Huismeesters in Zeewijkflats Nieuwe kleedaccommodatie van KIC zondag officieel open J. TOL b Hooischuur in brand naast woning oud-burgemeester Begroting 1971 Heemskerk is weer sluitend HERFSTHARINGTREK NAAR HET ZUIDEN IF ACTIE VOOR ORGEL HERVORMDE KERK Ook Leger des Heils actief Mejuffrouw M. de Kort koninklijk onderscheiden „TWEN-KELDER" IJMUIDEN - ZWALUWEN '30 Elk van hen moet toezicht houden op 288 woningen Mooi resultaat van eigen werk Gebouwtje was pas vernieuwd Voortekenen van Kanaalvisserij blijven gunstig Ziekenhuislening van 9y4 percent IN DE VISHAL Inzamelingsactie MEDEWERKING IS UW BADKAMER EEN ONDERONTWIKKELD GEBIED 7 wam MODE-BERICHT 2 ktM i tttab* VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1970 IJMUIDER COURANT kolen,olie, gas? MODERN SANITAIR IN KLEUR DOUCHE-CABINES WASTAFELS BADKUIPEN GEISERS ENZ. f CORDUROY PAKKEN, JACKETS en BROEKEN van 10 tot 16 jaar. Kleinste maat 42.50 Grootste maat 49.75 LANGE NIEUWSTRAAT 185 onder van zes tot zestien. ^unieke aanbieding RECORDERTAPE §1 H M: lÉÉfe 't uwf -ft. JÉ (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De Woningstichting Velsen is overgegaan tot de benoeming van huis meesters voor de flats in Zeewijk. Drie huismeesters zijn reeds aan de slag ge gaan, de vierde komt per 1 oktober. Zij krijgen elk het beheer over één 12-hoog- flat en twee zes-hoogflats, in totaal 288 woningen omvattend. Aanvankelijk heeft de Woningstichting de kwestie van het al dan niet aanstellen van huismeesters even aangekeken. De vraag deed zich voor of het wel nodig zou zijn. Echter heeft de ervaring ge leerd, dat het niet alleen nodig is, maar zelfs noodzakelijk. Niet alleen in verband met de regelmatige storingen van de lif ten, maar ook om paal en perk te stel len aan de eerste tekenen van vervui ling. Want weliswaar worden de flats re gelmatig schoongemaakt door een schoon maakbedrijf, doch nauwelijks is het per soneel klaar met het doorwerken van de trappenhuizen van boven naar beneden of op de bovenste verdiepingen treft men in de hallen bij de liften al weer rommel aan, variërend van peuken en lucifers tot sinaasappelschillen en proppen papier Daarnaast is er het euvel van ouders, die hun kinderen naar de lift sturen om te spelen vaak met storingen als ge volg, dan wel de jeugd de deur uit zenden met de mededeling „ga beneden maar in de hal spelen" om dan la ter verbaasd te kijken naar de rommel die is ontstaan, terwijl hier en daar speelgoed en kinderfietsjes rondslingeren Om voorts nog maar niet te spreken over degenen, die hun brommer, motor of scooter in de hallen op de begane grond uit elkaar nemen en gaan schoonmaken. Wethouder C. Ockeloen heeft onlangs nog erop gewezen: „dat flatbewoners er van doordrongen dienen te zijn, dat de gehele flat als één woning moet worden beschouwd, welke men binnenkomt via de deur, welke op de begane grond toegang geeft tot de hal met de boodschappen kastjes en deurbellen. En in een alleen staande woning gaat men ook niet in de hal achter de voordeur zijn brommer uit elkaar nemen." Een aantal uitzonderingen daargelaten heeft de Woningstichting moeten vaststel len, dat er over het algemeen nog maar weinig begrip bestaat voor de woorden van de wethouder. Het is zelfs voorgekomen in een van de flats van Zeewijk dat men een grote hond op de galerij uitliet, welk dier er een kinderlijk genoegen in had om met de lift mee te liften. Uren bleef het dier in de lift liggen, steeds meereizend van boven naar beneden, met als gevolg dat oude ren en kinderen niet naar binnen durf den. Dergelijke zaken kunnen niet voortdu ren. Daarom het besluit om huismeesters aan te stellen. Het is allerminst de bedoe ling, dat zij als boemannen gaan optre den. Zij hebben in de eerste plaats een toezichthoudende en corrigerende functie doch om hun arbeid goed te verrich ten hebben zij de medewerking nodig van allen, die in de flats wonen. Gezamen lijk kan men voor goed bewoonbare flats en een prettige sfeer zorgen. Behalve toezicht houden, krijgen de huismeesters tevens tot taak hun ar beid is namelijk een dagtaak om lich te huishoudelijke werkzaamheden te ver richten zoals het stofvrij houden van de liften, de trappenhuizen en de hal, als- ADVERTENTIE MAAR IN.I1 DER GEVAI kennemerlaan 150. telefoon 10745* ijmuiden mede het lapwerk. Het boen- en schrob- werk is een onderdeel, dat door het schoonmaakbedrijf wordt verricht. Daarnaast zijn of worden de huismees ters geïnstrueerd over kleine liftstoringen en voor het geval een lift met passagiers blijft steken. Ook kan men bij hen te recht indien een lamp op de galerij is uitgevallen. Zij krijgen in de nabije toekomst te vens telefoon. Ondanks dit alles blijft echter de klachtenbus in verscheidene flatgebouwen aanwezig gehandhaafd. Hier kan men dus steeds klachten of bepaalde ideeën in deponeren. Het ligt wel in de bedoeling een bepaaldew eekend-dienst in te stellen, doch daarvoor is nog geen definitieve rege ling getroffen. De aangestelde huismeesters en de flats, welke zij onder hun beheer krijgen zijn: R. W. Parker, Kruisberglaan 231 voor de flats aan de Kruisberglaan (12-hoog) en aan de Scheiberglaan (tweemaal 6- hoog); L. F. G. M. v.d. Putten, Schiplaan 560 (drie blokken in de Schiplaan); P. Jongejan, Dennekoplaan 199 (flat aan de Orionweg, waarin hij te zijner tijd zal komen te wonen en twee blokken aan de Bellatrixstraat). En per 1 qktober G. Timmer, Keetberg laan 206 (12-hoogflat aan de Keetberglaan en twee blokken van 6-hoog aan de Den nekoplaan). ADVERTENTIE De hoogste tijd om te gaan praten met, en kijken bij SANITAIR INSTALLATIEBEDRIJF Wij tonen u een ruime sortering zoals: Kennemerlaan 81 - IJmuiden Telefoon 0 2550 - 1 41 39 VELSEN-NUOKD. Voor de voetbal vereniging KIC wordt zondag 27 septem ber een belangrijke dag. Dan zal name lijk de nieuwe kleedaccommodatie op het sportcomplex Rooswijk in Velsen-Noord officieel in gebruik worden genomen, I waarbij namens het gemeentebestuur van Velsen de heer A. H. Wedemeyer, direc teur van de dienst Lichamelijke Opvoe ding, de opening zal verrichten. De ingebruikneming is vastgesteld op zondagmorgen elf uur, maar de gasten worden allen reeds om kwart voor elf in de fraaie kantine van KIC verwacht. De oude recreatiezaal van het vroegere mi litaire kamp is door de leden zelf omge toverd in de huidige kantine en uit een soldatenbarak is thans een prachtige kleedgelegenheid ontstaan. Niet. minder dan acht ruime kleedkamers, die elk voorzien zijn van een wasgelegenheid met douche. De muren zijn tot op 1.80 meter opgetrokken van gladde tegels, terwijl de vloeren evenzeer met tegels zijn af gewerkt. Bovendien is, eveneens door zelfwerkzaamheid centrale verwarming aangebracht, die tevens voor warm wa ter in de wasruimten zorgt. De kleedkamers zijn aan weerszijden verbonden door een gang over de gehele lengte van het gebouw, dat aan de west zijde de ingang heeft. Tegenover deze in gang bevinden zich de afzonderlijke kleedkamers voor de scheidsrechters, ook voorzien van wasgelegenheid en verwar ming. De ligging van het gebouw is zodanig dat, wanneer hopelijk binnen afzienba re tijd de realisering van het te wijzigen Rooswijk-complex met dat van het Ko nmgsveld aan de oostzijde van de Gro te Hout- of Koningsweg mogelijk zal blijken, de kleedruimten onmiddellijk zul ien grenzen aan het geplande nieuwe hoofdveld voor de KIC-voetbalafdeling Het bestuur van KIC zal aan deze ge beurtenis een wat feestelijk cachet ge ven, waarbij de tegenstander van KIC na de competitiewedstrijd van zondagmiddag een speciale ontvangst wordt bereid. Toevallig betreft het de IJmuidense vierdeklasser VSV. De spelers van de beide elftallen en hun respectieve dames zullen na de wedstrijd, omstreeks half vijf, een feestelijke broodmaaltijd gebrui ken in de KIC-kantine SSSSB (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK De gemeentebegroting voor 1971 is evenals de voorgaande slui tend. Het eindbedrag is 26.502.811, met 10.359.188,voor verrekeningen. Dit is ƒ3.892.260,ofwel 17,8 percent ho ger dan in de begroting voor i970. Wethouder G. Petersen heeft dit giste ren meegedeeld aan het einde van de raadsvergadering, toen hij formeel de be groting aanbood aan de raad. De twee af delingen, waarin de raad wordt gesplitst, zullen de begroting onderzoeken op 2 en 3 november. Op 26 en 27 november wil men de begroting in de raad behandelen. DRIEHUIS. Een forse rookkolom duidde donderdag de plaats aan waar in Driehuis een brand woedde: het landgoed Schoonenberg, alwaar een hooischuur naast het woonhuis van oud-burgemees- ter mr. M. M. Kwint door onbekende oorzaak in brand was geraakt. De brandweer pakte de zaken terdege aan, waardoor voorkomen kon worden, dat de vlammen naar buiten sloegen en een aanval konden doen op het omrin gend hoog geboomte en de tegen de schuur staande vrij zeldzame Moerbei boom. Van alle kanten werd water in de schuur gespoten, waardoor het door het (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Binnenkort gaat de ha ringvisserij op de Botney Gut-gronden, ten zuidoosten van de Doggersbank, be ginnen en in de weken daarna trekt de haring naar het zuiden De visserij in Het Kanaal belooft, evenals vorig jaar, goede resultaten. Het gematigd optimisme ten aanzien van de visserij in de noordwestelijke Noordzee, uitgesproken in de prognose van drs. K. H. Posthuma, bioloog van het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek in IJmuiden, is juist gebleken. De haring vangsten in de Noordzee in het alge meen zijn slecht geweest zoals eveneens was voorzien. Alleen de Nederlanders hebben tot dus ver mooie vangsten gedaan. De Denen deden het slecht en voor 't eerst moet groot-exporteur Denemarken haring in Holland kopen. Ook de Noren zijn moe ten overgaan tot het importeren van ha ring; zij hebben grote hoeveelheden ha ring uit de Ierse Zee op het eiland Man ingekocht. De Duitsers maken een bij zonder slecht seizoen door: hun visseri; bij George Bank (New Foundland) bleef ver beneden de verwachting en hun Deen se en Noorse leveranciers lieten het af weten, omdat daar niet eens in eigen be hoefte door eigen vangsten kon worden voorzien. Wel gunstige resultaten hebben de Duit sers met de Noren geboekt in het zeege bied van de Hebriden, noordwestelijk van Schotland en ten westen van de Shet lands en Orkney's. Ook het Schotse drijf netvisserij-seizoen is niet best geweest Betere vangsten werden gemaakt langs de Engelse noordoostkust, waar ook de Nederlanders opereerden. De goede verwachtingen voor de zoge noemde Engelse wal- en Kanaalvisseri; zijn mede-gebaseerd op de vangstsamen stelling in het overzomeringsgebied van deze „zuidharing". De meeste van de in de zomer gevangen haring in het Shields gebied (Engelse noordoostkust) behoorde tot. de Kanaal- en Sandettiegroep. In oktober en november zal de haring door het Engelse walgebied en langs de Hollandse wal trekken. Als alle condi ties goed zijn (weersomstandiheden en haring-concentraties) dan zal dus dicht bij huis een goede visserij komen, waar de Nederlanders van kunnen profiteren. De haringjaarklasse 1966, die vorig jaar goed voor de vangs werd, is, als gezegd ook dit jaar in juni, juli en augustus in het Shieldsgebied goed vertegenwoordigd geweest. De jaarklasse 1967 is een rede lijk sterke jaarklasse in dit gebied. De zuidelijke visserij begint half no vember en duurt tot en met januari, ADVERTENTIE stro en hooi voortvretende vuur steeds meer natte tegenstand kreeg, hetgeen een geweldige rookontwikkeling tot ge volg had. Uren gingen er mee heen om het hooi naar buiten te werken, waar brandweerlieden iedere opleving van vlammen terstond smoorden. Niettemin werd de fraaie hooischuur, welke on langs was gerestaureerd, toch ernstig be schadigd. Herstel ervan wordt op 5.500 geraamd. De voorraad hooi, ter waarde van ongeveer 1000 ging verloren. De schuur is eigendom van de woningstich ting Velsen. Naar de oorzaak van de brand wordt nog een onderzoek ingesteld. Vastgesteld kon worden, dat deze begonnen is in het middengedeelte van de schuur, waar stro opgeslagen lag. AMSTERDAM Een syndicaat onder leiding van de Nederlandse Credietbank N.V. gaat over tot de uitgifte van 9 min 9V4 pet 30-jarige obligaties a pari ten laste van de „Stichting Maria Roepaan", obser vatie- en behandelingscentrum voor zwak zinnigen te Ottersum. Inschrijving op maandag 5 oktober, storting op maandag 2 november. Van alle zijden werd de brandende voorraad stro en hooi aangepakt. De brandweerlieden konden zich uitslui tend met persluchtmaskers op in de schuur begeven als gevolg van de sterke rookontwikkeling. ADVERTENTIE (Van een verslaggever) IJMUIDEN Vrijdagmorgen werden in IJmuiden door 35 vaartuigen aangevoerd: 3780 kisten en 1610 kleine kisten vis, 8000 kilogram tong en 1480 stijve kabeljauwen. Bij de aanvoer waren: 30 kisten en 130 kleine kisten schelvis, 60 kisten en 270 kleine kisten wijting, 180 kisten gul en kabeljauw, 20 kisten haai, 1780 kisten en 890 kleine kisten haring, 55 kisten en 300 kleine kisten makreel, 1260 kisten schol, 15 kisten tarbot en 220 kisten varia. Prijzen, per kilogram, in guldens: tarbot 8.50-7.83, grote tong 7.33-7.11, grootmiddel tong 7.33-7.14, kleinmiddel tong 7.67-7.24, tong I 7.87-7.22. Per 125 kilogram: middel koolvis 116-112, Per tien stuks: grote kabeljauw 106-190, middel kabeljauw 69-55. Per 50 kilogram: schelvis I 54-50, schel vis II 44-30, kabeljauw I 88-78, kabeljauw II 80-62, kabeljauw III 31-26, grote schol 54-49, schol I 54-44, schol 11.50-40, schol III 50-35, bot 15-12, haai 46-18, gestripte wij ting 52-27, haring 34-27, makreel 42-21, tarbot 340-120, griet 270-125, tongschar 130- 106, koolvis I 41, heek III 43, rode poon I 140, rode poon II 70-43, sprot 17-7, pil chards 17.20. Donderdag werden in IJmuiden de vol gende besommingen gemaakt: GO 2 6.870, 22 8.360, 24 7.490, 28 10.350, TX 21 15.600, VL 121 1.970, IJM 4 14.100, 23 1.280, 37 41.900, 154 20.600, KW 109 650, 177 510, VL 6 1.048, 9 2.100, 15 1.270, 19 1.660, 25 1.590, 46 1.050, 75 1.650, 89 1.620, 115 1.520, UK 18 740, 23 3.329, 70 2.550, 245 3.370, UK 17 en UK 249 1.820, UK 135 en UK 145 1.200, UK 196 en UK 234 1.360. Scheveningen. De aanvoer in Schevenin- gen bestond vrijdagmorgen uit: 50 kisten wijting, 200 kisten gul en kabeljauw, 2100 kisten en 330 kleine kisten haring, 650 kis ten schol, 50 kisten varia en 7000 kilogram tong. Verkeersongeval. Een 18-jarige brom fietser uit Uitgeest is donderdagmiddag op de kruising TolwegG. van Assendelft- straat gewond geraakt en naar het St. Jo zefziekenhuis gebracht na een botsing met de auto van een inwoonster van Heems kerk. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Het Instituut Streek- ambassadrices IJmond organiseert za terdag in samenwerking met de Heems- kerkse Ondernemers Combinatie en de vereniging Heemskerks Winkeliers Zegel een actie ten bate van het vernielde orgel in de Hervormde kerk. Ook het Leger des Heils is actief. De schade aan het orgel, dat zoals e- kend moedwillig vernield is door onbe kende (n), zal wellicht nog meer dan drie duizend gulden bedragen, zoals wij deze week meldden. Het bestuur van de Streekambassadrices heeft zich bereid verklaard eventuele acties te coördine ren. Morgen (zaterdag) worden in de meeste winkels bussen geplaatst, waarin men zijn bijdragen kwijt kan. Aan aan plakbiljetten is te zien waar de bussen staan. Tevens is rekening nummer 14119 bij de Raiffeisenbank (giro 470942) van de Streekambassadrices beschikbaar voor het overmaken van bijdragen onder ver melding „voor restauratie kerkorgel". Het Leger des Heils draagt ook een- flin ke steen bij. Begin oktober heeft het Le ger een stand op de Najaarsbeurs en uit de opbrengst daarvan wordt bij voorbaat vijfhonderd gulden gereserveerd voor het orgelfonds. Hieruit blijkt dat het hoofd kwartier van het Leger ook volledig ach ter de actie staat. Bovendien zal het Le ger een collecte houden op de „Doe wat terug-avond", zoals bekend de avond waarop het Leger aan allen die haar ge steund hebben een feestelijke en muzika le bijeenkomst aanbiedt. Aanvankelijk zou hier helemaal niet gecollecteerd wor den, maar na de nieuwe vernielingen maakt men een uitzondering. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Op verzoek van burge meester W. M. B. Bosman van Velsen, heeft mebrouw C. M. Schoenmaker-Evers echtgenote van ir. W. H. Schoenmaker donderdag in het Velsense stadhuis bij mejuffrouw M. de Kort uit IJmuiden de Mevrouw C. W. Schoenmaker-Evers speldt mejuffrouw M. de Kort haar pas verworven onderscheiding op. Op de achtergrond burgemeester W. M. B. Bosman. w' l, versierselen opgespeld, die zijn verbon den aan de zilveren ere-medaille in de Orde van Oranje-Nassau. Deze onder scheiding werd haar toegekend op grond van gedurende meer dan een halve eeuw verrichte trouwe diensten in de huishou ding van enige bekende Velsense fami lies, waaronder ruim dertig jaar bij wij len dokter Rutten en repsectievelijk der tien en vijf jaar hij de families Van Del den en Schoenmaker, leden van de raad van bestuur van Hoogovens. De laatste betrekking werd door haar beëindigd in maart van dit jaar, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. In zijn gebruikelijke toespraak werd er door burgemeester Bosman onder meer op gewezen dat de nuchtere feiten over de lange staat van dienst van mejuf frouw De Kort tevens zijn voorzien van een respectabele achtergrond, bestaande uit grote trouw en toewijding in een lang durige en voor deze tijden zeldzaam ge worden periode. Zij wist zich daarbij bo vendien te ontworstelen aan de sfeer van dienstbaarheid, om in de plaats daarvan een volledig vertrouwd persoon te wor den, die de vreugden en zorgen van de families deelde. Op deze wijze werden wederzijdse ge voelens van eerbied en dankbaarheid op geroepen, die gelukkig niet tot een kleine kring beperkt zjjn gebleven. Vandaar ook deze koninklijke onderscheiding, waarmee de burgemeester mejuffrouw De Kort har telijk feliciteerde. Nadat de pas verworven medaille door mevrouw Schoenmaker-Evers was opge speld, wensten de overige aanwezigen me juffrouw De Kort niet minder spontaan ge luk, waarbij door ir. P. van Delden nog werd opgemerkt: „Dit heb je echt hele maal verdiend". Wellicht hebt u ook enige dagen ge leden via de pers kennis genomen van ernstige vernielingen aangebracht door onbekenden aan het orgel in de Neder lands Hervormde Kerk te Heemskeerk. Zoals u heeft kunnen constateren is sinds kort een aanvang gemaakt met de restauratie van de kerk en de to ren. Door eerder genoemde vernielingen zal nu ook herstel c.q. restauratie van het orgel moeten plaatsvinden. Aangezien de financiële middelen hiertoe ontbreken voldoe ik gaarne aan het mij gedane verzoek om uw aller medewerking in te roepen om een ge- zamelingsactie te steunen. Gezien het belangrijke doel wil ik speciaal uw aan dacht hierop vestigen en doe ik een dringend beroep op de inwoners van deze gemeente om deze spontane inza- melingsaktie uit te voeren door de Streekambassadrices van de IJmond van zaterdag a.s. op royale wijze te steunen. Loco-burgemeester van Heemskerk, H. J. M. Roozen ADVERTENTIE Zaterdag a.s. aanvang 3.30 uur VOETBALWEDSTRIJD Waterlooterrein Volwassen f 1, Jongens 25 cent.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5