Drama aan boord van Duitse kusttanker voor Katwijk Uitslaande brand in houtloods DUINPARK BIJ BEJAARDENCENTRUM Met trappen en banken Kostbaar orgel in Hervormde kerk te Heemskerk met breekijzer vernield Politie stelt belang in elke aanwijzing Gevonden voorwerpen „Studiegroep Pastoraal" gaf opdracht terug Korte staking bij Figee Lid bemanning dood door gas en kapitein zwaar gewond Giftige dampen Opbrengst collecte kankerbestrijding Tegels en stenen opeens verdwenen Havenberichten DINSDAG 22 SEPTEMBER 1970 5 Kort IJmondnieuws - (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Het ruim honderd jaar oude orgel van de Hervormde Kerk is totaal vernield. Een poging om het orgel in brand te steken heeft schipbreuk geleden, doordat de brand zich zelf verstikte. Er is voor duizen den guldens schade aangericht. Deze ontdekking heeft men maandag in de loop van de ochtend gedaan, toen men zich in het kader van de restauratie werkzaamheden in de kerk begaf, daar rond keek, opmerkte dat enkele pijpen van het orgel aan de buitenzijde beschadigd leken en zich naar boven spoedde. Onzekerheid over f400 5i- haai 38- ong- 87, tond 5, 10 ting, isten :reel, kilo- 'aar- I ea 7.61; 2.83; auw, :har, elvis :d in )erd: 10,60. ;om- nere i; de veek aven hten 'dige ge- De met oede sdag ong- per alen laid, wo elde iter- nog ende l kg. d# (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Een vermoedelijk de fect in de pompkamer van de Duitse kusttanker „Bulkem Liner" (1815 brt.), waardoor benzinedampen zijn blijven hangen, is er de oorzaak van geweest, dat een van de opvarenden gedood en de kapitein ernstig gewond werd. Het Duitse schip dat in Engeland benzine had gelost, daar gas-vrij was verklaard en daarna op weg ging met bestemming Amsterdam, verzocht gisteravond om streeks acht uur dwars voor Katwijk, dringend om medische hulp. Terstond voer de reddingboot „Johanna Louisa" uit met aan boord de IJ muider arts J. de Vries en drie leden van de Ongeval- lendienst. Aan boord gekomen moest de arts vaststellen, dat de 53-ja-ige pompi- man II. B. Greve was overleden aan gas vergiftiging, terwijl de 29-jarige gezag voerder H. W. J. Carl uit Hamburg gas had binnengekregen en door een lelijke val ernstige verwondingen had opgelo pen. Kapitein Carl is naderhand in het Antoniusziekenhuis opgenomen. Omstreeks zes uur gisteren viel aan boord van de „Bulkem Liner" van de rederij Gefo in Hamburg het licht uit. Twintig minuten later, volgde hoofdmo tor en ging het schip slagzij aan bak boord maken. In opdracht van de stuur man begaf een pompman zich naar de pompkamer om de slagzij op te heffen door het overpompen van de ballast. Doch de man kwam niet meer terug. Toen de stuurman een onderzoek ging instellen zag hij de pompman, de 53- jarige H. B. Greve in de diepte op de bodem liggen. Direkt alarmeerde hij ka pitein H. W. J. Carl, die een zuurstof masker opzette en zich naar beneden be gaf. Plotseling echter stortte de kapitein van de ladder en bleef naast de pomp man liggen. Aan boord begreep men, dat de ruim te beneden geheel gevuld was met ben zinedampen, waartegen geen zuurstof masker helpt. De stuurman zette daarna een persluchtmasker op, ging naar be neden en haalde de beide mannen naar boven. Voor de pompman bleek de hulp te laat te zijn gekomen door de inge ademde dodelijke dosis gas. Terstond werd medische hulp aange vraagd terwijl het schip nog steeds met slagzij richting IJmuiden doorvoer. De reddingboot „Johanna Louisa" voer on middellijk na het via Scheveningen Radio uitgezonden verzoek uit, onder schipper L. 't Hart. Omdat rond de opgegeven positie zeer druk scheepsverkeer was, verzocht de schipper van de reddingboot de „Bulkem Liner" vuurpijlen af te schie ten. Nadat aan dit verzoek was voldaan stevende de „Johanna Louisa" regel recht op de Duitse kusttanker af. Dok ter J. de Vries en de heren N. Klooster huis, H. E. Wind en vletterman C Clots klommen via de touwladder aan boord van de „Bulkem Liner", waar de arts medische hulp verleende aan de door de val ook nog verwonde kapitein. Hij ver trouwde hem daarna toe aan de man nen van de Ongevallendienst en keerde met de Johanna Louisa terug naar IJ muiden. Daar werd alles in gereedheid gebracht om de „Bulkem Liner" te ontvangen. Bij de Middensluis stonden twee ambulance auto's gereed alsmede verscheidene auto riteiten voor het instellen van een nader onderzoek. Het stoffelijk overschot van de overledene werd allereerst van boord gebracht, waarna in de volgende ambu lance-auto de kapitein naar het Antonius ziekenhuis is overgebracht. Ver na middernacht kreeg de kusttan ker van rijkshavenmeester Dekker toe- Inbraak. Een opkoper uit Heemskerk heeft bij de Beverwijkse politie aangifte gedaan van diefstal van een bedrag van 139,uit een bureau in zijn kantoor aan de Industrieweg. stemming om naar Amsterdam door te varen. Nog steeds slagzij is het schip daar afgemeerd in de Australiëhaven, waar de rijkspolitie te water een nader onderzoek instelt naar de oorzaak van de storing. Aan de Middensluis zijn door de On gevallendienst de overleden pomp man en de gewonde kapitein van boord gehaald. Op de foto wordt kapitein W. H. J. Carl naar de ambu lance-auto vervoerd. Een uitslaande brand in een houtloods aan de Fresiastraat in Santpoort heeft daar maandagmiddag voor tiendui zend gulden schade aangericht. Het vuur ontstond in een toegangspoort tot de houtloods in eigendom van Aan nemingsbedrijf Gebrs. De Koning, tot welke poort ook de Woninginrichting J. A. v. d. Berg en Zonen toegang heeft. Er bestaan sterke aanwijzingen, dat de jeugd tegen de deur van de woninginrichting een vuurtje heeft gestookt in afvalmateriaal van dit laatstgenoemde bedrijf. De vlammen vonden gretig voedsel in de daar ge deponeerde papieren hulsen en stuk ken matting, waarna zij oversloegen op de houtloods, welke kort daarop over een lengte van dertig meter in lichterlaaie stond. De brandweer was het vuur spoedig geheel meester, doch was nadien nog ruim een uur bezig met nablussingswerkzaamheden. On der de jeugd zal een onderzoek wor den ingesteld naar de dader (s). (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN De jaarlijkse collecte van het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding heeft in de gemeente Velsen, ten zuiden van het Noordzee kanaal een record-opbrengst opgeleverd. Dankzij de spontane hulp van tal van medewerksters en de grote offerbereid heid van de burgerij kon een bedrag van 16.258,47 worden ingezameld, namelijk in Santpoort-Noord 2.558,76; in Sant poort-Zuid 2.067,76; in Driehuis 1.260,60; in Velsen-Zuid 615,09 en in ijmuiden f 9.756,26. Bromfietsdiefstallen. In Castricum zijn maandagavond twee bromfietsen ge stolen. De eerste brommer werd ontvreemd uit een schuur achter een woning aan de Juliana van Stolbergstraat. Vanaf het voet pad aan de Mozartlaan werd eveneens een bromfiets meegenomen. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN Bij het interkerkelijk verzorgingstehuis voor bejaarden aan de Grote Beerstraat ligt een aan trekkelijk duingebied tussen het be jaardencentrum en de Heerenduin weg. Om nu altijd tegen de betrekkelijk hoge duinen aan te moeten kijken als men op straat een wandelingetje maakt, is evenwel minder aantrekkelijk en voor be jaarden is het ondoenlijk om in de duinen te klimmen. De gemeente Velsen heeft een bijzonder goede oplossing voor dit probleem ge vonden. Er werd een plan voor een duin parkje ontworpen en in de afgelopen zo mer hebben de mannen van het plant- soenbedrijf enthousiast aan de uitvoering ervan gewerkt. Op verschillende plaatsen werden met spoorbiels trappen gemaakt met zeer rui me treden en een klein hoogteverschil tussen de treden. Na elke trap volgt als het ware een klein plateautje, waar men weer even rus ten kan op een bank. Op verschillende hoogten zijn paden aangelegd, die via de gemakkelijke trappen met elkaar in ver binding staan. Zo hier en daar zijn op beschutte plateaus enkele banken bij el kaar gezet. Vanaf het hoogste plateau heeft men een prachtig uitzicht op het duingebied en de stad IJmuiden. Met al deze voorzieningen heeft men het duingebied toegankelijk gemaakt voor de bepaarden die straks het verzorgings tehuis aan de Grote Beerstraat zullen be volken. Dit duinpark mag eigenlijk wel worden beschouwd als een niet onaan zienlijk- geschenk van de gemeente aan deze bejaarden. Een van de plateaus met op de achtergrond het bejaardencentrum. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Een ambtenaar van open bare werken heeft bij de politie aangifte gedaan van een diefstal van 200 trottoir tegels en 50 straatstenen. Deze stonden opgetast langs de oude rijksweg, naar Santpoort en zijn vermoedelijk in het nachtelijk duister verdwenen. Bij het openen van een deur aan de zjjkanl van het orgel sloeg de ontdek kers de schrik om het hart. Zo goed als alle orgelpijpen waren omgebogen, in el kaar geslagen en in het orgel op de zo genoemde zwelkast een kerkgordijn ge frommeld, tezamen met wat vitrage en dit in brand gestoken. Daar de vitrage van nylon was, zette de brand zich niet door en smoorde zich zelf. Dit mag een groot geluk genoemd worden, daar an ders de ramp volledig zou zijn veweest. Omtrent het tijdstip, waarop de rava ge werd aangericht is adjudant P. Vijn van de gemeentepolitie zeer positief. De ze moet aangericht zijn in de nacht van donderdag op vrijdag. Donderdagmiddag namelijk was de uitvoerder, de heer Groot, nog in de kerk geweest en had niets vreemds gezien. Vrijdagmiddag had de gemeente-opzichter, de heer Sier, de kerk bezocht en toen in een flits gecon stateerd, dat enkele orgelpijpen aan de buitenkant beschadigd leken. Zijn ver moeden was geweest, dat tijdens de res tauratiewerkzaamheden tegen de pijpen was gestoten en hij had zich voorge nomen, daar eens nader naar te informe ren. Het was er die middag niet van ge komen. Maandag echter ontdekte de uit voerder de schade en haastte zich naar boven naar het orgel om daar de ver nielingen vast te stellen. De terstond gealarmeerde politie stel de vast, dat zich in de kast een breek ijzer en een koevoet bevonden. Voorts wordt aangenomen, dat de dader of da ders zijn binnengekomen via de steigers, welke om de toren staan, want geen en kele toegangsdeur was geforceerd. Hiermee is het aantal geheimzinnige vernielingen in Heemskerk en Beverwijk weer met één toegenomen. De ernstigste zijn wel geweest die in het zwembad De Waterrakkers in Heemskerk (met brand stichting); in de Mavo-scholengemeen schap nabij de J. v Kuikweg; in het ge bouw van het Leger des Heils in Bever wijk recentelijk en nu weer in de Her vormde Kerk van Heemskerk (wederom met brandstichting). In politiekringen gaan de gedachten nu ook uit naar de brand in het majorettegebouwtje in Meer- restein, waardoor het majorettenkorps ten zeerste werd gedupeerd, alsmede naar de vernielingen in de Mavoschool aan de Karshofstraat in Heemskerk. Daarom is de politie bijzonder geïnte resseerd in elke aanwijzing omtrent het geen in de nacht van donderdag op vrij dag in of rond de Hervormde kerk op enigerlei wijze de aandacht heeft getrok ken. Intussen is het zeer opmerkelijk, dat deze vernieling moet hebben plaatsge vonden gelijktijdig mét of vlak na de feestelijke overhandiging van het geld, dat de acties voor het Leger des Heils hebben opgebracht. Met spijt constateert men, dat het orgel binnen twee weken uit de kerk gehaald zou zijn om gerestau reerd te worden. Ook was men juist vo rige week bezig geweest met het voorbe reiden van een molestverzekering. VELSEN Bij de Velsense politie zijn de volgende voorwerpen als gevonden aan gegeven: bankbiljet, portemonnee met in houd, vitrage in plastic zak, mes, plastic bal, handdoek met zwembroek, paar laar zen, autoped, zonnebril, portemonnee met geld en haarspeld, regenjack, ring met 3 sleutels, verzekeringsplaatje bromfiets (FXD 685), twee sleutels aan touwtje, arm bandje, regenjas, kinder jack, tas met por temonnee en bril, honderiem, ringetje, re genbroek, autosleutel, hond, sleutel, da meshorloge twee autosleutels, kinder schoen, vest. Inlichtingen over deze voorwerpen kun nen dagelijks worden verkregen op het hoofdbureau van politie in Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen worden afge geven. de Snelheidscontrole. Tijdens een door Beverwijkse politie op de Plesmanweg ge houden snelheidscontrole zijn maandag 30 automobilisten geverbaliseerd. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De Studiegroep Pasto raal voor het dekenaat Beverwijk, die on geveer een half jaar geleden door het bis dom in het leven is geroepen, heeft na in tensief overleg besloten zijn opdracht terug te geven. Eind augustus werd een eerste evaluatie bijeenkomst gehouden van het werk van de Studiegroep Pastoraal. Als initiatiefne mers waren aanwezig de dekenale staf, het KMC-bestuur, de brainstormgroep en vica ris Koper van het bisdom. Op deze bijeen komst bleken in de groep duidelijke discre panties te zijn ontstaan rond onder andere een te formuleren kerkbeeld. In aanslui ting op de eerste bijeenkomst werd daar om op 15 september een verder beraad ge houden op het bureau van het KMC in aanwezigheid van vicaris Koper, deken Groot en KMC-voorzitter dr. Lampe. Na een overleg van enkele uren werd besloten dat de Studiegroep in zijn huidige samen stelling zoals de kaarten nu lagen waar schijnlijk niet aan de gestelde opdracht zou kunnen voldoen. De groep heeft daarom de opdracht te ruggeven met het verzoek aan de heren Koper, Groot en Lampe op korte termijn een nieuw initiatief met betrekking tot de pastoraal in het dekenaat in Beverwijk aan te bieden. De leden van de groep zullen dan individueel bezien in hoeverre zij hier voor opnieuw beschikbaar willen zijn. (Van onze redactie economie) HAARLEM. Ongeveer 300 man van het werkplaatspersoneel bij de Haarlem se machinefabriek Figee heeft vanmor gen twee uur gestaakt met als directe aanleiding het uitblijven van de onmid dellijke uitbetaling van de kinderbijslag bij het loon, dat daar tegenwoordig over perioden van vier weken wordt betaald. Een bijkomende reden was onzekerheid over de uitkering van de 400 Boven dien wenste het personeel te weten waar het aan toe is, als Figee met een ander bedrijf gaat samenwerken. Tijdens een bijeenkomst in de kantine heeft directeur ir. Neeus de gemoederen kunnen bedaren. Hij zegde toe dat de kinderbijslag zo snel mogelijk zal wor den uitbetaald en dat uiterlijk 1 oktober bekend zal worden of er een extra uit kering voor het Figee-personeel komt en hoe groot het bedrag dan zal zijn. De Fi- gee-directie had enkele weken uitstel voor de beslissing over de 400 gevraagd, om dat zij eerst moest gaan proberen daar voor geld beschikbaar te krijgen. Mocht op 1 oktober de uitkering nog niet vast staan, dan overweegt het personeel op nieuw een staking. Maandag aangekomen In IJmuiden: Neva, Iggesund; Turku, Vyborg; Mai Rickmers, Ant werpen; Memel, Dagenham; Taucher O Wolff, Wilhelms haven; Silver Castle, Le Havre; Pa mir. Londen; Esperance, Londen; Abiqua, Phi ladelphia; Ingrid Retzlaff, Hamina; Helene Clau sen, Klaipeda; Herman Helene, Noordzee; Hen- riette H, Bordeaux; Kamerad, Vesteras; Tubo, Paar; Crail Boston: Marslea, Belfast; Pioneer, Dordrecht; Stella Maris, New Castle; Walen- burgh, Bordeaux. Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Farnsun, New Yersey; Bulken Limer, Purfleet; Schelde- borg. Zweden: Doris. Leningrad; Amyntas, Rot terdam; Zeeburgh, Stockholm: Cindad de Ar- menin, Antwerpen; Blumenthal, Antwerpen; Auriga, Hamina; Zaanstroom, Felixstowe; Osta- ra, Rotterdam; Sierra Urbion, Bibao. Maandag vertrokken van IJmuiden: Holly wood, Bergen; Taucher O Wulff, Cuxhaven; Elin Horn, Port Arthur; Holland Park, Fowey; Lady Sybilla, Newburn; Olna Firth, Glasgow Platte, Philadelphia; Spaarneborg, Boston; Jean E. Londen; Uta Heike, Rotterdam; Favoriet; Ipswich; Jan Kahrs, Stettin; Dania, Kopenha gen; Lady Sorcha, Plymouth. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Helene Clausen, Klaipeda; Maas, Bremen; Cate Clipper, Gent; Lea, Shelby; Breitenstein, Hamburg; Bali. Hamburg; Degerö, Helsinki. (Indien geen nadere aanduiding volgt, dan het schip van of naar Amsterdam gegaan).

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5