D '66 ZOEKT CONTACT MET PvdA EN KVP VVD-ministers niet in Kamer TOONS SHOW IN AMSTERDAM „Pa n iek-reacties op kraakplan" Bestuursplan universiteit niet conform wet-Veringa Raad voor de Kernenergie: Zet reactoren in Petten en Eindhoven stil i Reactie drs. Den UylDemocraten keren zich hiermee af van de VVD Drietal in arrest dat vrouw van 17.000 beroofde Gesprekken aan de basis gevraagd Onderzoek naar inhaalverbod vrachtauto's Drs. Wiebenga over scherpere bewaking van kazernes: Directeur en boekhouder in arrest Demonstratie van Zuidmolukkers Amsterdamse raad akkoord Mr. Geertsema vraagt ontslag Gebruik is niet voldoende intensief Kopers kunnen zelf woningen afbouwen uw matras Haarlems matrassenhuis $#f SUÈDINE-JASSEN LAKJASSEN DINSDAG 2 2 SEPTEMBER 1970 2 smm Vastgeroest Wmmm Hl Ontstemd Reactie PvdA Sabotage-nota Grotere rol Militanter Verdacht van verduistering Zaterdag: v.a. 98,— v.a. 139,— Ê«2ttÉÉé^ÉÉÉÉi Burgemeester van Wassenaar Bouwfondsexperiment DEN HAAG. De minister van De fensie, de heer W. den Toom, heeft het secretariaat van de V.V.D. laten weten, dat hij zich niet verkiesbaar zal stellen voor de Tweede Kamer. Ook de minister van Financiën, dr. H. J. Witteveen, heeft de V.V.D. meegedeeld, dal hij zich niet meer beschikbaar wil stellen voor een eventuele kandidaatstel ling voor de Tweede Kamer. Wel stelt hij zich beschikbaar voor de kandidaat stelling voor de Eerste Kamer. Van deze Kamer maakte dr. Witteveen reeds van 1959 tot 1963 deel uit. AMSTERDAM. De drie mannen die ervan worden verdacht in de vroege och tend van 8 september een roofoverval te hebben gepleegd op een 53-iarige kamer- verhunrster aan de Ruysdaelkade in Am sterdam, bevinden zich thans in arrest. Twee van hen zijn 19 jaar, de derde is 20 jaar. Onder bedreiging met een pistool roof de het met nylonkousen gemaskerde drie tal uit de linnenkast van de vrouw 17.000 gulden. ADVERTENTIE te hun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis h. de graaft grote houtstraat 103 haarlem - telefoon 31 10 23 profiteer van onze inruilactie 10,— tot 25,— voor uw oude spiraal of ledikant. DEN HAAG Het hoofdbestuur van D'66 heeft aan de afdelings- en regiobesturen van D'66 een dringend verzoek gedaan om, waar mogelijk, in de komende weken contact op te nemen met plaatselijke en regionale be sturen van PvdA en KVP, teneinde tot een gedachtenwisseling te komen tussen leden van deze partijen en belangstellenden over de partijpolitieke impasse, welke zich steeds duidelijker gaat aftekenen. juist daarom is het onverantwoord om maar gelaten en werkeloos toe te zien bij de dreiging dat de volgende verkie zing in democratisch opzicht nog onwe zenlijker wordt en bovendien automatisch zal leiden tot een kabinetsperiode, waarin de kansen voor een maatschappelijke en politieke vernieuwing nog geringer zijn. Op zijn minst zal een laatste poging gedaan moeten worden om in elk geval een klein stukje van die impasse weg te nemen en een gedachtenwisseling over een eventueel perspectief op gang te brengen. Het beeld dat deze gedachtenwisseling aan de basis oplevert, kan worden ge bruikt bij de uiteindelijke besluitvorming op de congressen van de diverse partijen waarop de standpunten definitief worden vastgelegd. In deze gedachtenwisseling aan de ba sis wil D'66 de volgende twee vragen centraal stellen: 1. In hoeverre is het met betrekking tot de directe politieke toekomst van ons land ongewenst dat de huidige barrière tussen K.V.P en P.v.d.A., die net zo zeer wordt bepaald door de politieke houding van de K.V.P. als door de anti-K. V.P.-motie van de P.v.d.A., blijft bestaan voor de volgende kabi netsperiode en op welke wijze zop, in dien gewenst, deze barrière kunnen worden weggenomen?. 2. In welke mate is het gewenst dat naast de zich aftekenende perspectieven (een soort C.D.U, progressieve concentratie of onafhankelijke posities) bij de defi nitieve congressen van de verschillen de partijen ook de mogelijkheid wordt opengelaten voor een poging om nog vóór de verkiezingen op basis van overeenstemming in programma en mentaliteit, een samenwerkingsvorm tot stand te brengen tussen K.V.P., P.v.d.A. en D'66, zo mogelijk met an dere partijen, zo nodig alleen. In een toelichting stelt het hoofdbe stuur het volgende: Indien alle partijen rotsvast op de lijn blijven zitten waar zij thans op zitten en daar gaat het naar uitzien dan ont staat voor de volgende verkiezingen de meest uitzichtloze en vastgeroeste opstel ling die maar denkbaar is. Het perspec tief dat zich nu aandient, is dan: 1. Een opstelling van de christelijke par tijen zonder uitspraak met wie gere geerd gaat worden; 2. Een verkiezing waarbij opnieuw de kie zers niet zullen kunnen stemmen over wie of welke combinatie hen gaat re geren; 3. Een terugkeer van de huidige coalitie, niet als gevolg van een keuze, maar als gevolg van het ontbreken daarvan. D'66 is meer dan ooit van mening, dat deze impasse het gevolg is van ons partij politiek en staatsrechtelijk bestel. Maar wijl Morgenavond, vindt de Nederlandse première plaats van de nieuwe one- man-show van Toon Hermans. Gisteravond controleerde hij met zijn toneelmeester nog even licht en ge luid in theater Carré. Het Haagse afdelingsbestuur van D'66 is „bijzonder ontstemd" dat het hoofdbe stuur van deze partij „is vooruitgelopen op de raadpleging van de afdelingen over de te volgen koers". Dit heeft de voor zitter van de Haagse afdeling van D'66, de heer W. C. Fiege ons meegedeeld. In een eerste reactie op het communi qué van het hoofdbestuur van D'66, heeft drs. J. M. den Uyl gezegd: Het is ver heugend dat D'66 nu blijkbaar bereid is gesprekken aan de basis te voeren over verbreding van een progressieve samen werking. Het lijkt mij dat de P.v.d.A. geen enkel bezwaar heeft tegen dergelijke gesprekken, mits de uitgangspunten dui delijk zijn en ook andere progressieve groeperingen daarbij worden betrokken, de P.P.R. voorop. De K.V.P. moet bereid zijn zich tijdig voor de verkiezingen vast te leggen, op de uitvoering van een progressief program; zij moet ook bereid zijn duidelijk ant woord te geven op de vraag met welke progressieve partijen zij een dergelijk program wil uitvoeren. Dat betekent dus, dat zij samenwerking met de V.V.D. moet uitsluiten, dat is de toetssteen voor de geloofwaardigheid van een nieuwe K.V.P. Ik begrijp uit dit initiatief van D'66 dat deze partij zich hiermee afkeert van de V.V.D. Ik neem aan dat indien als resultaat van de gesprekken blijkt, dat de K.V.P. niet tot een duidelijke keus voor progressieve samenwerking bereid is, D'66 wel definitief daarvoor zal kie zen. D'66 kan zich dan niet opnieuw vrij blijvend opstellen. DEN HAAG. Er is een onderzoek gaande naar de meest doelmatige ver keersafwikkeling op drukke autosnelwe- gens. Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat heeft dit aan de Tweede Ka mer meegedeeld. Bij dit onderzoek zal aandacht worden geschonken aan de vraag, of een inhaalverbod voor vracht wagens gewenst is. Op grond van de resultaten van dit onderzoek zal worden bepaald of maat regelen moeten worden getroffen om te komen tot een verkeersafwikkeling, waar bij de verkeersveiligheid en het rende ment van de weg zo goed mogelijk zijn gediend. De KVP-Kamerleden Cornelissen, Van den Heuvel en Kolfschoten hadden bij minister Bakker aangedrongen op het in stellen van een onderzoek naar de voor- en nadelen van een inhaalverbod voor vrachtauto's gedurende piekuren op som mige drukke wegvakken. 'VVWiniWWVAWVVWVVVVVWWVVVVWVVWWVWWWWVVWVtMVWIAWWVWVWIfWWVtfWVVVVVVVVIMMVlMVWVVWWMfl/UUWWl (Van onze correspondent) DEN HAAG. „Een paniek-reactie van het establishment", zo noemt frac tievoorzitter van de PSP in de Tweede Kamer, drs. H. Wiebenga, de waar schuwing van de legerleiding aan de kazernecommandanten om de bewaking te verscherpen in verband met moge lijke acties van de PSP en de kabou ters. „Ik vond het zo'n zotte vertoning dat ik er maar geen vragen over ge steld heb aan de regering". Toch is drs. Wiebenga zeer bedroefd over de manier waarop het onlangs ge openbaarde strijdplan van de PSP om de defensie te „kraken" in een deel van de pers is overgekomen. „Een anti linkse hetze, daar is weinig tegen te doen", constateert hij. „Maar het is toch wel paradoxaal als defensieminister Den Toom en diens staatssecretaris Haex de vinger gaan heffen en beto gen dat de PSP toch vooral niet met geweld moet gaan beginnen". Drs. Wiebenga meent dat „afgezien van kwade trouw" ook een misver stand kan zijn ontstaan door het feit dat kabouterleider Roel van Duyn's sa- botage-nota is genoemd bij het bekend maken van het „kraakplan". De kabou ters doen namelijk mee. „Het is heel duidelijk, en dat heb ik toen ook ge zegd, dat de PSP geen verantwoorde lijkheid kan dragen voor wat Van Duyn met die nota van hem gaat doen", al dus drs. Wiebenga. „Dat wil niet zeg gen dat ik me van de inhoud van dat stuk distantieer, maar er is nu een maal geen sprake van dat de PSP voor dit keer bereid zou zijn haar beginsel- punt van geweldloosheid te laten varen. Overigens verschillen Van Duyn's op vattingen ook niet zoveel van de onze; ook hij is primair tegen geweld. Wat wil de PSP dan eigenlijk met de actie die de naam „Krak'et" heeft gekregen? Wiebenga: „wij zijn in be ginsel voor totale afbraak van het de fensiebudget, maar aan de andere kant kan er geld nodig zijn voor alternatie ve verdedigingsmogelijkheden Wij zijn er niet van overtuigd dat als Neder land ontwapent de Russen wel zullen komen. Ons land kan echter wel in ternationaal een veel grotere rol spelen als het niet aan een van de machts- DRS. H. WIEBENGA blokken (NAVO) gebonden is. Secun dair staat, dat als er toch een vijan delijke bezetting zou komen, wij andere vormen van weerbaarheid dan geweld zouden moeten gebruiken omdat dit totale destructie zou betekenen". Het PSP-plan heeft daarom twee hoofddoelen: 1. Het stimuleren en co- ordineren van buitenparlementaire ac ties die tot afbraak van het defensie budget kunnen leiden en 2. De opbouw van een alternatief defensie-plan. Zes deelgroepen zullen zich met het laatste bezighouden. Zij zullen studies maken van financieel-economische as pecten van het vraagstuk, de interna tionale organisatie van de vrede (de rechtsorde), de sociologische- en so ciaal-pedagogische kanten en van de relatie onderwijs en vrede. Dit alles zal moeten uitmonden in het „Defensie- Stop-plan". Wiebenga verwacht dat in december de eerste publicaties zullen verschijnen. En wat die buitenparlementaire ac ties betreft zegt Wiebenga: „Wij hebben geen enkel bezwaar tegen een militan ter optreden van deelnemende groepen, maar het moet niet gewelddadig zijn. Ik denk wel aan sit-down acties en dis cussies met militairen: het soort acties zoals in het verleden zijn gehouden voor het Kuinderbos en Oost-Gronin- gen". AMSTERDAM. Verdacht van ver duistering van 26.000 heeft de Amster damse politie aangehouden de 32-jarige directeur en de 23-jarige boekhouder van het Amsterdamse filiaal van een Engelse firma in koffie-automaten. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Vijftienhonderd Zuid- molukse jongeren, leden van de fanatieke organisatie Badan Persatuan, willen zater dag naar Den Haag komen om er te de monstreren voor de poort van het Huis van Bewaring aan de Van Alkemadelaan, waar de bezetters van de ambtswoning van de Indonesische ambassadeur vast zitten. Het is de bedoeling dat de betogers daarna doorreizen naar Hilversum, waar zaterdag op een massa-vergadering in to taal tienduizend Zuid-Molukkers worden verwacht. Voor de demonstratie bij het huis van bewaring is vergunning aangevraagd. Nog niet bekend is of burgemeester Marijnen toestemming zal verlenen. ADVERTENTIE ZOJUIST ONTVANGEN (imitatie suède) met BORG-voering ECHTE suède vanaf 198, met KRUL-BORG-voering Natuurlijk bij de grootste Herenkleding speciaalzaak van Haarlem-Noord Gen. Cronjóstraat 38—44 - Tel. 254679 (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Op de valreep heeft de Amsterdamse gemeenteraad gister avond een nieuwe structuur voor het be stuur van de universiteit van Amsterdam vastgesteld. Op de valreep, omdat van daag in de Tweede Kamer wordt gede batteerd over de ideeën die minister Ve- ringa heeft over de bestuursstructuren van universiteiten en hogescholen. De vergadering van de Amsterdamse gemeenteraad had enigszins het karak ter van een demonstratie. „Maar", zei de P.v.d.A.-fractieleider drs. Ed van Thijn, „als de Tweede Kamer besluit dat voor de bestuursstructuur afwijkingsvor- men zijn toegestaan, zal ons besluit geen slag In de lucht zijn". Besluit de Tweede Kamer niet in de zin die de heer Van Thijn bedoelde, dan verhuist het Amster damse besluit naar de boekenplank, want dan wordt het niet door de Kroon goedge keurd. De raad nam in meerderheid het plan over dat de wetenschappelijke staf had opgesteld. In tegenstelling tot de plan nen van minister Veringa is in dit plan de universiteitsraad het hoogste orgaan binnen de universiteit. Besluiten die door deze raad zijn genomen moeten door cu ratoren, senaat en college van rector en assessoren worden bekrachtigd. In mi nister Veringa's wetsontwerp komt de universiteitsraad niet verder dan een ad viserend lichaam. De universiteitsraad zal uit 39 leden bestaan; dertien uit elk der geledingen van wetenschappelijke staf, studenten en technisch en administratief personeel Het dagelijks bestuur wordt gevormd door het presidium, dat uit tenminste vijf leden bestaat. De leden van het presidium kunnen door de universiteitsraad uit hun functie worden ontheven of geschorst. Deze bevoegdheid geeft minister Veringa niet aan de raad. De V.V.D. nam aan de stemming over het staf-plan gisteravond ni"t deel. „Het is te dwaas een plan aan te nemen waar van je kunt aannemen dat het niet wordt goedgekeurd door de Kroon omdat het in strijd is met de wet", zei de heer Goed koop. Burgemeester Samkalden noemde het WASSENAAR. Mr. W. J. Geertsema heeft per 17 januari 1971 ontslag gevraagd als burgemeester van Wassenaar. II(j heeft het burgermeesterschap van deze gemeen te sinds 1 april 1961 vervuld. Het was al enige tijd bekend, dat de heer Geertsema, als hij zou worden aan gewezen als lijstaanvoerder van de VVD voor de komende Tweede-Kamerverkie zingen, een keuze zou maken tussen het burgemeesterschap en zijn politieke func tie. Mr. Geertsema, die 51 jaar oud is, heeft geruime tijd de functies van fractievoor zitter in de Tweede Kamer en van burge meester van Wassenaar gecombineerd, wat op den duur echter een te zware belasting zou gaan betekenen. In Wassenaar treft men voorbereidingen voor een waardig afscheid. DEN HAAG. De Wetenschappelijke Raad voor de Kernenergie heeft aan de minister van Onderwijs geadviseerd op korte termijn de lage-flux-reactor in Pet ten en de vorig jaar in gebruik genomen lage-flux-reactor „Athene" de techni sche hogeschool te Eindhoven stil te leggen, tenzij op zeer korte termijn een onderzoekprogramma van voldoende om vang kan worden opgesteld. Wanneer hier aan niet kan worden voldaan, dient met name de „Athene" al op 1 januari 1971 te worden stopgezet. Volgens de Wetenschap pelijke Raad voor de Kernenergie voldoet de huidige situatie niet aan de doelmatig- heidseisen die naar zijn mening moeten worden gesteld. Volgens het rapport wordt de lage-flux- reactor in Petten slechts incidenteel ge bruikt en kan daarom niet meer worden beschouwd als een essentieel instrument. Het ontbreken van een onderzoekprogram ma van voldoende omvang doet de vraag opkomen, aldus het rapport, of de reactor niet beter kan worden ontmanteld. De ver schillende onderzoeken waarbij thans nog incidenteel de lage-flux-reactor wordt ge bruikt kunnen desgewenst ook met andere reactoren worden verricht, zonodig na enige aanpassing. De raad is voorts van mening dat ten aanzien van de „Athene" in Eindhoven, waarvan de bouw en inrichting 5,5 min. heeft gekost, nog geen sprake is van een nuttig gebruik. De oorzaak is mede dat voor deze reactor onvoldoend personeel en middelen aanwezig zijn. De raad heeft tot nog toe niets gemerkt van een toene mende behoefte van de technische hoge school aan deze reactor, evenals de Delftse behoefte in de praktijk gering blijkt te zijn. Op grond daarvan kan het in gebruik houden vooralsnog niet worden gerecht vaardigd. De raad vreest bovendien dat pogingen om de belangstelling van de Eindhovense studenten te activeren niet tot een intensiever gebruik zullen leiden. Daarom dient de vraag te worden gesteld of instandhouding wel wenselijk is. De stillegging van de reactor in Petten brengt volgens het rapport geen duidelijke financiële voordelen met zich mee, of schoon aan de vrijkomende ruimte wel licht een nuttiger bestemming kan worden gegeven. De raad adviseert, een beslissing over het al of niet stilleggen aan het reac torcentrum Nederland over te laten. Ten aanzien van de „Athene" acht de raad een beslissing op korte termijn van belang. De reactor is nog slechts op zeer laag vermo gen in bedrijf geweest, zodat zich geen ernstige problemen voordoen bij de ont manteling van de reactor. De raad ziet voor de „Athene" onder de huidige om standigheden geen functie in het nationaal programma voor opleiding en onderzoek. Volgens het rapport moet echter wel ge legenheid worden geboden een programma op te stellen, zodat kan worden vastge steld of de aan de „Athene" toebedachte taak van zodanig belang Is dat het in bedrijf houden van de reactor alsnog kan worden gerechtvaardigd. Ook ten aanzien van de reactor in Petten merkt de raad op, dat indien tot handhaving wordt be sloten, een nuttig gebruik moet blijken en moet worden aangetoond dat dit gebruik nuttiger is dan een ander gebruik van de ruimte. Naar aanleiding van het rapport zullen curatoren van de technische hogeschool in Eindhoven een brief sturen aan de minis ter van Onderwijs waarin wordt inge stemd met een samenwerking tussen de lage-flux-reactor „Athene" in Eindhoven en het interuniversitair reactorinstituut in Delft. Zij zijn van mening dat er voor de „Athene" wel een taak aanwezig is en er dus geen reden is de reactor buiten bedrijf te stellen. Volgens de stichting Reactorcentrum Nederland bestaan er ook geen plannen de lage-flux-reactor in Petten te sluiten. debat schadelijk voor een gezonde ont wikkeling van de hervormingsbeweging aan de universiteit. Hij stelde de vraag aan de orde of de raad wel de bevoegd heid heeft een besluit te nemen over het- staf plan, dat in principe in strijd is met de wet. „Een bijzonder ongelukkige zaak zal het voor de raad van Amsterdam zijn, indien het stafplan zal worden aan genomen", zei hij. „Voor de universiteit zou dit een gevaarlijke ontwikkeling zijn en de belangen van Amsterdam zouden hiermee niet zijn gediend". Tegen het plan stemden de vijf K.V.P.- ers, de twee leden van de Bejaardenpar tij, de twee Anti-revolutionairen, het C.H.-lid en enige leden van de P.v.d.A.- fractie, bij elkaar 12 stemmen. Voor het plan werden 26 stemmen uitgebracht. Alle leden van de Tweede Kamer heb ben vandaag het raadsbesluit vóór de Kamervergadering ontvangen op grond van een motie die aan het slot van de ver gadering door de Amsterdamse raad werd aangenomen. (Van onze correspondent) AMERSFOORT. Hef Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten zal waarschijnlijk midden volgend jaar in Amersfoort een experiment beginnen, waarbij de afbouw van woningen gedeeltelijk door de kopers zelf ter hand wordt genomen. Uitgangspunt is om mensen, die niet over de gebruikelijke 10 percent eigen geld beschikken, toch de mogelijkheid te bieden zich een eigen woning te verwer ven door het ontbrekende geld te laten verdienen door de kopers een deel van de werkzaamheden te laten uitvoeren. De bedoeling is de kopers zelf onder andere de verwarming en het sanitair te laten aanleggen, die zij mogelijk via relaties goedkoper kunnen krijgen. Ook de moge lijkheid, de woning aan de behoeften van het gezin aan te passen door het al dan niet plaatsen van wanden, zal aanwezig zijn. Het plan ligt in grote lijnen vast. Het wachten is op de uitgifte van een stuk grond in Amersfoort waarop enkele tien tallen woningen kunnen worden gebouwd. Men verwacht niet daarmee vóór midden volgend jaar te kunnen beginnen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2