V ormingscentrum in oude boerderij Open huis voor ideeën en akties „Roestvrij „Adrichem" Amerikaans concert van N.Ph.O. in Vredevorstkerk Drie dagen najaarsbeurs met veel attracties in Velsen-Noord Beulswerk bij zusterhuis 1 VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND Voor jongekritische volwassenen PROGRAMMA VAN 'T NUT SOLISTE MARJORIE MITCHELL Rhapsody in blue en Grand Canyon Suite Kijken, proeven en kopen en cadeaus toe Materiaal voor animal-farm" Twee bromfietsers gewond Jaarvergadering Stadscentrum DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1970 5 (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK In de voormalige boerderij „Adrichem" aan de Hof- landerweg 104, die al voor velerlei doeleinden is gebruikt, heeft zich thans gevestigd het vierde vormings centrum in Midden-Kennemerland. De andere drie werken in hoofdzaak overdag met vooral de werkende jeugd. Het nieuwe centrum gaat zich speciaal in de avonduren openstellen voor jonge volwassenen van zeven tien tot vijfentwintig jaar, al of niet getrouwd, al of niet langharig, al of niet werkend, kortom voor iedereen die, zoals in een circulaire als voor waarde is gesteld, „jong en critisch" is. Kritisch Programma Expressie Opsporing Onderdak T ÉS Sm In De Schouw Prijzen Kienen voor tbc-patiënten Diefstal filmcamera V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Velsen-Noord Wijk aan Zee Jonge huisvrouwen die nog kinderen thuis hebben worden overdag in de gele genheid gesteld deel te nemen, namelijk op de dinsdagmiddagen, als de winkels gesloten zijn. Zij kunnen de kinderen dan meenemen naar een crèche, die op die uren in het vormingscentrum wordt ge opend. Het nieuwe centrum heeft de naam „Roestvrij?" met een vraagteken, dat bij de naam hoort gekregen. De diepere bedoeling van dat vraagteken ontgaat ons en wat de uitspraak van de naam betreft lijkt het ons nogal een handicap, maar we willen dat vraagteken er overigens best achter zetten. De professionele leiding van het centrum berust bij Ria van Loon, Ria Lausberg en Dick Bruyns, die in en van uit het pand aan de Hoflanderweg met jonge mensen die geïnteresseerd zijn een programma willen ontwerpen en uitvoe ren, dat mogelijkheden biedt „tot een kri tisch verantwoord engagement met de maatschappij," zoals zij het zelf hebben geformuleerd. Zij zijn van plan jongeren met gelijke interesse groepen te laten vormen, die zich met een bepaald project bezig hou den. Om dit alles van de grond te krij gen is er voor de maanden oktober, no vember en december een „programma aanbod," dat nader is uitgewerkt in een boekje, dat door iedere geïnteresseerde kan worden afgehaald in het centrum aan de Hoflanderweg op maandagavond 28 en dinsdag 29 september van half acht tot tien uur. Die avonden zijn tevens bedoeld om kennis te maken met elkaar, met de werkruimte, met de medewerkenden en met alle hulpmiddelen die alle groepen ten dienste staan, zoals bandrecorders, een moderne stencilmachine, foto- en filmapparatuur, een pick-up met verster kers, allerlei expressiemogelijkheden en dergelijke. Overigens is een ieder ook op andere tijden welkom. Meestal is er na de middag altijd iemand in het centrum en de deur staat dan wijd open. Voorlo pig moet er namelijk nog hard worden gewerkt aan de inrichting van het cen trum, dat voor velerlei activiteiten ge schikt moet worden gemaakt. Er heb ben zich inmiddels al enthousiaste vrijwil ligers gemeld, die een flinke hand hel pen om het nu nogal chaotische geheel in bruikbare werk- en discussieruimten te veranderen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Het Departement Beverwijk van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft voor het wintersei zoen 1970-1971 weer vijf interessante avon den gepland. De bijeenkomsten worden gehouden in het Kennemer Theater. Het seizoen wordt geopend op donder dag 22 oktober met een lezing van de heer J. Dominicus uit Alkmaar onder de titel „Portret van Noord-Afrika". Met name spreekt de heer Dominicus over Tunesië en Marokko, waarbij dia's het gesproken woord verduidelijken. Een avondvullende voordracht wordt gebracht op donderdag 26 november door mevrouw Diet Bouw- knecht-Vermeulen met haar programma „Kantélen kantelen" naar het boek van de auteur Olaf de Landell. Op dinsdag 12 januari vertelt Nico Verhoeven uit Am sterdam waarom de meeste dia-avondjes zo vervelend zijn en hoe hij een harts tochtelijk diagraaf is geworden. Dit wordt een programma met veel discussie-dia's. De heren Kortenoever en Hendriks komen op donderdag 25 februari naar Beverwijk met hun programma „De Zwerver". Met behulp van twee dia-projectors tonen de inleiders tijdens hun lezing de mooiste plekjes in ons land. Het winterprogramma wordt besloten met de vertoning van een culturele film op donderdag 25 maart. In verband met het 180-jarig jubileum zal getracht wor den de Franse film „Heren, vorsten en vrouwen" naar het Kennemer Theater te halen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Op woensdag 14 ok tober wordt het eerste concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest uitgevoerd in de Vredevorstkerk. Het is de start van een serie van vijf concerten die ook dit keer worden gebracht onder auspiciën van de Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst. Voor dit concert staat het Noordhol lands Philharmonisch Orkest onder lei ding van de eigen dirigent Henri Arends. De pianiste Marjorie Mitchell verleent solistische medewerking. Zij werd gebo ren in Oklahoma en groeide op in Virgi nia. Zij studeerde aan de Juilliard School of Music in New York en in Oslo met een Fulbright-beurs, toen zij in 1953 haar Europees debuut maakte. Dit debuut maakte zulk een indruk dat haar ver zocht werd om vier dagen later hetzelfde programma nog eens te spelen terwijl zij kort daarop werd uitgenodigd voor (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD Aangemoedigd door de bijzonder geslaagde braderie gedurende twee avonden aan de Wjj kerstraat weg, die 13 en 14 augustus is gehouden, heeft de winkeliersvereniging „Wjjkeroog" het aan gedurfd om nu ook een zorgvuldig voor bereide najaarsbeurs te houden, die op woensdag, donderdag en vrijdag, 7, 8 en 9 oktober in gebouw „De Schouw" te Velsen-Noord de belangstelling van het pu bliek zal vragen. Onder leiding van de heer L. C. Bart, waarnemend voorzitter, werden woensdag avond in een druk bezochte vergadering in De Schouw" de voorbereidingen afgerond, waarbij kwam vast te staan dat ongeveer vijfentwintig standhouders, die bijna het gehele winkelpakket van Velsen-Noord vertegenwoordigen, zullen deelnemen. Voorlopig wordt er op de maandag- en dinsdagavonden gelegenheid geboden om met elkaar te discussiëren over allerlei actuele onderwerpen welke door de groe pen zelf worden gekozen. Om die discus sie te bevorderen wordt er gebruik ge maakt van allerlei gespreksmethoden, zo als interviews, rollenspel, het houden van inleidingen, het inhaken op krantenbe- berichten en dergelijke. De deelnemers kunnen de bandrecorders gebruiken, col lages maken of andere communicatiemo gelijkheden benutten. Voor de maandagavonden staat ook de foto-groep op het programma, waarbij het er niet alleen om gaat te leren fotogra feren, maar om het in beeld brengen van wat een ieder persoonlijk of de groep als geheel bezig houdt; om het signaleren van bepaalde zaken, het maken van re portages, het door middel van foto's „aan de kaak" stellen, mogelijk het in beeld brengen van wat andere groepen aan de orde stellen. In deze fotogroep zijn ook j°nge mensen welkom, die misschien niet zelf willen fotograferen, maar die ideeën kunnen aanreiken. Op de dinsdagavond kunnen in het vor mingscentrum „Roestvrij" ook de jon ge mensen terecht die op andere wijze dan „op de gesprekstoer" of met foto's tot uitdrukking willen brengen wat hen bezig houdt, bijvoorbeeld in de vorm van hoorspelen maken, cabaret, via bewe- ginsexpressie, straattoneel, kortom via allerlei oude en nieuwe expressiemoge lijkheden. Op de dinsdagmiddagen zijn de jonge huisvrouwen welkom, die eens met elkaar van gedachten willen wisselen over bij voorbeeld hun plaats in het gezin en in de maatschappij. Zij kunnen zich voor na dere inlichtingen wenden tot Ria van Loon, telefoon 02510-34331, als zij op maandag- en dinsdagavond 28 en 29 sep tember niet naar het vormingscentrum aan de Hoflanderweg toe kunnen gaan om kennis te maken. De voormalige boerderij „Adrichem", bij de in aanbouw zijnde Beverwijkse sporthal, aan de Hoflanderweg. Op de woensdagavonden houdt men driemaal per maand „open huis." Ieder een kan dan komen en het is vooral ook de bedoeling, dat de verschillende groe pen elkaar op die avond te ontmoeten om ideeën uit te wisselen, elkaar te helpen, te bekijken of men gezamenlijk mis schien iets moet ondernemen als men zich met dezelfde onderwerpen bezig houdt, enzovoort. Platen draaien, TV-kij- ken, de leestafel benutten, gezamenlijke acties voorbereiden, alles behoort tot de mogelijkheden. Eventueel kunnen op die woendagavonden ook mensen worden uit genodigd om iets meer over hun beroep te vertellen of over een onderwerp dat sterk in de algemene belangstelling staat. Eenmaal per maand is er op een woensdagavond een zogenoemde „grote avond," tijdens welke men bijvoorbeeld een belangwekkende film kan draaien, niet alleen voor de vaste bezoekers (sters) van het vormingscentrum maar voor een grotere kring van geïnteresseer den. De donderdagavond blijft voorlopig ge reserveerd voor de zogenoemde „opspo- ringsgroep," waarbij men denkt aan jon ge mensen die zich betrokken voelen bij het „leefbaar" maken van de IJmond. Het is de bedoeling, dat deze groep gaat „opsporen" wat er verbeterd zou kunnen worden in de eigen omgeving, wat er aan het eigen woongebied mankeert en waar om. Eventueel kan deze groep eens mee gaan denken over het gemeentelijke be leid, eens een raadsvergadering bij gaan wonen, acties gaan voeren, affiches, stic kers en pamfletten maken en versprei den. Uitgangspunt bij dit alles is „het doorlichten van de eigen leefgemeen schap." Dit is zo ongeveer het voorlopige pro gramma-aanbod, dat echter steeds kan worden gewijzigd, ook als zich van bui tenaf groepen aandienen die iets willen wat in het programma zou kunnen pas sen of die hun ideeën „onderdak" willen brengen in de meest letterlijke zin door gebruik te maken van de ruimte die in het vormingscentrum aanwezig is of in de meer figuurlijke zin van de ruimte die het vormingscentrum kan bieden om die ideeën in een groter verband tot uitdruk king te brengen. De deelnemers (sters) kunnen lid wor den voor 5 per jaar. Per avond bedraagt het inschrijfgeld ƒ2. Daarmee kunnen natuurlijk alle kosten bij lange na niet worden gedekt, maar de deelnemers (sters) behoeven zelf ook maar tien per cent van die kosten op te brengen. Ne gentig percent komt voor rekening van rijk, provincie en gemeente. Het vor mingscentrum „Roestvrij?" is aangeslo ten bij de landelijke Vereniging Vor mingswerk Jonge Volwassenen, die in Utrecht zetelt. Voorlopig is „Roestvrij?" het enige vormingscentrum in dit kader in de IJ mond. Mocht in andere gemeenten dan Beverwijk de behoefte aan een dergelijk centrum blijken, dan verwacht men niet dat de deelnemers (sters) naar Bever wijk toe zullen komen al zijn zij wel kom maar dan gaat men dépendances stichten, die in dezelfde opzet gaan wer ken. 5 (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK In het kader van de nieuwbouw van het Rode Kruisziekenhuis moet het voormalige zusterhuis verdwij nen en liefst in zo kort mogelijke tijd opdat de verdere bouwactiviteiten zo snel als maar mogelijk is, kunnen worden geprolongeerd. De firma „Nilo" in Beverwijk van de gebroeders Nick en Loek Scholten zal het sloopwerk verrichten in 28 werkbare dagen en heeft de zaken drastisch aange pakt door het zusterhuis met een zoge noemde „beul" te lijf te gaan. Het is een 1.500 kilo zware kogel met staaldraad be vestigd aan de giek van een dragline, waarvan de machinist de kogel tegen de muren of op de vloeren laat dreunen en dez,e verbrijzelt. In .wolken .van stof en Een paar maal slechts behoefde de beulskogel tegen een muur te worden geslingerd om grote brokken steen los te werken. Zienderogen verdwijnt het zusterhuis en wordt de puinhoop groter. ladingen van neerstortend puin verdwijnt zo deel voor deel van het huis, dat eens een aantal verpleegsters onderdak heeft geboden. Alvorens dit sloopwerk ter hand is ge nomen is er een eenpersoons-sloper in aan het werk geweest, namelijk onze stadge noot Kees van Vianen, die nabij het Willem Alexanderplantsoen de dierenboerderij aan het bouwen is, de „animal-farm", zoals Kees het noemt. Gedurende veertien dagen is hij in de gelegenheid gesteld al hetgeen hij voor de dierenboerderij kon gebruiken, uit het oude zusterhuis te slopen. Kasten, werkbanken, leuningen, wasbakken en toiletten, zelfs de centrale verwarming, werden door hem verwijderd en meege nomen om in het dierenverblijf te worden Ingebouwd. De commissie uit de W.V.W., die de voor bereidingen tot de grootse opzet hebben getroffen, mochten dan ook veel erkente lijkheid oogsten, temeer omdat de stands gezamenlijk zullen worden opgebouwd tot een uniform geheel, dat niet alleen de grote zaal tot beschikking zal krijgen, maar ook de ruime foyer van „De Schouw". Alle standhouders hebben zich ver zekerd van evenzeer uniforme aankondi ging van hun stands, waarin op velerlei gebied het publiek het nieuwste op het gebied van de verschillende branches zal kunnen beschouwen. Er is niet alleen ge legenheid om te kijken, maar ook om te kopen, terwijl er speciale beursaanbiedin- gen komen. Voorts zullen er demonstraties zijn met koken en proeven, van juist cos- meticagebruik en goede haarverzorging alsmede op het gebied van de elektronica Er komt een mode- en schoenenshow met diverse attracties. Een voor het publiek belangrijk aspect is dat bij de entreeprijs, die een gulden zal bedragen en waarvan een deel zal worden bestemd voor hulp aan het Leger des Heils te Beverwijk, een wedstrijdbiljet wordt uitgereikt. Door middel van een limme- rick is daarop elke avond een draagbaar t.v.-toestel te winnen waarnaast vele an dere begerenswaardige prijzen. Over de drie te houden beursdagen wordt het zelfs mogelijk een geheel verzorgde reis van vijf dagen naar Parijs voor twee personen te kunnen winnen. De voortvarende activiteit van het hui dige W.V.W.-bestuur stelt zelfs bezoekers die slecht ter been zijn in staat om toch de beurs geheel te bezichtigen: men zal daartoe de beschikking krijgen over vier rolstoelen. De W.V.W.-najaarsbeurs opent elke avond van 7, 8 en 9 oktober om zeven uur en sluit om elf uur. Behalve de toch wel behoorlijk'- aange klede stands, zal gezorgd worden voor een passende versiering om het geheel een wat feestelijk cachet te geven. Bovendien zal de drumband „Schulpen-Meerweiden" door haar muzikale bijdrage met een rondgang door Velsen-Noord de aandacht op deze beurs gaan vestigen. Voor belangstellenden die niet over eigen vervoer beschikken is „De Schouw" ge makkelijk te bereiken met de buslijn 75 van de N.Z.H. van Beverwijk en uit ÏJmui- den met stopplaatsen direct bij „De Schouw". (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Gistermiddag zijn twee bromfietsers gewond bij twee ongelukken Het eerste gebeurde om kwart over twee op de kruising AlkmaarsewegBüller- laan toen twee bromfietsers met elkaar in botsing kwamen. Een van hen, een 17 jarige Heemskerker, werd naar het Rode Kruis Ziekenhuis gebracht en bleek een schedelbasisfractuur te hebben opgelopen Om ongeveer vijf uur kwamen een auto en een bromfiets met elkaar in botsing op de Alkmaarsweg. De 16-jarige Beverwij ker die op de bromfiets reed, moest met een hersenschudding naar het ziekenhuis worden gebracht. BEVERWIJK. De Vereniging tot be hartiging der belangen van tbc-patiënten houdt traditiegetrouw vrijdagavond het vrijetijdscentrum De Slof een kien avond, terwijl er ook een goed gevulde tombola zal zijn. De vereniging heeft nog steeds alle reden van bestaan, want met name voor de nazorg van tbc-patiënten wordt heel veel gedaan. BEVERWIJK Bij Foto Boumans de Breestraat is gisteren een filmcamera uit de winkel verdwenen. Het apparaat werd vermist kort nadat een vijftal kleur lingen in de winkel waren geweest, die dan ook verdacht worden. Wie het zijn is echter nog niet bekend. een concert met het Philharmonisch Or kest van Oslo. Sindsdien is Marjorie Mit chell zowel met orkest als in recitals op getreden in de belangrijkste steden van Europa zoals Berlijn, Londen, Zürich, München, Athene, Milaan, Brussel, Stockholm, Wenen en Amsterdam. Ook trad zij op voor verschillende Europese radiostations. Tijdens de laatste jaren bevatten haar engagementen in Ameri ka onder andere concerten in de Carne gie Hall en Town Hall in New York, in het Virginia Music Festival, met het De troit Symphony Orchestra, het Orches tra of America, the Lewishon Stadium Orchestra en het National Galleries Or chestra. Op verzoek van het State De partment heeft Marjorie Mitchell tour nees gemaakt door Zuid-Amerika, het nabije en verre Oosten, Polen, Joego slavië, Roemenië, Griekenland, Finland, Spanje en Portugal. Zij vertolkt de pianosoli in de Rhapso- die Nègre van John Powell en de Rhap sody in Blue van George Gerswhin. Op het programma staan voorts „Spirituals for string choir and orchestra" van Mor ton Gould, het Adagio voor strijkorkest in bes kleine terts Opus 11 van Samuel Barber en de „Grand Canyon Suite" van Ferde Grofé. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Op maandag 28 septem ber houdt de winkeliersvereniging Stads centrum de jaarvergadering in Huize Scheybeeck. Behalve de gebruikelijke ver slagen komt dan aan de orde de bestuurs verkiezing. Aftredend zijn de heren P. Kemp, A. van de Meij, P. Sigon en G. Stoutenbeek, van wie de heer Sigon door zijn verkiezing tot wethouder niet her kiesbaar is. In zijn plaats wordt voorge dragen de heer G. W. M. Giezeman. Te vens moeten er twee leden benoemd wor- dne voor de redactiecommissie van het verenigingsblad Samen Een. Voorgesteld wordt ook om de contributie tè herzien. DONDERDAG 24 SEPTEMBER Fauna Felisana, 20 u. in Cultureel Cen trum contactavond met lezing door de heer Lammerse. Kamer Orkest IJmond, gebouw Abeelen- straat, 2022 u. repetitie. Openbare leeszaal en bibliotheek, Fili aal Santpoort-Zuid in De Duinpan, Wil lem de Zwijgerlaan, 1921.15 uur. Manly Sport, boksles en -training in dd gymnastiekzaal van de Moerberg-Comité- school aan de Kerkstraat in IJmuiden- West, 19.30—21.30 uur. VRIJDAG 25 SEPTEMBER 't Trefpunt, Willemsbeekweg (achter de kerk) IJmuiden-Oost, 20 uur: dansen met „Box Eightteen". Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Willemsbeekweg 96, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; filiaal Santpoort- Noord, Spaarnberg, Wüstelaan 79, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; filiaal Velsen- Noord, Wijkerstraatweg 177, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur. Velserbad, Briniostraat 18, IJmuiden: 6.30 tot 8 uur gemengd zwemmen; 8 tot 12.15 uur schoolzwemmen; 12.15 tot 13.15 uur gemengd zwemmen; 13.20 tot 16.15 u. schoolzwemmen; 16.15 tot 16.45 uur zwem lessen; 16.45 tot 18 uur gemengd zwem men; 18 tot 19.30 uur zwemver. IJ.R.B.; 19.30 tot 21 uur gemengd zwemmen; 21 tot 22.30 uur zwemver. IJ.R.B. IJmuider Harmonie in de Middelbare Meisjesschool, Tolsduinerlaan: 19 tot 20 u. repetitie jeugd tamboer- en trompetters- korps; 20 tot 22 uur repetitie tamboer- en trompetterskorps. De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmui den, bejaardensoos, jongerenclubs, tiener soos, judoles. DONDERDAG 24 SEPTEMBER Beverwijkse Sportraad. Huize Schey beeck, Velserweg, 20-22 u. spreekuur. De Slof, Raamveld. 19 u. sociëteit. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 20.15-21.30 u. VRIJDAG 25 SEPTEMBER De Slof, Raamveld 19 u. sociëteit. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 7-16 en 20.15-21.30 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hendrik Burgerstraat 70 en Arendsweg 61: volwas senen 14-17.30 en 19-21 u.; Amstelstraat 44; volwassenen 15-17.30 en 19-21 u.; Parmen- tierstraat 2: jeugd 18.30-20.30 u. DONDERDAG 24 SEPTEMBER De Zandkraai, Handelstraat. 19.30 u. tie nersoos. De Vrjjburcht, Vrijburglaan 2. 20 u. Fo tokring Heemskerk. VRIJDAG 25 SEPTEMBER De Zandkraai, Handelstraat. 13.30 u. be jaardensoos en kinderoppas. Zaal Flora, Deutzstraat. 20 u. ruilen en veiling postzegelvereniging Heemskerk. De Vluchtheuvel, M. van Heemskerck- straat 19 u. knutselen (jongens 12-16 jaar). Verenigde openbare bibliotheek. Ruijs- daelstraat 7: jeugd 15.30-17.30 u. DONDERDAG 24 SEPTEMBER Aqua Home. Kamp Rooswijk, Konings weg 19.30-22 u. soos, visverkoop en biblio theek aquariumsociëteit Tropica. VRIJDAG 25 SEPTEMBER Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker straatweg 177. Geopend 14.30-17.30 en 19- 21.30 uur. VRIJDAG 25 SEPTEMBER Verenigde openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4a. Geopend 19-21 u.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5