Nederlaag voor Nieuw Links DEN UYTENIGE LIJSTTREKKER w Proefproces om Pornoplaat Frontale mist eist botsing in levens dichte zes Sportvliegtuig neergestort Toeristen ziek terug uit Malaga Atlantisch Bondgenootschap in Den Haag bijeen Kustvaarder na aanvaring gezonken Hoogovens heeft werk voor binnen- en buitenmensen/Bel 02510-94000 v EHBO-instructie voor hartmassage Selectie nodig van aspirant-studenten Treinbotsing op Utrecht C.S. Drie studenten omgekomen in brandende auto Schietpartij in Winterswijk mmÊMiMÊmÊéésm Ambonnezen slaags met politie in Apeldoorn Demonstratie van het moderne „Scouting" 1 MAANDAG 21 SEPTEMBER 1970 2 Schijneenheid Fractiebeleid imwM m Weer in oppositie Rector Magnificus V.U. Protest tegen arrestatie van joden in Sovjet-Unie In Terneuzen Hoogovens leidt op tot walser, smelter, rangeerder, kraandrijver enz. Hoogovens leidt op tot walser, smelter, rangeerder, kraandrijver enz. Hoogovens leidt op tot walser, smelter, rangeerder, kraandrijver enz. Hoogovens leidt op tot walser, kraandrijver *5 op tot walser, smelter, rangeerder,kraandrijver enz. Hoogovens leidt op tot walsersmelter, rangeerder, kraandrijver enz. Hoogovens leidt op tot walser,smelter,rangeerder enz. Hoogovens leidt op tot smelter, rangeerder, kraandrijver enz. Hoogovens fVcrv ""7P narlementsredactie) UTRECHT Alleen drs. Den Uyj zal de lijsttrekker zijn van de P.v.d.A in de komende verkiezingsstrijd, al dus besloot de partijraad van de P.v.d.A. zaterdag in Utrecht. Met 90 stemmen voor en 28 stemmen tegen was eerst besloten met één lijsttrek ker bij de verkiezingen uit te komen, zeer tegen de wens van Nieuw Links Daarna spraken zich 82 partijraads- leden zich voor drs. Den Uyl uit, 33 stemmen werden uitgebracht op partijvoorzitter dr. Vondeling. Het partijbestuur had zich unaniem ach ter drs. Den Uyl gesteld. Nieuw Links had niet alleen méér lijst- tro^irpw; fplk e»n ei*?en lUri-trekter). maar tevens veel heswaren ton-art (1i-ï T>«r| TTyl. die Heze p-rnen nW hii de inneeren nansnreekt. pn pan *>nr1-r mint leed *Tienw T ®nks e«n nederlaag. d"ar een motie van Hans ïrsjirn (rp7Pirf] de b»nne»r>m<r van drs. Hen TJyl seen uit- CTironlr nrp- dp ppltUpJfp lfOftrs VOOr flp komende leren. niet In stemming trAhr"»*it (Ippt de nar+iiraad. Het oartübestuur kon een week tevo ren niet tot een ppaniem s+andmmt ko men over het liiattrekkercsehan Jenr één of meer nersonen. Preeies de helft van het bestuur was voorstander van één lei der, terwiii de andpre helft tegen die en° lijsttrekker was. T")r tfnndeline verdedigde zaterda" het s+andnunt van de voorstanders, prof. dr. C-. Klein trad als voordvoerder on van de tegenstanders. Dr. Vondeling zei dat de oartii door de ene leider een zekere herkenbaarheid krijst voor de kiezers waarhii hii ook als stemmentrekker od- treedt. Bii onderzoekingen is Gebleken dat na Drees en Kloos. Den TTvl en vervol gens hiizelf de grootste bekendheid se piefen. Als de nartiiraad kiest roor Den TTvl". aldus dr. Vondelins, „blijft het de partii van Drees. Kloos. Rrauf'sam. Van den Doel en noem maar op." Prof. Klein betoogde dat het centraal aanwijzen van een lijsttrekker niet meer thuishoort in de P.v.d.A. in deze moderne tijd. „Een team spreekt meer aan en is geloofwaardiser", aldus prof. Klein, die meente dat de argumenten voor één lijst trekker pleiten voor een schijneenheid in de partij. Zijn eventueel falen zal te rugslaan op de gehele partij. Partij raadslid Nicolai van de afdeling Noord-Holland-Zuid zei, voor één lijst trekker te ziin, als dr. Vondeling dat zou worden. Maar in het andere geval zou hij voor zijn gewest een andere uit stekende lijsttrekker weten in de per soon van het Tweede-Kamerlid drs. J. J, Voogd. Bij een samengaan van de ge westen Amsterdam en Noord-Holand- znid en -noord zijn er volgens hem twee uitstekende lijsttrekkers: drs. Voogd en drs. Van Thijn. „Op één punt kunnen wij Den Uyl niet gebruiken, namelijk als stemmentrek ker", zei de heer Nicolai. Hij gaf drs. Den Uyl het advies tijdens de verkie zingen „de onderzeeboot van premier De Jong te nemen en onder water te blijven in die periode". Namens de jongeren in Noord-Holland- Noord verklaarde de heer Stoop een heel goede lijsttrekker te weten in de per soon van de heer C. Egas, voormalig staatssecretaris en Kamerlid voor de P.v.d.A. Hans Kombrink (Nieuw Links) wees op het standpunt van de Kamerfractie, dat als Den Uyl niet de enige leider zou worden dit als een motie van wantrtrou- wen over het door de fractie gevoerde beleid beschouwd zou worden. Een poli tieke beslissing moest zijns inziens wor den overgelaten aan het partijcongres. ARNHEM. „De basis van de EHBO Is en blijft een eenheidsdiploma. Naast en boven de opleiding voor het eenheids diploma bestaat er behoefte aan meer gedifferentieerde opleidingen. Wij zullen moeten komen tot meer specialisatie. Hiermee is al een begin gemaakt. Het verpleegkundig onderwijs zal hiervan de primeur hebben". Dit zei dr. W. van der Slikke, voor zitter van de Koninklijke Nationale Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken, bij de opening van de jaar vergadering in Oosterbeek. In het ver band van deze gedifferentieerde opleidin gen noemde hij ook de instructie voor uitwendige hartmassage. Een enquête wordt nog gehouden om gegevens te ver zamelen over de hulpverlening aan be wusteloze zieken en slachtoffers ter plaat se en tijdens het vervoer naar het zie kenhuis. Verheugend noemde dr. Van der Slikke het, dat de animo tot het volgen van een EHBO-cursus sterk is toegenomen. Het aantal eenheiddiploma's overschreed in 1969 de 100.000. De stijging bedroeg in dat jaar 11.500 en zal in 1970 als resul taat van de verplichte opleiding nog veel groter zijn. Begin 1971 start de Teleac-cursus EHBO. Hij diende een motie in waarin de partijraad werd gevraagd openlijk te zeg gen dat de verkiezing van drs. Den Uyl geen uitspraak is over de komende poli tieke koers van de partij. Dr. Vondeling vreesde dat er misver standen zouden ontstaan bij aanvaarding maar ook bij verwerping van de moite. Op zijn advies werd de motie niet in be handeling genomen. Drs. Den Uyl nam zijn nieuwe functie als lijsttrekker op met een aanval op zijn collega's Udink (C.H.U.) en Geertsema (V.V.D.), die volgens hem de P.v.d.A. trachten te duwen in de hoek van de rellenmakers. Volgens hem moet erop ge rekend worden dat de P.v.d.A. nog eens vier jaar lang oppositiepartij zal zijn, hoewel dat niet zo behoeft te zijn. Hij hoopt de andere oppositiepartijen, inclu sief D'66, bijeen te kunnen krijgen op een kernprogram. In een eventueel sa mengaan met de P.S.P. ziet hij wel mo gelijkheden, ofschoon hij opmerkte dat er moeilijkheden kunnen komen als de P.S.P. haar actie tegen de Nederlandse strijdkrachten essentieel zal vinden. Over het denkbeeld van een schaduwkabinet was drs. Den Uyl vooralsnog sceotisch. Partijvoorzitter Vondeling voelde meer voor een kernkabinet. AMSTERDAM. De rector magnifi cus van de Vrije Universiteit in Amster dam, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman heeft bij de opening van het 91ste aca demische jaar van de VU gewaarschuwd voor verschraling van het onderwijs. Hij is van mening dat beperking van het aantal aan de universiteiten toe te laten studenten onontkoombaar is en een se lectie moet worden voorbereid uit dege nen, die zich melden voor een weten schappelijke studie. Hij herinnerde er aan dat zijn collega's en hijzelf er reeds herhaaldelijk op heb ben gewezen, dat het wetenschappelijk onderwijs door de geweldige aantallen studenten dreigt vast te lopen. Teveel studenten doen volgens hem afbreuk aan de kwaliteit van het onderwijs en drijven in de richting van uitsluitend vakoplei dingen. Voorts komt het onderzoek in gedrang en dit versterkt het noodlottige streven het onderzoek buiten de universiteiten in afzondelij ke instituten onder te brengen, aldus de rector magnificus. Het verbreekt de band tussen wetenschappelijk onder zoek en maatschappij en leidt tot ver schraling van het het onderwijs. Ook het stichten van nieuwe universiteiten en faculteiten is op den duur geen oplossing, want men kan de kosten van het weten schappelijk onderwijs niet onbeperkt doe schappelijk onderwijs niet onbeperkt doen hoog gekwalificeerde krachten aan de maatschappij onttrekken. Selectie is volgens hem niet in strijd met het streven naar democratisering van het wetenschappelijk onderwijs als zij geschiedt op grond van objectieve we tenschappelijk verantwoorde maatstaven, onverschillig wie straks de studie zullen moetem bekostigen, particulieren of de staat. AMSTERDAM. Over de „Porno- plaat", die onlangs door het sex-(vak)- blad Candy op de markt is gebracht, is een proefproces op komst. Kernpunt daarbij is of een grammofoonplaat (on der het pornolabel) ook kan vallen onder de pornografie-artikelen in het Wetboek van Strafrecht. Daarin wordt slechts van geschriften en afbeeldingen gesproken. De Amsterdamse hoofdofficier van Ju stitie, mr. J. F. Hartsuiker, heeft de ge meentepolitie van Hilversum gevraagd de zaak voor hem uit te zoeken. Daarna zal mr. Hartsuiker bekijken wie hij voor de rechter zal dagen. Partijvoorzitter dr. Vondeling feliciteert drs. Den Uyl. UTRECHT. Vermoedelijk door een verkeerde wisselstand, is even na mid dernacht op het Centraal Station in Utrecht een goederentrein tegen een stil staande lege passagierstrein gebotst. Nie mand werd gewond. De elektrische locomotief van de goe derentrein en het voorste rijtuig van het passagierstreinstel ontspoorden. Later is, tijdens het rangeren, door nog onbekende oorzaak, wederom een lege passagierstrein ontspoord. Het reizigersverkeer heeft van de ont sporingen geen hinder ondervonden. De schade aan materieel en spoorbaan is vrij gering. AMSTERDAM. Om te protesteren tegen de recente massa-arrestaties van joden in de Sovjet-Unie heeft een groep van achttien studenten en werkende jon geren zondagmiddag in Amsterdam een protestoptocht gehouden. De groep trok van het gebouw van de Russische handelsdelegatie op het Mu seumplein via de vestiging van Aeroflot op het Singel naar het Beursplein. Iedere demonstrant droeg een bord met een let ter. Tezamen vormde zij de leus „Sov jetjoden vrij." WERNHOUT. Tijdens dichte mist is op de weg BredaAntwerpen onder Wern- hout een verkeersongeluk gebeurd dat aan zes personen het leven heeft ge kost. De slachtoffers zijn de 18-jarige J. van Aalst uit Baarle-Nassau, de 20- jarige H. M. Mans uit Breda, de 23-ja- rige A. J. Eijmans uit Nijmegen, de 20-jarige mejuffrouw A. H. Lusse uit Rotterdam, de 20-jarige mejuffrouw A. M. Artz uit Den Bosch en de 25-jarige P. Nooren uit Utrecht. De 20-jarige J. Theuwissen uit Breda werd ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde in dichte mist. Een personenauto wilde een andere auto inhalen, maar botste daarbij fron taal op een tegemoetkomende perso nenauto met vier studenten, die op weg waren naar Parijs. Hun auto vloog in brand en drie van hen kwamen in de vlammen om. ANDEL. Op de voorrangskruising in Andel-Giessen reed een auto bestuurd door een 18-jarige jongeman uit Go- rinchem de weg op zonder voorrang te verlenen aan een auto, bestuurd door een 40-jarige inwoner van Voorthuizen (Gld). Beide wagens werden bij de botsing in een sloot geslingerd. De zeven inzitten den van beide wagens werden ernstig gewond. Een van hen, de 58-jarige W. van Beek overleed tijdens het vervoer naar een ziekenhuis. ETTEN-LEUR. Een auto, bestuurd door de 19-jarige C. J. Roovers uit Prinsenhage is na een botsing met een bromfiets de spoorbaan opgereden, juist toen een trein naderde. De be stuurder wist er nog uit te springen, maar zijn mede-inzittende, de 20-jarige mejuffrouw L. Versteen uit Prinsenha ge werd dodelijk gewond. BORGER. Op de rijksweg Emmen Groningen bij Borger zijn bij een auto ongeluk twee personen om het leven gekomen en vier ernstig gewond. Een auto bestuurd door een 81-jarige vrouw uit Hilversum, reed een voorrangsweg op, terwijl daar een auto bestuurd door de 35-jarige leraar H. Lunenborg uit Emmen passeerde. Bij de botsing kwa men de 33-jarige mevrouw Lunenborg- Van den Berg en een 6-jarige dochter om het leven. De heer Lunenborg en een 3-jarig dochtertje werden evenals de beide inzittenden van de andere auto zeer ernstig gewond. NUNSPEET. De 80-jarige mevrouw H. Wynia uit Purmerend is om het leven gekomen toen de auto van een familie lid, waarin zij zat, op de Rijksweg AmersfoortZwolle bij een snelheid van 100 km een klapband kreeg en om sloeg. NIEUWE NIEDORP. Het 18-jarige meisje M. C. Hoekstra en haar 17-jari- ge vriendinnetje E. J. M. Jonker wil den tussen twee auto's door de weg oversteken. Zij werden aangereden door een personenauto. Het meisje Hoekstra was op slag dood, haar vrien din werd vrij ernstig gewond. EINDHOVEN. Een frontale botsing tussen een bestelauto en een personen auto heeft het leven gekost aan de 21- jarige mevrouw M. P. van Mol-De Geus uit Veldhoven. Haar 19-jarige r:; WINTERSWIJK Bq een schietpartij in het regionaal woonwagencentrum in Winterswijk zijn zaterdag twee broers ge wond geraakt: één ernstig en één licht. De politie heeft twee mannen, eveneens broers, ingesloten op verdenking van ver boden wapenbezit en poging tot doodslag. De auto waarin de drie studenten om het leven kwamen. echtgenoot en twee andere inzittenden van de personenauto werden ernstig gewond. MILL. De 42-jarige J. van Gennep uit Uden is met zijn auto tegen een boom gebotst. Hij werd dodelijk gewond. VOORST. De 62-jarige bromfietser J. Nijzing uit Deventer, die met zijn 61- jarige vrouw op de duo de Rijksweg wilde oversteken, werd door een auto aangereden,. Zijn vrouw werd dodelijk gewond. APELDOORN. De 57-jarige bromfiet ser H. Stroosma uit Leeuwarden, die zonder een teken te geven plotseling linksaf sloeg, werd door een auto over reden en dodelijk gewond. TER APEL. In de nacht van zaterdag op zondag is een auto, bestuurd door de 38-jarige G. Siemers, de woning van een bejaard echtpaar binnengere den, waar een grote ravage werd aan gericht. De schade bedraagt ruim 10.000 gulden. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. HOEVEN. Op 200 meter van het vliegveld Seppe (N.B.) is zaterdagmid dag een Belgisch eenmotorig sportvlieg tuigje v erongelukt. De bestuurder, de 50-jarige J. de Bruijn uit Deurne en zijn passagiere, de 34-jarige mevrouw F. Stoelen-Van Engelen uit Lier zijn zwaar gewond naar het St.-Franciscus zieken huis in Roosendaal overgebracht. Het sportvliegtuig was vroeg in de middag op het vliegveld Seppe geland. Toen het enkele uren later veer opsteeg met bestemming Antwerpen, stortte het direct na de start neer in een vlakbij het vliegveld gelegen weiland. Het toestel werd totaal vernield. Over de oorzaak van het ongeluk staat nog niets vast. Rode-Kruis wedstrijden. Zuid-Beveland Oost heeft het beste vrijwillige Rode- Kruispersoneel. Twee helpsters en twee helpers van de kolonne van deze afde ling hebben de 22ste naionale wedstrij den gewonnen, die zaterdag in Maas tricht zijn gehouden. SCHIPHOL. Voor 30 van de 87 toe risten, die in de nacht van zaterdag op zondag per chartervliegtuig terugkeerden uit Malaga, heeft de vakantie een misse lijk slot gehad. Zij werden kort vóór of tijdens de vlucht ziek, vermoedelijk als gevolg van een voedselvergiftiging, onge- lopen tijdens het afscheidsdiner in Mala ga op zaterdagavond. Het chartervliegtuig vertrok uit Mala ga om half drie 's nachts en kon zondag ochtend vroeg niet op Schiphol landen, omdat dit in de mist vans gehuld. Het toestel week daarop uit naar Brussel, waar één van de passagiers zo ziek was, dat men hem naar een ziekenhuis in Schaarbeek bracht. Hij werd er met hoge koorts opgenomen. Nadat de mist in de loop van de ochtend van Schiphol was opgetrokken, zette de machine de onderbroken reis voort en landde om half twaalf op de Amsterdam se luchthaven. Nog 29 andere reizigers bleken ziek te zijn. Zij zijn allen naar huis gegaan. APELDOORN. In het centrum van Apeldoorn, heeft zondagavond omstreeks elf uur een groep Ambonnezen grote moeilijkheden veroorzaakt. Zij traden aanvankelijk alleen maar baldadig op. De onrust werd echter al spoedig groter. Op een gegeven moment werd een hoofdagent geschopt en sneu velde een ruit van een der patrouillewa gens. Met stenen werden ook ruiten van het in de nabijheid gelegen Chinese res taurant ingegooid. De politie verspreidde toen de herrieschoppers. Toen de Ambonnezen zich later her groepeerden en met een groep van ten minste 25 man op de markt bij het poli tiebureau verscheen, werden de politie mannen uitgerust met de lange wapen stok, schilden en helmen. De Ambonne zen gooiden opnieuw met stenen, waar door een groot aantal ruiten van het politiebureau sneuvelde. Een der agen ten werd ernstig door een steen aan het hoofd gewond. De politie voerde charges uit en verrichtte drie arrestaties. Om middernacht keerde de rust terug. SCHAYK. De lustrumbijeenkomst „De dachvaert" van de Nederlandse Gid sen, die het afgelopen weekeinde in Schaijk werd gehouden, is een demonstra tie geworden voor het moderne spel van verkenen. Ruim 1500 leidinggevenden van deze jeugdorganisatie wilden duidelijk maken dat het nu 60-jarige „scouting" in Neder land nog geheel van deze tijd is. Op een ideeënmarkt werd geëxperi menteerd met mogelijkheden voor nieuwe en speelse activiteiten. Daarnaast was er gelegenheid voor ontmoetingen en discus sies met onder andere Dolle mina's en vertegenwoordigers van andere vereni gingen. Hoogtepunten van het program ma waren het optreden van het folklo ristisch staatsensemble van Tsjechoslo- wakije en een massaspel van de televi sie-regisseur Manus van de Kamp. DEN HAAG. Premier De Jong heeft vandaag in de Ridderzaal de zestiende al gemene vergadering van het Atlantisch Bondgenootschap geopend, die tot en met vrijdag duurt en gewijd is aan het onder- (Van onze correspondent) TERNEUZEN. In de monding van de nieuwe zeehaven Terneuzen is zondag- de Nederlandse kustvaarder „Horizon" na een aanvoring met het Spaanse vracht schip „Cima de Villa" gezonken. De vier opvarenden van de „Horizon" werden door bemanningen van sleepboten en door sportvissers uit het water gehaald. De 375 ton metende kustvaarder ligt ge heel onder water, maar veroorzaakt geen directe hinder voor kleine en middelgro te schepen. Toen de kapitein-eigenaar van de „Ho rizon" de havenmond uitvoer bemerkte hij dat er minder zicht was dan hij had verwacht. Hij gaf drie korte signalen en begon achteruit te varen om terug te ke ren naar de haven. De „Horizon" voer echter te lang achteruit met het gevolg dat de voorsteven van de Spaanse zeeboot zich in de stuurboordzij van de kustvaar der boorde. Binnen vier minuten was de „Horizon" die geladen was met kalizout, onder wa ter verdwenen. werp: „Vrede in de zeventiger jaren: da drie dimensies van het Atlantisch bondge nootschap. Behalve enige algemene bijeen komsten wordt er in diverse commissiei vergaderd. Op deze eerste dag zijn enige rappor ten uitgebracht, te weten een politiek rap port door sir Evelyn Shuckburgh, da voormalige Britse permanente vertegen woordiger bij de Noordatlantische Raad, een militair rapport door de Franse ge neraal Edmond Combaux (voorheen di recteur van de verbindingsdiensten van het Franse leger); een rapport over we tenschappelijke activiteiten door prof. Gunnar Randers, assistent-secretaris ge meenschappelijke zaken van de NAVO, en tenslotte een rapport over voorlichting door S. R. Green, verbonden aan een voorlichtingsbureau. Morgen zullen onder meer de hoofden van de verschillende delegaties en de uit voerende raad van het genootschap door koningin Juliana worden ontvangen. Woensdag zal de algemene vergadering worden toegesproken door de voorzitter van het militaire comité van de NAVO, admiraal sir Nigel Henderson, en door generaal Andrew J. Goodpaster van het geallieerde oppercomando in Europa. In de middaguren van die dag staat een aan tal huishoudelijke zaken op het program ma. De donderdag zal worden gebruikt voor een excursie naar Zeeland en Euro poort bij Rotterdam. Vrijdag komt men voor de laatste maal bijeen en zal er ge stemd worden over enige slotresoluties. Privé-bezoek. Prins Bernhard is zaterdag in Dar-es-Salaam aangekomen voor een privé-bezoek aan president Nyerere van Tanzania. De prins, die een boerderij bezit in het noorden van Tanzania, is een regelmatige gast in dit land. Hij zal drie weken in Tanzania blijven, en me rendeels in het wildreservaat Selous zijn. 0 N

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2