hun plaats snel bij FC Twente Topseizoen voor Egbert Nijstad, de beste atleet van seizoen 1970 Willy Carson naar de Lions caballero. de sigaret. Gebroeders v.d. Kerkhof vonden Nederland bleef ongeslagen Finale in Haarlem van de nationale kampioenschappen jongens en meisjes atletiek Lotus afwezig in Grand Prix Canada Harry Steevens won in Orchies B oomgaard-Thiry uitgeschakeld Kort geding tussen Spaarnestad v. Beveren en VV CS Ambitieuze tweelingbroers wierpen schuchterheid af Volleybal VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1970 CASH CARRY Sterker Eerlijke kans Aanwinst EDO b tegen S.C. CAMBUUR b Zondag a.s. EDO a tegen S.C. DRENTE Prestaties O iid anders dan andere. Toneelspeler en TV-acteur Jules Croiset. ADVERTENTIE voor de doe-het-zelver! TEMPELIERSSTRAAT 28 Nylontapjjt 200 br. 11.90 Nylon tegels 40 x 40 1.29 Vinyl op vilt 200 br. 7.50 Douche-cabine 80x90 390, Droomkeuken 350. Servieskast 135. Teakhout jongensburo 59. Houten wand Decowali 244 x 122 p. pi. v.a. 23.50 Mahonie geprof. 183 x 122 p. pl. 17.50 Tegelboard 183 x 122 p. pl. 15. VVandtegels per m2 9.90 WC-pot 28.50 Wastafel 35. Hardboard vloerplaat 1.60 Spaanplaat 370 x 180 p. pl. 30. Alle prijzen inclusief BTW Haarlem - Tel. 32 29 37 na 8 uur: 28 62 20 Dagelijks geopend 96 uur. Maandagmorgen gesloten Bij deze meisjesploegen schuilt veel jong talent zoals „gouden" hoogspring ster Mieke van Doorn van De Spartaan, de snelle 4 x 100 mtr. estafette ploeg van Atmodes als kampioen van Nederiand en verder nog een groot aantal jeugdkam pioenen van Nederland op zowel de loop als de technische nummers. De strijd tussen deze ploegen is volko men open. Atmodes is licht favoriet, maar uiteindelijk gaat de strijd om de meeste punten over elf nummers en on getwijfeld zal er van start tot finish hard om de punten worden gestreden. De jongens tweede klasse strijden om de hoogste eer in hun afdeling en hierin komt uit de ploeg van AV Haarlem met als tegenstanders Sparta, Holland (Leiden), V. en L-TC, HAC en TION. Gezien de laatste competitie-stand is TION favoriet met o.a. de snelle jeug dige hordenloper Hans Hehl, maar ook Haarlem heeft een aantal jeugdige pro minenten als hoogspringer Ruud Wielart en verder Ron Korridon, Ronald Prent om er maar een paar te noemen. MONTREAL. De Engelse renwa- genstal Lotus heeft besloten niet deel te nemen aan de Grote Prijs van Canada, die zondag wordt gehouden op het„track- circuit" (150 km ten noorden van Mon treal). Per telegram berichtte Colin Chapman de teammanager van Lotus, aan de Ca nadese Automobileclub: „Het Lotusteam heeft onder de gegeven omstandigheden geen andere keus dan inschrijving voor Canadese Grand Prix te annuleren". De omstandigheden, waarop Chapman doel de, houden verband met de dood van Jo- chen Rindt, de „nummer één" van Lo tus. Toch lag net aanvankelijk in de be doeling van de stal om met de coureurs Emerson Fittipaldi (Brazilië) en John Miles (Engeland) deel te nemen aan de Canadese Grand Prix. (Van onze sportredactie) ENSCHEDE. René en Willy van de Kerkhof, de ambitieuze tweelingbroers uit het Brabantse Helmond, hebben na „drie maanden Enschede" alle schuch terheid resoluut van zich afgeworpen. Of schoon deze twee voormalige amateurin ternationals nog altijd iedere allure mis sen van de luidjubelende crack, betekent dat toch niet, dat zij daarom ook alles maar gelaten over zich heen laten gaan. Integendeel. Na een moeilijke aanpassingsperiode zijn de tweelingbroers woensdag 19 jaar geworden bij FC Twente volle dig geaccepteerd, worden zij door de „ge vestigde" spelers unaniem beschouwd als waardevolle aanwinsten en zeker niet als lastige „indringers", die de concurrentie binnen de spelersgroep alleen maar gro ter hebben gemaakt. De eigen wil is vooral sterker gewor den, hetgeen de acclimatisering bij de Enschedese voetbalstichting belangrijk ORCHIES. De Nederlander Harry Steevens is donderdag winnaar gewor den van een wielerwegwedstrijd te Or chies. Hij had voor de 198 kilometer 4 uur 51 minuten nodig. Jan Krekels en Harrie Janssen werden in dezelfde tijd tweede en derde. Gerard V'anen eindig de als vijfde en Leo Duijndam als acht ste. ANKARA. De Nederlandse scherm- sters Lenie Kokkes-Hanepen en Yvonne Boomgaard-Thiry zijn donderdag tijdens de wereldkampioenschappen schermen die in de Turkse hoofdstad Ankara wer den voortgezet, in de eerste ronde van het toernooi op floret uitgeschakeld. Ook de Russin Aleksandra Zabelina, wereldkampioene in 1957 en 1967, werd geëlimineerd. De Sovjetunie heeft in Ankara zijn voor herenéquipes geprolongeerd door Hongarije met acht overwinningen te gen zeven te verslaan, Roemenië legde beslag op de zilveren medaille door met 9-2 over Italië te zegevieren. (Van onze sportredactie) HAARLEM De VVCS (vakbond van betaalde voetballers) en Jan van Beveren treden maandagmiddag op als eisers in een kort geding tegen de N.V. Drukkerij Spaarnestad. „Zonder toestemming van de VVCS of de betrokken spelers heeft de N.V. een serie foto's en een album in de handel gebracht, waarvoor geen vergoeding wordt betaald," aldus Karei Jansen van de VVCS. „Het is in strijd met de auteurswet omdat het wel degelijk de bedoeling is van de Spaarnestad de omzet van zijn producten met behulp van die foto's om hoog te brengen." heeft bespoedigd. Want nu reeds, en dat moet voor trainer Rijvers toch een enor me voldoening zijn, voelen René en Willy van de Kerkhof zich in Enschede hele maal thuis. „Of", zoals Willy, de nog al tijd meest spraakzame van het tweetal, voldaan vaststelt, „het lijkt soms wel of we hier al jaren spelen." René en Willy van de Kerkhof voelen zich al helemaal Twentenaren met de Twentenaren. Over FC Twente willen ze geen kwaad woord horen. „Het is een moordclub", zegt René, „waarin de sfeer voortreffelijk is. Een ploeg zonder uitge sproken vedetten, waarin ik mij helemaal op mijn gemak voel. Het is eigenlijk pre cies zoals ik mij dat enkele maanden ge leden heb voorgesteld. Meneer Rijvers is zijn destijds gedane belofte volledig na gekomen. Binnen de kern voor het eerste elftal hebben we onze kans gekregen, heeft FC Twente ons de mogelijkheid ge boden ons waar te maken." „En" vult Willy aan, „het is natuur lijk logisch dat de beste moet spelen. Daarom ben ik ook niet teleurgesteld, dat Nagy tot dusver de voorkeur heeft gekre gen boven mij. Tenslotte is de Hongaar een uitstekende voetballer Misschien wel de beste rechtsbuiten die er in ons land rondloopt. In ieder geval krijg je bij FC Twente een eerlijke kans en dan blijkt wel wie de beste is. Stel je nou eens voor, dat we naar PSV waren gegaan. Ik kan me nou echt niet voorstellen, dat trainer Linder zegt: sorry jongens, PSV heeft die broers van Van de Kerkhof ge contracteerd. Nu moeten Van der Kuylen en Schmidt Hansen naar de kant. Begrijp je, daarom hebben we bewust gekozen voor een ploeg zonder uitgesproken top- spelers." Hoezeer de broers, die beiden een één jarig contract hebben getekend (op ver zoek van FC Twente) het in Enschede naar hun zin hebben, bewijst een nadere uiteenzetting van René: „Draai ik dit sei zoen goed en is FC Twente bereid het financieel aantrekkelijk te maken, dan voel ik er alles voor een contract op lan gere termijn af te sluiten. Voor vijf jaar bijvoorbeeld. Waarom niet? Bij de eer ste besprekingen hebben m'n broer en ik de maatschappelijke positie duidelijk vooropgesteld, want ben je eenmaal uit- gevoetbald, dan zegt zo'n bestuur heus niet: Hier heb je duizend gulden. En ook daarbij heeft Twente ons geweldig gehol pen. Waarom zou ik dan uit Enschede weggaan?" Deze bijna professionele zienswijze op het vlak van voetballer, die ook in het spel van René duidelijker is terug te vin den, heeft er in belangrijke mate toe bij gedragen, dat hij zich in enkele weken heeft ontwikkeld tot een aanwinst van be tekenis, die door zijn enorme aktieradius en zijn instinctieve gevoel voor het ma ken van doelpunten is uitgegroeid tot ADVERTENTIE Zaterdag a.s. Beide wedstrijden om 2.30 uur Natuurlijk weer onze bekende loterij. één van FC Twente's gevaarlijkste aan vallers. Zijn beslissende treffers tegen AEK (ih Athene) en Excelsior vormen daarvan het treffende bewijs. De volgende stap in zijn opmars naar de voetbaltop is jong oranje, waarvoor hij, evenals zijn broer trouwens, dolgraag wil uitkomen. Zijn eerste confrontaties met het voetbal op eredivisieniveau: „Het is harder en geraffineerder dan het amateurvoetbal. Fysiek en technisch was er niets aan de hand. Psychisch bezien was de overgang nog het moeilijkst." Toch drijven er voor trainer Rijvers sombere wolken" boven het stadion Diekman. Want 19 oktober moet René verschijnen voor de militaire arts, waar hij zal horen of de militaire autoriteiten hem anderhalf jaar van zijn „vrijheid" zullen beroven. Dat geldt echter niet voor broer Willy, die weliswaar het eerst werd geboren, maar het laatst op het stadhuis werd aangegeven René en 'Willy v. d. Kerkhof. (Van onze sportredactie) ARNHEM Op drie nummers be zet hij de eerste plaats op de natio nale tien-besten-lijsten, bovendien is er op een vierde nummer nog een tweede plaats. Een fraaie score dus voor Egbert Nijstad, de atleet van DOS Dwingelo, in verslagen altijd aangeduid als „de Arnhemse politie man". Voeg hieraan toe het nationaal record op de 3000 meter, de nationale titel op de drie kilometer steeple chase, de zilveren medaille op de vijf kilometer en het dit seizoen niet ont breken in de Nederlandse ploeg, dan wordt duidelijk, dat Egbert Nijstad met recht aanspraak mag maken op de betiteling van meest succesvolle atleet van dit seizoen. Aan het eind van het seizoen schoof hij naar een eerste plaats op de Nederlandse tien-besten-lijsten. Dat gebeurde in Lon den, waar hij tijdens de interland Enge landBenelux na 3000 meter steeple chase een tijd van 8.51.2 voor zich liet af drukken. Zestiende seconde sneller dan de snelste Nederlander van dit seizoen, de Limburger Willy Willems. Het is dan ook geen wonder, dat Nijstad nu al het seizoen is nog niet afgelopen kan spreken van een topseizoen. Hij drukt het alleen anders uit: „Ja, m'n bes te seizoen, maar ik hoop dat het volgend jaar nog beter gaat. Een goede atleet is nooit tevreden. Mag nooit tevreden zijn. En Egbert Nijstad maakt hierop dus geen uitzondering. Nijstad, die al jarenlang getraind wordt door Van Leeuwen van het Dwingelose DOS, kan het zich ook niet permitteren een tijdje tevreden terug te blikken naar zijn indrukwekkende prestaties op de lange afstand. „Daarvoor is er te veel concurrentie. Het peil van de lange- en ook midden afstand is het afgelopen seizoen bijzonder sterk gestegen. Zeker in de breedte. Neem bijvoorbeeld de drie kilometer. Vorig jaar was je met 8.22 derde op de Nederlandse ranglijst. Dit jaar liepen er al ongeveer twaalf atleten onder die tijd. En ook op de andere nummers zie je dat", aldus Egbert Nijstad, die bijzonder blij is met die opgaande lijn. lijke records, die hem ook al hoge klasse ringen op de tien-besten-lijsten hebben bezorgd", stelt Egbert Nijstad. „Met deze jongens achter je, waarbij dan plotseling No Opdenoordt het grootste Neder landse lange-afstandtalent is gekomen, kun je niet relaxen." Egbert Nijstad heeft wel een verkla ring voor die opgaande lijn, die vooral zichtbaar is op de midden- en lange af stand. „Veel jongens hebben in de winter maanden heel hard getraind voor afvaar diging met de Nederlandse ploeg naar de cross des nations. Dat feest ging welis waar niet door. maar die trainingsarbeid was verricht. Nico Lemmens redac teur van de atletiekwereld en oud-KNAU- bestuurslid voorspelde toen al die op gaande lijn. En hij heeft gelijk gekre gen." „Het sterker worden in de breedte geeft natuurlijk meer rivaliteit en dat werkt weer gunstig door op de prestaties. Wan neer je eenmaal in die cirkel zit, dan mag je veel van de toekomst verwachten. Ja, ook op Europees niveau, waarvoor toch zeker Opdenoordt, Tebroke en wellicht ook Hermens in aanmerking komen." Nijstad zelf niet meer? Egbert nuchter: „Vergeleken met Tebroke en Hermens ben ik met mijn 28 jaren al oud. Zij kun nen ook al van het begin af profiteren van de verbeterde trainingsaanpak bij de KNAU. Maar dat wil natuurlijk niet zeg gen, dat ik me nu al instel op een plaats op het tweede plan. Beslist niet. Ik hoop nog heel wat jaartjes mee te draaien, en daarin ook successen te boeken." „Ik moet naast het record op de drie kilometer meer records kunnen verove ren. De vijf kilometer bijvoorbeeld, of de drie kilometer steeple. Maar ik weet, dat er ook anderen toe in staat zijn. Ja, een boeiende ontwikkeling", aldus de man, die dit seizoen ook op de 1500 meter nog tot een fraaie tijd kwam. „Ja, als een van de weinigen onder de 3.50, om precies te zijn 3.49,9. Ook nog een klassering bij de eerste tien." Dat hij nu een topseizoen maakt, schrijft Egbert toe aan een wat gewijzig de trainingsopzet, aan die harde training in de winter, aan het feit, dat hij tijdens het baanseizoen gespaard bleef voor bles sures en natuurlijk aan de opdringende concurrentie. „Waarbij ik moet zeggen, dat ik enorm veel medewerking krijg van mijn colle- gas, die dikwijls de diensttijden willen ruilen en van mijn superieuren. In Arn hem is een duidelijk tekort aan politie personeel. Toch kon ik voor elke wed strijd vrij krijgen", aldus vijf tienvoudig international Nijstad, die inmiddels wat minder frequent is gaan trainen. SOFIA Het Nederlandse volleybal team. dat reeds zeker was van deelname aan het eindtoernooi om het wereldkam pioenschap, heeft donderdagavond in So fia ook zijn laatste wedstrijd in de voor ronden gewonnen. Met 3-0 (15-12, 15-12 en 15-6) werd Turkije verslagen. De strijd om de tweede plaats in het kwalificatie toernooi werd gewonnen door Finland, dat met 3-2 Albanië versloeg. Aangezien de Nederlandse leiding niet al te veel tegenstand had verwacht van de Turken kwam er een gelegenheids- ploeg in het veld, die was samengesteld uit drie spelverdelers (Cees Tinga, Hans Valkenburg, Hans Lodder) en drie verde digers (Geert Trompetter, Jurriaan Koo ien, Jan Warns). Met als uitblinker de AMVJ-speler Hans Valkenburg heeft deze formatie inderdaad niet de minste moei te gehad met Turkije in een uur tijds was de strijd gestreden. Nederland spee't nu zijn volgende wedstrijden in poule C, waarin de tegenstanders Venezuela, Frankrijk, Noord-Korea, Roemenië en Ja pan zullen zijn. Met een beetje geluk hopen de Neder landse volleyballers in deze poule derde te worden. Van de Venezolanen en Fran sen denkt men te kunnen winnen, maar ce Japanners, Roemenen en Noord-Kore- anen zullen waarschijnlijk wel een „har dere noot zijn om te kraken." De wed strijden worden gespeeld in Haskovo, dat gelegen is op 225 kilometer afstand van Sofia aan de snelweg naar Istanbul. De laatste wedstrijd in het kwalifica tietoernooi voor de eindronde van het we reldkampioenschap volleybal in Sofia is geëindigd in een overwinning voor West- Duitsland, dat Griekenland met 3-0 de bciHs bleef De eindstand in het kwalificatietoer nooi: (eerste twee naar eindronde) 1. Ne derland 10 punten uit vijf wedstrijden, 2. Finland 9 uit 5, 3. Albanië 8 uit 5, 4. West- Duitsland 7 uit 5, 5. Griekenland 6 uit 5, 6. Turkije 5 uit 5. (Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM. Het Zandvoortse Lions, vorig jaar naar de landelijke eerste klas se gepromoveerd, is in de afgelopen overschrijvingsperiode aanzienlijk ver sterkt. De ploeg uit de badplaats zag zich versterkt met Koning van het Gro ningse Pink Stars, Hans Gefken van Wilskracht, Dick Visser en Karei Pastor van Herly, dat op dit ogenblik met liqui datie bedreigd wordt. De sinds vorig jaar december met de noorderzon bij Flamingo's vertrokken Willy Carson is plotseling ook in de bad plaats opgedoken. Zijn overschrijvings- aanvrage is inmiddels op het bondsbu- reau van de NBB binnengekomen. Het wachten is nu op de akkoordverklaring van Flamingo's. Mocht Flamingo's in derdaad de beschikking krijgen over Carson, dan zal weinig promotie naar de hoogste klasse meer in de weg kunnen staan. ADVERTENTIE „Vooral omdat jong talent zich heeft aangediend. De Nijmegenaar Jos Her mens bijvoorbeeld, die helaas de laatste tijd zo veel met blessures heeft gesuk keld. En dan natuurlijk Gerard Tebroke van het Arnhemse CIKO '66." (Van onze atletiekmedewerker) HAARLEM. Zondag 20 september, kan iedereen op de atletiekbaan van het Pim Muiier Sportpark getuige zijn van een naar verwachting spannend besluit van de atletiek-competitie voor jongens en meisjes. In de finale van de eerste klasse jon gens zal gestreden worden tussen de ploegen van A AC (Amsterdam), Nurmi (Groningen), AVR (Rotterdam) en de Spartaan uit Lisse. AAC is sterk favoriet en heeft in zijn gelederen onder andere de (in Parijs) bronzen medaille-winnaar en tienkamper Frank Nusse. die ongetwijfeld het zijne er toe zal bijdragen AAC kampioen van Nederland te doen worden. In de eerste klasse meisjes moet het Haarlemse Atmodes, de strijd aanbinden met de Spartaan uit Lisse, Sparta (Den Haag), AVR (Rotterdam) en de beide Amsterdamse ploegen ADA en Sagitta. Deze pas 20-jarige Aaltense atleet was het, die Egbert Nijstad dit seizoen een teleurstelling bezorgde. „De tweede, want al in maart moest ik de nationale veld- looptitel aan Haico Scharn laten. Natuur lijk had ik bij de nationale kampioen schappen in Haarlem gerekend op de titel vijf kilometer. Gerard versloeg me toen. Zeker, verrassend, en voor mij teleur stellend, maar voor de Nederlandse atle tiek een plezierige zaak. Als 28-jarige werd ik verslagen door een twintig jarige." „Die Tebroke is een geweldig talent. Tijdens elke wedstrijd loopt hij persoon-

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 25