Duitse coaster gezonken voor havenmond van IJmuiden Twee inbrekers aangehouden Grote variatie in herfst- en wintermode PRAGENTA Hoge niveau gehandhaafd Aalmoezenier C. F. A. Geraets 25 jaar priester Grote man van Bedrijfsapostolaat wacht al vanaf 1952 op taakomschrijving Bontmantels Bestelwagen Damesmodehuis MAISON ORCHIDEE Modeshow Petit Paris Havenberichten Bemanning veilig aan wal gebracht Ton cement in tunnel geramd „Je moet lui hebben die voor Jezus van Nazareth garant willen staan" 5 GELD WITTE VLEKKEN MANKRACHT TAAL STUWENDE KRACHT DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1970 Diefstal bekend in winkel in Castricum De nieuwe najaarskollektie is aangekomen Komt u eens langs en bekijk vrijblijvend onze ruime sortering. LANGE NIEUWSTRAAT 188 - IJMUIDEN - TELEFOON 11129 ZUIDARCADE t.o. SIMON DE WIT (vlak bij MARKTPLEIN) Onze naam is uw waarborg (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Op vrijdag 25 september wordt het zilveren priester feest gevierd van aalmoezenier C. F. A. Geraets, hoofd van het Bedrijfs- apostolaat IJmond en hoofdbedrijfs-aalmoezenier van de bisdommen Haarlem en Rotterdam. Het wordt zonder twijfel een ongedwongen en bij zonder drukke receptie voor deze man, die ontzaglijk veel vrienden heeft, ook buiten het bisdom en ook buiten ons land. Op 25 september wordt er van 4 tot 7 een receptie gehouden in het huis van het Bedrijf sapostolaat aan de Zeestraat en op zondag 27 september celebreert de aalmoezenier zelf een H. Mis in de kerk aan de Arendsweg. WwmÊM. wrnËm W -;: i; -\ ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) CASTRICUM—BEVERWIJK. De po litie van Castricum en die van Beverwijk hebben ieder een Beverwijker aangehou den, van wie er één een diefstal in een noodwinkel in Castricum heeft bekend. Beiden worden echter nader aan de tand gevoeld, omdat zij verdacht worden van nog meer overtredingen. De Castricumse politie heeft een 21-ja- rige inwoner van Beverwijk aangehouden, die tijdens het verhoor heeft toegegeven in de nacht van 16 op 17 augustus een in braak te hebben gepleegd in een nood- winkel in plan Molendijk. De buit had bestaan uit sigaretten en levensmiddelen. De inbraak had hij gepleegd tezamen met een eveneens 21-jarige plaatsgenoot, met wie hij in een gestolen auto van Be verwijk naar Castricum was gereden. De tweede man was voor andere zaken aan gehouden door de Beverwij kse politie, aan wie ook de eerste wordt overgedra gen in verband met enkele diefstallen en vermoedelijke enige gevallen van joyri ding. ft gevallen geen oplossing biedt, want het .silhouet" verraadt het „jaartal." Het grootste probleem is daarom op dit moment, dat men veel nieuws zal moeten kopen. Want begint men aan een langere rok, dan doemt het probleem van de man tel op en dan zijn de kleuren ook nog zo verschillend aan die van vorig jaar dat het moeilijk is oud en nieuw op elkaar af te stemmen. Dan zijn er twee mogelijkheden. Veel kopen voor veel geld, maar dat laatste dan zeer selectief en met de bedoeling over enkele kledingstukken te beschikken die werkelijk mooi zijn, niet vervelen en kwalitatief aan de hoogste eisen voldoen. Dat is de opvallende kleding die in feite zo weinig opvallend is, hoe tegenstrijdig dat ook klinkt. Er zijn maar betrekkelijk weinig zaken die zich kunnen permitteren zich te spe cialiseren op de duurdere en dure confec tie. De herfst- en wintermodeshow die het modehuis „Petit Paris," gevestigd aan het Plein 1945 in IJmuiden, woensdaga vond in hotel Royal" gaf, bewees, dat deze zaak in Velsen zich op het niveau van de exclusieve couture heeft kunnen handhaven, waarbij zij opgemerkt, dat de cliëntele zich tot ver over de gemeente grenzen uitstrekt. Men heeft blijkbaar in enkele jaren naam gemaakt en faam ge vestigd. Uit de collecties van modehuizen als Dick Holthaus, Saint Joseph; Ralph, Ro- dier, Betty Barclay, Barrie of Scotland, Lady Arrow, Ara, Luisa Spagnoli enzo voort hebben de heer en mevrouw Bou- mans van „Petit Paris" trefzeker de draagbare modellen gekozen die toch net dat „tikkeltje meer," die verfijning, heb ben. Zij hebben daarbij ook nog kans ge zien een grote verscheidenheid in zowel midi, maxi als mixi te bieden. In die keuze heeft men als het ware een eigen stijl benadrukt; de stijl van de vrouw die heel goed gekleed wil gaan zonder in uitersten te vervallen. De bijzonder fraaie collectie werd in Royal" getoond met wat accessoires en verdere „aankleding" betreft de zorg vuldigheid zonder welke deze mode niet denkbaar is. De volle zaal kreeg een goed overzicht van de mode-accenten die in de komend» winter bepalend zullen zijn. De lady-speaker en de mannequins wer den aan het einde van de show niet zoals gewoonlijk verrast met een bos bloemen, maar met een stukje bos. Op hun namen zullen namelijk bomen worden geplant in het Konigin Wilhelmina Bos in Israël. Het certificaat werd hun door de heer Bou- mans overhandigd. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Sinon, Rotterdam; Boreas, Hamburg; Helios-II, Nord- sundet; Ask, Gevle; Rijnstroom, Shorenham; Dagrun, Londen; Angolakust, Duinkerken; Ro- sini. Las Palmas; John Kruse, Antwerpen; Jan Gerdes, Dordrecht; Lisa-T, Whitstable; Baltisky- 28, Duinkerken; Parthenon, Antwerpen; Brinda, Londen, IJmuiden; Bretagne, Londen; Anja, Rochester, IJmuiden; Pulpca, Calais; Fjordaas, Norfolk, IJmuiden; Anna Hartman, Londen; Joulla, Delfzijl; Lingenborg, Ljunse, Beverwijk; Mercur-2, Horsens; Louise Schupp, Middels- borough; Irene-S, Par; Palma, Kalundburg. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Chilean Reefer, Londen; Tor Hollandia, Gotenborg; Claus, Londen, IJmuiden; Otello, Hamburg; Maxi Por, Philadelphia, IJmuiden; Rijnstroom, Shorenham; Bravo Contender, Immingham; Streefkerk. Rotterdam; Rossen, Rotterdam; Sheafmouth, Narvik; Nieuwland, Leith; Adolf Vinnen, Hamburg; Tweelo, Dublin; Sjelland, Noordzee; Sonderberg, Antwerpen; Msta, Le ningrad, Velsen. Donderdag aangekomen in IJmuiden: Katten- turm, Cont. Plat; John-V, Noordzee, IJmuiden; Holmsand, Emden; Tweelo, Noordzee, IJmuiden; Ceres, Vlaardingen, IJmuiden; Yew Forest, Londen; Sterun. New Port; Serooskerk, Ant werpen; Ambience, Southampton. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Hercu les, Sint Maarten; Femleaf, Norfolk; Wega, Stockholm; Mynias, Lissabon; Aaltje, Londen; Adele-J, Oxeloesund, IJmuiden. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan.) ADVERTENTIE Eerst even kijken bij Breestraat 145 - Beverwijk Bontwerkerij sinds 1929 Mantel lang NERTS MURMEL 895.— Mantel lang CHENOTTE 775.— Naturel BISAM RUG ƒ1375.— NERTS HOEDEN prachtige modellen f 175. BREESTRAAT 145 Beverwijk - Tel. 0 2510-28075 Duitsers en drie Turken, met als kapitein (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Op vier mijl voor de ha venmond is woensdagmiddag de 296 brt„ metende Duitse coaster „Herta M" plot seling in moeilijkheden geraakt en gezon ken. De bemanning bestaande uit drie De dinghy, het zelf-opblaasbare rub- bervlot, waarmede zes drenkelingen zich woensdag wisten te redden. De dinghy is uitgerust met levensmidde len, radio en een knipperlicht. nigde Scheepsagenturen. Vervolgens ging het snel naar hotel „Augusta" waar goe de verzorging en een stevig maal de man nen weer vrij snel op verhaal hielpen. Enkele uren later waren zij reeds op weg naar huis. Een kort, maar wel zeer ang stig avontuur was achter de rug. VELSEN. In de Velsertunnel kantel de woensdagmiddag om twee uur een éénassige aanhanger als gevolg van „scharen" met de trekker. De aanhan ger kwam op de linker zijstrook en de lading, een ton cement, bevuilde het weg dek. De bestuurder werd licht gewond. (Van een onzer verslaggevers) UITGEEST. Woensdagmiddag om half zes is een 20-jarige inwoner van Heerhugowaard gewond geraakt bij een botsing tussen een bestelwagen en een personenauto op de kruising Geester- weg-Beatrixlaan. De' man is naar het Centraal Ziekenhuis in Alkmaar ge bracht. Een 25-jarige vrouw uit Uitgeest ver leende met haar auto op het kruispunt geen voorrang aan de bestelwagen, die in het midden geramd werd. Door de kracht van de botsing werd de man uit Heerhugowaard, die als passagier mee reed, uit de wagen geslingerd en enkele meters over het wegdek meegesleurd. De bestelwagen werd totaal vernield en de personenauto zwaar beschadigd. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Het grote probleem voor de modebewuste vrouw is op dit ogenblik niet meer de lengte van de rok. Wie (nog) niet aan de midi of de maxi wil kan de nieuwe modelijnen ook vinden in de mixi, de roklengte net even over de knie, die vooral voor de wat oudere of de niet meer zó slanke dames een uitkomst is. Een groter probleem vormt het feit, dat de mode dit jaar zo totaal anders is dan wat we vorig jaar hebben gedragen, dat het verlengen van de rok, door er bijvoor beeld de zoom uit te halen, in de meeste de 36-jarige Axel Stellen uit Sleeswijk is door schipper Leen 't Hart van de red dingboot „Johanna Louisa" en kapitein Arie van der Wiele van de sleepboot Hector" van Bureau Wijsmuller veilig in IJmuiden aan land gebracht. Omtrent de oorzaak van deze scheeps ramp tast men nog steeds in het duister. De „Herta M" was op weg van Dene marken naar Wesel met een lading pijp aarde aan boord. Verondersteld wordt, dat door de noord-westen wind met wind kracht 7 en de hoge golfslag plotseling water over het schip is gekomen en in het ruim is gelopen waardoor de lading is gaan schuiven. Opeens namelijk maak te de ..Herta M" slagzij en begon te zin ken. Dit gebeurde omstreeks een uur. Di- rekt daarop moest men een „may day" uitzenden. Aan wal waren de noodsignalen opge vangen en werd de bemanning van de motorreddingsboot „Johanna Louisa" met behulp van walkie talkies opgeroepen. Reeds voor half twee kon men uitvaren. Inmiddels was ook de sleepboot „Hector" van Bureau Wijsmuller onder kapitein Arie van der Wiele uitgevaren. Beide schepen ploegden zich zo snel mogelijk een weg door het ruwe water om de in nood verkerende opvarenden van de coas ter te hulp te komen. De situatie aan boord was intussen steeds hachelijker ge worden. De Duitse kapitein Axel Stellen liet twee rode lichtkogels afschieten waar na hij bevel gaf de dinghy het reddings vlot overboord te zetten. Direct wipten alle bemanningsleden er in. Kort daarop werden zij bereikt door de „Hector." Een van de drie Turken sprong in zijn angst en wanhoop naar de langszij varende sleepboot en kon door de bemanning aan boord worden gehol pen. Daarna kwam ook de „Johanna Louisa" langszij en nam de overigen aan boord, alsmede de dinghy. Hier werden zij van droge kleren voorzien. Onmiddel lijk koersten beide schepen naar IJmui den, want ook voor de „Hector" was op dat moment ter plaatse geen taak meer weggelegd. De „Herta M" zonk snel weg en was even later geheel onder de gol ven verdwenen. In IJmuiden werden de drenkelingen op gewacht door de directeur van het Staatsvissershavenbedrijf de heer J. Oorebeek; commissaris van politie W. Sepp en vertegenwoordigers van de Vere- Het enige dat overbleef van de ver gane „Herta M" is de reddingssloep. Het scheepje werd door de „Johanna Louisa" opgepikt en meegenomen. Aalmoezenier Geraets, 51 jaar oud, is een man die binnen de minuut iedereen voor zich inneemt. Hij bruist van ener gie. lijkt aan één stuk door te praten, blijkt wel degelijk ook te kunnen luiste ren, formuleert snel en trefze"ker, telkens terugkomend op de problemen van zijn werk, zijn Kerk, maar open voor elk an der onderwerp van gesprek, spreidt een authentieke spontaniteit ten toon die aan stekelijk is. De aalmoezenier gebruikt herhaaldelijk de snuifdoos, niet omdat hii dat van vroeger heeft overgehouden en zeker niet omdat hij een snob is. „Vijf jaar geleden ben ik opgehouden met ro ken en dan moet je toch iets doen." Hij is in alles „gewoon" en daarom juist zo'n typisch mens. In zijn werkkamer, door de pretentieloze inrichting geschikt voor werken en voor feesten, vallen tussen de massa boeken vier enorme kunstleren fauteuils op. „Die zijn nu 12 Vt jaar oud Die twee heb ik gekregen bij mijn 12 V4- jarige priesterfeest, toen heb ik die an dere twee er later bijgekocht." Een enkele opmerking is voldoende en je zit onmiddellijk in zijn problemen. Niet alleen beroepshalve staat de mens voor hem centraal in het bedrijf. „Leven we niet in een wiskundig geleide maatschap pij? Zijn we niet te zwaar bezig met ra tionaliseren, materialiseren? Alles wordt uitgedrukt in geld. Geld is het cement van onze samenleving. En intussen wordt de mens gekwetst in zijn meest persoon lijke gevoelens. We organiseren alles zo, dat de mens niet aan erkenning toekomt. Ik ken een man die voor zijn gevoel veel heeft gedaan voor een bedrijf. Hij is in valide en voelt zich nu met zijn 58 jaar eenvoudig buitengesloten De mens voelt zich in zo'n geval als een ding, als koop waar." De aalmoezenier is praktisch van de grond af begonnen in de IJmond, in een tijd toen niemand precies wist wat hij moest gaan doen. Hij is kapelaan ge weest in Grotebroek, Achthuizen en in de St. Agatha-parochie te Beverwijk en werd in 1952 benoemd tot aalmoezenier van de arbeid in de IJmond. Toen hij de bis schop om een taakomschrijving vroeg, zei mgr. Huibers: „Ik zal 't je wel schrij ven." Zo wachtte de aalmoezenier op zijn officiële benoemingsbrief en toen die kwam stond er alleen maar in: „Uw taak zal nader worden omschreven." Nu zegt hij: „Ik ben er zelf jaren mee bezig en het is nog niet duidelijk. Ik ben gestuurd omdat men op de godsdienstige kaart wit te vlekken zag ontstaan op plaatsen waar industrialisatie en verstedelijking optra den. Ik kreeg de raad: zie maar, dat je contact met de arbeiders krijgt." Het was erg moeilijk, maar wierp veel meer vruchten af dan de tot dan ge volgde methode. „De arbeiders kennen elkaar beter dan de mensen in de buurt waar ze wonen, omdat die man in zijn werk functioneert en in de buurt niet. We moeten ook niet meer uitgaan van het individu thuis, maar van het bedrijf waar hij werkt, waar hij leeft." Hij begon met „een soort veredelde ka- techismusles," maar daar was hij al heel gauw van af. „Je was ergens onderwij zer, als priesters wordt je allemaal als onderwijzers grootgebracht Ik had der tig gespreksgroepen, dat was enorm „en vogue" toen. Maar ze zeiden meteen: doe dat boek nu eens dicht en luister maar naar ons. Toen kwam er een ontzettende hoop kritiek los, vooral op de feodale ver houdingen in de Kerk. Gehoorzaamheid was de golflengte waarop werd uitgezon den en niet alleen in de Kerk, maar ook op school, in het gezin." „Er is in de wereld toch zo'n behoefte aan het Evangelie. Maar er zijn zo on voorstelbaar veel mensen die je niet kunt bereiken door gebrek aan mankracht." Niet alleen verlaten veel priesters het ambt en blijven de overige met de pro blemen zitten, ook komen er zo weinig jonge priesters bij. „Er zijn zo weinig jon gens te vinden die bereid zijn als een idioot door de wereld te gaan. Vroeger was het een ambt van aanzien; dat trekt ook nog wel klanten. Maar nu moet ie gewoon lui hebben die ergens voor Jezus van Nazareth garant willen staan". Werkelijk, zoiets klinkt niet zalvend uit zijn mond, niet prekerig en hij staat er ook helemaal achter. „Dat is het funda ment van het geloof. Als we dat wegla ten, dan hebben we gewoon humanisme." Wat vindt hij van de celibaatkwestie? „Ik zou het jammer vinden als het op geheven werd. Ik begrijp wel dat het voor een jonge priester een levensnoodzaak kan zijn, maar ik ben zo bang dat het in veel gevallen een uiting is van een ge loofscrisis waarin iemand verkeert." Vaak wordt aangevoerd dat een priester juist voor zijn werk de steun mist, die een echtgenote geven kan. De aalmoeze nier is het daarmee helemaal eens, maar heeft er zelf geen problemen mee, in een „commune" levend met aalmoezenier H. As, aalmoezenier J. Stam en Zuster Ge- rardi Ponsioen. „We hebben steun aan elkaar, we kunnen alles met elkaar be praten. Dit is een blij huis. Hier wordt continu gelachen. We staan samen voor dezelfde boodschap." Over elk actueel onderwerp heeft hij zijn gedachten, opvattingen. Over wat tegen woordig „contesterende jongeren" wordt genoemd: „Ze willen het systeem veran- v Aalmoezenier C. F. A. Geraets. deren. Dat is nodig, want het systeem is niet goed. Maar wie brengt een beter? We moeten ons systeem partieel opknap pen zolang er geen fundamenteel nieuw systeem gevonden is. Studenten, die kwestie van de Ambonnezen, die Pales tijnse jongens, het gebeurt allemaal om het probleem in het daglicht te stellen, maar ik geloof niet dat het wezenlijk iets uithaalt. Er verandert in onderdelen wel veel in de mentaliteit. En dat is het span ningsveld waarin je voortdurend zit." Over de taal: „De mensen verstaan el kaar niet meer, elke groep spreekt zijn eigen taal. De wetenschapper praat veel te geleerd, maar de arbeider heeft een gebeeldhouwde taal. Het is een feest om r.aar een arbeider te luisteren. De taal bijvoorbeeld in een boek over theologie is zo abstract dat je een offer moet bren gen om er achter te gaan zitten. Het is geen wonder dat de Heer in parabelen sprak, dat is de taal van de gewone man De mensen kennen allerlei vreemde ta len, maar hele hoge pieten kunnen met de arbeider niet praten en omgekeerd." Het Bedrijfsapostolaat heeft heel wat losgeslagen sedert 1948, toen pater Van Iersel hier voor het eerst werkte. In'52 kwam aalmoezenier Geraets, een wereld heer, die nauwelijks een jaar later werd benoemd tot hoofdaalmoezenier van het toenmalige bisdom Haarlem, waaruit la ter als apart bisdom Rotterdam kwam Niemand wist hoe het moest, maar wel was men er diep van doordrongen dat de IJmond, waar in het toonaangevende be drijf Hoogovens toen slechts zevenduizend mensen werkten (nu 20.000), een explO' sjeve ontwikkeling te wachten stond. Om dat men inzag, dat er een instituut moest komen dat de hele IJmond bestreek, ont stond de Stichting Opbouw Katholiek Ken nemerland, STOKK, thans het Katholiek Maatschappelijk Centrum. Het Bedrijfsa postolaat was ten nauwste betrokken bi deze en andere nieuwe ontwikkelingen Nu zijn we zover, dat het K.M.C. streeft naar een niet-confessionele vorm van maatschappelijk werk en dat het Bedrijfs apostolaat al zo nauw samenwerkt met Evangelie en Industrie, dat men zich al gezamenlijk presenteert onder de naam ElBA-team. Aalmoezenier Geraets is een van de stuwende krachten in dit spel.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5