VAN DAG TOT DAG Theologische doorbraak Explosie ie het Midden* Oosten Jordaans leger sterker dan guerrilla's BEROEP VAN ARAFAT OP ARABISCHE LANDEN Zaak Defregger gesloten Israel schond bestand Amman: stad waar geweren regeren Mensen hebben genoeg van de spanning Zes Portugese luitenants vluchten naar Zweden Theologencongres in Brussel wijst huidige kerkstructuur van de hand Terug in Parijs commentaar op actuele zaken New York Times: Verbijstering in de Times Fidels zuster uit kritiek op Cuba Loena-16 in baan om de maan NEDERLANDER PLEIT VOOR KERK IN COLLEGIALITEIT f DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1970 George Habasj Duitse hulpbisschop wordt niet vervolgd (Van een speciale verslaggever) BRUSSEL Gisteren hield het wereldtheologencongres in Brussel zich bezig met de structuren van de kerk van morgen. Het hoeft geen bevreem ding te wekken dat dit congres de huidige hiërarchistische machtsstructuur van de katholieke kerk afwees. Daarmee was nog geen duidelijk alternatief gesteld. Maar wel hebben de inleiders Bas van Ierssel, Andrew M. Greely en Yves Congar hun best gedaan voorwaarden op te stellen waaraan de kerkstructuur van morgen moet voldoen. Locale kerken Leiders Ter Metz co BOUWEN, VERBOUWEN RESTAURATIEWERK Barricades Nieuw spel Het internationale theologencongres in Brussel, waar een zeer belangrijk gezel schap theologische theoretici uit de ge hele wereld bijeen is, trekt de aandacht door referaten die bijna zonder uitzonde ring de organisatorische structuur van de kerken verantwoordelijk stellen voor de terugval in het geloofsleven. Er moet bij de theologen van de moder ne school iets zijn doorgebroken van wat indertijd Erasmus van Rotterdam reeds bewoog tot critische spotternij, ondanks het feit dat hij een intens geloofsleven bezat dat hem tot zijn dood toe onge naakbaar maakte voor beschuldigingen van ketterij en atheïsme: het besef na melijk van een volkomen en consequente scheiding tussen het geloof in de kerk van Christus en de op zuiver maatschap pelijke fundamenten opgetrokken kerke lijke organisatievormen. Ook een Nederlandse stem heeft op het Brusselse congres merkwaardig onver bloemde dingen gezegd over deze schei ding. Dr. B. van Iersel, lector aan de r.-k. universiteit van Nijmegen, hield een referaat waarin de knieval van het chris tendom voor maatschappelijke organisatie modellen scherp werd gehekeld en zelfs werd geschilderd als een dwaling, omdat deze knieval in strijd is met de leer van Christus. Dr. Van Iersel verzette zich tegen de vorming van machtsstructuren en sprak zich uit voor een verandering van de kerkelijke organisatie volgens het princi pe van de gelijkheid aller gelovigen. In feite verwierp hij hiermede de gehele hiërarchische structuur van de kerk, de paternalistische positie van de paus en zelfs het gezag van de bisschoppen. Hij baseerde zijn zienswijze op de grote twijfel die hij meende te moeten koeste ren ten aanzien van de vraag, of de op volging van Petrus als hoofd van de kerk wel in overeenstemming kan worden ge acht met de christelijke leer. In ieder geval, zo stelde dr. Van Iersel, mag de kerk niet voortgaan in een „angstig stre ven naar zelfbehoud" een organisatori sche structuur te blijven aanhangen die haar identificatie bepaalt, lijnrecht in te genspraak met de woorden van Christus: „Mijn kerk is niet van deze wereld." Zeer interessant belooft de uitspraak van het Brusselse congres te worden over de noodzaak tot harmonisatie van de structuur van de r.-k. kerk, de oosterse kerken en de protestantse kerken, een harmonisatie die in feite moet leiden tot de afbraak van de r.-k. hiërarchie en het primaat van de paus. Het congres zal zich bovendien nog moeten uitspreken over de wenselijkheid van verandering van de procedure der pauskeuze, in die zin dat alle gelovigen zich via diocesane kiescolleges over die keuze kunnen uit spreken. De uitspraken van dit congres zijn uiteraard niet bindend voor de kerken. De Romeinse curie-colleges en ook de paus zelf kunnen zich van deze uitspra ken distantiëren, maar de bisschoppen, die in hun eigen gebied te maken heb ben met een snelle en onstuitbare door werking van nieuwe denkbeelden over de structuur van de kerk, zullen de in vloed die de moderne theologen op de massa der gelovigen uitoefent, moeilijk kunnen ontgaan. Het Brusselse congres zou een nieuwe stroomversnelling kunnen veroorzaken in de toch al zo snelle vloed van geestelijke heroriëntatie in de r.-k. kerk, met als gevolg ongetwijfeld nieuwe, harde bot singen tussen groeperingen die zich reeds overal rondom behoudende of progressie ve kerndenkbeelden hebben gevormd. De thans in alle hevigheid woedende burgeroorlog in Jordanië is de ontplof fing van het kruitvat, dat reeds lang in het Midden-Oosten binnen het Arabische kamp een brandende lont had. Het is bijna onvermijdelijk dat de grote mogendheden die hun belangen in dit deel van de wereld op de hun eigen wijze verdedigen en trachten uit te breiden, zich met de ontstane situatie zullen be moeien. De wereldvrede blijft afhangen van de vraag of die groten in het belang van de totale ontwikkeling één lijn zullen blijven trekken bij hun pogingen om de brand te blussen. Voor Israel is de toestand ongetwijfeld gunstiger geworden. Het is nu wel dui delijk, dat er geen sprake van kan zijn de Arabische intenties vrij hun gang te laten gaan, omdat niet alleen de tegen stellingen binnen de Arabische wereld elk positief resultaat verhinderen, maar ook omdat het voortbestaan en de invloed van Israel in het Midden-Oosten zich af tekenen als belangrijke factoren voor een normale, stabiele ontwikkeling van het gehele gebied. De Palestijnse verzetsorganisaties vechten een wanhopige strijd, niet zozeer tegen de Jordaanse troepen dan wel te gen het gevaar dat hun idealen en pro blemen verwateren in de chaotische ver houdingen tussen Arabische mogendhe den en totaal verschillende opvattingen over dex soort orde, die in het Midden- Oosten moet ontstaan. Het is onwaarschijnlijk dat de Sovjet- Unie koppig op het verkeerde paard zal blijven wedden, als zij de keus heeft tus sen een escalerende oorlog in het Mid den-Oosten en een bevestiging van het bestaansrecht van Israel, een bevestiging die een garantie van de grote mogend heden nodig heeft, vooraleer kan worden begonnen met een gesprek over de defi nitieve grenzen en de oplossing van het Palestij nse vluchtelingenprobleem. nAAftAAAA#VWVIAA#WWVVI/WWWV\IVMAAAAIWVWIAI\AAAMWWUVIIWIIVWWIAAAIW\IWV\AAAAAAA/WWI/\AAIWWWIAAAAIWIWMA WlM>WIIWWWWWWWWWWW\AAftAAAAAAAAAAmWWWWWWWW\milMWW\AAAA/WWWWWWVW\AAAA/WMVWWWWWA (Vervolg van pagina 1) AMMAN (Reuter, AFP en DPA) Jordanië bevond zich gisteravond op de rand van een burgeroorlog toen de overeenkomst tussen de Jordaanse regering en het Centrale Comité van het Palestijnse verzet niet was nage- komen.Palestijnen zouden volgens dit akkoord de wapens bjj de grote guerrilla-organisaties inleveren. Verder zouden de Palestijnen hun stellin gen in Amman ontruimen. De zogenoemde „commissie van vijf", die belast is met een verzoeningsmissie tussen Jordanië en het Centrale Comité vroeg om een spoedbijeenkomst van de Arabische Liga ten einde de toestand in Jordanië te onderzoeken. Volgens een communiqué heeft het ver zoek als reden de weigering van het Cen trale Comité de akkoorden van 10 juli en 15 september na te komen. De spanning steeg snel nadat koning Hoessein het ontslag van premier Rifai had aanvaard en de militairen de macht in handen gaf. Het Centrale Comité van het Palestijnse verzet reageerde snel. Het gelastte de on middellijke vereniging van alle Palestijnse commando-groepen onder opperbevel van El Fatah-leider Yasser Arafat. Het riep Mevrouw Ngoejen Thi Binh is giste ren in Parijs teruggekeerd om haar functie van onderhandelingsleidster voor de Vietcong bij de vredesbespre kingen weer op te nemen. Op de foto de aankomst van mevr. Binh op Orly. voor vandaag een algemene staking uit en verklaarde het als zijn doel het „fascisti sche militaire bewind" te verdrijven. Yasser Arafat vroeg alle Arabische staatshoofden in een boodschap tussen beide te komen „om een eind te maken aan het bloedbad". Het Centrale Comité maakte voorts de opschorting ongedaan van de betrekkin gen met het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, de extreme organisatie die vorige week de vier vliegtuigen liet kapen. George Habasj, leider van het Volksfront, zei in een vraaggesprek met „Stern" des noods een derde wereldoorlog te willen riskeren om zijn doelstellingen te berei ken. De Palestijnse verzetsbeweging kreeg de steun van Syrië dat een beroep deed op „alle progressieve Arabische krachten om de weg te blokkeren voor de huurlingen die nu in Jordanië aan de macht zijn." Bij een treffen tussen het Jordaanse le ger en de Palestijnse guerrilla's liggen volgens militaire waarnemers de papie ren het gunstigst voor het leger- Numeriek sterker, zwaarder bewapend en beter geoefend en gedisciplineerd heeft het in een open slag weinig te duchten van de Palestijnen. Anders ligt het echter als het om Amman zou gaan waar de Pale stijnen een heel leger op een afstand zou den kunnen houden. Slechts ten koste van zeer zware verliezen onder de burgerij en grote schade zou het leger zich van de MUENCHEN (AFP). De rechtbank van München heeft gisteren besloten tot ontslag van rechtsvervolging voor de Münchener hulpbisschop Defregger. De fregger werd ervan verdacht als kapitein van een eenheid Alpenjagers van het Duitse leger, medeverantwoordelijk te zijn voor de executie van 17 burgers in 1944 in het Italiaanse Abruzzendorp Fi- letto. De rechtbank zal Defregger en zijn voormalige ondergeschikte, luitenant Paul Ehlert, niet vervolgen omdat „zij hebben gehandeld in overeenstemming met het Duits militair recht, dat in 1944 van kracht was." De zaak-Defregger kwam vorig jaar juli aan het rollen door een publikatie in het Westduitse weekblad „Der Spiegel". Onmiddellijk daarna werd hij uit het bisschoppelijk ambt geschorst. Jordaanse hoofdstad meester kunnen ma ken. De sterkte van de Palestijnse eenheden is niet precies bekend. Men meent dat er 20.000 tot 30.000 guerrilla's zijn, waarvan ongeveer de helft van El Fatah. De sterkte van de militie zou ongeveer even groot zijn. De Palestijnen beschikken over grote hoeveelheden kleine wapens, meest van Oosteuropese en Chinese makelij, maar niet zwaarder dan raketwerpers. Het zwaarste rollend materieel bestaat uit jeeps, meest met mitrailleurs bewapend. Het Palestijnse bevrijdingsleger, de ge regelde eenheden van de Palestijnen, om vat 10.000 man uitgerust met wat artillerie en pantserwagens. Het is echter nog maar weinig in actie geweest tegen Israel. NEW YORK. (Reuter) De Verenig de Staten beschikken over bewijzen, dat Israel het bestand in het Midden-Oosten heeft geschonden. Dit meldde gisteren de „New York Times". Ambtenaren hebben gisteren tegen over de correspondent van dit Ameri kaanse blad verklaard dat Israel al in de eerste week van het bestand was be gonnen met verkenningsvluchten boven Egyptisch gebied en hei versterken van stellingen langs het Suezkanaal. De kwestie was al herhaaldelijk met de Is raelische regering opgenomen, maar de ze heeft tot dusver de hestandsschendin gen ontkend. ft (Van onze redactie binnenland) LONDEN. Het komt niet to vaak voor dat Nederland de aan dacht krijgt in het eerste hoofdar tikel van het eerbiedwaardige En gelse blad „The Times". Gisteren vroeg het blad zich na lezing van de troonrede bezorgd af: „Is dit Holland?". En om de spanning nog wat vast te houden ging het verder: „Welke Europese regering vindt het nodig om te waarschuwen dat met kracht zal worden opgetreden tegen elke groep die de vrijheid misbruikt om zijn overtuiging en levenswijzen aa anderen op te dringen? De Griek se? De Poolse? Die van Noord-Ier- land? Het zal voor velen een ver rassing zijn dat het antwoord luidt: de Nederlandse regering". Het blad suggereert dat de ko ningin in haar troonrede zinspeel de op het risico van putsch om de orde te herstellen. De slotconclusie van „The Times" is dat de Ne derlanders weliswaar met een groot aantal problemen worstelen maar dat het niet in hun aard ligt om die problemen met een of ander schietwapen op te lossen. KYOTO (AFP) Juanita Castro, ns zuster van de Cubaanse premier Fldel Castro, heeft in Kyoto verklaard te vreze», dat Cuba een Russische kolonie wordt. Zij noemde de landhervorming van Fidel Castro „gronddiefstal". Juanita Castro woont in Kyoto de vierde bijeenkomst bij van het anti-communistische wereld- verbond, die dinsdag is begonnen. Na aanvankelijk aan de zijde van haar broer te hebben gestreden, vertrok zij in 1964 naar de VS, omdat de Cubaanse revolutie er volgens haar niet in geslaagd zou zijn een ware democratie te vestigen. (Van onze redacteur in Beiroet) AMMAN Het „Allah el Akbar" uit de luidsprekers op de minarets van de moskee in Amman was het enige dat men vijf keer per dag goed op tijd kon horen. Het draait echter automatisch af en geen mens heeft dus in vloed op het schrille, toegeknepen geluid. Er is geen geronk van automoto ren, geen geschuifel van voeten of zelfs maar het geroezemoes van mensen, die altijd wel ergens praten in een stad van ruim een half miljoen inwoners. Rijdt men kort na het vallen van d# duisternis door de doodstille straten, dan duikt de taxichauffeur op elke kruising achter zijn stuur in elkaar. In de schaduw van gebouwen ziet men de schimmen van guerrillastrijders, wier voorzichtige bewegingen doen beseffen dat elk moment gevaarlijk is. Men be grijpt dan ook beter het vijf minuten na sidderen van anderen bij het horen van een explosie. In de Jordaanse hoofdstad zijn er momenten dat op alles wat be weegt wordt geschoten. Een enkele keer is een explosie hoor baar, soms dichtbij. Dan schrikt men even op. De situatie in Amman is erger dan bij enige vorige crisis. Er is vaak waarlijk geen mens op straat. De ver lichting is 's avonds uit in een groot deel van de stad. (Van onze redacteur in Stockholm) STOCKHOLM. Zes luitenants van het Portugese leger hebben gistermiddag tijdens een persconferentie in Stockholm te kennen gegeven politiek asiel te willen vragen in Zweden. De zes, die sedert drie dagen in Zweden verblijven, verklaarden gedeserteerd te zijn om hun afkeer van het Portugese koloniale bewind duidelijk te maken. Hun leeftijd varieert tussen 26 en 29 jaar. De desertie had men gezamenlijk voor bereid, zo verklaarde een van hen, nadat men via de Portugese bevrijdingsbewe ging Frelimo was ingelicht over de wer kelijke gang van zaken in Mozambique, Portugees Guinee en Angola. Door be middeling van de Frelimo-beweging was men in Parijs beland, waar men aanvan kelijk hoopte te kunnen blijven. Toen dit minder wenselijk bleek, werd de hoop gevestigd op Nederland, maar de daar heersende onrust droeg ertoe bij het be sluit te nemen naar Zweden te gaan. Uit de haatcampagne die de Portugese regering bedrijft ten opzichte van Zwe den blijkt wel dat het voor ons als deser teurs beter is hier politiek asiel te zoe ken, verklaarde de 26-jarige Fernando Cardeira. De Zweedse sociaal-democrati sche partij heeft in samenwerking met de jongerenvereniging „Socialistische Jeugd" tot dusverre de beide bevrijdings bewegingen PAIGC en, Frelimo gesteund met rond 45.000 gulden. Op de vraag of de zes Portugezen poli tiek asiel zouden krijgen, konden de Zweedse immigratie-autoriteiten gisteren nog geen definitief antwoord geven. BOCHUM (AFP). Het Russische ruimtevaartuig Loena-16 is in de afgelo pen nacht om 00.30 uur in een baan om de maan gekomen, zo heeft het observa torium van Bochum meegedeeld. De door de Loena uitgezonden signalen worden daar perfect ontvangen. Dr. Van Ierssel, exegeet en verbonden aan de universiteit van Nijmegen, stelde dat het Nieuwe Testament onvoldoende richtlijnen geeft hoe de structuur van de kerk eruit moet zien. Wel kunnen wij ons afvragen hoe de eerste christenen zich zelf als kerk begrepen. Volgens Van Iers sel begrepen zij zich als „gemeenten van God" en tegelijk als „gemeenten van Christus." Dit laatste had zelfs de overhand. Zij voelden zich verantwoordelijk voor het voortzetten van de zaak van Jezus. Als zodanig vormden zij een groep en als groep is men aan een sociologische wet matigheid onderhevig. Dit vormt tevens haar bedreiging. Zo gauw een gemeente een structuur krijgt, wordt de structuur gauw aangezien voor de gemeente. Het kader de hiërarchie in de kerk wordt gauw aangezien voor de kerk, voor al als de ambten in de hiërarchie gesa- craliseerd worden. In een kerk die in haar structuur we reldkerk wil zijn, zal altijd het gevaar aanwezig zijn dat zij machtsinstituut wil worden naast andere machtsinstituten als bijvoorbeeld politieke partijen. Deze ge varen kunnen bezworen worden als de nadruk wordt gelegd op de lokale kerken of combinaties van deze lokale kerken. De voortzetting van de zaak van Christus kerkbegrip van de eerste christenen wordt beter gewaarborgd in lokale ker ken dan in een kerkelijk toporgaan. Daarom pleitte Van Ierssel voor een synodaal kerkmodel, dat is een kerk in collegialiteit, niet alleen collegialiteit van hogere en lagere ambtsdragers, maar van alle gelovigen. In deze synodale kerk is plaats voor bisschoppen, presidenten van bisschoppencolleges enz.; in zover zij de gemeente uit het evangelie inspireren en met het evangelie confronteren. In de kerkstructuur van morgen zal het syno dale alleen met het hiërarchale te ver binden zijn als het synodale beslissend is. De Amerikaanse socioloog Andrew M. Greeley benaderde het vraagstuk socio logisch. Als organisatie in de moderne wereld zal de kerk dezelfde leiderspro blemen hebben als elke andere wereld lijke organisatie. Zo'n probleem is bij voorbeeld het feit dat in deze moderne samenleving de kritieke posten niet meer door individuen bezet kunnen worden, maar door teams. Enkelingen kunnen niet meer over voldoende informatie en er varing beschikken om ingewikkelde pro blemen te beheersen. Voorwaarde voor het vruchtbaar werken van deze teams is, dat zij uit vrienden bestaan in de zin van mensen, die vertrouwen, genegenheid en respect voor en in elkaar hebben. Dat noemde Greeley een functionele nood zaak. De leider van zo'n team moet een man zijn, die de vriendschap in het team be vordert. John F. Kennedy en Martin Luther King zijn voorbeelden daarvan. Zij moeten verder geloofwaardig zijn. Zij moeten opkomend enthousiasme bij hun collega's niet bedwingen, maar kanalise ren. Zij moeten niet de man zijn die ant woorden uitdeelt, maar die de goede vra gen stelt. Hij geeft problemen op, geen oplossingen. Deze leidersfiguur mag geen paternalistische vaderfiguur zijn, op wie men leunt en die men tegelijkertijd haat. Zijn leiderschap moet zich in broeder schap voltrekken. Zijn autoriteit kan slechts daarin bestaan dat dit de samen werking in de gemeenschap inspireert. Aan dit soort leiding ontbreekt het in de kerk, is de mening van de socioloog Greeley. Toch is zij nodig om de visie, zoals het tweede Vaticaans concilie die van de kerk had, te verwezenlijken. Met veel voorzichtige en wijze woor den heeft de theoloog Yves Congar deze mening van de beide andere inleiders on- ADVERTENTIE ADVIEZEN EN ONTWERPEN TE KOOP GEVRAAGD Percelen voor restauratie. Klein Heiligland 29 - Haarlem Telefoon 31 11 97 dersteund. In de huidige neiging tot vor ming van kleine gemeenten in de kerk informele groepen, basis- of kernge meenten, undergroundchurches zag hij een bewijs dat de kerk als massaliteit en als instituut niet meer aan de behoefte van de moderne mens voldoet en zelfs werkt als oord van vervreemding. De eenheid van de leer blijft in deze kleine kerken werken in een veelheid van cha- rismen, ambten en diensten. De kerk van morgen zal een nieuw evenwicht leren kennen tussen het hiërarchische ambt in de kerk en een grotere verscheidenheid aan ambten, die uit de kring van de gelo vigen zullen ontstaan. De priester wordt minder middelaar tussen God en mensen en meer dienaar van de samenbinding der mensen. „Hij is de naaf van een wiel, dat de spaken de lokale kerken bijeen houdt en het wiel tevens vast aan de as verbindt", zo illustreerde Congar zijn op vatting. Bij dit nieuwe zicht op de komende kerkstructuur is het logisch dat één van de proposities van dit theologencongres waarover vandaag gestemd wordt luidt: verandering van de procedure der paus keuze en der bisschoppenbenoemingen is noodzakelijk. Aan de gelovigen moet ech te medezeggenschap worden gegeven, bij voorbeeld in representatieve kiescolleges met gekozen leden. Leo kardinaal Suenens heeft gisteren gezegd dat de volgende paus zou moeten worden gekozen door een gewone synode door een raad waarin elke bisschop er 15 vertegenwoordigt. Van zo'n synode zou den 150 bisschoppen deel moeten uitma ken. „Op deze manier zou men meer kansen hebben op de verkiezing van jongere mensen", zei de kardinaal op een pers conferentie. Hij oefende scherpe kritiek uit op het huidige college van kardinalen, dat een paus kiest Afdwalen van de hoofdroutes heeft geen zin, in de zijstraten stuft men op barricades. Vanachter de omringende huizen komen dan guerrilla'! tevoorschijn die vragen, wat je er doet en of je gok bent. Zelf rennen ze diep in elkaar gedoken naar de andere kant van de straat Zelfs in de militaire kampen in en buiten Am man is vrijwel geen teken van leven. Toch zijn de militairen er. Rond de heu vel van het paleis van koning Hoessein zijn bunkers van waaruit geschoten wordt. Bij de ingang van enkele van de be langrijkste openbare gebouwen van de stad is één „fedayein" te vinden, die do wacht houdt. Maar zoals de totale afwe zigheid van Jordaanse militairen uiter lijke schijn is, zo bzvinden zich meer naar achter in het gebouw vijf soms tien leden van de elitetroepen van de koning, de Bedoeïnen. Zij hebben onder het schild van absolute chaos aan de opper vlakte in werkelijkheid toch nog vrijwel alle macht. Bij enigermate gewichtige beslissingen wordt eerst de toestemming van een onzichtbare militaire functiona ris gevraagd. Toch dragen de facades van Amman weinig tekenen van het verbitterde vech ten dat telkens weer oplaait. Want, zo dra de beschietingen zijn gestaakt, wor den van overheidspanden, die het voor naamste doelwit zijn, de beschadigingen onmiddellijk hersteld. Veel minder heersen de spanning en stilte in de vluchtelingenwijken van Am man. Kinderen spelen nog ln niterst nau we straten tussen de zelfgebouwde hul zen. Zij hebben een nieuw spel: controle postje spelen. Knaapjes van tien jaar gebaren auto's tot stoppen. Toont do chauffeur de neiging dat ook te doen, dan hollen de knapen juist voordat hij stil staat hard weg en hebben enorme pret. De vrouwen kunnen hier meer dan el ders hun gewone gang gaan. Zij houden buiten hun gewone buurpraatje. Ook de winkels zijn voor het merendeel steeds open. In het primitieve café spelen de mannen hun dagelijkse spelletje trick track Wel zijn de prijzen sterk geste gen. Er is weinig groente en ook gebrek aan brood. Dit kost in plaats van de ge wone vijftig cent per kilo nu vaak het dubbele. Iedereen heeft wel genoeg van de spanning. Hoelang het zal duren voordat het leven weer zijn gewone gang kan gaan weet niemand. Soms zegt men te wachten op een „sterke man".

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3