r Dr. Veringa over bestuur universiteiten: AMSTERDAMS BESLUIT WORDT VERNIETIGD Fa. B. ENGELENBERG Is prostitutie een beroep Mishandelde kind wordt omringd door een muur van zwijgen „Artsen zijn de moeilijkste vesting" Subsidie verleend Morgen 2 jaar DANSEN -(-GEZELLIGHEID bij „EVERGREEN" Betoging tegen apartheid in Middelburg De vrouw moet aan de sigaar Protest tegen luchtshow Grote actie tegen stoep-parkeren in Amsterdam Roemeense terecht Rotterdams vraagstuk Miljoen schade bij veilingbrand INITIATIEFNEEMSTER NIEUWE VERENIGING: PSP-pamflet zou beledigend zijn Verbied witmakers met fosfaat Luns: Ontbladering niet strijdig met volkerenrecht DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1970 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Veringa van Onderwijs is van mening dat aan vaarding van de wet universitaire bestuurshervorming betekent dat de bestuursregeling die de Amsterdamse gemeenteraad maandag heeft ge troffen voor de universiteit van Amsterdam niet door de Kroon kan wor den goedgekeurd. Hij meent bovendien dat de nieuwe structuren aan de universiteiten in Groningen en Nijmegen niet geheel in de nieuwe wet passen en in een overgangsperiode daaraan passend gemaakt moeten wor den. Hij wil echter in overleg met de betrokkenen een overgangsregeling opstellen en bij niet-goedkeuren van het raadsbesluit meedelen op welke punten de afwijzing betrekking heeft en welke veranderingen goedkeuring kunnen verwezenlijken. Bij ambassadeursbezoek Meent de industrie Geluidshinder OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN PLASTIC WERKHANDSCHOENEN Meteen bekeuring HOUTPLEIN 16 A - HAARLEM ZATERDAG1- EN ZONDAGAVOND m.m.v. THE CHANTAYS Moeilijkste vesting Onderzoek Pressiegroep Recherche-onderzoek Kamerleden vragen: ASTA-CONGRES IN AMSTERDAM MIDDELBURG. Terwijl woensdag avond in de foyer van de schouwburg in Middelburg de ambassadeur van Zuid- Afrika In Nederland, de heer T. J. Ende man, handen schudde op een receptie die het provinciaal bestuur van Zeeland hem aan het einde van zijn tiendaags werkbe zoek aanbood, deelden tegenstanders van de apartheidspolitiek buiten pamfletten uit en lieten zij leuzen horen als „Discrimi natie, het is geen spelletje u moet niet lachen" en „Dit is het begin, we gaan door met de strijd", afgewisseld met het zin gen van „Sari Marijs". De demonstratie was georganiseerd door het Comité Zuid- Af rika, politieke jongerengroepen, leraren en leerlingen van bijna alle scholen op Walcheren en losse groepen. Prins Johan Friso wordt morgen twee jaar. Zijn vader, prins Claus, maakte daarvoor deze foto. DEN HAAG. De Federatie Neder landse Sigarenindustrie begint een cam pagne om het sigarenroken vooral bjj de vrouwen populairder te maken. De federatie opent in Den Haag een bureau voor advies en voorlichting. Uit een oriënterend onderzoek onder 300 vrouwen en 300 mannen is gebleken, dat zowel de mannen als de vrouwen het si gaartje voor de vrouw als een emancipa tiesymbool beleven. De Nederlandse sigarenindustrie telt 20 fabrieken en 19 „eigen werkers", die sa men per jaar ruim 2000 miljoen sigaren produceren, waarvan er 900 miljoen wor den geëxporteerd. ROTTERDAM. De internationale vliegshow op zaterdag aanstaande in Rot terdam ter gelegenheid van het vijfde lustrum van de vliegtuigbouwkundige stu die vereniging „Leonardo da Vinei", heeft protest uitgelokt van het Rotterdamse raadslid F. van Heezik (PvdA). Hij stelt in vragen aan B. en W. dat het in ver band met de geprikkeldheid die er door geluidshinder in diverse wijken van Rot terdam bestaat beter zou zijn als de acti viteiten op de luchthaven te beperken tot die vluchten die beslist noodzakelijk zijn. ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 312206 De minister zei dit woensdag in de Tweede Kamer bij de behandeling van de democratisering*;wet voor universitei ten en hogescholen, een wetsontwerp waarvan de bewindsman zelf toegeeft dat het niet ideaal is maar wel als een weerslag gezien kan worden van wat er onder alle betrokkenen leeft en dat vol gens hem wel voor iedereen aanvaard baar is. Er zijn zelfs groepen die menen dat dit wetsontwerp al te vèr is gegaan, aldus de minister. Hij bestreed de opvatting van de op positie dat er teveel bezwaren tegen het ontwerp zijn en dat het beter kan wor den teruggetrokken. „Wat zou er gebeu ren als er nu geen wet met deze moge lijkheden ter tafel zou liggen?" vroeg hij. De heren Van der Lek (P.S.P.) en Masman (P.v.d.A.) protesteerden fel te gen deze stelling van de minister en ver weten hem dat juist hij blijk had gege ven van gebrek aan moed, omdat hij anders al veel eerder met een experi menteel artikel zou zijn gekomen. Minis ter Veringa antwoordde dat hij niet al leen niet eerder de moed heeft gehad, maar dat ook nu nog de moed daartoe hem ontbreekt en dat juist dit de reden is waarom hij dit wetsontwerp heeft in gediend. Hij stond ook nu nog open voor ver anderingen en aanvullingen, als dat naar zijn oordeel verbeteringen zijn. „Als van mijn kant een negatief antwoord volgt op een aantal suggesties komt dat om dat ik op die bepaalde punten mijn oor deel duidelijk heb afgerond en omdat mijn verantwoordelijkheid, mede in rela tie tot de volksvertegenwoordiging, naar mijn oprechte mening geen verdere ver schuiving toelaat". Vervolgens ging hij in op een aantal van de ruim dertig ingediende amende menten. Hij was tegenstander van het door de heren Masman (P.v.d.A.) en Dijkstra (D'66) ingediende amendement om de verkiezing van de universiteits raad niet groepsgewijze te laten geschie den, maar leden van elke groep het recht te geven ook vertegenwoordigers uit de andere groepen aan te wijzen. Een amendement van de heer Van Dijk (V.V.D.) om het opkomstpercentage voor de verkiezingen op 51 te stellen in plaats van op het voorgestelde 35 noemde de minister geen verbetering. Hij voelde niets voor het amendement van P.v.d.A. en D'66, om de universiteitsraad het recht te geven elk lid van het college van bestuur van zijn functie te onthef fen als de raad in twee achtereenvol gende vergaderingen met een meerder heid van ten minste twee-derde ver klaart geen vertrouwen meer in het be trokken lid te hebben. In een dergelijke conflictsituatie zal het betrokken lid zelf wel terugtreden, meende de minister. Hij stond ook afwijzend tegenover benoe ming van de rector magnificus door de universiteitsraad in plaats van door de Kroon, tegenover een verkiezing van de „Kroonleden" in de universiteitsraad in plaats van een benoeming door de Kroon en tegenover uitbreiding yan de raad van veertig tot zestig leden. Minister Veringa zei dat de mogelijk heden die zijn wetsontwerp biedt voor experimenten voldoende zijn. Hij betoog de dat een universiteit niet op één lijn kan worden gesteld met een particuliere vereniging. Bij alle democratiserings plannen blijft een universiteit toch een instelling die door de overheid als or gaan voor de nationale gemeenschap of door een stichting of vereniging als or gaan van een bepaalde bevolkingsgroep wordt opgericht in het belang van de hele samenleving. Daarom moet volgens de bewindsman dat algemeen belang ook in de vertegenwoordigende democrati sche lichamen inspraak hebben. AMSTERDAM. De Amsterdamse Verkeerspolitie gaat de komende maan den een gerichte actie voeren tegen het parkeren op trottoirs, een overtreding die vooral in de binnenstad hand over hand toeneemt. Met affiches, raambiljet ten, voorlichtingsborden, advertenties, bioscoopreclame enzovoort zal men de automobilisten er op wijzen, dat het trot toir geen parkeerplaats is. De politie acht het tijdstip gekomen, dat ondubbelzinnig moet worden gekozen voor de veiligheid van de voetganger, die ondermeer op de grachten meer en meer wordt gedwongen zijn weg over de rij baan te zoeken. Uitdrukkelijk werd woensdag op een persconferentie gesteld, dat de automobilist die tot dusver in strijd met de wet op de stoep parkeerde geen alternatieve parkeerruimte kan wor den aangeboden nu in het belang van de voetganger wordt opgetreden. Bij de actie zullen dagelijks enkele hon derden politiemannen worden ingescha keld die opdracht hebben overtreders zonder pardon te bekeuren. Ook zullen verkeerd geparkeerde auto's worden weg gesleept. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De 27-jarige Roemeen se basketbalspeelster Diana Bitu, die sinds zondagmorgen spoorloos was verdwenen, heeft zich gisteravond bij de Rotterdamse politie gemeld. Zij verblijft momenteel bij de vreemdelingenpolitie. Het is nog niet duidelijk of zij politiek asiel wil. Diana Bitu was in ons land als deel neemster aan de Europese basketbalkam pioenschappen voor dames. De ploeg van Roemenië, waar zij deel van uitmaakte, is maandag zonder haar vertrokken. IWWWyWWWAAAAAWlAAAAAAflAA***ai>«*a»S«»»«««««««Mm«.»««..«1pwyVyWwWWyVwWwtfWfwlfVW))|f(J| ROTTERDAM. De prostitutie op Katendrecht (Rotterdam) houdt in dat woningen onttrokken worden aan de normale bestemming. Indien B. en W. van Rotterdam „het oudste beroep ter wereld" ook als beroep zien, moet voor het onttrekken van woonruimte toe stemming worden verleend door B. en W., zo vindt het Rotterdamse raadslid drs. W. van der Vlerk (PvdA). Reeds eerder liet dit raadslid weten dat hij het toenemend gebruik van hui zen voor prostitutie ongewenst acht. Hij vroeg de gemeente leegkomende huizen niet in handen te laten vallen van on dersteuners van het oudste beroep, maar aan te kopen opdat tot de sane ring van dit stadsdeel Rotterdammers de Katendrechtste woningen voor nor maal gebruik kunnen bevolken. „Men" heeft de prostitutie door de eeuwen heen als een beroep gezien, stelt drs. Van der Vlerk in schrifte lijke vragen aan het college van B. en W. „Bent u het met mij eens dat de moraliteit buiten beschouwing gelaten het kenschetsen van de prostitutie als een beroep niet onjuist is?" Als B. en W. deze vraag met „ja" beantwoor den dan is aldus drs. Van der Vlerk een verklaring van de Kamer van Koophandel en toestemming van B. en W. nodig, om de Katendrechtse huizen voor deze „beroepsbestemming" te ge bruiken. Hij wenst dat 't college maat regelen neemt tegen de „ongewenste onttrekking" van woonruimte op Ka tendrecht, wil weten om hoeveel huizen het gaat en hoeveel het jaarlijks zou kosten om leegkomende huizen aan te kopen. De meeste woningen op Katendrecht hebben zeer lage huren, vallen niet on der de huurbescherming. De huiseige naren zijn daardoor vrij in de keuze van huurders. B. en W. van Rotterdam lieten eerder weten dat het niet mo gelijk was op grond van de huisves- tingsregels in Rotterdam de verbreiding van prostitutie in belangrijke mate af te remmen. 's-GRAVENZANDE. Een verraderlijk snel om zich heen grijpende brand heeft gistermiddag voor ongeveer één miljoen gulden schade aangericht aan het veiling complex van 's-Gravenzande. De grote neerzethal van de veiling ging voor het grootste deel verloren. Hoe de brand is ontstaan is nog niet bekend. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) LEIDEN. Er is een muur van zwijgen rondom het mishandelde kind. Angst voor ontdekking om de aangever te zyn van begane wreedheden, angst voor het beroepsgeheim van de arts en niet-onderkenning ook van wat er zich vooraf in een gezin heeft afgespeeld wanneer de hulp van een dokter voor kinderletsel wordt ingeroepen". Aldus de klacht van me vrouw B. Ras-Heerema, tot voor kort lid van de Haagse gemeenteraad, initiatiefneemster voor het totstandkomen van de nieuwe vereniging tegen kindermishandeling. Hoe het begon? Haar man. voorheen inspecteur lichamelijke opvoeding, kwam thuis met een dagbladartikel, waarin uit voerig het misdrijf van kindermishande ling besproken werd. „Doe daar eens iets aan!" zei hij. En dat deed mevrouw Ras. Gegrepen door zoveel kinderleed wierp zij zich met grote wilskracht en doorzettings vermogen op het probleem van dit ernstige kwaad, waarvan in Nederland per jaar zo'n 1200 gevallen bekend worden: tien percent met dodelijk gevolg en 15 percent met blijvend hersenletsel als nasleep. „In 1970 is bijzonder veel over kinder mishandeling gepubliceerd, meer dan in de dertien jaar daarvóór waarover ge gevens bekend zijn. Het is afgrijselijk dat zich zoveel in het duister afspeelt. Er moet meer voorlichting worden gegeven in het algemeen, er moet een mentaliteitsver andering komen, iedereen moet zich mede verantwoordelijk voelen. Helaas, zolang ouders menen dat zij met hun kinderen mogen doen en laten wat ze willen, zo lang zal er kindermishandeling zijn", zegt mevrouw Ras. „De doktoren zijn onze moeilijkste ves ting. In de eerste plaats moeten zij meer wantrouwend worden. Een vader of moe der komt met een kind op het spreekuur. Een kind met ernstig letsel, opgelopen bij een val of iets dergelijks, wordt er ver teld. Het smoesje van de ouders is vaak zo doorzichtig, dat het onbegrijpelijk is dat de arts niet door heeft dat het ver zonnen is. Dan is er het ambtsgeheim, waarop de arts zich beroept. In de Verenigde Staten bestaat meldingsplicht van kindermishan deling, sedert juni 1967 in alle Amerikaan se staten. Deze plicht heeft duidelijk resul taat gehad, zoals mr. J- E. Doek in het Nederlands Juristenblad van juni 1970 rapporteerde. Hij is ook voor de invoering van een meldingsplicht in Nederland. Het zou nuttig zijn wanneer iedere arts kennis zou nemen van zijn betoog. Gelukkig is er, met name bij de jonge artsen, een kente ring te bespeuren". „De Vereniging tegen Kindermishande ling is nodig omdat er in Nederland niet één vereniging is die dit ernstige probleem WS0M kwalijke gevolgen, psychisch krijgt een mishandeld kind een geweldige knauw. Vandaar dat het heel belangrijk is dat een dergelijk geval bekend wordt". Aan de oprichting van de Vereniging tegen Kindermishandeling is een omvang rijk onderzoek in binnen- en buitenland voorafgegaan. Vooral buitenlandse erva ringen kwamen de Nederlandse organisa tie ten goede. „De vereniging wil niet de wrekende ge rechtigheid zijn. Wel wil zij het kind en de ouders helpen. Zij hoopt dat uit heel Ne derland alle bekende actuele gevallen van kindermishandeling aan het bureau in Den Haag zullen worden doorgegeven. Als een geval ontdekt wordt, moet er ook gehan deld worden. Dat handelen wil men over laten aan bestaande instituten. Waar leem ten zijn zal getracht worden deze op te vullen. Zo lang mogelijk wil men de justi tie buiten de zaak laten"- Wat de Raden voor de Kinderbescher ming niet kunnen, kan de particuliere ver eniging wèl. Zij kan een geval ter hand nemen wanneer slechts een vermoeden van kindermishandeling aanwezig is. MEVROUW B. RAS-HEEREMA afdoende aanpakt. Maar steeds meer kin deren, vooral beneden vier jaar, worden het slachtoffer van ontstellende wreed heid". „Dergelijke kinderen hebben in hun jeugd de liefde ontbeerd en verwachten later van hun kind dat het hun liefde zal geven. Wanneer dat niet gebeurt voelen ze zich teleurgesteld en worden er agres sief tegenover. Liefdeloosheid heeft zeer „Binnenkort gaan wij leden werven'', zegt mevrouw Ras. Voor tien gulden per langrijke zaak meepraten. Het bestuur der vereniging is slechts voorlopig; de leden zullen een definitief bestuur moeten kie zen". De vereniging wil geen overheids-subsi- die. Zij wil een vrije pressiegroep blijven, al stelt zij prijs op medewerking van aller lei kanten en op zoveel mogelijk contac ten. Mevrouw Ras verwijst naar' een artikel van de Rotterdamse kinderarts J. J. Pie- terse in het tijdschrift van de Kon. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst. De wijze waarop deze arts bij gevallen van kinder mishandeling te werk gaat heeft haar gro te waardering. Dr. Pieterse, die er van uit gaat, dat behandeling van het mishandelde kind niet meer in handen van één mens mag berusten, dringt aan op het regionaal vormen van teams van specialisten, waar aan als lid een jurist met ervaring op en kennis over het gebied van de kinderbe scherming is toegevoegd. Multidisciplinaire hulp voor kind en gezin wordt nodig ge acht. Gezamenlijk kan dan ook het besluit worden genomen, zo nodig de hulp van de Raad voor Kinderbescherming in te roe pen. Een verplichte aangifte, zoals In Amerika, is dan niet nodig. Half oktober wordt er door de nieuwe vereniging een symposium gehouden, waarvoor artsen, professoren, directies van ziekenhuizen enz- uit het gehele land wor den uitgenodigd en waarin het probleem der kindermishandeling in al zijn facetten aan de orde zal worden gesteld. Vandaag is in het jaarbeurscongres centrum in Utrecht Nederlands jongste vereniging ten doop gehouden: de Ver eniging tegen Kindermishandeling. Achter de doelstelling van deze vereni ging: „bescherming van weerloze kin deren tegen lichamelijke en psychische verwaarlozing en mishandeling" gaat schuil een stuk bewogenheid en mede leven met het lot van het weerloze kind, slachtoffer van de agressiviteit van ouders of een der ouders, en de wil om te helpen. Het Nederlands Comité voor Kinder postzegels gaf de vereniging een sub sidie van 20.000 en een garantie tot 70-000. De vereniging wil het doel bereiken door: Het algemeen bewust maken van de verantwoordelijkheid c.q. mede verantwoordelijkheid voor door ver waarlozing, wreedheid en/of mishande ling getroffen kinderen; Het ontdekken c.q. het doen ont dekken van deze kinderen; Het bevorderen van hulpverle ning aan de slachtoffers door hiervoor in aanmerking komende instanties en personen; Het bevorderen van onderzoek en studie naar oorzaak, omvang, vorm, ge volg en preventie van de verwaarlozing, wreedheid of mishandeling; Het bevorderen van hulpverle ning aan hen die zich aan verwaarlo- zing, mishandeling of wrede behande- ling van weerloze kinderen schuldig j maken; Het samenwerken met particulie- I ren en overheidsorganen, wier arbeid I uitsluitend of mede gericht is op de zorg voor en de bescherming van het j kind; Het onderhouden van contact met I verenigingen met soortgelijke doelstel- lingen in het buitenland. Het voorlopig dagelijks bestuur be- j staat uit: mevrouw B. Ras-Heerema, Den Haag, voorzitter; mevrouw E. A. Heerema-Kuehnen, Wassenaar, secreta- resse; de heer Joh. M. Lewis, Den Haag, I penningmeester. Leden: mej. mr. dr. I B. L. F. Clemens Schröner, Leiden, en de heer O. Rees, secretaris van de Ne- derlandse Gezinsraad. Het bureau der vereniging, Konings- plein 27, Den Haag, (tel- 070-64 77 67) staat onder leiding van mevrouw M. K. j Sint-Van den Heuvel. AMSTERDAM. In opdracht van de procureur-generaal in Amsterdam stelt de rijksrecherche een onderzoek in naar een door de PSP in het kader van haar cam pagne om de defensiebegroting binnen vier jaar geheel af te breken, verspreid pamflet. Daarin zou een belediging staan aan het adres van de minister-president. Op het pamflet, dat de rijksrecherche heeft, staat in minuscule lettertjes: „Pietje de Jong is een oplichter". Uit het onder zoek is tot dusver komen vast te staan dat deze woorden niet voorkomen op de pamfletten, die aanwezig waren op de persconferentie van PSP-voorzitter Wie- benga op 10 september in Nieuwspoort en die in circulatie zijn gekomen. Evenmin staat deze tekst op pamfletten, die in de buurt van kazernes zijn verspreid. DEN HAAG. De socialistische Twee de-Kamerleden Dolman en mevrouw Brautigam hebben staatssecretaris dr. Kruisinga (Volksgezondheid) schriftelijk gewezen op de mededeling van een zeep fabriek in Heerde, dat zij als eerste ter wereld erin is geslaagd een wasmiddel te vervaardigen dat geen fosfaten bevat en daardoor niet leidt tot vervuiling van oppervlaktewater. Deze Kamerleden willen weten of alle wasmiddelen fosfaten bevatten en of dit onderwerp al eens aan de orde is ge weest in het regelmatige overleg tussen de bewindsman en de Nederlandse ver eniging van zeepfabrikanten. Daarnaast verzoeken zij de staatssecre taris een bepaling in het wasmiddelenbe- sluit tot stand te brengen tot verbod van fosfaathoudende wasmiddelen. Tevens heeft mevr. Epema-Brugman (P.v.d.A.) gevraagd op korte termijn over te gaan tot een algemeen verbod voor kwikhoudende bestrijdingsmiddelen in de landbouw. De slotconclusie in het rapport „Milieuverontreiniging met kwik en kwikverbindingen" was: „Het gebruik van kwikbevattende bestrijdingsmiddelen in de agrarische sector moet worden ge stopt". DEN HAAG. Minister Luns huldigt niet de opvatting, dat een geldend inter nationaal verdrag of gelden volkenrecht in het algemeen wordt geschonden door het gebruik van ontbladeringsmiddelen en herbiciden voor oorlogsdoeleinden. De minister heeft dit woensdag geant woord op schriftelijke vragen van het Kamerlid Van der Spek (P.S.P.) die had gewezen op berichten volgens welke Por tugal chemische wapens gebruikte tegen de te velde staande oogst in Oost-Angola. De regering is wel van mening dat ern stig moet worden onderzocht, of het wel licht mogelijk is voor de toekomst tot een regeling te komen krachtens welke het gebruik van deze middelen voor oor logsdoeleinden wordt uitgesloten. In de algemene vergadering van de Verenigde Naties is in december met 80 tegen 3 stemmen en 36 onthoudingen een resolutie aangenomen waarin het gebruik van strijdmiddelen die giftig zjjn voor mensen, dieren of planten, strijdig wordt genoemd met de algemeen erkende regels van internationaal recht, zoals belichaamd in het Protocol van Genève. Nederland was een van de leden die zich van stem ming onthielden. DEN HAAG. Het 40ste congres van de „American Society of Travel Agents", dat van 1 tot 6 november a.s. in Amster dam zal worden gehouden, is met zijn 3300 deelnemers niet alleen het grootste congres op reisgebied, maar tevens het grootste congres, dat ooit in Nederland is gehouden. De deelnemers aan dit congres, met de organisatie waarvan een bedrag van één miljoen gulden is gemoeid, wor den in 25 hotels in Amsterdam en twee buiten deze stad (Utrecht en Leiden) on dergebracht.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2