie aan de universiteit in Leiden, stelde dat er altijd een combi natie van voorzieningen nodig is om alle klassen van zwakzinnigen in alle levens fasen te kunnen helpen. Het ontbreken van een of meer mogelijkheden om tot de juiste combinatie te komen, doet on recht aan de zwakzinnige, het kan leiden tot onjuiste hulp en is dan ook in feite onaanvaardbaar. De Amsterdamse gemeenteraad heeft woensdagmiddag een achtste wethou der gekozen. Het raadslid dat het dagelijks bestuur van de stad kwam versterken is de KVP-er mr. E. A. G. Brautigam (foto). Vóór hij op de vakante zetels kon plaats nemen wa ren twee stemmingen nodig omdat in eerste instantie geen van de drie raads leden op wie stemmen waren uitge bracht de absolute meerderheid achter zich vond. Mr. Brautigam werd pas zeker van zijn wethoudersschap toen de CPN-fractie die eerst op ex- wethouder Hamm had gestemd bij de tweede stemming haar steun aan de KVP-er gaf. Hij verwierf 25 stem men tegen kabouter Roel van Duyn 14. Het college telt nu drie wethou ders voor de PvdA, twee voor de CPN, twee voor de KVP en één voor de ARP. DEN HAAG De gang van zaken voor en bij het bezoek van president Soeharto van Indonesië heeft het kabinet doen be sluiten voortaan één minister te belasten met de coördinerende verantwoordelijk heid voor het totaal optreden van alle bi) dergelijke gelegenheden verantwoordelijke autoriteiten. Deze verantwoordelijkheid is aan de minister van Binnenlandse Zaken toegekend. Maatregelen van plaatselijke aard zullen aan het plaatselijk bevoegde gezag worden overgelaten. Bij de voorbereiding van het bezoek van president Soeharto is de eigen verantwoordelijkheid van de bestuurlijke locale of provinciale autoriteiten of de justitiële autoriteiten onaangetast gelaten. Voor het bezoek van president Soeharto waren vérgaande maatregelen voorzien, die zodanig waren dat het leven van presi dent Soeharto nauwelijks in gevaar kon worden gebracht, aldus minister Beernink. Bij nader onderzoek is gebleken, dat noch bij de gemeentepolitie, noch bij de burge meester van Wassenaar enige mededeling is binnengekomen als zouden omwonenden hebben gewaarschuwd dat zij Ambonnezen hadden gesignaleerd in de omgeving van de later bezette villa van de Indonesische ambassadeur Ned. Hervormde Kerk Beroepen te Ridderkerk C. den Boer te Zeist; te Dedemsvaart G. Wiltink te Oos- termeer; te Doorwerth H. P. Venema te St. Johannesga; te Dinteloord en te Stolwijk J. den Moed te Meerkerk; te Nieuweroord J. L. Ravesloot te Veen (N.B.). Aangeno men naar Sommelsdijk A. van de Beek te Poederooyen. Bedankt voor De Bilt drs. S. Meijers te Ermelo; voor Nijkerk R. J. van de Hoef te Papendrecht.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2