Moskou waarschuwt KS EVACUATIE VAN AMERIKANEN UIT AMMAN I KVP hoopt op Cals' terugkeer in de politiek Van en f Gelder: f 200 33 per maand Geen crisis om Veronica Nordsee International stopt ten behoeve van Loena-16 in Kazakstan geland Telefonische inlichtingen over kanker AGENDA pagina 8 Verder in de krant HET WEER Olie wordt niet goedkoper Schilder verhuurt andermans huizen Mr. Geertsema: PIRAAT IS REGERING STAP VOOR Belg zegt oorzaak van migraine gevonden te hebben 60e JAARGANG NUMMER 273 DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Overdreven iliilPil Iets warmer Verdeeld m tf Aan de ketting SEX BOETIEK Het woord is aan Russische sonde kwam terug met maanstenen In Londen Autobedrijf KONING N.V. De tweede winnaar van 1000 gulden in het grote kolenspel is 3 .Marre,Vuchtstraat 75, Breda. Doet u dit najaar ook mee? Als u bij KLASSIEK WONEN binnenstapt, ontdekt u meer dan u had verwacht Jos. L. Lodewyks E. Koning Jmui Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 15,55 per kwartaal, 17,20 franco per post. 1,23 per week. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looy, onderdirecteur WASHINGTON (Reuter, AFP en AP) De evacuatie van Amerikaanse burgers uit Jordanië begint vandaag. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vanmorgen bekendgemaakt dat een gecharterd Libanees verkeersvliegtuig uit Beiroet naar Amman zal vliegen om Ameri kanen op te halen en ook andere buitenlanders die Jordanië willen verlaten. De Sovjet-Unie heett de V.S. formeel gewaarschuwd dat „elke inmenging in de gebeurtenissen in Jordanië de toe stand daar en de internationale situatie als geheel nog ingewikkelder zal maken. „Het Russische ministerie van Buiten landse Zaken heeft de Amerikaanse rege ring voorts gewezen op de noodzaak voor zichtigheid te betrachten. President Pod- gorny noemde gisteravond inmenging van buitenaf in het conflict „ontoelaat baar". President Nixon heeft gisteren twee uur lang met de Amerikaanse veilig heidsdienst vergaderd over de toestand in het Midden-Oosten Na afloop werd gezegd dat er nog „een grote mate van onzekerheid blijft bestaan" omtrent de situatie in Jordanië. Maarschalk Habes Majali, de Jordaan se opperbevelhebber en militaire gou verneur heeft de cijfers over het aantal slachtoffers in Amman zeer overdreven genoemd. Volgens hem zijn er ongeveer 1.500 doden en gewonden. Andere meldingen variëren echter van 10.000 tot 15.000 doden en nog grotere aantallen gewonden. Kort nadat koning Hoessein gister het zoveelste bestand had afgekondigd werd 's.' y-, L.,,, Koning Hoessein van Jordanië toont een deel van de huls van een raket, die gisteren op het koninklijk paleis bij Amman is afgevuurd. Uit het binnenland2 Buitenlands nieuwsJ1 Van Dag tot Dag3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7 Films 7 Feuilleton 8 Beeldverhalen 8 Weerrapport 8 Kunst 13 Radio en tv13 Economisch nieuws15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 17, 19 Luidsprekers 11, 14, 18 Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I. tot vrij dagavond Koude nacht met plaatselijk mist, maar overigens droog en vooral 's middags vrij zonnig weer. Weinig wind en iets hogere mid- dagtemperaturen. door Israëlische correspondenten mel ding gemaakt van hevige strijd in de Noordjordaanse stad Irbid. Tevoren waren woonwijken van de stad gebombardeerd. Uit Syrië afkomstige te rugtrekkende tanks werden eveneens he vig vanuit de lucht bestookt. Grote steek vlammen van exploderende napalmbom men konden vanaf de heuvels van Go lan duidelijk worden gezien. Het verzet van de Palestijnen bij Irbid zou gebro ken zijn, maar volgens de radio van het Palestijnse verzet beschoot het Jordaan se leger vanmorgen nog blindelings met artillerie op Irbid. „Een nieuwe poging van Hoesseins troepen om de stad bin nen te dringen is mislukt". De Arabische wereld is door de ge beurtenissen in Jordanië nog meer ver deeld dan ooit. Radio-Bagdad geeft Nas ser de schuld van de gevechten. Een commentator van de Iraakse ra dio zei „dat het Arabische volk heel goed weet dat de afschuwelijke misdaden en moordpartijen het resultaat zijn van de aanvaarding van het plan-Rogers door Nasser". De Syrische president El-Atassi riep gisteren opnieuw op tot onvoorwaardelij - ke steun aan de Palestijnen. De Pales tijnse guerilla-leiders deden een dringen de oproep tot steun bij Algerije. Ander zijds heeft het Centrale Comité van de verzetsbewegingen zich bereid verklaard tot een ontmoeting met president Al-Ni- meiry van Soedan, die aan het hoofd staat van de door de Arabische leiders in Cairo ingestelde bemiddelingsdelega tie. (Zie verder pagina 3) LOS ANGELES (ANP). Zelfs bij heropening van het Suezkanaal zullen de olieprijzen in Europa vermoedelijk niet dalen tot het peil van vorig jaar en be gin dit jaar. Door een onverwacht grote vraag is namelijk de raffinagecapaciteit bijna in evenwicht gekomen met de vraag. Dit heeft de heer F. C. McFad- zean, een der directeuren van de Konink lijke Shell in Los Angeles meegedeeld. Verwacht wordt, dat de vervoerskosten van ruwe olie in de rest van het jaar veel sterker zullen stijgen dan aanvankelijk was gedacht, zo zei hij. DEN HAAG. Een 39-jarige Delftse schilder heeft de afgelopen maand an dermans huizen verhuurd en aan sleutel en overnamegelden 20.000 opgestreken. Bij zijn arrestatie was daarvan nog ƒ28 van over. De schilder sloot voorlopige koopcon tracten, hield makelaars en eigenaren aan het lijntje en streek intussen geld voor overname van inboedels of vergoe ding van verbouwingskosten van aspirant huurders op. Een achtjarig Palestijns meisje met ernstige maagwonden scheurt haar verband weg en schreeuwt van pijn terwijl haar moeder in een shock toestand naast haar ligt in een vlieg tuig van het Rode Kruis dat gisteren op weg was van Amman naar de Libanese hoofdstad Beiroet. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De voorzitter van de K.V.P., mr. Van der Stee, zal binnenkort een gesprek hebben met oud-minister president Cals om hem te polsen over een terugkeer in de politiek. Mr. Van der Stee meent dat mr. Cals zalfs een be langrijke rol kan spelen bij de komende kabinetsformatie. Hij zei dit gisteravond tijdens een interview in het NOS-program- ma „Cosa Nostra". Op de vraag of toetreding van mr. Cals tot een toekomstig kabinet zou be tekenen dat de K.V.P. gekozen heeft voor een bepaalde politieke partij als rege ringspartner, antwoordde mr. Van der Stee: „De heer Cals is jarenlang minis ter geweest in een kabinet waarvan ook de V.V.D. deel uitmaakte. Wat in het verleden was, kan terugkeren". In hetzelfde programma zei mr. Cals nog bijzonder geïnteresseerd te zijn in de actieve politiek, hoewel hij „niet bepaald op een politieke functie zit te wachten", aldus zijn verklaring. Wel liet hij mer ken het spijtig te vinden nog niet door de K.V.P. te zijn benaderd, temeer daar hij duidelijk achter het K.V.P.-kernprogram- ma van prof. Steenkamp staat. De oud-premier vond overigens, dat aan jongeren de kans moet worden ge geven in de politiek te gaan. Hij herin nerde eraan, dat hij achttien jaar in de politiek heeft meegelopen, waarvan vijf tien jaar als minister. „Ik vond het mie ters, op een enkele nacht na", zei hij. Met die nacht doelde hij op de Nacht van Schmelzer" waarin het kabinet-Cals door de K.V.P.-fractie ten val werd ge bracht. Deze val heeft mede geleid tot de anti-K.V.P.-resolutie van de P.v.d.A., die op het ogenblik de partijpolitieke discus sie beheerst. (Van onze correspondent) DEN HAAG Indien de regering met maatregelen zou komen tegen Ve ronica, zou de VVD dat dan accepte ren? Mr. W. J. Geertsema, de politieke leider van de VVD, antwoordt op die vraag: „Als het hele kabinet voor maat regelen zou zjjn, wat ik voorshands weiger aan te nemen, dan zie ik een pa rallel met de R.E.M.-wet. De regering vond het toen noodzakelijk om met een wetsbepaling televisie-uitzendingen uit zee onmogelijk te maken. De VVD heeft daar tegen gestemd, en dat zouden we in deze situatie ook doen. Maar dat hoeft geen crisis tot gevolg te hebben. Wjj vinden echter, dat nu er zoveel zendgemachtigden zyn, er best nog een aantal by kunnen". Mr. Geertsema zou het overigens dwaas vinden, als de regering in haar laatste zittingsjaar overhaast een maat regel zou nemen om het populaire ra diostation voor de kust van Schevenin- gen tot zwygen te brengen. Loopt het kabinet-De Jong door in terne meningsverschillen over de ether piraten het gevaar over zich zelf te struikelen? Mr. Geertsema: „Ik kan me nauwe- ïyks indenken dat in een tijd van gro te inspanningen, zowel internationaal als in onze sociale en economische toe stand, ineens een crisis zal worden ver oorzaakt over piratenzenders". (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Radio Nordsee International, Zwitserse piratenbuurman van Veronica voor de kust van Scheveningen, heeft vanmorgen om elf uur haar uitzendingen gestaakt. Het zendschip, de Mebo 2, zou tussen half twaalf en vier uur de haven van Scheveningen binnenlopen. Het nieuws werd gisteravond door de disc-jockeys van de zender bekendgemaakt. Als reden voor de ondanks allerlei moeilijkheden toch nog vrij plotselinge stop zetting gaf het station de steeds sterker wordende dreiging op, dat de Nederlandse regering het al tien jaar in de ijskast staande verdrag van Straatsburg gaat effectueren. Met het besluit om te stoppen wil Nordsee voorkomen dat de regering haar voornemen om de illegale zenders van de Noordzee te bannen, gaat uitvoeren. „Dat zou niet fair zijn tegenover onze buurman Veronica", aldus de zender die er bij herhaling van beschuldigd is het radioverkeer tussen schepen op de Noord- zee te storen, evenals trouwens de nieuw ste piratenzender, radio Capital. Wat deze zender nu gaat doen is nog niet be kend. Overigens is al lang bekend, dat Nord see in ernstige financiële moeilijkheden verkeert. Het Europese reclamenet dat de jonge Zwitserse zakenlieden Meister en Bollier voor hun zender wilden opbou wen, is nooit van de grond gekomen. Ne gen maanden geleden begonnen de uit zendingen voor de Nederlandse kust. Kort daarna zocht het schip zijn heil in Engeland waar het door een stoorzen der van de Engelse PTT binnen de kort ste keren weer werd weggejaagd. De problemen liepen zo hoog op, dat oud-nachtclubeigenaar Kees Manders het bevoorradingsschip Mebo 1 aan de ket ting liet leggen omdat hij een vordering zou hebben op de eigenaren van de zen der, waarvan hij commercieel directeur zou zijn. Nordsee heeft dat directeurschap al tijd ontkend, onder meer toen Manders eind augustus met twee scheepjes naar de Mebo 2 voer. Verschrikte disc-jockeys op het schip riepen toen om dat het ge kaapt werd. Gisteravond deelde een van de plaat praters van de zender mee, dat Nord see binnenkort een ligplaats zal gaan kiezen voor de kust van Zuid-Afrika. Of ficieel is daarover echter nog niets be kend. DEN HAAG-VELSEN. Bij Van Gel- der's Papierfabrieken zal van het perso neel dat onder de papier-cao valt, eind oktober 200 extra worden uitgekeerd en wat de rest betreft 33 per maand extra. De Raad van Bestuur voor de Zeevaart en de werknemersorganisaties ter koop vaardij zijn tot een akkoord gekomen over de uitkering van 400 gulden aan de zee varenden in dienst van rederijen voor wie de cao geldt. De uitkering zal in twee gedeelten, in oktober en in januari 1971, geschieden. De ruim 6000 werknemers van de Shell ontvangen 200 ineens. Voorts wordt van 1 oktober af drie percent in de salaris schalen verwerkt. Bij de Koninklijke Gist en Spiritusfabrieken in Delft (rond 5000 werknemers) ontvangen alle werknemers extra uitkering van 200. Tot de nieuwe cao op 1 juli 1971 wordt aan volwassen werknemers en kostwin ners een toeslag van 33 per maand ge geven. Jongeren ontvangen een lagere toeslag. De directies van de strokartonfabrieken „Union" en „Brittannia" in Oude Pekela hebben de eis van de werknemers tot uit kering van 400 gulden ineens op 1 okto ber naast zich neergelegd. Zij zullen zich houden aan de met de vakorganisaties ge maakte afspraak: 200 gulden op 1 okto ber en 200 gulden op 1 maart 1971. De directie van „Union" heeft medege deeld, dat zij bij een eventuele staking zich niet meer gebonden zal voelen aan de afspraak en dat de 200 gulden per 1 oktober dan mogelijk niet uitgekeerd zul len worden. Stakingsuren zullen niet wor den betaald. De directie van Van der Grinten Appa- ratenfabriek in Venlo voelt niet veel voor een uitkering van 400 ineens. Zij wil overleg plegen over het optrekken van de salarissen van de laagstbetaalden en over uitbreiding van de winstdelingsregeling De federatie van werkgeversorganisa ties in het kappersbedrijf heeft op dit noment geen behoefte aan overleg met l£ werknemersorganisaties over extra uitkeringen ineens, zo heeft de federa tie vanochtend laten weten. Het bestuur is van mening, dat de CAO die tot 1 mei loopt, voldoende ruim te biedt om de werknemers in overeen stemming met de geleverde prestaties naar behoren te belonen. ADVERTENTIES Sucde-kleuren Choorstraat 16 Utrecht Grote Houtstraat 80 Haarlem Amsterdamsevaart 70 Haarlem Telefoon 32 29 23 Unieke kollektie sexbladen -boeken. Speciale condoomafdeling en liefdesdranken. Massage-apparaten. Iedere maandag en vrijdag DEENSE SEXFILMAVONDEN. Dinsdag uitsluitend echtparen. Aanvang 20.30 uur. Tevens bemiddeling. Voor personen boven 21 jaar lidmaat schap f 2.50. Ruime parkeergelegenheid en discrete behandeling. GEOPEND van 9.00 uur 21.00 uur. Samuel Butler: Een kip is slechts de manier van een ei om een ander ei te maken. MOSKOU (AFP-AP). Het Russische ruimtevaartuig Loena-16 is vanochtend om 08.26 Moskouse tijd (06.26 uur onze tijd) op aarde geland, zo is officieel in Moskou bekendgemaakt. Het ruimteschip maakte een zachte landing op 80 kilo meter ten oosten van de Djezkasgana in Kazakstan, aldus het Russische persbu reau Tass. De Loena-16 werd vorige week gelan ceerd en maakte in het weekeinde een zachte landing op de maan. waar de son de bodemmonsters nam en weer opsteeg. Het is de Russen voor het eerst gelukt een ruimtevaartuig een zachte landing op de maan te laten maken en het daarvan daan weer naar de aarde te laten terug keren. De resultaten van het maanonde/- zoek zullen volgens Tass worden gepubli ceerd. Dr. Kaminski, directeur van bet West- duitse observatorium in Bochem heeft vandaag verklaard dat men, na het ge slaagde experiment met de Loena-16, ook op economisch verantwoorde manier an dere planeten zal kunnen onderzoeken. Het is volgens hem goed mogelijk dat men nu op deze wijze ook Mars en Venus zal kunnen gaan verkennen. BRUSSEL (ANP). De Mechelse fy sioloog, reumatoloog en orthopedist, dr. Maex, is er na een studie van twaalf jaar van overtuigd dat hy de oorzaak van migraine gevonden heeft en dat hij deze ziekte kan genezen. Deze Belgische arts meent dat migrai ne ofwel „schele hoofdpijn" waaraan over de gehele wereld talloze mensen lij den (alleen in België al 700.000 mensen of zeven percent van de bevolking) ver oorzaakt wordt door „scoliose" een zij delingse verkromming van de wervelko lom die heel gemakkelijk kan ontstaan bij kleine kinderen met een licht en teer beenderengestel. LONDEN (AP) In Londen kan men nu na het draaien van een bepaald tele foonnummer gedurende drie minuten te horen krijgen wat de tien meest herken bare symptomen zijn van kanker. Daar na volgt de dringende raad zich snel tot een arts te wenden. Deze nieuwe voorlichtingsdienst is in gesteld door de „Marie Curie Memorial Foundation." ADVERTENTIES v/h Zwier official dealer Voor IJmuiden en omgeving Bloemstraat 34, IJmuiden, Tel. 15141 RAAMSINGEL 42 (bij Houtbrug) HAARLEM

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1