President McNamara van de Wereldbank: VOLKEREN MOETEN ZICH SOCIAAL OMSCHAKELEN Bloedige betogingen in Kopenhagen Jumbo gevaarlijk voor kleinere vliegtuigen 599 ste Paus bereid tot herziening concordaat Ky wil naar Amerika Ierse verlangens niet onoverkomelijk Staatsloterii Mcgovern wellicht in 1972 kandidaat voor Witte Huis Eerste toetredings gesprek EEG: DINSDAG 22 SEPTEMBER 1970 13 (Van onze redacteur in Kopenhagen) KOPENHAGEN Twintig maal zoveel geld wordt er in de wereld uit gegeven aan het in stand houden van een gewapende macht dan aan de be- vordening van de economische en sociale vooruitgang in het grootste deel van de wereld. Dat lijkt niet alleen een dwaasheid, maar is ook een niet meer te herstellen fout. Wereldproblemen van armoede en maatschappelijke nood kunnen niet alleen worden opgelost door sociale groei. Er is een sociale omschakeling nodig van de volken om een algemene verbetering tot stand te brengen. 450 GR. VAN 99 VOOR REUZENTOESTEL VEROORZAAKT LUCHTWER VELINGEN Hinderpalen 22 september 1970 Eerste klasse Slagveld Portret van Rembrandt op veiling in New York Douane-unie OMAHA, Nebraska (AP) De Demo cratische senator George McGovern uit Zuid-Dakota heeft zaterdag verklaard „er ernstig over te denken" zich in 1972 kan didaat te stellen voor de presidentsver kiezingen. De „duif" McGovern, die in 1968 tever geefs heeft getracht de Democratische nominatie te krijgen, zei dat hij een be slissing zou uitstellen tot na de Congres verkiezingen van dit najaar. ADVERTENTIE ES WASHINGTON. (AP) Het Ameri kaanse Federale Bureau voor de Burger luchtvaart heeft onthuld dat de vleugel tips van de nieuwe luchtreus, de „Jumbo jet" gevaarlijke luchtwervelingen veroor zaken. Deze tornado-achtige wervelingen zijn volgens het bureau krachtig genoeg om licht vliegtuigen in de lucht uiteen te scheuren en kleinere straal-passagiers- vliegtuigen naar omlaag te drukken. Uit proeven met de Boeing-747 en het militaire transportvliegtuig C-5 is men tot de conclusie gekomen dat het gevaar van de luchtturbulenties van deze vliegreuzen steeds onderschat is. De turbulenties vol gen de Jumbo's op kilometers afstand en lossen op grote hoogte niet snel op. Naar aanleiding van de proefnemingen heeft het bureau voor de burgerluchtvaart op dracht gegeven dat vliegtuigen van min der dan 136 ton voortaan op een afstand van acht kilometer achter een Jumbo moeten blijven. Er zijn weliswaar geen gevallen be kend van vliegongelukken, veroorzaakt door de turbulentie van de Jumbo's, maar het bureau voor de luchtveiligheid heeft in de jaren 1964 tot en met 1968 98 ge vallen geregisteerd waarin de turbulentie van straalvliegtuigen de hoofd- of mede oorzaak was van het verongelukken van lichte vliegtuigen. Daarbij kwamen twin tig mensen om het leven en werden 54 ernstig gewond. De luchtwervelingen van een Boeing- 747 hebben een kracht van 130 tot 145 kilometer per uur, wat bijna het dubbele zou zijn van de turbulentiekracht van een Boeing-707. De wervelkracht veroor zaakt door een supersoon vliegtuig zoals de „Concorde" zal nog veel sterker zijn. Testpiloten van het Bureau voor de Burgerluchtvaart en van de Boeing-vlieg tuigfabriek in Californië hebben getracht een tweemotorig straalverkeersvliegtuig van het type Boeing-727 op 2,7 kilometer achter een „Jumbo" tot landen te bren gen, waarbij het toestel door de lucht werveling van het grotere vliegtuig vloog. Het toestel werd zo hevig naar de grond gerukt dat het verongelukt zou zijn, als zich niet zulke ervaren en op de gevaren voorbereide piloten aan boord hadden bevonden. De wervelingen zijn volgens functiona rissen van het Bureau voor Burgerlucht vaart het gevaarlijkst bij het landen op en opstijgen van vliegvelden, waar zich op een beperkt terrein vele vliegtuigen bevinden. Door een pauze van enige mi nuten na de aankomst of het vertrek van een Jumbo in acht te nemen, krijgen grondwinden de kans de luchtwervelin gen uiteen te spoelen. Het bureau acht het gevaar op grote hoogte veel geringer, hoewel het bij de proefnemingen heeft ontdekt dat de wer velingen op 9,1 kilometer en hoger veel langer stand houden dan tot dusver werd aangenomen. Precies kon het niet wor den vastgesteld, maar de ramingen lopen uiteen van enige minuten tot een half uur. Dit zou betekenen dat, uitgaande van een kruissnelheid van 800 km per uur, de wervelingen zich tot 400 kilometer achter een Jumbo kunnen uitstrekken. Dit zei de president van de Wereldbank Robert S. McNamara, in zijn rede voor de algemene vergadering van de Wereld bank en het Internationale Monetaire Fonds, die in Kopenhagen wordt gehou den. Tegen de achtergrond van 116 vlag gen van de verschillende aangesloten lan den kwamen deze woorden en de waar schuwing het best tot zijn recht, want het merendeel van de vertegenwoordigers die hier aanwezig zijn komt uit landen waar de economische nood haast onover zienbaar is. De wereldbank-president wees e r op dat er een commissie is onder leiding van de Canadees Lester Pearson, die er op gewezen heeft dat het noodzakelijk is om het doel van de algemene hulpverle ning aan ontwikkelingslanden gelijk moet zijn aan tenminste 0,7 percent van het bruto-nationaal produkt der rijke landen. De Verenigde Staten geven belangrijke steun aan de Wereldbank en de daarbij aangesloten instellingen, maar hebben zich tot dusver niet gebonden aan een be paald kwantitatief doel voor de hulpver lening. Het is ondenkbaar dat het Ame rikaanse volk op den duur een situatie kan handhaven dat er minder wordt bij gedragen aan de ontwikkeling van de op komende landen dan elders in de wereld geschiedt, want zij hebben slechts zes per cent van de wereldbevolking doch ver bruiken bijna 40 percent van de wel vaartsbronnen die de wereld voortbrengt. In 1970 zijn er 22 landen in Azië, Afri ka en Zuid-Amerika die 70 percent van de wereldbevolking tellen die een bevol kingsprogramma hebben opgesteld. Meer dan een dozijn andere landen die nog eens tien percent van de wereldbevolking vertegenwoordigen verlenen in enigerlei vorm hulp aan de gezinsplanning. Er zijn enorme hinderpalen op de weg naar verbetering van de welvaart in de wereld. Een van deze problemen schuilt in de enorme bevolkingsgroei. Zelfs wan neer een gemiddeld gezin van twee kin deren per echtpaar zou zijn bereikt in het jaar 2000 in de ontwikkelde landen en tegen 2050 in de ontwikkelingsgebieden, een doel dat haast niet uit te voeren lijkt, zal de huidige wereldbevolking van 3,5 miljard zielen zijn uitgegroeid tot tenmin ste 15 miljard. Een dergelijk probleem lijkt onoplos baar, maar het mag geen hinderpaal zijn voor verdere acties om verbetering in de situatie te brengen. De Wereldbank draagt er door financiële steun in aan zienlijke mate toe bij om welvaartsbron nen in de ontwikkelingslanden tot ontslui ting te brengen. Toch is het duidelijk dat er in de toekomst steeds meer moet wor den gedaan om de welvaart te bevorde ren, want alleen door verbetering van de welvaart zal er meer sociale evenwich tigheid in de wereld ontstaan en dat is hetgeen waarnaar vooral de jongeren hunkeren. De president van het internationale mo netaire fonds wees er in zijn openings toespraak op dat het noodzakelijk is om een evenwichtstoestand te krijgen in het Amerikaanse betalingsverkeer. Zo lang die betalingen niet in goede orde zijn be> Prijzen van 10.zijn gevallen op nummers eindigende op 50.zijn gevallen op nummers eindigende op 50.zijn gevallen op nummers eindigende op 100.zijn gevallen op nummers eindigende op 100.zijn gevallen op nummers eindigende op 200.zijn gevallen op nummers eindigende op f 400.zijn gevallen op nummers eindigende op 1.000.zijn gevallen op nummers eindigende op Een prijs van f 2.000.is gevallen op het nummer 2.000.is gevallen op het nummer 2.000.is gevallen op het nummer 2.000.is gevallen op het nummer f 2.000.is gevallen op het nummer De prijs van 5.000.is gevallen op het nummer f 25.000is gevallen op het nummer De extra prijs van 50.000.is gevallen in de serie „G" op het nummer En de troostprijs van ƒ1.000.op nummer van elk van de andere series. 5 81 06 832 054 306* 799 5139 045547 095690 064829 004879 083557 060276 067597 043444 043444 LET WEL Op dit nummer 306 is tevens een prijs van 50.gevallen. VATICAANSTAD (Reuter) Paus Pau- lus heeft in een brief aan president Sara- gat van Italië laten weten, dat het Vati- caan bereid is het in 1929 met Mussolini gesloten concordaat te herzien. Het hoofd van de R.K. kerk schreef het Italiaanse staatshoofd ter gelegenheid van het feit, dat 100 jaar geleden de eenheid van het land tot stand kwam. De paus wenste het Italiaanse volk „stabiliteit, har monie, welvaart, sociale en morele voor uitgang en vrede". Een van de artikelen van het concordaat die voor herziening in aanmerking komen, betreft de onmogelijkheid om echtschei ding te krijgen. De voorgenomen invoering van echtscheiding waarover het parlement nog moet stemmen, heeft het Vaticaan steeds als een schending van het concor daat bestempeld. SAIGON (AP) In een toespraak voor de Zuidvietnamese televisie heeft vice-pre sident Ngoeyen Cao Ky gezegd dat het in zijn bedoeling ligt in het begin van oktober naar Amerika te gaan, in weerwil van de wens van veel Amerikaanse politieke lei ders. Hij wil dan op 3 oktober in Washington het woord gaan voeren op een „Marcheer voor de vrijheid"-bij eenkomst. „Als ik dit niet doe, zullen de communisten voortgaan het monopolie te behouden van de open bare mening in de wereld, en dat kan voor de zaak van ons volk rampzalige gevolgen hebben. staat er gevaar voor internationale infla tie. Het zal noodzakelijk zijn dat de Vere nigde Staten zolang het tekort niet is op gegeven gebruik zal maken van alle ter beschikking staande reserves en dat houdt in het gebruik maken van de spe ciale trekkingsrechten, die er toe bijdra gen een regulering van de wereldreser ves tot stand te brengen. Het centrum van Kopenhagen veran derde gisteravond in een slagveld toen rond 7000 mensen demonstreerden tegen het congres van de Wereldbank. Uit ge heel midden-Europa zijn demonstranten naar Kopenhagen getogen om hun afkeer duidelijk te maken van wat men in vlug schriften omschrijft als het imperialisti sche en kapitalistische gewroet van de Wereldbank. Men verwijt de Wereldbank voordelig leningen te hebben verstrekt aan Indone sië en de ontwikkelingslanden te helpen met leningen die onbetaalbare rentes ver gen. De protestmars ontaardde, nadat men het Bella-centrum van de Deense hoofd stad had bereikt, waar het congres plaats vindt. Een groot gedeelte van de deelnemers aan deze demonstratie begaf zich naar het restaurant, waar de deel nemers aan dit congres dineerden. Voor het restaurant slaagden de demonstran ten er meerdere malen in de politie-af- zetting te doorbreken, wat werd gevolgd door schermutselingen. Verschillende auto's werden gebruikt om barricades op te werpen, brandbom men werden naar de politie gegooid en bij Amerikaanse firma's in Kopenhagen werden de etalageruiten ingegooid. Het bureau van American Express had het vooral zwaar te verduren. Bij de gevechten werd een politie-agent zwaar gewond en werden tientallen ar restaties verricht. De materiële schade loopt in de honderdduizenden. NEW YORK, (Reuter). Rembrandt's „Portret van een officier", een van zijn weinige schilderijen die nog in privé- bezit zijn, zal op 22 oktober in New York worden geveild. Men verwacht dat het schilderij ongeveer 1,8 miljoen gulden zal opbrengen. Het portret maakt deel uit van de col lectie van wijlen Matilda Wilson uit Ro chester, van wie nog 14 schilderijen zul len worden geveild, waaronder ook „De hertog van Bracciano" van Van Dyck. (Van onze correspondent) BRUSSEL Na ongeveer zeven jaar geduldig in de wachtkamer te hebben gezeten is Ierland vandaag dan eindelijk tot de conferentie tafel van de Europese gemeenschap toegelaten. De Ieren, die zich als eerste van alle derde landen als kandidaat-lid op gaven, zullen nu samen met de zes gaan onderhandelen over hun toetreding. Evenals met Engeland het geval is, zijn daar nogal wat problemen aan verbonden. Want hoe wel de Ierse onderhandelaar gisteren nog eens met nadruk verklaarde, dat zijn re gering volledig instemt met het verdrag van Rome en alles wat daar uit voortge sproten is, had hij toch op een aantal punten wel zekere reserves en verlangens. land. Als die zouden mislukken dan zul len de drie andere kandidaten ook niet toetreden. Staatssecretaris De Koster, die minis ter Luns verving, meende na afloop van dit eerste officiële gesprek dat die Ierse wensen geen onoverkomelijke moeilijkhe den zouden scheppen en zeker geen re den hoefden te zijn om de onderhandelin gen te doen stranden. Wat nu dit Ierse „ja, maar" betreft, dit geldt voorname lijk een aantal technische punten. Ierland kan het bijvoorbeeld wel eens zijn met het landbouwbeleid van de Zes maar wenst toch wel aanpassing van zekere reglementen Ierland, dat nog maar sinds kort aan zijn industriële ontwikkeling is begonnen en de industrie financieel en fiscaal steunt, hetgeen in de EEG verboden is, vraagt hiermee, zij het dan op verklein de schaal, te mogen doorgaan. Een an dere Ierse moeilijkheid zijn de handels relaties met Engeland. Tussen beide lan den bestaan zeer veel preferentiële ak koorden. Ierland vraagt of deze akkoor den zo soepel mogelijk verder zouden kunnen worden toegepast tijdens de over gangsperiode tot volwaardig lidmaat schap. De Zes hebben tijdens dit eerste offi ciële contact geduldig geluisterd en nota genomen van de Ierse verlangens. Op het einde van de zitting is men dan tot een akkoord over de te volgen procedure ge komen. Vandaag ontvangen de Zes de twee andere kandidaten, Denemarken en Noorwegen, voor een gelijkaardig ge sprek. Daarbij zullen zich ook geen al te grote moeilijkheden voordoen. Dat wil evenwel nog niet zeggen dat die drie lan den al halverwege over de EEG-drem- pel zijn. Want alles hangt af van het ver loop van de onderhandelingen met Enge- Waar de Ieren maandag ook de na druk op gelegd hebben, is dat ze nu al een soort douane-unie hebben met de Britten en dat ze een zekere vrees koes teren voor de mogelijkheid dat tijdens de overgangsperiode er in het handelsver keer met Engeland weer bepaalde be lemmeringen zullen optreden, bijvoorbeeld in de vorm van kwantitatieve restricties. De Ieren hebben de EEG vender ook aan passing van bepaalde sanitaire maatre gelen gevraagd en dat hangt samen met het feit dat ze in de loop van de tijd in hun land veel veeziektes hebben kunnen on derdrukken. Voordat de Zes zich met de Ieren aan tafel zetten hadden ze eerst een onder ling gesprek waarbij een tegenstelling aan de dag trad die samenhangt met het gemeenschappelijk visserijbeleid. Bekend is dat de kandidaat-leden niet erg blij zijn met het feit dat de Zes zich opma ken (per 1 november) hun visserijbeleid definitief te maken. De kandidaten die grote belangen hebben bij de visserij had den een minder haastig optreden van de EEG op dit stuk meer gewaardeerd. Ne derland toonde tijdens de bijeenkomst van de Zes wel begrip voor die redene ring, maar Frankrijk wilde een voltooi ing van het visserijbeleid, onderhande lingen of niet. De Zes zijn het tenslotte eens geworden over een tekst die er op neerkomt dat ze toch met aandacht ken nis zullen nemen van opmerkingen van kandidaat-leden over dit beleid. ADVERTENTIE Honeywell Bull nu al samen op de Efficiency Beurs Stands 8 en 212

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13