Hefboomactie D '66 Kans op verzoening in Cairo lijkt zeer gering PALESTIJNEN WIJZEN BESTAND VAN KONING HOESSEIN AF Geen Russisch-Amerikaans contact over Jordanië Mogelijk voorbereiding tocht naar Mars Loena-reis knappe prestatie van Russische ruimtevaart Ex-SS'er voor de rechter Noodtoestand in Louisiana Ky naar Parijs Evacuatie gewonden uit Jordanië top ujoancentrum Breestraat 74-84 Beverwijk Troepen klaar voor „evacuaties-actie Q OPEN HLAAROEN commentaar op actuele zaken Nobelprijswinnaars roepen op tot vrede „Nieuwe Russische radar in Egypte" 2 DINSDAG 22 SEPTEMBER 1970 3 f Agressie Astronaut V ooruitzichten Succes Na rassenonlusten open kaa over open haarden - natuurlijk naar u ziet daar zoveel meer dan ergens anders PLANNEN VOOR AMERIKAANSE MILITAIRE INGREEP IN JORDAN Ié ZIJN GEREED Newsweek: Het hoofdbestuur van Democraten '66 heeft een initiatief ontwikkeld om een beweging te ontketenen in het Neder landse politieke relatieveld, waardoor de komende verkiezingsstrijd zich zou kun nen afspelen rondom vaststaande gege vens voor de wijze waarop ons land de volgende jaren zal worden geregeerd. D'66 wil die beweging op gang brengen door de K.V.P. en de P.v.d.A. op basis van een progressief prioriteitenplan te verzoenen en vervolgens met deze twee partijen tot een politieke troika" te ko men om een werkbare coalitie voor de komende jaren tot stand te brengen. D'66 mikt niet uitsluitend op een troika", een drie-partijencoalitie, maar heeft blijkbaar niet veel hoop op de mo gelijkheid om nog meer partijen op de prioriteitenbasis tot medewerking te be wegen. K.V.P., P.v.d.A. en D'66 kunnen volgens deze gedachtengang samen de verkiezingen winnen, wanneer zij hun programma beperken tot de noodzakelij ke en meest voor de hand liggende pun ten die de grote meerderheid der kiezers aanspreken. Het is duidelijk dat het hoofdbestuur van D'66 de V.V.D. naar de rechtervleu gel van het parlement wil dringen en daar de oppositie van meer of minder rechts georiënteerde partijen wil doen aanvoeren. Hoe daarbij de positie van bijvoorbeeld de C.H.U. en de A.R. wordt geanalyseerd, heeft voorzitter Van Mierlo voorzichtigheidshalve niet uit de doeken gedaan. Misschien bedoelde hij bij zijn uiteenzetting voor de televisie dat hij ook voor de A.R.P. en de C.H.U. de deur wilde openlaten, mee te doen aan de pro gressieve coalitie die hem voor ogen stond. Het is merkwaardig dat de C.H.U. bijvoorbeeld het idee om een programma afspraak op prioriteiten met andere par tijen te maken, al geruime tijd geleden heeft geopperd. Het zou dus niet ondenk baar zijn dat de C.H.U. ook voor het idee van D'66 voelt, vooropgesteld dat de christelijk-historische principes zich met de aard van de prioriteiten kunnen ver enigen. De aard van dat prioriteitenprogramma zal trouwens ook van beslissende beteke nis zijn voor de vraag of de door Van Mierlo voorgestelde verzoening tussen K.V.P. en P.v.d.A. enige kans maakt. Aan de kant van de socialisten is de bereid heid tot een basis-overeenkomst met de K.V.P. niet bijster groot, althans wat de huidige K.V.P. betreft. Van Mierlo hoopt kennelijk dat aan de kant van de K.V.P. op een of andere manier zal worden afgerekend met sterk conservatieve ele menten in de partij; niet dat de K.V.P. zichzelf zou zuiveren (want dat zal zelfs de heer Van Mierlo niet durven hopen!) maar wel dat het programma waarmee de K.V.P. de verkiezingen wil ingaan, zich zal beperken tot enkele hoogst be langrijke en onontkoombare vernieuwin gen in het politieke bestel en de politieke denkwereld. De sleutel tot openen van de deuren die tussen de voornaamste politieke par tijen in Nederland zitten is uiteraard de door alle politieke stromingen onder kende noodzaak tot vernieuwing en evo lutie van maatschappelijke omstandighe den, aanpassing van de wetgeving aan nieuwe denkbeelden en versterking van de democratische invloeden in alle secto ren van de maatschappij. Als een formule zou kunnen worden gevonden waarmede de voornaamste partijen deze sleutel zou den kunnen accepteren, zouden de deuren kunnen worden geopend en zou een vooruitstrevende regeringscoalitie de kans krijgen om te bewijzen dat het alge mene Nederlandse belang partij-principes overheerst. Iets dergelijks moet het hoofdbestuur van D'66 voor ogen hebben gestaan, toen het in plaats van zijn verouderde ont ploffingstheorie tot ontwikkeling van een nieuwe „hefboomactie" kwam. Het is geen blijk van grote zelfverze kerdheid, dat D'66 door dit initiatief heeft gegeven. Er zal een goede dosis twijfel aan enig vruchtbaar stembussucces bij D'66 hebben meegespeeld. De heer Van Mierlo heeft overigens gelijk als hij zegt dat het politieke patroon verstard en doods zal blijven, indien niet iets wordt ondernomen dat de Nederlandse kiezer een nieuwe, aantrekkelijke keuze biedt. D'66 wil de gedachtenwisseling over de basisprioriteiten laten beginnen in de af delingen, dus van onderop, wat uiteraard de enige manier is om de hoofdbesturen tot nieuwe gedachten te brengen. Het gevaar daarvan echter is, dat zijn initia tief door onenigheid tussen de afdelingen in een heilloze verwarring verzandt. De reacties van verschillende kanten zijn tot dusver niet erg bemoedigend, maar het plan is nog te vers om er al een voor spelling van succes of mislukking aan te verbinden. Het is in ieder geval interessant dat thans een element is aangedragen dat de bewogenheid over het toekomstige lot van politiek Nederland kan bevorderen. Aan welke kant men ook staat, men kan niet ontkennen dat er tot dusver eerder van onbewogenheid sprake moest zijn. WVWWWWWMWWWWWWWWIAWWWVWMWAWWWWMWnWWWtfWAMMWWWWWWWWWWWWWWWWWWMWV BEIROET (Reuter en AFP) Koning Hoessein van Jordanië heeft gister middag meteen na ontvangst van een boodschap van de Egyptische presi dent Nasser zijn troepen gelast het vuren in Amman te staken. De Palestijn se reactie hierop was: „Wij zullen doorvechten". In de Jordaanse hoofdstad zijn tot dusver naar verluidt vijf- tot tienduizend doden en gewonden ge vallen. Deze cijfers werden in Libanon genoemd door een functionaris van het Internationale Rode Kruis, Marcel Boisard, die juist uit Amman was aangekomen. Hij had ze vernomen „van mensen in de stad", maar stond niet in voor de juistheid ervan. De bestandsorder houdt duidelijk ver band met de Arabische topconferentie die vanmiddag in Cairo zou beginnen. In de Egyptische hoofdstad zal getracht wor den een verzoening tussen Hoesseins be wind en de Palestijnse verzetsbeweging tot stand te brengen. De kansen op suc ces lijken zeer gering. President Atassi van Syrië is al in Cairo aangekomen, volgens zijn minister van Voorlichting echter niet om de topconferentie bij te wonen maar om overleg te plegen met de presidenten van Egypte, Libië en Soe dan, welke drie landen een bemiddelings commissie voor Jordanië vormen. Jordanië heeft Syrië van agressie be schuldigd. Twee tot drie Syrische pant serbrigades zouden Palestijnse guerrilla strijders in Noord-Jordanië te hulp zijn gekomen. De Israëlische radio sprak van zeker tweehonderd tanks. In Amman is uit zeer goede bron vernomen dat koning Hoes sein en zijn officieren zeer bezorgd zijn over de situatie in het noorden van het land. De Syrische troepen zouden stellin gen hebben betrokken langs een lijn van meer dan twintig kilometer, dwars door Noord-Jordanië. Syrië ontkent alle berichten over een inval. In Washington herhaalde Nixons perschef Ziegler gisteren, dat er naar het oordeel van de Amerikaanse regering duidelijk sprake is van Syrische inter ventie. Na afloop van spoedberaad tussen Nixon en diens naaste medewerkers deel de Ziegler mee, dat de VS de toestand in Jordanië als zeer ernstig en gecompli ceerd beschouwen. „Er blijft een grote mate van onzekerheid bestaan. Wij vol gen de ontwikkeling zeer aandachtig en blijven diep bezorgd over de Amerikaan se gijzelaars en onze andere onderdanen daar", zo voegde hij eraan toe. Recht streeks contact met Russische leiders heeft Nixon gisteren niet gehad. De si tuatie heeft voorts nog geen aanleiding gegeven „tot een wijziging van zijn plan nen voor een Europese reis", die zondag aanstaande moet beginnen. De Palestijnen zeiden gisteren voor de (Van onze ruimtevaartmedewerker) HAARLEM De Russische Loena-16 die zondag een zachte landing op de maan maakte, is gisteren van de maan opgestegen. De Loena is nu op de terugweg naar de aarde. Het ruimtevaartuig voert maanmateriaal mee, waaruit geconcludeerd mag worden dat een zachte landing op aarde in de bedoeling ligt. Het zou voor de eerste maal zijn dat de Russen zelf stukjes maan naar de aarde brengen. Zij doen dat met een onbemand ruimte vaartuig, terwijl de Amerikanen het in het afgelopen jaar tweemaal met een be mande capsule hebben gedaan. Om hoe veel maanmateriaal het gaat, is niet be kend, noch of dit met behulp van televi siecamera's van de aarde af door deskun digen is geselecteerd, of dat men de Loena-apparatuur zelfstandig een keuze of een greep in het wilde weg heeft laten doen. Het is bijzonder knap wat de Russen hebben gepresteerd. Zij slaagden erin een onbemand ruimtevaartuig onbeschadigd op de maan te plaatsen, daar werk te laten verrichten, het weer te laten op stijgen en naar de aarde terug te halen. Dit is in verschillende opzichten een be langrijke primeur. De Amerikanen heb- WEST-BERLIJN (Reuter) In West- Berlijn is gisteren het proces begonnen tegen de 59-jarige voormalige SS-officier Richard Hartmann, die in de jaren 1941-45 betrokken zou zijn geweest bij het weg voeren en vermoorden van o.a. joodse Ne derlanders. Hartmann, die destijds een onderge schikte was van Adolf Eichmann, ver klaarde niet schuldig te zijn aan de hem ten laste gelegde moord op minstens 8.577 joden, onder wie 5.000 uit Kroatië en de andere uit Duitsland en Nederland. Hij noemde zijn werk in de tweede wereld oorlog „louter technisch". De verdachte was in 1968 in West-Ber- lijn aangehouden, waar hij een café dreef. Men verwacht dat het proces drie maan den zal duren. ben mensen op de maan gezet, daar werk laten verrichten en veilig naar de aarde teruggehaald. Een goed opgeleide astronaut kan beter op onverwachte situaties reageren en in steeds wisselende situaties een keuze uit alle mogelijke programma's maken dan een robot, die alleen maar kan uitvoeren wat hem in een geheugen of brein is meegegeven. In dat opzicht worden aan een automa tisch onbemand ruimtevaartuig veel ho gere eisen gesteld dan aan een bemand. Anderzijds moet een bemand vaartuig weer aan veel hogere technische eisen voldoen om de veiligheid van de ruimte vaarders te garanderen en bovendien hun leefklimaat te verzorgen. Ook betekent het vervoer van mensen door de ruimte een aanzienlijk groter gewicht van het vaartuig. De Russen moeten op hun manier veel verfijndere automatische apparatuur meevoeren. De Amerikanen echter veel meer apparatuur en een veel grotere be drijfszekerheid waarborgen. In de onbe mande ruimtevaart telt een mislukking niet zo zwaar, zeker niet wanneer deze geen propagandistische mislukking bete kent, omdat de Russen de tactiek volgen niet van tevoren het doel van een ruimte- experiment aan te kondigen. Het Russische systeem van het onbe mande onderzoek van een ander hemel lichaam geeft voor de komende jaren evenwel een enorm voordeel. In de eerste plaats moet dan worden gedacht aan het onderzoek van de buur- planeten Mars en Venus. Voor bemande vluchten naar deze planeten moeten leef- systemen voor de astronauten worden ontwikkeld en gebouwd, die hun in staat moeten stellen ongeveer een jaar in hun capsule te verblijven. Op zichzelf vergt dit al een enorme investering en daarna de bouw van geweldige ruimtevaartuigen. Daar zijn de VS zeker nog niet aan toe, nu het ruimtevaartbudget steeds verder wordt besnoeid. Zonder die bezuinigingen, die enkele jaren geleden begonnen, zouden de VS in 1975 mensen op Mars, hebben kunnen zetten. Nu zal het wel tot het begin of het midden van de jaren '80 duren. Bo vendien blijkt de planeet Venus zo warm te zijn dat mensen daar niet zonder uit zonderlijk ingewikkelde voorzieningen kunnen verblijven of zelfs maar landen. Onbemand onderzoek, waarop de Sov jet-Unie zich specialiseert, vergt niet deze extra-voorzieningen, terwijl robots in staat zijn meer extreme omstandigheden te verdragen dan mensen. Weet de Sovjet Unie haar techniek van onbemand onder zoek van hemellichamen met de maan als oefenterrein snel te ontwikkelen, dan heeft het een goede kans als eerste appa ratuur op één van de buurplaneten te laten landen en met materiaal naar de aarde te laten terugkeren. Dat zou een verbluffend succes zijn, dat de balans in de ruimte, die nu naar Amerikaanse kant doorslaat, weer naar de Russische zijde zou doen kantelen. Misschien is de vlucht van de Loena-16 daarvan de inleiding, maar het zal zeker nog wel vijf jaren duren, voordat dat blijkt. tweede achtereenvolgende dag dat ze door Israëlische vliegtuigen zijn aange vallen. Israel ontkent dit ten stelligste. In Amman is uit diplomatieke bron ver nomen, dat koning Hoessein de afgelopen dagen contact heeft opgenomen met de vertegenwoordigers van de „Grote Vier" in zijn land. Hij vroeg ze om een ge meenschappelijke actie naar aanleiding van de Syrische inval in Jordanië. In Londen is van gezaghebbende zijde mee gedeeld dat een gezamenlijk optreden van de vier grote mogendheden alleen van diplomatieke aard zou kunnen zijn. HOUMA (Reuter) In de Amerikaanse staat Louisiana heeft gouverneur McKeit- hen gisteren de noodtoestand afgekondigd nadat bij gevechten tussen blanke en negerstudenten vijf gewonden waren ge vallen. V(jf scholen werden gesloten. De ongeregeldheden begonnen, toen voor het eerst de scholen toegankelijk waren voor blanken en negers. De gouverneur verklaarde op dit moment niet van plan te zijn de hulp van de nationale garde in te roepen. SAIGON (AP) De Zuidvietnamese vice-president Ngoejen Cao Ky is vanoch tend uit Saigon vertrokken naar Parijs, waar hij het vredesoverleg over Vietnam zal bijwonen. Vanuit Parijs zal Ky verder reizen naar Washington. De Zuidvietnamese vice-pre sident werd op het vliegveld uitgeleide ge daan door onder meer de Amerikaanse ambassadeur Ellsworth Bunker. ADVERTENTIE V Wees zeker van uw keus. Stuur voor gratis kleurige documentatie no 51 een kaartje aan Ringlever, Antwoordnummer 1444, Rotterdam SYSTEEM PERFECTIE SINDS 1902 Havenstraat 209-213, Rotterdam-W. Tel. (010)-25.65.65* Showr. geopend v. 9-17 u. zateraags van 9-13 uur. Eigen parkeerruimte. Een vliegtuig van het Rode Kruis is gisteren in Beiroet aangekomen met tien gewonden, de eerste mensen die uit Jordanië worden geëvacueerd. Onder hen bevindt zich Ole Ohlsson, een cameraman van de Zweedse tele visie die de vorige week een schot in zijn been heeft gekregen. Op de foto: een van de gewonden wordt uit het vliegtuig gedragen. NEW YORK (Reuter). De zes nog levende winnaars van de Nobelprijs voor de vrede hebben in een verklaring ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van de Verenigde Naties opgeroepen tot beëin diging van de bewapeningswedloop. Met name doen zij op de VS en de Sov jet-Unie een beroep om onverwijld de ont wikkeling en de aanleg van stelsels voor strategische kernwapens op te schorten. De Nobelprijswinnaars zijn de Ameri kaan Ralphe Bunche, zijn landgenoot prof. Linus Pauling, de Canadese oud-premier Lester Pearson, de Britten Philip Noel- Baker en lord Boyd Orr, en de Fransman René Cassin. Razak. Sultan Abdoel Halim van Maleisië heeft Toen Abdoel Razak, die tot nog toe vice-premier was, benoemd tot premier. Razak zal het nieuwe kabinet later be kend maken. ADVERTENTIE stoutenbeek vraag onze catalogus 1970 (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON. Het wachten in Washington is niet langer op een ver scherping van de crisis in Jordanië, van een verdere ondermijning van koning Hoessein, maar op de reactie van de Sovjet-Unie op het verzoek om advies, dat de koning tot de vier mogendheden heeft gericht, en op de afloop van de ontmoeting van Arabische leiders in Cairo. Het Witte Huis maakte bekend, dat het verzoek van Hoessein in overwe ging is genomen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken richtte een diplomatieke waarschuwing aan de Syrische regering en verklaarde, dat de invasie van Jordanië „het gevaar inhoudt van een zich uitbreidend con flict". In kringen van de Verenigde Na ties, waar de Jordaanse ambassadeur overigens ontkende iets van het verzoek van zijn koning af te weten, werd Hoes seins oproep onmiddellijk uitgelegd als geen verzoek om militaire hulp. Verder wacht men ook daar op de reactie van Moskou. In Washington klampt men zich nu vast aan de enige concrete aanwijzing die men heeft over de bedoelingen van Moskou, namelijk het feit dat de Syrische regering enkele dagen geleden ook door het Kremlin tot voorzichtigheid is ge maand. Hierin leest men dat ook de Russische leiders een confrontatie met ae Verenigde Staten in het Midden-Oos ten willen vermijden. Wat de samenkomst van Arabische leiders betreft, zijn de verwachtingen niet optimistisch. Waarnemers in Was hington achten het onwaarschijnlijk dat er een vergelijk getioffen kan worden tussen koning Hoessein en de Syriërs (die zich volgens de berichten afzijdig hou den van de bijeenkomst), maar men heeft nog hoop dat een ontmoeting tus sen de koning en de Palestijnse guerrilla leider Arafat tot afspraken kan leiden, die de crisis kunnen beteugelen. Niettemin liggen de plannen voor een beperkte Amerikaanse militaire ingreep in Jordanië klaar. Het eufemisme voor deze ingreep is „evacuatie", evacuatie van de 460 Amerikanen in dat land. In werkelijkheid is er al overleg geweest tussen Jordaanse en Amerikaanse experts over de uitvoering van deze „evacuatie"- plannen, die grote overeenkomst verto nen met die van 1956, toen de Syrische regering dreigde Libanon binnen te trek ken en president Eisenhower 5000 man mariniers op het Libanese strand zette, terwijl de Britten troepen naar Jorda nië zonden. Tienduizend parachutisten en ander militair personeel staan klaar in het le gerkamp Fort Bragg in North Carolina om naar het Midden-Oosten gevlogen te worden. Nog een aantal Amerikaanse oorlogsbodems is naar de Middellandse Zee gedirigeerd, maar het Pentagon ver strekt geen nadere gegevens over het soort vaartuigen, noch over hun bestem ming. NEW YORK (Reuter). De Russen hebben in Egypte een nieuw type radar geïnstalleerd, met behulp waarvan het ge hele Israëlische luchtruim kan worden overzien. Dit meldt het Amerikaanse weekblad „Newsweek". De installatie, die zich op circa 130 km ten oosten van Alexandrie zou bevinden, zou ongeveer 24.500 meter hoog en ruim 480 kilometer ver reiken.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3