Staatssecretaris Keijzer enthousiast WELLICHT TOCH AEROTREIN OP SCHIPHOLLIJN Gastarbeiders helpen Turks meisje Bestuur universiteiten Krappe meerderheid voor wet Veringa Harmonisatie levert „de" 90 EEG-tarieven miljoen W etsontwerpen aanvaard Minister hield zich niet aan de wet Wespennest verbrand, hotel óók lac.warnmq Meisje zwemt onder invloed van drugs in gracht Minister zou om projectsysteem beurzen hebben geweigerd Jongeren Advies Centrum: reeds 5000 x hulp Dringend verzoek om hulp voor Jordanië Kranslegging op plaats van de Dokwerker Eerste geregelde luchtdienst op Alicante ROJA vraagt om onderzoek van Damjeugd Nieuw zegel- en registratierecht in Kamer Tohn Kennis VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1970 2 BS 'V EXPOSITIE FINSE SIERADEN Gronings protest: Voor oogoperatie naar ons land trouwkostuums voor Vrijstelling Kamerleden menen: :.::x v>". >'.vt -v »•-. - -v v* - '«•- -. '•••<--' --.v 'v' rff SCHIPHOL Wanneer de regering en de Staten-Generaal ooit het be sluit nemen de Schiphol-spoorlijn aan te leggen, dan zou de mogelijkheid bestaan dat de keuze zal vallen op een Franse of Britse luchtkussentrein, aangedreven door een elektromotor, met een snelheid van 250 km of meer per uur gerluisloos langs een brede betonnen stijl zal glijden. de perspectieven: met een snelheid van 200 km zou deze trein non-stop in 18 mi nuten van Amsterdam naar Den Haag glijden. De afstand van Schiphol naar het Museumplein in Amsterdam zou worden overbrugd in 7 minuten. Van Schiphol naar Den Haag zou de reis een kwartier vergen. De proeftrein in Orleans biedt plaats aan 80 reizigers, maar voor Schphol zou de staatssecretaris er 70 van willen ma ken, opdat ook alle bagage zou kunnen worden meegenomen. De studies die op het gebied van de luchtkussentrein in Frankrijk en ook in Engeland in een ver gevorderd stadium zijn, acht de bewindsman niet alleen voor de Schiphollijn van belang, maar ook voor de ontwikkeling van het vervoer met hoge snelheden in het algemeen. De staatssecretaris is van plan ook een studiebezoek te brengen aan Engeland om zich te laten voorlichten over de vor deringen die de Britten met hun lucht' kussentrein hebben gemaakt. Tegen In februari heeft de directie van de Ne derlandse Spoorwegen de luchtkussentrein reeds afgewezen met de verklaring dat zij in haar structuurplan voor de naaste toekomst niet heeft voorzien in het in AMSTERDAM. In het water van de Oudezijds Voorburgwal in Amsterdam is donderdagochtend een zwemmend meis je aangetroffen, dat volgens de politie zwaar onder invloed van verdovende mid delen was. Nadat het meisje, van wie de identiteit vanmiddag nog steeds niet vast stond, op de kant was geholpen, wilde zij weer in het water springen, maar dat werd haar belet. Staatssecretaris Keijzer van Verkeer en Waterstaat, die in februari in de Tweede Kamer meedeelde dat hij een studie zou maken van een verbinding met een lucht kussentrein, is twee dagen gaan kijken in Orleans, waar sinds 1965 proeven wor den genomen met een dergelijke „aero- trein." Daar heeft hij met ambtenaren van zijn departement en van de Rijks- Planologische Dienst en met directiele den van de Nederlandse Spoorwegen, en kele proefritten gemaakt, waarover hij zich onomwonden enthousiast uitliet. ..Onze indrukken waren gunstig, zei hij. „Wij hebben ons voortbewogen op enkele millimeters hoogte met een snelheid van ongeveer 270 km per uur. Daarbij bleek het mogelijk om te staan en zelfs te schrijven, ook bij het wegrijden en het afremmen." Een aerotrein biedt Schiphol de volgen- ADVERTENTIE EDELSMI" 'WELIEP Korte Houtstraat 16, Haarlem. Tel. 311582, zijstraat Grote Houtstraat, lste straat links vanaf Houtbrug. (Van onze correspondent) GRONINGEN. „Een ongehoord pre cedent", zo noemt de Groninger studen tenraad de afwijzing van de aanvraag voor een rijksstudietoelage van vijf Gro ninger studenten. Met name wordt de ar gumentatie van de minister van Onder wijs en Wetenschappen gehekeld. Deze zegt het onmogelijk te achten de studie resultaten van de betrokkenen te door gronden bij gebrek aan de traditionele cijferbeoordeling. Zoals bekend is aan de sub-faculteit het projectonderwijs inge voerd. waarbij een ander beoordelings systeem wordt gevolgd. ,,Het is", aldus de studentenraad „de eerste keer dat de minister uit de door de faculteit voorgedragen toelageaanvra- gen in totaal 309 een aantal indi viduele gevallen heeft gelicht en terugver wezen". De studentenraad ontkent na drukkelijk het recht van de minister om in individuele beursaanvragen in te grij pen. „Door deze onaanvaardbare handelwij ze is het voor de studentenraad zeer on duidelijk geworden wat de minister tegen woordig onder experimenteren verstaat", zo zegt het bestuur. Voor dit bestuur houdt het echter in, „dat de minister nu ook op onderwijsgebied elke vorm van experimenteren bij voorbaat uitsluit. Sa men met de 100 percent-regeling en de negatie van de tussentijdse bestuursvorm vormt dit een concrete aanwijzing voor de komende totale greep van Den Haag op de universiteit tot in haar kleinste de tails", aldus de studentenraad. In een brief aan het curatorium van de rijksuniversiteit en het senaatsbestuur dringt de studentenraad erop aan: „dat door het bestuur van de Groninger uni versiteit uitgesproken wordt dat zij 1. er voor zal zorgen dat de betreffende studen ten onbelemmerd hun studie kunnen ver volgen, d.w.z. financieel hiertoe in staat worden gesteld voor het cursusjaar 1970- '71., 2. Zal bewerkstelligen dat nagegaan zal worden of de minister zijn ministeriële bevoegdheden te buiten is gegaan". ^WVWWWWWVWMMWWWWWWWVWWIflMWVWVWVVWVM l (Van onze correspondent) ENSCHEDE. Sinds vijftien jaar kan het 18-jarige Turkse meisje Hay- riye Cetinkaija alleen het verschil tussen licht en donker zien. Hayriye werkt zover haar blindheid dit toe laat op een boerderij in haar gehoor teplaats Sivas. Zij komt uit een arm gezin en het was zelfs financieel niet mogelijk geweest een oogarts te raad plegen toen zij op jeugdige leeftijd als gevolg van een inheemste ziekte blind werd. Maar Hayriye is nu voor een operatie in de polikliniek voor oogheelkunde van het St. Radboud- ziekenhuis in Nijmegen. Onder leiding van prof. dr. J. E. A. van de Heuvel zal een zeer bijzondere operatie wor den uitgevoerd, welke in ons land nog maar drie of vier keer met goed ge volg is verricht. Dit is in eerste instantie mogelijk gemaakt door twee ongeveer twintig jaar oudere broers van Hayriye en de 67-jarige Hengelose mevrouw J. Geerdink. De beide broers, die in Hengelo werken, hebben zoveel geld gespaard dat zij hun zuster naar Ne derland konden laten overkomen. Dat gebeurde op advies van mevrouw Geerdink, bij wie een van de broers om raad vroeg. Nadat zij het verhaal over zijn blin de zuster had gehoord, wist zij ge daan te krijgen dat de gemeente aan het meisje en haar broers een huis toewees. Daarna gingen de twee broers per auto naar Turkije om hun zuster en hun vrouwen en zoontjes op te halen. Ruim drie weken geleden kwam het gezelschap in Hengelo aan. Door bemiddeling van oogarts Van den Pas werd het meisje in de oogkliniek in Nijmegen onderzocht. Mevrouw Geer dink vertelde prof. Van de Heuvel de achtergronden van deze zaak. De Tur ken in Hengelo hadden haar beloofd de kosten van de operatie te zullen betalen. Zij huilden als kinderen toen prof. Van de Heuvel bereid bleek Hay riye te opereren. Hij verwachtte dat zij zeker weer beter zal kunnen zien. Het zal een moeilijke operatie wor den, die alleen in de polikliniek kan worden verricht. Deze kliniek is na melijk gespecialiseerd in het inbren gen van plastic proteses. Bij het meis je moet vertroebeld hoornvlies door clastic lensjes worden vervangen. De ze operaties zijn reeds met goed ge volg verricht. dienst stellen van dit nieuwe type trein op de Schiphollijn. De N.S.-directie achtte toen op techni sche en functionele gronden de „aero- train," in zijn huidige opzet niet voor de Schiphollijn geschikt. De trein is in prin cipe ontworpen voor het overbruggen van grote afstanden van 300 tot 500 kilometer en komt daarom niet in aanmerking voor de Schiphollijn. die slechts 55 km lang wordt en waarop bovendien vrij veel zal worden gestopt. Op zulke korte stukjes zal de trein nauwelijks op snelheid kun nen komen volgens de NS-directie. UTRECHT. In het op 10 januari van dit jaar geopende Jongeren Advies Cen trum (JAC) Amsterdam zijn de afgelo pen acht maanden al 5000 adviesgesprek- ken gevoerd, terwijl voor dit jaar aan vankelijk maar op 800 cliënten was ge rekend. Het JAC, gesubsidieerd door het minis terie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk en de gemeente Amster dam, is een onafhankelijke, professionele stichting waarbij jeugdigen van 15 tot 25 jaar terecht kunnen voor informatie, ad vies en onmiddellijke hulpverlening, dat wil zeggen zonder wachtlijst en onder- zoekprocedure. De geboden hulp is gra tis en als de cliënt dat wi] blijft hij anoniem. De problemen waarmee de jongeren bij het JAC komen variëren van huis vestingsmoeilijkheden tot psychische pro blemen, van verzoeken om bemiddeling bij het vinden van werk tot verzoeken om een abortus (die door het JAC sa men met universitaire teams worden be handeld). De hulpverlening is erop ge richt, de jongeren zoeel mogelijk zelf hun problematiek te laten uitwerken. Aan een langdurige behandeling begint het JAC alleen, als verwijzing naar andere instanties niet mogeliik blijkt. DEN HAAG. Het internationale co mité van het Rode Kruis in Genève, heeft donderdagavond onder meer op het Ne- derlandsche Roode Kruis een dringend beroep gedaan om hulp te bieden ten be hoeve van de slachtoffers van de gebeur tenissen in Jordanië. Het internationale comité vraagt spe ciaal ook om bijdragen in geld: om node loze vrachtkosten te vermijden zullen be paalde hulpgoederen in landen nabij Jor danië worden aangekocht. Het Nederlandsche Roode Kruis brengt dit appèl met klem onder de aandacht van het publiek. Op gironummer 777 van het Nederlandsche Roode Kruis voor hulp in dat maandag jongstleden voor hulp in Jordanië werd opengesteld zijn donderdag de eerste giften binnengekomen. AMSTERDAM. Op het Jonas Daniël Meijerplein in Amsterdam heeft donder dagmiddag de 25-jarige huisvrouw Ma rianne Hartzuiker uit Venhuizen een krans gelegd op de plek van waar enige maanden geleden het standbeeld van de Dokwerker werd verplaatst. De krans was een autoband met een lint, waar het embleem van de actiegroep „De lastige Amsterdammer" opstond: twee kruisjes en een plusteken in de kleuren van het wapen der stad Amsterdam. De actiegroep wil ageren tegen het feit dat enerzijds de dam wordt ontruimd omdat het nationaal monument werd be vuild en dat anderzijds een monument, De Dokwerker, moet worden verplaatst om een nog grotere vervuiler, de auto, haar gang te laten gaan. SCHIPHOL. Deze winter zal voor het eerst in de geschiedenis een geregelde lijn dienst worden ingesteld tussen Schiphol en Alicante en wel via Madrid. Per 1 no vember opent de Spaanse luchtvaartmaat schappij Iberia deze nieuwe route, waarop zij tweemaal per week (woensdag en za terdag) met de DC-9 machines een retour vlucht zal gaan onderhouden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Met 64 tegen 44 stem men heeft de Tweede Kamer gisteren de Wet-Veringa ter democratisering van de bestuursvormen op universiteiten en ho gescholen aanvaard. P.v.d.A., C.P.N.. P.S.P. en D'66 verklaarden zich tegen, omdat de wet hun niet ver genoeg gaat met name wat de mogelijkheden van ex perimenten betreft. De Boerenpartij, DS'70 en de S.G.P. verklaarden zich tegen omdat het hen allemaal veel te vèr gaat. De Kamer heeft zeer uitvoerig stilge staan bij de meer dan dertig amende menten die waren ingediend. Enkele hiervan heeft minister Veringa overgeno men, een aantal andere werd aanvaard. Ze hadden echter slechts betrekking op ondergeschikte punten. De belangrijkste amendementen van de oppositie werden verworpen, o.m. de suggestie om de mogelijkheid voor experimenten uit te breiden. De minister vond zijn mogelijk heden ruim genoegen kreeg daarbij de steun van de meerderheid van de Kamer. De minister wil experimenteren slechts toestaan als de universiteitsraad hiertoe verzoekt op voorstel van de betrokken faculteitsraad of subfaculteitsraad. Verworpen werden ook de suggestie de verkiezingen voor de universiteitsraad zo danig open te maken dat de stemgerech tigden zich niet hoefden te beperken tot het kiezen van leden van hun eigen groep; suggesties om de rector magnifi cus te laten benoemen door de universi teitsraad in plaats van door de Kroon, een voorstel om het college van dekanen in het openbaar te laten vergaderen., de universiteitsraad het recht te geven in bepaalde gevallen er onder bepaalde voorwaarden leden van het college van bestuur van functie te ontheffen en het college van bestuur inclusief de voorzit ter geheel door de universiteitsraad te laten benoemen. Twee amendementen van D'66 om UTRECHT. De regionale Organisatie Jeugdbelangen Amsterdam (ROJA) heeft het college van B. en W. van Amsterdam gevraagd, de politiemannen die maanden lang onder de jeugd op de Dam hebben verkeerd, door deskundigen te laten in terviewen over hun ervaringen, gesprek ken en indrukken. Tevens heeft de ROJA verzocht om een nauwkeurige sociale registratie van die jongeren, die sinds 1965 bij de verschillen de rellen zijn aangehouden. Het gaat daarbij om een „sociale aanvulling" op het proces-verbaal met persoonlijke ge gevens over leeftijd, opleiding, milieu en dergelijke. De betrokkenen zouden ano niem moeten blijven. De ROJA hoopt, at een dergelijke registratie, te verrichten door deskundigen die niet tot het politie apparaat behoren, aanwijzingen zal ople veren over motieven, oorzaken en achter gronden van de onlusten. De ROJA is vier maanden geleden op gericht. Zij heeft van het Nederlandse Comité voor Kinderpostzegels een start subsidie van 50.000 gekregen. Doel van de jonge organisatie is het doorbreken van de in de kinderbescherming en de jeugdwelzijnszorg op grond van religie en wereldbeschouwing gegroeide structuren, samenbundeling van de hulpverlening in regionaal verband en het signaleren van tekorten. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De financiële expert van de ARP, de heer Kieft, heeft gis teren in de Tweede Kamer het hoofd moeten buigen tijdens de behandeling van drie wetsontwerpen, die in de plaats moeten komen van de bestaan- ADVERTENTIE r Verhuur bruidegom, getuigen, vaders, enz. Ook donker- en lichtgrijze jacquets Smoking- en rokkostuums, enz. Voor damesbontverhuur Vraagt gratis prospectus OUTSTANDING QUALITY HAARLEM Gedempte Oude Gracht 51 311388 AMSTERDAM Singel 462 233880 DEN HAAG Zoutmanstraat 24 335726 ROTTERDAM la Middellandstraat 76 231815 j UTRECHT Voorstraat 58 1 0053 ARNHEM Looierstraat 14 436882 NIJMEGEN Stikke Hezeistraat 19 2 0838 EINDHOVEN Leenderweg 108 1 48 77 GRONINGEN Oude Ebbingestraat 49 3 3112 ANTWERPEN BRUSSEL LUIK GENT de registratie- en zegelbelasting. Allereerst zag de heer Kieft af van zijn eis dat staatssecretaris Grapper- haus van Financiën kenbaar zou ma ken uit welke middelen hij de lagere belastingopbrengst zou dekken. Daarna trok hij een amendement in om de assurantiebelasting op WA- verzekeringen voor motorrijtuigen uit de wet te schrappen en tenslotte zwichtte hij voor de argumenten tegen zijn suggestie, die heffing in de eerste twee jaar dat de nieuwe wet zal gelden, te halveren. Het opheffen van de bestaande re gistratie- en zegelbelasting gaat de staat ongeveer negentig miljoen gulden kos ten. De heer Kieft wilde slechts zijn me dewerking verlenen als de staatssecreta ris duidelijk zou aangeven waar hij dit geld dan vandaan zou halen. De staats secretaris zei dat deze dekking te halen is uit de harmonisaties van belastingta rieven in EEG-verband. Het zal boven dien nog geruime tijd duren voordat de belasting wordt ingevoerd. De staatssecretaris nam een K.V.P.- amendement over om vrijstelling van het registratierecht niet te beperken tot ge meenten die gronden aankopen voor ha venuitbreiding, maar te doen gelden voor andere openbare lichamen, die hiermee te maken hebben, zoals veenschappen, havenschappen, waterschappen en der gelijke. Aangenomen werd een amendement van de heren Koning (V.V.D.) en Kieft (A.R.) om vrijstelling van overdrachts belasting te verlenen voor aankoop van aangrenzende landerijen. Met grote meerderheid verworpen werd een amendement van de heer Wie- renga (P.v.d.A.), betrekking hebbende op overdracht van een eigen woning die men langer dan drie maanden, maar korter dan drie jaar bewoont. De Kamer zal veertien dagen niet ver gaderen in verband met de voorbereiding op de algemene politieke beschouwingen medio oktober. Kroonleden in de raad door de universi taire gemeenschap te laten kiezen in plaats van door de Kroon en om de uni versiteitsraad niet uit veertig maar uit zestig leden te doen bestaan, kregen geen meerderheid. Ook een amendement van de V.V.D. cm slechts bij een opkomst van 51 per cent alle zetels die voor een bepaalde geleding beschikbaar zijn toe te wijzen, kreeg geen kans. Het amendement wilde de grens leggen bij 35 percent. De Groninger Studentenraad weigert mee te werken aan de uitvoering van de wet-Veringa en zal actief werken aan een boycot door alle geledingen van de uni versiteit. De raad is van mening dat het Groninger universiteitsbestuur zal moeten aftreden op het moment dat de wet wordt ingevoerd. DEN HAAG. De Tweede-Kamerleden dr. Roethof en drs. Franssen (beiden PvdA) hebben de minister van Binnen landse Zaken donderdag schriftelijk be naderd over de nadere informatie inzake de bij het staatsbezoek van president Soe- harto getroffen veiligheidsmaatregelen. In deze informatie schreef de bewindsman „dat het kabinet en met name hijzelf niet geschroomd hebben maatregelen te tref fen, welke spoedshalve met voorbijgaan van het bevoegde gezag, te weten de bur gemeester en de officier van justitie, recht streeks aan de politie zijn gericht". De Kamerleden willen weten of deze zinsnede betekent dat er situaties zijn, waarin de minister zich aan de wettelijke voorschriften niet behoeft te storen en in dien deze vraag bevestigend wordt beant woord of dan uit de slotalinea's van de brief moet worden afgeleid dat dergelijke situaties zich in de toekomst zouden kun nen herhalen. Op welke bevoegdheid, zo vragen de heren Roethof en Franssen, meent de mi nister zich voor deze handelingen te mo gen beroepen, nu de wet buitengewone be voegdheden burgerlijk gezag van 23 juli 1952 h.i. terecht buiten beschouwing is ge bleven. „Ligt het niet op de weg van de regering de met het oog op de algemene rechtsze kerheid in hoge mate ongewenste toestand te vermijden, dat zonder wettelijke mo gelijkheden door de regering bevoegdhe den zich getrokken worden", aldus de PvdA-kamerleden. Naar hun mening dient de regering, in dien zij van oordeel is dat nadere voorzie ningen ter verzekering van de erkende wenselijkheid van effectieve veiligheids maatregelen bij staatsbezoeken niet kun nen worden ontbeerd, in het belang van de algemene rechtszekerheid, overeenkomstig de Grondwet, daartoe wetvoorstellen in te dienen. Daardoor raken h.i. geen grond wettelijke of wettelijk toegekende waar borgen, die de burger in een democra tische samenleving vanzelfsprekend toe komen, in het gedrang. WILDERVANK. Een felle brand heeft donderdagmiddag in ruim een uur tijd het hotel „De Nederlanden" aan de Nijverheidsstraat in Wildervank volledig in de as gelegd. De schade wordt voor lopig geschat op ruim een half miljoen. Er hebben zich bij de brand geen per soonlijke ongelukken voorgedaan. Het personeel van het hotel en de op dat mo ment weinig hotelgasten konden zich tij dig in veiligheid stellen. De brand is vermoedelijk te wijten aan twee vijftienjarige scholieren, die bij een vlak achter het hotel gelegen tennisbaan bezig waren met een butagasbrander een wespennest uit te roeien. Als gevolg van het hanteren van deze brander sloeg het vuur over op een houten schuur, die spoe dig in lichterlaaie stond. De schuur was tegen het hotel aangebouwd, waardoor het vuur snel oversloeg en zich razend snel door het uit twee verdiepingen be staande hotel verspreidde. Het verwoeste hotel. |PPi|H •X

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2