VAN DAG TOT DAG SPANNING IN ISRAEL EBT WEG NA VERTREK VAN SYRIERS Oorlogsgeweld in Amman Palestijnen zinnen op wraak Oppositie loopt weg uit Bondsdag na lasterlijke aanval" Achtergronden van een bloedbad Wellicht politieke pressie van de Sovjet-Unie Koning Hoesseins positie lijkt nogal hopeloos Vijf doden bij schietpartij in Albany Amman ruïne met groot aantal doden bont- '~7CD collectie V1 dick bartels Onlusten in Bolivia commentaar op actuele zaken „Lawaai bedreigt mensheid in ernstige mate „Desnoods zullen wij Hoessein vermoorden9 Demonstraties in Napels tegen bezoek Nixon DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1970 Westduitse en Deense deskundigen: Libanon ir AFTREDEN MINISTER MöLLER GEëlST 55 Ophitsing' Wees Zelf Uw Mannequin SPECIALE AANBIEDING wagenweg In het Midden-Oosten voltrekt zich op dit ogenblik de ramp van de oorlog in al haar verschrikking. Het is de meest vul gaire, meest barbaarse vorm van oorlog die men zich denken kan, omdat de strijd wordt uitgevochten in dichtbevolkte ste den die op geen enkele wijze waren voor bereid op dergeliike gebeurtenissen. Ste den waar zich bovendien omvangrijke kampementen bevinden die propvol zit ten met ontheemden in toch al primitieve en gebrekkige omstandigheden. Juist op deze kampementen, die tegelijk de nesten van Palestijnse verzetslieden vormen, richt zich de vernieling met zwa re wapens van regeringszijde. Het vluch telingenprobleem waarmee Jordanië sinds jaar en dag worstelt, lost zich op deze wijze op in bloed en onvoorstelbare men selijke ellende. Men is altijd geneigd in dergelijke situaties naar de schuldvraag te zoeken. De gebeurtenissen in Jordanië echter zijn het punt waarop die schuld vraag belangrijk kon zijn, al ruim ge passeerd. De wereld wordt geconfron teerd met de gruwelijke uitkomst van een gecompliceerd politiek conflict, waarin zowel de grote mogendheden met of zon der hun koloniaal verleden in dit gebied als Israel en de Arabische landen hun rol spelen. Het probleem waaraan het Midden- Oosten nu deze catastrofe te wijten heeft, heeft duisterder achtergronden dan het tamelijk eenvoudige evenement van de Israëlisch-Arabische vijandschap. Het feit dat de Arabische landen erop uit zijn het voortbestaan van Israel te bedreigen, is eigenlijk slechts een onderdeel van het gehele vraagstuk Tal van dubbelzinnig heden spelen hun rol in de ontwikkeling van de situatie, waarbij zowel de bedoe lingen van sommige Arabische landen als die van de grote mogendheden in het onherkenbare verdwijnen. De onderlinge naijver tussen de ver schillende Arabische landen, meestal ge baseerd op belangrijke bronnen van in komsten als de olie, heeft het beeld van een verenigd Midden-Oosten onder Egyp tische leiding al lang geleden tot een luchtkasteel gemaakt. Een volkomen on gerijmd verschijnsel is het, dat moham medaanse volken zich gelukkig schijnen te voelen in de positie van satelliet der Sovjet-Unie. Het is nagenoeg uitgesloten dat het communisme in deze landen zou worden geaccepteerd als een maatschap pelijke doctrine door de meerderheid van de bevolking. Toch heeft de Sovjet-Unie een grote invloed in het Arabische ge bied, via de staatsleiders die zich als com- munstenvrienden voordoen. Het is waar schijnlijk alleen de toevloed van wapenen en economische voordelen, die deze Rus sische invloed welkom doet zijn, maar te gelijk is deze invloed op zichzelf ook weer een splijtzwam en een factor van onder linge achterdocht tussen de Arabische lan den. Amerika en de Sovjet-Unie hebben door hun manipulaties in het Midden- Oosten de restanten van Britse en Franse macht in dit deel van de wereld verwij derd. Het bestaan van Israel geeft de beide regeringen een welkome twistappel om de schijn van hun rivaliteit voor de buitenwereld op te houden, maar in wer kelijkheid zijn zij ten aanzien van de toekomst die het Midden-Oosten bescho ren moet zijn niet van zo heel verschil lend inzicht. Het merkwaardige is, dat ook Arabische landen het bestaan van Israel uitbuiten bij hun onderlinge machtsstrijd. Zo dankt Israel zijn ont staan, bestaan en voortbestaan aan tal van factoren die niet openhartig door de vrienden en vijanden van dit land wor den geuit, maar wel degelijk aan de op pervlakte komen nu in het hart van het Arabische kamp de Jordaanse vuurhaard is uitgebroken. Koning Hoessein verwijt zijn Syrische vijand dat deze met Israel samenspant, „zoals hij ook tijdens de oorlog in 1967 Israel in de kaart heeft gespeeld." Syrië verwijt Hoessein ongeveer hetzelfde, ter wijl ook Irak van beide een veeg uit de pan krijgt vanwege de dubbelzinnige hou ding van het Iraakse leger, zowel in 1967 als in het huidige conflict. De eventuele val van Hoessein men moet er ernstig rekening mee houden dat zijn rol is uitgespeeld, hoe ook de strijd eindigt zal de vorming van een Pale stijnse staat met instemming van Egypte naderbij brengen. Amerika en Rusland zouden de stichting van zo'n staat niet per se willen verhinderen, als deze ten minste tot een vreedzame overeenkomst met Israel zou kunnen komen. Diverse Arabische staten, wier inkomsten staan of vallen met een stabiele toestand van rust in het Midden-Oosten, zouden het zelfs een ideale oplossing vinden. Natuurlijk zal het Palestijnse ideaal van vernietiging van het huidige Israel nog enige tijd blijven voortleven, omdat het een noodzakelijk fanatisme veroor zaakt ten bate van Palestijnse nationalis tische doeleinden. Maar wanneer de Pa lestijnse staat, opgegroeid uit het huidige Jordaanse spanningsveld, de Verenigde Arabische Republiek van Nasser zou ver sterken, zal Nasser tevreden zijn met een betrekkelijk vredig samengaan met Is rael, dat met zijn socialistische structuur toch altijd op voet van gescheidenheid met de Arabische landen zal blijven. Als het zo ver mocht komen, zal de communistische invloed in het Midden- Oosten het hard te verduren krijgen, want de Mohammedaanse levensbeschou wing zal in een rustig en betrekkelijk welvarend Midden-Oosten toch altijd wars zijn van een zo consequent doorge voerd materialisme. De kansen van Ame rika zouden bij een dergelijke ontwikke ling niet geringer worden, want om wel varend te zijn, heeft het Midden-Oosten rijke, vrijgevige vrienden nodig. Tegen deze en dergelijke achtergronden speelt zich de slachting in Jordanië af. Men kan het gerust zo stellen dat juist de ongecompliceerd denkende, toegewijde idealisten voor de Arabische zaak op dit ogenblik sneuvelen in de straten van de Jordaanse steden. Met hen sterven dui zenden vrouwen en kinderen in de kam pen, voor wier materiële noden geen en kel Arabisch staatshoofd ooit een vinger heeft uitgestoken. Terwijl de mensen ster ven, gaat het politieke pokerspel voort. Het is de taak van de charitatieve wereld- instellingen zoals het Rode Kruis en an dere hulpverlenende organisaties om het leed te verzachten en de stervenden bij te staan. Opnieuw heeft de politiek haar smerige karwei verricht. De schuldvraag? Het is de sterke kant van de politiek dat zij weet, dat doden niet meer kunnen aanklagen. EDINBURGH (AP) Deense en West duitse geleerden hebben verklaard dat het lawaai van supersonische vliegtuigen en andere technologische ontwikkelingen een bedreiging voor het gehoor van de mensen In de gehele wereld vormen. Dr. Per Bruel, een deskundige uit Dene marken, vertelde dat hoorapparaten nog gewoner dan brillen zullen worden en dat de vensters van huizen drievoudig zullen moeten worden om de supersonische knal len buiten te houden. Bruel vertelde op een internationale conferentie dat er geen hoop bestaat het lawaai van supersonische vliegtuigen bij de start te verminderen tenzij vliegvelden naar woestijnen zouden worden verplaatst. Dr. H. Schmidt, hoofd van het departe ment van Geluidstechnologische Ontwik keling bij Grunzweig en Hartmann in Ludwigshaven zei dat slecht gehoor als gevolg van lawaai de industriële ziekte is die in West-Duitsland de grootste jaar lijkse stijging vertoont. Dit ondanks de wetten om Tiet lawaai in fabrieken en hun 'mgeving te beperken. (Van onze reisredacteur) TEL AVIV Met het nogal onver wacht vertrek van de Syrische troe pen uit noordelijk Jordanië is de on middellijke spanning in Israel enigs zins weggeëbd. De Syriërs zijn ver moedelijk op letterlijk het laatste mo ment ontkomen aan een Israëlische militaire expeditie die hun door de Jordaniërs al aangeslagen strijdkrach ten zonder uitzicht op een aftocht richting Damascus onder de voet zou hebben gelopen. Met organisatorische perfectie hebben de Israëliërs gedurende de laatste twee dagen een aanzienlijke strijdmacht voor deze operatie in gereedheid gebracht. En omdat zij ook aan het verstilde Suez- kanaal uiterst slagvaardig willen blijven lijkt het voor de hand te liggen dat zij zelfs uit hun militaire reserves hebben geput om aan het noordelijk front te kunnen toeslaan. Ook al zijn de Syriërs dan nu wegge trokken, in Tel Aviv blijft men de ont wikkelingen in Jordanië nauwgezet ga deslaan en de graad van hoogste paraat heid die voor de troepen was bevolen blijft óók gelden voor een situatie waar in de Palestijnse verzetsbewegingen min of meer permanent het noordelijk deel van Hoesseins geteisterd rijk zouden gaan beheersen. Bovendien staat het nog te bezien in hoeverre de Syrische aftocht een blijvend karakter heeft. Het feit, dat in de afgelopen dagen zelfs een kleine Libische strijdmacht naar Damascus is overgebracht zou, vol gens sommige Israëlische zegslieden, „bijdragen aan de veronderstelling dat de soldaten van het in het verleden poli tiek nogal ongevoelige Syrië wellicht nog zullen terugkomen". Als de regering in Damascus inder daad voor politieke drukmiddelen is ge zwicht, dan zijn die voornamelijk van Russische kant gehanteerd. En omdat de Russen hun krachtigste argumentatie doorgaans ontlenen aan wapenleveranties, zou daaruit wellicht de conclusie mogen volgen, dat de Sy riërs vrij aanzienlijke verliezen hebben geleden tijdens hun militair avontuur. Koning Hoesseins positie lijkt, onge acht de afloop van de Arabische broeder- krijg, nogal hopeloos. Mocht hij inder daad over de Palestij nen zegevieren, dan maakt hem dat wèl voor Libanon en Israel, maar geenszins voor de andere staten in het Midden-Oosten, tot een aan vaardbare en betrouwbare onderhande lingspartner. Hoessein zelf zal ook niet blind zijn voor het feit, dat zijn strijd tegen de Palestijnse verzetsgroepen bij de meerderheid van de Arabische lan den geen enkele sympathie ontmoet. Als Hoessein eventueel met Israëli sche hulp on het zadel zou moeten wor den gehouden, dan kan zelfs het merk waardige Arabische talent om morgen te vergeten wat vandaag is geschied hem niet meer redden. Tenminste, als hij de bedoeling heeft om koning van een toch al gemutileerd Jordanië te blijven. Het ligt voor de hand dat de Palestij nen, nu Amman vrijwel vernield is en zij in Jordanië tot officiële staatsvijan den zijn verklaard, het centrum van hun activiteiten zullen verleggen naar Liba non een Arabisch „broederland" dat in het verleden ook al te zwak is geble ken om de onstuimige guerilla-strijders behalve aan 's lands eer ook aan 's lands wijs te binden. Juist in zo'n situatie komen de Pale stijnse initiatieven het beste tot hun recht, omdat dan geen vrees behoeft te be staan dat de verzetsbeweging in allerlei opzichten aan banden wordt gelegd. Voor Israel zou dit de toestand nauwelijks be ter maken, maar naar mate de kloven in de vooronderstelde Arabische eenheids- wereld dieper worden, zouden zij zich althans minder behoeven te bekomme ren om de politieke gevolgen van enig handzaam militair vertoon. Voorlopig echter gaat het nog om Jor danië. Zelfs al heeft Hoessein dan ge zegd, dat hij bereid is om met vechten op te houden als de Palestijnen zich te rugtrekken naar de bestandslijnen met Israel en beloven d e Jordaanse wetten te eerbiedigen, dan is dat geenszins als een compromisvoorstel op te vatten. .tt (Van onze redacteur in Beiroet) BEIROET. „Nee, na alle gevechten en alle doden kunnen we geen regering onder koning Hoessein meer aanvaar den", stamelde gisteren een in een zie kenhuis in Beiroet opgenomen jongen. Hij behoort tot de groep van 35 gewon den die per vliegtuig waren overgebracht vanuit Amman. Hij geeft toe geluk ge had te hebben en toont zich blij uit de hel verlost te zijn. Verderop ligt een jongetje van nauwe lijks vier jaar oud. Het kind kermt een beetje en zijn kleine lichaampje valt nauwelijks op in het grote ziekenhuisbed. Zijn hoofd is bijna zwart van de brand wonden. Een verpleegster laat hem rechtop zitten. Om zijn armpjes zit ver band. Hij kan ze ook niet bewegen. Zijn ogen staan wild tussen de verschroeide wenkbrauwen en zacht brabbelt hij: „Honger". Hij kan dat woord niet duide lijk uitspreken, omdat zijn lippen zijn opgezet. Tegenover hem ligt een vrouw. Haar gezicht is zwart geblakerd. Zes dagen geleden viel er een bom op haar huis in Hasjemije, een vluchtelingenkamp aan de rand van Amman. Zij moest drie da gen gewond in het tot puin geschoten huis blijven liggen voordat Jordaanse militairen haar vonden en haar samen met haar man en drie kinderen evacu eerden. Na lange aarzeling vertelt zij fluiste rend dat zij een week tevoren* bevallen was van een dochtertje, maar dat de ba by dood was bij de geboorte. „Het kon de napalmbom niet overleven". Na het gestamel en gekerm is de te genstelling met het kantoor van El Fa tah in Beiroet wel zeer groot. Mannen rennen opgewonden af en aan. Aan een tafeltje zit een lid van de verzetsbewe ging. Hij vraagt ons te gaan zitten en vertelt dan dat het onmogelijk is nog verder Hoessein te accepteren. Naar zijn mening zal de koning over enkele dagen wel proberen een nieuwe regering te vormen, maar hij verwacht niet dat daar dan ook Palestijnen zitting in zou den hebben. „Dan slaan we terug, er komt een nog groter bloedbad want wij zullen winnen. Met Hoessein kunnen we niet langer samenwerken. Die moet ver dwijnen of anders moeten wij hem maar vermoorden". ALBANY (Reuter). Vier vrouwelijke werknemers van het departement van Ar beid van de staat New York zijn door een in het wilde weg schietende man gedood. De schutter sloeg de hand aan zichzelf toen de politie kwam opdagen. De identiteit van de man is onbekend. Collega's van de slachtoffrs zeiden dat hij verbonden was aan het departement van Arbeid in Albany maar al enige tijd met ziekteverlof thuis was. Volgens hen was de schutter zoals gewoonlijk zijn geld ko men halen. Waarom hij een geweer bij zich had en er ook gebruik van maakte, is niet bekend. ADVERTENTIE NAPELS (AFP). Een honderdtal stu denten heeft gisteren op de terreinen van de universiteit van Napels betoogd tegen het komende bezoek van president Nixon aan Italië. De politie joeg de betogers uiteen. Pre sident Nixon zal op 27 en 28 september een bezoek aan Rome brengen en op 29 september naar Napels gaan. De „maoïs tische" studentenbeweging in Rome heeft eene commissie gevormd die betogingen tegen het bezoek van Nixon moet orga niseren. De Italiaanse Communistische Partij heeft haar leden opgeroepen tijdens Nixons bezoek te demonstreren tegen de Amerikaanse politiek in het Midden-Oos ten. De secretaris-generaal van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie. Manlio Brosio, zal op 29 en 30 september in Na pels zijn om daar Nixon te ontmoeten. Brosio wordt vergezeld van de permanen te vertegenwoordiger van de Verenigde Staten bij de NAVO in Brussel, Robert Ellsworth. Kapers. Tot vijf respectievelijk vier jaar gevangenisstraf zijn woensdag in War' schau twee jonge Polen veroordeeld die op 9 juni vergeefs getracht hebben de piloot van een Pools vliegtuig te dwm gen naar Wenen te vliegen. Zij hadden bij hun kaappoging een namaakpistool en een scheermes bij zich. Boven de Jordaanse hoofdstad Am man waar nu al een week gevochten wordt tussen het Jordaanse leger en Palestijnse guerrilla's drijven rook wolken. Overal in de stad hangt een verstikkende stank. Het merendeel van de half miljoen inwoners wacht in de huizen verborgen op het einde van de verschrikkingen. AMMAN (Reuter) Na zes dagen strijd Is Amman veranderd In een ruïne. Lijken liggen overal op straat. Arabieren droegen hoofddoeken voor hun gezicht tegen de stank. In de stad worden soms nog schoten gehoord. Dit heeft een Engelse correspon dent bericht, die gisteren met de eerste groep journalisten uit de Jordaanse hoofd stad is vertrokken. Volgens hem is het onmogelijk een exact dodencijfer te geven. Hij schatte het aan tal doden op 15.000. In het centrum is vrijwel elk huis door beschietingen beschadigd. Rond de stad staan verwoeste en uitgebrande legerauto's. De guerrilla's zijn nog goed voorzien van ammunitie. Zij hebben de taktiek gevolgd steeds dekking te zoeken achter gewone burgers. Hun hinderlagen en posten waren vooral in ziekenhuizen, op daken van be' zette huizen en in voortuinen, plaatsen, vanwaar zij moeilijk verdreven kunnen worden wil men de bevolking niet in ge vaar brengen. Het leger viel ze echter toch aan, waarbij duizenden guerillastrijders en burgers werden gedood, aldus de Britse verslaggever. De gevechten begonnen, toen de troepen van koning Hoessein vorige week donder dag vroeg in de morgen de stad binnen stormden. Zij schoten op alles wat bewoog in de straten en bij elke verdachte bewe ging in een huis vuurden de soldaten met ieder wapen dat zij op dat moment in handen hadden. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. Met een persoonlijke ver klaring zal vandaag minister van Finan ciën Alex Möller in de Bondsdag, West- duitslands Tweede Kamer, moeten pro beren een nieuwe basis voor een zake lijk begrotingsdebat te leggen, nadat gis teren de oppositie zijn aftreden eiste. De fracties van CDU en CSU waren demon stratief uit de vergaderzaal gelopen (en niet teruggekeerd) nadat de sociaal democratische bewindsman hen had toe geroepen: „Zij, die de beide wereldoor logen en de daarop volgende inflatie te verantwoorden hebben, staan geestelijk dichter bij u dan bij de SPD". Door de scherpe kritiek van de opposi tie op de financiële plannen voelde de doorgaans zo zelfverzekerde Möller zich duidelijk tot het uiterste getergd. De helft van zijn rede over de recordbegro ting voor het komende jaar (een stijging van 12 percent, waarmee Bonn voor het eerst boven de honderd miljard komt) werd na zijn opmerking slechts door een „waarnemer" van CDU en CSU aange hoord. De fracties der oppositiepartijen ver gaderden buiten de zaal en besloten Möl- lers aftreden te eisen. Een eis die bonds kanselier Brandt au serieux zal moeten nemen wil samenwerking tussen de fracties in de Bondsdag nog tot de mo gelijkheden behoren, aldus een CDU- woordvoerder. Hij verklaarde dat tot de demonstratieve uittocht was besloten omdat de minister op lasterlijke wijze tegen de oppositie tekeer was gegaan, wat extra hard zou zijn aangekomen na een voorafgaande felle verklaring van SPD-fractieleider Wehner en na een uit lating van bondskanselier Brandt die over „ophitsing van het volk" had ge sproken. De vrees dat de regering in Bonn een hete herfst" te wachten zou staan, is al op de eerste dag bij een directe con frontatie met de oppositie in het parle ment bevestigd. De met een heel kleine meerderheid regerende coalitie van SPD en FDP reageert uiterst nerveus op de scherpe kritiek der oppositie, die dank baar profiteert van het opmerkelijke feit dat de regering, ondanks voortdurende prijsstijgingen, komt met een „mam moet-begroting". De nervositeit wordt niet slechts ver oorzaakt door de vrees dat de oppositie een beperking van de financiële plannen en daarmee van de voorgenomen her vormingen zal afdwingen. Ook de onte vredenheid in eigen kring speelt een rol Ir het voorjaar bleken door minister van Economische Zaken Schiller bepleite krachtige economische maatregelen po litiek in de SPD-fractie niet „haalbaar" te zijn. Möller en Schiller zouden elkaar de laatste tijd liefst zoveel mogelijk uit de weg gaan, hetgeen de onzekerheid in het vorig jaar met zoveel elan begon nen kabinet nog vergroot Deze ongeluk kige situatie die grote publiciteit krijgt bestaat enkele maanden voor de verkiezingen in de grote deelstaten Hessen en Beieren. PAST U MAAR, want u heeft in derdaad een keuze uit honderden bontmantels, zowel in de meest edele soorten als in de voordelige prijsklasse. 3/4 Nertsmantels, in diverse kleuren, vanaf ƒ1975 Lange Nertskoppenmantels, in black diamond en range, met nertskraag 1255. Nertshoeden v.a. ƒ175.tot 202.50 Aangesl. bij Ned. Bond van Bontwer- kerijen. Bij elke bontmantel een ga rantiecertificaat. HAARLEM TEL. 316529 146 LA PAZ (Reuter) Het militaire be wind in de Zuidamerikaanse staat Bolivia staat voor een ernstige crisis. Er is een massaal studentenoproer losgebarsten als protest tegen de uitwijzing van vier pries ters, die beschuldigd worden van onder mijnende activiteit Bij de onlusten zijn al vijf doden en vele gewonden gevallen. Minister van De fensie Lafuente Soto gaf als commentaar: „In Bolivia is een stadsguerrilla begon nen". De onlusten begonnen vorige week in provinciesteden, maar zijn inmiddels over geslagen naar de hoofdstad La Paz, waar het leger gisteravond in actie kwam tegen honderden studenten die barricaden op wierpen. President Ovando Candia kreeg de laatste tijd al toenemende critiek te horen van studenten en arbeiders, die hem verwijten een scherpe zwenking naar rechts te maken onder druk van reactionaire ge neraals.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3