Franqaises verpletterd door Rusland RUSSISCHE BASKETBALSTERS VEROVEREN EUROPESE KROON Mieke Sterk eerste bij vijfkamp Frankrijk- Nederland-W est-Duitsland HELLAS TRIOMLEERDE TEGEN SWIFT ZOWEL ALS TEGEN ZEER ZWAK VELO JAVAANSE JONGENS Eerste team Duinwijck kreeg zege niet cadeau Atmodes-meisjes clubkampioen atletiek van Nederland (17.020) Toeschouwer sloeg Beek gat in hoofd RCH THUIS TEGEN MVV Joke v. d. Stelt won in Uden SEXSHOP „SEXEROS" s Da's geen geld voorzo'n goeie shag. Prima kwaliteit en lekker pittig. 50 gr. 1.10 MAANDAG 21 SEPTEMBER 1^70 16 M Harde strijd JAVAANSE j JONGENS M Haarlem vrijgeloot in tweede bekerronde H oogspringen tl» Enschede (Van onze basketbalmedewerker) ROTTERDAM. Els de Groot kreeg gelijk. Z{) had reeds eerder gezegd dat „Nederland een team voor de achtste hooguit voor de zevende plaats was." En het werd de zevende. Maar voordat Roe menie op achterstand moest worden ge zet was er weer een huilbui van één der Nederlandse speelsters nodig, hierbij het totaal aan huilpartijen op zes brengend Beste Nederlandse speelster Ria Roos- Schouten zag het niet allemaal even scherp meer, een week lang had zij voor treffelijk gespeeld, nu waren twee foute passes voor haar het sein om naar de bank te gaan en daar eens stevig te jan ken. Echter een huilbui met een hoog rendement bleek dit te zijn, Ria kwam terug en ging scoren, met 20 punten werd zij topscorer van de wedstrijd en tevens Nederlands hoogste scorer tijdens het toernooi. Ria Roos-Schouten: „Ik had het niet meer, het was ook allemaal te gek, we hebben steeds maar moeten aan horen dat we het zo slecht deden, nou daar baal je dan goed van als blijkt dat dat toch niet zo is". Vulde alom aanwe zige aanvoerster Wil van Drooge-Voets aan: „De enige wedstrijd waar we heb ben gefaald was Polen, tegen Frankrijk verliezen leek direct na de wedstrijd een doodzonde. nu Frankrijk hier zo goed heeft gespeeld is het geheel normaal voor iedereen, we wonnen in een week drie wedstrijden en verloren er vier. Ik geloof toch dat we tevreden mo gen zijn, zeker gezien ons spel van de laatste dagen, tegen de Tsjechen een tien- puntennederlaag en tegen Roemenië een lekkere winst van 69-59." ADVERTENTIE Nassaulaan 20, Tel. 313547 NieuwThans tijdens winkel sluiting Durex condooms uit on ze automaat. Koop veilig bij de shop met de grote omzet. Steeds verse voorraad. Durex, Ritex, Lavetra, Ambassador. Wil van Drooge-Voets heeft gelijk. Ne derland speelde de laatste wedstrijden van dit toernooi gewoon goed basketbal. De druk was weg om „hoog te moeten eindigen" en daarvoor in de plaats was aan een soort va-banque spel, echter nog net gecontroleerd. Coach Burgert zal ecl. ter, degene zijn geweest die het meest biij is met deze laatste resultaten, zijn niet sterke coaching eerder in de week had zijn positie enigszins aangetast. Het lung op de bank houden van sommige speelsters bracnt kwade gezichten en in eerste instantie trok Burgert zich daar weinig van aan. Het spelen van een groot internationaal toernooi is echter geen kin derspel, de coach heeft twaalf speelsters roet hooguit acht kan hij werken, dat we ten de speelsters allemaal, alleen het aan vaarden wordt na vijf dagen „zitten" wel moeilijk. Zegt Burgert: „Basketbal is in derdaad vervelend wat dat betreft, er zijn er altijd die moeten zitten. Dat geeft aan problemen en ja bij alle teams zie je die huilbuien terug, dat mag wel wat zwak lijken het hoort eigenlijk bij dames basketbal, je ziet het op ieder toernooi weer." Nederland dus zevende in dit wat pu blieke opkomst volledig geflopte toernooi (bij middagwedstrijden waren nog geen 50 toeschouwers), boven Nederland ein digden Polen Tjechoslowakije, Bulgarije, Joegoslavië, Frankrijk en Rusland. De beste wedstrijd was tijdens de finaleavond de strijd om de derde plaats Binnen de vier minuten was het 17-0 voor de Joegoslaven. Wervelend werden de Bulgaren weggespeeld, geen enkele kans voor sterke pivot Stoyanova, want de wedstrijd kende nu als absoluut hoog tepunt het optreden van Maria Veger. De blonde Joegoslavische was uit de voor rondepoules uit Leeuwarden gekomen met de meest gescoorde punten. Met een ADVERTENTIE De Russische coach wordt door haar pupillen na het behalen van het kampioenschap gejonast. (Van onze sportredactie) UDEN. „Zie het maar als een re vanche voor Groningen waar ik tijdens de Nederlandse kampioenschappen vijf kamp halverwege opgaf. Ik heb in ieder geval weer bewezen er nog helemaal bij te horen. Ondanks het feit dat ik sinds de Universiade in Truijn praktisch niet meer heb getraind. De grote heren van de KNAU zouden wel erg graag willen dat ik ermee zou stoppen, omdat ze dan een lastpost kwijt zouden zijn, maar ik ga nog lekker door met hard trainen." Al dus de 24-jarige Amsterdamse studente Mieke Sterk gisteren na afloop van de landenwedstrijden vijfkamp tussen Ne derland, West-Duitsland en Frankrijk, welke gehouden werd op de prachtige sintelbaan van het Brabantse Uden. De Nederlandse dames, Mieke Sterk, Corrie Bakker, Miep van Beek en Marietje Val kenberg wonnen de landenwedstrijd met 18.909 punten, voor het verzwakte West- Duitsland met 18.491 punten en Frank rijk met 17.321 punten. Bovendien werd Mieke Sterk eerste in het individueel klassement met 4806 punten, twee punten meer dan de 23-jarige Duitse Karen Mack. De Utrechtse Corrie Bakker werd met 4798 punten derde, hetgeen 39 punten meer was dan de vijfkampprestatie van Corrie Bakker op de tartanbaan van Pa pendal. Voor de Westduitse ploeg was de ne derlaag een verrassing. Hoewel zij hun beste vijfkampsters. Heide Rosen - dal (beste puntentotaal 5399 punten, 7 punten onder het wereldrecord) en Ingrid Becker (beste prestatie 5248 punten) had den thuisgelaten, had de leiding verwacht toch nog wel sterker te zijn dan de Ne derlandse ploeg. Officieel heette het dat Rosendal en Becker verhinderd waren omdat op het- 17 uit 24 schotpogingen haalde zij een wonderlijk hoog gemiddelde van 70 per cent plus de 6 op 6 vrijworpen maakte dat tezamen 40 (veertig) punten. Het Rotterdamse publiek heeft met verbazing naar de mooie Joegoslavische zitten kij ken. Wat zij 40 minuten lang deed was nog nooit vertoond in Nederland, doeltreffend heid gepaard aan gratie, haast onmoge lijk bij damesbasketbal. Na de 17-0 stand kroop Bulgarije naderbij, bij de rust was het verschil nog precies 1 punt 38-37, voornamelijk doordat Stoyanova einde lijk kon gaan scoren. In de tweede helft heeft dan Maria Veger helemaal ge heerst. Het werd 77-66. Rusland ging daarna eventjes Euro pees kampioen worden en wel op voor Frankrijk rampzalige manier. Geen mo ment kwam de toch sterke Franse ploeg in zijn spel, de Russinnen lieten dat niet toe. Zei de Russische coach Ljudmila Aleksajeva: „Het is sport, en de beste wmt, wij waren de beste en wij wonnen." Of Rusland het damesbasketbal echter een dienst bewijst is de vraag, er be staat geen tegenstand, Joegoslavië, inclu sief Maria Veger, werd in de halve-finale weggespeeld 117-49. Na acht minuten in de tweede helft kon Frankrijk eindelijk de 20-puntengrens pas seren. Rusland had daar moeiteloos at zo'n 65 punten tegenover staan. Coach Joë Jauney van de Franse ploeg: „We hebben hier een goed toernooi gespeeld, onze opzet, het vier jaar voor een kam pioenschap beginnen met een ploeg jon ge meisjes, bleek succesvol, de tweede plaats is de hoogste die je in de wereld van het damesbasketbal kunt halen. Rus land versla je nooit, in geen honderd jaar. Zoals ze (Rusland) vanavond weer gespeeld hebben is toch vreselijk, ik heb goede speelsters, Jacky Chazalon hoort bij de beste speelsters van Europa, vana vond heb ik haar niet gezien, ze krijgt een bewaakster en is weg, helemaal weg. Ze schiet 15 maal en éénmaal raak, vre selijk." (Van onze handbalmedewerker) HAARLEM. De dames van het Haagse Hellas waren dit weekeinde de grote triomfators. Zaterdag speelden de Haagse dames in Roermond een voor treffelijke wedstrijd tegen Swift en de winst ging verdiend (hoewel zwaarbe vochten) naar Hellas. Twee speelsters hadden een groot aandeel in dit sukses Maja van Kapel was bijzonder op schot en trof liefst zesmaal de roos en keep ster Arja Reynders was bijna onpasseer- baar. Hellas won met 9-7. Zondag ging het tegen Velo een stuk eenvoudiger. Bi, de rust leidde Hellas al met 9-3. Opnieuw had Maja van Kapel haar vizier scherp gesteld en weer doelpuntte zij zesmaal, Ondanks het grote verschil in doelpunten waren de ploegen aardig tegen elkaar op gewassen en werd het een aantrekkelijke wedstrijd. Voor Velo scoorde Tineke Vo gels viermaal. Hygiëa was geen partij voor Swift, dat zich uiteraard herstelde van de neder laag tegen Hellas geleden. Bij de rust keek de Haagse ploeg al tegen een 7-1 achterstand aan en bijna elke aanval le verde een doelpunt op. De eindstand van dit eenzijdige duel werd 16-3. DES'57 behaalde weer een punt, dit maal ten koste van Verburch. Het tech nisch hetere Verburch kwam in de twee de helft van dit te harde treffen met 5-3 achter, maar in de laatste minuten greep de ploeg uit Enschedé toch nog de halve winst, 5-5. Walcheren verraste vriend en Zeeburg met een fris spelletje, dat na een 4-2 ruststand een 9-6 overwinning opleverde. (Van onze sportredactie) NIJMEGEN. Dick Beek heeft sinds zijn transfer van Telstar naar Go Ahead nog weinig geluk gehad Nadat zijn ploeg ook tegen NEC ten onder was gegaanwachtte de blonde spits nog een tegenvaller. Een over verhitte toeschouwer sloeg Beek na afloop van de wedstrijd met een bier blikje op het hoofd wat de Deventer voetballer een flinke hoofdwond ople verde. DEN HAAG. De Loting voor de tweede ronde van de KNVB-beker die op S november zal worden gespeeld, heeft het volgende resultaat gehad: NEC—Vitesse, NOAD—FC Den Bosch, CambuurWillem II, ExcelsiorGVAV, RCH—MVV, Go Ahead—ADO, PSV— Feijenoord, HerculesAjax, AZ '67SVV, DWS—FC Utrecht. Vrijgeloot zijn- FSC Holland Sport, FC Twente, Haarlem, SC Drente en Spar ta. Hierdoor komen in de derde ronde 16 ciubs en heeft men dus acht wedstrijden verkregen. (Van onze badmintonmedewerker) HAARLEM. Hoewel zaterdag en zon dag voorbestemd schenen voor typische zomersporten, begon de NBB dit weekend met de competitie. De competitie is één week eerder gestart aangezien er volgen de week een residentietoernooi wordt ge houden. In de hoofdklasse lieten de eerste team spelers van Drop Shot hun reserves niet eens de eer. Alle acht partijen werden gewonnen. Meer spanning was er in de badmintonhal waar Duinwijck 2 welis waar van het eerste verloor, maar in de singles won Piet Ridder van Rob en in de dubbels was het Piet met Paul die te sterk waren voor Boudewijn en Rob. Inge en Silvia Robbé konden noch in de enkele noch in het dubbel Marja Ridder en Mar jan Luesken verontrusten. Haarlem toog naar Heerlen om aldaar HBC'57 met 7-1 de winst te laten. De eer werd in het damesdubbel gered door Marjolein Wol- ters en Olga Bark die Tonnie Pannemans en Ria Eikhout versloegen. Overigens speelde Huib van Wijk in drieën tegen Ko Koenekoop en ook in het gemengd-dub- bel moest een derde game beslissen. Ra- gazzi bleef aan de goede kant van de score tegen Victoria. Het werd 6-2. In de eerste klas kon Duinwijck 4 het niet bolwerken tegen Flying Rackets dat met 6-2 won. Duinwijck 3 had geen moei te met team vijf. Ook met 8-0 werd Vel- sen geklopt en nog wel door Vijfsluizen. Haarlem 2 kwam tegen Venlo 2 niet ver der dan 3-5 en de nieuwe combinatie van Amstelstad en ABC 69 die uitkomt onder de naam AAC startte meteen met een overwinning in de uitwedstrijd tegen Veglo. Bij de heren waren er geen verrassin gen al zal de overwinning van Attila op landskampioen Aalsmeer niet door ieder een verwacht zijn. Attila heeft evenwel door de terugkeer van Kees Keyzer aan zienlijk aan schbtkracht gewonnen en is een gevaar voor iedere ploeg. Ook nu had Keyzer met zeven doelpunten weer een groot aandeel in de zege. Veel publiek zag een zeer aantrekkelijke ontmoeting waarin Aalsmeer in de eerste helft over klast werd. Bij de rust leidde de thuis club dan ook met 7-1. Na de hervatting herstelde Aalsmeer zich goed. Daardoor werd de strijd wat evenwichtiger al gaf Attila de voorsprong niet meer uit han den en won met 15-10. Sittardia klopte op eigen terrein het Amsterdamse AHC' 31 en ook hier werd zeer goed gespeeld. Omdat de Limburgse verdediging sterker speelde dan de Amsterdamse, bleef de winst met 17-11 in Sittard. Topscorers wa ren voor Sittardia Piet Kivit en voor AHC'31 Bart Rijkenberg. Beiden scoor den zesmaal. Een ster in de eerste helft spelend Olympia leidde tegen ESCA VC halverwege met 9-3. In de tweede helft herstelden de Arnhemmers zich, maar de achterstand was te groot om overbrugd te kunnen worden. Rustig speelde Olym pia de wedstrijd uit en won vooral dank zij Bert Meinen met 16-12. Swift en Hellas speelden een gel(jkop- gaande wedstrijd, waarin de grotere Arn hemse schotkracht besliste. In de eerste helft nam Swift een 8-6 voorsprong, die na de rust door een hechte verdediging knap geconsolideerd werd. De thuisclub won met 15-10. zelfde tijdstip de Westduitse clubkam pioenschappen werden gehouden. Een an dere reden welke gehoord werd, was dat de beide vijfkampsters het vertikken om vijf kamp op een „ordinaire" sintelbaan te verwerken. In West-Duitsland heeft men ongeveer tien kunststofbanen en de West duitse ploeg had zaterdag en zondag veel moeite met de omschakeling op sintels. Zaterdag, toen de nummers 100 meter horden, kogelstoten en hoogspringen wer den verwerkt, gingen de meisjes van de Westduitse ploeg tussen de nummers door slapen. Allen waren het erover eens dat een vijf kamp op een gewone sintelbaan zwaarder is dan een vijfkamp op een kunststofbaan. Met alleen nog de 200 meter voor de boeg stond Karen Mack, die derde werd bij de Westduitse kampioenschappen, eer ste met 3845 punten. Tweede was de Ne- delandse kampioene Miep van Beek met 3828 punten, derde Corrie Bakker met 3801 punten en vierde de Nederlandse recordhoudster Mieke Sterk met 3799 punten. Corrie Bakker had haar derde plaats te danken aan haar voortreffelijke vertesprong van 6.33 m (slechts twee cen timeter onder haar eigen Nederlandse record). Hiermee klom zij van de achtste naar de derde plaats. Tijdens het laatste nummer, de 200 meter, zag het er tot tien meter voor de finish naar uit dat Corrie Bakker eerste in het individuele klassement zou worden. Met een zeer kleine voorsprong op Mieke Sterk en meters voor op Karen Mack en Miep van Beek stormde zij als eerste op de finish af. Indien zij dezelfde tijd als Mieke Sterk zou maken dan nóg zou zij eerste worden in het klassement, omdat Corrie Bakker 2 punten voor stond op de Amsterdamse studente. Mieke Sterk is echter een enorme vechtjas. Wat Corrie Bakker niet meer verwachtte, gebeurde. Binnen tien meter kwam Mieke Sterk naast de Utrechtse en vlak vóór de finish- streep zelfs duidelijk voor Corrie Bakker Het verschil bedroeg 0,1 sec. En aange zien die 0,1 sec. 9 punten betekent, was dit voldoende voor Mieke Sterk om als nog de eerste plaats te bemachtigen, met Karen Mack als tweede en Corrie Bakker als derde. Miep van Beek, vorige week pas terug gekeerd van vakantie op Majorca, vond het belachelijk dat zij na de eerste dag nog in het individuele klassement eerste stond. „Ik heb daar in Majorca bijna drie weken heerlijk gezwommen en gezond. Dan is het toch te gek dat meisjes die normaal hebben doorgetraind achter je blijven", aldus de talentvolle 20-jarige Amsterdamse. Spectaculair zaterdag was de 1.78 m van Karen Mack bij het hoogspringen, wat door de lange duur in het halfduister moest worden afgewerkt. Karen Mack is Westduits recordhoudster met 1.82 m. De Franse meisjes telden in deze lan- denvijfkamp niet mee. De beste Frangaise, Monique Mantegny, die haar land in Mexico vertegenwoordigde, bezette de achtste plaats met 4524 punten. (Van onze atletiekmedewerker) HAARLEM. Op de sintelbaan van het Pim Muiier sportpark in Haarlem is de meisjesploeg van Atmodes erin ge slaagd nieuwe lauweren toe te voegen aan een reeks van successen in het afgelopen seizoen. Het clubkampioenschap van Ne derland werd verkregen via een aantal goede prestaties die resulteerden in een nieuw record voor het aantal totaalpun- ten namelijk 17.020, een verbetering met ruim 300 punten ten opzichte van het oude record. De 100 meter horden liep Loes Visser in 15.5 seconden. Mieke van Doorn van De Spartaan deed er 15.8 se conden over. De 100 meter werd door Loes Visser van Atmodes gedaan in 12.6 seconden. Don Post en Joan Keyser beiden Atmodes liepen de 100 meter B in 12.5 seconden. Het speerwerpen leverde een dubbele Atmodes-overwinning op: Jos Moojen wierp 35.80 meter en Marjan Lusken 33.44 meter. Hoogspringen werd gewonnen door Mieke van Doorn met 1.65 meter. Joan Keyser en Iris Verwey van Atmodes wip ten met 1.45 meter over de lat. Carla Grimbergen van De Spartaan liep op de 800 meter naar een overwinning met 2.15.4. An ja Smits van Atmodes stootte de 4- kg-kogel naar een nieuw clubrecord met 10.27 meter voor L. Kortekaas van De Spartaan met 9.87 meter. Donnie Post sprong 5.26 meter ver en eindigde hiermede als eerste. Bij het dis cuswerpen werd L. Kortekaas van De Spartaan 2de met 36.20 meter voor J. Moojen van Atmodes met 34.92 meter. De 4 x 100 meter estafette werd door Atmodes gewonnen in de tijd van 48.9 sec In de einduitslag werd Atmodes 1ste met 17.020 punten, met een voorsprong van 1205 punten op nummer twee. Spar taan werd 4de met 15.283 punten. Bij de jongens werd AAC uit Amster dam clubkampioen van Nederland met ruim 2000 punten voorsprong op nummer twee. Frank Nusse van AAC opende de wed strijden gelijk maar met een nieuw Ne derlands record op de 110 meter horden in de tijd van 14.4 seconden. Even later werd dit record geëvenaard door Hans Hehl van TION uit Enschede. In de 1ste klasse werd De Spartaan 4de met 13.694 punten. De strijd in de 2de klasse jongens le verde de a.v. Haarlem een derde plaats op en een aantal goede prestaties. De geblesseerde Ruud Wielart zag toch nog kans het hoogspringen te winnen met opnieuw betere persoonlijke prestatie van 1.85 meter. Zijn broer W. Wielart werd lste op discus met 36.96 meter. Ronald Prent liep op de 100 meter naar een 2de plaats in 11.1 sec. W. Wielart deed over de 100 meter 11.6 sec. De 800 meter leverde Haarlem een 2de plaats op door Korridon in 1.57.1. De esta fette 4 x 100 meter bracht Haarlem een derde plaats op in 44.5 sec. Tijdens de finales van de junioren at- letiekcompetitie zondag in Enschede ge houden, zijn tweede Nederlandse junio renrecords verbeterd. Louis Franssen van de keien uit Uden liep zijn snelste 400 meter van dit seizoen, nadat hij al eerder het juniorenrecord op 48,1 had gebracht, knabbelde de jonge Brabander er in En schede nog eens 0.2 seconden af. Voor een tweede recordver betering zorgde het Arnhemse CIKO-viertal Henk Hageman, Orlando McDonald, Kees Frij- link en Roy Bottze op de viermaal 800 meter. Met een tijd 7.55,2 verbeterden de Arnhemse atleten het nationale record van HAC-Helmond met liefst 6,6 secon den. Mieke van Doom (links) horden. over de UDEN. Tijdens en rond de atletiek- inteerland tussen de vijfkampsters van Nederland, West-Duitsland en Frankrijk, werd op de sintelbaan in Uden een bij programma afgewerkt, waarvan de voor naamste uitslagen zijn: Dames: 1500 meter: 1. Joke van der Stelt (Spartaan) 4 minuten 26,5 secon den, 2. Annie van de Kerkhof (HAC) 4.33.4. Heren: Werpdriekamp: 1. Piet Klaas- sen (De Keien) 2165 punten, 2. Ben Les- terhuis (PSV) 2074, 3. Wim van Abcoude (PAC) 2035. Kogelstoten: 1. Klaassen 13,52 meter. Discuswerpen: 1. Klaassen 45.64 meter, 2. De Jong (Metro) 43.76. Speer werpen: 1. Piet Olofsen (Hollandia) 64,22 meter. Polsstokhoogspringen: 1. Bert Krijnen (GAC) 4.20 meter, 2. Cees de Winter (AAC) 4.20, 3. Hans Smeman (AVR) 4.20.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 16