jewedig uwe ijksg eschenk uet of coibertko stuum gratis Sober feest op Cruquiushoeve rondom bezoek van koningin Kerkdienst hoogtepunt Onderzoek naar angst gevoelens bejaarden C0R0LY C0R0LY Van buitenlandse werknemers blijven er veel meer dan men dacht Marokkanen voelen zich het best thuis IfERENIGINGSNIEIWS UIT DE IJM0ND jfi fJpTOOlj EPILEPSIECENTRUM OFFICIEEL IN GEBRUIK GENOMEN Milieuhygiëne niet eenzijdig benadrukken Strafvervolging niet uitgesloten Twintig procent in plaats van vijf a tien Kampioenschap anker-kader 47/2 eerste klas in Bloemendaal VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1970 7 Velsen-IJ muiden Beverwijk Velsen-Noord Heemskerk Wijk aan Zee gebruiken bij aan schaf van minstens 150 gulden konfektie. vergeet de smoking niet te dragen na al de plechtigheden, belde coupeur-ad viseur,tele: 24896 of wip eens binnen BRANDENBURG" STAATSSECRETARIS GESCHOKT DOOR TELEVISIEUITZENDING Staatssecretaris (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De staatssecretaris van CRM, mr. H. J. van de Poel, gelooft dat misstanden in bejaarden tehuizen, zoals door de VARA- ombudsman Marcel van Dam aan het licht zijn gebracht, tot de uitzonde ringen behoren. Desondanks heeft hij vanmorgen in de Tweede Kamer toe gezegd een onderzoek te zullen in stellen naar de angstgevoelens onder de bejaarden om de nodige wettelijke maatregelen te kunnen nemen. Geen regel voor bromfietsen Auto-accessoires (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Gloednieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevestigen wat de Pere- grinusstichting al jaren beweert, na melijk dat veel meer buitenlandse werknemers in ons land blijven wo nen dan men dacht. Deskundigen hebben het altijd op 5 percent ge schat, hoogstens oplopend tot tien. Nu blijkt dat 20 percent van de buiten landers in ons land blijft, gerekend over de laatste acht jaar. En voor de IJmond ligt dit percentage nog hoger. EXCLUSIEVE NAJAARS- KOLLEKTIES van RALPH SAINT JOSEPH BARRIE PLEIN 1945-48 IJMUIDEN 't Trefpunt, Willemsbeekweg, achter de kerk, IJmuiden-Oost, 20 u. dansen met „Box Eightteen" Aquariumvereniging Velsen, in O.K. ver enigingsgebouw aan de Koningin Wilhel- minakade, IJmuiden, 20 u. openbare avond Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden 19-21 u; filiaal Spaarn- berg Wüstelaan 79, Santpoort-Noord 19- 21.30 u; filiaal Willemsbeekweg 96, IJ muiden-Oost. 19-21 uur; filiaal Wijker- straatweg 177, 19-21.30 u. ZATERDAG 26 SEPTEMBER Jaarmarkt, op het Kerkplein bij de En- gelmunduskerk in Velsen-Zuid, met pin- kenveiling, aanvang om half tien 's mor gens, tot 15 uur. Kijkdag van 10 tot 15 uur bij Machine fabriek IJmuiden, Eerste Industriestraat 4, IJmuiden. Volkstuinen De Tunnel officiële ope ning om 10 uur. Rode Kruisrally, start 12.01 uur op Boulevard Semafoorduin, IJmuiden. Allison, Kanaalstraat, IJmuiden, jonge- rensociëteit, „Johnny Kendall and the maskes". Bibliotheken, openbare leeszaal en bi bliotheek, Plein 1945 IJmuiden en de fi lialen Spaarnberg (Wüstelaan 79) in Sant poort-Noord en Wijkerstraatweg 177 in Velsen-Noord, zijn open van 0-12.30 uur. Velserbad, Briniostraat 18, 6.30-8 u. ge mengd zwemmen; 8.15-8.45 u. zwemles sen; 8.45-10 u. en 10.30-11.45 u. gemengd 12.15-13.10 u. gemengd zwemmen; 13.10- 14 u. gereserveerd; 14-15.30 u. gemengd zwemmen; 16.15-16.45, 16.45-17.15 u. 17.15- 17.45 u. 18.15-18.45 u. en 18.45-19.15 uur zwemlessen; 19.30-20.40 uur gemengd zwemmen; 20.45-22 u. zwemver. VZV. De Brulboei, Kanaalstraat -28, kinder clubs. IJmuider Harmonie, in het gemeente lijk vergaderlokaal aan de Abeelenstraat 14-16 u. opleiding leerlingen en jeugd IJ muider Harmonie. VRIJDAG 25 SEPTEMBER Clubhuis hockeyclub, Parallelweg. 20 u. algemene ledenvergadering hockeyclub Scheybeeck. De Slof, Raamveld 19 u. sociëteit. Sportfondsenbad, Kuikenweg. Geopend 20.15-21.30 u. Verenigde openbare bibliotheek, Hendrik Burgerstraat 70 en Amstelstraat 44 en Arendsweg 61; volwassenen i9-21 u; Par- mentierstraat 2: jeugd 18.30-20.30 u. ZATERDAG 26 SEPTEMBER De Slof, Raamveld, 19 u. sociëteit. De Kelder, Hilbersplein. 20 u. disco theek. Sportfondsenbad. Kuikensweg. Geopend 10-15.30 u. VRIJDAG 25 SEPTEMBER Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker straatweg 177. Geopend van 19-21.30 u. ZATERDAG 26 SEPTEMBER Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker straatweg 77. Geopend 10-12.30 u. Buurtcentrum De Mei, Geelvinckstraat 28. 14-17 u. discofilmmiddag (13-15 jaar), 20-23 u. discofilmavond (vanaf 16 jaar). VRIJDAG 25 SEPTEMBER Zaal Flora, Deutzstraat. 20 u. ruilen en veiling postzegelclub Heemskerk. De Vluchtheuvel, M. van Heemskerck- straat. 20 u. knutselen (jongens 12-16 jaar). Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 5: volwassenen 19-21 u. VRIJDAG 25 SEPTEMBER Verenigde openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a. Geopend van 19-21 u. HAARLEMMERMEER. Ter gele genheid van de officiële ingebruikneming van het epileptisch centrum „De Cru- quiushoeve" van de stichting Meer en Bosch in Vijfhuizen heeft koningin Julia na donderdagmiddag in de kerk op het terrein van het centrum een dankdienst bijgewoond. De feestelijkheden rond het tweede epilepsiecentrum van de christe lijke Vereniging voor de Verpleging van Lijders aan Epilepsie droegen een sober karakter. Er werden geen toespraken gehouden. Na de dienst maakte de ko ningin een rondgang over het vijftig hectare grote dorp. Speciaal ter gelegenheid van het be zoek van de koningin was op de Cru- quiushoeve een gesloten tv-circuit ge- creërd. De beelden, welke de camera's registreerden werden uitgezonden naar de verschillende paviljoens en naar twee grote tenten op het sportpark. Bij de ontspannings- en kerkgebouw „De Rank" kreeg de koningin, die alleen was vergezeld van haar particulier secre taresse, jonkvrouwe C. E. B. Röell, bloe men aangeboden door Ellen Braaksma, een negen-jarig patiëntje. Ter begroeting waren aanwezig de heer Mensink, waar nemend commissaris der koningin in Noord-Holland, burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester van de Haarlemmermeer en mr. H. Beucker Andreae, voorzitter van het bestuur van de „Cruquiushoeve". In de hal van het kerkgebouw werd de koningin voorgesteld aan ondermeer en kele wetenschappelijke medewerkers. De dienst zelf werd geleid door ds. J. H. Bet- he en ds. P. Hazekamp, terwijl ds. T. Kruyne de preek hield. Richard Heide- ma bespeelde het orgel. Na dit min of meer plechtige gedeelte maakte de ko ningin een wandeling langs de verschil lende paviljoens. De thee werd gebruikt in paviljoen Fuchsia, waar het gezelschap ADVERTENTIE een Alkmaarseweg22-24 Bever wijt Electrotechnisch Bureau 99 Oosterduinweg 20 IJmuiden Telefoon 1 34 05 Licht- en krachtinstallaties Nieuwbouw en onderhoud. Service en storingen binnen 24 uur. ADVERTENTIE ADVERTENTIE De koningin tijdens de rondgang door de sociale werkplaats. verspreid tussen de patiënten gingen zit ten. Het volgende doel van het bezoek gold de sociale werkplaats, waar het hoofd, de heer L. H. Brulleman, koningin Juliana rondleidde. Alvorens voor een aperitief terug te keren naar ,,De Rank" bezocht de koningin nog één paviljoen. Morgen, 26 september is er op „De Cruquiushoeve" open huis voor de fami lieleden van de bijna vijfhonderd patiën ten. Het Nationale Kindercircus uit Hoofd dorp zal een voorstelling verzorgen. In de daaropvolgende week worden op „De Cruquiushoeve" de drie landelijke toog- dagen van de vereniging „De Macht van het Kleine" gehouden. Verwacht wordt aat dan zo'n drieduizend belangstellen den een bezoek aan het centrum zullen brengen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Milieuhygiëne, die ook in en rondom de havens steeds meer aandacht zal moeten krijgen, mag geen element worden in de concurrentiestrijd, aldus staatssecretaris Keijzer van Ver keer en Waterstaat bij de opening van het Rotterdams Internationaal Havenfo rum 1970. „Dat de milieuhygiëne ons wel zijn beïnvloedt is buiten kijf, maar wij moeten wel oppassen dit gegeven niet te eenzijdig te beklemtonen", zei de staats secretaris. Hij was verheugd over het feit dat Rot terdam na de oorlog is uitgegroeid tot een haven van wereldformaat. Hiertoe heeft in sterke mate bijgedragen het feit dat het sociale klimaat in de Rotterdam se haven ernstige arbeidsonrust langdu rig heeft voorkomen. De recente staking noemde hij „een on gelukkige uitschieter". Tot allen die bij het werk in de haven zijn betrokken zei de staatssecretaris, dat de concurrentie voortdurend op de loer ligt om van zwakke plekken en zwak ke momenten gebruik te maken. Hij constateerde een groeiende samen werking tussen de belangrijke andere havengebieden. Er bestaat al een acqui sitiecentrum voor de zuidelijke delta en hij vroeg zich af of ook het noordelijk deel van de delta er niet bij betrokken moet worden of dat dit acquisitiecentrum mis schien moet uitgroeien tot een centrum dat het gehele Nederlandse zeehavengebied bestrijkt. De staatssecretaris bleek gisteren in de Tweede Kamer, waar h(j door mevr. Heroma-Meilink (PvdA) werd geïnterpel leerd, geschokt door de klachten die de ombudsman op de televisie heeft gebracht. „Mensonterend", aldus mr. Van de Poel. „Hiertegen moet scherp worden opgetre den". Staatssecretaris Van de Poel kondigde aan met de justitiële autoriteiten te zullen nagaan of er aanleiding tot strafvervol- ADVERTENTIE Spreekuur. De wethouder van open bare werken in Velsen, de heer C. Ocke- loen, de wethouder van sociale zaken, de heer J. van Leeuwen en de wethouder van financiën, de heer J. G. Kolkman, houden op woensdag 30 september geen spreekuur. U weet het natuurlijk al! De zaak waar u altijd slaagt! Ook voor rijwielen een enorme keus. brengen wij in een verscheiden heid, die u niet verwacht en tegen de scherpste prijzen. Breestraat 108 - Beverwijk. De cijfers zijn te zien in de stand van de Peregrinusstichting in Huize Schey beeck, waar momenteel de Vredesweek wordt gehouden. Het verschijnsel, dat zoveel buitenlanders zich hier voor lan gere tijd vestigen, is voor het eerst be schreven in de statistiek 1967-1968 van het CBS, die deze maand is verschenen. Het betekent, dat van de honderd bui tenlanders er gemiddeld twintig blijven. Men heeft de gegevens van 1961 en 1965 met elkaar vergeleken en dan is te zien, dat dit percentage zelfs groter wordt. Verder blijkt, dat van de Spanjaarden de grootste groep repatrieert en dat de Marokkanen zich in ons land het best thuis voelen. Van de Marokkanen die 3 jaar geleden naar ons land kwamen is niet minder dan 60 percent nog hier. De Peregrinusstichting heeft zelfs getallen van 90 percent blijvers, uiteraard niet voor Marokkanen alleen, want die zijn er in de IJmond nog betrekkelijk weinig. kregen in de Nota buitenlandse werkne mers van januari, aan de Tweede Ka mer toegezonden door de ministers van Sociale Zaken, Justitie, Economische Za ken en Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk. Het gaat dan wel om 2,2 percent van de afhankelijke beroepsbe volking, maar in aantallen uitgedrukt gaat het om zo'n 85.000 mensen. Hiervan zijn er 16.000 Marokkanen, bijna even veel Turken, ruim 13.000 Spanjaarden, 10.000 Italianen, 1500 Grieken, 3000 Zuid- slaven en 2500 Portugezen. Verrassend hierbij is het grote aantal Marokkanen, de groep waarop men ei genlijk nooit veel zicht heeft gehad, om dat met Marokko geen officieel wer vingsakkoord bestond. Dit is pas vorig jaar tot stand gekomen, maar toen wa ren er al heel wat Marokkanen op eigen houtje de grens over gekomen om hier te werken. Zonder dat men het eigenlijk in de gaten had, was dit de grootste groep. En de bovengenoemde getallen gelden alleen nog maar voor de mensen die in Nederland een arbeidsvergunning hebben gekregen, dus niet voor hen die zich hier met hun gezin definitief heb ben gevestigd. Deze groep kan becij ferd worden op 74.000, inclusief vrouwen en kinderen, alleen uit het Middellandse Zeegebied, die van 1960 tot eind 1969 hier gekomen zijn. De getallen, die te zien zijn in de jam mer genoeg nog te weinig bezochte stand van de Peregrinusstichting tijdens de Vredesweek, onderschrijven het be toog van de heer Van der Velden van woensdagavond, toen hij meer aandacht vroeg voor dit vraagstuk en integratie bepleitte van de buitenlanders in ons land. De stichting streeft hiernaar al lang, doch kon nog weinig mogelijkhe den scheppen voor de ontmoeting van buitenlanders en Nederlanders. De eer ste werkelijke stap daartoe werd woens dagavond gezet, toen er een aparte avond van de Vredesweek aan het vraagstuk werd gewijd en toen de bezoekers wer kelijk en geanimeerd in contact kwamen met buitenlanders die Nederlands spre ken. Een nog eerdere stap was eigenlijk de opening van het ontmoetingscentrum voor Marokkanen en Turken afgelopen zaterdag in Velsen-Noord, waar Neder landers uitdrukkelijk welkom zijn. De volgende stap wordt de opening van de nieuwbouw van Nuestra Casa Nostra in de Dr. Schuitstraat volgende maand. Hier komen hoofdzakelijk Italianen en Spanjaarden, maar dan kan men er ook Nederlanders ontvangen doordat er nu eindelijk ruimte voor is. ging Is. Hij heeft daartoe de gegevens van de VARA opgevraagd. De staatssecretaris vond echter dat dit soort klachten niet als regel kunnen wor den beschouwd. Hij zei ervan overtuigd i« zijn dat de bejaarden in het algemeen een goede verzorging in de tehuizen krijgen. De hem bekende klachten betreffen meest al het eten, de vaststelling van de bezoek uren, de te starre reglementering, de prij zen en dergelijke. „Wel allemaal zaken die het dagelijks leven onaangenaam kunnen maken", aldus mr. Van de Poel. Hij zei dat in al deze gevallen met inschakeling van het provinciaal bestuur een onderzoek is ingesteld, die meestal tot passende maatregelen heeft geleid. Dat Marcel van Dam de misstanden aan de kaak heeft gesteld, vond de staatssecre taris in tegenstelling tot mevr. Dettmeijer- Labberton (VVD) een goed ding, maar er mag naar zijn mening niet uit worden af geleid dat alle bejaarden nu zo worden behandeld. „Dit zal een blaam werpen op die tienduizenden personeelsleden van de vele honderden tehuizen die met toewij ding hun niet altijd gemakkelijke taak vervullen", aldus mr. Van de Poel. De wetgeving op de tehuizen, de provinciale inspecties en de wijze waarop de klachten worden behandeld waarborgen volgens de staatssecretaris dat bejaarden in redelijke zelfstandigheid en vrijheid een goede ver zorging kunnen ontvangen. Een verdere versterking van deze waarborgen hoopt de staatssecretaris te bereiken met de reeds aangekondigde wijziging van de wet op de bej aardenoorden. Voor het onderzoek dat de staatssecre taris wil instellen zal zoveel als mogelijk is de anonimiteit van de ondervraagden wor den gewaarborgd. Op de vraag van mej- Van Leeuwen (AR) of de inspecties hebben gefaald, ging de onderminister niet in. Wel vond h(j het aantal inspecties (30 tot 40 op de 2000 be jaardentehuizen) niet groot. Ook het per soneelsgebrek in vele tehuizen is volgens hem aan de misstanden, zoals door de om budsman zijn gesignaleerd, niet geheel vreemd. BLOEMENDAAL Maandag wordt in Bloemendaal gestart met de eerste par tijen van het kampioenschap van het dis trict Haarlem in de spelsoort anker-kader 47/2, 1ste klasse. Deelnemers zijn kam pioen van Nederland en houder van de districtstitel, Chris Nobels, B.V. Hof van Holland André Agema en Gé van der Kuyl, beiden van B.V. Haarlem-Noord en Jan Lamers B.V. Excelsior. Ter comple tering van een achttal, benodigd voor een goed kampioenschap zijn vier gastspelers uitgenodigd. Dit zijn Wim van Deventer (R.C.C.) Den Haag en Gerard Klinkert (Insulinde) Amsterdam, twee jonge talen ten en evenals Chris Nobels, leerlingen van de befaamde René Vingerhoedt. Voorts de meervoudig kampioen van Ne derland anker-kader 57/2, hoofdklasse, Jan Feeke (Onder Ons) Castricum en Jaap Schmitt van de vereniging De Maas stad uit Rotterdam. De leiding berust bij de wedstrijdleiding van het district Haarlem. De wedstrijd dagen en aanvangstijden zijn: maandag, woensdag, 30 september en vrijdag 2 ok tober om 19.30 uur. Zaterdag, 3 oktober en zondag, 4 oktober aanvang middagpar tijen om 13.30 uur en avondpartijen om 18.30 uur. De bijna verdubbelde accommodatie van de Peregrinusstichting aan de Dr. Schuitstraat, Nuestra Casa Nos tra, stelt de stichting eindelijk in staat om in groten getale Nederlanders in contact te brengen met (in dit geval) Italianen en Spanjaarden. Hoe dat kan gebeuren, daarvoor heeft men nog geen concrete plannen. De heer A. A. J. van der Velden, di recteur van de Peregrinusstichting IJmond-Noord-Holland-Noord, is niet blij dat hij en zijn mensen gelijk hebben ge kregen, maar hij is wel blij met deze of ficiële vaststelling, voorzien van weten schappelijk verantwoorde cijfers. Hier mee is namelijk de noodzaak aangege ven om het beleid landelijk aan te pas sen, waarvoor overigens nog een diep gaande studie onontbeerlijk zal zijn. Het onderwerp „buitenlandse werkne mers" heeft tevoren al voor het eerst de bijzondere aandacht van de regering ge-

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7