Dode mus van Bezorgdheid over lot gijzelaars VS kritischer gestemd jegens Israel MOEILIJK GESPREK VAN GOLDA MEIR EN NIXON Koning Hoessein was guerrilla's stap voor een Kardinaal Suenens is eens met aanbevelingen theologisch waoiuentrum congres 400. Parachute-dag in Israel Defregger wordt vicaris Mislukte kaping boven Egypte m i' m, «sa SLOTZITTING VERLIEP ENIGSZINS TELEURSTELLEND VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1970 Taboe Wijziging m, r/ - (Van een speciale verslaggever) BRUSSEL „Wat deze groep theologen, die ik de groep van het extre- me-midden zou willen noemen, in aanbevelingen voor de toekomst van de kerk heeft vastgelegd, onderschrijf ik ten volle", zei ons gisteren kardinaal Suenens in een interview. „Vooral in verband met de nieuwe structuren van de kerk, acht ik de hier gestelde uitgangspunten van groot belang. Bis schoppen behoren bijvoorbeeld niet door Rome geparachuteerd te worden in een bisdom. Een benoemingsprocedure in overleg met de gemeente, zoals in Rotterdam bijvoorbeeld is gevolgd, is juist". Breestraat 74-84 Beverwijk u ziet daar zoveel meer dan ergens anders W ereldepiscopaat T eleurstelling Benzine Interventie De stroom van bedrijven die hun werk nemers de extra-uitkering van 400 toe kennen wast gestadig en neemt de om vang aan van een algemene toeslag voor het gehele bedrijfspersoneel. Het is ten minste moeilijk te zien hoe bedrijven en bedrijfstakken zich staande zullen kun nen houden tegen deze stroom in en aan de /400 gulden psychose zullen kunnen ontsnappen door een lager compromis bedrag aan te bieden of door vierkant te weigeren. Er zit aan dit vervroegde sinterklaas- presentje een aantal bedenkelijke facet ten, waardoor de zich verheugende ont vangers ervan misschien hun voldoening enigszins zullen moeten temperen. In de eerste plaats is het helemaal niet zo dat elk Nederlands gezin gelijkelijk door de goedgeefse vierhonderdman zal worden bedacht. Er zullen kleine bedrijven en economisch zwak staande bedrijfstakken zijn die zich de uitkering niet kunnen veroorloven. Bovendien geldt de uitkering uiteraard alleen voor loontrekkenden. Eénmansondernemingen, vrije beroepsbe oefenaars, mensen die van sociale uitke ringen moeten leven, rentetrekkers, ge pensioneerden, kortom allen die geen di rectie hebben waarop zij een beroep kun nen doen, worden overgeslagen, alsmede degenen die als loontrekkenden geen vuist kunnen maken omdat hun werk situatie of hun verhouding tot de „baas" dat niet toestaat. Is het zo vreemd om te veronderstellen dat er tal van kleine on dernemingen zijn, waarvan het personeel overtuigd is van de ondermijnende in vloed die zo'n eis op de economische be staansmogelijkheden van hun bedrijfje zou hebben? De economische situatie van veel be drijven is bijzonder wankel. Het nut van zo'n vierhonderd gulden voor de gezins koopkracht is problematisch. Er moet een lieve cent aan belasting af en men kan ervan op aan dat de prijzen van het levensonderhoud zodanig zullen stijgen dat er tenslotte weinig of niets van over blijft. Dan heeft men voor een deel van de bevolking een kleine injectie aan baar geld teweeggebracht, die voor een ander deel het leven duurder maakt zonder dat er iets tegenover staat. De regering zal de uitkering aan de ambtenaren waarschijnlijk zonder veel pijn kunnen bekostigen uit de verhoogde inkomsten aan belastinggeld, die een ge volg is van de uitkering in de bedrijven. Maar de ondernemingen die een aderla ting ondergaan, zullen proberen door al of niet duidelijk aan de dag tredende prijs verhogingen de onkosten goed te maken. Terwijl de vierhonderd gulden in een ommezien op zijn, blijven de hogere prij zen doorwerken. Het resultaat van deze volkomen willekeurig op vierhonderd gulden vastgestelde uitkering is onver mijdelijk een algemene verslechtering van de volkswelvaart zowel als van de stabiliteit van het bedrijfsleven. Met het oog op de door de regering aangekondig de versoberingsmaatregelen voor het ko mende jaar is deze ontwikkeling niet een inleiding tot verbetering, maar een extra- duik omlaag die iedereen in 1971 zal moe ten bezuren. Inkomens en extraatjes aan geld zijn nooit vaststaande waarden op zichzelf, doch altijd relatief ten opzichte van de kosten van levensonderhoud. De psycho logische factor die de vierhonderd gul- denstroom heeft bevorderd, maakt dat de uitkering gaat lijken op de beruchte dode mus, waarmee ongemotiveerde vreugde wordt verwekt. Vakbonden, onderne mingsraden en personeelsvertegenwoordi- gers die zich hebben ingespannen voor hun mensen om deze uitkering te bewerkstelli gen, beseffen waarschijnlijk maar al te goed, dat zij het alleen maar hebben ge daan, omdat zij een achterblijven van hun groep wilden voorkomen. Zij zullen ter dege begrijpen dat er van vooruitgang geen sprake is. Tenslotte: het valt bij deze aangelegen heid opnieuw op dat vrijwel nergens stemmen zijn opgegaan om de extra-uit kering alleen ten goede te laten komen aan de laagste inkomens. Op die manier zou er tenminste nog- voor een grote groep benarden van een echte sinterklaas sprake zijn geweest. Zoals het nu gaaf, viert een benauwende geest van egoïsme hoogtij, en het ergste is dat dit egoïsme verhindert te zien hoe men in eigen vlees snijdt. WrjWWWIlWWAAAAAWAAAAIUtAAAAAftftA/WWWWWWWMWWWVWWWWWWWWWWWVWWWWWVWXA MüNCHEN, (DPA) Hulpbisschop Matthias Defregger van Miinchen heeft ,.na rijp beraad" besloten in de toekomst niet meer het bisschoppelijk ambt uit te oefenen. Kardinaal Döpfner van Mühchen zei gisteren dat Defregger dit besluit tegen zjin uitdrukkelijk verzoek in heeft geno men. Defregger is nu benoemd tot bis schoppelijk vicaris voor de religieuze orden. BERN (Reuter, AFP en DPA). Te gen de achtergrond van de burgeroorlog ir Jordanië is in West-Duitsland. Groot- Brittannië, Zwitserland en de Verenigde Staten de bezorgdheid over het lot van de gegijzelde vliegtuigpassagiers toege nomen. De Bondsrepubliek en Engeland hebben een beroep gedaan op de strijdende par tijen om het leven van dp 54 gijzelaars te beschermen. In Bern heeft de „crisis staf" van de vijf betrokken landen zich over de nieuwe situatie beraden. Waar nemers vrezen dat de Palestijnse com mando's de gijzelaars zouden kunnen ge- biuiken als wapen tegen de Jordaanse regeringstroepen. Israel heeft 307 van de 450 onlangs gearresteerde Arabieren vrijgelaten. Vol gens een militaire woordvoerder in Tel Aviv is het onderzoek tegen de vrijgela tenen afgesloten. De vereniging van Amerikaanse pilo ten heeft gisteren aangedrongen op een overeenkomst tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie ter beëindiging van vliegtuigkapingen. De andere landen zou den dan wel gedwongen zijn zich bij deze overeenkomst aan te sluiten, aldus Char les Ruby, de voorzitter van de piloten vereniging in een verklaring voor een commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Hij waarschuwde dat de piloten mis schien over moeten gaan tot een boycot als de regeringen geen maatregelen ne men tegen landen, die weigeren tegen vliegtuigkapers op te treden. De raad van bestuur van de Organisa tie voor Burgerluchtvaart (ICAO) komt vandaag in Montreal bijeen om te bespre ken wat gedaan kan worden tegen de moderne plaag van de luchtvaart, de vliegtuigkaperij De raad telt 27 leden, waaronder de V S., Engeland, Libanon, Egypte West- Duitsland, Tsjechc-Slowakije en Canada Het ledental van de ICAO bedraagt 199 landen. Op dezelfde dag dat in Jordanië een burgeroorlog uitbrak was het in Israel de „dag van de parachutisten". Bij Palmachim kwam gisteren een groot aantal para's uit de lucht naar be neden. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON Israels premier, mevrouw Golda Meir, wiens vorige officiële bezoek aan de Verenigde Staten een persoonlijke triomftocht werd, komt vandaag voor een gesprek met president Nixon naar Washing ton dat hoewel niet minder gastvrij toch beduidend kritischer gestemd is jegens Israel.Nog gisteren werd door het ministerie van Buitenlandse Zaken een verklaring afgelegd waarin verholen afkeuring werd geuit op verken ningsvluchten van Israëlische toestellen huiten de bestands-zone aan weerszijden van het Suezkanaal. En al was deze critiek dan misschien pro forma, het feit dat dit werd gezegd toen mevrouw Meir al op weg was naar de VS zal ook de Israëlische bewindsvrou we niet ontgaan zijn. Het als privé gekenschetste bezoek aan president Nixon valt samen met een aan tal dringende omstandigheden die onge twijfeld in het gesprek zullen worden aangeroerd: de toespitsing van de kritie ke situatie in Jordanië, het probleem van de gijzelaars en de Palestijnse com mando's, en Egyptes bekendmaking dat het Amerikaans vredesplan voor het Mid den-Oosten als mislukt beschouwt. De zogenaamde „Washington Special Action Group" heeft zich in de afgelo pen dagen onder leiding van Nixons ad viseur dr. Henry Kissinger beziggehou den met de toestand in Jordanië en ont wierp een plan voor de „evacuatie" van de ruim honderd Amerikaanse staatsbur gers in dat land. In internationale kringen heeft het Amerikaanse gebruik van de term „eva cuatie" een geladen betekenis gekregen sinds de „evacuatie" van Amerikaanse burgers uit Santo Domingo in 1966 door Amerikaanse troepen in wezen een excuus voor militaire interventie in een burgeroorlog bleek te zijn. Toch is het niet de verwachting dat de Israëlische en Amerikaanse staatshoofr den zich in de eerste plaats bezig zullen houden met het probleem van Jordanië Amerikaanse correspondenten bericht ten uit Jeruzalem dat mevrouw Meir een poging wil doen om het Amerikaanse be leid ten aanzien van hei Midden-Oosten, dat tot nog toe gericht was op een ma te van neutraliteit, meer in overeenstem ming te brengen met de Israëlische poli tiek. Er wordt gesuggereerd dat mevrouw Meir, om zich de meer uitgesproken steun van de VS te verwerven, bereid is te praten over hoe Israel zich zijn toe komstige grenzen voorstelt een onder werp dat tot nog toe steeds taboe is ge weest. Er wordt in dit verband op gewezen cat wijlen premier Levi Esjkol, de voor ganger van mevrouw Meir, het vraag stuk van de grenzen herhaaldelijk ver meed tijdens zijn bezoek aan president Johnson, toen de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, hem daar enige malen naar bleef vra gen. Met andere woorden, Israel zou zich niet langer vastbijten in het tot nog toe ingenomen standpunt dat er over de op te geven veroverde gebieden pas gepraat kan worden nadat de Arabische landen duidelijk hebben gemaakt dat zij een be stendige vrede wensen en bereid zijn die na te leven. Wanneer deze berichten uit Jeruzalem juist zijn, betekenen zij weinig meer of minder dan een essentiële wijziging in bet Israëlische beleid, dat tot dusver ui termate onbuigzaam is geweest Tegelijkertijd kan men zich afvragen welke verlangens de VS moeten inwilli gen in ruil voor deze positie-verandering. In hoeverre kunnen de VS zich het per mitteren in het Midden-Oosten een duide lijke pro-Israelische positie in te nemen, zonder de Arabische landen nog verder tegen zich in te nemen en zonder een uit breiding van de Russische hulp aan Egyp tes defensie te veroorzaken. Het met veel omhaal aangekondigde aanstaande bezoek van president Nixon aan de Amerikaanse zesde vloot in de Middellandse Zee en zijn daarop volgen de gesprek met president Tito van Joe goslavië zijn (afgezien van het bereken de effect ervan op de aanstaande Con gresverkiezingen in de VS) duidelijk be doeld als een accentuering van de pa raatheid van Amerika in een gebied waar de Russische vloot zich steeds meer toont Het is waarschijnlijk dat president Nixon de achtergronden van deze reis aan mevrouw Meir zal uitleggen en die paraatheid nog eens zal onderstrepen Concrete resultaten van dit gesprek zul len zeker niet bekend worden gemaakt, maar eerder in de vorm van diplomatie ke hints hun weg vinden naar de andere partijen in de crisis van het Midden-Oos ten. CAIRO (Reuter). Een veiligheids agent heeft een poging om een toestel van de Egyptische luchtvaartmaatschap pij „United Arab Airlines" te kapen, ver ijdeld. Het vliegtuig, een Antonov, maakte een binnenlandse vlucht van Luxor naar Cairo, toen een Egyptische passagier de cockpit binnendrong en onder bedreiging met een geweer en een dolk de piloot be vel gaf naar Saoedi-Arabië te vliegen. Een veiligheidsagent wist de man na een korte worsteling te overmeesteren. Het vliegtuig keerde terug naar het vliegveld van Luxor, waar de kaper werd geïdenti ficeerd als de fotograaf Sayed Seif el- Nasr. v w "W'/ '///""ft"*. ■v- ■>-:- (Van onze redacteur in Beiroet) BEIROET. Al tijdens de affaire met de gekaapte vliegtuigen werd het duidelijk dat koning Hoessein van Jorda nië in zijn land zou gaan ingrijpen. Hij heeft nu de eerste klap gegeven aan de Palestijnse guerrilla's en na twee dagen van strijd lijkt de balans iets in zijn voor deel te staan. Eén dag voor het offensief van de guer rilla's heeft koning Hoessein het initia tief door een militaire regering herno men. De algemene staking die de com mando's voor gisteren zouden uitroepen Op de vraag hoe de inzichten van dit me zijn. Zoals het nu gaat, kan het niet Brusselse congres operationeel gemaakt kunnen worden, antwoordde de kardi naal: „Bijvoorbeeld door deze inzichten experimenteel te gaan toepassen, zie Rotterdam. U kent mijn standpunt inza ke de pauskeuze. De paus zal gekozen moeten worden door de gewone bisschop pensynode, dus niet door de buitengewo ne, die bestaat uit de voorzitters van de bisschoppenconferenties, maar door de gewone, waarbij elke bisschopvertegen woordiger door 15 andere gekozen moet zijn. De aldus gekozen paus zou de echte vertegenwoordiger van de kerk van Ro- ADVERTENTIE stoutenbeek vraag onze catalogus 1970 langer doorgaan" Kardinaal Suenens betreurde het dat de Romeinse theologen op dit congres, ondanks de aan hen gerichte uitnodiging niet aanwezig waren. „De uitwisseling van gedachten op dit congres was zo vruchtbaar, dat een groot man als Con- gar toegaf dat zijn gedachten in deze drie dagen veranderd waren. Je moet met velen zijn om echt intelligent te zijn", zei kardinaal Suenens. „De paus zou zich moeten omringen met de beste theologen ter wereld". Op de vraag of dit congres van invloed zal zijn op de houding van het wereld episcopaat bijvoorbeeld op de volgende bisschoppensynode, zei kardinaal Sue nens: „Dat deze grote groep theologen een gemeenschappelijke theologische ba sis vonden is van groot belang. Het zal zeker invloed hebben op het wereldepis copaat in zoverre het zal helpen de evo lutie in het theologisch denken verder te voeren. De „gap" die er totdusverre tus sen bisschoppen en theologen bestond, zal gedicht worden nu men een nieuwer inzicht krijgt wat theologie is. Ik hoop op een herhaling om de twee jaar van dit congres. De vraag is alleen of dit fi nancieel haalbaar zal zijn", aldus kardi naal Suenens. De mening' van dr. B. van Iersel over de betekenis van dit congres: „Na dit congres is duidelijk geworden dat men niet meer kan spreken van kerk en we reld als dingen naast elkaar. Wat men wereld noemt ligt in ons zelf. De conse quentie daarvan is uitgewerkt in de re soluties van dit congres. Zij leiden tot een andere benadering van de menswe tenschappen, die immers met dezelfde werkelijkheid te maken hebben als de theologie. De werkelijkheid ligt in ons zelf. Ook theologie gaat uit van onze da gelijkse ervaring, dat houdt in, dat de theologie en ook het professoraat daarin toegankelijk moeten zijn voor leken. Ik kan me niet meer voorstellen dat er mensen zijn die het hiermee oneens zou den zijn". Het congres heeft gisteren in zijn slot zitting de twaalf resoluties aangenomen die uit de inleidingen en de discussies waren voortgevloeid en die wij in onze eerdere verslagen uitvoerig hebben weergegeven. Ze betroffen de functie van de theologie in de kerk, de christe lijke boodschap, de aanwezigheid van de kerk in de maatschappij van morgen en de structuur van de kerk van morgen. Al deze resoluties haalden een ruime meerderheid. Het aantal voorstemmers bewoog zich tussen de 142 en 157 en dat der tegenstemmers tussen 13 en 28. Op de laatste dag werden aan deze 12 resoluties die door de leiding van dit congres waren opgesteld echter nog vier resoluties toegevoegd die uit het congres zelf waren voortgekomen. Het waren re soluties, die de betrokkenheid van deze theologen met de wereld moesten uit drukken. Drie van deze resoluties wer den aanvaard, zij het met een stemmen- aantal dat lager lag dan bij de andere resoluties. Zo kreeg de resolutie, die zegt dat het evangelie radicaal engage ment voor de bevrijding van de mens moet zijn 122 stemmen voor. De resolu tie die solidariteit vroeg met al diége nen die momenteel voor de bevrijding van de mensen vechten, speciaal met hen die in ballingschap zijn of gevangen en zelfs gefolterd worden, kreeg slechts een meerderheid van 100 stemmen. En de resolutie, die alle christenen ook de theologen, oproept zich concreet te enga geren, zoals het evangelie het in deze verlangt, slechts 100 stemmen. Dat alles gaf reeds te denken. Een grote teleurstelling beleefde het congres tenslotte, toen een toegevoegde resolutie als enige de verlangde meer derheid niet haalde en werd verworpen. Juist deze resolutie protesteerde tegen praktijken van de kerk die haar geloof waardigheid ondermijnen. Tegen het feit dat bisschoppen tot zwijgen worden ge bracht. dat uitgetreden priesters moei lijk werk vinden, dat alle problemen met betrekking tot sexualiteit geblokkeerd worden, dat de priester niet vrij het celi baat mag kiezen, en bij afwijzing terug gewezen wordt naar de lekenstand, dat theologen in hun vrijheid van onderzoek worden gehinderd, dat priesters in som mige landen wegens hun politieke enga gement terecht worden gewezen. Dit al les geschiedt in de kerk van Christus die verkondigster van de vrijheid en de hoop moet zijn. Deze resolutie haalde slechts 92 stem men voor, 52 waren tegen en er waren 34 onthoudingen. Daarmee was de reso lutie volgens de reglementen afgewezen, Er moet worden gezegd dat de leidingge vende theologen Hans Küng, Karl Rah- ner, Yves Congar en E. Schillebeeckx de verwerping van deze resolutie van harte betreurden. Professor Schille beeckx kon op een persconferentie zelfs niet nalaten te zeggen dat de verwerping van juist deze resolutie een merkwaardi ge schizofrenie bij de theologen aan het licht bracht tussen theorie en praktijk. Paul Brand, de leek in de leiding van dit congres, verklaarde zich ook niet geheel voldaan. „Er is misschien teveel weten schappelijk gewerkt en dat zal wel goed zijn, maar als ik het gevoel heb. dat Viet nam. het Midden-Oosten en de mensen uit de hongerlanden weinig troost uit dit congres kunnen putten, dan klopt er iets niet"! zoals in feite ook gebeurd is, maar die door een uitgaansverbod en de zware ge vechten geen enkel effect heeft gesor teerd had tot doel het totale staats bestel van Jordanië te ontwrichten. De commando's hoopten dat de bevol king verder zou weigeren haar burger plichten (zoals het betalen van belasting, het gehoorzamen aan bevelen van de po litie en het weigeren arbeid te verrich ten) na te komen. Daarmee meenden zij te kunnen bereiken dat het hele economi sche leven in de war zou komen, ter wijl zij door de beheersing van de stad Zarka ook de enige raffinaderij en ener giebron van het land onder controle zou den krijgen. Door de bezetting van de stad kwam vrijdag en zaterdag al een groot deel van het verkeer tot stilstand door gebrek aan benzine. De geplande staking zou een nog grotere chaos moeten stichten om Hoessein zo te dwingen de eisen van de commando-organisaties in te willigen. Bij de eisen over staatsbemoeienis heeft zeker niet het aftreden van Hoes sein op de voorgrond gestaan. Wel zou de macht van de koning beperkt worden, als Hoessein aan de eisen had toegege ven. De guerrilla's wilden namelijk aan de door hen samengestelde regering de absolute macht geven. Maar een zelfde soort nationalistische regering leidde in 1957 tot een op het laatste nippertje verijdelde staatsgreep en Hoessein moet dan ook onmiddellijk beseft hebben dat zijn toekomst onzeker zou worden als hij aan de eisen van de commando's zou toe geven. Het lijkt er op dat na de gevechten van gisteren het leger het hele zuiden weer on der controle heeft gekregen. Een probleem bij het nemen van het besluit hoever Amman kan gaan met het bestrijden van de guerrilla's wordt gevormd door de 12.000 man op Jordaans grondgebied ge stationeerde Iraakse troepen. Weliswaar is veertien dagen geleden de strijdlusti ge opperbevelhebber generaal Assawi naar Irak ontboden, maar de regering in Bagdad kan na haar felle anti-Hoessein propaganda moeilijk lijdelijk blijven toe kijken nu het gevaar bestaat dat de guer rilla's door de Jordaanse regeringstroe pen worden verslagen. In Jordanië dreigde al lang grote ver deeldheid te ontstaan omdat de koning naar de mening van sommige officieren te toegeeflijk was tegenover de Palestij- nen. Zij vreesden dat dit uiteindelijk zou leiden tot een Israëlische interventie. En omdat de juni-oorlog van 1967 nog vers in hun geheugen ligt, wildén zij dit tot elke prijs voorkomen. Bovendien be staat deze vrees niet alleen onder de ko ningsgezinde officieren, maar ook bij de officieren die duidelijk sympathiek staan tegenover de commando's. Intussen is de uitkomst van deze ern stige crisis sedert het zelfstandige bestaan van Jordanië nog onzeker. Komt het le ger als sterkste uit de strijd te voorschijn en is de militaire macht eenmaal gecon solideerd, dan zal het voor koning Hoes sein minder moeilijk zijn rekening te hou den met de wensen van de Palestijnen. Hij heeft ook in zijn laatste redevoering de mogelijkheid tot samenwerking met de guerrilla's opengehouden.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3